Vakbeweging toont zich gereserveerd Tineke B. bekent ARAFAT WELKOM IN NEW YORK Een middagje langs elkaar heen praten AKZO ZAL VERWACHTE NETTOWINST DIT JAAR NIET HALEN Katfa kok (nvy) weegt regekingsplannen rome: Kamercommissie afwijzend tegenover gekozen formateur EluIoniuin-rel na radio-uitzending Subsidie plaatselijk vormings- en ontwikkelingswerk toerisme en politiek centra al in breda fs"dPuntenllj5?eid lagen de Mijnstaking in V.S. schaadt in ons land twee afnemers De lichtgewicht Singer Starlet binnenland buitenland 1r eststraat 13 houten vliegtuig en botenmodelbou* I Landbouw fonds uit oliegelderi Juiste keuze Snoek I 'enAri,e. zo ver als giste- eigenlijk m in fcft Rij-examen pas op I januari duurder, verhoging geldt al een miljoen gulden aan prijzen Lekkere drop van Langenberg dinsdag 12 NOVEMBER 1974 (Vervolg van pag-1) De 32-jarige prostituée Ti neke B. uit Breda heeft aan ie politie in Den Haag bekend dat zij op 24 oktober twee pakjes heeft overhandigd aan de monnik broeder Mattheus in Oosterhout. In de pakjes I zaten de twee vuurwapens, die de monnik nog diezelfde dag in de gevangenis in Scheve- ningen heeft gegeven aan Jan Brouwers. De wapens werden gebruikt voor de gijzeling van leden van het koor „Ut captivi gaudeant", familie van de koorleden en twee bewaar- I ders- Tineke B. zegt niet te heb- I ben geweten dat er wapens in I de pakjes zaten. Haar verbla- Iring is dat zij de pakjes van I een onbekende man heeft ge- I kregen om ze aan de monnik te overhandigen. Zij beweert te hebben gedacht dat er fles- I jes whisky in zaten voor de detineerden. Tineke is gisterochtend Ivoorgeleid aan de officier van |Justitie in Den Haag- Zij was «nsdag in Breda aa-ngehou- I den. mede omdat de monnik ■had verteld dat hij op verzoek van Jan Brouwers contact met Ihaar had opgenomen. Jan zou hebben gezegd dat zij wel aan ■wapens kon komen. De mon- fnik kende haar al omdat zij I voniig jaar een ijzerzaagje aan I hem had gegeven. De monnik |haó dat de cel van Brouwers nengesmokkeld, waarna de- re kon ontvluchten. ROME (AP) De oliepro ducerende landen hebben er I psteren mee ingestemd om 'en landbouw-investerings- I fonds üi het leven te roepen, I dat financiën voor de produk- |he van voedsel ter beschik- jkins moet stellen aan arme I taden, zo is van officiële ■legslieden op de voedselconfe- rentie m Kome vernomen. Er werd achter aan toege- I voegd dat de oprichting van I het fonds afhankelijk ils van deemaoie door de geïndUstria- orde landen en dat tot dus- I Verre nog niet bekend is over ■hoeveel geld het fonds zal kunnen beschikken. Wel is be toen dat de bijdragen aan l 5 "terra moeten voldoen I bijvoorbeeld zullen worden «gemeten aan het bruto natio naal produkt van de bijdra- ftnde landen. UTRECHT (ANP) De onaanvaardbare stijging van de werkloosheid (IGO.OOO werkozen nu en misschien 200.000 deze winter) vraagt om daden en actie. Wanneer die daden uitblijven zal de vakbeweging niet aarzelen om daadwer kelijk tot acties over te gaan, als het moet ook bij deze re gering. Aldus NVV-voorzitter Wim Kok gisteren op het bondscon- gres van de NVV-bond Mercu- rius in Utrecht. Hij zei dat de vakbeweging het eind vorige week door de regering aange kondigde pakket maatregelen ter verbetering van onze eco nomie „zeer kritisch" zal be oordelen en zal toetsen aan vier uitgangspunten: Vergroting van de koop kracht in 1975 met 2,5 tot drie procent. Herverdeling van de inko mensverhoudingen. Gerichte effectieve bestrij ding van de werkloosheid. Voorts zal de regering met dit pakket maatregelen geen onaanvaardbaar hoge „wissel" mogen trekken op de toe komst. De heer Kok zei dat de vakbeweging blijft vasthouden aan haar in de nota arbeids voorwaardenbeleid voor '75 neergelegde eisenpakket- De aankondiging van de regering dat de recente ontwikkelingen noodzaken tot bijsturen van de economie schept volgens Kok een „perfect klimaat" voor „rechts" en voor „pessimisten die nu bij wijze van spreken betogen dat Den Uyl erin is geslaagd de economie in de V.S. naar de knoppen te hel pen". De problemen met onze eco nomie worden echter voorna melijk veroorzaakt door de in ternationale ontwikkeling en o.p zich vindt de heer Kok dat het kabinet met het plan om de economie een extra-impuls te geven een juiste keuze heeft gedaan. Uitgaande van de nota ar beidsvoorwaardenbeleid wil de vakbeweging de regering hou den aan haar toezegging dat in 1975 begonnen zal worden met een wettelijke aanpak van de vermogensaanwasdeling. „Het feit, dat b.v. in de petrochemi sche industrie nog steeds su perwinsten worden gemaakt (bij Sheill een winststijging van 82 procent) is voor ons aanleiding regering en parle ment aan hun beloften te hou den", aWdius Wim Kok. Ook zal In het kader van een inkomensverdeling de koopkrachtverbetering van 2,5 tot drie procent zo moeten worden verdeeld dat de lager- betaalden daar het meest van profiteren. „Het maig niet ao worden dat de hoger betaalden een snoek op de kant halen en de lager betaalden een spie rinkje krijgen toebedeeld", al dus de voorzitter van het NW. Hij constateerde dat er uit een oogpunt van werkloos heidsbestrijding opnieuw een discussie zal moeten komen over de vraag hoe men de overheid meer instrumenten in handen kan geven om de be schikbare werkgelegenheid beter over ons land te verde len. Het aankondigen van maatregelen die er op gericht zijn het rendement in het be drijfsleven te verhogen is voor de vakbeweging niet voldoen de. Afgewacht moet immers maar worden wat het bedrijfs leven met dat hogere rende ment gaat doen en of de werkgelegenheid daarbij is ge baat- De heer Kok benadrukte dat het NW geen voorstander is van een centralistisch dirigis me wiaarbij één man bepaalt wat er met de economie moet gebeuren. Maar de vakbewe ging vindt wel dat uitgaande van de huidiiige situatie ge werkt moet worden aan ande re doelstellingen van onze sa menleving. „De werkgevers verwijten de vakbeweging wel eens een polariserende hou ding". aldus Kok. „Maar als de werkgevers niet bereid zijn met ons te praten over onze verlangens ten aanzien van een nieuwe structuur van de samenleving dan vragen de werkgevers om een conflict, niet de vakbeweging. Dan zul len zij de verantwoording daarvoor moeten aanvaarden", aldus NW-voorzltter Kok. - frr DEN HAAG (ANP) De grondwetscommissie uit de Tweede Kamer staat vrijwel afwijzend tegenover de sugges tie tot invoering van een be perkt districtenstelsel. Ook de gedachte de kiezers te laten stemmen over de aanwijzing van een kabinetsformateur stuit in de Kamercommissie op groot wrzet. Dit bleek maandag tijdens de eerste bespreking van de commissie met minister de Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) over het grondwet herzieningsbeleid. De volgende besprekingen worden gehou den op de maandagen 25 no vember en 9 december aan staande. DIT weekend werden In Ne derland in het totaal ruim 3.000 voertuigen gecontroleerd. Aan vijftien bestuurders werd een rijverbod opgelegd, terwijl tegen negen bestuurders pro ces-verbaal werd opgemaakt terzake van het rijden met een te hoog bloedalcohclgehal te. Op grond daarvan werd aan vijftien bestuurders (0,5 procent) van het totaal een rijverbod opgelegd. ARNHEM (ANP) De heer J. H. Bakker, directeur van de NV Samenwerkende Elektriciteits Produktiebe- drijven (SEP) heeft in een open brief aan de voorzitter van de KRO gereageerd op de radio-uitzending ,.Voer voor vogels" van zondag avond, waarin verzonnen be richten uitgezonden werden ais zou in Amerika een tran sport plutonium zijn ge kaapt. Hij schreef ondermeer: „Tijdens deze uitzending heeft men mij opgebeld, mij een aantal leugens meege deeld en om commentaar op deze mededelingen gevraagd. Zonder dat men mij kenbaar maakte dat ik werd voorge logen heeft men mijn com mentaar reahtstreeks uitge zonden". „De medewerkers aan dit programma hebben door hun handelwijze de bereidheid van deskundigen om journa listen van pers, radio en tv desgevraagd commentaar te geven zeer ernstig aange tast". „Ik nodig u uit openlijk te veroordelen dat de medewer kers aan dit programma commentaar op door hen ver kondigde leugens uitzenden zonder te voren aan de ge vraagde kenbaar te maken dat hun mededelingen ver zonnen zijn. Intussen deel ik u mee dat ik laat nagaan of uw vereniging en de mede werkers aan dit programma voor dit onscrupuleus hande len ook juridisch aangespro ken kunnen worden. Tenslot te spreek ik de hoop uit dat u er toe kunt overgaan deze erbarmelijke uitzending zelf ook openlijk af te keuren". In een reactie zegt de KRO dat de wijze van nieuwsenscenering. zoals die in „Voer voor vogels"ge- bruik is, onaanvaardbaar is. Overigens trekt de KRO de bedoelingen en de mogelijk heid voor vaste luisteraars om die bedoeling te herkennen, niet in twijfel. Wel biedt de omroep haar verontschuldigingen aan aan luisteraars die door deze uit zending ten onrechte in ver warring zijn gebracht. Ook zal de KRO aan degenen die in het programma op onjuis te gronden commentaar werd gevraagd verontschuldigin gen aanbieden. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De Verenigde Staten hebben de Palestijnse guerrillaleider Jasser Arafat een inreisvisum verleend, zodat hij kan deelnemen aan het Palestina-debat van de Algemene Verga dering der Verenigde Naties, dat morgen begint, zo heeft de Ame rikaanse ambassadeur bij de V.N., John Scali, gisteren verklaard. Scali wilde in verband met de veiligheidsmaatregelen die voor Arafat's komst naar New York zijn getroffen, niet zeg gen wanneer de leider vam de Palestijnse bevrij'dlinigsoaigani- satie (PLO) in de Verenigde Staten zou arriveren, evenmin werd bekend waar Arafat en zijn delegatie in New York zulllen vedblijven. Het bureau van de Verenig de Naties in New York had al eerder laten weten dat de PLO-delegatie Amerikaanse voorstellen om de delegatie onder te brengen op militaire bases of in een gebouwencom plex van de kustwacht had afgewezen. Het Egyptische dagblad Al Achram gaf de volgende sa menvatting van de inhoud van de rede wellke Arafat zal uit spreken. De Palestijnse revolutie, welke gewapenderhand het land wil bevrijden, denkt er niet aan de joden de zee in te drijven. De geschiedenis toont aan dat Palestina het enige land was ter wereld waar ver schillende godsdiensten echt samenleefden, voor de zionisti sche bezetting. De Verenigde Naties dienen sympathie te hebben voor de rechtmatige eisen van de Pa- lestijnen indien de volkerenor ganisatie vrede wenst in het Midden Oosten. Alle resoluties die de Vere nigde Naties hebben aangeno men ten aamzien van Palestina dienen te worden nageleefd. Volgens Al Adhram zal Ara- DEN HAAG (ANP) Er komt een subsidieregeling voor het plaatselijk vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen, die begin maart kan worden vastgesteld en te rugwerkende kracht zal krij gen tot 1 januari. De ontwerp regeling staat in de Staats courant van gisteren. Instan ties en organisaties kunnen voor februari hun commentaar leveren. Uit de toelichting blijkt, dat voor het plaatselijk vormings- em o.itwitokelingswerk samen- werkimigsvas-miein tot stand kunnen komen om organisaties en instellingen er toe te bewe gen tot een gezamenlijk aan bod aan de bevolking te ko men. 'l1!'™ 0,™r verslaggevers) I liik ii»? "Nu zou 'k einde- kotinl e?i1s een concreet ant- Ra horen OP I® sen Jre verband is tus- Hn m en 'oerisme. We zijn e,en (laS hier en we ItoutinnrV s een cynische Kroon TIleo litenii slot van een "Mm,?",, Ce" ,mid<|agje dis- kom» overeenstemming 2ou uvereens JF ?.''veriet"directeur forumd?Vroedt zei het in !*t '-'.vintie;--!? £enheid van N a2laïige bestaa" van ri a? van het Ne" tistische *chap van toe" '0Ur Holland'? Sten "Tour- - d nog het vriende- •'Bij i mogelijk langs heen ge- ^aars^stani1* Praat," tandPunten iaa>',' zowei enver uit el- •hipraten wapneer het om ■Smette" ^eckroe naar *ebieden ging als om toerisme naar ontwikke lingslanden. In dat opzicht had de heer De Vroedt het nog het gemakkelijkst. Volgens hem besliste het publiek over het aanbod (vijftien dagen voor negenhonderd gulden naar Tanganjika) en daarmee was voor de reisindustrie de kous kennelijk af. Toeristische journalisten moesten zich be perken tot het verstrekken van feitelijke informaties om trent hotel-, eet- en strandza- ken en vooral niet praten over de politieke achtergronden van het land in kwestie. Zelfs zakelijke informatie daaromtrent in de folders bleek de heer De Vroedt als de pest te schuwen. Het anti revolutionaire kamerlid Scha kel kon zich daarmee best verenigen. Die twee zaten dan ook ter rechterzijde van oud-staatssecretaris drs. L.J.M- van Son, die eens het toerisme had behartigd op het departe ment van Economische Za ken. Ter linkerzijde zat de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, drs. M. van Ilultcn. Hij bepleitte, anders dan men misschien zou ver wachten, zeker geen toeris tisch isolement van de niet in het democratische patroon pas sende landen. Integendeel, zo als de heer Schakel een fre quent bezoeker was van Afri kaanse staten als Mozambique en Zuid-Afrika, zo zwoer drs. Van Huiten bij Oost-EuroPa en met name Polen. Maar hij deed dat wel op de educatieve manier van zijn partijgenoot mr- dr. B. de Gaay-Fortman. die 's morgens wel onthuld had ter wille van het gezinsgeluk naar Roeme nië te zijn geweest, „maar de kinderen hadden daar toch een plakboek over moeten ma ken". Daarmee kwam hij dus helemaal in Van Hultens lijn die het afschuwelijke massa toerisme in de toekomst wil omgebogen zien in werkkam pen. vrijwilligerswerk, bouw orde, hulpverlening en zo voort, al of niet met hoofdlet ters. Al evenzeer liepen de me ningen uiteen over de beteke nis van het westerse toerisme voor ontwikkelingsgebieden. De Gaay Fortman zei dat je de economische invloed daar van bepaald niet moet over schatten, terwijl de nadelen van zo'n confrontatie rijke nietsdoeners uit het Westen tegenover armoedzaaiers in Afrika of Aziëveel groter zijn. Willy Brandt citerende zei de PPRfractievoorzitter: „Als we het toeristisch over Afrika hebben, spreken we meer over dieren dan over mensen en als we het over mensen hebben dan stellen we die als dieren voor". Maar Sil- verjet-De Vroedt vond dat niet zo erg: „Het gaat er maar om of dat Massai-opperhoofd gelukkig is door een paar cen ten bij te verdienen door zich met zijn vrouw naakt te laten fotograferen". Men ziet het: de spraakver warring was levensgroot, in het Bredase Turfschip. En aan de drie invalshoeken van de dood-serieuze inleiding van staatssecretaris Hazekamp, die het congres had geopend, kwam niemand toe. Voor zijn opvattingen verwijzen wij naar de financieel-economi sche pagina in dit nummer- fat bij aankomst in New York een verklaring afleggen waar in hiij de aandacht v-an de Amerikaanse belastingbetaler zal vragen voor de kosten van de voortdurende Amerikaanse miiliitaire hulp aan Israël Ondertussen heeft de Israë lische luchtmacht aanvallen gedaan op Zuid-Libanon. Vol gens een Israëlische militaire woordvoerder was de actie ge richt op vestigingen van Pa lestijnse guerrillastrijders in het zogenaamde „Fatach-land". Alle toestellen keerden op hun bases terug- Het was de eerste Israëli sche luchtactie tegen Libanees gebied sinds 25 september. Ditmaal werden doelen aange vallen in het heuvelachtige ge bied van Arqoeb bij de grens. Volgens gegevens van Libane se zijde namen acht Israëli sche jachtbommenwerpers aan de aanvallen deell en werd daarbij zware schade veroor zaakt. Eerder op de dag had den Israëlische militairen met zware machinegeweren het Li banese dorp Sjalbaa, drie km over de grens, beschoten. Oog getuigen verklaarden dat een dorpeling emt-tig werd ge wond en dat verscheidene hui zen werden vernield. Er ligt opeens een ongeken de stapel fanmail op mijn bu reel- En aardig dait die mensen allemaal zijn! Echt, mijn ver moeden werd meteen weer eens bevestigd dat er eigenlijk verschrikkelijk veel aardige mensen rondlopen. Ze vallen alleen niet zo op. Een briefkaart van een lezer of lezeres uit Hoogerheide, waarin gereageerd wordt op het berichtje vorige week in deze kolom volgens hetwelk uit een onderzoek was geble ken dat men steeds minder last ondervindt van lucht- en watervervuiling. Ik merkte toen op dat dat nog niet hoef de te betekenen dat die ver vuiling minder werd. De briefkaart: „Wij wonen in Hoogerheide, dus op plus minus 5 km afstand van Ant werpen en daar kunnen ze er wat van hoor! Daar zijn ze nog 25 jaar achter op het ge bied van het milieu. Wij zitten er hetzelfde voor als in Vlaar- dingen, bij Rotterdam, en bij ons hoor je nog niets over alarmfase 1, 2 of 3". Als het te teat is, slaat men wel alarm. Morgen behandelen we weer een brief. Nog even een aardigheidje voor de meer onderlegde lie den onder u. Een stelling bij een proefschrift van de heer S. Uppal. „De stelling „East is east and West is west and never the twain shall meet" van Rudyard Kipling is afge zwakt door de Jumbo Jet". En dit Is er een die eenieder ter harte gaat: „Liefde voor de vrouw houdt voor de man een risicofactor in wanneer deze door de maag gaat"- Broeders groet. en zusters, ge- •Sr MER7J1V Voor 20 december standpunt over contingentering vissoorten DEN HAAG (ANP) Voor 20 december zal de minister van landbouw en visserij aan de Noord-Atlantische visserij commissie het Nederlands standpunt kenbaar moeten ma ken betreffende de contingen tering van verscheidene vis soorten. In Hamburg is vorige week een conferentie gehouden van vertegenwoordigers uit veer tien landen. Daar werden aan bevelingen gedaan om de vis vangst te beperken in verband met de sterk teruglopende vis stand, onder andere in de Noordzee waiar de Nederland se vissers voornamelijk opere ren. Nederland heeft zich hierbij onthouden van stem ming. Bezoekers voor het com plex van de Verenigde Na ties in New York vinden het toegangshek gesloten. In verband met het debat over de Palestijnse kwestie, mor gen, zijn zeer strenge veilig heidsmaatregelen getroffen. Normaal komen er enige duizenden bezoekers per dag, vooral in de weekein den. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De tarieven voor het rij-examen zijn met in gang van 1 januari verhoogd tot 43,75. Dat stond in onze krant van 7 november en diat is juist- Er is echter wat ver warring ontstaan omdat de rij schoolhouders al van 15 no vember af dat tarief bereke nen. Ook diat is juist. Immers: het gaat om examens die na 1 januari 1975 warden afgeno men, maar in de praktijk moet men zich daar op z'n minst zes weken van tevoren aanmelden. De rijschoolhouders zijn dus ln hun recht als ze na 15 november 43,75 berekenen. Als een kandidaat door een meevaller z'n examen toch voor 1 januari kan aftegg* moet de rijschoolhouder hem hel verschil terug betalen. VERKEERSZONDAARS In Spanje moeten sedert gisteren dieper in de beurs tasten als zij door de politie worden be trapt. Zo moeten automobilis ten die met hun voertuig een doorgetrokken streep over schrijden rekenen op een boe te van 5000 peseta's (ongeveer 250 gulden). DE INDONESISCHE ambassa deur in Nederland, Sutopo Yu wono. heeft een beroep op de ca. 35.000 in Nederland wo nende Molukkers gedaan, er naar te streven goede ingeze tenen te worden, hetzij als Nederlandse dan wel als Indo nesische staatsburgers. DEN HAAG (ANP) De mijnwerkersstaking in de Amerikaanse Menindustrie maakt de schaarste van steen kolen nog groter, maar kan alleen hinderlijke gevolgen hebben voor twee afnemers in ons land, namelijk hoogovens in IJmuiden en de cokesfa- briek te Sluiskil De verwach ting in de Verenigde Staten is, dat de staking nd'et van lange duur zal zijn en het commen taar van Hoogovens is, dat het bedrijf de moeilijkheden de baas kan, als de staking niet lang duurt- AMSTERDAM (ANP) Akzo zal de doelstelling voor dit jaar, een nettowinst van 350 min. a 400 min., ten einde een redelijk rendement op het geïnvesteerde vermo gen te krijgen en ook aan de aandeelhouders een passend rendement te kunnen bieden, niet halen. Er bestaat onzekerheid over de te verwachten gang van zaken bij de chemische vezels, Akzo blijft daarentegen posi tief over de winstontwikkeling bij de overige produktgroepen. Men hoopt, dat het daardoor mogelijk zal zijn ten opzichte van het jaarresultaat van het vorig jaar '291,4 min) het inflatiepercentage net bij te houden- Dit zei prof. dr. H. J. Krui- singa, lid van de raad van bestuur, op een persconferen tie ter toelichting op de derde kwartaalcijfers. (ADVERTENTIE) De kieine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599, En als u niet wint,heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349, Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! Akzo was tevreden over de winstontwikkeling in het der de kwartaal van 1974. De om zet is ten opzichte van dezelf de periode van het voorgaande jaar toegenomen met 18 pet v-an 2230,9 min tot 2629,2 min. De nettowinst was per saldo iets hoger dan in 1973, namelijk 67,7 min tegenover 65,9 mnl aldus het concern. Prof. Kruisinga was echter niet over de gehele linie te vreden van de gang van zaken in het derde kwartaal. De meeste sectoren van de ondernemingsactiviteit (zout en zware chemie, speciale che mische produkten, farmaceuti sche produkten en consumen- tenprodukten) bleven zich ook in het derde kwartaal bevredi gend ontwikkelen. „Coatings bleef bij deze ontwikkeling achter, mede door de terug gang in de bouw en in de auto-industrie", aldus prof. Kruisinga. De afzet van verschillende garens en vezels heeft zich na de gebruikelijke zomerflauwte niet hersteld en er moest in verschillende bedrijven in de chemisohe vezelindustrie in binnen- en buitenland tot werktijdverkorting of produk- tiebeperking worden overge gaan- De abrupte stagnatie in de afzet van vezels kenmerkte prof. Kruisinga als een feno meen, waardoor iedereen is verrast. Dit komt volgens hem omdat de instrumenten om dit te voorspellen pnnauwkeurig bleken te zijn. vooral daar de teruggang in de afzet werd gecamoufleerd door de gebrui kelijke zomerflauwte. (ADVERTENTIE) (25 soorten 1)

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9