Opmars van de automaat niet te stuiten Kloof tussen onderwijsniveau en beroep groeit Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! NW wil betere voorwaarden voor partiële leerplicht Anti-peuter stopcontact Uw haar vraagt erom De koffiejuffrouw moest het veld ruimen - S i9 6leid M was r«>'ide.klTOf tuss«< Hoge raad stelt fluorideringszaak half jaar uit Warnsveld schoonste gemeente van Gelderland binnenland buitenland 1 Automatische winkel Een greep I ners), rookwaren (51.000) of 1 snoepautomaten zijn we er J ttoj lang niet. Maar liefst 40 Dank u' Warme maaltijd Misbruik Spaarwinstbiljet^^k A met vaste looptijd. ÏMa Rente tot JW//U Premie Spaar Biljet J A/ met variabele Ma looptijd. Rente tot Z/U Geeft loon naar sparen. Oor lo gsexposit i* bij herdenking bevrijding papier iw pen Wie wil ambacht Veroordeeld voor vervoer van hasj VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 15 Innenhof 38. donderdag koopaumt lof, vrijdag koopavond; winkelcentrum, vrij dag koopavond 1 1 f j (Van een onzer verslaggevers) EN danis er koffie. Echte koffie. Uit een automaat Deze op een be kende STER-reclametekst gebaseerde zin is geen cy nisch grapje maar bittere ernst. Sinds de automaat in de vijftiger jaren voorzich tig in Europa werd geïn troduceerd voor de kauw gombal-voor-een-cent of een pakje sigaretten, heeft dit staaltje van moderne techniek met zeven mijls laarzen de ene barrière na de andere genomen. Zelfs het heiligdom van de kof fiejuffrouw, tot voor kort iemand die je moest zorgen te vriend te honden, wordt niet langer ontzien: op steeds meer bedrijven moet zy het veld ruimen voor de techniek. De opmars van de onpersoonlijke automaat is niet meer te stuiten. Rond 1960 waren er in ons land nog geen 2000 vaak nog slecht werkende war me drankautomaten in be drijf. in 1968 al 11.000 en vorig jaar bedroeg dat aantal al 24.000. Elke dag worden er in ons land zo'n 2 miljoen bekertjes koffie genuttigd en dat aantal groeit nog steeds. Hèt grote voordeel is wel dat de koffie op alle tijden van de dag en ook in he week eind verkrijgbaar is (wis seldiensten), altijd warm is, een vlotte bediening wordt gegarandeerd en men geen warme drank meer van huis hoeft mee te nemen. Nadeel is dat de smaak nogal eens te wensen overlaat. Zeker 25 pet. van de mensen, die een warme drankenautomaat op het bedrijf heeft staan, vindt de smaak onder de maat. De industrie werkt dan ook kkorlsachtig om de techniek te vervolmaken en daarbij vooral variaties te vergroten: de voornaamste reden voor de negatieve benadering van de automaat. sement (jukeboxen, flip pers). Zelfs schoenen kan men automatisch laten poet sen terwijl ook een tanden borstel-compleet met tand pasta niet meer tot de onmo gelijkeheden behoort, zij het dan nog niet hier maar in de VS waar men met de auto matisering jaren voorligt. Zoals in het Amerikaanse leger, waar de automatische voedsel- en drankverstrek king een heel gewone zaak is geworden. Alleen al in de kazernes staan 85.000 auto maten opgesteld met een jaarlijkse omzet van 90 mil joen dollar. In de 200 totaal geautomatiseerde snackbars wordt per maand een half miljoen dollar omgezet. Voor Europa Is W-est- Duitsland de koploper. Voor al de verkoop van sigaretten is daar groot. Er zijn zo'n 1.300.000 automaten voor dit doel. terwijl er een 100.000 comfort, maar na het in ont vangst nemen van de sleutel wat dan nog wel gebeurt door een lief lachende recep tioniste hangt alles van uzelf af. In alle zeshonderd kamers in dit onlangs in München geopende 'Econo my-hotel' staat een, electroni- sche 'butler': een automaat met alle mogelijke dranken, zoutjes, complete maaltijden, heetwater (voor koffie en thee) kmappeind-vers brood (waar een oventje voor zorgt) enz. De automaat ;s aangesloten op een computer, die elke vertering feilloos op de rekening zet. Het is wat avontuurlijk, dat wel, maar op de logieskosten wordt zo een derde bespaard doordat de exploitant het met de helft van het personeel af kan. En voor het geval u niet van het zelf ^kokkerellen' houdt: er is ook een gewoon restaurant bij, maar het ge bruik daarvan merkt u wel uw portemonnee s. A Maar met koffie (37.000), J limonade (1 op 900 inwo- pet van de beroepsbevolking 1 werkt in een bedrijf, waar in I ten of andere vorm een au- L tomaat staat opgesteld. Om li dan nog maar te zwijgen ■Over de talloze andere plaat- I sen waar hun aantal ook da- I gelijks groeit. Zoals eam- pmgs, ziekenhuizen, stations, ■winkels. kantines, warenhui- I sen, postkantoren, toiletten, ■horecabedrijven, zwembaden 1 enz. En d« soorten artikelen I groeien navenant. Een greep: I melk, fruit, grammofoonpla1- Iten lucifers, cosmetica, Boutskool, puzzels, scheer- I mesjes en zelfs assurantiepo- I lissen(!) Maar ook het aantal I d:enstenautomaten groeit: bagagekluizen, plaatskaarten, filmautomaten (sex en sprookjes). fotokopieën, Ij haardrogers, massages, par- pfumverstuivers, parkeerauto maten, pasfoto's, verrekij kers. wisselgeld, wassalons, I benzine, dagbladen en amu- koude en warme dranikenau- tomaten staan. Ook in dit land zijn de kamitiinemaaHij- der. erg in trek en de kant en klaarmaaltijden maken er een enorme groei door. Een nieuw snufje is de „Storema- tic", een volledig automatisch winkel waar een assortiment van 140 artikelen wordt aan geboden. Elk van deze arti kelen heeft een nummer dat buiten is aangegeven. De ko per werpt het nodige geld in en draait dan met een tele foonschijf het nummer van het gewenste artikel, dat dan in het uitgiftevakje valt. Sta tions en nieuwbouwwijken blijken bij uitstek geschikt te zijn. Voor de 'winkel' is maar een oppervlakte van 2,3 x 2,3 m2 nodig, maar kleiner kan ook Vooral ver kocht worden verpakte le vensmiddelen, diranken, brood, augurken en dergelij ke, melk, zeep cosmetica, pa pierwaren. snoepgoed en ge bak Het is de bedoeling dat deze Storematic over heel Europa wordt verspreid. Lijkt dit al geen gezellig vooruitzicht voor wie van winkelen houdt, het 'doe-het- zelf-hotel' belooft op dat ter rein al evenmin weinig goeds hoewel veel van uzelf af hangt. Het personeel bestaat er niet uit als knipmeneer buigende bedienden maar ui- t automaten. U staat er zogezegd mee op en u gaat er ook weer mee naar bed. Gebleven is de luxe en het Toch staat d» automaten- markt nog maar in de kin derschoenen. In de VS neemt men alleen al de omzet aan voedings- en genotsmiddelen via automaten met 6-8 pet per jaar toe en er zijn daar nog geen tekenien, die erop wijzen dat deze vorm van verkoop het verzadigingspunt heeft bereikt. Hetzelfde geldt voor West-Europa, hoewel de groei van een bepaald soort automaat vaak staat tegeno ver de teruggang van een zelfde soort in een ander land. Zoals b.v. in België, waar relatief veel bier-auto maten bestaan en de ver wachtingen voor de toekomst hoog zijn. In West-Duitsland liggen de zaken veel moeilij ker omdat de overheid hoge eisen stelt aan deze automa ten. In Japan heeft een bier brouwerij zijn blikjesauto maten zelfs voorzien van een mechaniekje, dat na elke muntinworp 'aaigaito gozai- masu' zegt. dat zoveel bete kent als 'dank u wel'. Het bedrijf hoopt daarmee de verkoop te stimuleren omdat de automaat zo onpersoonlijk is. Behalve economische rede nen spelen dan ook tal van sociale en psychologische factoren een belangrijke rol bij de automatisering. De consument, en dan vooral de jongere, wordt in toenemen de mate automaten-minded, er is sprake van een zekere gewenning. Dat is niet alleen een kwestie van het ermee zijn opgegroeid, maar ook door de verbetering van de techniek, waardoor de moge lijkheden en toepassingen veel groter werden en uiter aard de wijziging van het consumptiepatroon. De groei ende vrije tijd heeft veel buitenhuisconsumpties in de hand gewerkt, terwijl veel jongeren meer en meer tot buitenshuisconsumptie zijn overgegaan, daartoe gedwon gen door de lestijden op de scholen en instituten. Tenslot te wordt de automatisering ook in de hand gewerkt door de winkelsluitingswet ,de da ling van het aantal arbeidsu ren, de steeds hogere perso neelskosten en de schaarste aan met name ongeschoolden, die toch ook het minimum loon moeten krijgen (zodat vooral het kopje koffie van de koffiejuffrouw onbetaal baar wordt), en het meer en meer buitenshuis werken van de gehuwde vrouw, waardoor er minder tijd en zin overblijft voor het bereiden van de maaltijd thuis. Het Amsterdamse Markt onderzoekbureau Ecoplan heeft een rapport samenge steld over eten buitenshuis. Er werd een snelle groei voorzien. Geraamd wordt dat in 1965 de bedrijfskantines 100 miljoen maaltijden zullen verstrekken en ziekenhuizen en instellingen naar schatting ruim 157 miljoen. Men ver wacht dan ook een sterke stijging van de automaten- verkoop van warme maaltij den. gezien de ontwikkelin gen in Amerika. Todh zal volgens sommige deskundigen de automaat niet de gewone verkoop gaan verdringen. Het zal veelal gaar. om een aanvulling, vooral door de beperking van het assortiment. Ook het toe nemend misbruik, beschadi ging of vernieling, speelt hierbij een grote rol. Vooral het plaatsen van buitenauto maten wordt hierdoor afge remd. Recent voorbeeld is b.v. de postzegelautocmaat, waarvan PTT heeft besloten die overal te verwijderen wegens grote vernielingen. Maar vast staat ook dat voor- a een groei zal zijn op het gebied van via automaten verkochte koude en warme dranken verdubbeling in de komende tien jaar ter wijl ook de verkoop van koude en warme snacks sterk zal toenemen. Ook zal de automaat steeds verder doordringen in de publieke sector: de kaartjesautomaat voor het openbaar vervoer en de parkeerautomaat (thains 35 000). De onpersoonlijke dienstverlening aan het pu bliek is vrijwel onbegrensd. Over tientallen jaren zullen we niet beter meer weten. Dan worden we omringend door de automaten van de vroege morgen tot de late avond. En die argwaan, die er nu nog bestaat, zal dan niet als onze angst voor de computer, zijn verdwenen. I tlTRFrii<w Jl O |ctrecht (ANP> >ri waa" procent va» de -rhflegenheid in Nederland Wy, a "uddelbaar of hoger it o-i,Jurw"' vorig jaar van BidÏÏh late.rs 31 Procent ter oniiflr'..Semi"lloger en ll0' Fj vai, TTa h,ad Sevolgd. Dr. van ,1- <?"de"hoven en OCE- «eld ^rmten 'VV 'O Venio de Vf,r?„ ere" in Utrecht, dat ■Vfij,,, van het onder- fc "I'" gaat da* werkniveau. c°®gres Jbg W>or nSla,ndSe V€,reni" 61 6e \ortr^e<^^fspsycllolo'®i'e Itoor Vereniging Jbr v»'ngen factie. 4e 'rni^°nhov®n noem- r r0latie opleidling-taak rruaiair een van de vele facetten vain de toeneming van kwaüi- tedit en kwantiteit van het on derwijs. Onderwijs wordit bij voorbeeld ook gezien als miid- diel om een hoger inkomen te verwerven. Wel zijn er aan wijzingen, dait die verschillen in inkomen bussen de diiverse categorieën opgeleiden kleiner worden naarmate het aanbod hoger opgeleiden sterker stijgt dan de vraag- Volgens de heer Van Oudenhoven worden on- dierwiiiseisen voor bepaalde ta ken vaak verzwaard, zonder dat diilt gezien de inhoud van het werk nodig is. Het gevolig is, diat die toegang tot functies voor lager opgeleiden wordt geblokkeerd en dat „het pro bleem van de onderbelaste academicus een deel van de problematiek van de werkloze academicus gaat opvullen" Afstuderendien willen in hum beroep „doen wat ze kunnen". Naarmate het belang van htt onderwijs in de werksituatie minder accent krijgt, zal onte vredenheid over een te „laag* werkniveau volgens dr. Van Oudenhoven minder worden. Om de gevolgen van de kloof tussen onderwijs en taak aan vaardbaar te maken, zullen planning en informatie over de verwachte ontwikkeling in beroepsgroepen en niveaus zijns inziens moeten worden verbeterd. Hij zei, dat er ook minder frustraties zullen ont staan alts onderwijs en taak waar mogelijk worden „ge koppeld" als „hiërarchische la gen" in de werksituatie zoveel mogelijk worden opgeruimd en als lage werksrüveaus ver dwijnen door mechanisatie. Drs. E.F.J. Luyf, directeur vain het Gewestelijk Arbeids bureau in Amsterdam, sprak de vrees uit dat de kloof tus sen het onderwijsniveau en het niveau van de aangeboden functies voorlopig nog onover brugbaar zail blijven. Hij noemde het opvallend, dat het marktmechanisme indit opzicht faalt: geringe aar t>od van lager geschoold personeel wordt niet „rechtgetrokken" door hogere lonen voor dez© groep. IN de nacht van woensdag op donderdag heeft een hevige brand een mosterdzaadipl etterig in Antwerpen vdlkomen ver nield. Er zijn geen persoonlij ke ongelukken voorgeko men. (ADVERTENTIE) Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 71/2%, of zes jaar vast met een rente van io%.Berekendop basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taald.Uontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaar termijn rente u ontvangt f 865,33 f 4.326,66 f 564,48 f2.822,37 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar 71/2% 7'/2% 10 .10 f I.OOO,- f 5.000,- f I.OOO,- f 5.000,- spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 f 10,- f 5°>- f 125,- f 240,- 1.133,60 1.241,02 1.387,48 1.578,23 6'/a% 7'(2% 8'/2% 9'/2% NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK *De percentages vermeldonder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-.Met Premies van f 50,-na 3 jaar, tot f 1300,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. UTRECHT (ANP) Wil de uitbreiding van de par tiele leerplicht (tot twee dagen voor 16-jarigen) wer kelijk zinvol zijn dan moe ten er wel de nodige doel treffende regelingen worden getroffen. Gebeurt dat niet dan is te verwachten dat de belangstelling van de jon geren zelf voor het onder wijs er niet groter op zal worden. Aldus het NVV in het verbondsblad „De Vakbe- weging.' Uit >de pma'ktiijik'eirivairiiinigein met de partiële learpttdcht blijkt wel dat er veel moet worden verbeterd. Ze moeten er garanti.es kamen vaar het krijgen en houden vain werk voor de partieel leerplichtigen. De stimiufeirinigsmaatregelen voor tewerkstelling van 15-ja- rigan zullen een gerichter ka rakter moeten kraijigen diam thans. Voorts is er een beter instrumentarium nodliig voor het registreren van werkloze partiële leerplichtigen. Veel 15- en W-jarige werklozen zijn niet als werkzoekenden bekend, stelt het NW. Ooïc nadrukkelijk aandacht moet worden gevraagd voor die on derwijskundige kanten van de partiële leerplicht. De samen werking tussen het beroepsbe geleidend onderwijs en het vormingswerk moet worden gestimuleerd. Het ail of niiet verlenen van faciliteiten kan daarbij als prikkel of als stok DEN HAAG (ANP) De documentatlcgroep '40-'45 is van plan van 2 tot en met 11 mei in Den Haag een nationale tentoonstelling te houden over de tweede wereldoorlog- Aan leiding voor de tentoonstelling Is dat het In mei 30 jaar geleden zal afin dat ons land bevrijd werd. De expositie zal worden gehouden in het mu seum voor h.t onderwijs, een van de leden van de doeumen- tatiegroep '40-'45. In beginsel zullen inzendingen voor de ex- oositie komen van een twin tigtal leden "-«> de documen- tatiegroep, be' gemeente-ar chief van Den 'laag, de oor logsgravenstichting, dc stich ting 1940-1945. de Joodse ge meenten in Den Haag, het Ri'ksinstituut voor oorlogsdo cumentatie en het ministerie van defensie. achter die deur worden ge bruikt. Daarnaast is meer in zicht vereist over de plannen roet die leerplicht. Het huidige beeflid laat teveel onzekerheid met als gevolig dat het aain een rustige en verantwoorde voor bereiding ap de regerings maatregelen «chort, ook vanuit de onderwijswereld. DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad heeft de behande ling van de fluorideringszaak een half jaar uitgesteld. In mei had het college bepaald dat de gemeente Amsterdam, in cassatie gekomen tegen het vonnis van het hof in de hoofdstad dat de gemeente ge last had de drinkwaterfluori- dering stop te zetten, vrijdag 8 november een pleidooi zou kunnen houden. Op verzoek van de gemeente heeft de Ho ge Raad nu besloten de behan deling uit te stellen tot 16 mei 1975. Voor fluoridering ontbreekt nog altijd een wettelijke basis. Wel ligt er het wetsontwerp van minister Vorrink om de waterleidingwet zo te wijzigen dat fluoridering van het drink water mogelijk wordt. WARNSVELD (ANP) In het kader van de actie „Ons dorp moet schoner" is Warns veld aangewezen als do schoonste gemeente in Gelder land. Dc beloning L een prijs van f 3.000,- geschikbaar ge steld door het provinciaal ha- stuur. Bij de beoordeling is niet alleen gelet op straten en plei nen, het onderhoud van tui nen, bermen en bossen, maar ook op de mllieubewustheid van de bewoners en de activi teiten die zijn ontwikkeld om natuur, landschap en histori sche -ebouwen te behouden. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vernfeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens h met inhoud» e.q. strekking. Weet de geachte schrijver, van „Wie wil ambacht" (Stem van 2 nov. j.l.) dat er inder daad nog ambachtslieden zijn, die een restauratie kunnen en willen uitvoeren? Helaas is de praktijk echter, dat er zo goed als geen emplooi is voor men sen, die met hart en zieil op gaan in het herstellen van wat men noemt „ons cultuurbezit". De geachte schrijver wil werk lozen omscholen tot restaura tiewerker, of dit zo maar een, twee, drie kan. Na 23 jaar in de restauratie van monumen ten werkzaam te zijn, is het voor ons zelfs nog steeds een proberen en uitzoeken om te trachten te herstellen wat in vroeger tijd door een gedegen vakmanschap, gevoel voor ma terialen en schoonheid tot stand is gebracht- Gevoel voor deze werkzaamheden moet doorslaggevend zijn en niet een spoedcursus. En wie heeft er geld over voor schoonheid of cultuur? Zelfs een van de grootsite werkgevers in ons land, het ministerie van De fensie, zet een bescheiden op gezette restauratie, beter ge sproken reparatie, van het „Kasteel van Breda" (begin der dynastie van Oranje-Nas- sau) per 1 januari 1975 stop Nog niet te praten over het „Huis van Brecht", oudste huis van Breda, wat in een erbarmelijke toestand ver keert. Wil de geachte schrijver van „Nota Bene" echt nog werkloze bouwvakarbeiders opleiden voor een beroep, waarvoor geen enkele waarde ring meer bestaat? Namens enkele restauratie- werkers. EINDHOVEN G.GUBBELS HAARLEM (ANP) De rechtbank in Haarlem heeft twee Canadese verpleegsters, de 49-jaige J.L.C. en de 34- jarige A.K.B., beiden uit Que bec, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek. De dames waren op 28 augustus op Schiphol aangekomen met vijf koffers die 35 kg hasjish bevatten. D» eis was ach. maanden. Degenen die zich vroeger zo fel verzetten tegen het zelf sleutelen aan elektrische appa raten en leidingenhebben zich er langzamerhand goed deels wel bij neergelegd dat je niet tegen de bierkaai kunt blijven vechten. Het gebeurt nu eenmaal toch: zelf nieuwe stekkers aanzetten, lampen aansluiten, een stopcontact vernieuwen en al dat soort dingen. De stroomlev eronders ma ken daar niet zo'n heisa meer over, en in vele gevallen ge ven ze zelfs praktische voor lichting. Als je het toch zelf doet, doe het dan goed. In talloze winkels ziet men dan ook elektrotechnisch i?istalla- tie- en schakelmateriaalin aantrekkelijke displays, hele- maal op de consument ge richt. In één daarvan zagen we een stopcontact wandcontact doos heet zo'n ding officieel) met een handige beveiliging tegen peutergrage kleuter- handjes. Vooral voor kinder kamers, maar ook op alle plaatsen waar kleine kinderen gemakkelijk bij de stopcontac ten kunnen, is dat een goede waarborg tegen nare ongeluk ken. Als een kind met een dun metalen voorwerp in de gaat jes van een stopcontact gaat friemelen (en die dingen heb ben een onweerstaanbare aan trekkingskracht op kinderen) kan dat ernstige gevolgen hebm ben. De statistieken bewijzen helaas dat ze geregeld voorko- men. Het kinderveilige stopcon tact heeft een ingebouwd plaatje van kunststofdat de metalen busjes waarin de stekkerpoten gestoken moeten worden, afsluit. Wordt met een voorwerp tegen het afdek plaatje in één zo'n gaatje ge peuterd, dan blijft de beveili ging op zijn plaats. Pas wan neer met de poten vcm de stekker in beide gaatjes tege lijk druk wordt uitgeoefend, schuift het opzij. Het vervangen van een stop contact is niet zo moeilijk. Sluit de stroom af, en monteer het nieuwe stopcontact op de zelfde wijze als het oude. Kijk bij aankoop van zulk materiaal uit naar produkten die van een duidelijke hand leiding voor de leek zijn voor zien. Veel mensen lettente recht, ook op het Kema-keur op dergelijk materiaal. Dit is een waarborg dat het deugde lijk en veilig is. Maar de af wezigheid nan een Kema-Jceur toil ook niet altijd zeggen dat het apparaat onbetrouwbaar zou zijn. Het kan best zijn dat het door de fabrikant al lang voor Kema-keuring is aangemeld. Het verlenen van het keur kan een tijdje op zich laten wachten, en de af wezigheid ervan is dus niet altijd een veroordeling- Een goede installateur, waar men dit materiaal maar beter kan kopen, zal in dit opzicht ook deugdelijk advies kunnen geven. (ADVERTENTIE) 'Eerken' haarwater voorkomt roos en haaruitval. Het bevat bestanddelen waarvan de werking wetenschappelijk is vastgesteld, is natuurzuiver, verfrissend en hèt middel voor gezond haar. Dat is juist bij de tegenwoordig© mode zo belangrijk. Daarom is dit kwaliteitsprodukt van Dr. Dralle ook een 'must' voor de jonge mensen van nü. 'Berken' blauw voor wit en grijzend haar.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15