59.95 EEG gaat praten met ontwikkelingslanden WIE HOEDT NU MIJN SCHAPEN? Vriendschap zonder gevaar. Hoechst helpt... E loechst Overvaller van postkantoor in judoka-greep WESTERTERP «VER OOSTERSCHELDE hoek Axel SUIKER VOORZIENING SAOEDI-ARARIË DRAAGT RIJ AAN SUEZ-KANAAL „DE SMASH VAN MIJN LEVEN" binnenland buitenland Lardinois Hoechst in Nederland. Verdronken man geïdentificeerd V.S. moeten drie biljoen dollar investeren DiikverhogriH!! Dremnei Rei mers waal DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 TRIUMPH 2500 TC ns van klasse die u vangen u graag in het uur). vel 50, 2, Zevenbergen. vloerlamp met moderne 25 cm. Verlichting in v°et bij ons tijdelijk f 8V" BRUSSEL (ANP) De I Europese ministerraad is het twee dagen en een volle naCllt vergaderen gister- morsen om zes uur eens ge erden over de voorwaar den waartegen de gemeen- scnap Re te associëren lan- ilen in Afrika, de Caraïben eil je Pacific (de zogeheten ^P-landen) de mogeljjk- heid wil bieden om jaarlijks 14 miljoen ton suiker naar d'jEEG-markt uit te voeren. pe Europese Commissie, net dagelijks bestuur van Je EEG", zal met deze ACP- landen over die voorwaar- den gaan onderhandelen. Nederland en het Verenigd Koninkrijk hebben ieder (00r een afzonderlijk hoofd ruk van de bereikte over komst tijd gevraagd tot vrijdag a.s. 24.00 uur om, na raadpleging van hun rege- I jjjjen, hun toestemming, I onder reserve, in een defi- I nitieve goedkeuring van het I akkoord. Be EuroDe=? Gp-meenscha'P I wil met de ACP-landen onder- I handelen over een ieveringso- I «reenkomst van onbeoaalde Iduiff. die evenwel op elk ge wenst moment kan worden herzien. Jn ieder geval zal na de eerste nerioac van zeven jaar opnieuw over d** te leve ren hoeveelheid suiker en de prijs die de Gemeenschap daarvoor zal betaler, worden onderhandeld, zo zegt de over eenkomst waartoe de ministers zijn gekomen. De Euronese Commissie kan met ACP-lan den onderhandelen ovsr een prijs die li:g| rond de priis die de Europese suikerprodu een c wordt gegarandeerd. De raas verklaart verder dat in de nraktijk het belangrijkste ge deelte van de suiker uit de ACP-landen de Gemeenschap zal binnenkomen via de „tra ditionele handelskanalen". Dit is vooral van belang voor het Verenigd Koninkrijk. De raffi naderijen daar zijn nl. voor het grootste deel afgestemd op verwerking van rietsuiker. Vooral Frankrijk vreest dat wegens de invoer van 1,4 mil joen ton suiker uit de landen die een associatie met de EEG aangaan, de produktie in de Gemeenschap zal moeten wor den beperkt. Daarom heeft het oedongen dat de suikerproctu- centen in de Gemeenschap in het jaar 1976-1977 evenveei extra suiker tegen gegaran deerde prijs mogen leveren als zij in het komende seizoen 11975-1976) kunnen ooleve- ren. De Nederlandse minister Van der Stee vond het nrinc- pieel onjuist dat de afspraak die een maand geleden over de interne productieregeling van de EEG werd gemaakt, weer door Frankrijk „op losse schroeven werd gezet". Vol gens minister Van der Stee heeft Frankrijk dat. alleen ge wild omdat het ook voor de /eraere toekomst zoveel mo gelijk suiker wil oroduceren. De Europese Gemeenschap noet zich bij haar suikerbe leid niet aan langlopende be- oalingen binden en ze moet voorkomen dat er in de toe- aomst niet voldoende ruimte zal zijn voor de import uit ontwikkelingslanden, zo voer de de Nederlandse minister aan. Hoewel Duitsland en De nemarken deze mening dee«- cen, zag alleen minister Van der Stee er voldoende ruimte in om zijn instemming met het gehele pakket slechts „ad re ferendum" te geven. Ir. Pierre Lardinois, de Eu ropese Landbouwcommissaris verklaarde na afloop van het (ADVERTENTIE) ministersberaad. het besluit over de suiker een verstanüis en goed besluit te vinden. ..Ik vind het iammer", aldus Lar dinois. „dat er no.g geen defi nitief besluit is gevallen. De Britse en Nederlandse minis ters hebben nog een voorbe houd gemaakt. Ik hoop en vei wacht echter", zo zei Laren nois. „dat binnen drie daeen deze reserves zullen worden opgeheven". Als het besluit van de raai. definitief wordt, geeft het Gemeenschap grotere zeker heid inzake de voorzienjm met suiker en bovendien geef het een aantal ontwikkelings landen ae gelegenheid zeker heid te bereiken voor het af zetten van een basisnroduitoi on de markt van de gemeen schap. ,.Als wij inderdaad met dc suikerexporterende ontwikke lingslanden tot een overean- komst komen betekent da- voor de Europese oonsument dat een dreigend tekort aar. suiker in de toekomst vrijwel verdwenen is" aldus Lard nois. „Dat betekent tegelijker tijd dat het gevaar voor te hoog oplopende prijzen voo: deze consument verdwenen is. Wij streven stabiliteit in d prijzen zowel als in de voor ziening met suiker na. De ba sis van het akkoord dat nu bereikt is, vervult daarvoor de belangrijkste voorwaarden" aldus de Europese landbouw commissaris. imigeziekten van dieren zijn ook voor de mens gevaarlijk. Entstoffen van het Behring Instituut bieden een liwbare bescherming. De liefde tot het dier is ieder aan geboren... en steeds meer mensen ontdekken dat weer. Vandaar het groeiende aantal huis dieren. Hoe gezonder die dieren zijn, hoe beter. Oók voor de mens. Het Behring Instituut maakt entstoffen voor mens en dier. Onderzoekers van het Behring Instituut, een dochteronderneming van Hoechst, ontwikkelden entstoffen die huisdieren behoeden voor de gevaarlijke ziekten. Door inenting worden niet alleen onze vrienden, de dieren, afdoende beschermd, maar ook de mens die ermee omgaat. Infecties voorkomen. Ouders kunnen hun kinderen veilig met hun dieren laten omgaan. Betrouwbare entstoffen vrijwaren hen voor infecties. Samenspel in onderzoek. Zo werkt Hoechst aan de oplossing van medische problemen. De sera en vaccins die de dierenartsen ter beschikking staan zijn de resultaten van gebundelde kennis en systematisch teamwork van medici, endocrinologen, pharmacologen, immunologen en apothekers. Dit voorbeeld toont hoe bij Hoechst deskundigen uit verschillende disci plines samen werken aan de oplossing van actuele problemen. Hoechst research, een investering in de toekomst. In de research-laboratoria van Hoechst werken 10.300 mensen. Met hun arbeid is jaarlijks een bedrag gemoeid van meer dan 500 miljoen gulden. Een antwoord op de uitdaging die de toekomst stelt. Hoechst Holland N.V. is een onafhanke lijke onderneming binnen de internationale Hoechst-groep en biedt een enorm stukwerkgelegenheid: meer dan 2900 medewerkers. Amsterdam is de hoofdzetel. Van de vier fabrieken staan er twee in Breda, waar kunststoffen (Hostyren) en lakken worden gemaakt. De andere twee staan in Weert (Kalle foliën en Trespa kunst stofplaten) en in Vlissingen (fosfaten en grondstoffen voor Trevira). Hoechst Holland N.V., Verkoop, gevestigd in Amsterdam, is - de naam zegt het al - het verkoopkantoor. Altijd klaar met alert advies en service als onderdeel van de levering van Hoechst- produkten, zoals kleurstoffen, kunst stoffen, chemicaliën, synthetische vezels (Trevira en Dolan), gewasbeschermings middelen, cosmetica (o.a. Jade), genees middelen en foliën. In Nederland bepalen Nederlanders het gezicht van de onderneming. Zij kennen hun eigen land en weten waar de know how van Hoechst (meer dan een eeuw ervaring!) doelmatig kan worden ingezet. Vandaag en in de toekomst. In het belang j: van relaties en afnemers. BEHRING INSTITUUT Hoechst Holland NV Postbus 284 - A'dam CAIRO (RTR) Saoedi-Ara- oië verstrekt Egypte een le ning van 161 miljoen dollar, gedeeltelijk als bijdrage in de :osten van het weer bevaar baar maken van het Suez-ka- haal. Het geld za<l beschikbaar worden gesteld door het Saoe- .iisch fonds voor ontwikke- ingshulp. Het is behalve voor iet Suezkanaal bestemd voor uitbreiding van de spoorwe gen, de katoenindustrie en het telefoonnet in Egypte. Er zal een Saoedisch-Egyptisehe we- deropboiuwmaatsohappij wor den opgericht met een kapi- taal van vijftig miljoen dollar waarin de twee landen gelijke belangen zullen hebben. Bo vendien wordt honderd mil joen dollar beschikbaar ge steld voor de ontwikkelings projecten die de maatschappij ter hand gaat nemen. Vier lege Egyptische passa giersschepen zijn gisteren uit de stad Ismailia vertrokken en zijn in het Suezlcanaal op weg naar Suez. Het is de eerste maal sinds de sluiting van het kanaal in 1967 dat passagiers schepen door het kanaal trek ken. bh RHEDEN De bekende schaapherder van de Rhe- dense schaapskudde, Joop v. Limbeek, met twee schapen van zijn kudde. De herder zal zijn beesten vaarwel moeten zeggen wegens een hartinfarct, waardoor hij de ze week werd getroffen. In middels zijn reeds 250 solli citaties voor de nu vacante plaats binnengekomen. AMSTERDAM (ANP) De man, die maandag dood in. het water van de Prinsengracht in Amsterdam werd aangetroffen, is geïdentificeerd als de 24- larige Moustafa Hammou uit Marokko. Hij woonde in Am sterdam en werkte op Schip hol. Van misdrijf is aldus de recherche niets gebleken. BRUSSEL (ANP) De Verenigde Staten zullen tussen nu en 1985 drie biljoen dollar moeten investeren om in de jaren tachtig van een jaarlijk se economische groei van drie procent verzekerd te zijn, zo heeft Sidney Jones, de advi seur in economische aangele genheden van de Amerikaanse minister van financien, Willi am Simon, gezegd tot een stu diegroep in Brussel. Om de gedachten te bepalen, dit komt overeen met acht biljoen gul den, of met 130 maai de hele Nederlandse begroting voor 1975. Deze drie biljoen dollar al leen worden opgebracht als er een verschuiving van de ver deling van het nationale inko men komt van de consumptie naair de rentabileteit van het bedrijfsleven. MAASTRICHT De hou der van het postagentschap aan de St.-Annalaan te Maastricht, de bekende ju doka en volleyballer Willy Kuypers heeft een overval ler overmeesterd die zojuist 9.000 gulden had buitge maakt. Tegen drie uur ver voegde zich een netgeklede kortharige jongeman aan het loket. Toen hii de enige bezoeker was. schoof hij de lokettiste een briefie onder de neus waaron te lezen stond „geld of ik schiet" "fè- gelijkertiid bedreigde de overvaller de lokettiste met een pistool. Deze green in paniek een bundel geld en stopte die de overvaller toe. waarop die verdween Onmiddellijk sloeg de lokettiste alarm. Willy Kuypers (37) rende de over valler achterna in de richting van het blauwe dorp. In de Willem Vliegenstraat haalde hij hem in De overvaller be dreigde hem met een pistool, maar de heer Kuypers eaf hem een flinke schop onder zijn arm waarmee hij hem ontwapende Via een heup zwaai belandde de jongeman tegen de straat. Een politiepa trouille die toevallig in de buurt was. kon hem moeite loos arrester en. Het bleek de werkloze 27- jarige E.S. van H. uit Maas tricht te zijn Van de buitge maakte 9000 gulden ontbrak een klein gedeelte. Waar schijnlijk heeft de overvaller deze onderweg verloren of weggegooid. Hij is ingesloten op het politiebureau. Het pis tool bleek een alarmnistool te zijn. Willv Kuvoers nader hand: Dit was de smash van mijn leven". (Vervolg van pag. 1) Minister Westerterp ging uitvoerig in op de nog te ne men extra veiligheidsmaatre gelen voor het Oosterschelde- gebied. Zo komt er een waar- schuwingsdistrict voor het Scheldegebied. Verder zal in de loop van volgend jaar op de Noordzee een meetstation worden gevestigd, zodat stor men en vloedgolven beter kunnen worden voorspeld. Mo gelijk komt er later nog een tweede station bij, Het svsteem van berekening van de verwachte afwijkingen van hoogwaterstanden wordt ook verbeterd, evenals de con trole daarop. Daarvoor is meer personeel van het KNMI no dig. Deze verbetering treedt dan ook pas in het stormsei zoen 75-76 in werking. Bii de basisstations die de waterstan den volgen (Vlissingen. Hoek van Holland. Den Helder Kar- lingen en Delfzijl worden nu ook de stations te Zierikzee en Rak Zuid (het station aan de zuidzijde van de Vokerak- dam) ingeschakeld. Tenslotte wordt extra materiaal gereec gehouden bii Dlotselins ontre den de calamiteiten (steenvoor raden bijvoorbeeld). Die ko men in de werkhaven ScrtelD- hoek. de vluehthaven Brumia- se en de werknaven van ae Kreekrak. De regering heeft goede loon dat de diikaanpa-ss ngen voor 1978 klaar kunnen ziin. al beseft men dat er veel moeilijkheden zijn- Maar daar somen we wel overheen, aldus Westerterp. Rond 50 km. dijk hoeft alleen maar te worden opgehoogd en enkele tientallen km. diik moeten met profiel en al worden aangepast. Aan tasting van het landschap is uitgesloten, daar letten we op. Aldus de bewindsman. Totale kosten: rond 75 miljoen gul den. Het provinciaal oestuur van Zeeland heeft onomwon den gezegd mee te zuilen wer ken en dat verwacht het kabi net ook van de waterscnappen. Duren onteigeningsprocedures erg lang, dan kan bij de we' worden ingegrepen. De constructie van de cals sondam is niet glibberige zo vervolgde Westertern Het is een waagstuk, maar het kan. Het is alleen nog de vraag et de fundering mogelijk is. Over anderhalf jaar weten we nat zeker. Hii stelde nog eens na drukkelijk. dat de ooster- schelde helemaal zal worden afgesloten, als die fundering onoverkomenke problemen onlevert. Dat al ook zo zijn. als blijkt dat de nu geraamde kosten (1,8 miljard «ruiden ex tra) hoger zouden uitvallen dan 20 procent Met andere woorden de zaak «raat niet door als de kosten *00 miljoen gulden hoger mdlen ":tva"en. Maar het bii ver. aldus de mi nister, nog aHijd ramingen. De aan te leggen drempel zal ook geschikt zijn voor een totale afsluiting, zo verzekerde hij de kamer. Andersom geldt niet: de oude drempel kan niet gebruikt worden vo«v de caissondam. De waterh'vshou- ding levert geer grote moei lijkheden op, maar hij ging daar niet uitvoerig on in Wat de visserij betreft is hii erg optimistisch en voorziet geen problemen. Het Waardekanaal liikt de beste oplossing voor de com partimentering, maar daarover heeft het kabinet welbewust nog geen besluit genomen. Eerst moet overlegd worden met de provinciale besturen van Zeeland en Brabant. (Zee land heeft het Waardekanaal echter al afgewezen). Volgens de minister zal het overleg met Zeeland en de water schappen toch zinvol zijn. ook al hebben deze instanties nu al een standpunt vastgelegd. Van een formeel overleg 13 echter geen sprake. Hii ontkent, dat het Reï- merswaalolan met de compar timentering voorgoed van de baan is Daarover gaat hij ook met Middelburg èn Den Bosch praten. Wel heeft Waarde, zo bevestigde hij vermoedens, de voorkeur van de regering, om dat deze oploss'ng al in 1985 klaar kan zijn. technisch ge sproken dan. Aangezien do meerjaren- plan"ing van minister Duisen- berg niet verder loopt dan 1978 «<an de regering nu niets zeggen over de iaren daarna- Financiële consequenties van de uitvoering van deze erg dure dam ten koste van ande re milieuproblemen kunnen nu dan ook niet worden over zien. Als de caissondam enkele dagen «-esloten moet worden is niet uitgesloten dat dat op korfp term?in funeste gevolgen kan hebben voor bet milieu in de Oostprschelde Maar deze schade zal van slechts tiidelij- ke aard 'o verzekert nïster Westerterp I

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17