VOORLOPIG RUST Zitvlak zit Verschueren danig dwars Oranje-doelman Jan Jongbloed: „Populair zijnis een vermoeiende bezigheid'' rijzen nd DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DSMSU N 3r straaten ningmij bv MÏÏjHffi K ïg door techniek Geforceerd Spierscheuring Kerngezond Schrijver Veranderd Malaise iar bij zijn. eef u op. h. Eens in Meyer te atisch uit- jn. Ja, dat 65 Ken«w' ,oleniWi '<an l0WwH»nl W (Z.O.Z.'I tori) werd goedgekeurd door de Mlnkt»» onder nummer L.O. 700/008/8)7, '1. De balen zijn beslemd vorr Oe Stiel ne Loterij Nededand te '«-Grwmiug» j e van maatschappelijk werk, vofcrgozondta. uur. Volledige informatie is verkrijgt»» iomerhotstraat 68, Rotterdam hansweert telefoon 01130 - 18 20' wand met of zonder verhuw steigers ukties (Van onze sportredactie) BEVEREN - „Het „zit" 'm in m'n zitvlak. Voor een „normaal" mens misschien niet zo erg, maar voor iemand die met wielrennen zijn geld verdienen moet is het een verdomd belang rijke plek", zegt Theo Verschueren, twee keer wereld- en vijf keer Europees kampioen achter de demy's, die er zo graag bij had willen zijn enkele weken geleden in het Europees kampioenschap achter derny's in Dortmund. Hij was er echter niet. Kon niet, want hetzelfde kwaaltje, nou ja, zeg maar gerust kwaal met een hoofdletter, dat hem al drie keer eerder overviel heeft er voor gezorgd dat Verschueren, Zeeuwsch-Vlaming (St. Jansteen) van geboorte maar nu woonachtig in het Belgische Beveren - „uitbater,, van een kledingzaak - in ieder geval niet voor januari op de piste verschijnt. W.; venliggende nokkenas 100 L. Remtrommels op de achterwielen, i. Krasvaste kunststof le bumpers. Soepele g, die licht schakelt, met luchtsleuven en ende rembekrachtiger. uj u in de buurt. Vaat kun| aar is wat we hier stelt de showroom. En u we proefrit! De beer is geveld, en dat zint 'm allerminst. Verschueren: „Die ellende met m'n zitvlak be gon vorig jaar augustus. Toen ben ik geopereerd. Ik had al drie keer eerder last gehad met dat akelige achterwerk van me, een opening van de weefsels. Alle ja ren in precies dezelfde periode. Rondjum, juli of augustus. Pre cies ui het drukst van het sei zoen Een Belgische chirurg heeft me geopereerd. De man was tamelijk optimistisch. Ik mocht drie weken later al weer aan de slag. Ging gemakkelijk had ie gezegd. Vergeet het maar. Had ik maar nooit naar hem ge luisterd De man ging waar schijnlijk uit van iemand die zijn zitvlak op een andere ma nier gebruikt dan een coureur dat pleegt te doen. Ik heb die paar vierkante centimeters van mijn lichaam nodig om urenlang op een keihard zadel te zitten. Daar heeft ie waarschijnlijk niet bij stil gestaan Ik heb me ge woon te veel geforceerd. Had veel langer moeten rusten, dan zou alles in orde gekomen zijn". van zijn beruchte zitvlak. Op advies van gangmaker Noppie Koch - Verschueren: „De beste gangmaker die er is" - naar dok ter Rolink. Verschueren: „In Ro link had ik alle vertrouwen. Die heeft Peter Post al eens eerder met succes behandeld en die weet wal een renner moet af zien. Rolink voorspelde me dat ik er veel last van zou krijgen. Nou dat Is uitgekomen. In oktober mocht ik weer koersen. De zesdaagse van Ber lijn. Ik heb enorm afgezien. Af grijselijk pijn geleden, maar ik wilde doorgaan Ik heb namelijk karakter Daar ben ik groot door geworden. Karakter heb ik al tijd gehad, dat is de basis voor succes Na Berlijn heb ik tien dagen rust genomen. Daarna de zesdaagse van Dortmund. De baandirecteur vroeg me daar te willen stunten In de laatste stay- erskoers Toen gebeurde het. Ik voelde dat de zaak weer open trok. Ik dacht dat ik doodging. Ik heb nog een kwartier gereden, maar ben toen afgestapt Ik kon echt niet meer Zeer tegen mijn zin, want stoppen is nooit goed. Het kost je contracten". daagse van Frankfurt sloeg ie over. Verschueren: „Op advies van dokter Rolmk. Die had tegen me gezegd dat ik geen stap meer over zijn drempel hoefde te zetten als ik het in mijn hoofd haalde toch in Frankfurt te star ten. Kijk, dan luister je natuur lijk wel even". Begin november voelde Theo Verschueren zich weer fit ge noeg om in München de zes daagse te rijden. Verschueren: „Ik was weer helemaal de oude. Ik vlamde weer. Achter de der ny's, mijn specialiteit, heb ik er een grandioze show van ge maakt. In zeven minuten tijd maakte ik twee ronden achter stand goed en won net met een .halve ronde voorsprong Ik voelde geen pijn meer In vijftien minuten achter de demies reed ik met een gemiddelde snelheid van 69 kilometer per uur Ik vloog, Jan Derksen zag het ge beuren. Hij vertelde me later dat hij nog nooit zo'n krachtexplo sie had gezien. fry f I, ,i<,<l,,fM-|>*a»tMatfcl<*ninTlliillriTiiTWiVi. >-i>ill/illlllllS>|---»Mi .1 lïiMU. 111111II i -•<, .U—kt-ma- - ■*- Theo Verschuren: Voor een nieuwe operatie ben ik te oud. Mijn gezondheid gaat trouwens boven de sport". Echtgenote Jacqueline luistert Verschueren forceerde zich Op advies van de artsen nam Maar die laatste dag in Mün- dus. Kreeg allemachtig, veel last Verschueren weer rust. De Zes- chen scheurden de weefsels weer open Ik weer een paar da gen gerust. Terug naar Rolink. Toch kon ik daarna rijden in de zesdaagsen van Gent, Keulen, Bremen en Rotterdam In Rot terdam liep ik nog een spier scheuring op en kreeg last van gnep Dat kon er nog wel bij. Voor de zesdaagse van Antwer pen, voor mij heel belangrijk, voelde ik me echter weer fysiek in orde" In Antwerpen wilde Ver schueren er nog eens keihard tegenaan. Hij stond op de tweede plaats met zijn koppel- genoot Gilmore achter Merckx en Sercu. Het duo dat hij achter de demy's verslagen had. In die laatste uren van de Antwerpse zesdaagse sloeg het noodlot voor de Belgische Zeeuwsch- Vlaming definitief toe Bij een valpartij klapte hij als een blok tegen de piste. Zo'n beetje alle blessures die een mens maar op kon lopen werd Verschueren daar „rijker"; twee ribben ge broken, sleutelbeen gebroken, longen geraakt, hij spuugde bloed en noem maar op. Ver- schueren:„Ze hebben me opge raapt van de baan. Ik wist niet wat er gebeurde. Kon geen adem meer halen" Verschueren belandde in het ziekenhuis en stond een maand daarna weer op straat. Met rug klachten en weer akelig veel last van zijn zitvlak. Verschueren heeft inmiddels een uitgebreid onderzoek gehad in het Acade misch ziekenhuis in Gent. Heeft overleg gepleegd met dokter Ro link die hem twee dingen voor stelde. opnieuw opereren of rus ten. Theo Verschueren heeft voorde laatste mogelijkheid ge kozen: rusten. Theo Verschue ren: „Ik durf me niet opnieuw te laten opereren. Ik word In ja nuari 32 jaar Voor een operatie ben ik te oud. Dat is er bij gezegd door Rolink. Het is riskant. Je hebt gezien wat er met Peter Post gebeurd is. Daar kwamen ook complicaties bij Ik heb mijn leven lief. Koers graag, weet voor mezelf dat ik nog zeker een jaar of vier, vijf mee kan op de piste. Achter de demy's ben ik nog steeds niet te verslaan. Maar mijn gezondheid gaat me boven alles". Verschueren, getrouwd met charmante echtgenote Jacque line uit het Belgische Lokeren en gelukkige vader van de 11 maanden oude Philip heeft ge kozen voor een langzamer gene zingsproces. Verschueren. „Het valt me zwaar, want ik voel me kerngezond behalve m'n zitvlak dan. Ik zal mijn conditie wel op peil houden, ik speel af en toe een partijtje voetbal mee, doe aan conditietraining en voel me sterk. Maar tot januari blijf ik van de fiets af. In januan wil ik weer met de trainmg beginnen. Lang zaam aan niet, forceren en in maart weer de piste op. De zes daagse van Antwerpen had ik graag gedaan, maar die valt al m februari. Dat is nog te vroeg In maart zou het gekund hebben, maar nogmaals ik forceer niets meer. Daar heb ik al genoeg rente voor betaald Als ik merk dat het in januari gaat. dan zet ik door. Krijg ik weer last van mijn zitvlak dat zet ik er een punt achter. Ik verdien graag geld, maar het is voor mij niet het belangrijkste. Gezondheid kun je niet kopen. Je kunt wel een pak geld op de bank hebben staan, maar als je als een „krik kemik" door het leven moet heb je daar weinig aan. Ik doe ge woon omdat ik het doodzonde vind er mee te stoppen. Als ik de prestaties van het laatste kam pioenschap van Europa achter de derny's bekijk en zie dat de Europees kampioen een gemid delde draait van 56 kilometer per uur, moet ik huilen. Dan weet ik dat ik de zaak nog aan flarden kan fietsen met mijn mogelijkheden. En dat wil ik gewoon graag nog een paar jaar tjes bewijzen". TON KOOMEN J"n Jongbloed: „Die belangstelling is op het juiste moment gekomen (Van een onzer verslagge vers) AMSTERDAM - Na de in terland tegen Italië, afgelo pen woensdag, vToeg Jan Jongbloed zich met een glim lach af: „Zou ik volgend jaar ook nog tot het Oranje-elftal behoren? Over vijf maanden kan er veel gebeurd zijn. Dan is Jan Jongbloed misschien weer vergeten. Met de stij gende resultaten van PSV komt Jan van' Beveren on getwijfeld weer in de belang stelling. Hij is een goed doelman en men kan hem niet blijven passeren. Bo vendien, ik word 34 jaar, (komende maandag) en ik vind dat de jeugd ook een kans moet hebben. Ik heb er nu dertien Interlands opzit ten. Dat is toch een mooi aan tal om op terug te kijken?" Diep in zijn hart zal Jan Jong bloed blij zijn als hij straks weer tijd heeft om te vissen, en zich aan zijn hobby te wijden op die tijdstippen die hij zelf kan uit kiezen. Sinds zijn terugkeer uit West-Duitsland wordt hij min of meer geleefd, de toeloop naar zijn zaak nam ongekende vor men aan, en de aanvragen die hij krijgt om openingen en bijeen komsten met zijn aanwezigheid „op te fleuren" kan hij nauwe lijks honoreren. Jan Jongbloed over de over weldigende belangstelling voor zijn persoon. „Ik ben vrij popu lair, zeggen ze Maar ik ben blij dat het nu pas is gekomen. Ik had me geen raad geweten als dit tien jaar eerder was begon nen Het is een vermoeiende be zigheid, hoor Men wil dat je overal bij bent Als je dit jaren achter elkaar zou meemaken, zou het echt gaan vreten Ge lukkig past alles nu precies Op het moment dat de belangstel ling in Jan Jongbloed afneemt, ben ik toch uitgevoetbald Weet je wat ik prettig vind? Dat ik het gevoel heb dat de mensen mij mijn succes gunnen, ledereen is altijd erg vriendelijk Je wordt op straat aangeklampt, al wordt het me soms te veel Dan denk je in je hart: moet dat nou weer. Maar ik laat dat naar buiten uit nooit merken, hoor Niet alleen als doelman van Oranje, maakte Jan Jongbloed naam in de wereld, ook als schrijver van een uniek dagboek bijgehouden tijdens het verblijf in Hilltrup en Munchen, schreef de goedlachse Amsterdammer geschiedenis Jans dagelijkse belevenissen werden in twee af leveringen gepubliceerd in het weekblad Vrij Nederland Voor buitenstaanders die het wel en wee van Oranje tijdens de WK- toemooien wilden volgen, een origineel geschrift, verlucht met veel humor, een gave waarin Jongbloed ook uitblinkt. Jong bloed is zeer ad rem in zijn op merkingen, hij houdt van grol len, maakt aan de lopende band grappen, al kan hij ook zeer se rieus over allerlei zaken des le vens praten. Over zijn humor een voor beeld: tijdens de voorbereiding op de interland tegen Italië werd Jan door een Italiaanse journa list geïnterviewd Jan spreekt geen Italiaans. De Italiaan vroeg in gebrekkig Duits of Jan ook Duits sprak Het antwoord: „Al leen als het over seks gaat.. De Italiaan wist met dat antwoord geen raad. en vertrok schok schouderend. „Jan is veranderd", meent ega Diny „Hij praat veel meer dan vroeger Hij is zelfverzekerder geworden Zijn populariteit neem je op de koop toe" On langs werd Jan Jongbloed ge confronteerd met een interview van Jan van Beveren in het clubblad van Sparta In dat in terview gaf de PSV-doelman zijn mening over de huidige doelman van Oranje Een me ning die Jongbloed niet lekker zit ,J an denkt' zegt hij.dat ik er een cultus van heb gemaakt om ver uil mijn doel te komen Dat ik bewust die stijl heb opge bouwd om op te vallen Dat is natuurlijk waanzin Uitlopen tot ver buiten mijn strafschop gebied doe ik al tien jaar Alleen schijnt het voor de wereldkam pioenschappen nooit te zijn op gevallen Weet je, ëeel keepers zijn hun oriëntatievermogen kwijt als ze buiten het straf schopgebied komen. Ik niet. omdat ik gevoetbald heb En het puur aanvallende spel dat Oranje speelt vereist een doel man die aansluit op de laatste Unie. Omdat Michels tijdens het wereldkampioenschap niet wist hoe sterk zijn centrumverdedi ging zou zijn, maar wel de kwa liteiten kende van zijn aanvals- en middenlinie, stond hem maar een ding te doen aanvallen. En daann paste mijn stijl. Boven dien, dankzij de successen van Amsterdam. vong seizoen, kwam ik ook in de belangstel- Ung". FC Amsterdam draait op dit moment niet meer zo sterk. Jongbloed gelooft dat hij in de malaise zal delen, en dat de be langstelling in hem ook zal ver vagen. „Ik ben er niet onderste hoven van, dat we slechter draaien. Ik heb ervaren dat het verschrikkelijk moeilijk is op nieuw vijfde op de ranglijst te worden. Door ons goed voetbal van vorig seizoen wek je nu weerstanden op We zijn nog niet rijp genoeg die te overwin nen. Maar dat komt nog. Daarom is er bij ons geen pa niek. Het meest vreemde is ei genlijk dal ik de enige in het elf tal ben die praat. Vooraf, niet achteraf, als de fouten al zijn gemaakt. Als bij ons iedereen tot het besef is gekomen dal er ge woon tweemaal harder gewerkt moet worden, dan komen we wel weer terug. Want bij FC Am sterdam zit kwaliteit zat". THEO VAESSEN I

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 27