Argeloze meisjes vervroegd vrij uit Israëlische cel Lubbers praat niet opnieuw met Shell en Esso AARDGAS-MOTIE VAN PROGRESSIEVEN Mooiste ballpoint als kado is een (5) Gemeenten toch vrij m vaststelling krdgastarieven Centraal akkoord Pompekliniek bedreigd met sluiting Artsen bezorgd over toestand Sovjet-collega Berechting' opstand huis van bewaring Groningen NIEUW Rcmia dieethalvarine met60-65% m.o.\: ind op de foto mei tste jonge borrel. GRIJPT ACHTERAF IN Veerboot sloeg om: 200 doden binnenland buitenland t-«ui" briljante ballpoints voor onovertrefbaar schrijfgenot Motie Geheim theemancipatie Roof wellicht motief moord te Eindhoven Fout sein wachter oorzaak ongeluk theevolutie theeconoom Regering kan vestiging Hoogovens in Zuid-Af rika niet verbieden Lactose vrij Voor zijn hart enhaar lijn. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1974 13 17 S. I (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De twee Leidse meisjes die na een verblijf van enkele weken in Israëlische cel, wegens |,et overbrengen van geco deerde boodschappen aan Palestijnen, eergisteren on verwacht ontslagen zijn, hebben bij aankomst op Schiphol gistermiddag om een uur, herhaald niet te hebben geweten dat ze ge bruikt werden als koerier- I star- Jlargo Heynsbroek (26, stu dente sociologie) en Paula Witkam (27, studente klassie ke letteren) arriveerden be deesd, ingehouden en getooid «vet een gebreide muts in Pa- 'estijnse kleuren op Schiphol, Jtaar een matige belan-gstel- Jn« bestond voor hun aan komst. I Veel hadden de meisjes niet I toe te voegen aan hun verkla- I ringen gedaan tijdens het pro ces. Ze waren veroordeeld tot een gevangenisstraf van dertig maanden, die op drie en een I halve maand na voorwaarde lijk was. t' waren op 28 oktober be schuldigd door een Israëlische krijgsraad voor overbrengen van berichten in onzichtbare inkt, die instructies voor het maken van explosieven bevat ten. De ontvangst op Schiphol voor het tweetal was koel, op het welkom na van enkele leden van het Palestina-Comitpe af deling Leiden na- Vijf bosjes bloemen en enkele malen „ge feliciteerd" waren de enige positieve geluiden die gisteren op de perskamer klonken. „Wij hebben een derde aftrek gekregen wegens goed ge drag", aldus de meisjes. „Én dit hebben we vooral te dan ken aan de inspanning van de Nederlandse vice-consul in Is raël. We hebben zelfs tijdens het proces geen volledige in druk gekregen van wat er nu allemaal gebeurd is". Ze herhaalden hun argeloos heid. De boodschap was met min of meer onzichtbare inkt in het Arabisch geschreven op een reeds beschreven pagina van een multiblok van Paula Witkam. „We wisten absoluut niet wat erin stond. En we hebben het niet gevraagd. Als iemand je vraagt een bood schap over te brengen, dan vraag je niet naar de inhoud" aldus de meisjes. De moeder van Paula, me vrouw Witkam, heeft verklaard dat haar dochter door het comité is geannexeerd. Op de vraag of het niet grenzeloos naïef was om een in onzicht bare inkt geschreven brief in Israël aan Palestijnen te over handigen, antwoordden de meisjes „dat dat wel waar kon zijn". De behandeling in de Israëli sche cel was in vergelijking met een Nederlandse cel (waar de meisjes overigens geen ervaring mee hebben) slecht geweest. „We mochten met niemand contact opnemen en alle gesprekken met de consul werden bemoeilijkt. Pas op de laatste dag voor het proces mochten we vijf minu ten met onze advocate praten". De mysterieuze brief was vol gens Paula door een van hun kennissen, een Palestijn, in een opwelling geschreven, toen hij hoorde dat zij naar Is raël gingen. Paula was haar spullen aan het inpakken „toen die jongen ineens iets in mijn multiblok schreef'. „De reis was louter als vakantie bedoeld geweest, maar we wa ren toch ook van plan geweest om met artsen en zo te gaan praten over de behandeling van Palestijnen in Israël". De meisjes verklaarden dat hun ondervragers ben ge dreigd haddeninjecties te ge ven om hun geheugen op te frissen als ze niet meer loslie ten. Ze ondertekenden tenslot te een in het Hebreeuws ge stelde verklaring waarvan al leen Paula enkele regels lezen kon. „En die verklaring in het Hebreeuws was nota bene het resultaat van wat wij in het Engels vetelden tegen een agent, die het toen weer met een in het Hebreeuws ver taalde". Het tweetal verklaarde niet tot andere inzichten te zijn gekomen over de kwestie Is- raël-Palestijnen. „Daarvoor zijn we er te kort geweest". Maar wel stelden ze zidh met kracht achter de ideeën van het Pales- tina-Comitee. „Elke vorm van straf was in ons geval on rechtvaardig, want wij wisten het niet. Wij zijn wel gesterkt in onze gevoelens over de Pa lestijnse zaak", aldus de meis jes, die zeiden best eens terug te willen gaan naar Israël, „als we tenminste binnen mogen komen". Op de vraag „geen brieven meer?" glimlachten ze ontken nend. Enkele woordvoerders van het Palestina-Comitee maakten van de gelegenheid gebruik om mee te delen dat zij een gesprek hebben gehad met mi nister Van der Stoel om de erkenning van de PLO als woordvoerder van de Palestij nen in de VN te bevorderen. Nederland heeft zich hier des tijds van stemming onthouden- Paula Witkamp (links) en Margo Heijnsbroek lachend op de luchthaven Schiphol. (ADVERTENTIE) De DOT 3-kant die zo lekker in de hand ligt, kent u al jaren. De ballpoint die zuiver, vederlicht en gelijkmatig schrijft, 5000 m lang dankzij de mammuth-refill. Met een fantastisch mechanisme en van een briljante vormgeving. Nu is er óók een nieuwe serie: DOT de Luxe. In drie uitvoeringen: glad metaal, zilver satiné en doublé satiné. Vanzelfsprekend ook met mammuth-refill voor 5000 m superieur schrift. Subliem van vorm, heel luxueus. Geen gewoon kado, maar een echt DOT-kado, I '1 -<B onze parlementaire- redacleur) overhel De lagere tin. blijven in prin- hei Lnj de tarieven van Kil Sas voor de consument lid e Opalen. Zij worden ie vi„!°raf maar achteraf op leii ni°<rs l^l'bt als haar be lle s,tr"°kl met dat van it le «verheid. Met de '"iienw g Van ,de aardgas et. waardoor de mi (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lubbers van Economische Za ken weigert opnieuw te gaan onderhandelen met Shell en Esso over vergroting van de aardgasopbrengst voor de staat. Thans krijgt de staat van de meeropbrengst 95 pro cent. Als ook de Eerste Kamer met het voorstel akkoord gaat, zal de prijs ingaande 1 januari met vijf cent per ku bieke meter stijgen. De progressieve fracties in de Tweede Kamer wensen daarentegen de volle 100 procent. Hij kon deze fracties niet duidelijk maken, dat zich momenteel „geen nieuwe omstandigheden" hebben voorgedaan om weer met de maatschappijen rond de tafel te gaan zitten. Die omstandigheden waren er ten tijde van de energiecri sis en na de forse verhoging van de olieprijzen, zei minis ter Lubbers. Wal beloofde mi nister Lubbers de kamer, dat hij, als er zidh weer nieuwe omstandigheden zullen voor doen en wanneer er nieuwe concessies moeten worden uit gegeven rekening te zulilen honden met de wensen van de progressieven. Toch vroeg de socialist Wie- renga in een motie heropening van de onderhandelingen. Over deze motie zal volgende week dinsdag gestemd worden in de Tweede Kamer, maar zoals het er nu naar uitziet zal de kamermeerderheid tegen deze motie zijn. De minister bestreed echter de berekening van Wierenga niet, dat de maatschappijen in de periode tot 1980 ongeveer tien miljard gulden netto zullen verdienen aan het Nederlandse aardgas. De socialist vond het rende ment op de investeringen van de maatschappijen daarom ond redelijk hoog. Minister Lubbers zei dat aan de maatschappijen daarom on- van de extra-opbrengst moet toevloeien, o-mdat zij het gas volgens de concessie in eigen dom hebben gekregen. Zij moeten bovendien aangesvoord worden om de gasvelden tot en met uit te putten, ook al kost dat meer geld. Bovendien moeten zij blijvend in staat zijn elders in die wereld gas of olie te zoeken. Ook de motie van de radi- kaal Van Gorkum- waarin de regering om copenbaarmaking van de aardgascontracten met de oliemaatschappijen werd gevraagd wees minister Lub bers af, omdat de voordelen hiervan niet opwegen tegen de nadelen van concurrentie en onderhandelingsoverweigin- gen. leerlands zachte Vk, Van Economische Zaken 'BBmnrr kri^t een mi- ifalds a vast te stellen, M uit h!.reserms zelf de an' teeen j Wetsontwerp, waar- HkDnJt „kamermeerderheid lid, e'dk grote bezwaren oorspronkelijke Va, j erP z°u de autonomie f Sm ^meenten te sterk |Ket optast, aldus de Ka lm ,secretaris Polak M'eed .«alandse Zaken he- erop, Sf werigens. Hij v. es toeerrmt, energiepol 1 ek. ls%isri poften van het i """Wals i? anefstructuur etc, uaie kwesties zijn. De primaire verantwoorde lijkheid hiervoor ligt bij de overheid en het parlement. Nu zou die verantwoordelijkheid, hij weglating van het wetsar tikel, gelegd bij 105 gemeente raden en 26 besturen van open en besloten vennootschap pen. Dat is ook de reden waarom de regering het artikel niet heeft geschrapt maar het heeft gewijzigd in die zin- dat de minister van Economische Za ken aanwijzingen geeft en achteraf kan ingrijpen als de gemeenten zich niet houden aan de afspraken. „We hebben het artikel nodig om de distri butiebedrijven in het juiste spoor te houden", aldus staats secretaris Polak. (ADVERTENTIE) Eindelijk wordt' thee recht gedaan.- 3M Duikertjes, MakkeiRO^ker en niêiduiv. EINDHOVEN (ANP) De gemeentepolitie van Eindho ven acht het niet uitgesloten dat het motief om de 77-jarige A. Borghouts te vermoorden roof is geweest. De portemon nee van het slachtoffer werd nl. in de naaste omgeving van het lichaam gevonden. Uit het buurtonderzoek is komen vast te staan, dat het slachtoffer zaterdagavond jl. geen of na genoeg geen geld bij zich heeft gehad De huissleutel die het slachtoffer wel bij zich moet hebben gedragen heeft de politie niet teruig kunnen vinden. A- Borghouts werd zondagmorgen om ongeveer 9 uur dlood aangetroffen in een tuin op 100 meter afstand van zijn woning. Gisteravond heeft de politie meegedeeld dat het Slachtoffer eerst tegen het hoofd is geslagen en daarna is gewurgd. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De Pompekli niek wordt bedreigt met defi nitieve sluiting. Dat is het di recte gevolg van het „neen" zeggen van staf en personeel tegen de komst van drs. A. Hustinx, psychiatrisch advi seur van minister van Agt, als waarnemend-directeur van de ze kliniek. Het niet aanvaarden van de benoeming door Hustinx bete kent vrijwel definitief het ein de van de Pompekliniek als kliniek voor ter beschikking van de regering gestelden (t.b.r.). Een maand geleden heeft een woordvoerder van het ministe rie van Justitie tijdens een persconferentie duidelijk ge zegd dat, wanneer de benoe ming van Hustinx niet zou doorgaan, dit „de speelruimte van de kliniek erg klein zou maken". Zoals dat toen ver taald werd door de justitieman zelf betekent djt vrijwel zeker het dichtdraaien van de subsi diekraan. (Vervolg van pag. 1) De voorzitters van NVV, NKV en CNV hebben dit voorstel gisteren al afgewezen. De vakbeweging wil vasthou den aan haar uitgangspunt, dat de start-loonsverhoging 2 pro cent moet zijn en dat die en de prijscompensatie voor de helft in centen en procenten moet worden uitbetaald. Ook mag een minimum van f 175,- in de prijscompensatie niet het uiterste zijn. De vakcentrales willen, dat van dit minimum naar boven kan worden afge weken- De werkgevers zien het mi nimum van f 175,- als een maximum. Ook staan zij op het standpunt, dat in de c.a.- o.'s geen aanbeveling moet ko men, waarin wordt aangedron gen op volledige openbaarheid van alle inkomens in een on derneming. Uitbreiding van de werkingssfeer van de c.a.o. wijzen zij eveneens af. Deze verschilpunten, die gisteren tot een niet onver wachte impasse hebben geleid tussen werkgevers en werkne mers, gaat een speciale com missie van de Stichting van de Arbeid in een stuk formule ren. Aan de hand van de om schreven posities moeten de aangesloten organisaties van werkgevers en vakbeweging een oordeel geven over de zin en de mogelijkheid van een centraal akkooord. Op 2 de cember nemen de verbondsra den van NW- NKV en CNV een besluit. Bekeken zal wor den of er man-ges zijn om de werkgevers tegemoet te ko men. NVV-voorzitter Kok zei (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Het trein verkeer op het baanvak Rot- terdam-Barendrecht dat woensdagavond door een bot sing' tussen een intercity en een containertrein tot stilstand kwam, is .gistermiddag hervat. De Spoorwegen hebben mee gedeeld, dat het ongeluk veroorzaakt doordat een sem- wachter het sein voor de in tercity naar Venlo ten onrech te op veilig heeft gezet. Hoe dat heeft kunnen gebeuren, wordt nog onderzocht. OEN HAAG In een brief aan verschillende autoriteiten in de Sovjet-Unie hebben 318 Nederlandse artsen hun bezorgdheid uitgesproken over de toestand van dr. Michael Stern, tot zijn arrestatie directeur van de afdeling Endocrinologie van het zie kenhuis in Vinnitsa in dé Oekraïne. De 56-jarige dr. Stern werd op 25 mei van dit jaai gearresteerd. Hij werd ervan beschuldigd steekpenningen van zijn patiënten te hebben aangenomen. Kort na zijn arrestatie lief de openbare aanklager echter weten dat de aanhouding in verband stond met de plannen van de familie Ster om naar Israël te emigreren. dat „een neen tegen het pak ket waarschijnlijk is" en dat mede namens NKV en CNV, de marge voor een compromis met de werkgevers erg klein is. De vakbeweging houdt vast aan de materiële (loonsverho ging en prijscompensatie) en immateriële (openheid inko mens en werkingssfeer c.a.o.) wensen en ziet deze als een geheel. De vakcentrales willen vast houden aan hun 2 procent-eis voor een start-loonsverhoging. Wim Kok ontkende, dat hier door de loonkostenstijging meer dan 13 procent zou be dragen- Hij vindt, dat de vak- bewagiiirug de werkgevers niet overvraagt. (ADVERTENTIE) Het bpilfje dat z'n vérbodige aanhang liet Valled 3M theeduikertjes.' Mmm. (ADVERTENTIE) }?3lyi Duikertjes, 40 voor 1.30 Da's 3V-t cent per pot overheerlijke thee. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ofschoon de regering wel invloed op het beleid kan uitoefenen als aan deelhoudster van de Hoogo vens heeft zij niet de moge lijkheid een eventuele vesti gingsbeslissing in Zuid-Afrika te bolkkeren. Dat zei minister Lubbers van Economische Za ken in de Tweede Kamer op vragen van de PPR-kamerle- den De Gaay-Fortman, Walt- mans en Coppes. De minister deelde ook mee, dat hij met de meest betrok ken collega's over deze zaal overleg had gepleegd. Minister Lubbers benadrukte overigens, dat de regering een goede koers volgt in het over leg over een eventuele vesti ging van een Nederlands-Duits staalproject van Estel in Zui- Afrika. Hij wees er ook op, dat het hierbij nog steeds gaat om een studie. De bedoeling daarvan is mede na te gaan of invoering van een pakket socL ale maatregelen haalbaar is. Daarin is ook opgenomen het vraagstuk van gelijke beloning van blenke en van niet-blanke werknemers in het nieuw te stichten staalproject. GRONINGEN (ANP) De rechtbank in Groningen heeft gisteren de gehele zittingsdag besteed aan de behanJeiing van de opstand in het huis van bewaring in Groningen op zondag 4 augustus, waaraan door circa 20 der 69 gedeti neerden werd deelgenomen Het was de tweede opstand in 4 jaar. Er stonden 17 deelnemers aan de opstand, bijna allen rond de 20 jaar terecht. Vier hunner zijn inmiddels niet meer gedetineerd. Een der vier hoofdverdachten, de 22- jarige Albertus H. is kortgele den uit de gevangenis Esser- heem in Veenhuizen ontvlucht. Er werd in augustus een scha de aangericht van een tot drie miljoen gulden. Tegen de eerste van de vier hoofdverdachten, de 22-jarige Duitse lasser Zenon W. uit Duisburg eiste de officier ter zake van openlijke geweldple ging in vereniging en onbruik baar maken van het gebouw DACCA (AFP) Men vreest dat circa 200 mensen zijn omgekomen toen een veerboot waarop zich ruim 400 mensen bevonden, bij Sundar- bam op 150 ten zuidwesten van Dacca omsloeg. HET verbonden van Parijse vuilnisophalers heeft doen we ten dat het werk vandaag zal worden hervat. (een afzonderlijk strafbaar ge steld misdrijf) 18 maarden gevangenisstraf. Deze verdach te zat in het huis van bewa ring een straf uit van acht maanden. Bij verstek eiste de officier de zelfde straf tegen de ont vluchte 22-jarige A.H. voor dezelfde feiten en mishande ling van een bewaarder. Tegen de twee andere hoofdverdach ten waren de eisen resp- één jaar en zes maanden. De eisen tegen de overige verdachten varieerden van vijf tot veertien maanden. Nou, over anderhalf jaar weer een Oosterschelde-debat nietwaar. Pas dan kan Rijks waterstaat zeggen of een ga- tendam kan of niet kan. En als het half kan begint de toestand weer van voren af aan. Roddel: merkwaardig toch dat er nét genoeg KVP-ers en ARP-ers tegen de motie-Scha kel (Oost erschelde moet dicht) stemden om de motie te laten verwerpen. •tr Roddel (2): merkwaardig toch dat de man die genoemd wordt als de nieuwe commis saris van de koningin in Zee land (Boertien), tijdens het Oosterschelde-praatje niet in de Kamer aanwezig was- Ook merkwaardig, zo niet curieus: drie weken geleden kon er bij Vredeting nog geen militair af voor de oogsthulv- Komende week worden er maar liefst 8000 soldaten inge zet. Dan kan het wel. Ra, ra hoe kan dat 't Is toch een Vre(eem) de ling zeker! „Verspil je tijd niet en loop het risico niet dat ze je pakken. Er ligt geen geld in de brand kast", stond op het bordje dat Alex Hobbs m zijn garage had hangen. De dief die inbrak „trapte er niet in". Maar toen hij de open brandkast open had ge kregen, vond hij er alleen maar oude rekeningen in. Wij ontvingen een telefoont je van een begrafenisonderne mer. De man moest een naam spellen en zei: de „Z" pan zerk. Nu had ik me tijdens mijn werkzaamheden zeer intensief met de Oosterschelde bezigge houden. 's Nachts kreeg ik een droom: gistermorgen reeds had ik samen met een collega van Het Vrije Volk een interview met minister Westerterp. ook zeer nau-w betrokken bij de Oosterschelde- Tijdens het vraaggesprek (op de ochtend dus na het debat in de Kamer) sprak hij de historische woorden: „Ik Dik het niet, ik ben bela zerd"- En ik werd wakker. Toch bedenkelijk. Morgen een nieuwe afleve ring van: MERIJN P.S.: Dat vindt ie zelf ook fijn. MINISTER Van Agt (Justitie) is het niet eens met het eer- ste-kamerlid Meuleman (SGP) dat heropneming van de dood straf in het civiele strafrecht voor moord met voorbedachte rade geboden is. MGR. GIJSEN. bisschop van Roermond, is gisteren door paus Paulus in particuliere au diëntie ontvangen. Zoals ge bruikelijk. werden over het besprokene geen mededelingen verstrekt. KARDINAAL Silva Henri- quez is afgetreden als kanse lier van de katholieke univer siteit van Chili uit protest te gen het ontslag van twee do centen doro de door de jun ta benoemde rector. (ADVERTENTIE) ll!|i'Hiiiii,jfx!9u1

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13