5 ffiftWO ari '75 erusf Oplossingen zijn er, maar ze kosten geld Volkswagen Golf voortreffelijk, maar erg duur Corona 1800 met 5-bak Aanleg regionale graan schuren bepleit Autotest a assistent g Stil Toyota breidt programma uit 5 voor een ïkerheid biedt £3 B -goederen g angstelling? :h ziekenhuis .Vf. VAN 5 TOT 16 NOVEMBER Wereldvoedsel- conferentie Geen schokken Remmen i ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 tussen ca 18 en 30 jaar fcji onderwijs en eventueel Cs gezet onderwijs en een r-T, nogen die in aanmer- i voor de opleiding naar C3 etrekking van rr ikt met ons op door het h erstaande bon (in een postzegel) aan: N.V. CS lorwegen. Antwoord- rÖ, cht. Of door te bellenJ3 toestel 478 of 442. Nederlandse Spoorwegen] Belicht over de betrekking rte Rotterdam-goederen. net jonge mensen, die in ons ziekenhuis deel ii,J ~g voor het diploma van 3 maanden, die op plaatsen vrij. Ier 1974 17 jaar gewor- |it bent van een diploma U voor de opleid., ig in drie maanden wordt U uwd gemaakt met het llessen en stages in het [chrijf dan een brief met aan de genee?'neer- bbaan 503. t Bergen op Zoom Ilwagens Vooral pot verzorgings- ang met mensen len de 22 en 28 1 is noodzakelijk. Jjke vaste salaris Ir een prima om- (Van onze redactie buiten land) Het sombere vooruitzicht van steeds terugkerende hongersnoden en voedsel- crises kan worden afge wend door aanvaarding van een samenhangend programma van groot scheepse investeringen in de landbouw. Met geld van de rijke landen en de „nieuwe rijken", de olie- exporterende landen, kan de voedselhulp worden uit gebreid, de opbrengst wor den vergroot, voedselvoor raden aangelegd en een rechtvaardiger handels structuur tot stand worden gebracht. Deze boodschap staat in „het wereldvoed selprobleem, voorstellen voor nationale en interna tionale actie", een van de studie voor de wereldvoed- selconferentie in Rome. De enige oplossing op lange termijn voor de permanente ondervoeding van een half mil jard wereldburgers en voor de steeds terugkerende dreiging van hongersnood is een om vangrijke uitbreiding van de voedselproduktie in de ont wikkelingslanden. Directe voedselhulp is ook nodig, maar als overbruggingsmaatregei totdat de arme Tanden zichzelf kunnen bedruipen of uit hun export genoeg verdienen om voedsel te kunnen invoeren. Om de aanbevelingen in deze studie te kunnen uitvoeren zouden de hulpverlenende landen hun bijstand, techno logische kennis, schenkingen en „harde" en „zachte" lenin gen tussen 1975 en 1980 moe ten verdrievoudigen. Tegen 1980 zou er jaarlijks een bedrag van vijf miljard dollar beschikbaar moeten zijn voor hulp aan de land bouw in de ontwikkelingslan den. Deze hulp bedraagt nu ongeveer 1,5 miljard dollar. Reserves De voorstellen voor het aan leggen van internationale voedselreserves maken waar schijnlijk de meeste kans op aanvaarding, omdat ze te rea liseren zijn zonder ingrijpende veranderingen in bestaande verhoudingen. Ook als het be langrijkste doel - opvoering van de landbouwproduktie in de derde wereld - wordt be reikt, zullen deze voorraden nodig zijn om de wereld door perioden van misoogsten en natuurrampen heen te helpen. De afgelopen twee jaar zijn de voedselvoorraden op de we reld tot een beangstigend ni veau gedaald. Gekoppeld aan het aanleggen van voorraden zou er een goede informatie- uitwisseling over oogstver- wachtingen en dreigende te korten moeten bestaan. Op dat punt kan het voorstel stuiten op moeilijkheden van de kant van de Sovjet-Unie en China, die vanouds erg terughoudend zijn met het onthullen van hun landbouwstatistieken. Maar voor een goede organisatie van voedselhulp is tijdige informa tie van groot belang. Slachtof fers van rampen moeten vaak maanden wachten voor ze enige hulp krijgen. Een voor beeld daarvan is de droogte in EthiopiëEen medewerker van de FAO (voedsel- en ■landbouworganisatie van de VN) meent dat de regering in Addis Abeba zich zeker een half jaar lang de omvang van de catastrofe niet bewust was. Het duurde nog eens een half jaar voor de internationale hulp-operatie op gang kwam en het voedsel zich opstapelde in de Ethiopische havens. En het duurde weer tien maanden voordat de 160.000 ton hun weg hadden gevonden naar de getroffen gebieden in het bin nenland. Intussen stierven de mensen. Sneller Door de aanleg van regio nale voorraadschuren is het voedsel sneller beschikbaar en het transport minder kostbaai en langdurig. De hulp moet toch betaald worden, dus waarom niet betalen vóór de ramp, in plaats van erna, zo houdt de FAO de rijke landen voor. Omdat dergelijke voorstel len in het verleden niet verdei dan het papieren stadium zijn gekomen heeft de FAO zich nu maar onthouden van ambt- tieuze plannen en zich beperkt tot beseheiden voorstellen Het nieuwe voorstel, waar ook de Verenigde Staten achtei staan, houdt in dat de regerin gen zich zullen verplichten een bepaalde hoeveelheid voedsel in reserve te houden vooi noodgevallen. Ze blijven zeil eigenaar van die voorraden maar zullen meewerken aar internationaal overleg over d< besteding. De rijke landei zouden in het kader van hui voedselhulp-programma's geld beschikbaar moeten stel 'en voor de aanleg van veen raMschuren in de der3é we reid. De arme landen zelf. dn maar ternauwernood, of hele maal niet, in hun directe be hoeften kunnen voorzien, kunnen die voorraadvorming niet voor hun rekening nemen Deze internationale voedsel voorraden zouden uit min stens een a twee miljoen ton graan moeten bestaan. Op het ogenblik beschikt alleen het Wereldvoedselprogramma van de VN over tien miljoen dollar voor noodhulp, en dat is goed voorniet meer dan 50.000 ton graan Meer weerstand In verband hiermee ligt er ook een voorstel voor de op richting van een „wereld- voedsel-autoriteit", die de hulp zou moeten coördineren en een strategie voor de toe komst zou moeten uitvoeren. Een dergelijke instantie zou niet zelf activiteiten op touw zetten, maar de programma's van nationale en internatio nale Organisaties (als FAO, het wereldvoedselprogramma, de wereldbank en regionale banken) coördineren Dit voorstel zal mogelijk op meer weerstand stuiten Verschei dene rijke landen, waaronder de Verenigde Staten, blijven de voorkeur geven aan bilate rale hulpverlening Uiteen Veel waarnemers verwach ten toch al dat de conferentie in Rome niet alleen een poging zal worden om de huidige uit zichtloze situatie te doorbre ken. maar ook een strijdperk van tegengestelde belangen Botsingen tussen njke en arme landen, tussen de Sovjet-Unie en China, tussen olieproduce rende en voedselproducerendt landen en mogelijk ook tussen de rijke landen onderling. D< standpunten van de Verenigde Staten en de EEG lopen op verscheidene punten, ondei meer inzake handelsovereen komsten, sterk uiteen Een moeilijk punt is ook het ver langen van de ontwikkelings landen naar stabiele prijzen voor hun export, die hoofdza kelijk bestaat uit grondstof fen De export-opbrengsten hebben de arme landen nodig om de invoer te kunnen beta len. Afzet Ook betere overeenkomsten voor de afzet van landbouw- prokukten en lndustnepro- dukten zijn voor de arme lan den van groot belang. Betere voeding van de mensen in deze I anden is alleen mogelijk als ze de middelen bezitten duurde re, eiwitrijke produkten, al vlees, eieren en melk te kopen Die koopkracht zal verkregen moeten worden door een ver grote landbouwproduktie. waarin meer mensen werk vinden, maar ook door een groeiende industriële produk- tie. Inkomensverbeteringen worden in eerste instantie be steed aan de opheffing van te korten aan basisvoedsel (gra nen, wortelgewassen en bon nen). Verdere stijging van in komsten - dan komt men in de buurt van een jaarinkomen van 500 dollar per persoon - blijken gebruikt te worden voor kwalitatief beter boedsel Voor een gezonde basis van de landbouwproduktie in de derde wereld zijn zowel betere afzetmogelijkheden in de rijke landen van belang, als een ver- delsvoorwaarden voor de derde wereld, maar de Ver enigde Staten en andere rijke landen willen dergelijke be sprekingen buiten de wereld- voedseleonferentie houden imdat er volgens Washington -indere kanalen zijn voor han delsbesprekingen. Maar ande ren, onder wie veel ontwikke lingslanden, menen dat de ontwikkelingsproblematiek als een geheel moet worden bekeken en behandeld. Groei In de FAO-studie wordt ge schat dat een jaarlijkse groei van de voedselproduktie mei minstens 3,6 procent nodig zal zijn de komende 12 jaar, in vergelijking met een feitelijke groei van 2.6 procent in de af gelopen 12 jaar Anders kun nen er tekorten optreden van 85 miljoen ton graan in nor male jaren en meer dan hon derd miljoen ton in slechte ja ren. Daarvoor is een hele reeks maatregelen nodig, van inves teringen, research, levering van voldoende kunstmest tol aan plattelandsontwikkeling en -landhervorming toe. Ei liggen voorstellen om de pro- duktie van kunstmest, bestrij dingsmiddelen en zaaizaden op te voeren; om de veeteelt in Afrika te bevorderen door be strijding van de tse-tse-vlieg, om irrigatiesystemen te verbe teren; om de begroting voor iandbouw-research te ver drievoudigen; om de visvangst in de derde wereld tegen 1985 te verdubbelen om meer eiwit rijk voedsel beschikbaar te krijgen. Aan kunstmest bestaat op het ogenblik een groot tekort en de prijzen zijn in drie jaar verdrie- of verviervoudigd. In de landen die de grondstoffen voortbrengen (bijvoorbeeld de olieproducerende landen) moeten op export gerichte grotmg van de binnenlandse markt, waarvoor vergroting van de koopkracht nodig is Dit probleem leidt naar de noodzaak van gunstiger han- om hen in staat te stellen de noodzakelijke goederen aan te schaffen. De laatste jaren daagt het besef dat het niet gaat om ge- isoleerde problemen die mei leuzen als „produceer meei voedsel" of „maak mindei kinderen" uit de wereld ge holpen kunnen worden Hei gaat om een samenhang van de problemen als onderdeel van de armoede, die in een groot deel van de wereld een vi cieuze cirkel is geworden. De vicieuze cirkel van armoede, geen werk, geen voedsel, lage produktie. armoede „We be ginnen ont te reaiiseren dat het niet alleen een kwestie is van meer voedsel produceren, maar ook van het verschaffen van werk en inkomsten zegt FAO-econoom John Mollett Hij noemt het voorbeeld van Thailand, waar de mais- en korenproduktie in 15 jaar is verdertigvoudigd, omdat in het naburige Japan een grote nieuwe markt was gevonden. Nadelen Nadelen van een eenzijdige aanpak blijken bijvoorbeeld bij de ..groene revolutie", in de de kunstmest-fabrieken komen, aldus de studie. Er iseen inves tering van meer dan 6,5 mil jard dollar nodig om tegen 1980 te kunnen voorzien in de behoeften. Een gedeeltelijk al ternatief voor chemische kunstmest is organische be mesting, afkomstig van plan- en en uitwerpselen van dier ■n mens. Als alle beschikbare irganische mest in de ontwik- celingslanden was gebruikt oor de landbouw zou de ;rond in deze landen in 1970- '1 zeven tot acht keer zoveel oedingsstoffen hebben ge regen als nu het geval is ge veest met het gebruik van de >eschikbarë chemische unstmest. erloren Over bestrijdingsmiddelen egt de studie dat naar schat ing 35 procent van de oogst in le derde wereld verloren gaat oor ontoereikende ziekte- estrijding Ook voor bestrij ingsmiddelen wordt de ko lende jaren een tekort van 20 it 30 procent voorspeld. Op orte termijn zouden voorra en aangelegd kunnen worden ior gebruik waar ze mees' odig zijn. Op langere termijr iuden de ontwikkelingslan en hun eigen fabrieken vooi estrijdingsmiddelen moetei rijgen, waarbij vooral ook indacht moet worden be eed aan de bescherming var et milieu. Goede zaaizaden zijn eer ■trekkelijk eenvoudige er icdkope manier om de pro uktie te vergroten, en de stu ie beveelt dan ook aan hei 'AO-programma voor zaaiza len uit te breiden Nodig is ook en hoger inkomen en een goede kredietregeling voor de kleine boer in de arme landen. laren zestig toegejuicht als hèt antwoord op de voedselpro blemen. In Mixico werd met hulp van de Rockefeller Foun dation, na jaren arbeid, een verdriedubbeling van de larwe-oogst en een verdubbe ling van de mais- en bo- nenoogst bereikt door gebruik van kunstmest, bevloeiing van land en bestrijding van ziekten en plagen. Voor Zuidoost-Azië werden nieuwe rijstsoorten ontwikkeld en ook India boekte veelbelovende resulta ten. Een geslaagde „groene re volutie" brengt ook werkgele genheid. er moeten wegen ko men voor het vervoer van de produkten, schuren voor de opslag, kunstmestfa brieken, waterwerken, opleiding Een nadeel is dat het eiwit tekort er niet door wordt op geheven, omdat de groene re volutie zich vooral richt op rijst, maisen tarwe. Bovendien heeft de groene revolutie tot gevolg dat het verschil tussen arm en rijk in de ontwikke lingslanden nog groter wordt Alleen kapitaalkrachtige boe ren kunnen zich de nieuwe technieken veroorloven. De groene revolutie zal gepaard moeten gaan met een sociale revolutie - landhervorming, betere inkomensverdeling on derwijs - om de bevolking als geheel ten goede te komen. Wonderrijst Nieuwe vindingen waar landbouwkundigen hun hoop op hebben gevestigd, na de „wonderrijst" op bijvoorbeeld de Filippijnen en het „wonder- tarwe" in Mexico, is „won- dermais": kortere stelen, dub bele opbrengst en minder kwetsbaar voor slecht weer Met deze mais wordt nu o| verschillende pU wereld gewerkt. Een nieuw gewas is „triticale", een krui sing van tarwe en rogge, maar - en dat is het belangrijkste - met een hoger eiwitgehalte. De wereldbank heeft tien interna tionale instituten (o.a. in Mexico, de Filippijnen, Peru, India, Columbia, Nigeria en Ethiopië waar deze nieuwe va riëteiten worden ontwikkeld en beproefd. Grote behoefte bestaat nu vooral aan nieuwe groenteva- rieteiten, zoals van sojabonen, die een hoog proteinegehalte hebben maar grote landopper vlakten vereisen voor de ver bouw Ook wordt gezocht naar soorten die met weinig kunst mest toe kunnen. Politieke wil De oplossingen zijn er, ol kunnen gevonden worden Wat de conferentie in Rome moet opleveren is de politieke wil om ze te gebruiken. Bij de rijke landen moet de bereid heid zijn om geld, mankracht en technologische kennis be schikbaar te stellen en niet vast te houden aan handels structuren, die in hun voordeel zijn. Het conferentie- secretariaat vraagt van de olieproducerende landen een bijdrage van twee miljard voor landbouwontwikkeling, en van de westerse landen een verdubbeling van hun huidige bijdrage tot drie miljard dol lar Maar Arabische landen zijn gevoelig voor aandrang om geld te geven aan hun arme buren. Ze wijzen erop dal zij al een procent van hun rijkdom afstaan, meer dan de meeste westerse landen Op hun beurt onen de westerse landen weing bereidheid om hun ei- jen welvaart te beperken ter ville van de derde wereld. De derde wereld zal de poli- leke wil moeten opbrengen >m de corruptie te bestrijden, te komen tot een evenredige verdeling van de rijkdom in ei gen land, de economie doel ma tig te organiseren, het platte land tot ontwikkeling te feo- laal grootgrondbezit af te schaffen en zoveel mogelijk op ■igen benen te slaan. Dergelijke ingrijpende op- ossingen kunnen van de con ferentie in Rome met worden verwacht De wereldvoedsel- conferentie kan hoogstens een stimulans m deze richting ge ven. Het komt niet zo heel vaak voor dat je je moet inhouden om niet in loftuitingen uit te barsten na een testrit met een nieuwe auto. Was ik bij de introductie van de VW Golf al enthousiast over de totaliteit van deze nieuweling, na de hernieuwde en wat langduriger kennismaking kan ik alleen maar volmondig bevestigen wat ik destijds schreef: de Golf is een voortreffelijke auto. Inmiddels is echter ook de prijs bekend geworden en als er dan al van een „min"-punt ge sproken moet worden dan is net wel die prijs 9495 voor de eenvoudigste Golf en 11.809 voorde l.S-uitvoering. En dat is erg jammer. Zou de Golf pakweg duizend gulden goedkoper zijn dan zou deze Volkswagen een kraker worden. Nu weet ik wel dat er tegenwoordig nauwelijks meer auto's op de markt zijn die goedkoop genoemd kunnen worden, dat neemt niet weg dat de Golf stevig geprijsd is, zeker als men in aanmerking neemt dat er sprake is van een wagen in de kleine middenklasse. Al haast ik me er onmiddellijk aan toe te voegen dat de rij- eigenschappen en de afwerking op een uitzonderlijk hoog peil staan en dat het een genot is in de Golf te rijden. De Golf wordt geleverd met een 1,1 en een 1,5 liter motor, een krachtbron van 1,3 liter ont breekt merkwaardigerwijs. De 1,1 liter motor is nieuw ontwik keld, de 1,5 liter vond eerder toepassing in de Audi 80 en de Passat en drijft ook de Scirocco aan, zij het dat de motor zowel voor de Golf als de Scirocco wat is afgezwakt (70 din pk tegen 75 pk voor de Audi en de Passat) De motor loopt op normale ben- zine en springt daar behoorlijk zuinig mee om, het verbruik be draagt bij een snelheid van 100 km/uur 1 liter op 14 km en door de bank genomen moet het mo gelijk zijn uit te komen op een gemiddeld verbruik van 1 op 13 De testwagen die ik tot mijn beschikking had was de Golf LS, de duurste uitvoering der halve. De 70 pk motor is goed voor een topsnelheid van 160 km/uur, en - wat momenteel mei onze snelheidslimieten belang rijker is - zorgt voor een zeei goede acceleratie, ook bij lage toerentallen. In iets meer dan 12V: seconde wordt vanuil stil stand een snelheid van 100 km bereikt, waarna nog eens 16 se conden nodig zijn om de teller op 140 km te brengen. De motor is behoorlijk stil, ook wanneer hij toeren maakt en de versnellingsbak laat niets te wensen over: vlot schakelen mei direct aangrijpen en de motor is zo soepel dat veel schakelen niel noodzakelijk is, al zal men om het mooiste rendement te krij gen (en de motor te sparen) de pook toch wel wat vaker hante ren dan strikt genomen nodig is ..Bokken" doet de motor echter niet, zelfs wanneer men met een constante snelheid van 30 km. in de 4 rijdt De besturing van de Golf is tamelijk direct, precies en licht, ook bij lage snelheden en over de wegligging kan alleen maar een positief geluid ten beste worden gegeven. De Golf is in het geheel niet zijwindge- voelig, ligt rotsvast op de weg en bij normaal bochtenwerk ont staat geen enkel probleem. Hel wegcontact blijft onder vrijwel alle omstandigheden goed be houden, kortom men voelt als het ware dat men de wagen in de hand heeft Wat de vering (redelijk stug) betreft mag worden gesteld dat de Golf over het geheel genomen oneffenheden in hel wegdek goed opvangt en dat er van een schokeffect in het interieui nauwelijks sprake is. De vering draagt er dan ook in aanzien lijke mate toe bij dat het comfort van de Golf op hoog peil staat De stoelen zitten erg prettig met volledig verstelbare rugleunin gen en met ook zijwaarts een be- hoorlijkesteun. Staan de stoelen in normale stand dan is er ach terin een redelijke beenruimte waarover passagiers van nor male lengte niet te klagen zullen hebben, voorin is de beenruimte zelfs royaal te noemen zeker voor een wagen met de beperkte afmetingen als de Golf. Hoofd ruimte voorin is behoorlijk, ach terin wat beperkt. De remmen (voor schijven, achter trommels met rembe- krachtiger, gescheiden circuits) doen hun werk naar behoren en de vereiste pedaalkracht is ge ring Ook bij herhaalde remma- noeuvres blijft de wagen mooi in het spoor, al vertonen de voor wielen dan wel enige neiging tot blokkeren. Het interieur ver dient de lof van de jury: keurig afgewerkt, alle bedieningshen dels en knoppen goed onder handbereik en de zitpositie ach ter het stuur is prettig Verwar ming en ventilatie werken naar behoren en ook de verlichting geeft geen aanleiding tot nega tieve opmerkingen Bij een wagen met de beperkte afmetingen als de Golf moest de bagageruimte enigszins beperkt blijven (350 Itr.), waarbij twee aantekeningen geplaatst moe ten worden. Op de eerste plaats kan men door het wegnemen van de z.g. hoedenplank de koffer ruimte vergroten, op de tweede plaats kan de achterbank in zijn geheel naar voren worden ge klapt zodat er mits het aantal inzittenden twee bedraagt een zeer royale ruimte voor (vakan- tie)bagage ontstaat. He hand schoenenkastje is redelijk van afmeting en er is een afleg- schapje op de middenconsole. Tot slot de afmetingen en ge wichten; lengte 3.705 m., breedte 1,61 m en hoogte 1,41 m., wielbasis 2,40 m., totaalge wicht rijklaar met volle tank 901 kg., max laadvermogen 400 kg., inhoud tank 45 liter, draaicirkel 9.8 meter. Olieverversen is slechts tweemaal per jaar of om de 7500 km nodig, computerdiagnose met onderhoudsbeurt eens per jaar of elke 15.000 km. Voor de S-typen met 1,5 liter motor is tegen een meerprijs van 853 een automatische bak ver- ijgbaar, voor een vierdeurs- uitvoering moet 580 extra worden neergeteld. Resumerend: de Golf is een handige, kleine wagen met voor tref fel ijke rij-eigenschappen, goede prestaties, een laag ver bruik en een pittige prijs. Toyota heeft zijn programm. litgebreid mei de Corona 1800 de luxe (foto), een vierdeurs wa gen mei een vijfversnellingsbai waarvan de vijfde versnellint het karakter van een overdrh heeft. De Corona 1800 wordt aangv dreven door een 4 cylindermolor met bovenlig gende nokkenas die 113 sae pi afgeeft bij 5600 omw./min topsnelheid is 165 km/uur. Op de voorwielen zijn schijfrem men. achter trommels gemon teerd. het remsysteem is verdei vacuüm bekrachtigd met ge- .cheiden circuit en remdrukbe jrenzer Het interieur ademt luxe auipsloelen mei hoofdsteunen, moquette vloerbedekking, een cockpil-instrumentenbord en gedeeltelijk stoffen bekleding tan stoeien en achterbank. De ■ulo is voorzien van veel acces soires zoals een drukknopradio, achterruitverwarming, zonwe rend glas. Stalen sportvelgen, rubber stootstrips op de bum pers, elektrische klok. achter- uitrijlamp. looplamp. tankdop met slot. alarmknipperlichten, muntenbakje enz. Ten aanzien van de veiligheid kan worden vermeld dat de body als kooi is geconstrueerd, terwijl de portieren voorzien zijn van verstevigingselementen en de stuurkolom breekt bij een bot sing. De nieuwe Toyota is vanaf 1 november leverbaar en de prijs is vastgesteld op 13.995.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13