Van Domoor tot Redder Spruitjes voor kabouter Pip Israël wil lening van honderd miljoen dollar van Nederland DE ONTVOERING VAN DE KONING PIMPAMPOENTJE Alternatieve dienstplicht in Amerika geen succes Ferdinand Lop: Een leven vol illusies Nederlands ziekenhuis ir gescheept voor Vietnam kleine stem GERUCHTEN Niet gek Uilffepiit Vrouwen in 111 vredesmacht voor het M idden-Oostei i HCOlSNSDA© 6 NOVEMBER 1974 v-\ j, iVos.*' Kabouter Domoor sliep Opeens schrok hij wakker. Hij hoorde gekrijs. Het leek op een heksenschreeuw. Hij deed zijn ochtendjas aan en ging naar buiten. Er kwamen nog meer kabouters naar buiten. Ze zeiden, we moeten de ko ning waarschuwen. Er ging een kabouter naar de koning maar hij riep uit: „De koning zijn bed is leeg"- De heks had hem ontvoerd. Kabouter Weetalles zei:„Er woont een heks aan het einde van het dorp". Kabouter Dom oor riep uit: „Daar ga ik naar toe". Zo gezegd zo ge daan. Hij ging op weg. Na zo'n twee uur lopen zag hij een huisje in de verte. Kabou ter Domoor wachtte tot het donker werd en de heks ging slapen. Toen sloop hij naar het huisje toe. Hij voelde of de deur open was. Ja, hij was open. Hij ging naar binnen. Hij hoorde de heks snurken. Kabouter Domoor ging de slaapkamer van de heks bin nen- Daar zag hij een sleutel hangen. Die pakte hij. Dan gaat hij de kamer uit. Hij komt in een lange gang. Dan hoort hij op een deur bonzen en roepen: „Laat me eruit! Laat me eruit!". Toen stak kabouter Domoor de sleutel in het slot. Hij paste. De koning zat erin en kabouter Do-moor haalde hem eruit. Ze bonden de heks vast en staken het huis in brand. Ze gingen terug naar het kabouterbos. En ka bouter Domoor kreeg de naam Redder Marlies de Vries, Breda, 10 jaar. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Er was eens een héél klein beestje, een pimpampoentje was het. Hij zat op een klein plantje in het veld. Daar was hij zo een paar minuten aan het kruipen toen een grote hand hem liet schrikken Hij plukte het plantje af en nam het mee naar de bloemenwinkel. Toen stond dat plantje dagenlang in de winkel tot iemand het kocht. Hij nam het mee naar huis en zette het in een bloempot. Hilaire van Acker, Westdorpe. «XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJ Marcel en Ingrid Blijlevens uit Dongen stuurden ons twee tekeningen, die bijna hetzelfde zijn. Hierboven 4 tekening, die Ingrid maakte. XXXXXXXXXXXXVXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXVVXVixvv Nicole en Cécile Ex uit Oosterhout hebben ons twee leuke tekeningen gestuurd Het werk hierboven is van Nicole. De tekening van Cécile was zeker zo mooi, maar zo groot, dat ze niet in de Kleine Stem paste. Verkleinen kon ook niet want daar waren de poppetjes te klein voor. Het is feest in Pips dorp- O, wacht even, ken je Pip al? Neen, dan zal ik het jou eens gauw verteilen. Pip is een kaboutertje, Hij is de kleinste van het dorp. Maar ik zal even iedereen voorstellen. Krik en Krak de heksen, de reus Bonnegal en een lief klein bloemetje, die de reus bewaakt, een leuk oud mannetje Krijn en de sleutel boef. Nou ga :k je vertellen over Pip. Pip is morgen jarig. Pip moet nog een nachtje slapen. Kom we gaan eten roept de koning opeens. Pip schrikt, hij zat net te denken. Aan tafel Pipje, roept de koning nog- eens. Ja, ik kom al. Wat eten we, koning vroeg Piet' de knecht. Vraag niet zoveel aan mijn vrouw Piet, zegt de ko-_ ning. Majesteit vroeg Piet weer, als u nou eens de pot met spruitjes Maar ver der kwam hij niet want over de hele tafel klonk de stem van Pipje. Ba spruiten. Naar bed zei de koning en Pip sliep een nacht en toen was onze Pip jarig. hi it ii ui in ii in min ii ii ii in in ii ui it ut hi li 111111111111111111111111111(111111111111111 Sinterklaas nadert en de eerste tekeningen met Sinterklazen en Zwarte Pieten komen al bij ons binnen. Deze tekening is van Patrick Franken uit Rijen. eindredaktie rieja van aart „Poes bij paddestoelen" heet deze tekening van Dortk' miniSturms. die 6 jaar is en in Terneuzen woont. txxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxvxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx'xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxXxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx» (Van onze correspondent) TEL AVIV Tegen de ach tergrond van het leeglopen vain de schatkist heeft Israël Nederland om een lening van 100 miljoen dollar gevraagd. Indien het gat in de betalings balans niet wat wordt gedicht staat de Israëlische economie volgens vooraanstaande econo men hier op het punt van instorten. In een keihard televisiepro gramma over de snel naar een ernstige crisis afglijdende eco nomie bepleitte dr. Arnon, de oud secretaris-generaal van het ministerie van financiën, de onmiddellijke invoering van een economisch noodprogram- ma- Wellicht wat overtrokken, ma-ar beslist niet minder dra matisch, twijfelde deze eco noom van Nederlandsen huize aan net economisch voortbe staan van de joodse staat in dien er op korte termijn niet uiterst krachtig wordt ingegre pen- Volgens dr. Arnon moet de regering-Rabin een fiscale en monetaire politiek uitzetten welke de levensstandaard te rugdraait op het niveau van omstreeks 1963. De import van luxe-artikelen zoals auto's, elektrische apparaten meubels en schoenen dient naar het oord-eèl van deze invloedrijke econoom langs administratieve weg te worden verboden. „Het moet uit zijn met de luxe. dat kunnen we ons niet veroorlo ven". Al weken gonst het van de geruchten over ophanden zijn- de devaluatie van het Israë Lische pond met maar liefst 50 procent of meer Met een gi gantisch tekort van 4,5 miljard dollar op, de bot.aUn v^alans en i-ullarre^rvcs ynn hng slechts driekwart miljard dol lar goed voor dekking van de import voor de duur van 2 maanden verkeert de Israëli sche economie in wezen :n een failliete situatie. Een derde van het bruto nationale pro- dukt 2 miljard dollar eri 9 miljard Israëlische ponden gaan dit jaar naar defensie. Desondanks is met een inflatie van tegen de 35 procent per jaar de levensstandaard in 1974 volgens de minister van financiën Rabinowitz nog met 3,4 procent in absolute termen gestegen. De bestedingsbeper- kingspolitiek van de regering heeft dus geen zoden aan de dijk gezet. De ernstige economische moei lijkheden verhogen Israël af hankelijkheid van de Veren g- d-e Staten en maakt de inte gratie van immigranten uit de Sovjet-Unie extra mogelijk. Reeds nu wordt er in Jeruza lem gesproken over het stop zetten van het verlenen van grote materiële voorrechten aan nieuwe immigranten. Volgens Israëlische economen komt de immigratie van 60.000 Russi sche joden per jaar, waarvan sprake is, Israël op een jaar- l.jkse uitgave van 1,2 miljard dollar te staan De Israëlische economische cri sis wordt verscherpt dior het teiuglopen van de giften van het wereldjodendom met een derde en van buitenlandse in vesteringen met 40 procent. Voor het uitbreken van de Zesdaagse oorlog in juni 1967 verkeerde Israël eveneens in een ernstige economische cri sis die werd gekenmerkt door een werkeloosheidsgraad van 10 procent en emigratie naar de Verenigde Staten, Canada en Australië. Vanwege de toe vloed van miljarden dollars na de oorlog en de integratie van omstreeks 50.000 Arabische werkkrachten uit de bezette Arabische gebieden in de eco nomie wei-d de crisis omgezet in een ruim zes jaar durende boom die nu op het punt staat even dramatisch in te storten als zij begon.' (Van onze correspondent) WASHINGTON Het voor waardelijke amnestie-plan dat door president Gerald Ford is ontworpen voor Vietnam-de- serteurs en dienstweigeraars, is een flop. Het plan werd op 16 september door president Ford afgekondigd, maar eind oktober bleek dat van de 12.500 deserteurs die voor het alternatieve-dienstplichtplan in aanmerking komen er zich nog geen 1500 hadden gemeld. Van deze rond 1500 zaten er at ruim 500 iin gevangenissen. De lust van dienstplichtontdui kers om zich op te geven voor alternatieve dienstplicht is nog geringer. Van de rond 6800 die zich op vrije voeten bevinden hadden er zich eind oktober nog geen 70 opgegeven. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Elders zou het niet mogelijk geweest zijn. Elders betekent niet alleen buiten Frankrijk, buiten Pa rijs, maar buiten de wijk Saint Germain des Prés, die zijn domein, zijn operatiege bied, zijn wereld was. In december 1954 had hij zich tot Versailles gewaagd omdat hij weer kandidaat voor het presidentschap van de repu bliek was, toen werden de presidenten nog door het con gres van Versailles gekozen. En een veel onbekendere dan Ferdinand Lop werd presi dent: René Coty. Maar Ferdi nand voelde zich weinig thuis in het vreemde Versailles en vroeg in het restaurant waar de journalisten een late maal tijd gebruikten in afwachting van de uitslag van de 13e of 14e stemronde of hij naast ons mocht komen zitten. Wij kenden elkaar sedert een jaar of zes ofschoon wij in onze destijds hoogdichtge- knoopte vaderlandse dagbla den Ferdinand Lop maar moeilijk „verkopen" konden omdat „anders zijn" toen nog algemeen „gek" gevonden werd. Maar hij verleende ons in die veertiger-jaren een van de eerste Parijs straatinter views. Ferdinand Lop was natuurlijk niet gek, al was hij dan ook in Marseille geboren waarin ze kere lieden een soort predesti natie voor psychiatrische ge compliceerdheden meenden te moeten zien. Hij predikte zijn filosofie en zijn staatsleer hoofdzakelijk op de dertig me ter troittoir en de 4'/2 meter Rue St. Benoit tussen café de Flore en Les Deux Magots, filosofische gezichtspunten on geveer halverwege poëzie en een zachtaardig delirium. Hij was een deel van het straat beeld een bijna historisch mo nument: platte hoed. bril, wei felende snor, een tot een ruïne vervallen gebit, een onafschei delijke sjaal en een jas met kolossale panden.- Hij propa geerde het doortrekken van de Boulevard Saint Germain tot aan de zee met een rollend trottoir om er sneller te ko men. het uitbannen van het pauperisme en was geregeld kandidaat voor alle verkiezin gen met name voor die van (Van een onzei verslaggevers) ROTTERDAM Met veel offi cieel vlagvertoon heeft het Medisch Comité Nederland- Vietnam (MCNV) gisteren zijn volledig ziekenhuis over gedragen aan de ambassadeur van de Voorlopige Revolutio naire Regering van Zuid-Viet- nam en een tandheelkundige Polikliniek plus de inventaris voor een provinciaal zieken huis aan de ambassadeur van Noord-Vietnam. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking was aan- wrzi" b,: bet do-Mi i>- het schij Gera hijsen van de eer ste kist met een gedeelte van het ziekenhuis. Tevoren had hij er op gewezen dat men „als regering verheugd was dat hulp via verschillende ka nalen aan deze landen werd gegeven". Voorzitter van het oestuur van het MCNV Prof. dr. J. H. de Haas bezegelde met het overhandigen van de maquette van het ziekenhuis aan de ambassadeurs de over dracht. Het Medisch Comité Nederland- Vietn-am werd vijf jaar gele den opgericht om hulp te ver lenen aan Vietnam dat na der tig iaa' oorlog zwaarder was it-' tfjntl Pnig ander land in de wereld. Een paar jaar geleden wilde men bij wijze van hulp een ziekenhuis stu ren. Dit idee kreeg gestalte. Het ziekenhuis werd in Ne derland ontworpen (op de technische hogeschool m Delft) en gefabriceerd (bij Prins te Dokkum). Het stond gisteren verpakt in 382 kisten op de havenkant van de Walhaven in Rotterdam. De bijna 600000 kilo zou ongeveer half decem ber Haiphong binnenlopen. Daarna gaai de reis per kust vaarder en vrachtwagen naar Zuid-Vietnam waar het zie kenhuis wordt neergezet. Met het hele ziekenhuis (230 bedden! is een totnal hedrag van vier miljoen gulden ge moeid, drie miljoen is op al lerlei wijzen ingezameld door het MCNV, 1 miljoen bijge dragen door de Nederlandse regering. Tegelijk werden gis teren ook apparaten voor een tandheelkundige polikliniek (60.000 kilo) en de inventaris van een provinciaal ziekenhuis (18.000 kilo) ingeladen. Met deze miljoenenzending is hel werk van het Medisch Comité allerminst afgelopen. Men stel de dat het „nu werkelijk was begonnen". In de komende tijd wil men 1 miljoen aan instrumentarium .-■turen voor het ziekenhuis, te vens wil men de jamninita- tie vanauit Nederland financi eel steunen met anderhalf miljoen per jaar Voor andere medische doelen is nog veel •r,ee, geld nodig: de volksziek te malaria .ril men door kini- nezendingen a anderhalf mil- >en helpen bestrijden, de TBC-bestrijdin-g ondersteunen met een bedrag van vijf mil ioen gulden. „Het Medisch Co mité heeft nog minstens vijf entwintig jaar gewerkt. We hopen dat deze e°rste zending wordt gezien als een vredelie vend bruggehnofd". aldus een zegsman van het MCNV. Mi nister Pronk zegde toe dat hii hoopte dat hii het Medisnb "nmité in 4- toekomst kon blijven steunen. het presidentschap. En regel matig kreeg hij stemmen, niet veel maar hij kreeg stemmen. Daarnaast was hij permanent kandidaat voor de Académie Frangaise en tijdens een van onze laatste en lange gesprek ken in een eethuisjes waair men steeds slechter eet en dat steeds beroemder wordt, joeg hij ons de schrik op het lijf: Ferdinand Lop begon er in te geloven ooit nog president of lid van de Académie te wor den. Het waren de mooiste momenten van zijn leven want er is weinig schoners dan een illusie hoe kortstondig ook. En wij geloofden na onze eerste schrikijverig met hem mee en 's anderdaags schreef hij ons een brief om ons te bedanken voor het vertrouwen en hij stuurde ons telkens als hij weer een boek geschreven had een exemplaar met een fraaie opdracht. Laatste werk Zijn laatste werk was „Anti Maximes", in totaal schreei hij meer dan veertig boeken voor namelijk uiteenzettingen van zijn politieke en wijsgerige overtuiging. Me* het voort schrijden van de jaren werd het hem moeilijker op de bou levard zijn uiteenzettingen te geven Een plaatsvervanger, een opvolger begon steeds meer de aandacht te trekker, mogelijk omdat hij bonte bloe men in zijn indrukwekkenoe baard g"estoken had en een bezienswaardig rijwiel be stuurde: Mouna Aguigui die tegen daken, overdekkingen en dergelijken is en -de open lucht verheerlijkt en nog veel meer En Ferdinand probeerde no - 1 malen de n- -tie. de ludht- en watervervuiling, in zijn orogramma onder te brengen maar hij had de kracht en het echte geloot met meer Hij was over de tachtig en zijn langdurige en harr'p<akki <rp itt-lidpf iri- V,'v <ér 'p 1 c hadden hem uitgeput en zijn hart vermoeid: de opweW van oratoire euforie werio zeldzamer. Enkele dagen P den is hij in een c™1®"' sche kliniek in Evreux ge ven, 83 j aren oud. Zijn dat een illusie was en hij tallozen tal van blije ®"j menten verschafte met va stellen en waarheden simpel en zo logisch ivara- zij totaal gek leken, on»- wereld waarin Ferdinand - ze deed totaal gek was. Mouna Aguigui draagt in dagen chrysanten in ajn denge baard ter nageda»- aar Fe,-d riand Lop voor -i niet eo"- aan de L1--, Saint Germain een rustplaats gevonden te» den. JAN DRW (Van onze redactie buitenland) Aan driedaass olli'- CAIRO van zijn bezoek aaei Egypte Canadese minister va1 sie James Richardson gezega, dat zijn 'and is 50 vrouwen op tc net Canadese contingent V.N -vredesmacht '-1'' midden-oosten. Het contingent Kiehanison worder j in de stad Ismail)' Sue/.Kanaal. Ricliaroso hrt de politiek van -ie se regering is het aa- dat in het leger oPen n,. -rouwen, te vergrote»- •f voorziet dat "gin volgend J

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 16