STAKINGEN AIS POLITIEKE KRACHTMETING IN FRANKRIJK V.S. VERSNELLEN ZENDING VAN WAPENS NAAR ISRAËL WERELD V OEDSELCONFERENTIE PvdA overweegt wijziging eigen abortus-ontwerp hinezen Overstroming in Oklahoma WIJZIGING KEURINGSEISEN MAKEN VALHELM DUURDER GEWONDEN IN LISSABON Israël verwerpt erkenning P.L.O. Fernhout overleden Rood Portugal roert zich J' buitenland 'Volgens regels een miljoen gulden aan prijzen WOENSDAG 6 NOVEMBER 1974 13 (Van onze correspondent» PARIJS - Met (ie verkla- fj„ r van de Franse regering ?i. heersende stakingsgolf door de communistische vak- bondscentrale CGT een poli tieke actie is me Het doel het eezas te ondermijnen is het in wekere zul tot een lcrachtme- tin' tussen uiterst links en de overheid gekomen De loonon derhandelingen met het CGT" personeel waarvan de staking de twintigste dag is ingegaan, maken nog steeds passen op de plaats. Daarnaast zijn wikte stakingen uitgebroken bij de nationale gas- en elektrici teitsbedrijven, de spoorwegen, het Parijse autobussysteem, de mijnwerkers in Lotharingen, de detailhandelaren in stooko lie, de offset-drukkerij van het land, terwijl bij de natio nale radio en tv zekere perso neelsgroepen weer het werk zullen neerleggen. Zelfs de veeartsen zijn in staking ge gaan om ertegen te proteste ren dat zekere dierengenees- middelen op supermarkten verkocht worden en tegen een plan om hulp-veeartsen zonder volledige bevoegdheid op te leiden. Maar het gevolg van de staking bij de offsetdruk kerijen van Neogravure kan een groot aantal weekbladen en tijdschriften niet verschij nen en uit solidariteit met de 6.000 personeelsleden van hel bedrijf dat zware verliezen lijdt en hervormd moet wor den legt woensdag 13 novem ber de hele grafische industrie het werk neer, waardoor die dag geen dagbladen in Frank rijk zullen verschijnen. Met de verklaring van de regerings woordvoerder dat de CGT en de communistische partij de stakingen politiseren poogt de overheid de publieke opinie tegen de communistische par tij en haar vakbondscentrale te mobiliseren. De secretaris generaal van de trotzistisch getinte CFDT-vakbond heeft impliciet het politieke karak ter van de stakingen herkend- De eerste minister heeft in de senaat verklaard dat niet ge duld zal worden dat de staat ontwricht wordt. De autoritei ten hopen, mogelijk niet zon der redenen dat het publiek als gevolg van de groeiende overlast en de overtuiging dat de stakingen als politiek wa pen door uiterst links gebruikt worden, zal reageren. Dit ge beurde o.a. in 1969 toen de CGT zich genoodzaakt zag in- derhaast bakzeil te halen om dat de openbare mening zich snel tegen haar keerde omdat de centrale een staking uitge roepen had, die klaarblijkelijk uitsluitend van politieke aard was- (Vervoüig van pagina I) Bij het debat van de zijde van de kamer kwam vele ma len de 12 weken-periiodie, tij dens welke zwangerschap on- lorbroken wordt en waartegen de justitie in de laatste jaren niet is opgetreden, ter sprake. De communist De Leeuw 'diende een motie in, waarin hij de kamer vraagt uit te r reken, diat deze norm van 12 ■eken „ondeugdelijk moet orden geacht"- Andriessen wees erop. dat het program -an de KVP niets zegt over het verband tussen abortus iprovocatus en de duuir van de zwangerschap. „Wij vinden er altijd een zorgvuldige veging van belangen moet fiatsvinden." PvdA-w oordvoerder Roethof zei dat hem het opwerpen van grens van twaalf weken stmatig" voorkwam. Hij rak er zijn vreugde over uit dat de minister nu onomwon- pen heeft laten weten, dat ook de toekomst in de bestaan de praktijk voor het verb re en van zwangerschappen be de twaalf weken geen rincipiële verandering zaïl ~rden gebracht. In PvdA-kring valt overi gens te beluisteren, dat Lam berts en Roethof overwegen pun in 1970 ingediende wets- -twerp vanwege de politie ke haalbaarheid zo te wijzi gen, dat daarin een grens van dertien weken wordt opgeno -Mevrouw Goudsmdit (D'66) wie het debat was aangie ren, maar diie niet kon reken namens haar gehele ctie (o.m. dr- Imkamp is t niet met haar stellingname s). hield de minister voor, in de BI oem enhove -kliini ek al.e essentiële punten ge kt wordt volgen® de re- (Vervolg van pagina 1) 1 inmiddels was in het restau- ™"t ui Rijsbergen een code- jflst met korte telegramzinne- jes, waarmee de komst van koerier met heroïne we'd Mgekondigd, gevonden. De 'eJP:lmmen waren steeds ge- ™.,:lan Goh, die in Malakka °™t gezocht voor eenentwin- Sf gewapende roofovervallen Ra een moordaanslag op een -btieman- viS°b werd aa"gehouden in jyn woning, en bekende dat -iet Jimmy handel dreef. ;rtfenMb!eek dat ook de 25- -1= Nederlandse antiekhan- j_ dokn H. uit Amsterdam F bet komplot betrokken was, verband met het doorzeil en van heroïne naar Zweden, -n e? in gezelschap van 'anr„i, ?es Z1in woning »erd o e.n'-i In hun bagage j telefoonnummer ge- i h" Vïl een hotel in Brus- val rr bi-i een politie A, Jlmmy te vertoeven, an! e"der dit Jaar hadden jrnmv tl g SePr°beerd »7„ vermooiden, omdat w-i iilUtn heroine van slechte an-l! geleverd zou hebben, iet tw,f.1eZ? kwaliteit had "aid dlmmy niet be- oor hl°0r Zdn lever™b wat foda bT'jWeer reden was zijn Kruimen uit de wes lan?1",» u°?tkent overigens n ^Dat ebben doodgescho- ebhan 20 j een zekere Pong houdt er SS3-"' De P°li;ie ze Prmo» ,,nlng mee dat de- iie ya tJ le,en in de fanta- v<w Jimmy bestaat. gels, die minister Van Agt heeft gesteld in het door hem tijdens het kabinei Biesheuvel ingediende wetsontwerp: man blijft ver beneden de grens van de levensvatbaarheid (24 welken), er is tussen huisarts, lijk werkster en beh-andelendte artsen, er is zorgvuldige afwe ging- en indicatiestelling man werkt mediscih. gecontroleerd en verantwoord Zij wekte in eerste termijn de indruk, dat zij de kamer om een uitspraak zal vragen, dat het vervolgingsbeleid t.a.v. de Bloemenhove-kliniek on juist is. Het ziet er overigens niet naar uit, dat zo'n uit spraak door de meerderheid van de kamer zal worden ge daan. Dat is dan vooral het gevolg van het feit, dat de PvdA niets voor zo'n uit spraak voelt, omdat daardoor politieke moeilijkheden zou den gaan ontstaan. KVP-leider Amidriesson sprak, in reactie op medede lingen van het kabinet en uit spraken van Roethof (PvdA) oveT die mogelijkheid vam be handeling van slechts één wets ontwerp (dat van Lamberts en Roethof), dreigende taal tot kabinet en regeringspartners. Minister Vam Agt heeft in zijn brief de mogelijkheid open gelaten, dat na de jaarwisse ling alleen het wetsontwerp Larnberts-Roethof zou worden behandeld. Roethof zelf legde die uitspraak zo uit, dat het in het voornemen van de rege ring ligt om het formeel nog aanhangige wetsontwerp Stuyt-Vam Agt uiterlijk per 1 jamuiami a.s. in te trekken, on geacht de vraaig of dan het confessionele wetsontwerp is ingediend. De PvdA-fractle, zo kondig de hij aan, is van plan na de jaarwisseling de kamer te ver zoeker om bij gebreke van een ander initiatief-ontwerp het ontwerp Larnberts-Roethof op de kameragenda te plaat sen- Als motief hiervoor voer de hij aan, dat de bestaande rechtsonzekerheid niet langer meer mag voortduren, een stelling die door vele sprekers ook Andriessen werd onderschreven. Zij zeiden dat deze be spoediging het resultaat was van een ontmoeting die de minister van defensie, Schlesinger, vorige week had met de Israëlische am bassadeur, Dinitz. De am bassadeur vroeg om snellere verzending vanwege de vrees voor het uitbreken van oorlog na de Arabische topconferentie in Rabat, die de Arabieren op één Lijn plaatste met de Palestijnse bevrijdingsbeweging. De diplomaten zeiden dat niet overeengekomen is meer Amerikaanse wapens te stu ren. Het gaat alleen om ver snelde verzending van wapens die Amerika al toegezegd had. De verzendingen betreffen he le wapens en niet slechts re serve-onderdelen. Volgens genoemde kringen versterkte de versnelde zen ding het moreel van de Israë lische militairen. De Israëli sche oud-minister van defensie Mosje Dajan zal maandag voor besprekingen naar Washington komen, zo werd gezegd. Hij brengt op het ogenblik een bezoek aan de V.S. Intussen heeft de Israëlische regering gisteren verklaard dat zij de erkenning van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie door de Arabische top conferentie in Rabat verwerpt, „De Arabische leiders koeste ren een gevaarlijke illusie als zij denken dat militaire kracht in enigerlei vorm de crisis in het Midden-Oosten zal oplos sen". In een toespraak tot de knesset (parlement) in ant woord op de besluiten van Ra bat zei premier Yitzhak Rabin dat Israël zijn strijdkrachten heeft uitgebreid en een groot scheeps programma voor de aankoop van wapens heeft op gesteld- Rabin zed dait Israël nauw keurig de stappen van Egypte, Syrië en Jordanië gadeslaat om vast te stellen welke hou ding het na de conferentie in Rabat ten aanzien van de vre de zal innemen. In zijn verklaring bevestig de de premier dat Israël be reid is territoriale compromis sen te sluiten in ruil voor tussentijdse stappen naar vre de met Egypte en Jordanië. Hij herhaalde dat Israël niet met de Palestijnse bevrij dingsorganisatie zal onderhan delen over de toekomst van de bezette westelijke oever van (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Verenigde Staten bespoedigen de verzending van wapens, waaronder militaire vliegtuigen, naar Israël. Dit hebben diplomaten in Washington gisteren meegedeeld. de Jordaan. Op de Arabische topconfe rentie in Rabat werd besloten de PLO te erkennen als de enige vertegenwoordigster van het Palestijnse volk, van wie 670.000 mensen op de westelij ke oever van de Jordaan wo nen, en de PLO te machtigen een nationaal vaderland te vestigen in bezette gebieden die Israël opgeeft (Red.). Overigens hebben vier Pa lestijnse leiders gisteren in Beiroet op een persconferentie verklaard, dat zij zich met alle middelen zullen verzetten te gen de vredesmissie van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. „Onze overwinningen op im perialisme en zionisme hebben de afgezant van het Ameri kaanse imperialisme, Henry Kissinger, geschokt. Hij haat ons volk en zweert samen te gen de Arabieren", aldus de vier leiders van het Palestijn se Nationale Front, PNF. De vier zijn gisteren door Israël over de Libanese grens gezet en spraken op een pers conferentie die was belegd door het Palestijnse persbu reau Wafa. Zij verklaarden dat de Pa- lestijnen op de westelijke oe ver van de Jordaan elke po ging zullen weerstaan hen weer onder koning Hoessein te brengen en zich zullen blijven verzetten tegen de Israëlische bezetters. „De wereld is niet langer een ranch waar de cowboys in de Amerikaanse regering het voor het zeggen hebben, zoals zij dromen", aldus een verkla ring van de vier- BERGEN De schilder Ed gar Fernhout is op 62-jarige leeftijd in zijn huis in Bergen (N.H.) overleden. Zaterdag zal hij worden begraven. Fernhout werd in 1912 in Bergen gebo ren. Als zoon van de schilder Charley Toorop werkte hij na een jeugd in Noord-Holland en Parijs afwisselend in Amster dam. Italië en na 1956 in Re gen. DEN HAAG (ANP) Op grond van een interim-wijzi ging van de keuringseisen voor bromfiets- en motorhel men zullen deze valhelmen niet alleen duurder wordeni maar ook geen zekerheid ge ven dat er geen helmen op de markt komen, die niel aan de eisen voldoen. Dit blijkt uit een brief van minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat aan de Tweede Kamer, waarin een interimwijziiging is voorge legd ten aanzien van de keu ringseisen voor bromfiets- en motorhelmen. Deze interimwijziging moet worden gezien als een wijziging. die gedeeltelijk voldoet aan de maatregelen, die hij in een blief van 16 september in het vooruitzicht heeft gesteld ter verbetering van de keuringseisen. De minister heeft verder opgemerkt, dat In verband met de omvangrijke voorbe reiding, die een integrale wijziging eist, het niet moge lijk is reeds op dit moment de laatstgenoemde wijziging te presenteren. Na de nieuwe keuringspro cedure te hebben beschreven komt de bewindsman met een aantal opmerkingen. Zo zegt hij dat ondanks de ver scherpte partijkeuringsproce- dure het bij de voor helmen gebruikelijke produktie on mogelijk is om honderd pro cent zekerheid te verschaffen dat er geen helmen op de markt komen, die niet vol doen aan de keuringseisen en desondanks toch van een goedkeuringsmerk zijn voor zien. Daar de genomen proe ven van destructieve aard zijn is een steekproef de eni ge manier om controle moge lijk te maken. Daar de gemiddelde steek- proefgrootte omgerekend op duizend helmen, ook in het interimsysteem, aanzienlijk groter zal zijn dan volgen* de keuringseisen van 1 au gustus 1973, zullen de kosten van de keuring omgerekend per helm in aanzienlijke ma te stijgen. Verwacht mag worden dat ook dit enige in vloed zal hebben op de prijs van de op de markt aangebo den goedgekeurde helm. TULSA, OKLAHOMA Volkomen geïsoleerd door 't stijgende water, staan ge strande automobilisten, sa men met wat gevlucht vee, op een brug over de Bird Creek, nadat overstromin gen in dit gedeelte van Ok lahoma zeker 10.000 mensen van hun huizen verdreven had. Het water bereikte bij na record-hoogte, maar ge lukkig vielen er geen men senlevens te betreuren. LISSABON (AFP-UPI) Bij een theater in het cen trum van Lissabon waar een bijeenkomst van centristi- sche jeugd (vooral Maoïsten) werd gehouden, heeft de politie met traangas en schoten in de lucht enkele hon derden linkse betogers verspreid, die de bijeenkomst wil den verstoren. Veertig demonstranten hebben lichte ver wondingen opgelopen; ook zijn achttien politieagenten gewond. De betogers trokken later naar het hoofdkwartier van de democratische centrumpartij, waar zij vernielingen aanricht ten. Volgens de politie is tij dens de ongeregeldheden ook door burgers geschoten. Er zijn evenwel geen arrestaties verricht. De democratische centrumpartij (CDS) is in juli van dit jaar opgericht. Zij wordt beschouwd als een van de krachtigste politieke groe peringen die niet in de voorlo pige regering zijn vertegen woordigd. Waarnemers zien d-e betoging tegen de CDS-bijeen komst ale een tegenvaller voor de beweging van de strijd krachten, die in april een ein de maakte aan de dictatuur. Er is d-e beweging veel aan gelegen dat de verkiezingen van volgend jaar maart vrij en (Vervolg van pag. 1> In een regenachtig Rome, in een door politie en militairen streng bewaakt congrespaleis, heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties gisteren de wereld- voedselconferentie geopend (zie voor de rede van Kissin ger pag. 1). Waldheim vond het moeilijk de loop der gebeurtenissen die tot de huidige voedselcrisis leidden, na te gaan zonder een gevoel van ontsteltenis over het ontbreken van een voor uitziende blik en van gevoel voor het gemeenschappelijke belang bij zowel personen als regeringen, als bij de interna tionale gemeenschap in het al gemeen Er waren er wel die bijtijds een waarschuwend wsord lieten horen, maar daarnaar luieterden slechts weinigen. Er werden prioriteiten ge steld die nu zekier aanvecht baar lijken, men was noncha lant bij het onderzoeken van de beschikbare statistieken over de voorziendinig met en de vraag naar voedsel. Waldheim sprak o.m. over die geweldige prijsstijgingen, waardoor in woners vain ontwikkelingslan den nu 70 tot 30 prooent meer aan voedsel moeten uitgeven, en over die hongersnood in de Sahel. ,Bet gevaar van een wanhopige situatie, veroor zaakt door een onverwacht mislukken van de oogst, kli maatverandering, plotselinge prijsstijgingen, uitputting van die buitenlandse betaalmidde len in een bepaald lamd, i» voortdurend aanwezig". „Maar het is niet voldoende over de wereldvoedselvoorzie- ning te spreken in termen van nocdhulp. Minder dramatisch, maar daardoor misschien nog des te verraderlijker zijn de tragische gevolgen van een voortdurend slechte voeding, die aan volwassenen hun ener gie ontneemt en die een blij vend fataal gevolg kan hebben voor de lichamelijke en gees telijke ontwikkeling van deren. kin- Naar schatting lijden thans 200 miljoen kinderen in meer dere of mindere mate aan de gevolgen van een slechte voe ding. Wij kunnen niet toestaan dat deze situatie voortduurt", aldus Waldheim. wOTeldrichtplan6 vcL^de land bouw (World Indioartive Plan) van de FAO sommige vain de vam de huidige siti id ki wijs op naitio-niale bel: richt. Over handelspolitiek was er wel wat internationaal overleg, maar er werden geen serieuze pogingen ondernomen om de wereldvoedselbe- hoeften te ramen en ervoor te zorgen dat daarmee in de nati onal e produkti-epolitiek der landen rekening werd gehou den. We moeten de zekerheid geven diat we deze fouten niet gaan herhalen, aldus W-alld- hekn. Hij noemde een paar punten van z.i. overwegend belanig: als eerste het even wicht tussen bevoillkinigsgroej en groei in voedselproduktie. Gaan de arme lamidien, wsar de bevolking het meest toeneemt, bun landbouwproduktio niiet zeer sterk vergroten, dian kun nen ze binnen tien ja-ar voor een graamtekort van 85 miljoen tot 100 miljoen ton komen te staan- Zulke hoeveelheden kunnen niet goed vervoerd en gedistribueerd worden als ze van de huidige producenten moeten komen. En al kon diat wel, dam zou het de importe rende tanden 16 tot 20 miljard dollar per jaar kosten. De ontwikkelingshulp voor landbouw, nu 1,5 miljard dol lar per jaar. zal d-e komende vijf jaar moeten toenenwn tot vijf miljard. Er zal oo-k een zeer aanzienlijke toeneming moeten komen van de produk tie wan kunstmest en bestrij- dlngsmdididelen tegen redelijke prijzen. Het bestaande niet van negen internationale landbouw- onderzoekcentra zal een ste viger financiële basils moeten krijgen. Er moeten werel-d- voedeelreserves gevormd wor den zowel ter stabilisering ven de prijzen als om noodihuiip te kunnen geven in bijzondere gevallen- Er moet een interna tionale handelspolitiek kersen die de markt voor voedings- produktein evenwivhti-ger maakt. De conferentie koos bij ac clamatie de Italiaanse arid-mi nister van lantdb-ouw en van buitenlandse zaken Giusepne Medici (67) als haar voorzit ter. Aan de conferentie nemen miimi'sters uit meer den Hon derd landen deel. Er zijn In totaal meer dan duizend afge vaardigden en waarschijnlijk ongeveer even veel waarne mers zonder stemrecht, die bij deze conferentie van vertegen woordigers van regeringen aandacht komen vragen voor het werk van allerlei niet-gou- vernementele organisaties. democratisch gehouden kun nen worden. De betogers rie pen „dood aan het fascisme' en „het volk zal overwinnen" Zij droegen rode vlaggen van de gereorganiseerde beweging van de proletarische partij (MRPP) en van de revolutio naire brigade, een afdeling van de revolutionaire proleta rische partii. Er moet zonder twijfel een pikante beschouwing zitten in het probleem: hoe vrij is de wil van een vrijwilliger in het Nederlandse leger. Ja, tuil dienstPLICHTIGE A, zich melden als vrijwilliger •K Maar intussen schijnt Vre- deling niet eens veel meer dan 1000 vrijwilligers te kunnen krijgen we voor 'n weekje aard appels rooien in de klei. De rest van de hap voelt zich verplicht paraat te blijven, denk ik- Tenslotte weet je maar nooit. Luns zegt het zo vaak: onderschat de ernst van de situatie niet. Die regen in Zuidwest-Nederlmid is mis schien wel gewoon een Russi sche truc om ons leger in de klei te laten wegzakken. Nou, en daar trappen onze jongens natuurlijk mooi niet in, hè. Maar hulde aan de vrijwilli gers die wél gekomen zijn- Militairen in Zuidwest-Ne derland: dorsvlegels Ik zou best eens languit op een dieplader willen liggen, of breeduit op een hoogwerker wilden zitten Barcelona: blijf bij je leest Schoenmaker Jammer, hoor, dat Aantjes niet naar Zeeland wil komen, daar hadden ze een goeie aan gehad. Slimmerikje, die Aan tjes. Hij sprak van de week op een bijeenkomst van de ARP-kamercentrale Drente (of Drenthe) te Hoogeveen en daar uitte hij onder meer kri tiek op het KVO, het Konink lijk Verbond van Ondernemin gen Het ging om de omroep die het KVO heeft gericht aan de middenstanders om hun saldi bij de rijksinstellingen (giro e.d.) op te vragen en over te hevelen naar de midden- standsbanken, als de regering niet meer zou doen voo- de middenstanders En nu zei Aantjes in Hooge veen dat voorzitter Geurtsen van het KOV, die ook VVD- Tweede-Kamerlid is, voor een goed begrip had moeten ver melden. dat hij zelf commissa ris van de Nederlandse Mid denstandsbont i». Zo'ne goeie hebben we deze week nog niet gehad. En dan is er koffie-., zes, zeven of acht cent goedkoper. Maar Juan Valdes dan? Ik Olé. ben er weer vantussen. MERIJN (ADVERTENTIE) Eigentijds horloges ontworpen door Franse modekoningen, die Schaap Citroen van Gelder Juweliers Diamantairs, met juweliershuizen in Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, VENLO, Roermond, Maastricht, Eind hoven, Den Bosch, Leidschendam, Sassenheim en Roosendaal, als heel speciale prijs in onze puzzelaktie ter beschikking heeft gesteld. Voor U Te winnen Door mee te doen aan de puzzelaktie, voor het zilveren Koningin Wilhelmina Fonds t.b.v. de kankerbestrijding in ons land.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13