EROOS DINGEN Zeven moties voor onderwijsminister Arafat blokkeert oplossing „Rome" levert toch iets op 3SS SCHERPE ISRAËLISCHE REACTIES OP REDE IN VN 11 Aantjes over Oosterscheldebesluit m Eigenhandig zeilboten bouwen en bier brouwen m ITextielroof lin Sittard l opgelost ijl jaar geëist overvaller ijswijkse agenten militaire I-Unie e^eiy Tm maanden geëist voor clandestien stoken van jenever „BEI ROKKENEN HADDEN GEEN INSPRAAK" ITER FLIPSEN GRATIS 29,95 RGELS ANELEN enz. enz. binnenland buitenland Motie-Kraaieveld aanvaard ZOLANG ER LEVEN IS Cl bekend- 2egt Bombardementen Polsky mag weg Onderliandelin gen Wantel IN UNIE EN TWEED PRONK: NIET MISLUKT Overbodig «me Onzekerheden Lichtvaardig net VRIJDAG 15 NOVEMBER 1974 luarium m gratis in ebouwde lichtkap en t.t.« eksel TEL. 01158-1402. ary Look' e midden- 'super- circuit. verpakking.^ cm. tolt ITSESTRAAT 4 VAN GENT TEL. 01158-1'38 13 17 t.m. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Van 16 24 november wordt in Ahoygebouw te Rotter- de Doe het Zelf Beurs Fitenhandig" gehouden. i;jna 400 firma's uit 2» ver killende landen tonen op L oppervlakte van ruim ,j ooo ml de nieuwste nieuwtjes voor de man of vrouw die zelf iets willen nan maken. Dat kan om een voorbeeld tg noemen variëren van het bouwen van een zeilboot tot liet brouwen van bier. Het uitgebreid assortiment ge reedschappen die het werk of de klus die men wil aan pakken al „voor de helft doen". Nieuw is in dit ver band een autogeen lasappa raat ter grootte van een siga rettenpakje; de vlam loopt op tot 3000 graden C. Ruime aandacht op „Eigen handig" wordt besteed aan mogelijkheden om het huls te isoleren. Er zijn vele ma nieren van isoleren. Het vul len van spouwmuren, het aanbrengen van dubbele be glazing, tocht en afplakstrips in meerdere materialen enz. enz. Uitgebreide voorlichting ls er over de tuin, niet alleen die achter het huis, maar ook over één op het flatbalkon, zes hoog. Het decoreren van kamerwanden krijgt een nieuw perspectief nu men „kleurplaten" kan krijgen die een hele wand beslaan. Zwart-wit foto's voor een huiskamerwand zijn al lan ger bekend, maar het inkleu ren van metershoge en brede patronen is een van de vele nieuwtjes op deze beurs. Voor de wijn- en bierlief hebbers bestaat nu de moge lijkheid zelf hun favoriete drank te maken. Met een gtrote fles, ,,'n waterslot", de benodigde ingrediënten en een voorlichtingsboekje kan men zijn gasten iets van het mus lnschenKen. Met meer traditionele lief hebberijen als weven, email leren, boetseren, bloemschik ken, spinnen e.d. kan men ook nu op „Eigenhandig" kennis maken. Naast toepas singsmogelijkheden van elek- tronika, houtbewerking, sani tair, kunststoffen, steen en tegels, zonwering en verf. De openingstijden zijn dagelijks van 112 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot half elf. 's Zater dags en 's zondags kan men van 11 tot 5 uur op de beurs terecht. De toegangsprijs is f 4,50 p.p. Kinderen en 65- plussers f 2,-. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zeven mo ties zijn als besluit van het driedaagse onderwijsdebat neergelegd op de tafel van mi- (ADVERTENTIE) Piers Paul Read Hel verhaal van de overlevenden van de Andes-vliegramp De wereldbestseller van 1974 Meulenhofl Nederland Prijs 24,50 (Van onze correspondent) EINDHOVEN Bij een in- I val in een woning en een ga- Irage van een familie van I marktkooplieden te Nuenen 1 bij Eindhoven heeft de politie het grootste deel gevonden van de partij herenondergoed dit in het afgelopen weekein de gestolen werd uit een goe- derenwagon op het stationsen- placement van Sittard. De de van de in veertienhon- dozen verpakt zittende en shirts, bedroeg hon- lerdduizend gulden. Bij de inval werden de be- bner van het huis, diens va- en zijn broer ingerekend, vrouw van de verdachte «•klaarde dat het goed ge- icht was van een handelaar- ïvankelijk voelde ik ei veel voor, maar om de te prijs heb ik de koop toch lesloten", aldus de wenende ouw van de verdachte. Het koopregister vermeldt de [ransactie echter niet, zodat de kale Opsporingsdienst er nog wel aan te pas zal lomen. nil! EN HAAG (ANP) Vijf gevangenisstraf met af- van voorarrest heeft de >k!? va" i"st'tie bij de eatbank in Den Haag giste- geëist tegen de 24-jarige ostenrijkse graficus Franz Wo^ns. een overval op Rliswijkse agenten die ■üt •van hun uniformen en pstpistolen werden beroofd luVoorb" 'WeC roo^overva"en Temp K'uheeft alle drie JLt rechtbank dat zijn .11 ers bij de roofover- »een blonde en een waren. „De blonde" jn maat bij de affaire Ui Jr Rljswi.ikse agenten, ten i u namen te noe- iiari 5? ,,de zwaTte", de C A?r Bredanaar Willem r b'- zijn aandeel rond ran De officier d '!le' mr- R- A. Schim- ir' t a eTrecbtbankpresident. »gaPn u M' var* Goethem UtL00?, zonder omhaal dat de 27-jarige iny w. bedoeld wordt. 'alien prte" pas de kit «fetaris-i (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM De redevoering die de Palestijnse lei- der Jasser Arafat voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gehouden was gericht op de blok kering van het streven naar een politieke oplossing voor het Midden-Oosten-probleem, zo heeft de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Yigal Alion gisteren ver klaard. Allon zei een en ander op een vergadering waaraan alle 37 buitenlandse ambassadeurs in Jeruzalem deelnamen. Is raël zal volgens de minister naar vrede blijven streven en de strijd tegen de Palestijnse bevrijdingsorganisatie van Arafat met alle mogelijke middelen tot het bittere einde voortzetten. Jigal Allon zei dit nadat Israëlische troepen een aantal aanvallen hadden uitgevoerd op verblijfplaatsen van guer rillastrijders in Zuid-Liba- non. De Israëlische artillerie be stookte gisteren verscheidene dorpjes langs de Libanees-Is- raëlisohe grens. Volgens inwo ners van deze dorpen zijn vier personen om het leven geko men en liepen zo'n 30 anderen verwondingen op. Volgens de berichten zijn meer dan 30 "T— Gijzeling topper voor telefonische nieuwsdienst (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De telefoni sche nieuwsdienst van het ANP heeft tijdens de gijze lingsaffaire in de Scheve- ningse gevangenis een record aantal oproepen verwerkt. Hoewel het juiste aantal op roepen nog niet is geregi streerd, ziet het er volgens de eerste opgaven naar uit dat het nummer (06222-333) meer dan 200.000 maal gedraaid is, ruim tweemaal zoveel als ge woonlijk. Gemiddeld schommelt het aantal oproepen tussen 50 en 100.000 per week. De absolute topper in het dertienjarig be staan van de telefonische nieuwsdienst is de vorige gij zelingszaak in de Franse am bassade in Den Haag geweest. Toen is het nummer liefst 348.973 maal gebeld, meer dan viermaal zoveel als de week ervoor. MOSKOU (AP) Viktor Polsky, een van de leiders van de joodse activistische bewe ging in de Sovjet-Unie heeft gisteren gezegd, dat hij een uitreisvisum voor Israël heeft gekregen. Polsky is een van de eerste vooraanstaande jood se dissidenten die een uitreis visum krijgt. Hij diende zijn verzoek voor een visum vier jaar geleden in. Het werd toen echter afgewezen. l0NDf,n (Reuter, UPI) va., neraa' mr- Joseph „acT ,e Noordatlantische staten Sa"-,sftie' heeft de dat -I !eren voorgehou !kki„„.„'s "e. oost-westbe- zouden n?n miif,'- e sterk 'oege "iet-tnil macl,t van dc kunnen bedreiging tavoorraU' voor vita' MeS'"6 "en »ns z° I atna van overgave of Lunwataatrofe stellen". «Cd?"* <>p "e ope- >a'lantS! van de \,0n°fficifil assemblee, Kavo. Parlement van In 'I kopt MK- J .MiiSDEKOF, niu vice- vuorzitter van de TROS ls door het bestuur benoemd tot voorzitter- Hij volgt per 1 ja nuari dr. P. Henraets op. DE nota van minister Van Doorn (CRM) over het medi abeleid, dat het kabinet wil gaan voeren, komt niet vóór maa-t volgend jaar bij de Tweede Kamer, aldus dc voor zitter van de vaste commissie voor CRM, Kleisterlee (KVP) TERWIJL Ce staking bij de Franse posterijen morgen liaar vijfde week ingaat zonder dat er vooruitzichten zijn op een spoedige beëindiging ervan, Ss Frankrijk gisteren getroffen door een staking van de werk nemers van de gas- en electri- citeitsbedri.iveii. DE Amerikaanse mljnwerkers- bond en de koolmijndirectles hebben In Washington hun goedkeuring gehecht aan een nieuw arbeidscontract dat ter goedkeuring zal worden voor gelegd aan de stakende mijn werkers, zo ls van de zijde van de bond bekendge maakt. woningen beschadigd. Een aantal van de beschadigde huizen werd gebruikt als on derdak voor Palestijnen, die een naburig kamp waren ont vlucht nadat het in mei van dit jaar bij Israëlische lucht aanvallen werd vernietigd. De bombardementen van gisteren werden ondernomen vanuit de Noordisraëlische ne derzettingen Skaf Aam, Melki- yeh en Motelleh. Dorpsbewo ners die bijna dagelijks getui ge zijn van Israëlische be schietingen hebben verklaard dat de Israëli's bij hun acties zwaarder materieel hebben ge bruikt dan tevoren. De Palestijnse leider Jasser Arafat is gisteren in de Cu baanse hoofdstad aangekomen, op uitnodiging van premier Fidel Castro. Uit Arabische bron is vernomen, dat Arafat na een verblijf van drie dagen in Havana naar Moskou zal reizen voor besprekingen met de Sowjet-leiders. Ondertussen riep de Libane se presidentSuleiman Fran- jieh de Verenigde Naties gis teren op Arafats verzoek in te willigen en te helpen bij het herstellen van de „nationale rechten" van de Palestij nen. Wanneer dit niet gebeurt, zo waarschuwde Franjieh, zou de wereld wel eens voor een nieuwe en ernstiger beroering kunnen komen te staan. Persoonlijkheden die be vriend zijn met resp. Arabi sche en Israëlische zijde, heb ben inmiddels in gesprekken de mogelijkheid onderzocht voor onderhandelingen tussen Israëliërs en Palestijnen. Dit is in de Parijse hoofdstad uit welingelichte buitenlandse bron vernomen. Bij deze gesprekken, die met name in Belgrado en Boe karest op initiatief van de derde partijen werden ge voerd, waren geen Israëliërs en Palestijnen aanwezig. Ver schillende hypothesen kwamen ter sprake, waarvan de belang rijkste betrof de eventuele vorming van een voorlopige Palestijnse regering in balling schap door de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO die uitsluitend zou bestaan uit Cisj ordaniërs en bewoners van het gebied van Gaza. Deze regering zou onder lei ding staan van een persoon lijkheid van de westelijke Jordaanoever diie „bekend is om zijn Palestijns patriottis me", maar die geen enkele officiële band heeft met de verzetsbewegingen die lid zijn van de PLO. Deze hypothese, zo onder streept men van dezelfde zij de, zou het formele verzet van de Israëlische leiders kunnen overwinnen tegen onderhande lingen met „terroristen wier officiële doelstelling is de ver nietiging van de staat Is raël". (ADVERTENTIE) tot en met maat 56 Elegante Dameskonfektie Ginnekenstraat 153 - Breda hoek Van Coothplein Tel. 01600 - 3 49 65 's Maandags de gehele dag gesloten Ontroostbaar staat een Libanees gezin bij de ruïne van hun huis, dat in het Zuid-Li- banese plaatsje Nabitiyeh door zware Israëlische bombardementen totaal verwoest werd. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ROME Er komen voedsel voorraden in de wereld om in geval' van acute nood gebruikt te kunnen worden; er is een stijgende bijval voor het door de olielanden en Nederland voorgestelde agrarische ont wikkelingsfonds; er is een al gemene bereidheid om een soort „hongersnood-waarschu wingssysteem" in te stellen, er ligt een stapel resoluties klaar, die een betere aanpak van de landbouw in de ontwikke lingslanden zelf mogelijk zul len maken Dat lijken de voornaamste re sultaten te worden van de mu aflopende wereld-voedsel-con- ferentie in Rome. Belgié, alsmede enkele andere West-Europese landen, blijven intussen ontstemd over het feit, dat Nederland op de voedsel-conferentie de resolu tie, die de olie-exporterende landen hebben ingediend, zon der vooroverleg met de part ners heeft ondertekend. Men verwijt de Nederlandse delegatie o.l.v. minister Pronk, dat zij overhaast en op eigen houtje gehandeld heeft, en een aantal andere West-Europese landen min of meer voor een voldongen feit heeft geplaatst. Minister Pronk heeft in de desbetreffende commissie op de conferentie gisteren nog maals toegelicht waarom Ne derland deze resolutie prompt heeft gesteund. Duitsland heeft gezegd de re solutie niet te zullen onder steunen. Vlak voor zijn vertrek gaf mi nister Pronk zijn voorlopige en voorzichtige eindconclusie op de conferentie, die hij ze ker niet als mislukt wil be schouwen. „Er zijn stappen vooruit ge daan", aldus de minister, „maar het geheel van de voed- selproblematiek overschou- wend zijn die stappen te wei nig geweest." Er zijn enkele positieve resul taten zichtbaar: te beginnen een betere programmering van de voedselhulp, zoals bijvoor beeld een wereldomspannend waarschuwingssysteem, zodat men op tijd kan weten waar zich rampzalige voedseltekor ten zullen voordoen. In samenhang daarmee, is er vermoedelijk ook binnen deze conferentie het principe-ak- men zal aanleggen koord bereiikt, dat overgaan tot het van voedselvoorraden in de wereld vcor acute noodhulp. Maar ook niet meer dan die bereidverklaring, want belang rijke zaken als waar die voorraden moeten komen en wie ma-g beslissen over d-e be stelling ervan zijn nog niet afgerond". Net als Amerika wil nu ook de Europese gemeenschap zijn voorraden het liefst onder ei gen beh-cer houden. Nog een positief punt vindt minister Pronk de vrijwel zekere op richting van genoemd agra risch hulpfond' - k -il wordt daarover nog volop gepraat. nister Van Kemenade (Onder wijs) en diens staatssecretaris sen. Vier moties werden door de bewindslieden tot overbodi ge uitspraken verklaard, één motie werd om financiële re denen afgewezen, één motie werd als niet zinnig gekwalifi ceerd en over één motie werd het oordeel aan de kamer overgelaten. Minister Van Kemenade verklaarde zich onder aan drang van mevr. Kraaieveld (ARP) bereid de Stichting huishoudelijke voorlichting ten plattelande nog één jaar lan ger te subsidiëren, dan aan vankelijk in de bedoeling lag. De stichting kan rekenen op overheidssteun lot 1 juli 1976. In die tussentijd zal worden bekeken welke taken van de stichting voortgezet moeten worden met overheidssteun en ten laste van welk ministerie (Onderwijs, CRM, Economi sche Zaken). Mevr. Kraaieveld toonde zich met deze toezegging te vreden en zal een voorstel om de begroting van onderwijs alsnog te verhogen met een bedrag van f 1,5 miljoen in trekken. Mevr- Smit-Kroes (VVD) zag in de toezegging van de minister gisteren nog geen aanleiding haar motie over dit onderwerp in te trek ken. Minister Van Kemenade bi-a-cht zware financiële be zwaren naar voren tegen de motie-He-rmes (KVP), mede ondertekend door PvdA, PPR, CHU, ARP en DS'70, waarin wordt aangedrongen op het verlichten van de taak van het schoolhoofd bij het basisonder wijs door boventallige leer krachten die voor een volledig schooljaar zijn aangewezen mee te laten tellen voor bere kening van de lesvrije school uren voor het schoolhoofd. Mi nister Van Kemenade rekende voor dat een dergelijke maat regel rond f 5 miljoen extra zou kosten. De uitnodiging in een motie Smit-Kroes (VVD) om de groepsgrootte van die 'pediago- giiisëhè academies op korte ter mijn sterk te verlagen vond de bewindsman overbodig. HIJ had ail toegezegd dat de groepsgrootte m.i.v. 1 augustus 1975 verlaagd wordt van 30 naar 28 „als eerste stap". Eveneens overbodig vond de bewindsman de motie Smit- Kroes, waarin werd gevraagd extra rekening te houden met de regionale en culturele bete kenis van kleine scholen, met name in dunbevolkte gebieden en dorpskernen. De bewindsman zei dat in het stichtings- en opheffimgs- beleiri met dit soort scholen soepel rekening wordt gehou den en dat overigens deze pro blematiek aan de orde komt bij de integratie van het kleu ter- en basisonderwijs. Staatssecretaris Veerman wees een motie van mevr- Ginjaar-Maas (VVD), waarin gevraagd werd om een weten schappelijke onderbouwnota over de optimale omvang van scholen, van de hand. „Ik zie zo'n nota niet zitten, die komt er niet uit- In de Internationale litteratuur is men al jaren bezig over de optimale omvang van scholen zonder dat in die wetenschap pelijke benadering enige voor uitgang wordt geboekt. Veel belangrijker is de organisatie van de scholen Daaraan zal in de her- en bijscholingscursus sen voor schoolleiders grote aandacht besteed worden". Doet het wel, hè, zo'n ferme oproep met grote letters in dé krant voor Zuidwest-Neder land. Handen uit de mouwen voor de boeren! Tenslotte zijn we toch alle maal, zoals we hier in dit natte landje bij mekaar zitten te hokken, met zeven paarden uit de vette klei getrokken jongens van Jan de Witt. Ruig volkje, dat wel. Weinig capsones, vooral geen poeha, geen flauwe kul, maar recht voor de raap. Ruwe bolster, weet je wel? blanke pit, Dus op naar Zuidwest-Ne derland, trek de boeren uit de put en de piepers uit de klei. Het motto voor deze actie leverde een meelevende colle ga: Zweten voor eten". (Dat wil zeggen, de ruige knul dacht kennelijk dat er allemaal veevoer uit de grond gehaald moet worden daar in Zuidwest-Nederland en had derhalve geopperd: „Zweten voor vreten". Toegegeven, het rolt rapper over de tong, maar het is net iets tè recht voor mijn raap). En het ben. Ik woord! kabinet dub maar dub- meeWat 'n Monnikspij: wapenrok. Er is vast wel iemand jarig vandaag. Gefeliciteerd er mee. En geef de buurman ook een taartje; wordt-ie dik. MERIJN DEN BOSCH (ANP) Op 29 april van dit jaar hebben de douane-recherche en de po litie in een boerderij onder Luyksgestel een van de grootste clandestiene jenever stokerijen opgespoord die tot nu toe is gevonden. De appa ratuur had een capaciteit die geschat werd op 5.000 liter per week. Er stonden onder meer twee ketels met een inhoud van ieder 2.500 liter. De eige naar van de boerderij, de 49- jarige landbouwer A. van B. hoorde gisteren voor de recht bank te 's-Hertogenbosch door de officier van justitie, mr. J. Hulleman, vier maanden ge vangenisstraf en verbeurdver klaring van de apparatuur te gen zich eisen. Onlanigs is door de Bossche rechtbank een aantal andere gevallen van clandestiene je neverstokerij in deze streek berecht en de officier van jus titie betreurt het dat de recht bank toen aanzienlijk mildere straffen heeft opgelegd dan door hem geëist wanen. Hij heeft tegen die vonnissen dan ook hoger beroep aangete kend- (vervolg van pag. 1) Iedereen, die in dit verband ook de kosten tersprake brengt, wordt onder de ver denking geplaatst dat niet in geld meetbare waarden als het milieubehoud ondergeschikt worden gemaakt aan financië le overwegingen. Ik voor mij wijs dit van de hand. Het gaat niet om het geld, maar om de veiligheid. Als evenwel een tenminste zeven jaar uitgestel de en dan bovendien nog niet eens even zekere veiligheid ook nog minstens driemaal zo veel, dat wil zeggen tenminste twee miljard gulden meer, kost, dan mag dit aspect toch ook wel enige aandacht heb ben. Een beslissing, die de veiligheid zou vervroegen en verhogen zou het geld waard zijn. Een beslissing, die de veiligheid vooruitschuift en mogelijk ook nog verzwakt is dat niet. Heel vreemd is bovendien dat de rijksbegroting met deze kosten de eerste jaren niet zal worden belast. Waar dan de toegezegde onmiddellijke ver hoging van enkele dijken uit betaald moet worden, is een raadsel. Welke andere posten worden daarvoor geschrapt? In elk geval komen de uitgaven niet ten laste van de begroting van Verkeer en Waterstaat, zo heeft minister Westerterp verklaard. Ten laste waarvan dan wel? Het alles overheersende mo tiet, waaraan de eerder gega randeerde veiligheid van zuid west Nederland en een verant woorde financiering worden ongeschikt gemaakt, is het be houd van het milieu, Het is zeer de vraag of deze voordelen opwegen tegen de nadelen van de latere en eventueel mindere veiligheid. Maar bovendien staat aller minst vast dat met de nu ge nomen beslissing het beoogde milieudoel (het behoud van de kraamkamerfunctie van de Oosterschelde) wordt bereikt. Deze onzekerheid van dit voordeel vormt geen tegen wicht tegen de zekerheden van de nadelen, waarmee mensenlevens rechtstreeks op het spel staan. Allervreemdst en ln flagran te strijd met wat bij herhaling door het kabinet als beleid is beleden, is dat de beslissing is genomen zonder ruim vooraf gaand overleg met de betrok- Kenen. De minister van Ver keer en Waterstaat heeft aan gekondigd dat er over de uit voering overleg met de tnstan ties uit het betrokken gebied zal plaatsvinden. Over de be slissing zelf zijn rij echter niet gehoord Veel nieuws zou dit trou wens niet hebben opgeleverd. De stem der Zeeuwen is de wettig en democratisch geko zen provinciale vertegenwoor diging: de Provinciale Staten Welnu, die hebben bij herha ling uitgesproken dat alleen een optimale veiligheid bie dende afsluiting in de zeventi ger jaren zoals in de wet vast gelegd voor hen aanvaardbaar 'O uzijn. Voor de anti-revolu tionaire Tweede-Kamerfractie zijn dit standpunt en deze stem dan ook steeds zeer zwaar wegend geweest. In de kabinetsbeslissing' is deze stem genegeerd. Ik vrees dat de werkelijke oorzaak elders moet worden gezocht, namelijk in de door sommige in het kabinet verte genwoordigde partijen licht vaardig gewekte verwachtin gen. Dergelijke verwachtingen zijn ook op andere terreinen gewent en het kabinet heeft er al herhaaldelijk blijk van moeten geven dat deze in de praktijk van het beleid niet te realiseren waren. Blijkbaar moest nu eens een keer het tegendeel blijken. Tekenend daarvoor is dat de beslissing werd genomen in een afmattende nachtzitting. Het is een publiek geheim dat een meerderheid in het kabi net was voor handhaving van de in de wet vastgelegde be slissing. Evenzeer een publiek geheim is echter dat niet alle bewindslieden tegen de murw makende methode van diep in de nacht voortgezette zittingen bestand zijn. Van de minister van Verkeer en Waterstaat is dit trouwens al sinds 1966 be kend. Onbegrijpelijk is het. dat de beslissing in hoge mate beïn vloed schijnt te zijn door por- tefeuillegerammel van twee staatssecretarissen, terwijl de portefeuilles van de eerst-ver- antwoordeliike ministers klaar blijkelijk niet in het geding zijn geweet

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13