PPR-STATENLD): „BROOMCHEMIE ZORGT VOOR A.W.L-GOCKTAIL" Vragen over Broomchemie Terneuzen G.S.„Vestiging verantwoord" - - - Burgemeester opende rondweg Terneuzen nffjjnn in Boudewijn Slager bakkerskampioen De Stem/De Vrife Zeeuw ONGEZUIVERDE LOZING OP WESTERSCHELDE afstand stad LOZEN i?LVanUo België Ohfieloo'. waardig zullen worden. H V0 Z1;m' t» U?g? Z06®1 daar n°g Westdorpe Graacw Terneuzen theevenement Bazaar De Veste geopend VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Je kont nagaan wat voor cocktail het i„ VUL wordt, als ook de Rroomcliemie via deze leiding nn de Westerschelde gaat lo zen. Dit stelt het Zeeuwse ppR-statenlid C.Th.A. van Waterschoot naar aanleiding van antwoorden die Gedepu teerde staten heeft gegeven op zijn vragen met betrekking tot de vestiging van Broom- chemie in Terneuzen. Het sta tenlid is van menig dat de provincie bevestigt dat Broom- chemie ongezuiverd op de Westerschelde gaat lozen. „Het is heel duidelijk, dat die rommel straks de Schelde ingaat. Het is dezelfde redene ring als indertijd met de Ca- nisvliej. Het water is toch vuil- lozen maar", aldus de heer Van Waterschoot. Van Waterschoot plaatst een kant tekening bij de zevenhonderd meter grens, die de inspecteur van milieu volgens GS aan houdt als minimale afs .and tussen het bedrijf en de woon kernen Sluiskil en Driewegen. Het PPR-statenlid: „Volgens deskundigen moet die straat minsten tweeënhalve kilome ter zijn. Ik sta er van te kijken. Dit advies lijkt me ingegeven door de plaatselijke omstandigheden. Als je een li- neaal pakt dan kom je ook toe die afstand". De marge van vierhonderd meter vindt Van Waterschoot absoluut te klein ,.Die vestiging is gewoon te gevaarlijk", is zijn mening. Over het vestigingsbeleid van de gemeente Terneuzen zegt van Waterschoot: „Ik heb sterk de indruk dat ze het eerste beste bedrijf pakken, wat ze krijgen kunnen. Een bedrijf wat onder normale om standigheden niet aantrekt" Hierin spelen ook andere fak- toren zoals de grote leegstand in Terneuzens volgens Van Waterschoot een rol. ..Ze zit ten in een penibele situatie", voegt hij hier aan toe. Van Waterschoot vindt het ant woord van GS overigens zeer algemeen gesteld. Van Water' schoot: „Behalve wat informa tie is het de gebruikelijke ma nier van antwoord geven; oro de hete brei heen draaien" (Van een onzer verslaggevers) terneuzen-middel- Bl'RG Het college van Ge deputeerde Staten in Zeeland maakt zich geen zorgen over de vestiging van het broom- producerende bedrijf Broom chemie in Terneuzen. Dat is de strekking van het antwoord van G.S. op vragen van de PPR-statenleden J.F. van de Voorde en C.Th.A. van Water schoot. Het college is van me ning dat bij een normale be drijfsvoering lucht- en water verontreiniging tot een aan vaardbare hoeveelheid kan worden beperkt. „Wij zijn van oordeel, dat door toepassing van de hinder wet en van de wet op de lucht verontreiniging een situatie kan worden bereikt dat de luchtverontreiniging bij nor male bedrijfsvoering tot uit het oogpunt van de volksge- 1 zondheid acceptabele minima kan worden beperkt", zo luidt een citaat uit de standpuntbe paling van GS ten aanzien van Broomchemie- Het college schrijft dat I Broomchemie in principe toe stemming heeft gekregen om via de Afvalwaterleiding Ka- I naalzone te gaan lozen op de Westersohelde. Op de conclu sie van de beide vragenstellers of Broomchemie ongezuiverd op dit al sterk verontreinigde water gaat lozen, gaat de pro vincie niet verder in. Wel wordt de aard van de te lozen stoffen beschreven. Volgens G.S. bevatten de belangrijkste ozingen, stoffen die al in het zeewater voorkomen. Water, dat mogelijk verontreinigende stoffen bevat, zoals schrob- en spoelwater, dient volgens G.S. eerst een voorbehandeling te ondergaan alvorens het wordt Toosd. Toch voegen G.S. hier nog de volgende opmerking aan toe: „Zowel door het RI- A' Hijks Instituut Zuivering Afvalwater ais door de inspec teur van de volksgezondheid is aan het bedrijf meegedeeld, at de teweeggebrachte water verontreiniging door het ne men van de juiste maatregelen dient te worden beperkt". Broomchemie gaat ongeveer derd kilo chloride en vijf tig kilo fosfaten per uur lozen, het college schrijft in haar antwoord dat het bedrijf geen luchtverontreiniging van bete- g&is zal veroorzaken. Het ™lege schrijft niet bang te jr.. dat door de vestiging van nroomcitemie in Terneuzen de «isen van Nederland voor wat «tl en waterverontreini- [De afstand van de te bou- ••- 'kbnek aan de Zevenaar- de dichtstbijziineV wnkenien is voor G.S. geen tot bezorgdheid. Drie- deral, .0mt onftoveer elfhon- lirêo er _van de fabriek te Sgen en Sluiskil twaaifhon- «erd meter. Wat dit betreft is iii de In"016 rade gegaan nispecteur van het mi- u 4 0626 heeft GS- da' minimale lotussen de fabriek en "hen bij ongelukken zevenhonderd meter "e dat het woonbeleid gemeente Terneuzen er mogelijk op gericht „Iteïandhaven.11^ clusio°^egg Vestigt de ^atersóL tan e lTeren Van dat w k6 j ^an de Voor- h zo'n zeven- ki ^lmers 111 dienst zal MS®?1 - Aan de ka- «n sL "j teit te Nitae- SfPrVk°°r doct°naal if Burgemeester Aschoff had hulp nodig om het obstakel weg te slepen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met een waar bouwvakkerstalent heeft bur gemeester J. C.Aschoff van Terneuzen gisterenmorgen de rond weg rondom Terneuzen geopend. De burgemeester verwijderde hiertoe een tweetal hekken aan de beide uiteinden van de rond weg. Het gedeelte, dat de eerste burger van Terneuzen giste ren in gebruik stelde is het laatste stuk van een rondweg, die begint bij Driewegen en die eindigt bij het postkantoor van Ter neuzen. Film De leden van de carnavalsvereniging „De Soe- ters" uit Westdorpe hebben deze week de film bekeken die het vorig jaar is opgeno men tijdens het carnavalsfeest. De man die de film vervaar digd heeft is de heer A. Smul ders. Tevens bekeek men een film die was gemaakt van het carnavalsfeest in het bejaar dencentrum 't Verlaet, De ge noemde films kunnen in de komende weken door de wa genbouwers, kinderen en groe pen en andere deelnemers aan et carnaval 1974 -worden beke ken. Cursus De stichting' soci aal cultureel werk te Westdor pe houdt iedere donderdaga vond om 19.30 uur een cursus boetseren en werken met draai schijf in de kelder van het verenigingsgebouw Concordia te Westdorpe. Dansavond Zaterdag 9 no vember wordt er een dansa vond gehouden in het tafelten- niscentrum bij R. Mangnus. Iedereen is daar welkom. Voor muziek wordt gezorgd door het orkest „The New Angels". Tevens zal op deze avond de raad van elf met de nieuwe prins Djerk worden voorge steld. De dansavond begint om 20.30 uur. Burgemeester Aschoff sjouwde rond half elf gister morgen eerst het hekwerk weg bij het zwembad. Hij deed dit in aanwezigheid van een tweetal wethouders, de heren J. Hudjbrecht en J. Stniijbos, een aantal vertegen woordigers van openbare wer ken en van de aannemer, de firma Dudjnhouwor int Goes. Na het openstellen van dit uit- Cursussen Voor een aan tal cursussen die de centrale stichting in Terneuzen deze winter gaat geven zijn nog te weinig inschrijvers om te kun nen starten. De cursussen waarvoor nog ingeschreven kan worden zijn: schilderen en tekenen elke dinsdagavond om acht uur in het buurthuis „De Hoekse Rakkers" te Hoek, houtsnijden en beeld houwen in „De Bolster" in houwen in „De Bolster" In Terneuzen, eveneens elke dinsdagavond om acht uur boetseren en keramiek op maandagmiddag om halftwee in 't pildehuia te Sluiskil, raa- cramé op maandagmiddag om kwart voor twee in „De Bol ster" te Terneuzen, en tenslot te weven op maandagavond om acht uur „De Pereplu" te Biervliet. „Brand ln en om het huis" dait is de titel van de inleiding die de Ter- neuzense brandweercomman dant A.L. de Vin op 12 no vember gaat houden voor de NVV afdeling vrouwen in Terneuzen, De bijeenkomst van ie NVV-vrouwen vindt plaats in café „De Vriend schap". De aanvang is aïcht uur. einde van het laaste stuk randweg maakte het gezel schap een korte rit tanigs de watertoren en over de Wester schelde dijk richting postkan toor. Hier verwijderde de bur gemeester het laatste obstakel dat die toegang tot de rondweg nog verhinderde. Het werk aan de rondweg, van het zwembad tot het post kantoor, is op achttien maart vain diit jaar van start gegaan. Er zijn gemiddeld zo'n vijftien man met het karwei bezig ge weest. De kosten van dit deel van de rondweg, dat overigens nog geen naam heeft, bedra gen 1,8 miljoen- Het werk wordt gesubsidieerd uit de pot van de DACW, Dienst Aanvul lende civiele Werken. Het werk aan de city-ring zoals de weg ook wel genoemd wordt, is diit najaar nog wat vertraagd door d'e regenval. Daardoor moest de opening drie weken worden ogescho- ven. De .maximumsnelheid voor de hele randweg om Terneu zen vanaf Driewegen tot het postkantoor is" vijftig kilome ter. De gemeentepolitie van Terneuzen heeft toegezegd ook streng te gaan toezien op het stopverbod dat voor de hele rondweg vam kracht is. De eerste bekeuring op grond van dit verbod is gisteren al geval len. Automobilisten, die willen par-keren in de buurt van de rondweg hebben, vanaf de wa tertoren tot het postkantoor, de beschikking over honderd- vijfenzeventig parkeerplaat sen. Voor het restaurant El- Mar iis eein flink parkeerter rein aangelegd en ook tanigs de oude Scheldekade kunnen auto's warden neergezet. De lts-directeur feliciteert de nieuwbakken kampioen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met zes kadetjes en zes gevulde koe ken is de Terneuzense leerling bakker Boudewijn Slager deze week bakkerskampioen van Nederland geworden in de ca tegorie leerlingendagopleiding. De nationale jeugdvakwed- strijden voor de bakkerij von den plaats in Wageningen. Gisterem huldigde LTS-direc- teur A. Risseeuw de nieuw bakken kampioen in de Dépen dance van de Terneuzense Lagere Technische School. „Het is de eerste keer dat deze hoogste top door een van de leerlingen van onze school bereikt is. Het is een prachtig resultaat", zo begon de beer Risseeuw zijn korte felicitatie- speech tot Boudewijn. Hij her innerde nog aan het feit dat zijn succesvoUe leerling de ze zomer ook rayonkampioen van Zuidwest-Nederland werd. Voor de jeugdbakkarn- pioensehappen selecteren de bakkerij afdelingen van de technische scholen elk jaar acht rayonkampioenen uit on geveer tweeduizend leerlingen. De zestienjarige Boudewijn van de LTS in Terneuzen bleek deze keer de beste, een prestatie, die beloond werd mei een fraaie beker en een oorkonde. Tijdens de huldi ging ontving Boudewijn van zijn directeur nog een platen- bon. De heer Risseeuw zei nog dat hij een manifestatie als de j eugdvakkampioenschappen zag als een stimulans voor de vakbekwaamheid van zijn leerlingen. „Ik juich zo iets ten zeerste toe", aldus de heer Risseeuw. Overigens weet' de kampi oen zelf nog helemaal niet zo zeker of hij wel bakker van broep wordt Boudewijn zit nu in zijn laatste opleidingsjaar. Over zijn toekomst zegt hij: „Of ik bakker word is nog de vraag. Ik ga misschien ook wel bij de politie. Maar dit kampioenschap heeft me weer aan het twijfelen gebracht". AARDENBURG De Rode Leeuw, 20.00 uur: Film „Overal, waar mensen wonen" door de gezamenlijke kerken. BERGEN OP ZOOM Roxy, 20.00 uur: M.A.S.H. 14 Luxor, geen voorstelling. Hal stadhuis, Grote Markt, kunstwerk van' de maand van J. Raaymakers Bergen op Zoom (t.m. 30 nov.). Open ma. t.m. vrij. van 8.30-12.30 en van 13.30-17.30 uur. Etcetera, Mol straat 10a. expositie olieverven en aquarellen van Friso ten Holt uit Amsterdam (t.m. 14 nov.). Open dagelijke van 13.30-17.00 uur. Op vrij. bo vendien van 10.00-21.00 uur zat. en zond. van 13.30-18.00 -uur. Museum Markiezenhof, expositie „Vrucht van stille ven" van Marinus Schipper (t.m. 30 noV.Dag. van 10.00- 12.00 en van 14.00-17.00 -uur. GOES Grand, 20.00 uur: The Sting 14 j. 23.00 uur: Vrouwen die het niet zo nauw nemen 18 j- HULST Bioscoop, 20.00 uur: The Exorcist 18 j. Boekh. v. Geyt, Steenstraat (ADVERTENTIE) Moet je.meemaken. 40 3M duikertjes voor de lekkerste thee voor maar 1.30. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een pot bloemen opgehangen aan een draad vormde gisterenmiddag de barricade, die wethouder mevrouw L.A. van der Plas- Tanis van Terneuzen moest verwijderen om toegang te krijgen tot de bazaar, die ook nog vandaag in het diensten centrum „De Veste,, in Ter neuzen wordt gehouden. Aan de bazaar is een verkoop ver bonden van bejaardenhand- werkstukken. De opbrengst van het gebeuren is bestemd voor een nieuwe etenset en voor verwarmingshouders in het centrum. Nadat da wethouder met een schaar de bloempot ver wijderd had moest ze ook nog een bord naar het podium dra gen. Op dit bord stond het doel van de bazaar geschilderd. In haar toespraak zei me vrouw Van der Plas blij te zijn dat h-et bejaardenwerk in Terneuzen zo goed gedaan wordt- Daarbij herinnerde ze ook aan het grote aantal vrij willigers dat zich regelmatig voor dit doel inzet. Tevens wees ze er nog op dat er in de kern Biervliet meer vormgeving nodig was, voor het open bejaardenwerk, Mevrouw G. Dikötter secreta resse van het Open Bejaarden werk vertelde in een ant- woordspeech, dat de stichting zich al intensief met de kern Biervliet bezig hield. 20, expositie. „Tien jaar kleine formaten" (t.m. 1 dec.). Open op werkd. van 9.00-12.00 uur en van 13.30-19.00 uur. KLOOSTERZANDE Krokodilbar, Frans Bonne. MIDDELBURG City, 20.00 uur: Scorpio. Kuiperspoorttheater, 20.30 uur: Film „In naam van de vader" van Marco Bellocchi- o. Rijksarchief. St.-Pieter- straat, Middelburgs muziekle ven in grootmoeders dagen (t.m. 9 nov.). Open dag. van 9.00-12.00 uur en. van 13.30- 17.00 uur, zaterdags van 9.30- 12.30 uur. Zeeuws Museum, expositie „Zevenluik met bed en bezoekers" van Alain Tes ter (t.m. 6 dec.). Werkd. van 10.00-12.30 uur en van 13.30- 17.00 uur OOSTBURG Buitenlust, 20.00 uur: Film „Boff" van Claude Faraldo. ROTTERDAM De Doelen (Grote Zaal) S0.15 u-ur: Chr. Jeugdkoor Ab- bando. Groote Schouwburg. 20.15 uur: Stadstoneel Rotter dam -met „De Bruiloft van Fi garo". Hofplein Theater, 20.15 uur: „Ik slaap wel op de bank". Blijspel met Luc Lutz en Doris van, Caneghem. Luxor Theater, 20.00 uur: Paul vian Vliet met zijn nieuwe one- man show. Schouwburg, 20.15 uur; Het Nationale Bal let met „Het Ziwanenmeer". Theater in den Twijfelaar, 20.30 uur: Will-men Patrick. Nederlandse chansons en bal laden. Theater De Lantaren, 20.30 uur: Zahnir Khan, 24.00 uur: George Coleman Kwar tet. SAS VAN GENT Galerie Uilenspiegel, West- kade 71, expositie Grafiek van Leonard Maas (tm.. 29 nov.). Open ma. t.m. zat. van 9.00- 12.00 en van 13.30-18.00 uur, vrijd. tot 2-1.00 uur, zond. van 14.00-18.00 uur, woensdagmid dag gesloten. VLISSINGEN Alhambra, 20.00 uur: Thun- derball, 14 j. 23.00 uur: Het intieme leven van een prosti tuee 18 j. IJZENDIJKE Streekmuseum, expositie over de oorlogshandelingen in en rond West-Zeeuwsch- Vlaanderen (t.m, 19 janua ri). ZIERIKZEE Concertzaal, 20.00 uur: „Re gen op het bloemikoolcorso" van Rients Gratama. 't Lange Uus, Havenpark 28. expositie foto's over Zierikzee van Johan Berrevoets (t.m. 30 nov.). Open di. t.m. zat. van 9.00-12.00 en van 14.00-18.00 uur. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20.30 uur: Requiem. Sportpaleis, 20.30 uur: Holiday on Ice. Kon. Ned. Schouwburg, 20.00 ur: „Glazen Speelgoed" van Tennessee Williams. Meirthea- ter, 20.30 uur: „Een opgemaakt bed". Fakkeltheater, 20.30 uur: „Liefde half om „half" van Alan Aycikbourn. GENT Schouwburg, 20.00 uur: „De dans van de reiger van Hugo Claus door N.T.G. Kon. Opera, 20.00 uur: Hérediade van Mas senet. Uitgave: Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Editie Zeeland RAYONKANTOREN TERNEUZEN: Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 lijnen); HULST: tel. 01100-8030 (3 lijnen). Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1, KANTOORUREN; Maandag t.m. vrijdag 8.15 - 12.30 en 13.30 - 17.00 uur. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda: Maandag t.m. vrijdag van 19.00 - 20.00 uur, tel. 01800 - 22341, zaterdag vain 10.00 - 11.00 uur, tel. 018U0 - 49900, zondag van 20.00 - 22.00 uur, tel 01600 - 22341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: tel. 01140 - 3751 of 01150 - 6297, Midden- Zeeland 01100 - 4944. REDACTIE: Chef Zeeuwse redactie S. C Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150 - 7920, privé Lorentzlaan 50, Terneuzen, tei. 01150- 5745; algemeen redacteur Zeeland drs. J. Bouwmans, kantoor Klokstraat I Goes, tel. 01100- 8030, privé Zuidvliet- straat 53, Goes, tel. 01100 - 8138; redacteur Midden-Zeeland: G. van Berkel, kantooi Klokstraat 1, Goes. tei. 01100- 8030, privé Voorburcht 37, Kapelle tel. 01102 - 2320; redacteur voor Terneu zen en KanaalzoneP. de Schipper, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150 - 7920 privé Debussyhof 67, Terneuzen, tel. 01150 -2639; redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen a'. van der Vuurst de Vries, kantoor Steenstraat 14, Hulst, tel. 01140 - 3751, privé Beestenmarkt 21, Hulst. tel. 01140 - 4159; Redacteur voor West Zeeuwsch-Vlaanderen: R. van der Helm, Melkweg 40 Oostburg. tel 01170 - 3370; foto journalist voor Zeeland C. J. de Boer kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150 7920, privé Lange de Kreek 56. Terneuzen, tel. 01150 - 3137; sportredactie Zeeland; A. Koomen, Troelstral'aan 8 Axel, tel. 01155 - 2594. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland- P Konings tel 01150 - 6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C Menu. tel. 01100 - 4316.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 5