„Barcelona alleen met snelheid te verslaan" WCT-profcircus voor derde keer in Ahoy' Mie voo Van Dien Co-i DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND NETZER EN MI WIJZEN FEYENOORD DE WEG NAAR SUCCES: Barcelo gevorderc assistent- Vedettendom en verruwing in voetbal Scholing van betaalde voetballers. STEM (Van onze speciale verslagge ver) MADRID - Als men Günter Netzer moet geloven - en wie heeft werkelijk redenen om aanzijn woorden te twijfelen- dan heeft Feyenoord geen en kele overlevingskans in de j tweede ronde van de Europa cup voor landskampioenen. „Feyenoord gaat zonder één goal gescoord te hebben uit het toernooi", stelt de man die nog in 1972 met het Westduitse elf tal de Europese voetbaltitel veroverde, die gelijktijdig met zijn Borussia Monchenglad- bach grote triomfen vierde en die sinds zijn vertrek naar Spanje ruim een jaar nodig had om zich aan het Spaanse en in het bijzonder het Madri- leense voetbal aan te passen. En Gunter Netzer zegt waarom Feyenoord komende dinsdag in Barcelona kansloos is Hij. „Het Barcelona van Ri- nus Michels, Johan Cruyff en Johan Neeskens kent feitelijk slechts één zwakte het spel in uitwedstrijden Op eigen veld is deze ploeg heer en meester. Niet alleen door de geweldige kwaliteiten van het Neder landse drietal, maar nog meer door die tienduizenden Spaanse supporters die de ploeg altijd tot een ongekende hoogte weten op te zwepen. Ik heb zelf drie keer in Barcelona gespeeld, ik ben in mijn voet- balleven bijzonder veel ge wend, maar wat zich tijdens 90 minuten voetballen in de hel van Barcelona afspeelt, is on waarschijnlijk Het zijn alleen de allersterksten die zich niet door de sfeer van dit stadion uit het lood laten slaan". En Netzer geeft een voor- I beeld van een zaak die hemzelf eens in Barcelona trof: „Met Real Madrid hadden we een taktiek uitgedokterd waar door Johan Cruyff enigszins aan banden moest worden ge legd. Er kwam totaal niets van dat plan terecht omdat de in vloed van het publiek op onze schaduwspelers die Cruyff moesten volgen zo groot was, dat ze geen bal meer konden raken Ikzelf raaktedooral dat geschreeuw, gejoel en gefluit ook helemaal van de kook. Cruyff kan in Nederland een ster zijn geweest, maar in Bar celona is het een afgod. Alleen al naar hem kijken staat voor een Barcelona-supporter ge lijk met oorlog En daarom is Cruyff in Barcelona een dub bel gevaar En daardoor is Barcelona gewoon ook in eigen stadion met te verslaan". Maar Günter Netzer vraagt zich wel af of dinsdagavond de echte Cruyff in het veld zal komen Natuurlijk zal de Am sterdammer in de ploeg van Michels staan, maar Günter Netzer weet te vertellen dat Cruyff de laatste weken steeds meer hinder ondervindt van een enkelblessure En door die enkel is het flitsende uit de ac ties van de Nederlander ver dwenen „Maar een Cruyff op halve kracht is al tlj d nog 500 meer waard dan een van de reserves die Michels nog achter de hand heeft. Daarom speelt Cruyff zeker, ook al is hij gebles seerd", verkondigt Netzer De Westduitser, die sinds de komst van de Joegoslavische trainer Miljan Miljanic en Netzer's Westduitse voetbal makker Paul Breitner einde lijk zijn draai en dus zijn vorm bij Real Madrid gevonden heeft, gelooft voor 100 een grote rol die Barcelona dit sei zoen in het Europacup voetbal gaat spelen. „Wanneer ae ploeg de uit wedstrijden met een redelijk resultaat afsluit, dan zal er op eigen terrein geen vuiltje aan de lucht komen, ook niet wan neer de ploeg met enkele inval lers zou moeten spelen, zoals ditmaal tegen Feyenoord nu de geschorste Marcial en de ge blesseerde Asensi niet kunnen opdraven. Barcelona is name lijk met alleen sterk door zijn sterspelers, maar is vooral las tig op eigen veld te kloppen Netzer: Feyenoord gaat zonder een goal tegen Barcelona gescoord te hebben uit het toernooi" door de grote collectiviteit die Michels in de ploeg heeft ge bracht". Het centrale verdedigings- blok van Barcelona met Tores en Costas mag dan op papier het zwakste deel van de ploeg lijken te zijn, de voor Spaanse Miljanic ..Michels zal zijn spelers opdracht geven vanuit een gesloten defensie te voetballen en zo'n taktiek heeft Barcelona de laatste tijd op eigen veld niet meer gespeeld". begrippen ongekende arbeids- lust van alle veldspelers zorgt er altijd wel voor dat de gaten op tijd worden gedicht. „Daarom", zegt Netzer, „zal Feyenoord er goed aan doen om niet bewust op de zwakke plekken van Barcelona te spe len, maar het spel duidelijk af stemmen op de sterke punten in de eigen Rotterdamse ploeg". En Netzer vult dan zelf snel aan: „Van Hanegem en Wim Jansen, die ik tijdens het we reldkampioenschap voetbal heb leren bewonderen, zullen vanuit hun eigen, zelfverze kerde spel op het middenveld de snelle vleugels Ressel en Kristensen moeten lanceren. Want alleen snelheid brengt dit Barcelona nog wel eens in een panieksituatie en dat is de enige strohalm waar Feye noord zich in wezen aan vast heeft te houden". Real Madrid-coach Miljan Miljanic, die tijdens de trai ning zijn spelers altijd op af stand volgt (hij„ik ben de coach, ik bepaal de taktiek Bij Real heb ik assistenten voor de veldtraining, de conditietrai ning en zelfs mensen om de jongens bepaalde taktische ideeën bij te brengen Dat is mijn werk niet, dat moeten anderen maar opknappen") ziet in tegenstelling tot Netzer wel mogelijkheden voor Feye noord. „De 0-0 van Rotterdam dwingt Barcelona ertoe om aan te vallen en juist in zo'n fase wordt de snelheid van de Nederlandse aanvallers erg gevaarlijk. Michels zal daarom zijn spelers opdracht moeten geven om vanuit een gesloten defensie te voetballen en zo'n taktiek hebben de Spanjaar den de laatste tijd op eigen veld niet meer gespeeld Maar of Feyenoord voldoende doel punten zal kunnen maken om de kwartfinales te bereiken, blijft ook voor mij een vraag. Ik ken Barcelona niet zo goed als Netzer, maar mijn advi seurs hebben me al bij voor baat gewaarschuwd voor het Barcelona in eigen stadion. Dat moet verschrikkelijk zijn om daar te voetballen" In het nog altijd zonnige en warme Madrid vinden Netzer en Mil janic alle tijd om over de gi- gantenstrijd van dinsdag te praten Miljanic: „Wat is er fijner om juist twee van zulke sterke ploegen tegenover elk aar in actie te zien' En Net zer „Voor mij blijft het de fi nale van dit Europacuptoer nooi De ploeg die uit deze wedstrijden als winnaar naar voren komt, moet de nieuwe Europacup houder worden. En voor mij is dat Barcelona". Het Spaanse voetbal zal - menen Miljanic en Netzer overigens gezamenlijk - in de komende jaren voetbal Europa weer gaan beheersen. „Spanje heeft, omdat men te lang de oude prmcipes heeft gehand haafd, op voetbalgebied stil gestaan. Door de komst van Michels, Cruijff en Neeskens bij Barcelona en Miljanic, Breitner en Netzer, ontwikkelt zich hier ineens een heel ander soort voetbal Het spel waar mee het Nederlands elftal zich in West-Duitsland zo geliefd heeft gemaakt Barcelona en Real Madrid hebben nu ook de spelers om dat soort voetbal te spelen. Je moet", stelt Miljanic lachend vast, „niet alleen over goede spelers beschikken in het moderne voetbal, die jon gens moeten óók hun verstand negentig minuten lang gebrui ken En juist dat laatste is al tijd voor een Spanjaard moei lijk geweest, ledereen heeft de afgelopen jaren voor zichzelf lopen voetballen Het waren allemaal artiesten die een one-man-show opvoerden" Maar waarom worden, on danks het feit dat Feyenoord toch tot de Nederlandse top- ploegen behoort, de kansen voor de Rotterdammers in Barcelona dan toch zo klein geacht? Het antwoord van Netzer is koel, nuchter en in wezen herhaalt hij zijn voor gaande woorden „Feyenoord heeft geen Cruijff, heeft geen Neeskens, heeft geen Michels. A En dan zijn er ook nog zo'n kleine 100.000 man in het sta dion wiens mond men dicht moet zien te krijgen. In El Campo zal Feyenoord dins dagavond het hoofd veriie- ROTTERDAM (ANP) - Björn Borg, Tom Okker, Guillermo Vi las, Arthur Ashe en Nikki Pilic. Dat zijn de namen die eind fe bruari/begin maart 1975 de dui zenden naar het Rotterdamse sportpaleis Ahoy moeten lokken voor het tennisevenement, dat op de affiches wijds staat aan gekondigd als het ABN- wereldtoernooi. Voor de derde keer doet een „stal" van het WCT-profcircus Nederland aan, ditmaal de zg groene groep, waarin naast ge noemd vijftal nog smaakmakers als Adriano Panatta (Ha), het service-kanon Vladimir Zednik (Tsj) en de Zuidafrikanen Bob Hewitt en Frew McMillan. Van 23 februari tot en met 2 maart (het toernooi is één dag langer geworden) dus klasse- werk m Ahoy. mogelijk door de aanhoudende financiële inbreng van de Algemene Bank Neder land, die, zolang „Rotterdam" het op één na best bezochte toernooi ter wereld blijft, er niet over denkt de sponsoring te sta ken. Ahoy-direeteur Harry Hofmeester „Wij van onze kant willen de samenwerking, on danks onze volle agenda in deze periode, graag voortzetten Het is tenslotte niet niks als je 's we relds tennisslad nummer twee bent". Begin dit jaar kwamen er in totaal 40 000 bezoekers, 6000 minder dan in 1973. toen er ech ter zes „zittingen" minder wa ren Ter vergelijking: In Parijs speelt zich momenteel een WCT-toernooi af voor zestig toeschouwers per avond. Evenals bij de vorige editie zal er een kwalificatie-toernooi worden gehouden, bij voorkeur met uitsluitend Nederlandse spelers, waaruit zich vier ten nissers plaatsen Met de 28 WCT-profs komt dan het deel nemersaantal op 32 Er is een kleine mogelijkheid dat deze voorrondezal moeten samenval len met het toernooi om het Ne derlands indoorkampioen schap, dat een week voor het eerste Ahoy-weekeinde op het programma staat Het bereiken van de halve finales zou dan plaatsing voor het ABN- toernooi betekenen In het bui tenland bestaat echter voor het kwalificatietoernooi ook grote belangstelling Het prijzengeld bedraagt dit maal 64.000 dollar ongeveer 165 000 gulden), 14.000 dollar meer dan de vorige keer. Bij de heersende wereldomvattende inflatie is de eerste prijs opge dreven van 10.000 tot 12.000 dollar (ruim 30.000 gulden). Nog enkele nieuwtjes: er zal ditmaal worden gespeeld met gele ballen en de finale van het toernooi wordt uitgezonden in Amerika een mooie taak voorde NBC, die Rotterdam als eerste van twee te verzorgen Europese finales op een prettig tijdstip op het scherm brengt. De groene groep van WCT, die voor Rotterdam speelt in Phila delphia. Richmond en Erna in Bologna Barcelona, Johannes burg en Stockholm, ziet er uit als volgt Arthur Ashe (Vst) Sydney Ball (Aus), Pierre Bar- thes (Fra), Paolo Bertolucci (Ita), Björn Borg (Zwe), Dick Crealy (Aus), Patrice Domin guez (Fra), Harald Elschen broich (Wdl), Zeljko Franuiovi> (Joe), Bob Giltinan (Aus), Han Karv (Oos), Bob Hewitt (Zaf Jose Higueras (Spa), Jin Hrebe (Tsj). Kjell Johansson (Zwe Steve Krulevitz (Vst), Joh Lloyd (Gbr). Frew McMilla (Zaf), Chris „Buster" Mottrai (Gbr), Tom Okker (Ned), Ad riano Panatta (Ita), Onny Paru (Nzl), Nikola Pilic (Joe), Han Pohmann (Wdl), Guillermo V: las (Arg). Vladimir Zednik (Tsj Antonio Zugarelli (It), en Coi rado Barazzuti (Ita). Verdwenen zijn onder meer d. Amerikaan Tom Gorman, vai wie Okker vorig jaar de finali won, Ilie Nastase (Roe), Clifl Drysdale (Zaf) en de Australiëi Alan Stone. Kleinere kwaaltjes niet mee geteld is ons voetbal nog altijd tweemaal ziek. Het lijdt aan spelvervreemdende verruwing en aan vedettendom. De toe stand is niet ernstig, maar wel hopeloos. Want de koninklijk goedgekeurde amateurbestuur- dertjes doen er in verwaten zelf genoegzaamheid namelijk mets aan. Ze pappen wat, ze houden wat nat, maar het mes er in, ho maar. Zo trappen we dan maar voort op de korte uieg naar het totale onvoetbal. Daarbij wordt de uitslag bepaald door het aan tal beenbreuken vóór of tégen. En de wedstrijden worden wel nog gefloten door gepantserde scheidsrechters, maar geleid door de lokale vedette, mits deze met goed gevolg een snelcursus dorpsgek heeft gevolgd. Ik betuig hierbij al mijn res pecten voor het voetbal-sec, dat kroonjuwelen als Cruyff en Van Hanegem ten beste geven, het geen ze nooit doen. Johan Cruyff lardeert zijn geniaal spel met een onophoudelijk niet ter voet- balzake doend gewauwel, waarmee hij tegenstanders en vooral ook de scheidsrechter wil intimideren en van de wijs bren gen. Dat lukt nog vaak ook om dat Johans aanzien zo groot is als zijn voetbalkunde en slechts iets kleiner dan zijn grote mond. Dat lukt ook omdat het persoon- lijkheidsquotiënt der arbiters op kuithoogte ligt en slechts zelden de knieholte haalt Willem van Hanegem komt op mij over als een ordinaire ge weldenaar met de humor van de bierkaai. Vóór de topper Feyenoord-Ajax zei Willem plechtig: „Wat neer moet, gaat neer". Iemand die dat in ernst zegt en er ook naar handelt, moet een tik op z'n neus hebben en bij herhaling van de velden verwijderd worden. Wat Willem allemaal uithaalde met die arme bleke scheidsrechter Keizer riep naar Karei Lotsy om wraak. Toch lachte het maffe kuippu- bliek. Om hel even wat de Kromme deed, het volk juichte. „Het publiek komt om de show", zegt Van Hanegem Juist, maar dan wel om een VOETBALshow en niet om de goedkope grol- grappen van een Jan Hen Trap gat. En als het kuipvolk daar wel voor komt, is de tijd van omscho ling en heropvoeding dringend aangebroken We moeten terug naar de natuur en dus weer ge woon gaan voetballen Na de topper tegen Ajax ge vraagd of hij niet bang was ge weest een gele kaart te krijgen, zei Van Hanegem: „Absoluut niet, tenslotte is dit mijn stadion en mijn publiek '„Dat tekent de situatie niet alleen ten zweet voeten uit, maar Van Hanegem vergist zich bovendien Hij mag zich tegenover deze melkmuil- scheidsrechters en in zijn rol van hofhond van het publiek dan wel vrijwel alles kunnen veroorlo ven, toch kan er geen sprake zijn van „mijn stadion en mijn pu bliek" Want als deze zelfde Van Hanegem zijn vorm verliest en ook maar één keer slecht speelt, laat datzelfde publiek hem ra datzelfde stadion vallen als een snottebel. Slechts het publiek kan spreken van „ons stadion en onze trapnar". Het is overigens zwaar vedette te zijn. Want al wie één keer ap plaus heeft verworven, is voor de rest van zijn leven bedorven Neem Pietje Keizer, een visser en zwijger, een rustig en ver standig persoon En toch. Toch speelde hij vaak achter, soms voor de schermen de rol van de grootste vedettebaas, die Ajaz ooit heeft gehad Maar een jaar geleden al zeiden wij onder el kaar, dat Pietje niet soepel meer scharnierde en te veel snelheid verloor Het liep duidelijk zicht baar af Maar nu zijn tijd van gaan gekomen is, klauwt hi] tich vast aan het gras als Heintje Da vids aan het souffleurshok Heintje neemt, als ik het wel heb, nog steeds afscheid en ont vangt nog steeds bloemen Maai dat is toneel. De voetbalwereld is harder Daar ga je er goed- of kwaadschiks uit En van Pietje valt het me tegen, dat hij het niet goedschiks versierd heeft Een afscheidswedstrijd, een job als scout, bloemen van Kraay, een hengel van de jongens, een gou den horloge van Van Praag en een kus van Danny. „Daar - hadden we dan ge zegd- ging een groot sportman en een flinke kerel heen Maar neen, Pietje, ook slimme Pietje zeurt van dat hij het wél nog kan. Ook Pietje blijft het ap plaus horen, dat klinken moet als het lokkende gezang van Lo relei als ze afdaalt van de rots om de pootjes te gaan baden. E" le pootjes niet alléén. JAN WINTRAECKEU ZATERDAG 2 NOVEM MADRID - Het is Barce vrijdagkranten van de Si gelukkig", ook vrijdagavo| een sensationele strijd met was er bij Michels zo op h Een punt in Madrid verove geblesseerde speler en geli een voorproefje gehad van alleen, dat de strijd tegen enige dat niet voor deze r Barcelona moest inderdê gisteravond tot het uiter gaan. Want na twaalf minu| spelen hadden Cruijff en Ne1 kens niet kunnen voorkon dat Barcelona-doelman Mi tweemaal naar het net moest, in beide gevallen was het Gar die de bal achter Mora je1 Eerst met een kopstoot en enk minuten later verkeek Mora z volledig op een voorzet van Argentijn Ayale en opnie* stuurde Garate de bal in Barcelona-doel: 2-0. Johan Cruijff hield vanaf i moment voortdurend krijgsra met zijn spelers. Aan echt vo ballen kwam hij pas weer toen de opnieuw erg traag sj lende verdedigers Rite, Tor? De la Cruz en Costas weer een weging waren gezet. Want het toen juist deze speli die het Barcelona tegen Atle' cozo erg moeilijk maaktt Cruijff: „Ik heb inderdaad vi gepraat in deze wedstrijd, ma dat was wel nodig. Ineens t greepniemand meer iets v onze tactiek. Ik moest aanw zingen blijvengeven. Toen merkte dat ook Johan Neeske in de fout ging, was er Op iniatiei van vereniging t contractspelers start op 18 i vember in Arnhem een cu scholing en vorming voor taalde voetballers. Deze beroepsgerichte cur: betreft een experiment en zal I een gunstig onthaal ook eld navolging krijgen. Het scl lingswerk van de WCS m| gezien worden als een eer stap op de wewg naar m. maatschappelijke zekerb voor de in de beroepssector sj lende voetballers. De leer: omvat ondermeer de rechtspc tie van de beroepsvoetball transfersysteem, arbeidsre tuchtrechtspraak, verweer, bitrage, geschiedenis, organil tie en beleid van de WCS, v| bindingen met de KNVB FBO, sociale verzekeringen, i ganisatiebeleid spelersra; zeggenschap en verantwoor tijkheid in de voetbalonden, mine. Voor de in het oosten st tende cursus hebben zich spel aangemeld van de clubs Ahead Eagles, De Graafsch Heracles, NEC en Wagening (ADV Okker een van de vijf trekpleisters van de qroene groep" in Rotterdam". Voor ons kantoor Breda met enige jaren ervarine bezig met de NIvRA stuc Ook zij die in het bezit komen in aanmerking. De ervaring die zij bij hu steund door interne cur! Bij het vinden van gesct behulpzaam zijn. Sollicitatie schriftelijk ol onderstaand adres VAN DIEN CO Langendijk 34. Breda tel.:01600-2 4511

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 26