Miljardennota van Sinterklaas: meer zelf doen ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 mm ^mm wb4?t IeeI daarvan op" Man - vrouw Duurzaam Rolls Royce PU nuM vrij. Lang voordat de sinaasappels rijpen in het Spaanse achtertuintje van Sinterklaas, bereiden de speelgoedmakers zich al voor op de volgende intocht van de goedgeefse bisschop. Elk jaar opnieuw schrijven ze hem bij voor baat een nog grotere welstand toe dan in de voorafgaande december en Sinterklaas, wiens goedertierenheid inderdaad grenzeloos is, zorgt ervoor elk jaar rijker in Nederland te arriveren. Behalve in 1973. Toen werd ook het bisschop pelijk hoofdkwartier in Myra verrast door de oliecrisis. Maar nu, ondanks de nog steeds hoge olieprijzen, de inflatie en de recessie, is hij weer de oude, dat wil zeggen: rijker dan ooit tevoren De speelgoedverkopen ontwikkelen zich zo goed dat er, behalve een normale jaarlijkse om zetgroei, ook nog een flink stuk compensatie inzit voor de vorig jaar ondervonden terugslag. Het beleidsprogramma waarop Sinterklaas zijn miljardennota voor 1974 heeft gebaseerd, moet er in grote lijnen uitzien als volgt Duurder maar beter en degelijker speelgoed. Meer uit Duitsland, minder uit Japan. Sterke bevordering van de zelfwerkzaamheid door meer doe-speelgoed en van de creativi teit door de introductie van liobby-achtige artikelen. Het stimuleren van de volwassenen om ook te gaan spelen. Het tegemoetkomen aan het algemeen verlan gen naar betere tijden door het uit vergeten zakken halen van „ouderwets" speelgoed als stoommachines. IIM—ll Il SPEELGOED IS ER NIET LANGER ALLEEN MAAR VOOR KINDEREN schillende spellen erin, ook voor kinderen. Handig om mee te nemen op vakantie". Bij tienduizenden kinderen roept de naam Ben de Boer bijna evenveel tintelende spanning op als de naam van Sinterklaas zelf. Ben de Boer namelijk, zwaait de scepter over een speelgoedpaleis in Breda, dat met zijn 750 vierkante meter verkoopruimte, Nederlands grootste speciaalzaak voor speelgoed mag worden genoemd. Ben de Boer (46) mag al die klei ne klanten van hem wel, („kinderen en speelgoed houden je jong", zegt hij) maar hij zou het liefst afwillen van het eenzijdige beeld dat de combinatie speelgoed-kind oproept, zoals hij ook afwil van de naam speelgoedzaak. -Speelgoed is er niet langer 1 alleen voor de kinderen", zegt ™j, -vroeger ja, toen had ik een zaak voor kinderen tot 12 jaar. Maar dat is voorbij. Vol- Klnpn ior wassenen. vooral jonge echtpa- ren en bejaarden zijn ook Jaan spelen en er komt steeds meer speelgoed voor hen. yaarnaast doen de hobby-arti- i hun intrede in de speel goedbranche. „Spel en hobby", at zou ik een betere aandui denden voor ons type za- Di laatste paar jaar is het ad tal spellen voor volwasse- aen geweldig uitgebreid. Vorig tijdens de oliecrisis en de autoloze zondagen, schreven e cranten al dat het gedwon- thuisblijven voor velen ec» verademing bleek en dat gezinnen het gezelschaps- afo weer hadden ontdekt. ®en de Boer: „De oliecrisis ex' ongetwijfeld het gezel- reoapsspei bevorderd maar' e daarvoor al was een groei- 'e derwaardering van dit 'Pellen merkbaar. Men- die wat uitgekeken raak- de l'7'1 Jonge echtparen 7" ^epen steeds vaker en e-s Lever naar een gezellig ui.?lannend spelletje. Dit is zo egroeid dat we genood- l waren er een aparte af- VvK8 V°°r op te zetten- We idem'- 'U een eol'eetie gezel- sspellen voor volwasse- vijf,.Van We' zo'n veertig a '«maat a n Van boek" hoekenkast !,26 ha"dig 06 "Pgeborgen W°rdeI1 k een ko«~te op dit gebied koffer met vijftig ver- Spellen als Tric-trac en Mah Jongg die je vroeger alleen te- gennwam in Victoriaanse ro mans, zijn weer in ere her steld. Go is een vierduizend jaren oud Chinese denk- en strijdspel, alleen met schaak te vergelijken. Daarbij is het modernere Playboss, een „ver hard" soort Monopoly, hoewel spannend, bijna banaal. Met ridders vechten kun je op het slagveld van Feudal. Bloed vloeit ook in het van heuvels, bosjes en mijnen voorziene landschap waarin de rode en blauwe stratego-strijdmachten zich tegenover elkaar opstel len Minder bloedig maar voor slechte verliezers eindeloos ir ritant is het aloude Mens-er- ger-je-niet. Scrabble is meer voor de gezelligheid en Hectix is een zo geraffineerd geduld- oeproevertje dat het wel me nigmaal met kletterend ge weld in een huiskamerhoek terecht zal komen. Daar kan het echter tegen. Samen spelen op weer een heel andere manier, doe je met de opbouwsystemen van Fischertechnik, druk bezig het aloude eonstruetiespeelgoed van Meccano te verdrijven. „Speelgoed voor vader en zoon", noemt Ben de Boer het „Het geeft kinderen vooral in zicht in constructietechniek, mechanica en electrotechniek In dit verband vind ik per soonlijk ook de Philips Elec- tronische Experimenteerdozen van grote educatieve waarde De aardigheid daarvan is dat deze dozen worden begeleid met een boekwerkje waarin aan kinderen wordt uitgelegd wat er precies gebeurt als ze bezig zijn met bouwen. Men kan alle apparaten weer uit een -nemen en de onderdelen gebruiken om er weer iets an ders mee te bouwen. Er wordt niet gesoldeerd maar geklemd Iedereen kan eenvoudig begin nen met een doos van nog geen dertig gulden. Geleide lijk uitbreidend krijgt men een verzameling onderdelen waarvan een jongen zijn eigen televisie-ontvanger in elkaar kan zetten". Speelgoed wordt tegenwoor dig ook veelvuldig vla de tv- reclame gepousseerd. Merkt de speelgoedwinkelier daar iets van? Ben de Boer: „Jawel, maar niet elke spot heeft evenveel succes. Soms zo weinig dat het effect van tv-reclame niet eens meer te meten is. Heel succesvol dit jaar zijn de thur- bo-motortjes die kris-kras over het tv-scherm schieten en elK kind in verrukking schij nen te brengen. Heel goed doen het ook de play-mobile poppetjes die in alle standen kunnen worden gezet en ook gebruikt kunnen worden bij bestaand speelgoed". Ben de Boer en zijn speelgoed. Foto Johan van Gurp Voor vurige feministen en Man-Vrouw-Maatschappij psychologen zal het nauwe lijks een troost zijn dat ook de jongenspop zijn intrede heeft gedaan, want wat is dat voor een pop? Ben de Boer: „Een stoere, barby-achtige pop, met een uit rusting voor harde actie. Ac tion Man, Big Jeff, John Steel, Hard Rock, allemaal namen die het zeer jongensachtige karakter van deze poppen ver raden". Om het feminisme via de kleine meisjes helemaal te on dergraven, zijn er prachtige kookfornuis.ies en bakoventjes met bijbehorend servies. Met behulp van een kinderkook boek kunnen de kleintjes daarop echte gerechten klaar maken en het zullen de meis- les wel zijn die deze mini- keukentjes cadeau krijgen, per slot van rekening de her boren itoommachines. Ben de Boer: „De stoomma- Want voor de jongens zijn er cnme is weer helemaal terug. Dat past denk ik in het alge mene bestedingspatroon dat je overal ziet en dat op de terug weg is naar krulletjes en tie relantijntjes, naar dmgen van vroeger". Hij gelooft niet dat het de nostalgische vaders zijn die zich, via hun zoons, alsnog een stoommachine willen aanschaf fen. „Ik merk dat de kinderen ze zelf juist leuk vinden. Het is interessant voor ze omdat je ze in het dagelijks leven niet meer ziet en daar komt nog bij dat geen andere machine zo duidelijk laat zien wat er precies gebeurt, als de stoom machine." Net als alle andere dingen, wordt ook speelgoed steeds duurdei Ondervindt de speri- gncdhandel daar geen nadeel van? Ben de Boer: „Integendeel De mensen zelf zoeken naar beter en dus duurder speel goed, hoewel ik daarmee niet wil zeggen dat goed speelgoed per definitie duur is. Goed speelgoed noem ik het als het niet in de kortste keren kapot gaat en mocht dat een keer wèl gebeuren, dai het dan ge repareerd kan worden. Het is juist meer degelijk heid en grotere duurzaamheid die de mensen zoeken en daarvoor willen ze dan wel meer betalen ook. Zo zie ik duidelijk een verschuiving naar de duurdere maar ook zwaarder uitgevoerde skel ters, want zo redeneren de mensen terecht onze kinde ren gaan er niet zachtzinnig mee om en dus moeten ze tegen een stootje kunnen. Soms wordt je toch nog wel verrast door koopgedrag, ook al weet je dat geld nauwelijks een rol schijnt te spelen. Zo hebben we dit jaar een op accu's lopende motorfiets voor kinderen Ik vond de prijs. 198 gulden nogal hoog en ik dacht met vijf van die motor fietsen we] uit te komen. Maar ik heb al tweemaal bij moeten bestellen. Er waren mensen die met zo'n motorfiers aan elke hand de deur uitliepen. Dan sta je toch wel even te kijken". „Is er ook speelgoed waar Ben de Boer een hekel aan heeft? Behalve dan rommel? Hij moet heel lang naden ken. „Nee, dat geloof ik niet". Wat zou hij dan zijn kinde ren zeker niet geven. Het ant woord op die vraag heeft hij sneller gevonden,: „Een elek trisch bestuurde auto van 180 gulden. Die zou ik ze nooit geven. Voor zoveel geld zou ik ze speelgoed geven waar ze zeil wat mee kunnen doen. Speelgoed dat de zelfwerk zaamheid bevordert, hobby-ar tikelen (er is momenteel vee! nieuw hobby-materiaal voor meisjes) en constructiespeel goed, heeft in het algemeen de voorkeur van de toonaange vende speelgoedfabrikanten en -handelaren". Ben de Boer is aangeslou bij een grote Duitse icikoop- combinatie die zelf veel aan onderzoek en selectie doet en daardoor een grote invloed heeft op de Westeuropese speelgoedmarkt. Ben de Boer:- „Helemaal op je eentje kun je de ontwikke lingen nauwelijks volgen. Je moet voortdurend de vinger aan de pols houden Dat is ook voor onszelf van belang omdat we bijna het hele jaar door naar de najaarshausse toe moeten werken. In die korte periode moeten wij de halve jaaromzet halen. Zonder zo'n organisatie zou ik een zaaik als deze niet meer kunnen run nen. Natuurlijk heeft onze orga nisatie invloed op het totale speelgoedgebeuren. Elk artikel dat wij gaan voeren wordt ge keurd. Ik zit zelf in een van de selectiecommissies. Dat leidt geleidelijk tot een kwali teitsverbetering, temeer ook omdat de Duitsers de toon aangeven en in Duitsland wordt per kind altijd nog meer geld aan speelgoed be steed dan bij ons en dat wil niet zeggen meer artikelen per kind. Het betekent gewoon dat de Duitsers op speelgoedge- bied nog kritischer zijn dan wij Wij Nederlanders hebben het vroeger nooit aangedurfd Wij kochten overal op de we reld zoveel mogelijk stuks voor zo'n laag mogelijke prijs Maar dat is nu wel definitief voorbij". Speelt Ben de Boer zelf? „Nee. Op de eerste plaats heb ik er geen tijd voor. Ik heb het eigenlijk ook nooit geleerd. Toen ik kind was had je al dat speelgoed niet en voor wat er wel was, had je vaak geen geld. Daarbij komt nog dat ik drie dochters heb en geen zonen zodat ik ook die speelstimulans mis. Maar ik ben natuurlijk wel altijd met speelgoed bezig, al vanaf m'n 21ste jaar, en ik houd van m'n vak". Up de werktafel staat een scheepsmodel. De modelbouw is razend populair geworden. Houten vliegtuigmodellen vlie gen eruit en ook de bekende plastic modeldozen doenhet goed. Ben de Boer: „De keuze is ook enorm. Je hebt al een bouwpakketje van nauwelijks 2 gulden en m'n duurste pak ket (hij loopt even weg om het te controleren) is een Rolls Royce-bouwdoos met 2199 exact gekopieerde onder delen Die kost 550 gulden". Hij probeert me niet te la ten merken dat hij telkens op z'n horloge kijkt. „Het is hardstikke druk", zegt hij vol komen overbodig want het ge roezemoes uit de winkel is tot m het kantoor te horen. „Het is zo jammer" zegt hij, .dat zoveel mensen met hun inkopen wachten tot de laatste twee weken Dan worden er nog geweldige bedragen be steed. Maar men kan dan lang niet altijd nog kopen wat men wil". WIM KOCH

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17