staan, Rechercheteam tegen „zware" misdaad Geld lenen BROEDER N. Van der Stee heeft geen hoge verwachtingen 2 BELGIË WIL NIEUWE VERKEERS MAATREGELEN StehLin treedt af als vice-voorzitter Franse assemblée NIEUW Remia dieet halvarine mel60-65%m.o.\i «f Geweld in Argentinië duurt voort SAMENWERKING RIJKS- EN GEMEENTEPOLITIE EEG-raad praat over watervervuiling RUMOER ROND MIRAGE Anderen weer dit: /ieheeft ir gelijk? binnenland commentaar Onsympathiek Verbijsterend tes"van dit A£ri- alkoholvrij en kaloriearm Kritiek een miljoen gulden aan prijzen I W ered voedsel conf eren t1 België Nederland Sierks wil geen 30.000 dollar Lactose vrij Voor zijn hart en haar lijn Velours eoat met imitatie bontmouwen. In o.a. groen en kobalt, M: 38/44. 130.= Helanca pantalon. In d.-bruin, groen, aubergilli marine, RAF en rood. M: 40/52. 33, odieuze ruimvallen.de manld ft imitatie bontgarnering. 1 zwart, bruin en donkergrM I 138/48. 175.= wen, Groningen, Pen. Pan Ientra: Amsterdam-BomI llein, Utrecht'Uoog Catharift inag niet.Vrouwen aanranie" _a na een aanrijding evenmi .m lig mens die bezwaar niaa Irtesen optreedt liteit bezetten, parkeren op ■en zonder acte, mag ook n 1 daar iets tegen doet, klink® - k protesten. I wel begrijpelijk. Maar B I als de politieman mikp"nL j 1 wordt. Hij heeft de wetten j I Hij moet er wél voor zorg® In nageleefd. Dat is een O®1 1 die taak tot het aanhouden mobilist die te hard bee Is tot zomaar een praatje [iet park. 1 de een de politieman oeman. En de ander I weldoener. allebei ongelijk. VRIIDAG 8 NOVEMBER 1974 BUENOS AIRES (RTR) Nog geen dag nadat president Maria Estella Peron in Argen tinië de staat van beleg had afgekondigd om de geweldda digheid te beteugelen, is giste ren in Santa Fé een majoor van het leger doodgeschoten, toen hij zijn woning verliet. Eerder had een groep linkse stadsguerrilleros een autofa- briek in de omgeving van de hoofdstad Aires bezet en on der meer twaalf legerbussen in brand gestoken. De majoor die werd doodgeschoten was de zevende officier die het leven 'iet, sinds het verboden revolutionaire volksleger (ERP), een marxistische stadsguerrillabeweging. aan kondigde dat zij ieden leger officieren zou doden als weerwraak voor de dood van zestien aanhangers van de ERP, die in augustus in een gevecht met het leger het le ven lieten. 13 11 't Kan verkeren. (Copyright De Stem-Het Parool). ^Terwijl de situatie in het Midden-Oosten met de dag explo- 4- siever wordt heeft premier Den Uyl hef nuttig geoordeeld Israël te kapittelen om wat hij noemde een onvoldoende rea listische houding tegenover de Arabische wereld. Zich opwer pend als stem des volks zei hij in een interview met een Is raëlisch blad, dat de publieke opinie in Nederland kritischer wordt ten aanzien van Israël. Deze uitspraken zijn bij ons uitermate onsympathiek over gekomen. Israël, en Den Uyl weet dat, staat met de rug tegen de muur. Het kan zich in de steek gelaten door iedereen be halve Amerika, geen slepende conflictsituatie veroorloven, waarbij de financiële middelen en natuurlijk hulpbronnen als in een bodemloze put verdwijnen. De Arabische landen daar entegen kunnen dank zij hun fabelachtige oliewinsten en Rus sische wapensteun oorlog voeren zolang ze dat wensen- Als de publieke opinie in Nederland kritischer zou worden dan zou dat moeten zijn ten aanzien van een perfide machts politiek, die een al eeuwenlang geteisterd volk in een dode lijke omklemming houdt, terwijl de wereld uit machteloosheid dan wel lafhartig eigenbelang lijdzaam toekijkt of, zoals Den Uyl doet, het betweterige vingertje opheft tegen de minst schuldige partij. IT" De Telegraaf van 7 nov. j.l. wijdt ene Leo Derksen een beschouwing aan de t v.-serie Colditz. De recensent ziet met veel in dit program. Dat is zijn goed recht natuurlijk Verbijsterend echter is zijn opmerking: „al die tijd zit ik me 1 a te vragen: waarom willen ze (de krijgsgevangen officieren) j toch zo graag weg? Zo slecht hebben ze het niet en in de test van de wereld was het toen ook niet alles. Oorlog alom!" Einde citaat. Welk een mentaliteit schuilt er achter zo'n opmerking! Laten we daar maar niet over discussiëren en volstaan met een I crte reactie. Kijk, heer Derksen, die gevangen officieren wa ren op grond van hun officierseed verplicht te proberen uit njgsgevangenschap te ontsnappen. Waarschijnlijk hadden ze at ook wel zonder verplichting geprobeerd. Er waren name- 'l* in die tijd mensen ook in Nederland die Hitler-Duits- and beschouwden als eer. levensgevaarlijke gangsterbende, 'e mensen stelden niet hun eigen veiligheid en comfort voor op maar de verdediging van hun land en van beginselen, die un heilig waren Aan die „dwazen", die door bleven vechten a eek de kans op succes nog zo gering dankt Nederland zijn I evrijding. Daarom zullen er altijd mensen blijven, die hen j me grote dank en waardering herdenken en niet zullen tole- reren, dat, als in bovenbedoeld Telegraaf-proza, stupide on- ma"5'''*6' srner'9e opmerkingen aan hun adres worden ge- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een nieuw gespecialiseerd team van rechercheurs, afkomstig uit verschillende politiekorpsen, zal zich gaan bezig houden met de landelijke opsporing en bestrijding van de georganiseerde misdaad. De vor ming van dit team is bijna gereed. Het zal zich voor namelijk richten op de bestrijding van terreuracties, de handel in zware verdovende middelen en het illegale wa penbezit. Dat heeft minister Van Agt van Justitie gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld. BRUSSEL (ANP) De Belgische minister van ver keer, Jos Chabert, heeft ^tegen begin volgend jaar nieuwe maatregelen aangekondigd om het verkeer in België veiliger te maken. De minister wil dat het daad-werkelijk gebruiken van veiligheidsgordels in au- tos' verplicht wordt en ook wil hij het beschikken over en gebruiken van zogeheten ..mistaohterlichten" verplicht gaan stellen. De Belgische mi nister heeft dat meegedeeld in een toespraak voor de Belgi sche televisie. BRUSSEL (ANP) De EEG-ministers voor milieube leid zijn gisteren in Brussel bijeengekomen, voornamelijk om te praten over oppervlak tewater diat als drinkwater ge bruikt moet worden en over eer. concrete toepassing van het beginsel „de vervuiler be taalt" Het is langer dan een jaar geleden dat er een Euro pese milieuraad bijeen kwam. Vanwege de grote tegenstel ling die er tussen de verschei dene delegaties bestaan, ver wacht niemand diat deze raad concrete resultaten «al oplevo- ren. (ADVERTENTIE) hl Portugese minister van °uiu'man4se zaken Mario Soa- I w heett S'steren in het ge- mp.n een ontmoeting gehad I een vertegenwoordiger k. ee" Angolese bevrijdings T m*J. Vol«ens deze verte- ks„ H°°k s®rs is een basis-ak- snél reikt om meer be Hpi,J, en *e houden over de BIJ ongeregeldheden irn een armoedige wijk van Loeand-a, de hoofdplaats van Angola, ziin naar schatting 50 perso nen gedood of gewond NEDERLAND zal ongeveer f 480 min ter beschikking stel len van de zgn. „oliefaciliteit" van het Internationale Mone taire Fonds Uit dit fonds kan overbruggingsfinanciering worden gegeven aan landen, die door de gestegen olieprij zen in betalingsmoeilijkheden zijn geraakt- Het is de bedoeling, dat dit speciale team te zijner tijd een eigen plaats zal gaan krij gen in de nieuwe politie-orga- nisatie, waarin rijkspolitie en gemeentepolitie in elkaar zul len opgaan. De daarbij te vor men gewestelijke positie zal verankerd moeten zijn in een krachtige gewestelijke be stuurslaag. Dat betekent dus. dat er haast moet worden ge maakt met de gewestvorming, concludeerde de Kamer. Mi nister Van Agt van Justitie was het daarmee eens, maar het laatste woord in de ge westvorming moet niet van hen komen maar van minister De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken. In afwachting van de ge westvorming en van de tot standkoming van een geweste lijke po li tic-organisatie willen de beide ministers wel alvast een aantal kne punten wegne men, voor zover dat op basis van de huidige politiewet mo gelijk is. De pesluiten, die op dat punt worden genomen, zullen zo spoedig mogelijk na de indiening van de ontwerp- gewestwet b.j de Tweede Ka mer worden meegedeeld aan het parlement, de commissa rissen der koningin en alle andere betrokkenen. De vor ming van het speciale recher cheteam ter opsporing en be strijding van de georganiseer de zware misdaad looDt daar. od alvast vooruit Minister Van Agt prees- (ADVERTENTIES) .emakkelijk en betrouwbaar bi| de NMB. 4 Ie doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw -voning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan evenals de Kamer, de voor treffelijke taakvervulling van de mariniers bij de ontkno ping van het gijzelingsdrama in de Scheveningse strafge vangenis. De regering zal op korte termijn over deze zaak een schriftelijk verslag uit brengen aan de Kamer. De minister deelde verder mee, dat de politie begin 1976 de beschikking zal krijgen over enkele helikopters ten behoe ve van de verkeerscontrole en het opsporen van milieuver- ontreinigers. De minister kwam ook nog eens terug op de scherpe kri tiek. die hij heeft gehad op de publiciteitsmedia in verband met het Scheveningse gijze lingsdrama. Hij benadrukte dat hij zeker niet alle verslag gevers van radio, televisie en pers over een kam heeft wil len scheren, maar dat zijn kri tiek alleen betrekking had op diegenen, die de afgeluisterde portofoongesprekken tussen de gijzelaars en de autoriteiten in de openbaarheid hadden ge bracht. Dit heeft de afwikke ling van het drama ernstig verzwaard, zo zei de minis ter. Wie Spanje kent kent OSBORNE SHERRY (ADVERTENTIE) In onze puzzelaktie ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds kunt u elke week voor één gulden een pakket cosmetica-produkten winnen van het grote cosmetica-huis SHISEIDO-Japan, waarde 100, geschon ken door ELLEN NEY B.V., Amersfoort. (Van onze redactie buitenland) PARIJS (AFP) Gene raal b.d. Paul Stehlin heeft besloten ontslag te nemen als vice-voorzitter van de nationale vergadering en niet meer te behoren tot de partij der hervormers. Zijn uitlatingen dat de Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen YF-16 en YF-17 technisch veel moderner zijn dan de Franse Mirage F-1-M53 had den in Frankrijk een storm van verontwaardiging ver. oorzaak! (Vervolg van pagina I) De broeder verklaart op geen enkele wijze door Brou wers gechanteerd te zijn. Hij was op diens verzoek ingegaan omdat hij zich helemaal inge leefd had in diens problemen en de neiging om „hulp" te bieden niet meer kon onder drukken. Hij verklaarde giste ren erg opgelucht te zijn nu alles voorbij is. Overigens is de politie nog geen stap verder met het on derzoek naar de herkomst van ofc drie stiletto's die de vier gedetineerden bij hun gijze lingsactie oog hebben ge bruikt. De politie houdt het er op dat de broedei en de pros- titué daar niets mee te maken hebben. Zekerheid is er echter (nog) niet. Tieke B. heeft nog geen volledige bekentenis afgelegd en kan dus nog niet vandaag voor de officier van (Van onze correspondent) ROME „Ik wil dat voorstel van de progressieve drie voor een heffing op vlees wel eens technisch uitgewerkt zien. Ik voorzie dan grote problemen, en dan denk ik met name aan de zuidelijke EEG-partners, waar om het vriendelijk te zeggen, een vrij zwakke admi nistratie bestaat". Aldus de reactie van de Ne derlandse landbouwminister Van der Stee op het onlangs gelanceerde voorstel van de PvdA, de PPR en D'66 om op bepaalde vleessoorten een hef fing op de consumentenprijs te leggen Minister Van der Stee gaf die reaktie in Rome, waar hij deelneemt aan de Wereld- voedselconferentie waarover men volgens hem geen al te hoge verwachtingen mag heb ben. „De conferentie is vooral be doeld om het kader te schep pen het internationale klimaat te verbeteren waardoor straks bepaalde onderhandelingen be ter gevoerd kunnen worden en plannen kunnen worden uitge werkt". PvdA-Kamerlid A. van der Hek - als spéciaal adviseur aan de Nederlandse delegatie ver bonden - gaf als nadere toe lichting op het recente voor stel dat de heffing bijvoor beeld niet van toepassing is op rundvlees. „Varkens en kippen eten voer waarin granen ver werkt zijn die puur voor de menselijke consumptie ge- schikt zouden zijn. Als er van dat vlees minder gegeten wordt - bijvoorbeeld omdat het duurder wordt - zouden var kens- en kippenproduktie van zelf dalen en zou je consump- tiegranen besparen", aldus ha heer Van der Hek. „Wij vinden dat je gezien het honger- en voedselprobleem in de wereld als Nederlandse overheid best een politiek kunt voeren die op een zekere versoberins van ons voedsel pakket is geriebt", aldu9 de heer Van der Hek justitie worden geleid. Broe der N. echter wel. De Haagse recherche is broeder N. op het spoor geko men na enkele anonieme tips over de bezoekerslijsten van d-verse gevangenissen, waar Brouwers zich de laatste jaren heeft opgehouden. Brouwers heeft hem in ieder geval met „verlinkt". De broeder op zijn beurt heeft de prostitué niet „verraden". Ook zij kon na anonieme tips worden gearres teerd. Zowel de monnik als de prostitué staat een aantal ja- ren gevangenisstraf te wach ten Wat de ontvluchting in Breda betreft, daarvoor kun nen beide maximaal twee jaar krijgen. De gijzelingsaf faire en nun aandeel in de voorbereiding ligt zwaarder daar k- i en straffen van maximaal negen jaar worden geëist. De Haagse politie kon met de berichten bevestigen (ont kennen ovecgins ook niet) als zou broeder N. vorig jaar een verbod tot velbezoek heoben "■kregen. Naar verluidt sou broeder N. «v z'n broer en kamerlid coi tact hebben ge had met munster Van Agt, die dat verbod veer zou hennen opgeheven. De bezoeken aan Bi ouwers konder daarna weer doorgaan De kloostergemeenschap van de Benedictijnenabdij te bis terhout heeft via haar advo caat uieegeut i ld dat met ver slagenheid is vernomen dat een van taar mede-broeders heett bekend dat hij wapens heeft gelevei c. Over de be1 weegredenen welke de me ie broeder tot cd ze stap henben gebracht kenner geen nadere inlichtingen worden verstrakt omdat de kioostergem "en- schap, volet.Fk onwetend va- hetgeen zich vooraf heeft at gespeeld, ttv os uiteraard jeer, contact kan hebben met haar mede-broeder en omda' de kloostergemeenschap daar.-ri - bo"en. en vt nicht op de eer ste plaats- aan de mede-i-oe- rier zelf de gelegenheid iaat om in alle (.„/echtheid en zon der enige beïnvloeding leze beweegredenen desgewenst naar buiten te brengen", ildus de advoceat. „Alhoewel de kloosterge meenschap beaiepen heeft dal er geen enkel <erhtstreeks he oogd veruand bestaat tussen deze door ern mede-broeder bekende misstap en het gijze lingsdrama in de Schevemng ;e gevangenis spreekt het vanieli dat de klo.-stergemeensc lap niettemin- nu meer reeds dan voorheen rijdens het drama zelf, begaan is met de benarde ervaringen en de droeve nas leep voor alle betrokkenen aldus de raadsman in zijn me- dedeline mimen» de klooster gemeenschap. Stehliin is staf-chef van de Franse luchtmacht geweest- Hi; nam zijn besluit tot terug trekking na een langdurige vergadering van zijn pairtij van hervormers, die de rege ring vain Giscard d' Estadng steunt en tij-diens het Gaullisti sche bewind in de onoositi» was. Volgens Max Lejcune, voor zitter van de (kleine) partij, besloot Stehlin zich terug te trekken teneinde zijn algehele vrijheid van persoonlijke actie te herkrijgen. Stehlin wil overigens wel zijn kame-rzeta1 behouden- De generaal had in een nota aan president Gisca-rd d' Es- taing vraagtekens geplaatst achter de kwaliteiten van de Mirage, een van de toestellen di-e in aanmerking komen voor de opvolging van de Startigh- ter van vier NAVO-lantfen waaronder Nederland. Hij kritiseerde ook de firma Dassault (d-e fabrikant van de Mirage)- Franse regerinigskrin gen vrezen dat de nota van Stehlin de Mirage een flinke tegenslag heeft bezorgd in de harde strijd om de miljarden order. Namens het Belgische mi nisterie van defensie is be kendgemaakt, dat er een be sluit is genomen over het type vliegtuig, dat de Starfighter 104 G-jager zal opvolgen, „en dat de verklaringen vam een vroegere chef van de Franse luchtmacht ten voordele van Amerikaanse machines hierop geen invloed zullen hebben". Er is niet meegedeeld hoe het besluit is uitgevallen. Intussen heeft gisteren op verzoek van de Franse Das- sault-vliegtuigfabrieken in Utrecht een gesprek plaatsge had tussen een delegatie van het overlegorgaan van de drie Nederlandse vakcentrales en enkele vertegenwoordigers van Dassault, onder wie secre taris-generaal Pierre Fran- £ois. Besproken werd welk aan deel de Nederlandse industvk zou kunnen krijgen in de ver vaardiging van de Mirage en over de effecten die mogelijk compenserende Franse orders in ons land zouden kunnen hebben op de werkgelegen heid. Een trouwe lezeres heeft me in de vorm van een gedicht geschreven hoe zij denkt over die hele grote warrige wereld om haar heen. Ik geef het vandaag aan u door, niet al leen omdat ik een zwak heb voor trouwe lezeressen, maar vooral omdat ik denk dat ve len er wel iets van zichzelf in terug zullen vinden. Het merken dat de vragen die jou beroeren, ook anderen bezig houden, kan al helpen om antwoorden te vinden Niet nu, meteen, maar onder weg in de loop van de tijd misschien. „Mens. wie ben ik"?, zet onze vriendin (een jonge moe der. vóór in de 30) boven haar verhaal. Een verhaal, dat vak technisch misschien meer een rijm dan een echt gedicht moet heten, maar dat ik in ieder geval de moeite waard vindt u te laten lezen. Omdat het echt is, denk ik. „Ja lieve mensen, daar zit ten we dan; midden in de chaos, we kunnen 't nauwe- lijks aan. Net als de natuur, die ziet het ook niet meer. Maar blijven zoeken, mensen, keer op keer boeken wij eigenlijk wel naar 'n evenwicht? Zoals de natuur, is dat niet onze plicht? Vertrouwen op hem en ver trouwen op onszelf, dat blijft altijd zoeken, zeg nou zelf. lir Ja lieve mensen, dat is het machien, waarin wij leven. Is dat het misschien? Probeer het te vinden, ieder voor zich. Dat. lieve mensenis dat niet onze plicht? Zeg, beste vader, ging uw leven zó goed? Dat is dan een zegen, die zo wezen moet. Misschien is een ..dank ie" beter op z'n plaats dan geklop op uw borst, in alle gehaast- Zep lieve moederliep uw kind niet in 't gareel? Geef het dan liefde, dat helpt zo veel. Het is toch de weg die hij moet gaan. Samen gaat het beterdan blijft hij niet staan. Hé, jonge lieden, wat is dat nou. zeg! Zijn wij verantwoor delijk voor jullie weg? Grapje zeker? Maar jullie richting is goed. Materialisme is iets, dat er niet toe doet- Alleen bouwen op hem, is dat 'n eerlijke zaak? Zeg, rechtse mensen, waar ligt dan uw taak? Maar linkse vrien den. hoe arrogant! Gaan op één been is niet zo char mant. Wens u gelukkig met een beetje van twee. 't Strand was er toch ook niet zonder de zee". Dat was het Lees het nog maar nsTotmorgen MERIJN DEN HAAG (ANP) Be richten, als zou de gezagvoer der van het toestel dat de drie Japanse commando's naar Da mascus heeft gevlogen, Pim Sierks, tien procent willen ontvangen van de 300-000 dol lar die nog bij de Syrische autoriteiten berusten, zijn on juist. Een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag ver klaarde desgevraagd dat hem van een dergelijke claim niets bekend was, en evenmin van eer of andere regeling in Frankri'k, waarop een derge lijke claim zou kunnen zijn gebaseerd (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13