PLO vraagt Tunis uitlevering kapers MOT Verzet CDA legen liekozen formateur IMPULSEN VOOR BOUW BUITEN DE RANDSTAD Engeland gaat IRA verbieden •^Tra-laaa-la-la Kodak kado^ Teveel aandacht voor openbaar vervoer OOK BONN OVERWEEGT VERZOEK Syrië akkoord met verlenging mandaat VN-troepen X- Pensionering met 64 kost 1 miljard meer [>r stichting weg deed onderzoek REEKS VEILIGHEIDSMAATREGELEN ,G 26 NOVEMBER 1974 1 buitenland 1 is krijgt Tiers chting van /m ting 4, West. 13 at 92 WEIGERING Onzindelijke actie Wokie Miss World mag geen ongehuwde moeder zijn Tweede Kamer: Kerncentrale in Borssele een week stil OE THANT OVERLEDEN theeminent REGERING V.S.: VVDM: Militaire inlichtingendienst stelde onderzoek m naar arts EenKodakkadovoorelke prijs. °E STEM qinSDAG Reburo den tot 9 uur isdag 3 en icember. 0 (.yai eeu onzer verslaggevers) „gv HAAG Oplossing van ..„rkeersvraaïstuk ngu HAAG Oplossing van rT Verkeersvraagstuk kan Ji worden gevonden in een LzijÜS beperken van het Particuliere vervoer. Het rege- Susbeleid terzake verkeer en vervoer valt niet te rijmen «et het verplaatsingspatroon an de Nederlanders en dat Lldt dan zowel op het punt L voorkeuren als op dat van ver]iouding in het gebruik m openbaar en particulier tiduT enige conclusies van m door de stichting WEG ingesteld onderzoek naar de mobiliteit van de Nederlander. Andere conclusies uit het rap- zijn: - De Nederlander die over een eigen vervoermiddel beschikt verplaatst zich veel vaker dan wanneer hij is aangewezen op openbaar ervoer of zijn eigen benen; mensen die een gemo toriseerd vervoermiddel bezit ten maken per week ruim 20 ritten tegen dertien door men sen die niet over een vervoer middel beschikken. Veel Nederlanders maken niet of nauwelijks gebruik van het openbaar vervoer: 73% van de ondervraagden heeft in het eerste halfjaar van 1974 nooit in de trein gezeten en 28% maakte geen gebruik van tram, bus of metro. De verwachting van de over heid over hetgeen met de be vordering van het openbaar vervoer kan worden bereikt wordt overschat. Vervanging van het particu lier vervoer door openbaar vervoer is niet waarschijnlijk en zal bovendien weinig effect sorteren. - Bij het huidige overheidsbe leid inzake verkeer en vervoer liggen de accenten verkeerd ten onrechte wordt aangeno men dat de mobiliteit door overheidsmaatregelen wezen lijk veranderd kan worden en de groei van het autopark af geremd, tenzij de overheid diep ingrijpt in de keuzemoge lijkheden. Er wordt te weinig gedaan om het autoverkeer zo goed mogelijk in de samenleving in te passen en de nadelen van dat verkeer zo veel mogelijk tegen te gaan. (Van onze redactie buitenland) TUNIS De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO keft Tunesië gevraagd om uitlevering van de vier Pales- tijnen die de Britse VC-10 hebben gekaapt en een van de gegijzelde passagiers (de 43-jarige Westduitser Gustav Kehl) doodschoten. Ook de Westduitse regering overweegt Tunesië oin uitlevering te verzoeken van de vier kapers. Het PLO vindt uitlevering van de kapeire nodig „opdat «ij alle facetten vain deze ope ratie kunnen ophelderen en de partij die er achter zit kunnen ontmaskeren", aldus een ver- I klaring. De bevrijdinjgsorgamJ- sat;e heeft stappen aangekon digd om aan dergelijke acties oen einde te kunnen maken. ,7e zijn bedoeld om de Pales tijnse en Arabische zaak in de ogen van de wereld te scha- De vier riiegtuigkaipere, die zich gistermorgen na vele uiren Ivan intense spanning zonder [verder bloedvergieten overga- 1 ven in ruil voor een mondelin- I ge toezegging vam vrijgeleide rillen hun leven waa-rschijn- voorlopig niet zeker zijn. Zelfs al zou Tunesië hen heb- I ben beloofd dat ze niet zullen I worden overgedragen aan het [PLO (wat door Tunesische au- I toriteiten wordt ontkend), dan I betekent dat nog niet diat VOLGENS staatssecretaris Glastra van Loon (justitie) zijn er vooruitzichten op een mogelijke overplaatsing van ie gedetineerde Hans van Z. Hij verblijft thans nog in het selectie-instituut voor TBR- gestelden te Utrecht. Zijn langdurig verblijf in dit insti tuut vloeide voort „uit een noodsituatie" aldus de staats- i secretaris- PLO-agenten hen niet zouden weten te vinden, zo menen waarnemers in Tunis. flgypte heeft er bij FLO- leider Arafat op aan gedrongen zijn gezag waar te maken en te bewijzen dat bet PLO de enige vertegenwoordiger is van het Palestijnse volk- Libië en Iraik, anders nog wel eens vluchthavens voor extremisti sche Palestijnse commando's, hebben deze kaping krachtig veroordeeld. Het viertal lijkt niet te kunnen rekenen op vrienden in de Arabische we reld, zoals zondagavond al dui delijk werd toen het ene Ara bische land na het andere wei gerde toestemming tot landing te verlenen. Tunesië heeft in ieder geval nog geen besluit genomen over wat er zal gebeuren met de kapers, zo zei de Tunesische minister var. buitenlandse za ken Haibib Chatti op een pers conferentie. Het is in het ver beden wel meer gebeurd dat kapers werden overgedragen aan het PLO, zoals het vijftal dat het bloedbad op het vlieg veld van Rom,e aanrichtte en zaterdag gedwongen moest worden vrijgelaten. In de zaak van de vier kapers van de VC-10 heeft het PLO aange kondigd dat het viertal zal „moeten boeten voor deze mis daad". (ADVERTENTIE) commentaar IJje actie van een groep vrachtautochauffeurs tegen de in- y°ering van de zogenoemde tachograaf is een van de ■onredelijkste bewegingen welke we de laatste jaren hebben |*Ken ^et 's een algemeen bekend feit dat er in het vracht- I over de weg, met name bij de kleinere bedri|ven, Tf an9e I'i'iiden worden gemaakt en dat het rijtijdenbe- -tut veelal met voeten wordt getreden. lie h' WSr'<t de concurren1"'everva's'n9 en het marktbederf in I ancl waar vooral de grotere bedrijven het slachtoffer - worden die zich een at te lange overfredingenstroom niet 1 (ie.116' veroor'oven en het is bepaald niet bevorderlijk voor LT6*' even van c'e chauffeurs noch voor de verkeersveilig- chauffeurs zich toch voor het gemotoriseerde kar- - van hun patroons laten spannen is een gevolg van de llT" 6 mtJn' waarmee sl die illegale uren worden betaald- sr al te vaak zijn mensen bereid een gezonder leven op 9*®,termijn op te offeren aan het gewin van het ogenblik. |tenVl°°'C 'n ^ur0P6es verband ingezien. De tachograat Ikiar °K d'e r'i9edrag van de bestuurder zeer betrouw- Lrvas,,e3t - wordt in alle landen van de Europese Gemeen- |CeerpliCht 90Ste,d' per 1 januari in elk geval voor alle Wa3ens. De chauffeurs zouden er beter aan doen in |Hikke-"e klokje een bondgenoot in plaats van een stille vei j "uycri5. w er z'en- Erkend moet worden dat de nieuwe regels een eri"e.aanPassing zullen vergen van ondernemers, chauffeurs Wen e'3 - Evenzeer zal een normalisering van de werktij- consequenfies moeten hebben voor de beloning van de Dat' rs en vervoerstarieven. r. een aantal vrachtrijders naar hetzelfde wapen heeft ge lde- ai waarvan het gebruik door andere ontevredenen al eer- Pd-hTlferneen was ^gekeurd, maakt de zaak er niet sym- |te-i 'h'51 °'D' ^ef iammerlijke is dat deze bedrijfstak nog op lli- anc'ere golflengte zit dan die waarvan staatssecre- Lijk i'1,^u'fen van Verkeer en Waterstaat in zijn discussienota het beroepsgoederenvervoer heeft nog een lange *9 naar de sanering voor de boeg. De vier kapers zijn inmiddels onder bewaking „op een veili ge plaats". De vijf uit Egypte overgevlogen Palestijnen en de twee in Nederland vrijgela ten Palestijnen (Noeri en Ta- mima), die zondag geruild werden tegen 43 gijzelaars aan boord van de VC-10 zouden volgens de laatste berichten mogen gaan waar zij willen- Maandagmorgen om onge veer 9.00 uur verlieten de elf Palestijnen na Tunesische toe zeggingen en de drie Britse bemanningsleden de VC-10, nadat een uur eerder het laat ste ultimatum van de kapers (vrijheid van strafvervolging en een belofte hen niet over te dragen aan het PLO) was af gelopen. Volgens vliegveld- kringen hebben de Palestijnen tot de laatste minu-ut onder eüteaair geargumenteerd oï zij hun beweging tot martelaar schap zouden maken door het toestel qp te blazen en de dood te verkiezen. De Tunesi sche autoriteiten hadden hen er tenslotte toe kunnen bewe gen niet meer levens te ne men. Oo-k de Britse beman ning had- dergelijke gesprek ken gevoerd. De Palestijnen hadden het gehele vliegtuig ondermijnd. Een eenvoudige druk op een knop h-ad het vliegtuig die lucht in doen gaan, aldus de zielsgelukkige bemanning- De bemanning had de dreiging tot de laatste mi nuut toe geproefd. LONDEN (UPI) Voortaan zullen onge huwde moeders niet meer worden toegelaten tot de deelnemers aan de miss World-verkie- eing, zo heeft de organi sator, Eric Morley, mee gedeeld. Getrouwde vrouwen mochten al niet meedoen omdat van hen niet kan worden ver langd dat ze langdurig weg zijn uit het gezin, als gevolg van de vele sociale verplichtingen van een miss World, al ius Morley. Eenzelfde bezwaar geldt voor ongehuwde moeders, zo meende hij, maar die bepaling was met opgenomen in het reglement omdat het probleem zich nooit had zoorgedaan. Maar vorige AeeK werd de niet ge trouwde 22-jarige Britse Helen Morgan, moeder /an een anderhalf jaar oude zoon, tot miss World gekozen. Ze zal haar titel van mass World overigens wel be houden omdat er geen bestaande regels zijn overtreden. DEN HAAG De confessi onele fracties dn de Tweede Kamer hebben zich gisteren uitgesproken tegen de moge lijkheid van een rechtstreeks door het volk gekozen kabi netsformateur. Zij zijn van oordeel, dat de gekozen kabi netsformateur, die door de sa menwerkende progressieve fracties juist wel gewenst wordt, „in ernstige mate af breuk zou doen aan het Ne derlandse parlementaire stel sel" Dit standpunt is neergelegd in een motie, die gisteren is ingediend tijdens een openba re commissievergadering ter voorbereiding van een debat in de voltallige kamer over wijzigingen in grondiwet en kieswet. Bovendien beginnen de confessionele' fracties be ducht te worden voor de in voering van een beperkt dis trictenstelsel voor de kamer verkiezingen. Aanvankelijk waren zij voorstanders vam de invoering van twaalf kiesdis tricten, die elk 12 tot 15 ka merleden- zouden afvaardigen. Daardoor, zo meenden zij, zou de band met de kiezers wor den versterkt en de toevloed van de splinterpartijtjes wor den tegengagaan. Harry Touw, ook bekend als Fred Haché, met vrouw en dochters op de foto ter gelegenheid van het ontvan gen van een platina-elpee voor de verkoop van meer dan 100.000 exemplaren van de langspeelplaat Bakken aan de bar". (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG De meerder heid van de Tweede Kamer wil, dat de regering de bouw in het noorden, oosten en zuiden sterker stimuleert. De nieuwe bestedingsimpuls schept volgens de plannen het meeste werk in de gebieden, waar al veel bedrijven zijn (randstad). PvdA, KVP, ARP en CPN hebben zich gisteren uitgesproken tegen dit rege ringsplan. Zij wensen, dat de speciale maatregelen voor de bouw a f 600 miljoen juist voor die streken worden ge troffen, waar de werkloosheid snel is gestegen. Deze duidelijke stellingname bleek gisteren tijdens de be handeling van de tussentijdse nota over de werkgelegenheid ln een speciale commissie uit de kamer. In een motie van de socialist Wierenga, die ge steund wordt door KVP en ARP wordt aangedrongen om de maatregelen om de bouw te stimuleren juist worden ge troffen in noorden, oosten en zuiden. Later zal over deze motie, waarachter de meerder, heid van de Tweede Kamer staat, worden gestemd. Minister Gruijters (volks huisvesting) verdedigde giste ren het plan om meer het accent in de aanvullende maatregelen voor de bouw te leggen op het westen van het land. Zijns inziens bestaat er in de grote steden een achter stand bij de bouw van cultu rele en recreatiecentra. Een deel van dat geld moet wor den bestemd om een maat schappelijke achterstand in te halen, aldus de bewindsman. Naast het scheppen van meer werk vindt hij dit ook uit maatschappelijk oogpunt nood zakelijk. Drs. Gruijters gaf wel toe, dat Noord-Brabant de meeste werkloze bouwvakkers telt, maar wees erop, dat veel Bra bantse bouwvakkers in het westen (willen) werken. Hij vewacht van het werken voor maatscliaopelijke doelen in de randstad een zuigkracht op de bouwvakkers uit Brabant en andere streken. Over de moge lijke nadelen van het pendelen van honderden bouwvakkers sprak de bewindsman niet. MIDDELBURG Gisteren omstreeks 12.00 uur is de kern energiecentrale van de N.V. PZEM te Borssele voor de duur van ongeveer een week uit bedrijf genomen. Dit was noodzakelijk in verband met herstelwerkzaamheden aan een drukhouder in het primai re gedeelte van de centrale. Dit is medegedeeld d-oor de directie van de N.V. PZEM. In de gisteren uitgegeven verkla ring wordt verder gezegd: ge bleken is dat de pakking waarmede een inspectieluik in deze drukhouder wordt afge dicht, water doorliet. Op die zelfde plaats in het primaire systeem ontdekte men op 7 oktober j.l. een soortgelijk lekkage. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Britse rege ring heeft aangekondigd dat zij woensdag een wetsvoorstel zal indienen om het Ierse re publikeinse leger (IRA) in Groot-Brittannië buiten de wet te stellen. In Noord-Ierland en in de Ierse republiek is deze organisatie, die verant woordelijk wordt geacht voor o.m. de recente bomaanslagen in Birmingham, al verboden. Onder het goedkeurend ge mompel van de Lagerhuisleden maakte de minister van bin nenlandse zaken, Roy Jenkins, maandag' tevens bekend dat er veiligheidsmaatregelen zullen worden voorgeteld, die tot dusver in vredestijd in hel Verenigd Koninkrijk nog niet getroffen zijn. Aanleiding tot dit wetsvoorstel dat nog deze week met spoed in het lager huis zal worden afgehandeld, is de bomaanslag op twee ca fés in Birmingham, die afgelo pen donderdagavond aan 19 jonge mense-n het leven kostte, terwijl er 184 werden ge wond. Op het lidmaatschap van de IRA komt een gevangenisstraf te staan van ten hoogste vijf jaar. vlolgens het voorstel krij gen de Britse autoriteiten de bevoegdheid tot uitwijzing van Ieren Jie verdacht worden van guerrilla-activiteit. Als een be trokkene probeert zioh aan een uitwijzingsbevel te ont trekken, kan hij tot vijf jaar gevangenisstraf worden ver oordeeld. De politie ki-ijgt het recht mensen die verdacht worden van guerrilla-activiteit vijf dagen vast te houden- Het geven van financiële steun aan de IRA en het herbergen van leden van deze organisatie wordt eveneens strafbaar. De politie zal zonder arrestatiebe vel verdachte personen kun n-en aanhouden. „Deze bevoegdheden zijn zeer streng Het gehele pakket is zonder weerga in vredes tijd. Ik geloof echter dat de maatregelen volkomen ge rechtvaardigd zijn om het hoofd te kunnen hieden aan het duidelijke gevaar dat er nu bestaat", aldus minister Jenkins. Het Lagerhuis hoopt het wetsontwerp al op donder dag geheel af te handelen, hetgeen een record zal zijn in de Britse parlementaire ge schiedenis. Tot dusver twijfelden Jen kins en de politieleiders aan het praktisch nut van een ver bod oip de IRA i-n Engeland. Zij meenden dat de organisa tie hierdoor alleen maar ge dwongen zou worden onder gronds te gaan werken- Door het grote aantal slachtoffers van recente gewelddaden ont stond echter sterke druk van het publiek om alsnog tot een verbod over te gaan. In de ochtend verschenen in Birmingham zes Ieren voor de rechter van instructie in ver band .net de bomexplosies van vorige week donderdag. Hun voorlopige hechtenis werd verlengd tot donderdag a.s. De zes mannen zijn afkomstig uit Noord-ïerland, maar zij wonen al meer dan 10 jaar in Bir mingham. In Londen zijn gisteravond bommen ontploft in twee brie venbussen. Er raaikten drie mensen gewond. NEW YORK (Reuter) De Birmaanse diplomaat Oe Thant. is gisteren op 65-jarigt leeftijd overleden. Dit heeft een VN-woord voerder in New York meegedeeld. Oe Thant trad op 30 december 1971 om gezondsredenen af nadat de Oostenrijkse dr. Kurt Wald- neim tot zijn opvolger was benoemd. Thant leed ai gerui me tijd aan kanker. Minister-president Den Uyl heeft echter op 7 juni van dit jaar verklaard, diat bet bi-j de indiening van de betreffende wetsvoorstellen vooral de be doeling van de regering was om te komen tot "twee grote politieke blokken met nog wat randpartijen". Dot laatste is onlangs nog door fractieleider Van Thijn (PvdA) bevestigd. De confessionele partijen zijn daardoor kopschuw gewor den. Minister De Gaay Fortman (senior) van binnenlandse za ken ontkende gisteren met na druk, dat het de bedoeling van de komende regeringsvoorstel len zou zijn om tot twee grote politieke machtsblokken te ge raken. Daarop wilden de con fessionelen uiteraard een dui delijk antwoord hebben op de vraag, wie er nu gelijk had: de minister-president of de minister van binnenlandse za ken. De premier heeft iin ieder Beval niet namens het kabinet gesproken, zei prof. De Gaay Fortman onomwonden. Ten eerste is er nog geen kabinets beraad over geweest en ten tweede ben ik zelf tegen die twee machtsblokken, zei hij- De minister nam daarmee de onrust ander de confessionelen niet weg, waardoor de invoe ring van een (beperkt) dis trictenstelsel voor die verkie - zingen een hachelijke zaak is geworden. Dit nog temeer, omdat de linkse partijen het districtenstelsel koppelen aa-n de gekozen formateur, die door de confessionelen niet wordt gewild. (ADVERTENTIES) 3M Du ikertjes. Uitstékende thee Die niet duur is bovendien. Mear wel makkelijk. (Van onze redactie buiten land). DAMASCUS De Ameri kaanse regering is ervan over tuigd dat er een goede kans is dat Syrië akkoord gaat met een verlenging van de aanwe zigheid van een VN-vredes- macht op de Hoogvlakten van Golan. Het mandaat van de VN-troepen, die een buffer vormen tussen de Israëlische en Syrische legers loopt op 30 november af. De secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim is gis teren in Damascus aangeko men om deze affaire te be spreken. Yassar Arafat, de lei der van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO is even eens gisteren naar Moskou ge reisd voor besprekingen over de situatie van de Palestijnen in het Midden-Oosten- Israël zegt een groep van 29 Arabische guerrilla's van de Syrische „Saika"-groep te hebben gearresteerd op de be zette westelijke Jordaan-oe- ver. Een grote hoeveelheid wapens en springstoffen zou in beslag genomen zijn. Israël heeft plannen bekend gemaakt om een industriële zone te stichten op de weste lijke Jordaanoever in de om geving van Jerusalem. Dit be sluit wordt gezien als een ver harding van de Israëlische po litiek. Aangezien onze speciale tacho- fiel zich op dit moment buigt over de tachograaf en de daar mee samenhangende prijsda lingen van bloembollen en groente, zal ik op mijn beurt niet proberen het u ook nog eens allemaal uit te leggen- it Het is wat te zeggen met 'tach en wee van de vrachtrijders. it En vergeet niet het stille ver driet van de tachogravin, die dagen lang haar graaf niet te zien krijgt. 't Is triestig, laten we maar eens lachen. Nou ja, lachen. it Twee lijkdragers in het Au stralische Melbourne hebben het toch wel bont gemaakt, zo bleek vorige week voor de rechter aldaar. Mendel Kacew en Slomo Kudish, beiden ge vorderde vijftigers, lagen met elkaar in de clinch over de vraag wie het zwaarste eind van een lijk moest dragen. ir Bukjijofbukik Goed, Kacew beschuldigde Kudish ervan dat deze altijd vlug de benen nam, waardoor hij zelf steeds het torso moest torsen. (Kunt u het vol gen?) Ze hebben moeten beloven een half jaar geen ruzie te maken op straffe van 200 dol lar boete- En alles gelijkelijk ver detent ■fir U zult het met mij eens zijn, dat er maar rare dingen ge beuren in de wereld. fir De Hoge Raad der Nederlan den heeft uitgesproken dat, al staat een sloot uoor het groot ste deel van het jaar droog er dan toch sprake is van opper vlaktewater. fir Dat gebeurde in een juridische twist over een caféhouder, die vanuit zijn woning via onder grondse buizen afvalstoffen loosde op een meestal droge sloot- Die droge sloot kwam echter wel uit op een grote (natte) beek. Hij loosde dus niet op oppervlaktewater, dacht hij, dus had hij geen vergunning nodig. Tja. fir Maar opgedroogd oppervlakte water is nog wel oppervlakte water, it En zit nou niet te kijken of u water ziet branden. fir Morgen branden we pais goed los. it MERIJN UTRECHT (ANP) —Vol gens de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) heeft de Militaire Contra Inlichtingendienst (CID) een onderzoek ingesteld naar de 30-jarige dienstplichti ge militaire arts Bert Mooij- aart uit Leiderdorp. Door een nogal onhandig optreden van een CID-agent is de zaak aan het licht gekomen. Het onderzoek had betrek king op het privéleven van de arts en zijn politieke klem, aldus de VVDM. Onder valse voorwendsels probeerde de CID bij verschillende personen over dr. Mooijaart inlichtingen te verzamelen. De op de Julia na van Stolbergkazerne in Amersfoort gelegerde arts is onmiddelijk bij zijn comman dant, kapitein Van der Werf, ln beklag gegaan toen hij de zaak ontdekte. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het omlaag brengen van de pensioengerechtigde leeftijd (65 jaar) met eën jaar kost 1 miljard. Een arbeidstijdver korting in alle bedrijven en de verlaging van de pensioenleeftijd met 1 jaar zijn geen oplossingen om de werkloosheid verder terug te dringen Dit deelde minister Boersma (Sociale Zaken) gisteren mee tij dens de behandeling van zijn tussentijdse nota over de werkgele genheid in een speciale Tweede-Kamercommissie. Ook van sterke omschrijving van „passende arbeid" verwacht hij geen wonderen om de werkgelegenheid te stimuleren. Veel werklozen kunnen vaak hun aangeboden werk weigeren, omdat zij dit niet in over eenstemming achten met hun opleiding en/of vorige (verloren) werkkring Met name drong gisteren de VVD aan op een nadere formulering van dit begrip. „Passende arbeid is geen wonder olie", aldus drs Boersma Wel zal op korte termijn samen met het bedrijfsleven (werkgevers en werknemers) over dit onderwerp worden overlegd. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11