Sexbaron Peter Mullens is het bloot beu Klapstuk aktie .Geven voor Leven' nadert snel Schuld maakt dik Anglicaans experiment van de dialoog biemans Prognose verkoop auto's in Europa Sovjet-delegatie over veiligheid en samenwerking echt nederlandDvl MAANDAGAVOND VALT OFFICIËLE STARTSCHOT Aanhouding na oplichting verzekering: buit op gevangenen in Chili OP TWEELINGPREEKSTOELEN binnenland buitenland 1 RLE-NASSAU ceuze bungalow igen 04257-9470 IENS Kosmos Breda B.V. Kosmos Breda B.V. biemans betonstraat- mi steen...oersterK| WALGELIJK INFORMATIE MAANDAG NANA door Jan Wintraecken Nederland steunt Suriname bij koop helikopters Gesp Soedan 1974 Landbouw Ongezond werk Informeel sek? elft 72-74. 01180-25955, ZATERDAG 23 NOVEMBER 1974 i3 inlioud op 1260 m2 grond. imer 70 m2 plus open haard, e slaapkamers, 2 grote badka.ï en plus bijkeuken, hobbykamer 1 letten, garage plus verwarmde igprijs 380.000, lOUt, IKENS 5N \I,EN Ires er ig KV. de rvaar- ven jan brons DUt, (België) ing van tuin EN ovember zen mits 00 fr.: tuin liaan 6, ïsdag en uur tot notaris oor toe- ehorten- t uitblij- woens- 1974 om ,,'t For- 15, Meer lens, tel. Van Coothplein 5, Breda Tel. 01600 - 35955 - 35951 Te koop Bar Discothee te Maastricht, goed ei mooi bedrijf, omze 120.000,- fiseaal, huui 1000,- p. mnd., koop) som 70.000,-, te aam met 20.000,-. Te koop Café met zaa| omg. Maastricht, bedi met goed inventariil omzet 100.000,- fiscaal huur 550,- p. mnd. in| cl. 5-k. woning, koopf som 55.000,-, te aar vaarden met 15.000,1 Te koop Recreatiegebie] met zwembad, speeltuii café-rest.. speelweidl grootte 3 Va heet. koop! som 350.000,- incl. d kamer woning, hogefij nancierinig mogelijk. Te koop Café pensio) omg. Maastricht, gezel lig bedrijf, huur 580, p. mnd. incl. 4-kamd won. koopsom f 60.1 te aanv. met 17.5 Te koop Café-Rest. omd Maastricht, goed bedrijf] met gezellig interieur omzet 100.000,- fiscaal, huur 558,- p. mnd. in: cl. 10-kamer wonind koopsom 30.000,-. te| aanv. met 10.000,-. Te koop Bar-Discothö te Eindhoven, gel om teer goed punt, modern! zaak, omzet f 180.000,-J huur 510,- p. w., koop] som 66.000,- te aanv] met 19.000,-. Te koop Gezellig huisje omg. Bergen Zoom omzet 1 150.000J fiscaal, huur met o-Kr woning 615,- p..mnM koopsom f 85.000,-, aanv. met 22.000,-. Te koop Cafetaria Breda. gel. nabij enkeM scholen, omzet f 90" huur f 69,- P- w. mei kleine woning, koopsai 20.000,-, te aanvaar den met f 8.000,-. Te koop Hotel-CaféFri ture met nieuw uwej taris, landelijk gel de omg. variTiJDUi omzet 300.000,-, M som 100.000,-, li«j 350,- p. w., te aan'] met 25.000,-. Te koop Café-Bist omg. Rotterdam, oma 150.000.-, koop»»' 125.000,- te aanv mei 30.000,-. huur f p. w. incl. woning- Te koop Hotel-Caf Rest. omg. Maast' huur 365,- p- m«iA cl. 6-kamer woning koopsom J3.00 aanv. met f U-O»*. Te koop: Café Pe®®.. omg. Rotterdam W bedrijf met 8 huur 650,- P- A overname 7 35AnóJ J aanv. met f M-006', Van Coothplein15. Tel. 01600 - 85955 Deze steen digd onder het dlktenvanl garantie merk-k)eUren: I 6 t/m 13 cm, .n ge KrijS| heidepaars, rood, 9 zwart en geel- tel. 01620-2494£^4Ï— (Van een cvizer verslaggevers). HAARLEM Peter Mui- lans, jarenlang Nederlands sexbaron nummer één. geeste lijk vader en ex-uitgever van l,et sexblad Candy, oprichter van het Sex Informatie Cen- l-um is het bloot beu. Meer jan beu. In eeei schuldbelijde nis tegenover Martin van Amerongen in het weekblad Vrij Nederland zegt hij„Ik pen er ziek van. Het is een soort werk waarbij je jezelf scherp in de gaten moet hou den. Bij mij is het misgegaan nn daar moet ik de tol voor betalen". De porno-promotor zag vier maanden geleden zijn vrouw mjn riante villa verlaten met medeneming van de drie kin deren. Hij zegt: „En als ik dan hoe die sex-wereld mijn huwelijk heeft vernield, denk ik wel eens: God weet, wat mijn blad op zijn beurt in sommige huwelijken heeft aangericht". „Ik besef nu, dat Candy veel verwarring heeft ge sticht", vertelt Mullens VN. „Verwarring die onnodig was. Kijk, je kunt best gaatjes in je tepels horen en je kunt best gewichten aan je geslacht hangen. Maar nodig isdat niet, laten we eerlijk zijn". Zijn blad suggereerde echter dat dit soort kunstgrepen het summum van genot beteken den, maar nu zegt hij: „Nu realiseer ik me hoe riskant dit is geweest. Toen niet: je zag de oplage groeien en je zag het geld binnenstromen". Dat de huidige sexbladen onbegrenst exessen kunnen propageren is volgens Mullens, „te wijten aan de houding van de politie en justitie, die na aarzelend verzet in het begin al spoedig elke corrigeren de, elke regulerende maatregel achterwege lieten". „Naakt mocht wel, schaam lippen en erecties mochten niet. Maar de overheid heeft zich geheel door ons laten in timideren. Toen nieuwe lijnen uitbleven hebben we de zaak maar omgedraaid: wij de indi viduele sexbladen, beslisten hoe ver we zouden gaan. Wel of niet sex met kinderen. Wel of niet sex met dieren. En de overheid volgde. En omdat lang niet iedere uitgever zich zelf allerlei ethische grenzen oplegde kwamen er de meest walgelijke dingen in de kios ken terecht". Om te voorkomen dat hij helemaal ten onder zou gaan zocht Mullens een soort „te gengif", en dat vond hij, naar zijn zeggen, in de Oosters or thodoxe kerk. „Die kerk on derscheidt zich van de gewone rooms-katholieke kerk door het feit dat ze je daar geluk kig niet doodgooien met dog ma's". En: „Die Jezus is voor mij het symbool van een rotsvast iets, waar ik me aan vast kon klampen. Dat is iets wat je nodig hebt, vooral als je met het soort werk zit ais ik deed". Tot zover Vrij Nederland. Mullens is afgeknapt op de porno-business en vraagt zich af welk onheil hij bij anderen heeft aangericht. Onbedoelt geeft ex-briga dier A. B. Hillebrand van de Tilburgse zedenpolitie in het vandaag verschenen Algemeen Politieblad een antwoord. On der het kopje: „De invloed van pornografie" verhaalt hij van een man die tussen Lvon op Zand en Waalwijk enkele meisjes en vrouwen aanrandde en verkrachtte. Toen de man, elf jaar gelukkig getrouwd, was aangehouden en werd verhoord, bleek dat hij eens een pornofilm had gezien, en daarna ook pornohoekjes was gaan kopen. Een bepaalde sce ne had, zo verklaarde hij, zo'n geweldige Indruk op hem ge maakt, dat hij alles in het werk had gesteld om „dit eens mee te maken". (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM Het klapstuk van de aktie „Geven voor leven" nadert met rasse schreden. Maar voordat de groots opgezette slotavond en -nacht is te zien volgende week vrijdag op zaterdag zendt de NCRV eerst nog een aantal radio- en televisieprogramma's uit waarin kijkers en luisteraars nogmaals worden opgewekt er vooral voor te zorgen dat aan het slot van de „Dank u wel.... alstublieft" getitelde avond de geplande veertig miljoen gulden inderdaad binnen zijn. Een groep Nederlandse ar tiesten gaf zaterdag 2 no vember een concert in het Amerikaanse Grand Raipids onder het oog van ruim 4000 Amerikanen van Nederland se afkomst. Johan Bodegra ven, Eddy Christiana, The Shepherds, Conny Vink, Ank Reinders, Ronnie Tober, Wil ly Alberti, Ted de Braak en een combo onder leiding van Harry de Groot gaven de en thousiaste ex-Nederlanders de idee weer een avond in Holland terug te zijn. Enkele maanden geleden drongen de berichten over de actie ten bate van kankerbe strijding en -onderzoek bij jeugdigen, die de ncrv ter gelegenheid van haar vijftig jarig bestaan voert, ook door tot de Dutch Immigrant So ciety, De DIS is een vereni ging die vijftien jaar geleden werd opgericht door enkele met het doel het contact met het moederland te bewaren. De DIS organiseerde en or ganiseert charterpluchten naar Nederland en laat met grote regelmaat Nederlandse artiesten naar de Verenigde Staten komen voor een toer- nee. Grand Rapids in de staat Mi chigan is het bolwerk van de DIS. Alleen in deze ongeveer 250 000 inwoners tel ende stad wonen al enige duizen den oud-Nederlanders die in de jaren vijftig naar de Ver enigde Staten emigreerden Bij de DIS zijn thans veer tien-duizend gezinnen aange sloten, die door deze vereni-, ging beter dan voorheen geïnformeerd zijn over situa ties en gebeurtenissen in Ne derland. De aktie „Geven voor Wen" werd door de DIS gezien als een gebeuren, waaraan ook deze groep ex-Nederlanders een bijdrage zou moeten le veren. In samenwerking met de NCRV werd besloten een tv-programma met publiek te maken. Nooit eerder waren e»- zoveel Nederlands spre kende Amerikanen bijeen als op die zaterdagavond in de grote schouwburg in Grand Rapids. Sommigen hadden honderden kilometers gereisd cm deze zeer Hollandse avond bij te wonen, De NCRV brenigt onder de titel „Met liedjes het land uit, Amerika in" vanavond een verslag van 'deze avond op het scherm. Behalve veel muziek en de aanzienlijke opbrengst van de collecte, waarvan de helft bestemd is voor de kankerbestrijding in de Verenigde Staten, biedt dit programma een aantal door Jan van Hillo gevoerde gesprekken met Amerikanen van Nederlandse afkomst en enkele bijzondere Amerika nen, als de 72-jarige heer Vogel uit het dorp Noorde loos, die nog nooit buiten de Verenigde Staten kwam, maar die vloeiend Neder- Nana Mouskouri lands spreekt, en de oogarts Ford, een broer van de Ame rikaanse president, wiens fa milie sinds generaties in Grand Rapids woont'. Maandagavond om even over zeven uur valt via Nederland II het officiële startschot van de aktie „Geven voor leven". Die avond gaan enkele hon derdduizenden mensen op weg om iedereen een mapje te bezorgen met informatie materiaal en een enveloppe, die op vrijdag 29 november weer zal worden opgehaald. Om 19.40 uur zullen Jan vam Hillo en Johan Bodegraven de kijker laten meebeleven met de merkwaardige bele venissen van de mensen die «aan „Bellen aan vier mil joen deuren". Henk Moche maakte de hoofdmoot van de startavond voor de actie. Zijn dokumen- talre kreeg als titel „De droom van drie mannen". Deze drie mannen, de artsen Van Zanen, De Vries en Voute, werken aan de oplos sing van de brandende vraag, die één van hen in deze film als volgt formuleert: „Som mige kinderen genezen, maar: Waarom niet alle maal". Dr G.E. van Zanen, verbon den aan de afdelingen hae- matologie en oncologie (ofte wel bloed en kanker) van het Rotterdamse Sophia Kin derziekenhuis zegt daarover onder meer het volgende: „Op dit moment is er bewe ging in de medische sector wat betreft kanker bij kin deren. Tot voor kort was er nauwelijks iets aan deze ziekte te doen. De algemene ervaring was slecht. De ou ders werden telkens weer geconfronteerd met het ver lies van een kind. Maar op dit moment zijn wij in staat Johan Bodegraven kinderen met succes in be handeling te nemen. Die ziekte is in een aantal vor men bij kinderen tot staan gebracht en niet alleen tot staan gebracht maar is defi nitief genezen". Als het geld voor deze aktie wordt bin nengebracht kunnen deze artsen in een vijfjarenplan een droom werkelijkheid zien worden. Op vrijdag 29 november zal de NCRV-televisie na „Zo vader zo zoon", waarin Mia Smelt als gastpanellid op treedt, haar hele uitzending via Nederland II verder wij den aan de inzameling voor de actie. Om 19.30 uur staat er een programma gepro grammeerd met als onderti tel „Vol verwachting klopt ons hart". De kijker rijdt dan met Jan van Hillo naar het Congresgebouw in Den Haag waar deze grote slota vond gehouden wordt. In de auto bevinden zich ook de drie artsen, die maandaga vond in de documentaire van Henk Mochel aan het woord komen. Direct na het journaal van acht uur volgt dan het grote programma „Dank u wel...al stublieft!", in welke uitzen ding ook de resultaten van de actie worden bekendge maakt. Dit rechtstreekse pro gramma zal tevens een keur van artiesten voor de camera brengen, zoals: Christina Deutekom, Patricia Madden, Thérèse Steinmetz, Willy Al berti. Marco Bakker, Barbara Bas, Bolland Bolland gebroeders Brouwer, Len del Ferro, Pierre Kartner, de Marinierskapei en Mala-ndo en Harbour Jazz Band met Rita Hovinfc. Als speciale gaste treedt Na- na Mouskouri op. Er gaan weken voorbij waarin ik het niet doe, maar soms schaam ik mij. Niet omdat ik faalde en feilde, hetgeen ik deed, maar omdat ik lid ben van de club der mensen, van de club der rijke mensen, die hun misdaden in het verborge ne, want collectief, bedrijven. Als ik het goed begrepen heb, zullen nog voor de kerst hon derdduizenden verre honger- kinderen sterven. En als we ze telden, zouden we tegen de tijd dat het lente wordt het miljoen halen. In Rome werd door de rijke landen besloten daar iets aan te doen. Een. beetje op korte termijn, een ander beetje op lange termijn. Het grote sterven gaat intus sen door en zal nog doorgaan tot in lengte van dagen. Als wij daarom moordenaars zijn- ,zijn we althans goede moor denaars. Maar ook een goede en naamloze moordenaar is een moordenaar. Een moord- schuld is ondeelbaar. Als tien mensen één moord bedrijven, hebben we tien moordenaars. En ga zo maar door. In. elk gevalals vijfhonderd miljoen rijkaards een miljoen kinderen van de honger laten sterven, beschikken we over welgeteld vijfhonderdmiljoen schoften, die dat echter slechts te zamen en collectief zijn, want stuk voor stuk met een boterham in de hand en een traan in het oog klaar staan om hulp te bieden. Maar de hongerkinderen kunnen die tranen niet drinken, met hun uitgestoken handen die boter ham niet grijpen. Wij willen helpen, maar stuk voor stuk zijn we machteloos. En te zamen kennelijk ook. Waar ligt de schuld? Bij het kapitaal met die brede rug en speknek? Bij de bazen van deze wereld, waaronder zich best wat aankomende heiligen, maar ook machtswellustelin gen en misdadigers zullen be vinden? Schuld hier, schuld daar, er is één troost: in zijn eindstadium is de hongerdood er een van het zachte soort. In Rome hebben enkele tril lende wijsvingers ons systeem der vrije economie als hoofd schuldige aangewezen. De ka pitalistische vrije economie echter bloosde niet, want heeft geen wangen en geen geweten. En zij die haar hanteren heb ben daar meestal niet genoeg van. Van onze roemrijke vrije economie heet het juichend, dat er geen andere is die even goed werkt. Een zwak maar wel doorslaand argument, dat het kapitalisme in de vrije economie echter geen almacht verleent, dat het alles beheer sende winstmotief niet loutert en niet tot een ethische norm verheft, en dat niets verandert aan het feit dat de vrije eco nomie kennelijk faalt in het verdelen van goederen buiten en buiten bezwaar van de markt. Het kapitalisme in de vrije economie is onze dier baarste afgod, maar het is geen geloof en hoeft dus ook niet gepredikt te worden. Ook en zeker niet aan de honge rende derde wereld. Ons systeem, dat ons rijk, maar niet per se gelukkig en zalig maakte, verdraagt geen onbaatzuchtigheid. Vandaar die kinderhonger en al die stil le doden. Kijk maar in de spiegel, schuld maakt dik. Soms schaam ik mij. Een beetje. Maar er gaan ook we ken voorbij dat ik het niet doe- NIJMEGEN (ANP) In Nij megen zijn een 28-jarige kop pelbaas en een 30-jarige verte genwoordiger gearresteerd, verdlacht van oplichting. Een ha-lï jaar geleden had de kop pelbaas bij de politie aangifte gedaan dait in zijn woning was ingebroken.-waarbij, naar zijn zeggen, voor ruim een ton aan goederen was verdwenen. Het zelfde verhaal had de Nijme- genaar opgehangen bij twee verzekeringsmaatschappij en waar hij tegen inbraak was verzekerd. Daar geen termen aanwezig werden geacht om de klant te wantrouwen, werd een uitkering van f 73.000,- gediaian. De werkelijkheid heeft de Nijmeegse politie nu aan het licht gebracht. De koppelbaas heeft de inbraak in scène gezet. Hij stelde de vertegenwoordiger in de gele genheid de spullen (waarde f 25.000,-) mee te nemen, die ze daarop in Amsterdam voor f 5.000,- verkocht. Later ont ving nij van de koppelbaas nog f 25.000,- van de opgestre ken verzekeringspenningen. De gehele ,buit" blijkt inmid dels te zijn opgesoupeerd. Den Ba'ag - Suriname zal een aantal patrouillevaartuigen voor de bewaking van de ter ritoriale wateren en de grens rivieren aanschaffen. Tevens zuilllein, in verband met de ge ringe toegankelijkheid van het birunenHamd, onide-r meer heli kopters worden gekocht voor de grensbewakingNederland heeft toegezegd Suriname bij de financiering hiervan medfl- werking te verlenen. DEN HAAG (ANP) De militairen van de Koninklijke Landmacht, die hulp hebben verleend bij de voedseldistri butie in september en oktober j.l. in de droogtege-bieden van de republiek Soedan, zullen de gesp „Soedan 1974" krijgen. Deze gesp is ingesteld bij ko ninklijk besluit op voordracht van de minister van Defen- papler uw pen Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publfkatfe zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bif de redactie bekend, hublikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met Inhoud, c.q. strekking. Nu er zoveel schade door de regen is aan de oogst is een rampenfonds meer dan drin gend noodzakelijk. De rijka- groepsreigetong zelfstandigen is voor de zwaarst getroffen landbouwers beslist onvol doende. Die bedrijven moeten geholpen worden, want nu al heerst er amigist en nood. Al moeten we er voor naar de kamer van premier Den Uyt, een rampenfonds moet er ko men. HW. VOSSEMEER P. DE - GREFF. Er is al veel geschreven ln de kranten dat alleen buiten landse mensen hier in Neder land het ongezonde werk doen. Ik heb respect voor deze ■mensen omdat ik persoonlijk weet wat het zeggen wil 8 uur per daig in de stank te staain. Zes jaar lang heb ik ook onge zond werk gedaan, n.l. in de Rotterdamse havens. Er kwa men Noorse boten binnen met 200 ton koehuiden uit Argenti nië. Deze boten moesten wij lossen. Het is gebeurd dat wij de huizen introkken dlie vlak bij de machinekamer lagen dat de blulbber en maaien in ons gericht vlogen. Tot de voorman zei, vooruit die boot uit, en laat de baas ze zelf maar lossen. Je loopt er een ziekte mee op. Wij zijn toen een heerlijk g-las bier gaan drinken in de kantine, tot de baas kwam. Deze gaf ons ©root gelijk en de boot kon doorvaren naar Hamburg om daar gelost te worden. Het speet mij voor de Noorse zee lieden: deze mensen waren al tijd beleefd en behulpzaam voor iedereen. BOSCHKAPELLE FRANS - VAN LEUVEN BONN (AFP) Hans-Jiirgen Wischnewski, de Westduiste onderminister vain buitenland se zaken, heeft van de Chi leense ovenheid gedaan gekre gen, dat zij veertien politieke gevangenen vrijlaat die nog niet zijn berecht, zo wordt of ficieel in Bonn meegedeeld- F.r zijn drie leden van de radicale partij bij en d-e socia listische journalist Oscar Waiss. Zij krijgen toestem ming naar West-Duits'land te gaan. De regering van Chili zal voorts de mogelijkheid bestu deren nog 28 gevangenen uit te wijzen, wier proces loopt of die al veroordeeld zijn. DEN HAAG „Motor Busi ness", een uitgaven vande eco nomist Intelligence Unit, heeft uitgezocht welke invloed de energiecrisis van de afgelopen winter en de huidige teruggang van de economie op de Europe se auto-industrie zullen hebben. Volgens de prognose zal de vraag naar nieuwe personen auto's dit jaar in de drie be langrijkste autoproducerende landen te zamen (West-Duits- land, Frankrijk, en Italië) de 4,3 miljoen eenheden niet over schrijden Vorig jaar rijm in deze lan den 5,2 miljoen auto's ver kocht. De gezamenlijke pro- diuktie zal in deze landen met ruiim 15 procent dalen en uit komen op 7.3 miljoen voertui gen. In Wes't-Duitslanid zijn vorig jiaor 365 miljoen personenau to's geproduceerd, een stijging met 3,6 procent in vergelijking met liet voorgaande jaar. Ver wacht wordt dat de prodiu-ktie diiit jaar zal uitkomen op ruiiim drie miljoen stuks, terwijl de verkoop een nog grotere te rugslag zal ondervinden. Deze zal waarschijnlijk uitkomen op ongeveer 1,56 miljoen auto's, een daling met ruim 23 pri- oent. Voor Frankrijk en Italië, al dus „motor Business", ziet de situatie er iets gunstiger uit. Vorig jiaar liepen in Frankrijk 3.20 miljoen personenauto's van de baud. dit jaar zullen het er 2,78 miljoen zijn (13,2 prooent)- De cijfers voor Italië zijm 1,82 miljoen en 1,52 mil joen (16,3 procent). DEN HAAG Een dele- iatie van het Sovjet-comité voor Europese Veiligheid en aamenwerikng vindt, dat bij ast overleg over de Europe es veiligheid en samenwer- 'tg de oplossing van de po- t'eke problemen de voor- ran2 moet hebben op die van e culturele vraagstukken. sze mening, zo bleek giste- Dsb u een Persconferentie in don. u wordt ook gedeeld ks' Nederlandse comité GJ veiligheid en samenwer- 'oJm de Russen Dad uitge- éeniV001, een bezoek van D„ p aan Nederland- 2ele.HRussische delegatie werd i va„ j ,r de hoofdredacteur I A.B V'. lteraturnaia Gazeta", dm kis ovsky, tevens lid ShiCentraa' eomité van de si en ,e,commur,ist'sche par eet Ti jVan de °pperste ;Gdens haar verblijf i i s haar verblijf I leden ki\and heeft de uit vijf w ^^hde delegatie ont- stoinS1 gehad met be- tijf.v. aeh van politieke par- Ssiivoo H' rnentariërs, verto en ]o,,2i rs van vrouwen- ,Jn kerk aan'sat'es' de raad b. e„ n en de colleges van tstdam V„n Ar"sterdam. Rot- De vR,Zaanstad. de beau ^.hwoordigers van 1 n'hg. dafCam'ta'? z'^n van mo~ de j0 de huidige fase van veiiig^gji"entie voor Europese ^Suève eij ^menwerking in °P de kortst mogelijke termijn moet worden afgeslo ten. De slotfase zou op het hoogst mogelijke niveau, dus een top van regeringsleiders en staatshoofden moeten plaatsvinden. Verder spraken zij zich uit tegen een verdere verspreiding van kernwapens in welke vorm dan ook, ook tegen die „onder de vlag van een Westeuropese kernmacht". Wegens „organisatorische pro blemen" is de Sovjet-delegatie niet ontvangen door de vaste commissie van de Tweede Ka mer voor Buitenlandse Za ken. In verbamd met de kritieke voedselsituatie heeft de minis ter voor ontwikkelingssamen werking, dfrs. J. P- Pronk, be sloten een miljoen gulden be schikbaar te stellen voor de hulpverlening in Baragladesj en de Afrikaanse staat Rwan da. Voor aankoop en transport van voedsel voor de bevolking van Rwandia heeft minister Pronk een bedrag van 250.000,beschikbaar gesteld, steöd. Er is in deze Afrikaanse staat een toenemend tekort aan voedsel als gevolg van de slechte opbrengst van de oog sten in dit jaar. Op korte ter mijn is 110.000 ton basisvoed sel, voornamelijk aardappelen en bonen, nodiig. Het ontwilk- kelingsorogramma van de ver enigde naties, UNDP, coördi neert de hulpverleningsactivi-i teiten in Rwanda. De Brit is erg gesteld op zijn recht van vrije menings uiting. En het wordt hem ruimschoots verleend!. Wie geen vreemdeling is in het Jeruzalem der vrijheid: de hoofdstad van het sterk gede cimeerde imperium, zal zich Trafalgar Square herinneren eindpunt van menige protest mars, omzichtig geëscorteerd door een uitgebreide politie macht. Of: Speaker's Corner aan het noordelijke puntje van Hyde Park, waar iedere poli tieke, godsdienstige, on- en anti-godsdienstige groepering vertegenwoordigd is op de zeepkist (of op een meer geciviliseerd standpunt) en luid haar boodschap uitdraagt, zij het met het risico even luid in de rede te worden gevallen door een of meer van de goed geoefende "hecklers". Het is een originele - zij het hier en daar en zelfs in Am sterdam geïmiteerde- vorm van gesprek, de dialoog waar van men hoopt, dat hij mensen dichter bij elkaar brengt. Een heel andere vorm van dia loog treft men aan in Chaeap- side, aan de oostelijke kant van de City, vlak bij de St. Paulskathedraal. Daar staat een interessante kerk, het ar tistieke produkt van Sir Chris topher Wren, de architect van St. Paul. Die kerk ontgaat - min of meer in de schaduw van de kathedraal - nogal eens aan de aandacht van de vluch tige bezoeker. Ze heel St. Ma- ry-le-Bow, zwaar gehavend door de bombardementen van 1941, maar sedert 1964 weer volop in gebruik, mét de alou de toren en zijn befaamde klokken: de Bow-Bells. Bin nen de muren van deze kerk is een geslaagde poging onder nomen om de afstand tussen kerk en wereld te overbrug gen. De motor in dit experi ment is de rector van deze Anglicaanse gemeenschap Jo seph Mc-Culloch. Voordat we nader ingaan op het experiment, is het goed kennis te nemen van Mc.Cul- lochs visie. Voor hem stond vast, dat het essentiële van het christelijke geloof meer waard is om te worden door gegeven dan welk andere le vensbeschouwing dan ook. Hij stelde zichzelf steeds de vraag, hoe elke belemmering c«n de De heer M. Meeldijk is oud-hoofdredacteur van de enkele jaren ge leden opgeheven Breda- sche Courant. Hij zal in de toekomst in deze ru briek regelmatig bijdra gen leveren uit de pro testants christelijke we reld. tot de oplossing in het begrip gastvrijheid. Toen in 1964 de tijd nader de, dat de restauratie van de "Bow Church" voltooid was, kreeg rector Mc.Mulloch niet alleen zijn aanstelling, maar tevens een blanco volmacht boodschap van de kerk te aan vaarden, overwonnen kon worden. Hij was ervan over tuigd, dat hoewel de wereld als geheel een onjuist beeld van de kerk heeft, zeker ook de kerk geen juiste voorstel ling heeft van de wereld. Het werd hem duidelijk, dat de kerk zelf een nieuw initiatief moest nemen er. dat ze zich niet langer door haar eigen zaken in beslag moest laten nemen, maar zioh bewust moest worden, dat de zin van haar aanwezigheid allereerst is, dat ze bestaat voor het welzijn van hen, die niet tot de christelijke gemeenschap behoren. Hij vond de sleutel van de anglicaanse aartsbis schop om aan de Bow Church een nieuwe bestemming te ge ven. Dat Was een gulden kans voor de rector om zijn gedach te gestalte te gevende dialoog tussen kerk en wereld als uitvloeisel van de christe lijke gastvrijheid. Een van de belangrijkste voorwaarden vond Mc.Culloch, dat het inte rieur van dit kerkelijk ge- sprekscentrum zou' beheerst worden door twee preekstoe len, één voor de vertegen woordiger van "kerk" en één voor die van "wereld". De preekstoelen werden al spoe dig bekend als de "twin-pul- pit", de tweelingpreekstoel. De onderliggende gedachte was, dat het doel van de dia loog is, twee mensen met een totaal verschillend uitgangs punt door het beurtelings uit eenzetten van standpunten tot elkaar te brengen- Voordat de kerk zelf gereed was, nam de rector het besluit de Normandische crypte onder de Bow Chrurch gereed te ma ken voor de ontvangst van vooraanstaande politici, ge leerden, schrijvers, theologen en andere vertegenwoordigers uit de wereld van professione le denkers. Aan de (lichte) zaïkenlunch. die daar eenmaal per week wordt gegeven, leer de Mc.Culloch, dat de kerk in onze dagen allereerst moet luisteren en zeker niet al maar het woord moet voeren in haar onverstaanbare jargon. De kerk met de ene preekstoel is voor hem een kerk van de alleen spraak voor een steeds minder talrijk wordende gemeente. De tweede les was, dat hij voor het bereiken van de werkende mens samenkomsten moest houden op een werkdag. Het werd: iedere dinsdag in de lunchpauze. De gedachte van de dialoog ontleende de rector aan de dramatische kunst in haar vroegste vorm, waai' bei de "spelers" gelijke kansen moesten hebben en de onder zoekende toehoorder voor zichzelf moest kunnen nagaan- iin welke richting -de waarheid gezocht moest wordem Zo kon de herboren Bow Church, nadat ze in juni 1964 plechtig in gebruik was geno men, een interieur tonen met twee gelijke preekstoelen, waarop twee verschillende mensen met gelijkwaardige kansen het hunne kunnen zeg gen ten gehoren van een ge meente, die niet aan banken gekluisterd zit. maar gebruik kan maken van prettig zitten de los staande stoelen, die desgewenst genoeglijk om de kansel geplaatst kunnen wor den. Al spoedig was de dialoog "Under Bow B-ells" zijn expe rimentele stadium te boven. Bekende schrijvers, radiospre kers, toneelfiavorieten, musici, politici en captains of industry Malcolm Muggeridige, mees ter in de dialoog. lieten zich een gespreksbeurt graag welgevallen: atheïsten en orthodox-gelovigen en alles wat daartussen ligt. kortom mensen met wie de kerk ver ondersteld wordt "in gesprek", te zijn. Ben bekende figuur onder hen is de publicist Mal colm Muglgeridge, vanouds een meester in de dialoog. Ook in ra-diof-orums van de BBC en wiens overgang naar het chris tendom destijds veel opzien heeft -gebaard. Aan de dialoog ontbreekt het persoonlijk getuigenis ze ker niet, maar deze vorm van communicatie is niet specifiek religieus; wel een vrije en in formele wijze van converse ren, die de toehoorders niet zelden aanleiding geeft tot een spontane lach of een stevig applaus. De Bow Church kan iedere dinsdag rekenen op wat in Nederlands kerkelijk spraak gebruik een "volle bak" wordt genoemd. Tot de congregatie behoren veel kantoorbeambten en winkelbedienden, maar ook vertegenwoordigers van de "big business"- toeristen van het continent en andere be langstellenden, grotendeels af komstig uit het kerkelijke nie mandsland. Zij vinden hier bovendien een interieur, dat de sfeer ademt van alles, w-at de mens van een Godshuis mag verwachten, een accentuering van de waar heid, dat ondanks alle vragen en twijfels van een zoekende wereld Christus aanwezig is. M. MEELDIJK

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11