ïlestijoen DE LOTTO EN HET CIJFER DRIE Vakbeweging verdedigt alleen maar korte-termijn-belangen „Spelen" is broodnodig •^Tra-laaa-la-la Kodak kado^ En toen kwam rekening Beloning voor tips Rijswijkse moord Cardioloog doet boekje open over hartpatiënt Scotch Scotch Scotch Scotch Handtekeningen voor vrijlating Chileense vrouwen Jongeren sociale werkplaatsen voldoen aan leerplicht - r binnenland buitenland 1 A DR. GER HARMSEN: Toren van Pisa blijft hellen Wervingsactie Hoogovens geen succes „Nultig' Bejaarden Vrijheidsstrijders Een Kodak kado voor elke prijs. WOENSDAG 27 NOVEMBER 1974 vee leuke tekeningen. De oweaaataa999oo993Mi aoooooo&aooaoa» lam Aboe Mahmoed gebruik- bleek achter een groet aan- 1 door de PLO onverant- oord geachte aanslagen en ipingen te zitten. De dissi- ïnten van Ghafour noemden ch het Assifa-algemene com- ando- De PLO had een jaar wH n Aboe Mahmoed te pak™ krijgen. Hij werd op iptember met kogels do >efid toen nij met een aftand- Mercedes in Beiroet i et een van de jonge strijders die had deelg en aan de moordpartij :t vliegveld van Athene, rie terroristen die dit we nde op de luchthaven imis n actie waren, n0 ch .het martelarenpeloto» in Aboe Mahmoed". Met geen mogelijkheid w-t zeggen hoeveel fende" terreurgroepen net ig van de PLO nu nog in. Zij hebben in de Ara the wereld praktisch denden, mogelijk met irinig van Libië, en opereren ep ondergronds. Ze hebben het voorbeeld ge bigd van de beruchte sptember Beweging. Ze m hun aantal klein en i ren doelen uit rnet aximale shockerende hg. Het is echter npg et duidelijk of rij "otere eun genieten van een te •oep, zoals El Fatah iptember steunde- Algemeen wordt en dat Arafat de ïptember Beweging n in de teugel houdt sin atste operatie van die g' maart 1973 toen acht c^_ ando's de Amerikaanse (Van een onzer verslaggevers) BEN HAAG Het inmid dels nu al drie maanden oude lotto-spel begint een populaire sport te worden in Nederland Maar het blijft een kansspel: (fn kwestie van met de ogen dicht zes kruisjes zetten. Evenwel een lottospeler, die Bch de afgelopen weken heeft beperkt tot de laatste tien cij fers, had wel eens dik in de prijzen kunnen vallen. Want al 29 keer is een balletje met getallen tussen dertig en veertig uit het apparaat gerold. Directeur P Lut van de natio nale sporttotalisator: „zuiver toeval. Je kunt er geen peil op trekken en zeker niet na twaalf trekkingen. Het is on mogelijk te vorspellem, dat er bijvoorbeeld volgende week »-eer relatief veel getallen tus sen de dertig en veertig zullen njn. Evenmin als je kunt voorspellen dat de machine na verloop van tijd veelvuldig getallen uit de serie 10-20 en 20-30 trekt". Het cijfer drie komt meer dan regelmatig voor. 33 spant zelfs de kroon met vijf keer, de 3 is al drie keer uit de bus geko men, terwijl 13 en 23 allebei twee keer aan de „beurt" zijn geweest. De heer Lut :„Lotto is en blijft een gok. Na ver loop van tijd heffen deze ver schillen zich vanzelf op. Het nivelleert op den duur. In het begin had je natuurlijk nog meer cijfers die niet getrok ken waren. Maar na twaalf trekkingen kun je zo langza merhand gaan zeggen: het trekt dicht". Er zijn natuurlijk mogelijkheden om de kans op winst te vergroten, dat wil geggen de kans op „niet" te verkleinen, maar die kosten veel geld en het resultaat is nog altijd afhankelijk van het geluk". Volgens de lotto-directeur is de enige mogelijkheid om ze ker te zijn van een prijs het invullen van 4.5 miljoen ver schillende kolommen. Een on mogelijk karwei, want het zet ten van zo'n 31.5 miljoen kruisjes betekent twee jaar lang twaalf uur per dag non stop werk. En dan nog is het onzeker of de kosten opwegen tegen de prijzen. Dat eigenlijk geen enkel sys teem lonend is blijkt uit de statistieken van de Duitse lot to, waar na 997 trekkingen 115 maal de cijfers 1-20 voorkwa men en 127 maal het lot viel op de getallen tussen 21 en 49 Toch wordt met name in Duitsland veel aan kansbere kening gedaan. Ellke week verschijnt een speciaal blad „Glück", waarin tientallen tips en systemen over lotto en toto. In Zwitserland is de situatie precies tegenovergsteld aan die in Nederland. Daar kwa men sinds januari '70 de getal len tussen 1 en 10 en 20-30 judst 40 keer voor en 30 tot en met 39 zo'n 35 keer. Loont het de moeite om je te beperken tot maar tien of vijf tien getallen. De heer Lut: „Nogmaals het blijft een kwestie van gokken Het aantal keren dat elk getal wordt getrokken loopt over een grotere periode gelijk. Na tuurlijk zijn er de bekende uitzonderingen In Zwitserland is het getal 40 met 51 maal topscorer en staat 17 met 2' trekkingen onderaan, In Duits land is het getal 34 al 48 weken niet getrokken. Maar de ballen blijven onbereken baar. Het is tenslotte een kansspel en dat. bliift het" aldus de lotto-directeur ten slotte. Voor wie ziin geluk toch vu kansberekenirs wil henroe ven: de ciifers 5-9-20-"5-3ö zijn in de Nederlandse lotto nor nimmer aan hnd beweert. Directeur P Lut van de sporttotalisator. UTRECHT (ANP) In het Tijdschrift voor Geneeskunde heelt de Utrechtse cardioloog prof. dr. F.L. Meyler het geval onthuld van een mavo-leraar met een aangeboren hartge- brek, die juist voor behande ling van dat gebrek niet kon worden verzekerd, gezien zijn gezondheidstoestand toch werd geopereerd, een rekening van 20.000 thuis kreeg en niet dan met de grootste moeite een gedeeltelijke tegemoetko ming van het ministerie van Onderwijs em Wetenschappen in die kosten ontving. Prof. Meyler acht dit geval een typisch voorbeeld van fa lende gezondheidszorg in een land dat geroemd wordt we gens zijn sociale wetgeving. Hij meent ook dat op het mi nisterie een ambtenaar de re gels te formeel heeft gehan teerd, waarbij een man op for malistische gronden hulp ont houden wordt, terwijl hij ge zien alle omstandigheden in houdelijk volledig voor die hulpverlening in aanmerking komt. „Het hoogste (formele) recht verkeert hier in het 'noogste onrecht", meent prof. Meyler. Het betreft een thans 36-jarige man. vader van vier kinderen, die als jongen van 16 jaar voor het eerst cardiologisch werd onderzocht. Dit onder zoek was gebaseerd op een vanaf de geboorte bestaand geruis aan het hart, niet op klachten. Er waren geen me dische bezwaren tegen zijn beroepskeuze: onderwijzer. In 1966 laat de man zich nog eens onderzoeken, hij blijft onder regelmatige controle. In 1973 komen er echte klachten. Gezien zijn functie als leraar- mskunde aan een mavo- school, heeft de patiënt zich particulier moeten verzekeren, echter onder de claucule „over eengekomen is dat geen ver goeding van kosten wordt ver leend voor een behandeling wegens hartaandoeningen of de complicaties ervan",. Prof. Meyler spreekt schande van deze bepaling. In 1973 wordt de man uit- voerig cardiologisch onder win, een onderzoek dat uit mondt in het advies een open hartoperatie te ondergaan, waarbij een der kleppen van I hart zal worden vervangen door een kunstklep. Dit is een "grijpende, zij het thans vrij gangbare operatie, waar ook in Nederland al veel ervaring mee is opgedaan. „Wij gingen ®van uit dat voor de financië- lf Problemen een oplossing ge- I vonden zou worden", schrijft I Prof, Meyler. Desgevraagd zei 1 hht achteraf wel wat naïef o vinden van zichzelf. Hoe dan ook, de leraar is ruim IJ? i?ar geleden, in oktober ui het Sint Antoniuszie- tnhuis in Utrecht geopereerd. Operatii P«n le en genezing verlie- voorspoedig. Nog geen 'Je weken na de operatie kon ■V» Kpede toestand uit het 'henhuis worden ontslagen. De klachten waren verdwe nen, zijn vermogen zich in te spannen was aanzienlijk ver beterd en bij uitvoerig onder zoek werden geen bijzonder heden meer gevonden. ,,A1 met ai medisch gezien een succes, de operatie heeft de levensverwachting van de patiënt vrij zeker aanzienlijk verbeterd en achteraf gerede neerd is het van voordeel voor de patiënt geweest, dat de operatie nu pas is uitgevoerd en niet in 1957 of 1953, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. De kunstklep zowel als de operatietechniek zijn namelijk vooral in de laatste jaren aan zienlijk verbeterd", schrijft prof. Meyler. Was het met de operatie al lemaal uitstekend verlopen, de verzekeringsellende begon pas goed toen de rekening van het Antoniuszieksnhuis binnen kwam: ongeveer f. 20.000,- De leraar wendde ziah tot het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen met het verzoek in aanmerking te ko men voor een tegemoetkoming krachtens de zogenaamde 5 pet-regeling, die zegt dat over heidsambtenaren een tege moetkoming bij hoge ziekte kosten kunnen krijgen, als die kosten een bedrag gelijk aan 5 pet van het bruto jaarsalaris te boven gaan. Van het ministerie kreeg de leraar echter nul op het re kest. Bijna twee maaanden na zijn verzoek kreeg hij te ho ren „dat de kosten voort vloei ende uit de in uw polis ge noemde uitsluitingen (betref fende de behandeling van hart aandoeningen) nimmer kun nen worden beschouwd als ziektekosten in de zin van de 5 pet-regeling". Op grond van deze brief was volgens prof. Meyler de patiënt ten einde raad. Wel vond hij de „Vereniging ter (ADVERTENTIES) CLASSIC CASSETTES voor de allerbeste Hi-Fi apparatuur CHROME CASSETTES voor recorders met keuze-schakelaar HIGH ENERGY CASSETTES voor betere weergave op elke recorder DYNARANGE LN/HO CASSETTES voor elke beurs uitoefening van barmhartig heid aan christelijke onderwij zers (essen) Lukas" bereid hem te nelpen met een rente loze lening van 17.000, maar dai was toch een te kleine pleister op een te grote wond. Kuim een half jaar later kwam er nog eens een brief van het ministerie, waarin hem een tegemoetkoming van f. 887,52 wordt toegekend. Ook staat in die brief, dat de in de ziektekostenverzekering opge nomen uitsluiting zogenaamd herverzekerd had kunnen worden. De leraar schreef terug dat de mogelijkheid van herverze kering van de door ziektekos tenverzekering uitgesloten kosten wegens hartaandoenin gen, hem volslagen onbekend was. „Van mijn verzekering heb ik bij mijn weten nooit bericht ontvangen, over die mogelijkheid. Ook mijn verze keringsagent kende die bepa ling niet. evenmin als de Christelijke mavo-vereni ging". „Ik hoop", zo ging de leraar verder, „dat u hieruit begrijpt dat het van. mij geen onwil is geweest, dat ik mijn uitslui ting niet heb herverzekerd". Intussen bleef de rekening van het Sint Antoniuszieken- huis voor de leraar onbetaal- baai, mede omdat zijn gezin met opgroeiende kinderen ui teraard veel geld kostte, hij zelf als afvloeisel van zijn operatie dure medicijnen moest gebruiken en regelmatig moest worden gecontroleerd. Nogmaals deed hij een ver zoek hem voor de 5 pet-rege ling in aanmerking te laten komei*. Ook wendde hij zich tot zijn verzekeringsmaatschappij met het verzoek hem tegen alle ziektekosten te verzekeren. Op grond van dat verzoek belde een der artsen van de maat schappij met prof. Meyler, die hierdoor volledig op de hoogte raakte van de administratiet- financiël» complicaties van de hartoperatie. Prof. Meyler constateert: De leraar is verplicht zich parti culier te verzekeren op grond van bestaande regels. De ver zekering verzekert hem voor alle ziektekosten behalve voor die, waarvoor hij bovenal ver zekerd had moeten worden. Van het rijik krijigt de leraar geen tegemoetkoming in de kosten. Hoewel er een rege ling is die voor dit soort ge vallen is bedoeld. Bemoeienis van prof. Meyler leidde ertoe dat op het minis terie een ontsnappingsclausule in de 5 pet-regeling werd ge vonden, waardoor de leraar 65 pet. van de kosten vergoed krijgt .De rest moet hij even wel betalen. Zo blijft hij vol gens prof. Meyler toch nog met een schuld van f. 5500.- zitten. De Utrechtse cardioloog zegt van mening te zijn dat de leraar volledig voor de 5 pet- regeling in aanmerking moet komen. Van de verzekerings- maatsdhapplj zegt hij niets te verwachten. Noch een tege moetkoming. noch schrapping van de uitsluitingsvoorwaar- de. Dit is bijzonder triest, meent prof. Meyler, omdat vrijwel over tien jaar de kunstklep operatief zal moeten worden vervangen door een nieuwe. ..Het is te honen dat die perinde lang genoeg is, om ook voor deze pa'iënt sociale zekerheid te bereiken", aldus prof. Meyler. GRONINGEN (ANP) Meer dan twee eeuwen lang hebben onderdrukking en uit buiting van de ene maatschap pelijke klasse door de andere alle aandacht van het socialis tische denken en handelen in beslag genomen. De waarde van de natuur werd hierbij onderschat. Die aandacht heeft geleid tot het alleen nog maar denken in termen van werk gelegenheid en bestaanszeker heid en van de in verband hiermee aanvaarde noodzaak van een groeiende industriële produktie. Deze opmerking maakte gis teren in Groningen prof. dr. Ger Harmsen in een rede. „Natuur, geschiedenis, filoso fie" getiteld, waarmee hij de post van hoogleraar in de dia lectische en Oosteuropese filo sofie aan de Rijksuniversiteit in Groningen aanvaardde. Prof Harmsen betoogt uit voerig dat Karl Marx, in te genstelling tot verschillende klassieke economen en latere socialistische theoretici, heeft gesteld dat niet alleen de ar beid, maar ook de natuur bron van rijkdom is. In een waren- economie als de kapitalisti sche heeft de natuur, evenals het huishoudelijk werk in de persoonlijke sfeer, in economi sche zin geen waarde omdat zij in voldoende mate aanwe zig is. Dit leidde tot minach ting van en zelfs tot ongerem de roofbouw op de natuur. De joods-christelijke ideologie heeft volgens prof. Harmsen tot een en ander nog een «teentje bijgedragen. De arbeider heeft zich. zo ging n.ij verder, tot op zekere hoogte teweer leren stellen te gen uitbuiting, met name door zich te organiseren in vakor ganisaties, de mishandeling va-n de natuur dwingt, aldus prof. Harmsen, pas tot bezin ning nu de menselijke cultuur er door m het geding komt. Maar tot dusverre heeft de socialistische arbeidersbewe ging, ook in Nederland, weinig ernst gemaakt met de gedach te van Marx. dat natuur en arbeid beide bron van wel vaart zijn. In Nederland ziet men dan ook, dat allerlei los van de vakorganisaties staande ROME (Reuter) De Itali aanse regering heeft bekend gemaakt dat er geen winnaar is. van de internationale wed strijd voor de beste manier waarop het verder overhellen vasi de scheve toren van Pisa kan worden voorkomen. Twee jaar na het uitschrij ven van de wedstrijd heeft het ministerie van openbare werken meegedeeld dat geen van de veertien inschrijvers, zeven uit Italië 'en zeven uit het buitenland, een oplossing heeft voorgesteld die goed ge noeg gevonden wordt. De to ren van Pisa werd 800 jaar geleden, is 1174, gebouwd en helt al bijna even lang. actiegroepen zich met zaken als milieuverontreiniging bezig houden. Door op te komen voor liet instandhouden en uitbreiden van de werkgelegenheid op kapitalistische basis verdedigt de vakbeweging volgens prof. Harmsen slechts de kortc-ter- mijn-belangen van de werken de bevolking. Dit gaat even wel, zo meent hij, tegen de lange-termijn-belangen in. IJMUIDEN (ANP) De ruim drie maanden geleden aangekondigde wervingsactie van Hoogovens om Surinamers aan te trekken heeft tot nu toe niet het gewenste succes gehad aldus een woordvoerder van het staalbedrijf. Ondanks de grote belang stelling tijdens de voorlich tingsavonden viel het aantal sollicitanten tegen. Niet alle sollicitanten voldeden aan de door Hoogovens gestelde eisen on anderen bedachten zich tij dens het eerste gesprek. Uit eindelijk bleven er 14 over die door Hoogovens zijn aan genomen. „Nog niet genoeg om te beginnen met het pro ject, waarvoor we 25 man no dig hebben", zo merkte de woordvoerder op. DEN HAAG (ANP) De Chili-beweging in Nederland heeft gisteren een lijst gepu bliceerd met 200 namesi van vrouwen en 50 van kinderen, die volgens het Chileense ver zet als politieke gevangenen zitten opgesloten io gevange nissen en concentratiekampen in Chili. De Chili-beweging heeft daaraan toegevoegd dat In totaal in Chili nog altijd tweeduizend vrouwen als poli tieke gevangenen worden vastgehouden, en 10 a 13.000 mannen. De Chili-beweging doet mee aan een internationale actie om vijf miljoen handtekenin gen te verzamelen van vrou wen. die de vrijlating zullen eisen van alle in Chili gevan gen gehouden vrouwen en kinderen, voor Kerstmis van dit jaar De handtekeningen zullen over enkele weken worden aangeboden aan de se cretaris-generaal van de Vere nigde Naties In New York. Vroeger zat een grootmoeder met de voeten op de stoof, ze vertelde wonderlijke verha len en ze bezat dat heel spe ciale trommeltje met babbe laars, die je nooit ergens an ders kreeg. Tegenwoordig ontmoet je oma's, die met hun kleinkind een dagje naar het strand gaan of de stad in en dan naar de film. Maar ook die grootmoeder heeft wel een plekje in de kast, waar de lekkere snoepjes vandaan getoverd worden. En diezelfde snoepjes neemt die grootmoeder als ze slim is nooit mee, wan neer ze bij het kleinkind op bezoek gaat, want dan is het aureooltje van zo'n snoepje uit de hoge kast er af. Ook het treintje en de gro te doos met plastic autootjes, het kwartetspel met de ou derwetse dierenplaatjes, een prentenboek in oude spelling en liet theeserviesje („Daar mee speelden je moeder en de ooms en tantes altijd vroeger") moeten maar altijd bij opa en oma in de kast blijven staan. Wat is het niet heerlijk, als je daar eens een middag of een dagje bent, sjielletjes te doen die je thuis niet hebt. Zelfs in een piepkleine bejaardenwoning kunnen grootouders hun kleinkinderen iets speciaals bieden. Denk maar aan foto albums doorbladeren, zelf eens pannekoeken bakken, dammen of schaken, poppe- kleertjes haken met oma's hulp en bovenal: allerlei bord- of kaartspelen die in alle rust uitgespeeld kunnen worden. Hier is immers niet dat zusje, dat een flesje moet hebben, de zakenrelaties die je vader aan de telefoon roept, of die oudere broer die iemand nodig heeft om z'n geschiedenis te overho ren. Opa en oma hebben alle tijd voor een spelletje en zij genieten er zelf van. Dat rustige genieten van het spel is een factor, die een kind onbewust goed aanvoelt. Ou ders doen meestal mee in de trant van „Nou, vooruit dan maar". Zij offeren zich op, het is een gunst en er zijn dan ook veel gezinnen waar de kinderen alleen maar met elkaar spelletjes doen. De ontwikkelingspsycho loog dr. R. van der Kooij promoveerde aan de Gro ningse universiteit op een proefschrift Spelen met spel. Hij onderzocht het spelni- veau bij kinderen van drie tot negen jaar Zijn grove conclusie is dat bewegings- sjrel overheerst in deze cate gorie. Maar juist voor de in gewikkelder vormen van spelen, die onontbeerlijk zijn voor goede geestelijke zowel als lichamelijke ontwikke ling, bestaat aanzienlijk min der animo. Dr- van der Kooij vindt, dat dit soort spelen beslist niet voldoende gesti muleerd wordt door ouders en andere opvoeders. „Ga maar buiten tollen", zegt een moeder gemakkelijker dan zullen we samen een spelle tje doen. En vader op z'n vrije zaterdag zal eerder z'n kinderen meenemen naar de trimbaan zelfs als liet re genachtig is dan te zeg gen: „Dit is nu eens een lekkere lange zaterdagmid dag om monopolie te spelen", len". Bezig zijn met dobbelste nen, in competitiesfeer met letters goochelen en woorden vormen, pionnen schuiven in een strategische opstelling, je reactievermogen scherpen in een behendigheidsspel, dat heeft een kind allemaal broodnodig. Dr. Van der Kooij zegt: „De ouders zou den er door voorlichting steeds meer van doordrongen moeten raken dat spelen met hun kinderen even noodzake lijk is, als ze te vorzien van goede kleding en goede voe ding". Daaruit moet natuurlijk niet de verkeerde conclusie getrokken worden, dat het spelen weer van de baan moet zijn, zodra de kinderen de deur uit gaan. Het blijft een heerlijke bezigheid en de eeuwen door zijn er spel len speciaal voor volwasse nen ontwikkeld. Nu mag zo veel wat vroeger niet geoor loofd was: een hele avond met de handen in de schoot televisie kijken, op je oude dag nog lustig of juist dan buitenlandse reizen maken, midden in de winter in een warm land gaan wonen. Dan mag een niet-kind toch zeker ook zich amuseren met een spannend, boeiend, leerzaam of zonder meer leuk spel. Deze instelling tegenover spel en spelen zal in oor sprong wel terug te voeren zijn tot de opvoeding van vroeger. Wie eenmaal kindaf was moest leren, werken, iets presteren, hoe dan ook met nuttige zaken bezig zijn. Zomaar voor je plezier een kussenovertrek borduren, terwijl er al vier kussens op de bank liggen, is dan „nuttig" Zo ook houtsnijden, emaille ren, wandkleden maken (erg in bij vrouwen die niet meer zoveel om handen hebben) of een tapijt knopen- Je doet iets, je creëert iets en dan is het goed. Lezen was als in tellectuele bezigheid al lan ger geaccepteerd. Maar een spelletje doen, zomaar, dat is er nog steeds niet erg bij. Een schijnheilige toestand trouwens. Want een hele avond teevee kijken hoe an deren het er in allerlei quiz zen en spelletjes afbrengen, oordeelt niemand onnuttig of zonde van de tijd. Honderd volwassenen vurig bezig met bingo kan ook: daarmee zijn immers prijzen te winnen. En kaarten natuurlijk... Me nig bejaarde zou zich geen raad weten, als dat spel niet bestond. En menig kind dat deze kunst machtig is, mag zich gelukkig prijzen. Het heeft goede kansen als vier de man bij canasta, rikken of klaverjassen met de groten te mogen soms zelfs te moe ten meedoen. „Spelen is leren", geldt als goede stelregel bij de opvoe ding van een kind. Tegelij kertijd zal ieder het gezegde onderschrijven: „Een mens is nooit te oud om te Ieren". Terecht werd op de Utrecht se speelgoedbeurs een plei dooi gehouden voor het aan schaffen van speelgoed voor bejaarden. Er werd gespro ken over een zinvolle vrije- tijds-besteding. De mens van nu met z'n vijfdaagse werk week en met nog meer vrije dagen in het vooruit zicht, moet zich in eigen be lang bewust blijven van de waarde en het genoegen van een fijn spel. Voor ouderen en vooral de bewoners van een verzor- gings- of verpleeghuis gaat ook de omvang en het hij de hand hebben van een spel meetellen. Zelfs wie alleen maar een kast en een nacht kastje naast het bed tot z'n beschikking heeft, ziet kans een plekje te vinden voor een paar spellen. Zo af en toe een uurtje intens bezig zijn, zal niet alleen voor het kleinkind-op-bezoek maar ook voor de volwassen ken nissen en de medebewoners een genoegen betekenen- Van gezelschapsspel tot ge zellig is maar een klein zet je: beide benamingen hebben hetzelfde uitgangspunt. COKS VAN EYSDEN RIJSWIJK (ANP) De hoofdofficier van justitie te Den Haag heeft een beloning uitgeloofd van tienduizend gulden aan degene die aanwij zingen of inlichtingen kan verschaffen inzake de moord op de 39-jarige J. J. van No- helen in de nacht van woens dag 25 op donderdag 26 sep tember 1974 in diens woning te Rijswijk (Z-H.)- Dit is ge beurd omdat de vele binnen gekomen tips nog niet hebben geleid tot oplossing van de moord, aldus de Rijswijkse politie. Voorts vraagt de hoofdoffi- oier van justitie inlichtingen omtrent een mes en een sche de die in de nabijheid van de plaats van het misdrijf zijn gevonden- Gezien de initialen bestaat bij de politie het vermoeden dat het mes aan het slachtof fer heeft toebehoord, maar er is hierover nog geen zekerheid verkregen- De politie zoekt mensen die het mes of de schede herken nen, die nadere mededelingen kunnen doen over de initialen "J.N." die in de schede zijn geprikt. Een ieder die inlichtingen over deze punten kan ver strekken wordt verzocht met de gemeentepolitie van Rijs wijk 'telefoon 07098 43 40 toestel 147 of 161) of met de politie in zijn - haar woon plaats contact op te nemen. papier oor jw pen Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In elle gevallen eens I» met Inhoud, c.q. «trekkin#. In een t.v.-uitzending van de Stichting Werkwinkel h ebben we kennis kunnen maken met de doelstellingen van actie groepen, die de burgers willen inschakelen om onnodige ver wijdering tussen de delinquent en de maatschappij te voorko men. Het eisenpakket van de ze BWO is een eerste aanzet om het gevangeniswezen van binnenuit aan te tasten. Zo kort na de twee gijzelingsdra ma's is het klimaat kennelijk rijp voor verdere acties, en worden de diepere oorzaken van agressie bij delinquenten verder uitgesponnen. De pro gressieve krachten in onze sa menleving gaan er immers van uit dat de slachtoffers van het kapitalisme beschermd moeten worden tegen de agressie van de heersende klasse. Daar on der vallen o.a. politieke ge vangenen, homofielen, drugge bruikers, Surinamers. wegge lopen minderjarigen. Het over koepelend orgaan van al deze belangengroepen is de Bond- voor Vrijheidsrechten. In iede re Universiteitsbibliotheek kan men zich ruimschoots oriënte ren door het grote aanbod van verzetskranten. Als spreekbui zen voor de massamedia fun geren enkele bekende hoogle raren in het strafrecht, t.w. Mr. Frenkel en Prof. Hulsman, beiden van de Erasmus-Uni- versiteit te Rotterdam. De stichting Release was de eer ste actiegroep van deze Bond, die vooral goed overkomt bij de jeugd en de progressieve pers. Behalve het aan de kaak stellen van wantoestanden in het woningbeleid wordt vooral „Ruimte in het Drugbeleid" gepredikt en vrijheid voor de jeugd zonder enige discipline op het gebied van sex met het doel de nieuwe generatie rijp te ma-ken voor totale nivelle ring met een linkse dictatuur. Het is hoogst interessant daar bij te constateren, dat onze huidige minister van Justitie ook lid is van de Coornhert- Liga en het spelletje op een uiterst geraffineerde wijze meespeelt. De affaire met broeder Mattheus is daar een aardig voorbeeld van- Behalve met een op het oog naïeve minister van Justitie zitten we dus ook opgescheept met een groep Vrijheidsstrijders, die ons willen verlossen uit de greep van het kapitalisme, op een moment dat een nieuwe crisis voor de deur staat en het land overstroomd wordt met criminele randfiguren, die zich als bijen op de honing storten. ZANDVOORT A.J. van ENGELEN DEN HAAG (ANP) Niet gebleken is dat jocigeren werkzaam op sociale werk plaatsen, door de bedrijfslei ding ervan worden weerhou den te voldoen aan de gedeel telijke leerplicht. Aldus heeft staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken gisteren geant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden mevrouw Barendregt en Wo- rell (beiden PvdA). Er is volgens de bewinds man sprake van een hoge pro centuele deelneming. Onge iler 400 jongeren uit de socia le werkvoorziening voldoen aan de gedeeltelijke leerplicht. Slechts in een aantal gevallen- van een ernstige lichamelijke of geestelijke handicap kan niet aan een programma inge volge de gedeeltelijke leer plicht worden deelgenomen. (ADVERTENTIES) aifl* di- issadeur en twee andere omalen in Chartoem >ordden.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11