vraagtekens rond hongerstakers westdüitse gevangenissen Zullen verdachten Baader- Meinhof-zaak overleven? „Eigenhandig" huisje bouwen caravans..,,, Pokken kunnen snel worden uitgeroeid wsy///< f Vragen over Oostersch elde Wie7W/o rente wenst zonder boete of opzegtermijn neemt de... P BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV binnenland buitenland 1mmmmmmmmmm (WAARDEN 1975\ STAANDE PUNTEN Lapmiddel Volk Rode draad Advocaten Processen Schuld en boete •^cafbond verliest kort geding Fokker verkoopt twee Friendships aan Pern Kledingdieven gearresteerd Tarieven per heden Reserve-geldrekening 1V4 Termijn-spaarrekening: Spaar deposito's: Betaalpromessen aan toonder: Spaar bij de Banque via uw bank-, post-, of gemeentegirorekening. papier oor uw pen B.S.W. Israël (2) Fatsoen o i.fi. I V 4 stacaravans, ondervtrdedd in vijf eze e.Drle meter.en er tplaatst. ^exterieur ar veel luxe achel, he MSSINK-WIUESKOP 24, T«l#x; 40352 .v.^J -<r a HEIDE <V .6»4 V-J^ M? rf C? ,o- 4> t,'i 'erpleging in imende lecialisti&che per gezin - erjaar. therapie per persoon maximaal liddelen ■soon per apotheek iboratorium- lefseltyperipg, de vergoeding :nde normen. 1 per 2 jaar voor ildigd. h in de klasse aging. igen voorzgn. osten en heeft rlaten, omdat uw salaris ezin zonder medische Van onzr correspondent) gOXX De vlucht van Bonn naar Stuttgart duurt ,nel de DC-» van de Luft hansa J# minuten. Het Biedt amper tijd de koffie „it het plastic bekertje te drinken, wanneer de ste wardess na de steile start op hoge benen met haar wagentje in de smalle gang verschijnt. Voor een terro rist daarentegen zijn het 30 keer 60 seconden, waarin hij een pistool kan trekken om een dramatische kid napping of gijzeling te en- sceneren. Voor dit spookbeeld van dt terreur rilt West-Duit»- land weer sinds Holger Meina als een van de honger stakers van de Baader-Mein- hof groep vrijwillig de dood inging en Berlijnse terroris ten uit wraak rechter Günter Drenkmajin vermoordden. S.nds die zondagavond wordt elk verdacht teken op de ra dargolven van de politie weer met verscherpte waak zaamheid opgenomen. Daarom wordt er ook roor korte binnenlandse vluchten meer op het scherp van de [snede gecontroleerd. Al naar gelang de sekse verdwijnen de passagiers in een hokje, waarop als bij een toilet een figuurtje met een lange 'broek of eentje met een mi- mirok staat afgebeeld. Een groen plastic gordijn wordt zedig dichtgeschoven en de passagiers steekt zijn armen als bij een overval in de licht. Soepele handen betas ten zijn lichaam van top tot teen en vingers glijden de cent langs edele delen, waar van de holen wel eens wa pen* zouden kunnen verber gen. lonn-Stuttgart. Een vlucht van de politieke hoofdstad naar die van de Baader- Meinhof-affairt, Bij de lan- d;ng zegt een Chinese colle ga ..Het is net Hongkong. Net zo in een diep dal tussen de heuvels gelegen". In dit da zucht de harde kern van de anarchistische beweging al ruim anderhalf jaar in 'oorarrest en hier ook zal volgend jaar het spectaculai re proces tegen Meinhof. Baaher. Ensslin. Roll, Raspe ei hoe ze allemaal heten mo gen. plaatsvinden. Laatste ISitA zaterdag, de dag waar- PP Holger Meina stierf, rij— I® eohter vraagtekens als hijgers rond het voor 12 mil joen gulden in aanbouw zij ri lde gerechtsgebouw op. Zal er jjjigenlijk wel een van hen gerieven? Met een verbijs terende doodsverachting wei- {tten zij sinds 30 sept. elk oedsel. De vernietigings- pwvg. waarin zij vóór hun arrestatie willekeurig en ge nadeloos doodaen, heoben zij tegen zichzelf gekeerd. Als laatste hulpmiddel hebben zij de dood gekozen om te ontsnappen aan de meest ge hate vertegenwoordigers van het verachte gezag, de rech ters. Het schijnt te gaan lukken, want het merendeel van de Baader-Meinhotfs i« al zover weggekwijnd, dat deze dood geen schrikbeeld meer vormt, maar een zachte ver lokking. Met dezelfde hard nekkigheid, waarmee zij naar zijn komst verlangen, weigeren Gudrun Ensslin Carmen Roll, Andreas Baa- der en Karl-Heinz Raspe de drie artsen, die na de jobstij ding van Mein's overlijden in de gevangenis op onderzoek waren uitgestuurd tot zich toe te laten. In Berlijn, waar zij tijdelijk al$ getuigen in het proces rond een vroegere bevrijding van Baader ver blijft, hield Ulrike Meinhof het a-fgemagende hoofd in de nek. Eerloos vastgebonden op een brancard worden hen per dag 1500 calorieën toege voegd, Verzet i« onmogelijk, want de vloeistof van kunstmatige voeding loopt onstuitbaar door een slangetje via de neus naar maag en darmen. Deze oplossing is echter maar een lapmiddel, waarvan de uitwerking slechts van tijdelijke aard is. Als een dreigende boodschap klonk daarom de conclusie van de artsen nadat zij de honger stakers door de open celdeu ren hadden bekeken: ..Mo menteel is hun toestand nog niet dreigend, maar het risi co van een plotselinge dood kan niet worden uitgesloten en dit gevaar stijgt met de dag". Niemand durft zi.jn fantasie te laten gaan om zich de gevolgen voor te stellen, wanneer de een, na de andere onder de handen van de machteloze artsen zou weg sterven. Het is een brok Duitse tragedie met spelers, die deze wederzijdse uitda ging tussen gezag en anar chie alleen hier zo hard op elkaar kunnen botsen. Aan de ene kant staan de warhoofden in het schim menrijk van hun denkbeel den over een nieuwe maat schappij. Het zou een recht vaardige moeten zijn, waarin allen en alles gelijk zijn, maar verheven in hun intole rante arrogantie plaveien zij de weg daarheen met bom men en willen zij hem met dum-dum kogels vrij schieten. Aan de andere kant staat de bourgeoisie met knarsende tanden om de vruchten van het „Wirtsohaftswunder" te beschermen. Tn haar behoud- ''■8? Ulrike Meinhof bij haar gevangenneming. zuchtiige vrees zweept zij de beheerders tot een radicalere tegenweer op dan deze zelf als noodzakelijk of wenselijk beschouwen. Zij staan echter voor het blok, want een Duitse regering die niet met alle consequenties voor law and order zorgt, wordt weg- geschreeuwd door de stem van het volk; het volk, dat zich terecht opwindt over een moord op een rechter, maar minder dan over een vader. die zijn 17-jarige dochter doodschoot, omdat zij met een slecht rapport naar huis kwam, zoals dezer da gen gebeurde. Het is daarom uit puur poli tiek zelfbehoud, dat de mi nisters van de ene vergade ring naar de andere rennen en robuuste verklaringen af leggen, waarin het woord „bescherming van de rechts staat", zo vaak valt alsof zij aan het bestaan ervan twijfe len. Alsof de onrust al hon derden doden heeft gekost in plaats van een enkele hoe betreurenswaardig dan ook rijst boven deze mieren hoop van bedrijvigheid de indruk alsof de gevestigde orde op instorten staat. Het is deze ongeproportioneerde reactie, die vroeger al ideolo gische dromers opzweepte tot daden, welke in de meeste andere landen ondenkbaar zijn en door het gehele, langgerekte drama loopt de rode draad van doods- en zelfverachting; dezelfde ei genschappen, waarmee on mogelijke veldslagen in de Duitse geschiedenis werden gewonnen. iag meer weten over uw Ir. deze dagen is bezonnen heid een kunstmatige voe ding, met te weinig calorieën geworden. Dat geldt vooral ook voor de advocaten voorop Croissant. Schillq. Groenewald en Haag die de gevangenen niet als juri dische bijstand helpen, maar partij in de Baader-Meirhof- anarchie zijn geworden. Ter wijl zij de overheid van ge plande moord" en ..executie ir termijnen" beschuldigen, hitsen zij de gevangenen niet alleen oo de hongerstaking voort te zetten, maar ook om elke hoeveelheid water te weigeren. Ook zij zijn gegrepen door de hysterie, die als een po- lieo zijn vangarmen in alle richtingen slaat en het heeft er alle schijn van, dat zij in de persoon van Hulger Meins een martelaar hebben geschapen om de schijnwer pers van de publiciteit op hun zaak te werpen. Geen enkele twijfel lridt het zo langzamerhand, dat zij tus sen de diverse gepangenissen met Baader-Meinhof-leden een communicatiesysteem or ganiseerden. waardoor dezen prompt allen tegelijk hun hongerstaking konden begin nen. Ook tegen deze advocaten dreigen er daarom processen. Minister van justitie, Hans- Jochen Vogel, klaagde hen wegens hun aantijgingen aan en tegen 'n nog grotere groep advocaten gelastte hij een onderzoek wegens ondersteu ning van een criminele vere niging. Het is dezelfde Vo gel, die onlangs als een slag schip in de Beierse verkie zingen onderging, omdat hij niet in staat was de orde in zijn eigen SPD te handha ven. Vogel moet laten zien, dat hij ook een arend kan zijn. De sleutelkinderen van de maatschappij zetten hem wel het mes op de keel. Ze had den zeker gelijk met hun bewering, dat de banden van het geïsoleerde arrest hun geestelijk en lichamelijk te veel kwelden, maar nadat deze wat gevierd werden, wensten zij zichzelf niet meer armslag te geven. De vrouwen Meinhof en Emsslin komen dagelijks wel vier uur bij elkaar en er zijn weliswaar gevangen anar chisten, die regelmatig tafel tennis spelen, maar de mees ten weigeren de aangeboden faciliteiten, die hun isolatie enigszins zouden kunnen verlichten. In Hamburg had de advocaat van de anarchist Gerhard Müller al in een vroeg stadi um van de hongerstaking een medisch onderzoek door een onafhankelijk arts geëist. De gevangenisdirecteur stemde toe, maar Müller weigerde hem „als lid van het esta blishment" toe te laten. Heinrich Böll zou een nieu we Schuld en. Boete" over dit drama kunnen schrijven. In het kapittel „Schuld" zou hij weliswaar meer dan de publieke opinie de Baader-Meinhofs in een milder licht plaatsen, maar hen ongetwijfeld als terroris ten vonnissen. De afkapse- linig van gevangenen in „do de nvleugels", die voor reke ning komt van mensen met weinig inzicht in een meer humaan gevangeniswezen, zou echter ook talrijke pagi na's vullen. Alleen het hoofdstuk „Boete" zou Böll nog niet kunnen voltooien, want het is nog onbekend in hoeverre het Duitse volk als geheel nog te lijden zal krij gen onder de gevolgen van een tragedie, waarvoor velen door schuld of schuldige na latigheid de verantwoorde lijkheid dragen en die een nationaal karakter heeft ge kregen. FRANS WENNEKES ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Bij de Tweede Kamer leve« talloze vragen over de regeringsbe slissing om in de Oosterschei- AMSTERDAM (ANP) De bond van werkgevers in de horecabedrijven „Horeca!" heeft het kort geding tegen Veilig Vefkeer Nederland over haar voorlichtingscampagne over de op 1 november inge gane nieuwe alcoholwet verlo ren. Volgens Horecaf waren in de advertenties van VVN' on der de kop „Weet je wetje, laat je rijden" op essentiële punten de nieuwe wettelijke regelingen en in het bijzonder de daarbij gegeven waarbor gen en marges voor „de ver dachte" onvolledig weergege ven. De voorlichtingscampagne van VVN eindigde op 1 no vember. In zijn gisteren gedane uit spraak zei de president van de rechtbank, mr. W J. Borger- hoff Mulder, dal hij de waar schuwing van de VVN dat men pas vrijuit gaat bij een bloedalcoholgehalte van 0,0 pro mille, niet onjuist of over bodig acht binnen bet kader van een passende voorlichtin van het publiek. demond een stormstuwcaisson te laten aanleggen. Een en ander blijkt uit de vragenlijst die de fracties heb ben ingeleverd in een brief aan minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat, met het oog op hel volgende week dinsdag te houden debat over het regeringsbesluit. De fracties van KVP, VVD en ARP verlangen inzicht in het kostenaspect. In de PvdA-fractie wil men de gemiddelde kostprijs we ten van een kilometer dijkver hoging, hoeveel geld daarvoor is uitgetrokken en welke leng te aan dijken er moet en kan worden verhoogd. De VVD-fractie vraagt op welke basis de verwachting van het kabinet berust dat een stormstuwcaisson technisch uitvoerbaar zal zijn zonder al te grote risico's voor de uit voering en de instandhouding van een dergelijke dam. Alle fracties zijn bezorgd voor de veiligheid van de be dreigde gebieden in de perio de tot de voltooiing van de dam (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP) Fok ker VFW heeft twee Friend ships verkocht aan de Peru aanse luchtvaartmaatschappij Aeroperu. De machines zullen in april en mei van het vol gend jaar worden afgeleverd en zijn bestemd voor het bin nenlandse net van de maat schappij. De toestellen zullen vooral gebruikt worden voor het ont sluiten van de afgelegen nog te ontwikkelen gebieden in Peru- waar men alleen de be schikking heeft over primitie ve landingsstrips met korte en onverharde banen.De orderlijst van de Fokker-Friendship is nu gestegen tot 623 toestellen, die verkocht zijn aan 138 ge bruikers in 54 landen. ROTTERDAM (ANP) -De Rotterdamse recherche heeft 29 mannen aangehouden, die de afgelopen maanden betrok ken zijn geweest bij een groot aantal diefstallen en inbraken in en in de omgeving van Rotterdam. Zij roofden daarbij voor fl. 30.000 aan kleding en voor fl. 50.000 aan autoradio's De inbraken werden gepleegd in kledingmagazijnen en ha venloodsen. De daders zijn af komstig uit Rotterdam, Rijs wijk en Breda. i Je eigen huis bouwen is de droom van een heleboel men sen, maar dat is voor een en keling weggelegd. In het gun stigste geval kun je een casco woning koPen, waarin je dan zelf aardig wat eigenhandig kunt afbouwen. De architect heeft echter de vorm en inde ling van het huis al bepaald, en als je dat niet aanstaat* koop je gewoon niet. Op een eigen stukje grond een huis naar eigen idee bou wen, is een heel andere (en dure) zaak- Tenzij er een bouwpakket voor een huis zou bestaan, zo simpel dat elke leek dat in elkaar kan zet ten. Zoiets hebben verscheidene fabrikanten in het verleden al eens geprobeerd. Niet altijd met succes, want er blijven toch nogal wat moeilijkheden bij een huis-uit-bouwpakket. Intussen is er toch weer een nieuwe mogelijkheid op dit gebied: een systeem van wand- en dakelementen, ra men enz., waarvan zowel een simpel houten schuurtje als een complete bungalow ge bouwd kan worden. Het zit zo in elkaar dat men zelf kan bepalen hoe groot het bouwsel gaat worden, en hoe het wordt ingedeeld. Een der meest op merkelijke kanten is het ver bindingssysteem, dat elke leek in staat stelt de boel deugde lijk in elkaar te zetten. De moeite waard om eens te bekijken. En dat kan in natu re, want het zelfbouwhuis staat op de beurs „Eigenhan dig", die zaterdag 16 novem ber in Rotterdam (Ahoyge bouw) open gaat. Het wordt misschien wel even zoeken, want er staat nog heel wat meer op deze beurs, die geheel op de consu ment is afgestemd. Het nieuw ste op het gebied van zelf doen, creatieve vrijetijdsbeste ding en hobby's is er te zien- Zo is het b v. een unieke gele genheid om eens op een rijtje te zien wat er op het gebied van woningisolatie bestaat, ten actueel onderwerp* nu we de winter weer ingaan. De meeste fabrikanten van isola tieniaterialen geven de laatste tijd ook uitgebreide voorlich ting over de subsidiemogelijk heden voor isolatie, ook als men die zelf uitvoert. In zo'n 150 stands toont „Ei genhandig" het moderne ge zicht van het zelf doen ir Nederland. De beurs is open van 16 t.m. 24 november* da gelijks van 12 tot 17 en van 19 tot 22.30 uur, op zaterdagen en zondagen van 11 tot 17 uur. GENEVE (DPA) Als de Wereldgezondheidsorganisa tie de beschikking krijgt over 2,2 miljoen dollar extra kun nen pokken epidemieën bin nen korte tijd tot het verleden behoren, zo heeft de directeur van deze organisatie, Halfdan Mahler, gezegd op een diplo- matenbijeenkomst in Genè- ve. Die 2,2 miljoen is maar een gering bedrag vergeleken bij de enorme bedragen die de regeringen kunnen uitsparen wanneer de pokken inderdaad worden uitgeroeid. Dan zullen namelijk geen inentingscam pagnes meer nodig zijn. Mahler zei dat in India en Bangla Desj het aantal geval len van pokken de laatste tijd sterk is afgenomen, terwijl be gin dit jaar in India nog bijna 30.000 mensen aan pokken overleden. In Pakistan zijn er al helemaal geen gevallen meer geregistreerd. In Azië kunnen pokken binnen enkele maanden tot het verleden be horen als de campagne in zijn huidige omvang kan worden voortgezet. Volgens Mahler zou ook Afrika binnen een half jaar van deze ziekte be vrijd kunnen worden. BANQUE Zonder opzegtermijn kunt u bedragen op nemen tot f 3000,- per maand. Voor bedragen boven f 3000,- per maand geldt een opzegtermijn van 1 maand. In ieder geval berekent de Banque géén retour-rente over opgenomen bedragen! met een opzegtermijn van 3 maanden - 714 met een opzegtermijn van 6 maanden - IVl met een opzegtermijn van 12 maanden - 8 met een opzegtermijn van 24 maanden - 8'/2 met een vaste looptijd van 3 maanden - 714 met een vaste looptijd van 6 maanden - IVz met een vaste looptijd van 12 maanden - 8 met een vaste looptijd van 24 maanden - 8'4 met een vaste looptijd van 3 jaar - 8V2 met een vaste looptijd van 4 jaar - 9 '4 met een vaste looptijd van 5 jaar -10 V4% met een vaste looptijd van I jaar - 8 met een vaste looptijd van 2 jaar - 8'4 met een vaste looptijd van 3 jaar - 81/2 met een vaste looptijd van 4 jaar - 9'/2 met een vaste looptijd van 5 jaar - 1ÖV2% PARIBAS Amsterdam - Arnhem - Breda - Den Haag - Dordrecht - Eindhoven - Haarlem - Heerlen - Maastricht - Roermond - Rotterdam - Utrecht - Venlo. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publfkatto zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal ven deze regel worden afgeweken Naam en adres zijn den btf de redactie bekend. Publiketie van bri» ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het m a'le onveile* eens 4 met inhoud, (4 «trekking. Het is allemaal mooi en aar dig, dat gas. water en licht met f 175,- per jaar verhoogd worden. De levensomstandig heden veranderen dus ook voor de mensen van de B.S.W. Waarom moet het loon van de B.S.W. beneden het loon blij ven van het vrije bedrijf? Men schrijft dat het loon van de werkende vrouw gelijk moet worden aan dat van de man. Waarom kan dat niet voor de mensen van de B.S.W., die toch al gedeeltelijk ongeschikt zijn en toch dik wijls voor honderd procent moeten meedraaien. Gaan voor hen de levenskosten soms niet omhoog? Er moet iets aan ge daan worden. Wij willen voor hetzelfde werk ook hetzelfde geld verdienen. Als een ter reinknecht met vaste aanstel ling hetzelfde werk doet als een terreinkneoht van de B.S.W., waarom moet dan eerstgenoemde meer verdie nen Het is dus zo: de eerste twee jaar bij de B.S.W. wordt het loon door de sociale dienst aangepast tot aan het mini mumloon, na die twee jaar trekt de sociale dienst zijn handen er van af. En daar sta je dan zonder die aanpas sing. BREDA 1 J. CHATRER Graag een complimentje vooi uw moedig commentaar in Uw krant van 8-11 j.l. be treffende de uitlatingen van premier Den Uyl over de hou ding van Israël tegenover de Arabische wereld. Moet men meneer Den Uyl letterlijk geloven, dan komen de kapingen, de dolle moord partijen en de chantages bij de Nederlanders goed over. Hij beweert immers dat de Arabieren de Palestijnse zaak beter brengen. Het is wel zo, dat voor be paalde, linkse omroepvereni gingen. de Anti-Israëlische propaganda zeer eenzijdig wordt weergegeven. Kwalijk is het ook als Joop in deze kwestie heel schijnheilig pro pageert: „De sympathie van links gaat nu eenmaal uit naar lijden". Lijden de oliesheiks dan zoveel? Laat hen dan wat meer delen met hun minder bedeelde medemensen. RUCPHEN P. C. MARIJNISSEN Afgelopen zondag is om on geveer half tien 's morgens een jong echtpaar op weg naar een ziekenhuis in Breda. De vrouw heeft al drie keer een te vroege geboorte van een kind meegemaakt, waarbij het kind steeds is overleden en waarbij zij de laatste keer door veel bloedverlies bijna in levensgevaar is gekomen. Ook deze keer is het weer mis. Snelheid is dus geboden. Bij het ziekenhuis aangekomen parkeert de man zijn auto. om begrijpelijke redenen zo dicht mogelijk bij de ingang. Toe vallig is dit, zoals later blijkt, de plaats waar dokter K. zijn auto pleegt neer te zetten. Wanneer na ongeveer een half uur de man naar huis wil gaan om schone kleding voor zijn vrouw te halen, de geboorte van het kind is inmiddels aan de gang. staat er een auto pal achter de zijne. De man gaat, naar de receptie en vraagt of iemand de eigenaar wil vragen zijn auto weg te halen. Deze eigenaar, in casu de heer K. blijkt echter niet bereid dit te doen. Na nogmaals telefonisch kontakt tussen de receptie en voornoemde heer zegt deze dat ze dan maar een taxi moeten nemen, want dat hij zijn wa gen mooi laat staan. Deze „raad" heeft de misschien a.s. vader, toen maar opgevolgd omdat hij niet anders kon. Dit speelde zich af op een. prak tisch lege parkeerplaats. Me neer K.. het is inderdaad zoals U op het briefje tussen de ruitewisser had geschreven: EEN KWESTIE VAN FAT SOEN!" BA VEL J. SEGERS (ADVERTENTIE) Wie Spanje kent kent OSBORNE SHERRY

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15