'.LITRES "ALS IK MET MIJN PLANTEN BEZIG BEN, DAN LEEF IK PAS ECHT" Zeeuwsch -Vlaamse Top -4 ingesprekmet. FUNHOUSE IN TERNEUZEN Grote Bek en Grote Buik i prijs! e waard Marie Wisse TOP-4 GAAT NU DE DISCOTHEKEN EN SOZEN IN DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 Ilend at ZAAMSLAG - De Wil- helminastraat in Zaamslag is een keurig straatje. Goed on derhouden bloemperkjes, nieuwe, moderne huisjes, kraakheldere vitrage voor de ramen, hier en daar even op zij geschoven als er eens ie mand voorbijkomt, een schoongewassen, heldere lucht boven het nat glanzend groen van de wei landen in de buurt. Een huis echter springt er een beetje uit. Van de buitenkant al. Dat is no. 48. Een fantasierijk macramé-gordijntje met fleu rige kwastjes en spinrag rondjes van fijn garen gemaakt voor het raam, met daartussen door piepend het zicht op het vele groen van planten. Hier woont de in Zaamslag geboren en opgegroeide mej. Marie W. ren soms vast aan de waslijn Daarvóór had ik b.v. ook nooit geweten, dat er zulke probleem gezinnen bestonden, als waarin ik gewerkt heb." „Daarvóór" is de tijd, dat mej. Wisse als kleuterleidster in Zaamslag werkte. Als helpster begonnen (nog zonder diplo ma's) werkte ze zich vanzelf naar het kleuterleidsterschap toe. Iets wat ze 6 a 7 jaar met plezier heeft gedaan. In de woe lige tijd rond de Wereldoorlog II is ze uit Zaamslag vertrokken en ging, waar ze kon, voor oudere mensen zorgen. Ze voelde zich zo sterk tot het verzorgende werk aangetrokken, dat ze op haar 46e besloot een opleiding te gaan volgen als gezinsverzorg ster. „Hartstikke leuk", zegt ze nu, „ik zat met meisjes van 18 jaar in de klas, we sliepen met z'n eenentwintigen op een zol der en het ging goed. Het was voor mij natuurlijk niet zo moei- Wisse (58 jr). Maar ze wóónt er dan ook echt en verblijft er niet alleen maar. Samen met al haar vogels, haar hond, haar zelfge maakte poppen, haar meer dan 600 cactussen en vetplanten en haar herinneringen aan een druk en werkzaam leven als ge zinsverzorgster. Haaar rug wou niet meer zo goed en daardoor moest? ze al 2 jaar geleden stoppen met haar werk. Maar tij d om zich te verve len heeft ze niet. Integendeel. Mej. Wisse heeft altijd zo ge draafd dat ze dolblij is, dat zenu de tijd heeft voor al haar hob by's. „Ik heb altijd zwaar werk gedaan", vertelt ze, zonder zich evenwel te willen beklagen. „Ik heb nog aan de wastobbe ge staan. We hebben vroeger wat kou geleden, zeg! Je vingers vro lijk meer, want de meeste leer stof had ik in de praktijk al ge had". Mej. Wisse heeft jarenlang in plaatsen als Hengelo en Zeist gewerkt en kwam een jaar of vier geleden in verband met familie-omstandigheden terug naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Ze vestigde zich in Terneuzen en trok er regelmatig in dienst van de Algemene Stichting voor Maatschappelijk Werk op haar fiets op uit. Ondanks haar tijd rovend werkzaamheden heeft ze er altijd de tijd voor genomen om te knutselen. „Ik hou ervan om van niets iets te maken. Als ik iets moet gaan kopen is de lol er voor mij al een beetje af", zegt ze, als ze met een armvol zelfge maakte poppen uit de achter kamer komt. Gekke, grappige, veelzeggende en mooie poppen, kunstig gemaakt van oude lap jes, kapotte nylons, IJzerdraad, restjes bont en oude handschoe nen. „Jaren geleden ben ik er eens mee begonnen", vertelt ze en strijkt een pop over z'n kunstharen pruikje, „toen ik voor Sinterklaas een „vaste" vriend voor een meisje heb ge maakt. Als het goed uitvalt, ga je er vanzelf mee door. Op het laatst ontwikkel je je eigen stijl en maak je heel eigen gezichten Ik geloof, dat ik wel zo'n 300 poppen heb gemaakt, waarvan het grootste gedeelte door heel Nederland is verspreid. Verko pen doe ik niet. Hooguit geef ik een pop weg of ruil ze voor mate riaal, zodat ik weer een nieuwe kan maken. Als ik niet met m'n poppen of een ander hand werkje bezig ben, ben ik wel te vinden bij m'n cactussen", gaat mej. Wisse verder en troont me mee naar het kastje dat ze deze zomer achter in haar tuin heeft laten zetten. Stekelig, wollig en grillig staan hier dan al die honderden cactussen; van piepklein tot echte joekels. Vertroeteld tot en met en dat is ze ook wel aan te zien. In die paar maanden is de kas al 3 maal weer helemaal overhoop gehaald, omdat het geheel nog niet naar de zin van mej. Wisse was. Kritisch speurt ze in het rond of er nog onvol komenheden zijn. „Ik praat ook altijd tegen ze", zegt ze een be etje verlegen, „sommige mensen vinden dat gek, maar ik kan u vertellen, dat het helpt. Ik hou m'n cactussen altijd goed in de gaten en dan zeg ik: „Hé joh, ik moet jou es even nakijken". Ik heb ook nooit last van doorns in mijn vingers. Ze krijgen van mij alleen maar regenwater. Ze zijn zo prachtig mooi, vooral als ze bloeien. Weet u, een cactus blijft. Een groene plant sterft na verloop van tijd af. Ik ben ook geabonneerd op het maandblad van de Ne derlandse en Belgische ver eniging van liefhebbers van cactussen en andere vetplan ten en doe verder mee aan „ruilen zonder huilen" in Den Haag. Cactusliefheb bers worden hierdoor in de gelegenheid gesteld onder ling hun plantjes te ruilen, want door zelf te kweken heb jë wel eens een heleboel van hetzelfde soort. Als je de cac tussen goed wilt onderhou den zif er nog heel wat werk aan vast. Nakijken of ze goed geworteld zijn, vetplanten, begieten, voor verse grond zorgen, rode spint en wolluis bestrijden. Maar ik doe het graag, want als ik met plan ten of in de tuin bezig ben, leef ik pas. Ik zou het een an der wel willen aanpraten, maar dat lukt natuurlijk niet. Ik hoop alleen, dat ik hier in Zeeuwsch- Vlaanderen wat meer con tact krijg met mensen, die dezelfde liefde voor cactus sen hebben als ik". Na „Repeat", „Horror", „Revue" de drie vorige programma's van de theatergroep Funhouse brengt UIT in Zeeuwsch-Vlaanderen nu Funhouse Classics in Terneuzen. De mime-theatergroep van Rob van Houten, Barrie Stevens, Cor Beuskens en Feike Boschma heeft zich door vier programma's heen ontwikkeld tot veel, veel meer dan zo maarmime-cabaret of show. Funhouse is Nederlands enige theatergroep die de predika ten „absurd" en „totaal" mag gebruiken voor haar classicsshow. Totaaltheater met muziek, dans, poppenspel, mime, revue en show gebracht door een groep van zeven spelers en speelsters die allemaal dubbel, zo niet driedubbel zijn getalenteerd. Absurd theater omdat elk onderwerp dat ten tonele wordt gebracht in het bizarre, het absurde wordt uitgewerkt. Classics is een continue show gewijd aan de klassieken, zowel de echte oude zoals Romeo en Julia, Beethoven, Napoleon en Chopin als de moderene klassiekers Marilyn Monroe, Al Jolson, de rock en roll, Louis Armstrong en het Waterlooplein. In maart 1974 ging deze Funhouse Classics in première in Amsterdam. De pers was enthousiast met koppen als „geraffineerde en subtiele show", „komisch en vindingrijk", „fun bij Funhouse", en „Funhouse breekt alles los". Maar de kranten zijn maar in beperkte mate bepalend met de informatie over het leed en de gein in de theaterwereld. Daarom brengt UIT in Zeeuwsch-Vlaanderen Funhouse (en nog een groot aantal andere zaken) speciaal naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Oordeel zelf, kom kijken, u vermaken of ergeren. De toegangsprijzen zijn in ieder geval zo laag, dat u de absurditeiten van Funhouse niet hoeft te missen. >6 even er Agenda Donderdag 7 november 20 uur Zuidland-podium-theater Ter- neuzen Filmhuis ,,'t Kiekkot" draait BOF. Vrijdag 8 november 20 uur Buitenlust Oostburg Filmhuis ,,'t Kiekkot" draait BOF. Zaterdag 9 november 20.30 uur Zuidland-podium-theater Terneuzen UIT-special Funhouse Classics. Dinsdag 12 november 20 uur De Halle Axel revue Grote Beken Grote Buik. Een bizarre revue, dat is het toneelstuk van Jules Croiset en Coen Flink onder de naam „Grote Bek en Grote Buik" op dinsdag, 12 november in de Hal le. Een geschiedenis over twee buitensporige figuren, buiten sporig in alles. Het zijn immers twee reuzen-kinderen met reus achtige gewoonten aangaande eten, drinken, liefhebben en ru ziemaken. Een voorstelling met gein en ongein, waar u naar toe moet, alleen al om deze twee be roemde acteurs aan het werk te zien. De familie Osmond kan weer lachen. Twee van hen. Donnie en Mary, staan hoog in de Zeeuwsch-Vlaamse Top-vier. TERNEUZEN-De smaak van de Zeeuwsch-Vlaamse muzie kliefhebbers wijkt niet veel af van de mening die hitofielen in de rest van het land er op na houden. Ook hier staat de heer Carl Douglas met zijn „Kong Fu-fighting" aan de top; goede tweede zijn Spooky en Sue, „Swinging on a star". De derde plaats is voor twee hitscorers van de eerste orden: Mary en Donny Osmond zingen „Lea ving it all up to you". Nog een Nederlands groepje tot slot: Yellow sun of Ecuador" van de Classics doet het ook hier in Zeeuwsch-Vlaanderen uitste kend. Het is al weer enkele weken geleden dat we voor de eerste maal in popspraak melding maakten van de Zeeuwsch-Vlaamse TOP-4-show. Er zijn daarna erg veel reacties gekomen, en al die mensen die toen naar ons hebben gebeld vragen zich misschien af hoe zit dat nu, we hebben nog steeds niets gehoord. Dat klopt, er waren wat kleine probleempjes, die gelukkig inmiddels uit de wereld geholpen zijn. Om een lang verhaal kort te maken: de band die wij tijdens de presentatie van o.a. de Zeeuwsch-Vlaamse Top-Vier gaan gebruiken, moest uit Hilversum komen, waar een bekende ex-zeezender zijn hoofdkwartier heeft. En dat bleek een hele moeilijke en ook erg kostbare zaak te worden. Maar daarom niet getreurd, en we hebben dan ook vlug een andere oplossing gevonden. De produktie van de band, compleet met geluidseffecten en meer van dat soort bijzondere geluiden, is in handen gelegd van Paul Hoefijzers, ook wel Paul Capone genaamd. De band zal dus voor het grootste gedeelte worden opgenomen door de Al Capone in Terneuzen, en daarmee is een van de grootste problemen de wereld uit. Zoals de zaken er nu voorstaan kan het spektakel begin deze maand een aanvang nemen. En voor de mensen die nu denken van, ik snap niet waar het over gaat, leggen we nog even in het kort uit wat de Zeeuwsch-Vlaamse Top-4-show is: het is eigenlijk een soort dnve-in-show, maar dan niet met een eigen installatie. We maken gewoon gebruik van de installatie die in de soos, zaal of discotheek aanwezig is. Het geheel duurt ongeveer een uur, en in die tijd. komt uiteraard de enige echte Zeeuwsch-Vlaamse Top-Vier ook op de draaitafels. En de al eerdér genoemde band zorgt dan voor de begeleidende geluidseffecten. Het is ook mogelijk het spektakel een hele avond te zien en te horen, maar dat doen we bij voorkeur alleen i'oor jeugdsozen. Veel mensen hebben ook angstig gevraagd: Wat gaat dan dan wel niet kosten"?. En het antwoord daarop is heel eenvoudig: eigenlijk niets, alleen de onkosten moeten eruit komen, voornamelijk zijn dit de reiskosten van de medewerkers. De presentatie van het geheel is in handen van Henk van Pelt, die nog op zoek is naar een tweede medewerker. Belangstellenden kunnen een briefje schrijven naar De Stem in Terneuzen met in de linkerbovenhoek van de envelop het simpele, maar heel bekende, woordje POPSPRAAK.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9