Ook kapers hebben angst Voorzichtig met speelgoed Kankerbestrijders over hun werk ANGST-EXPERT PROF. DR. J.A.M. MEERLOO: British airways BesteSint, denk ook eens aan uzelf. Geef uw vrouw bont van Dora van de Ven. Roemenië blijft laveren tussen Moskou en Peking Uitstoting Israël uit Unesco zet domper op Vredeling biedt VVDM excuses aan voor „hetzerig" brief binnenland buitenland ■Mi Warm vest 2 woneri, lannen ite zonen, iren met M.LXL Sint wordt al-gebeuren, nt gebreid in vele en. In zwijm Atoomdreiging De vrouw die alles van bont weet Verjongingskuur voor verouderde bontmantels Dora van de IV» Suriname wil archieven terug DOOR.'GREET BUCHNER theenergie België krijgt vrouwelijke rijkswachters Annie Schmidt krijgt prijs papier iw pen Monnik (5) Gesloten visseizoen (2) I JUNSDAG 26 NOVEMBER 1974 ^STERDAM yet de Amsterdamse psychi ater prof. dr. J.A.M. Meerloo (71) hadden wij dezer dagen 'n vraaggesprek over de psychi sche achtergronden en gevol- 2en van kapingen en gijze- fingcn Dr. Meerloo, nog ge deeltelijk praktizerend zenuw- arts is wereldvermaard om jijn' studies over de angst. Tijdens de Tweede Wereld oog was de heer Meerloo hoofd van de psychologische dienst van het Nederlands leger in Engeland. Na de oorlog was hij tot 1968 hoog leraar in de Verenigde Sta ten, Op grond van zijn op zienbarend boek „Pattern of Panie" (Patronen van de pa niek). Verleden jaar ver scheen van zijn hand „Psy chische eerste hulp, hoe rea geren mensen in paniek en onder druk". Binnenkort ko men er weer twee nieuwe werken van hem op de boe kenmarkt: „Een mond vol spijkers" (Over zijn oorlogs herinneringen) en „De psy chologie van de rijweg". Heeft dr. Meerloo zelf wel eens in doodsangst verkeerd? „Ja, niet direct op het mo ment tóen ik mij realiseerde dai ik de volgende dag door de Duitsers zou worden doodgeschoten. Dat gebeurde in 1942 toen ik bij de Frans- Belgische grens samen met ^en groep, die naar Spanje en vandaar naar Engeland wilde, uit de trein werd ge pikt. Toep ik werd gegrepen was ik óp dat moment niet bang en kon via een list ontsnappen. Ons was meege deeld dat we de volgende dag zouden worden gefusil leerd. Daar ik mijn kalmte kon bewaren zag ik kans weg te komen. Daarna zou mijn angstreaotie komen' en dat wist ik als psychiater. In Parijs aangekomen, nadat ik ontvlucht was, heb ik mij twee dagen in een wc van de metro schuilgehouden omdat ik volkomen in de war was. Daarna is het me wel gelukt, ook al hebben de Duitsers me weer te pakken gekre gen, naar Nederland te ko men". Zijn oorlogservaringen o.a. de bombardementen op Lon den, vormen de grondslag voor Meerloo's „Pattern of Panie" en zijn studies over geestelijke chantage. Van rijn hand verschenen meer dan 20 boeken (in het En gels). Momenteel houdt hij zich nog intensief bezig met de problemen van de bejaar de mens. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Na tuurlijk hebben kapers angst. Ze zijn bereid hun leven te redden, ook al zijn K afgericht om te doden. Dat zie je nu weer bij de Palestijncn die in Tunis al le gijzelaars hebben vrijge laten. Hetzelfde is gebeurd bij de gijzelingsaffaire in be Franse ambassade in Den Haag. Ze krijgen, ook al zijn ze nog zo hard ge traind door hun leiders een verlate angst-reactie en houden de wil om te blij ven leven. De angst voor hun eigen leven geeft vaak b)j de kapers doorslag om uiteindelijk op de knieën te gaan". Dit zei prof. dr. J.A.M. Meerloo. een internationaal bekend expert op het terrein, van de angst. „In het alge meen zijn deze mensen, uit gezonderd misschien de le den van het Japanse Rode Leger, geen stalen persoon,- liikheden Ze zijn slaven van een beweging, die onder een soort hypnotische toestand worden gebracht en daarna op hun doel worden afge stuurd. Deze lieden worden niet geselecteerd, maar aan gewezen In veel gevallen hebben zij de opdracht zelf moord te plegen, maar hun angst weerhoudt hen ervan". Onder welke psychische druk staan gil zeiaars? ,Dat is moeilijk te zeggen, omdat meestal angst-reacties pas verschijnen, nadat de spanningen zijn weggevallen. Zo'n reactie kan zelfs na ja ren pas komen. Gijzelaars kunnen verlamd raken, zoals het ook heel vaak bij angst in het algemeen gebeurt. Sommige mensen kunnen zelfs neigingen krijgen in die situatie soms zelfmoord te plegen". N-ji? 1 I Het onderhand vertrouwd geworden, maar steeds weer beangstigende beeld van een vliegtuigkaping: een toestel op een landingsbaan. Hier de gekaapte VC-10 in Tu nis. Op het platform vrijgelaten passagiers. Dr. Meerloo vergelijkt de Palestijnse kapers met de gevangen leden van de West- duitse Baader-Meinhof-groep, die volgens hem de opdracht hebben om via een honger staking zelfmoord te plegen. ,.ln zulke groepen hebben ze een martelaar nodig, die een voorbeeld stelt aan anderen om ook hetzelfde te doen. Bij de Palestij nen komt daarbij noig het fanatisme dat wordt gevoed om politieke redenen, waarbij Israël en hun islamitisch geloof cen traal staan". Heeft de omgeving nog in vloed op de houding van ka pers en gijzelaars? „Ongetwijfeld. Wat precies is natuurlijk moeilijk te achter halen. Het beste voorbeeld van de invloed van de omge ving heb ik meegemaakt in de Engelse Dover, dat vier jaar lang onder het vuur van de Duitsers aan de Belgische kust lag. De bevolking leefde bijna voortdurend in grotten en schuilplaatsen. Ze hielden zich praohtig, want niemand wilde een voet voor de ander onderdoen. Maar toen na D- day de kanonnen werden veroverd, hield de Duitse be schieting van Dover op. Het einde van het gevaar werd feestelijk, zelfs met een ker mis gevierd. Daarna was het net of de hele stad in zwijm viel, want niemand hoefde meer moedig te zijn. Plotse ling kwamen allerlei licha melijke en psychische klach ten naar voren, reacties die met opgezouten angst en vrees te maken hadden. Het zelfde doet zich nu nog voor bij concentratiekamp-slacht offers". Wat kunnen er nu voor angst- reacties bij gijzelaars op treden? ..Bij de meeste mensen ko men de verschijnselen van paniek pas dagen, weken of maanden later. Bij onize cul tuur van zelfbeheersing uit het zich meestal in allerlei psycho-somatische verschijn selen. Dat wil zeggen dat ons lichaam is geleerd emoties met lichamelijke ziekten af te reageren, zoals een maag zweer of een hartaanval krij gen. Tijdens, of na bombar dementen of kapingen treden de volgende reactie-patronen op: Kinderlijk gedrag: Een zich terugtrekken in kinder lijk fantaseren met daarbij soms in je broek doen. Men sen zorgen niet meer voor zichzelf en hebben minder verantwoordelijkheidsge voel voor an dhr en Emotionele verlamming. Men is verlamd van schrik, zoals wel meer gebeurd. Bij na iedere mens is geneigd bij catastrofen direct zich passief over te geven aan het noodlot. Bij vliegrampen en brand gebeurt dat vaak. Emotionele verlamming is het overblijfsel van een oude camouflage-techniek. Het is alsof de mens zidh onzicht baar wil maken, zodat het gevaar hem niet kan vinden. Flauwvallen is een. andere van die emotionele vluchtre- acties. Ik heb meegemaakt dat mensen in schuilkelders vergaten adem te halen en aan een emotionele verlam ming stierven. Paniek. In acuut gevaar ziet men dit altijd optreden. Het is een massaal op hol slaan om aan het gevaar te ontsnappen. Of men daarbij anderen vertrapt, wordt vaak niet eens gemerkt. Tijdens paniek ziet men grote agres sie tegenover andere». Alles moet dan opzij voor het doel: „Weg van hier". Desertie on der soldaten in oorlogstijd is vaak een panische reactie. Lichamelijke reacties: Ziekten, zoals maagzweer of hartaanval. Soms kunnen de ze verschijnselen pas jaren later optreden. In het begin van het gevaar weten we allemaal al dat we beginnen te sidderen, te zweten of doen het soms in de broek'. Is er verband tussen semi- officiële terreur van regerin gen tegen politieke tegen standers en misdadige ele menten? „Persoonlijk vind ik, dat een terreur tegen onschuldige mensen steeds meer toe neemt. De dreigende atoom oorlog is niets anders dan blackmail. Het probleem is, dat ferreur is aanvaard. Nie mand heeft toch daadwerke lijk geprotesteerd tegen de inval van de Russen in Hon garije en Tsjecho-Slowakije en de bemoeienis van de Amerikanen in Vietnam. De wereld is diep-anigstig ge worden omdat we weten dat duizenden atoombommen klaarstaan. De regelmatige tv-uitzendingen van misda den en moorden en ander zijds het doorgaan met atoomproeven stimuleert de mens in zijn agressie, maar tegelijkertijd raakt de wereld er ook door geïntimi. deerd, zodat, men niet meer kradhtiig durft op te treden tegen elhantaice en terreur. Men hoeft alleen maar te kiiken naar de UNO waar nu Arafat van het Palestijnse Bevriidinigsfront is toegela ten. aldus prof Meerloo. JOS VAN DÉ WTJN'GAART (ADVERTENTIE) Dan vermengt nieuwe rozegeur zich met de oude maneschijn-door- de-bomen. In bont gekleed gelooft uw vrouw weer in de Sint. En ze zal haar vriendinnen opbellen ,oh kom er'es kijken!' Zoals Dora van de Ven u daartoe bij deze uitnodigt. Want Dora van de Ven kan u velezeer vele verrukkelijke bontmantels laten zien. Rij Dora van de Ven niet met veel geraas voorbij maar kom binnen voordat andere goedheiligmannen het mooiste in hun zak stoppen. m een annonce in de kra® ;aand vignet, aarin u gaat adverteren zijn bezit), tdan dat het verkkrachten gaat. Nederlanders zijn rd. /naakt uw verouderde bontmantel weer helemaal eigentijds. TILBURG Het wordt een nieuw AMSTERDAM (ANP) Terwijl in het land de collec tebus rondgaat om 40 miljoen bij elkaar te krijgen voor met name de strijd tegen kanker bij kinderen onder het motto „Geven voor Leven", heeft maandag die strijd op weten schappelijk niveau weer wat meer vorm en inhoud gekre gen door de installatie van prof. F. J Cleton en prof. dr. E.A. van Slooten tot bijzonde re hoogleraren aan de univer siteit van Amsterdam. Beide artsen, de eerste internist, de tweede chirurg, werken in het op de behandeling van kan kerpatiënten gespecialiseerde Antoni van Leeuwenhoekzie kenhuis in Amsterdam. De twee professoraten zijn gevestigd door het Nederlands Kantoer Instituut en zijn met name ook bedoeld om het on derwijs aan medische studen ten op het terrein van de ge- zwelisziekten te verbeteren. Prof. Cleton ging uitvoerig tn op de nieuwste resultaten en mogelijkheden bij de be handeling van met name borstkanker bij de vrouw. Prof. van Slooten plaatste het .':™nu - Heuvelstraat 44 DEN BOSCH - SCHAPENmarkt 17 BREDA - Eindstraat 14 EINDHOVEN -Demer 18 model dat u weer vele jaren met plezier draagt en terecht met trots! PARAMARIBO (ANP) De staten van Suriname heb ben een motie van de rege ringscoalitie aangenomen, waarin aan de regering wordt gevraagd te bevorderen dat al le archieven van Suriname die zich in Nederland bevinden, nog voor de onafhankelijkheid (uiterlijk eind 1975) aan Suri name worden teruggegeven. De motie werd ingediend naar aanleiding van een mede deling van minister Ooft van binnenlandse zaken dat in 1972 alle archieven van de gouverneur van Suriname, die betrekking hebben op de peri ode 1865 tot 1971 naar Neder land zijin gestuurd. werk van de kanfcerspecialist tn het kader van het hele menselijk bedrijf op we reldschaal en constateerde treffende gelijkenissen tussen woekerende kankercellen In het lichaam en de manier waarop de mensheid sinds een 100 jaar naar zijn mening be zig is de aarde te oeverwoeke- ren. Vanuit zijn vakgebied, de Interne geneeskunde, stelde prof. Cleton dat pas de ont wikkeling van de chemische stoffen die op kankercellen in werken, met name de laatste tien jaar de internist op inten sievere wijze aan het ziekbed van de kankerpatiënt heeft ge bracht. (Van onze redactie buitenland) BOEKAREST Nicolae Ceausescoe, de partijleider van Roemenië, blijft ijveren voor versteviging van de betrekkin gen met Moskou zowel als met Peking. Dit bleek uit de ope ningstoespraak die Ceanscescoe gisteren hield op het elfde congres van de Roemeense communistische partij in Boe karest- De vertegenwoordigers van de landen van het Warschau pact op de gastentribune ble ven onbewogen zitten toen de partijleider zei dat Boekarest vooral ook de relaties met Pe king wil ontwikkelen. Aan het Roemeense partij congres wordt deelgenomen door meer dan 2000 afgevaar digden van de meer dan 2,4 miljoen partijleden. Daarnaast zijn vertegenwoordigers van 133 communistische partijen uit 99 landen aanwezig. Het congres duurt waarschijnlijk tot donderdag of vrijdag. In de komende dagen be stormen niet alleen ouders, maar vooral ook grootouders, ooms en tantes de speelgoed afdelingen van winkels en warenhuizen, op zoek naar dat ene gelukkigmakende cadeau tje voor dat ene gelukkigma kende kind. Ze hebben het daxvrbij niet gemakkelijk, want de keuze wordt van jaar tot jaar groter. Terecht, omdat spelen voor een kind even be langrijk is als werken voor e>en volwassen mens waarmee het benodigde speelgoed voor het kind dus gelijk .staat met het gereedschap voor een vol wassene. Dat maakt de keuze van dit gereedschap zo belangrijk. Nu zal ik de ruimte die ik op deze pagina tot mijn beschik king heb niet gebruiken om uit te wijden over het al dan niet zinvol, ai dan niet peda gogisch verantwoord zijn van speelgoed. Maar ik wil het hier wel hebben over het al dan niet veilig zijn van speelgoed' Want hoe gaat het, je kiest iets voor een kind dat je dier baar is en eer je het weiet is dat dierbare kind bij de dok ter, of erger, in het ziekenhuis belaud, tengevolge van het ogenschijnlijk zo goed gekozen geschenk. Daarom hier danzeer in het kort, de onveilige uitschieters op de speelgoed-markt* Dat zijn dan op de eerste plaats poppen, beren en ande re knuffeldieren met gemak- keeUjk los te peuteren ogen of andere onderdelen, mits be stemd voor onze allerjongsten. Die hebben niet alleen de tijd en het geduld om alles wat maar enigszins los te krijgen is, los te peuteren, ze stoppen het ook binnen de kortste ke ren vn de mond, met alle ge volgen van dien. Verder zijn uiteraard alle speeltjes die kunnen splinteren of schilferen ge vaarlijk voor de peuters en kleuters, om dezelfde rede nen. En dan komt een heel te leurstellende mededeling, af komstig van ervaren verkeers- deskundigen: de step met luchtbanden behoort sedert kort ook tot het gevaarlijke speelgoed. Van jaar tot jajar gebeuren er meer ongelukken tengevolge van het gebruik van de steps, die meer vaart krijgen dan menige ouder ver onderstelt. De kleintjes rammen op de trottoir tegen voetgangers aan. Dat kan verkeerd aflopen voor de voetganger, of ze schieten er haastig mee van de stoep af en dat loopt steeds verkeerd af voor het kind, omdat het dan al gauw in botsing komt met fietsers, brommers of au to's. Daarom de goede raad om de step van de verlanglijst te schrappen. Niet leuk, wel vei lig. De verkeerspolitie adviseert om de step voortaan te ver vangen door driewielers en vliegende hollandersOok niet alles op onze te smalle trot toirs, maar in elk geval beter dan de step. Kijken we naar de geschen ken voor de groteren, dan blijkt het grootste gevaar te zitten in d" hoek van de elek trische apparatuurDeze kan slordig van makelij zijn, maar ook problemen opleveren bij het zelf verlengen van snoeren en het zelf verleggen van stopcontacten. Toch wel iets om op te let ten bij de aanschaf van al wat elektrisch is. Verder zijn lang niet alle dozen voor liefhebbers van scheikundige proefjes safe. Enige deskundigheid bij de aanschaf en het testen van de reeds aanwezige deskundig heid bij degene die ermee gaat experimenteren, lijkt hier op z'n plaats. Bij elkaar dus heel wat om op te letten, maar in een tijd met zoveel keuzemogelijkheden, moet het mogelijk zijn om al wat onvei lig is of lijkt te laten voor wat het is. (ADVERTENTIE) 3M Theeduikertjes. Kikker je van op. En dat voor maar 1.30 per pak van 40. (Van onze redactie buiten land). BRUSSEL België krijgt, na vrouwelijke militairen, ook vrouwelijke rijkswachters, als althans een wetsontwerp van de Belgische minister van de fensie, Paul Vanden Boeynants, het haalt. Tegen 1980. zo meent men, kunnen die eerste Belgische vrouwelijke rijkswachters dienst doen. De vrouwelijke gendarmes zullen binnen de rijkswacht een eigen korps gaan vormein. De leden daarvan zuilen inge zet worden voornamelijk in admiiniistiratieve en logistieke functies. Afgezien van de uitbreiding met vrouwen wil Vanidien Boeynants ook een uitbreiding van het korps rijkswacht zelf. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De uitsto ting van Israël uit de Unesco heeft een domper gezet op de viering van het 25-jarig jubi leum van het Unesco Centrum Nederland maandag in het tro peninstituut in Amsterdam, Een ©root aantal plaatselijke afdelingen en individueel ge nodigden waren niet op het feest verschenen in verband met de resolutie tegen Israël waarvoor de meerderheid van de 135 bij de Unesco aangesto ten landen zich heeft uitgespro ken. De directeur wan het Unesco Centrum Nederland, mr. F.H. Tunnissen, verklaarde bij de opening van de jubileumvie ring dat van de vijftig plaatse lijke comités bijna de helft had bedankt. Ook waren af zeggingen gekomen van indi viduele genodigden. Minister van Kemenade (Onderwijs en Wetenschap pen) hieilld een felicitatierede. Van de aanwezigen gaven en kelen luid blijk van hun af keuring, dat de bewindsman in zijn toespraak met geen woord repte over de uitstoting van Israël. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Minister Vredeling (Defensie) heeft gisteren tijdens een gesprek met een delegatie van de VVDM zijn verontschuldigin gen aangeboden voor de brief waarin hij de WDM uitnodig de voor het gesprek, over het anti-Navocongres vorige week in Amsterdam en over de in vloed van de "witte BVD" in de VVDM. De VVDM was ongerust over de "hetzerigie" toon van de brief. Minister Vredeling wilde dat "niet helemaal ont kennen" en bood zijn veront- schuLidgingen aan „voor zover de brief heeft bijgedragen aan de hetze tegen de VVDM" als gevolg van het feit dat de WDM een waarnemer naar het congres heeft gestuurd. Op het congres heeft de WDM rich overigens onthouden van politieke uitspraken over de Nawo. Minister Vredeling legde er de nadruk op dat het congres niet de oorzaak, maar de aan leiding was tot de uitnodiging voor het gesprek. „Ik wilde eens praten met de WDM over de richting waarin de WDM gaat koersen in dingen die niet direct te maken heb ben met dagelijkse loon- en arbeidszaken", zo legde hij uit. Hij doelde hiermee op de invloed die de radicale bond van Dienstplichtigen („Witte BVD") binnen de WDM zou hebben of krijgen. AMSTERDAM (ANP) An nie M.G. Schmidt krijgt dit jaar de Edimorad Hustinx-prijs, de „prijs voor Nederlandstali ge toneelauteurs", die sinds de instelling in 1966 is toegekend aan onder meer Jan de Har- tog, Huigo Ctaus, Dimitri Fren- kel Frank en Hans Keuls. De prijs zal op zaterdag 14 de cember in Maastricht tijdens het dan te houden colloquium voor toneelschrijvers worden uitgereikt door de Belgische minister voor de Nederlandse cultuur, mevr. Rika de Bac ker. I Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermteld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regeJ worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens ia met inhoud, c.q. strekking Door „groeiende ergernis" gedreven- dus geen geschikte denktemperatuur, schrijft Corn. Verhoeven een m.i. aan alle kanten aanvechtbaar stuk over de grappen op de mon nik, die wapens binnensmok kelde in de Scheveningse strafgevangenis. CV. is „ervan overtuigd", dat die grappig heid tot „ongecensureerde dis criminatie" is te voeren. Om dat de betrokken man een kloosterling is. Dit feit, en niet de daad, is 't voorwerp van spot, wekt op de lachspie ren. Verbaasd vraag ik naar 't gezonde Brabantse relativisme. Heeft C.V. ooit geprotesteerd tegen de grappen van Toon Hermans over de destijds be lachelijke preektoon; tegen Fons Jansen over humorvolle oecumenische uitingen en ge dragingen; tegen Wim Kan over spot t.a.v. premier en mi nisters? Frater Venantius waar hele kloosterfamilies om schaterden en Farce-Majeu- re werden afkeurend opge voerd, hoewel C.V. in zijn ei gen „De Stem" ook Merijn grappen op „pistolen-paulusje" zag maken. .,Als de man nu eens geen monnik, maar een Surinamer was geweest", zegt C.V. Maar natuurlijk, meneer Verhoeven! Het IS n.l. niet hetzelfde wie wie doodschiet: 'n prostituée of een monnik of een kardinaal. Zelfs een kape laan en de paus zijn verschil lend in eenzelfde daad- Ook Nixon en zijn portier. Men verwacht en gelukkig geen monnik met revolvers. La ten we daarbij wél bedenken, dat juist humorisme de zaak gelukkig relativeert. Snel eens, dat Nederland deze monnik affaire even ernstig nam als straks de rechter, even ernstig als de hr. V. de humor over deze zaak? Stel dat ds. Ker- stens of ds. Lingbeek c.s. nog leefden. De vrolijke humor in- volveert 'n niet geheel ernstig nemen van de daad door déze man, 'n verkleinde schuldge- ving, 'n naïve daad. En toch wel ergens „onnozel". Want bedenk de gevolgen, indien de bewindslieden de gijzeling niet zo humaan tactisch had den opgelost, maar dat er do den gevallen waren door de gesmokkelde pistolen. Dat had broeder M. niet in de hand, maar zich wel moeten realise ren. En mag ik U, ook atten deren op de door U gewraak te, maar nu zelfs gepleegde ..versimpeling en schematise ring?" Niet het door minister Vap Agt „ooit gekochte ser vies in de pottenbakkerij" van broeder Mattheus. en de daar bij niet opgemerkte smokkel- neus, heeft Van Agt „in de hoon betrokken", zoals U ver simpelt. Ik twijfel nu niet meer aan de zwaar overtrok ken ergernis bij Uw schrijven. Want ieder weet (kan weten), dat het de subdirecteur van de Bredase gevangenis was, die een verbod voordroeg om broeder M. niet meer toe te laten tot de cellen, na het binnensmokkelen van zaagj es om te ontsnappen. En dat men toen, via „relaties" Van Agt misleidde tot een nieuw toe gangsbewijs. En ook daarmee (achteTaf) broeder M. een slechte dienst bewees. Met hierbij graag mijn volle res pect voor rijn goede werken onder mensen in nood. Maar het artikel „Monnik": spijkers op laag water. Jammer. OOSTERHOUT G.J. ROOS Ook als men veelvuldig in het Grevelingenmeer vist. kan men het mis hebben. Het is namelijk niet zo dat platvissen eerst paren en daarna hun kuit gaan deponeren in zee, zoals de sportvisser uit Oos terhout beweert in „De Stem" van 21 november j.l. Bij platvis en bijna alle an dere vissen worden kuit en hom zonder paring gevormd- De grote populaties platvis trekken tussen januari en april naar hun paaiplaatsen in het noordelijk deel van het Kanaal. Miljoenen verzamelen zich daar elk jaar om hun drijvende eieren af te zetten. Hier wordt de kuit door het hom bevrucht. De eieren ko men uit. terwijl ze in noord oostelijke richting met de stroom terug drijven naar de voedselrijke gebieden voor on ze kust. Wat de verontreiniging van het water door stervende plat vis betreft: Als de platvis toch overal in bijt dan zullen de verminkte en stervende plat vissen wel door hun soortge noten worden verslonden. Om de platvis niet te verminken (door het uitrukken van de haak) kan men de kleine haak ook laten zitten. Het vissen met 1 haak kan men dan nog sport noemen, maar lieden die met 3 of meer haken vis staan te takelen, zijn m.i. geen snnrtvissers ZEVENBERGEN J. VAN LEEST

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13