rijdt met uw auto over ii donkere weg, Aanpak illegale wapen handel leidt tot resultaten mm VIERDAG 2 NOVEMBER 1974 telt u zich voor: u rijdt met uw auto 's avonds over een 'donkere weg. Opeens ziet u langs de kant een man staan, zwaaiende met een „gevaren**-lantaarn. Zo te oordelen heeft ij autopanne. U stopt, en loopt naar de onbekende toe om uw jhu]|) aan te bieden. De vreemde richt zijn lantaarn op uw ge zicht ener spuit een wolk peperconcentraat uit. Een dag la ter leest u, als u daartoe tenminste in staat bent, in de krant het bericht van uw beroving, waarin ook wordt gemeld dat de lover een geheel nieuw wapen hanteerde. Zoiets zou alleen maar kunnen in een spannend jongensboek of in een James Bond-film? Vergeet het maar. Gevarenlan- taarn annex spuitwapen wordt sinds korte tijd op de markt gebracht, en is voor iedere ge interesseerde vrij gemakkelijk te krijgen. Het is een van de nieuwste vindingen van (wapen) fabrikanten in Westeuropa om burger en onderwereld te be- ■apenen. m heeft' Daar0m ■mess Ombouwen Speelgoed Specialiseren Pos E Revolutie HUM |p -nuf J:' Links de gevarenlantaarn annex spuitwapen. Verder o.m. nagemaakte antieke wapens, steekwapens (in wandelstok en rijzweepjes), en spuitbussen. oor de jaren heen hebben mensen be hoef Ie gehad een wapen té bezillen. De misdadi ger en de criminele bra nieschopper hebben het dporgaans bij zich als ze op pad gaan, en zijn ook Breid er gebruik van te jnaki n. Voor de door snee burger is het bezit |Slet al van een wapen een opwinding, en bet geeft hein een gevoel van Bkri vid in, naar zijn idee. onveilige tijden. Hoe gevaarlijk echter een napen is in onge oefende handen blijkt re gelmatig uit krantebe- ricliti a over ongelukken door bijvoorbeeld schoon- iken van een wapen. De Rijksoverheid heeft lan- 8e tijd het illegale wapenbe zit onderschat. In 1968 nam aantal gewapende bank- roofovervallen sterk toe daardoor raakten justitie politie ongerust over de van ^et wapenbezit de gurgerij. Aangeno- t n werd dat het wapen- uit het buitenland af- f pstig moest zijn, daar Ne- J and zelf maar één wa- era de douane gevraagd de ■in e tl te richten °P de ■enstroom die over de Ps kwam. WAPENTEAMS JAGEN SPUITBUS SLEUTELHANGER Het bureau douanerecher che, onderdeel van de tiscale inlichtingen- en opsporings dienst, formeerde direct een speciaal wapenteam dat zich voornamelijk ging bezighou den met het probleem van het illegale wapenbezit. De op richting van een landelijke (politiële) organisatie ter be strijding van de wapenhandel duurde tot 1970. In dat jaar overviel een groot aantal zwaar bewapende Ambone zen de Indonesische ambassa de in Den Haag. Bij huiszoe king werd toen een groot wa penarsenaal gevonden De ge richte aanpak van de wapen handel heeft inmiddels duide lijk gemaakt hoe gevarieerd en uitgebreid de legale en ille gale handel in wapens is. speeligoediwapen dat veel lijkt op een eaht wapen, verboden is- Behalve de bedrieglijke imi tatie van speelgoed ziet het wapenteam ook nauwlettend toe op de gevaren die sommi ge speelgoedwapens zelf met zioh meebrengen. Een Italiaans fabrikant kwam eens op de markt met een plastic pistool tje, waarmee patronen konden worden weggeschoten over een afstand van honderd meter. De importeur had er in eerste instantie geen kwaad in gezien om dit „speelgoed" ook aan het bezit van Nederlandse kinderen toe te voegen. Een kleine demonstratie van het pistooltje door het wapenteam deed hem er echter onmiddel lijk vanaf zien. De bestrijding van de (zwarte) handel in wapens vraagt een diepgaande kennis van zaken, want het wapenar senaal van de heren fabrikan ten bestaat niet allen uit pisto len en geweren. De gevaren- lantaarn, waarvan in het begin sprake was, is de allernieuw ste vinding- Het is een -gewone zaklantaarn met een inge bouwd spuitmechanieme. Door de lantaarnkop en het glas loopt een minuscuul smal buisje, waardoor men de meest gevaarlijke gassen en Vloeistoffen kan spuiten. Er zijn ook gewone spuit bussen in tal van maten, maar niet gevuld met hairspray of odeur, doch met traangas. Een zo te zien normale wandelstok, blijkt met een beweging om te toveren in een dodelijk steek wapen doordat in de holle stok een lanig, vlijmscherp mes zit geborgen. Een „simpele" ballpoint is levensgevaarlijk schiettuig. Kan men er aan de ene kant normaal mee schrij ven, de andere kant van de ballpoint bevat een compleet sehietmechanisme. Er zijn zelfs modellen waarop een voorzetloopje geschroefd kan worden, zodat men een zwaar der kaliber koigel kan afschie ten. Ook bijvoorbeeld een alarmpistoool dat in Duitsland en België vrij te koop is, kan vaak met een kleine verande ring worden omgebouwd tot een eaht pistoool- Sommige fabrikanten willen zich formeel aan wettelijke voorschriften houden, maar maken hun produkten zo dat ze door de klant gemakkelijk zijn om te bouwen tot een echt wapen. De toebehoren De activiteiten van het dou ane, wapenteam waren in eer ste instantie vo-oral gericht op speelgoedwapenis- Neder land werd in die jaren over spoeld met wapentuig voor de jeugd dat de speelgoedfabri kanten zo goed hadden nage bootst dat het verschil met een echt wapen niet was te zien. Hoe ongewenst deze imitatie was bleek regelmatig. Bij ge wapende overvallen en andere geweldsdelicten gebeurde het nogal eens, dat de dader ge bruik maakte van een speel goedwapen. De slachtoffers echter waren er rotsvast van overtuigd geweest, dat ze in de loop van een echt pistool of geweer hadden gekeken. In Maastricht is het voorgeko men, dat een overvaller tot vier maal toe een bank met succes beroofde, waarbij hi i gebruik maakte van een 9pecl goed pistool. Mede door het optreden van het wapenteam is de stroom speelgoedwapens uit het bui tenland gesaneerd. Tal van importeurs komen nu uit eigen beweging al naar het team om te vragen of een nieuw stuk speelgoed in Nederland is toe gestaan Maatstaf is, dat elk daarvoor levert dezelfde fabri kant. Recentelijk werd het wa penteam van de douane gecon fronteerd met een pistooltje, ter grootte van een lucifer doosje. Je zou het ddmg als sleutelhanger kunnen gebrui ken. Aan het uiteinde van het loopje was echter schroefdraad aangebracht, en bij nader on derzoek bleek de fabrikant ook voorzetstuikjes te leveren, waardoor met het pistooltje echt geschoten kan worden. Bij een test bleek het wapen tje op een afstand van vijftien meter een kogel dwars door een helm te schieten- Een groot supermarkt-concem dat deze „sleutelhangers" wil gaan verkopen, is geadviseerd hier toch maar vanaf te zien. Kennis van zaken is, zoals reeds gezegd, vereist. Daartoe werken politie, marechaussee en douane nauw samen, onder leiding van de landelijke vuurwapen centrale. Neder land is verdeeld in dertien re gio's. De politiekorpsen in de ze gebieden hebben samen een vuurwapenteam geformeerd. De leden ervan specialiseren zich op het gebied van wa pens. De dertien regionale wa- penteams, en het team van de douane en dat van de mare chaussee geven elkaar via de Landelijke centrale ervaringen en andere informatie door. De :entrale geeft kwartaalover- ziohten die o-m. een indruk geven van het verloop van de wapenhandel en van „vang sten", en belegt bovendien re gelmatig bijeenkomsten in de /erschillemde regio's waar de nieuwste ontwikkelingen en „■rvarimgen worden doorge praat. Dit antieke zesloops-pis- tool, dat werd aangetroffen bij een inbrekersbuit, ver tegenwoordigt een waarde van tienduizend gulden. De verzameling echte en namaak-revolvers en pistolen van het douane-wapenteam. Rechts het geweer dat een jongen zeil maakte. Een belangrijk kanaal, voor le wapenhandel is de post. Zeer vaak worden postpakket ten uit het buitenland onder schept, en door het wapenteam van de douane onderzocht. On langs werd een langwerpig pakket dat was bestemd voor een jongen, door de douane opengemaakt. Er kwam een ge weerloop uit- Het wapenteam ging eens kijken bij de jongen thuis, waar bleek dat hij zelf een geweer had gemaakt. Een vriendelijk gesprek heeft hem er (misschien) van overtuigd dat hij zijn inventiviteit maar beter op andere zaken kan richten. Regelmatig gebeurt het dat via onderschepte postpakketten hele wapenarsenalen worden ontdekt bij te goeder naam en faam bekend staande burgers. Het verzamelen van wapens blijkt hun hobby te zijn. Dat zij iets bezitten wat niet mag, geeft een extra opwindend kantje aan de liefhebberij. Wanneer ergens in de we reld een revolutie uitbreekt, betekent dat werk aan de winkel voor de wapenteams, want revolutie gaat onverbre kelijk samen met een hausse in de illegale wapenhandel. De moderne bewapening van Bedoeïnen en guerrilla strijders in het Midden-Oosten deed in Europa de handel in de verouderde wapens die de ze groepering eerst gebruik ten, opbloeien. Daarnaast is er een hausse in de fabricage van replica-wapens, nagemaakt an tiek schiettuig. Zijn de echte antieke wapens toegestaan, het bezit van namaak is weer ver boden- Tewe cijfers tot slot, illustre ren de zin van een georgani seerde aanpak van de illegale wapenhandel. In de periode 1932 tot 1968 veroordeelde de Nederlandse rechter zes men sen voor verboden wapenbezit. Vanaf 1968 tot heden waren dat er meer dan driehon derd. HANS VAN LEUSDHN

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17