flMM 't Echte stunten met witte whisky is verleden tijd »n ëlgië: werkloosheid stijgt; pendel blijft gaat beuren ZATERDAG 23 NOVEMBER 1974 •V op Ned. II, 20.21 uur. mders overzee op deze ■ember: 250.000 vrij- elk gezin in Nederland gift-envelop len.Voor meer infor- nd-II 21.10 uur, doku- im van drie mannen", ■rijdag 29 november op weer bij u ind van de 29ste oor radio en TV regel eend gemaakt van de Leven". Onderweg Containers Smokkel Voorbij even voor Leven", 747, Hilversum, 02150-49941, ronummer 2747. zijn inge" vrij. V«, Nederland is goed aan de drank. Dat merk je wanneer je ziet dat een 1-november-wet een reeks van sociale problemen schept en je kunt het lezen in de drankstatistieken. Vlleen met de frisdrank schijnt het niet best te gaan omdat er te veel produktiecapaciteit is. De borecasector kijkt bezorgd natuurlijk, maar dat heeft alles met de 1-novemberwet en niets inet onze onlesbare dorst te maken. Ook elders val len weieens klappen: met de sherry bijvoor beeld enrnet de Bordeaux-wijnen, doch de daar ontstane gaten worden ijlings opgevuld met pseudo-sherry's en nieuwe wijnen. Het bier, de jenever en de boerenjongens heb ben al lang niet meer het rijk alleen. Whisky, gin, cognac, wodka en andere „exoten" verove ren de Nederlandse markt. Soms gebeurt dat op spectaculaire wijze zoals door de whisky, sluntdrank nummer één in de afgelopen jaren. Het ziet er echter naar uit dat het echte stunten verleden tijd aan het worden is. Ook de whisky- stroom wordt gekanaliseerd. meest ontwikkelde landen lige andere ziekte, net kanker geneest thans kankerpatiënten (36.000 leterd. :n had tot voor kort de ïeeskans, maar heeft nu- elaten- een veel betere. n de aktie „Geven voor or de financiering van aestrijding van kanker bij na de aktie zal een ie kosten en de besteding n ieder die heeft ktie en die met naam en Nederlanders drinken met z'n allen per jaar zo'n 2,5 mil- een flessen whisky van driekwart liter leeg. De drie top merken zijn White Horse, Johnny Wajker en Black H'hite Gek genoeg heeft elk van deze merken ook nog ee» eigen publiek. White Horse is het meest geliefd bij jongeren onder de 35. Black Wliite wordt vooral gedron ken dcor mensen van boven de 35. Johnny Walker is 's werelds incest gedronken whisky en wordt daarom ook tel de „Scotch" voor internationaal ingestelde mensen 'enotmd. Hele volksstammen verande- er. echter voortdurend van rat omdat zij drinken wat heilig voor 11,98 (soms nog mnaerj „in de reclame is". .Vroeger", zegt dirs. Rob stens, „was onze handel er om oud bij te worden. Je eigenlijk twee mogelijk- ien, Of je werd stokoud of eeg een vergrote lever. J nu wel anders gewor- t Er moet vandaag de dag (trend worden en je moet kortdurend op je hoede zijn, rden wat er zich afspeelt". 1 Het is vooral de zogenaamde Vile'.le handel, bij leken be- 'i oekend als de witte han- geweest die het traditio- aigestelde en niet zelden hpige wereldje van geves- 'ie importeurs en handela- "an wijnen en gedistil- M wakker schudde. De aar<b?c- dikwijls met ritue le omfloerste handel veran- - na de zuinige jaren vijf- i een voortdurend in be- 'T zijnd commercieel I van waaruit hot ene of- Ref na het andere werd De prijzenbrekers het oorlogspad en de Bevestigde huizen met hun vaste prijzen lagen onder het trommelvuur van de witte belegeraars. Schotse whiskey, Franse co- agnac en witte jenever uit Ne derland gingen óver de toon banken voor ongekend lage prijzen. Kort daarvoor nog waren whiskey en cognac erg dure en dus luxe draken. De omzetten waren laag. Dat ver anderde snel, zo snel dat de officiële importeurs het aan vankelijk niet bij konden hou den- Met lede ogen moesten zij aanzien hoe via witte ka nalen ook de door hen gevoer de merken het land binnen kwamen. Behalve de Franse cognac-huizen, die al betrek kelijk gauw maatregelen na men om hun agenten te be schermen tegen de witte con currentie. lieten de producen ten van vooral Schotse whis ky oogluikend toe dat de po sitie van hun agenten werd ondergraven- De overvloedig stromende bronnen van de witte whis ky waren vooral de scheeps- handelaren die op het vinke- touw zaten in de havens, met de neus in de wind om een goede zaak ai van verre te ruiken. Rob Kerstens: „Er zijn altijd partijen whisky onderweg aan ooord van schepen. Die dogn bijvoorbeeld Rotterdam aan. Scheepshandelaren kun nen die partijen kopen. Men hoeft slechts de h-aven van be stemming te veranderen op het connossement en accijns te betalen. Dat is volkomen le gaal- De scheepshamdelaTen deden dat op grote schaal en zeiden dan tegen hun afne mers: kom uw bestellingen ma-ar afhalen. Geen reclame kosten, geen vertegenwoordi gers op de weg, geen expedi- tiekosten, met veertig cent marge per fles zat de seheeps- handelaar al op rozen en wij als officiële agenten konden daar, met al onze kosten, niet tegenop". Zo kw-am de eens dure whisky, nog altijd met de uit de fles stijgende geur van ro kerige luxe, onwaarschijnlijk laag geprijsd in de witte win kels, waarvoor een gewözigde wetgeving de weg had ge baand Er werd gestunt met priizen van flink onder de twaalf gulden. Teren kostnriis of zelfs eronder De witte slij terijen trokken zich niets aan van de officieel vastgesteld» prijzen. De agenten probeerden door druk uit te oefenen hun leve ranciers te bewegen een eind te maken aan deze vorm van concurrentie Zij vroegen een soortgelijke maatregel ails de Franse cognachuizen hadden getroffen Die verkochten aan niet-aeenten alleen tegen vijf tien procent ho-gere prijzen dan zij hun agenten bereken den. Maar de whiskyhuizen gingen niet zover. Ze deden wel alsof ze begaan waren met het lot van de agenten en beloofden te zullen doen wat ze konden, maar ze waren hun reeds gestookte en gerijpte whisky ook liever kwijt dan rijk Handel is handel en een Schotse rok is nader dan een Nederlands hemd. Voor een Schot althans- Geleidelijk aan krijgen de agenten de whiskystroom weer enigszins onder controle. Ook vonden zij zelf de midde len die hen in staat stelden de door de witte handel toege worpen handschoen op te ne men. Intussen zijn de moeilijk heden niet voorbij. Engeland was toegetreden tot de EEG. Gelegenheidsimporteurs uit Nederland konden nu ook zelf in Londen of Glasgow hun whisky gaan kopen. Dat werd aantrekkelijk toen de Britse regering voor het bin nenland een prijsstop instelde terwijl de whisky voor het buitenland tot tweemaal toe in prijs werd verhoogd. Weer za ten de officiële importeurs er naast. De EEG maakte echter wel een definitief einde aan de excessieve concurrentie door de 3oneepshandelaren omdat het alcoholpercentage in de voor EEG-landen bestemde whisky gelijk werd aan het in Engeland zelf gebruikelijke Whisky te kust en te keur. percentage- Dat bekende een verlaging van 43 procent naar 40 procent Aangezien accijns berekend wordt over het alco holpercentage en de scheeps- handel vooral partijen koopt die onderweg zijn naar niet EEG-bestemmingen, viel hun voordeel weg omdat in Neder land de laagste whiskyprijs zich inmiddels had gestabili seerd op een pijl van rond 13 gulden per fles. Vrij kort geleden nog ver stoorde een smokkelpartij van 412.000 flessen (genoeg voor twee maanden Nederlandse consumptie! de binnenlandse markt en hei heel mogelijk dat daarvan nog par tijen worden vastgehouden voor prijzen vuurwerk rond de komende feestdagen. Kort geleden heeft ook een partij in Nederland nagemaak te Johnny Walker de markt verstoord maar het ef fect is daarvan nagenoeg weg geëbd. In Engeland zelf wordt de prijsstop opgeheven zodat 't ook niet meer zo loont om buiten de officiële importeurs om zelf te gaan pionieren bij de Britse exporthuizen. Het lijkt er dus op dat de woelige whisky-tijden voor bij zijn. Of bijna, als de niet te achterhalen smokkelwhis- ky inderdaad nog eenmaal opduikt in spectaculaire aan biedingen (waaruit overigens niet de conclusie mag worden getrokken dat elke aanbieding uit gesmokkelde whisky be staat- Bovendien ging het met die 412.000 flessen niet zozeer om smokkel als wel om ge knoei met paperassen. De we derverkopers van deze whis ky handelen volkomen legaal en hen treft dus geen blaam). Rob Kerstens, man van het vak, is van oordeel dat het echte stuntwerk met aanbie dingen tegen of zelfs onder de kostprijs spoedig verleden tijd zal zijn, „maar er blijft na tuurlijk actie. Er zal altijd pa rallelle handel zijn en in Ne derland, met zijn grote Rotter damse haven en zijn kleine binnenlandse markt zal dat al tijd harder aankomen dan in de grotlre landen met hun kleinere havens Maar het houdt ons wakker. Weet je", zegt hij nog, „voor ons Bra banders is het eigenlijk een verrukkelijke tijd. Je moet nu soepel zijn en dat zijn wij immers? Er moet veel geïm proviseerd worden. Dat lust de Brabander wel". Whisky lust ie trouwens ook, net als alle overige Ne derlanders. Volgens Rob Ker stens stappen we in de ko mende jaren over van de lich tere whisky's naar de zware, ka raktervolle en op turfvuur ge stookte moutwhisky's uit de Hooglanden- „Geleidelijk na tuurlijk, want het verschil tus sen een pure moutwhisky en de huidige favoriete blends is zo groot dat veel mensen de zware niet eens lekker zullen vinden" Maar dat is een heel ander verhaal- WIM KOC1S (Van onze correspondent) In België begint de werkloosheid catastro- !vejÏV0'gen aan 'e nemen- Nadat de regering, de werk set iM vakbonden zich maandenlang vrij optimis- 'adden uitgelaten over de ontwikkeling van de rtolil ^'e al,dere landen meer dan België voor "Dn zou stellen, schijnt nu het omgekeerde het ge- üe "lelijk f minister van economische zaken, Oleffe, heeft k aangekondigd, dat de werkloosheid dit jaar zal PPn tol rond de 200.00(1 man. 'te jongste cijfers tell- >'e op 31 oktober 116.346 !tl!t4Werklozen, 55.151 ge- werklozen (dus hm-? me1 arbeidstijd pndpen 20.000 zoge- F W /^vallen, die of- Jove,rheid te werk 1 «lii °n-°f a's jeug- jjerjtlozen moeten •nwd zonder even I "Wjië a rekensom leert, 'opH6 al een totaaI S°ede 190.000 werkne mers telt die op de een of andere manier werkloosheids steun ontvangen Volgens een zojuist bekend geworden prog nose van de metaalindustrie moet gerekend worden op nog eens 20 000 werklozen extra in deze sector in de komende twee tot drie maanden. Om nog maar niet te spreken van de arbeidstijdverkorting voor enkele duizenden werk nemers in de auto-industrie, chemie, de textiel en de glas industrie en andere bedre ven, die zullen uitmonden in volledige werklooshead voor honderden, zo niet duizenden werknemers, onder andere bij Philips en de glasfabrieken Glaverbeü, dlie 1000 main gaat ontslaan. In tegenstelling tot de algeme ne opvatting was de stijging van dc werkloosheid in Vlaan deren van 15 oktober 1973 tot 15 oktober 1974 het grootst, namelijk 26,5%. In Wallonië bedroeg de stijging in dezelfde periode 16,3%. In de eerste negen maanden van dit jaar werden 108 bedrijven in België gesloten. Dat is bijna twee keer zo veel als in 1970. De vier Waalse provincies, Luiilk. Henegouwen. Namen en Luxemburg die samen dertiig procent van de totale Belgi sche bevolking uitmaken, le verden dit jaar reeds 42 pro cent van het totaal aantal werk lozen. Alleen al de provincie Luik telt 21.000 werklozen. Opvallend is bovendien de enorme stijging van de werk loosheid onder de vrouwen van 20 tot 40 jaar in België. Tegenover deze negatieve re sultaten, dlie voor wat de bouw betreft vooral op de slechte weersomstandigheden worder geschoven, staat, dat ruim 300 aanvragen voor ves tiging van nieuwe bedrijven in België werden goedgekeurd, waarmee een investering van 23,8 miljard frank is gemoeid en waarin ruim 15.000 nieuwe arbeidsplaatsen warden gecre- eerd. Een andere meevaler voor de regering is, dat de prijzen in België in de eerste negen maanden van het laar „slechts" 12.7% stegen, tegen over een bruto-stijging van 16,7% van de ionen, zodat de koopkracht blijft aangroeien. Uiteindelijk wordt een prijs stijging van ruim veertien procent verwacht dit jaar. (Van onze correspondent) BRLSSEL Ondanks de alarmerende situatie rond de werkloosheid, pendelen dagelijks circa 25.000 Belgen naar Nederland, 12.000 vanuit Belgisch-Limburg, 8.000 vanuit de Belgische Kempen en de rest uit het gebied van Antwer pen Z(j vinden onder meer werk hij Philips en DAF (sa men ongeveer 0.000 man) en voorts bij de Hero, de Bata, bierbrouwerijen als Heineken en Skoll en bij enkele bedrij ven in Zuid-Limburg. Het ministerie van arbeid en te werkstelling in Brussel en het secretariaat voor de Belgi sche pendelaars in Turnhout constateren diat de pendel naar Nederland nauwelijks af neemt, ondanks de groeiende industrialisatie in Noord-België En toch kan men stellen dat de Belgische pendelaar gemid deld duizend frank minder zuiver loom per maand krijgt in Nederland dan in België De aantrekkelijkheid van de pen del ligt dian ook voornamelijk aan factoren als: Een betere werksfeer in Nederland, Meer direct contact met „de baas" op het werk en Meer kansen voor onge schoolden in Nederland om een stap vooruit te komen als zij bewijzen meer te kunnen dan het predikaat „onge schoold" hen oplegt- Bovendien werken Nederland se werkgevers vaak liever met Belgen, die zo beweert men ook in Brussel nog minder bedorven zijn, netgeen zich ondei meer uit in een vee-1 lager ziektecijfer van Belgi sche arbeiders, ook van de pendelaars, die de helft van het Nederlandse ziekteverzuim nog niet eens halen. Op het eerste gezicht zou men zeggen dat de Belgen niet om de verdnensten naar Nederland zouden moeten pendelen. De bruto-uurlonen in beide Han den ontlopen elkaar niet veel. Wel is het zo. dat een arbeider die in België 100 frank ver dient daarvan 10.40 frank moet afstaan aan premies voor sociale verzekering et; In Ne derland gaat er van die 100 frank liefst 23 frank om de zelfde reden af. De Belgische pendelaar krijgt verder iagere Belgische sociale uitkeringen dam in Nederland, en ook de belangrijk lagere Nederlandse kinderbijslag. Vooral de dertiende en veer tiende maand die België nog eens in het kader van de kin derbijslag toekent, brengt de Belgische pendelaar in een on gunstige positie tegenover zijn landgenoten die niet pendelen. Om dit verschil wat weg te nemen hebben Philips en DAF ook een dertiende maand kin derbijslag voor de Belgen ver wezenlijkt. Maar om het de pendelende zuiderburej financieel toch aantrekkelijk te maken, doen vee' bedrijven aanvullende betalingen aan de Belgen, zo als betaldnt van reisuren, een grensarbeiderstoeslag, een be rekening van een vaste koers bij de omrekening van de gul den (15 frank of iets meer) en toekenning van reisgeld. Op deze maniei blijft de pendel toch aantrekkelijker dan alge meen wordt verondersteld. I

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17