leente srdam publiek ook welkom in witte „villa-museum" OUDE MEESTERS BEVOLKEN KAPITALE VILLA Delta-federatie zorgt voor 34.000 sportvissers vrij., uit EEN VAN DE 34-DUIZEND V1SEUR PIK een ide BESCHEIDEN AMERTKA RDAG 16 NOVEMBER 10^ [treding een neer and heden In de buitendienst voorwaarden gesteld appen gunstig Boerenleenbanken ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 >athologie (vb). medisch doctorandus ol een le vakken. eer A. van Giessel. adjunct- het hoofd van de dienst perso- n, p F Bergmansstraat 1, TiF weg begint op ling tol üke oonwijk Schiebroek, /oor lichamelijk 38 bedden voor verzorgend beroep pleiding ie volgen jeefl op het voeren rzorgende. rie jaar voortgezet 3 jaar MAVO. r de 4e klas of 3 jaar Inas-diploma, O.V B„ :ds een aantrekkelijk ige diensten. zellige kamers voor docente, mevr. lelangstellenden waarbij alle ttigen, zodat een in de te verrichten irweg 235) dan wel tel de direktrice ENDE: iande Z-B uitbreiden meteen wijk van flinke stad 100.- per jaar marktrapport maar contact op met. Het lijkt een beetje op een detective. Een grote „jtte villa, bewaakt door drie honden, die zo gevaar lijk zijn, dat onze fotograaf er geen foto van kan niaken. Binnenkort een directe lijnverbinding met je politie. Eens woonde in deze mooie suikertaart van een villa, Burgemeester Kerstenslaan 16, Breda, de „suikerkoning" Asselbergs. Nu bevinden er zich meer dan honderd schilderijen, die op de eerste plaats een hoge handelswaarde hebben; vandaar de mare bewaking. Al vijf jaar bewaren in dit huis en kele collectioneurs uit Nederland, Amerika, Zwitser land en Engeland, doeken, die aan oude meesters worden toegeschreven en daarom een aardig kapi taaltje vertegenwoordigen. Het bedrag van de verze kerde waarde kom ik niet te weten, maar ik denk Jat dit gauw in enkele miljoenen loopt. Florentine Kho bij de verkoopcollectie. Het „Witte Huis" te Breda. Nu is op de inrijpoort voor je villa een bordje versche len: Art Galery White House Nederland B.V. en ia de collec tie, dagelijks van 9-12 u en van 2-6 u. door iedereen te bezichtigen. Directrice van de B.V. Florentine Kho, conser veert deze zogenaamde huis- collèctie en hanteert daar naast sinds kort een zich uit breidende verkoopcollectie. Zij zegt „Ik ben zelf niet zo com mercieel ingesteld. Het is mijn bedoeling naar een museale si tuatie toe te werken. Iedereen is welkom". Aan het huis zijn verder nog verbonden een jong concierge-echtpaar en de ac countant Vermeulen. Wat is er te zien? Een ver zameling meesterwerken uit de lie en 18e eeuw. Hieronder bevinden zich werken van Hollandse, Vlaamse, Italiaanse cn Duitse meesters. Nu is het begrip „meester" erg rekbaar. Hoewel de echte grote mees ters zo langzamerhand wel uitverkocht zijn, worden er toch nog wel eens ontdekt. Maar namen als Rubens, Botti- celli, Van Dijck, Jeroen Bosch, Terborch blijven klinkende (ook in munten uitgedrukt) namen. Daarom worden doe ken, die wat lijken op d.e schilderstijl van deze meesters graag in verbinding gebracht met deze namen: de waarde stijgt. Het heet dan „uit de omgeving van" of „toegeschre ven aan", tot dat er een des kundige gevonden wordt, die via een zogenaamd expertise rapport het schilderij werke lijk op naam van desbetref fende schilder durft te zet ten. In een kamer, waai' aan een gladde tafel, de captains-of- industry-zetels staan, hangen bijv. doeken uit de omgeving van (o.v.) Jeroen Bosch, een gesigneerde Giordano, een Ru bens Modello en een Madonna, die aan Rubens werd toege schreven. Wandelend door de drie etages van het huis zie je doeken „uit de omgeving" van Botticelli, o.v. Ant. Van Dijck, o.v. Adr. Brouwer, o.v. Albert Guyp, o.v. Bouts, o.v. Rubens, ov. Terborch, van Paul Mo- reelse, Del Sarto, o.v. of voor studie van de Emmaüsgangers van Titaan van Dürer, A. Ble- maert, Nedah, Terbruggen, Fer- rajto school Rubens, school El Greco, school Murillo, Overlat, Negily, Kergut e.a. Afgezien van echt of onecht zijn er echte mooie dingen te zien. Bij de te verhandelen doeken: Joseph Israels, Maris Hambrugge, Kelder, Korthals, Erkelens, Winnubst, Sluyters, De Zwart e.a.; dus om werk vanaf de Haagse Sahool tot op de dag van vandaag. Florentine Kho vertelt, dat het hier gaat om de bijeenge brachte collecties van een vijf tal, niet met name te nomen, „bescheiden collectioneurs". Ze kopen schilderijen zoals anderen effecten kopen. Waar depapieren leg je in een kluis, maar voor schilderijen is dat geen al te beste omgeving. Daarom werd dit huis inge richt tot een voor schilderijen gewenste „kluis" of museum; wat je maar wilt. Maar omdat deze vorm van opslaan nogal kostbaar begon te worden, heeft men na vijf jaar maar besloten de huiscollectie open baar te maken en daarnaast een hamdelscollectie op te bou wen, Daartoe werd een beslo ten vennootschap opgericht, uit de huiscollectie wordt al leen verkocht als de eigenaar er (financieel) beter van kan worden. Schilderijen van dit kaliber halen per jaar een waardevermeerdering van vijftien procent. „Bovendien blijven op deze manier oude doeken in ons land, die anders naar het buitenland verdwij nen", voegt Florentine Kho er heel ideëel aan toe. De collectie-beheerster stu deerde kunstgeschiedenis in Utrecht; deze studie werd door de oorlog afgebroken. Ze trouwde met de Chinese jurist Kho, die enkele jaren geleden overleed. Florentine Merzet (haar eigen naam) schilderde zelf en ontdekte, dat ze ook doeken kon schoonmaken en restaureren. Geboren in Haar lem heeft ze haar grote liefde voor oude meesters gevoed via het Frans Halsmuseum, waar ze bemoeienis had met een nogal geruchtmakende Hals transactie enkele jaren gele den. Vanuit deze achtergrond werd ze directrice van deze Art Galery en richtte er ook een laboratorium in. Ze zegt te weten op welk glibberig terrein ze zich begeven heeft. Om het echt of onecht van oude meesters wordt er wat geknokt, zaken opgelicht e.d. Maar ze vertelt, dat ze zich een relatie-net van des kundigen, meestal verbonden aan befaamde musea over de gehele wereld, heeft opge bouwd. Ze reist er wat af op dit moment zit ze in Wenen om de doeken uit de Art Gal lery te laten testen. Bovendien röntgent ze de doeken in haar eigen laboratorium een me thode, die door anderen weer wordt aangevochten. In haar pas heeft ze als beroep staan: kunst-analyste. Zelf schrijft ze geen expertises; ze tast de markt niet af tipt hoogstens. Maar dan vertelt ze over een schilderijtje een Ecce Homo in huis, dat aan Jeroen Bosch wordt toegeschreven, maar waarvan zij meent, dat het van Rogier van der Wey- den moet zijn. Na röntgen bleek n.l. dat er een tekst onder de verf zit, die je alleen bij deze meester aantreft. Er hangt een fraai portret van Maria de Medici, waaronder een koperen bordje met An thony van Dijck. Daaruit blijkt, dat het door een mu seum als onecht is afge stoten. Wat is het dan wel? In ieder geval fraai en musea maken wel eens vaker vergis singen. Zeker is Florentino Kho van de kop, die aan Dürer wordt toegeschreven en waarvan de herkomst achter haald is. Bij de Rubens is een expertise-rapport, vertelt ze. Een Van Gogh zal ze nooit kopen, want „daar zitten te veel vervalsingen onder". Maar van een zelfportret van De oude meesters Tiepolo en Titiaans studie is ze vrij zeker; daarmee is ze voor expertise in Milaan ge weest. De verkoop-collectie wordt vooral met zilver en Chinees porselein verder uitgebouwd. Met de galerie O'Toole en So- ane in New York heeft Flo rentine Kho een uitwisselings procedure van moderne Ame rikaanse- en Nederlandse kun stenaars; zo gaat binnenkort Frans Erkelens (die in decem ber in deze galerie exposeert) naar Amerika. De oude perso- neelskamers op de derde etage zijn ingericht met poppen en antieke snuisterijen een pri- vé-hobby. Er hangt een typi sche sfeer in het grote huis, waarin deze typische collectie hangt; waarschijnlijk op deze wijze wel uniek in Nederland. Zo af en toe wippen de collec tioneurs binnen om te genie ten van hun kunst, maar waarschijnlijk méér van hun winst. U mag er ook binnen wippen om te genieten van de ze kunstprodukten en dat kan het geval zijn ook als u geen geld hebt. Het is overi gens de bedoeling om in de verkoopcollectie ook betaalba re kunst te brengen. De zoge naamde huiscollectie is dan voor de money-makers op de ze aarde. Voor hen is kunst geld. HENK EGBERS. ,et 'iclangrijkste van 't vissen vind ik, 'ts iTm 6611 ^ag helemaal uit bent. Jc zet is li'lent met de kinderen bezig, en e v'ssen zelf eigenlek bijzaak. Maar op ")urs 'et ik wel op m'n hengel. Anderen kii r°i' t'an Ion vijftig meter weglopen om "iet^n ren 'e "aan kiiken, maar dat doe ik beer an 'e'' voor mij elke vis, en ik pro- Dj,e'zovec' mogelijk te vangen", hou 'SJn ket kort het filosofietje van me- I oveM, de Kock-Tunders uit Halsteren ïtcf,]laar liefhebberij, bet zeehengelen. Zij e* dit seizoen kampioen bij de dames ■•Een Jaar of vijf geleden ben ik zelf I 4 al n< n, met sportvissen. Daarvóór ging tet mee met m'n man naar bet wa- s Je ze dan zo bezig ziet, krijg je er zelf ook aardigheid in". „We vissen alleen van de kant. Niet van af een boot. Dat zou ik trouwens niet eens durven. Maar bovendien vindt mijn man dat niet zo sportief". - Over haar resultaten het afgelopen sei zoen: „Ik heb heel lang derde gestaan in de puntentelling. Bij het begin van het laatste concours stond ik tweede. Ik viste toen heel goed, en werd achtste van het con cours en eerste van de dames. Gelukkig voor mij ving de dame. die toen op de eer ste plaats stond niets. Voor haar vind ik het wel sneu. Maar ja.... Direct de volgende dag kreeg ik van haar een grote bos bloe men. En dat vond ik hartstikke leuk en sportief'. „Straks gaan we op 't grote wild jagen. Dan komt de ka beljauw weer op de kust. Daar zitten knapen bij van wel vijf kilo. Als je die aan je lijn krijgt, heb je wel even werk om 'm binnen te krijgen". De heer A.A. van Overveld verheugt zich er nu al op. Wanneer hij tegenover de woelige witgekuifde golven staat, de hengel in de knuisten en de zilte zeewind over de dijk fluit, dan is er een andere wereld. Niet alleen voor Van Overveld. Maar voor tiendui zenden Nederlanders voor wie het zeevissen een passie werd. Niet alleen het vissen zelf is een sportief gebeuren. Uiter aard is het een sport gewor den tussen zeevissers om te proberen elkaar de loef af te steken met een zo groot moge lijke vangst. In een seizoen worden twaalf concoursen gehouden. Men moet er aan minstens ze ven deelnemen om mee te dingen naar het kampioen schap. Dit jaar eindigde C. Koole uit 's-Heerenhoek op de eerste plaats. Mevrouw M.I. de Koek uit Halsteren werd de beste dame. Vanavond huldigt de Fede ratie van Delta-sportvissers in hotel Piet Smulders te Bergen op Zoom zijn kampioenen van dit seizoen. Aanleiding, om deze federatie eens wat be kendheid te geven, want bui ten de ongeveer vierendertig duizend aongesloten leden zul len weinigen in het Delta ge bied weten wat deze organisa tie doet en heeft gedaan. En wie kan dat beter doen dan de secretaris, de heer A.A. van Overveld, eerste gemeente ambtenaar van Nieuw Vosse- meer? Omstreeks 1953 groeide de belangstelling voor het zee- hengelen. Tot dan toe viste een enkeling die zeer dicht bij het water woonde. Doordat de mensen meer vrije tijd kre gen, ontdekten meerderen het aantrekkelijke van zeevissen. Er werden wat verenigingen opgericht, en men begon wed strijdjes te houden. Op initiatief van wijlen F. Maes uit Steenbergen en Van Overveld kwam er in West brabant een federatie die re gels ging opstellen voor wed strijden. Hierbij werd dank baar gebruik gemaakt van de kennis van de bekende zee hengelaar Jacques Jurgens uit Bergen op Zoom. Later ont stonden ook voor de Ooster- schelde en voor het Veerse Meer federaties. Al snel zagen de federatie besturen in het Deltagebied in dat samengaan nuttiger was dan naast elkaar blijven ope reren. G. Neels uit Goes en (opnieuw) Van Overveld na men daarvoor in 1965 het ini tiatief Deze fusie betekent, dat thans eenentachtig hengel- verenlgingen met totaal onge veer vierendertigduizend le den samenwerken bij het op lossen van hun sportproble- men. De Deltafederatle kreeg het Veerse Meer en omstreeks 1970 ook het Greveiingenmeer ln beheer. Dit houdt in dat in het bijzonder gelet wordt op de visstand, en daar nauw mee verbonden op de kwa liteit van het water. Zo'n vier jaar geleden nam opeens de dijkrecreatie sterk toe. Meerdere waterschappen besloten de dijken af te slui ten voor het publiek, vanwege het gevaar voor beschadiging van de waterweringen. Dit hield dus ook in, dat door dit besluit de sportvissers gedu peerd waren. De Delta-federatie ging in overleg met de betrokken wa terschappen, en slaagde erin overeenkomsten af te sluiten, volgens welkde de voor het groie publiek verboden dijkgedeelten wel toegankelijk waren voor de sportvissers. De voorwaarden die aan deze .looprechten" zijn verbonden, worden echter nogal eens overschreden door de sportvis sers. Het gebeurt wel dat een dijkgedeelte na een weekend bezaaid is met plastic zakken kapotte lijntjes en andere rommel. Het federatiebestuur is daar fel op, en sommeert de betrokken vereniging de rom mel direct op te ruimen. Vorig jaar moest de Federa tie aan bet waterschap Tholen 3450,- schadevergoeding be talen, omdat sportvissers op tal van plaatsen bazaltstenen uit de dijken had gelicht op zoek naar zachte krab. Het Federatiebestuur besloot prompt het looprecht voor het betrokken dijkgedeelte af te stoten. De Deltafederatie kwam en kele jaren geleden met de Brielse en met de Maasfedera tie tot een uitwisseling van vergunningen, waardoor de aangesloten leden in eikaars water mochten vissen. Het be tekende de eerste stan om te komen tot een landeliike over- koenelende organisatie, welke inmiddels in oprichting is. Vanaf 4 januari aanstaande is dat landelijk orgaan een feit onder de naam ,-Sportvisserij Nederland". Hierin werken drieëntwintig federaties met ruim driehonderdvijftigduizend sportvissers samen. Zij be schikken over ongeveer zeven tigduizend hectare viswater, .waarvoor slechts één vergun ning nodig is. Wat betreft deze ontwikke ling roemt de heer Van Over veld de medewerking van de Rijksoverheid. Het ministerie van landbouw en visserij heefl zijn adjunct-directeur voor de visserij, de heer J. A. van der Hurck ais speciale contactman voor de sportorganisaties aan gewezen. Over het beheer van het viswater vertelt de heer Van Overveld dat de Deltafederatie in het Veerse Meer en in de Grevelingen fore) en paling heeft uitgezet. Omdat de hoe veelheid platvis in de Greve- lingen achteruit loc is gepro beerd, in samenwerking met het ministerie, platvis van el- A. van Overveld ders te „verhuizen" naar de Grevelingen. Met name uit de Oosterschelde en van de Wad denzee is platvis gehaald, naar deze verhuizingsacties zijn mislukt, omdat het me rendeel van de vis stiert. Bin nenkort zal geprobeerd wor den op de Noordzee bij Stel lendam wat platvis weg te ha len. Intussen wordt aan d' vangst op de Grevelingen (zo als wij deze week reeds be richtten) een limiet gesteld Niet meer dan vijfentwintig stuks platvis en vier forellen mag een sportvisser mee naar hnis nemen. Begonnen als een organisatie die wedstrijden ging organise ren, is de Deltafederatie uitge groeid tot een „oedriji", waar ieder die een hengeltje wilt uitgooien mee te maken krijgt. Administrateur Piet Schepers („Die man verzet met zijn zoon bergen werk, en allemaal :.n zijn vrije tijd") geeft niet alleen de vergunningen uit voor de 34.000 leden, maar ook voor de dagjesvissers die met aen boot de Oosterschelde of bet Veerse Meer opgaan. Om nog iets aan te geven van de omvang van het federa- tie-„l'edriif": de begroting voor het komende jaar over schrijdt de tweehonderddui zend gulden. HANS VAN LEUSDEN

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 21