Diepe decolletéscapes en zakjurken Modetrend voor huis «open?I voorjaar: thof groot en lang hd Q benliet een machtig koppel Meeste mensen tevreden met eigen bestaan Kloof tussen en Parijs eerder vergroot dan verkleind Klachten van patient maken weinig kans Dromen LEN in (in rucphert) ze gunstig gele woningen bie- wij u aan als fcco, dwz. voor Jerking zult u zelf eten zorgen, ar daar bespaart :ich dan ook véél d mee! handelmij. lui Laat'ns wat van je is met ons, A M binnenland buitenland LELAARDUBVfê >n METZLER- Franse Midden-Oosten-politiek in Tel Aviv hoogst verdacht Verontwaardigd Vrees ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 11 19 41 - 21 49 >ijkantoor 38 Breda01600-31652 ende goederen 'ing naar maat gen mat c.v. an aten an barging In hat alempolder", te midden van ni«twefh vanaf: f 76.600,- v.o.n. 23.000,- ■dij bv/gouda t hot makelaar o.g. 's-Gravendeel lekstraat 33 h b.g.g. 01820-20111 p atterdam 50 km) (Van een modemedewerkster) FLORENCE Na in Florence een paar dagen te hebben rondgekeken op de modeshows v.oor gebreide-boetiekmo dellen en eonfectiekleding zoals de Italiaanse mode-ont werpers die voor de nog verre lente en zomer presenteer den, vallen drie dingen op. Het eerste zal vooral de dames met een mooie halslijn plezier doen1, diepe decolletés zijn ho ge mode. Alle soorten decolle té. Speciaal de V-lijn, waarbij het onderste puntje van de V soms heel erg diep gaat.-. Dat is overigens een kwestie van goede smaak, zoals de ransen altijd zeggen: „Ga niet ge kleed volgens de mode, vólg ze". Schouderbandjes ontbre ken bij veel modellen en ails ze er al zijn d'an zijn ze zó dun als spaghetti. En sommige ontwerpers gebruiken in plaats van een blouse een breed I soort band die onder jasjes I gedragen kan worden en die uiteraard schouders en buik onbedekt laat Het tweede opvallende op de Florentijnse boetiekshow voor de komende zomer aal vooral )die vrouwen bevallen die iets te verbergen hebben. De giote I trend voor de nieuwe voor- jaarsmode is groot, en lang. Dc Noordafrikaanse kaftan r heeft veel ontwerpers geïnspi reerd: de zak jurk is weer he lemaal terug. Er is natuurlijk één geweldig nadeel aan deze modelijn Ze verbergt zó goed dat je het gevaar loopt niet al te veel werk meer te maken van de lijn, tótdat strak3 bij een andere modetrend ai dat teveel aan calorieën weer zicht baar wordt... Wees voorzichtig! En het derde nieuwtje uit Flo rence zal iedereen plezier doen, want eens te meer is ■gebleken dat praktisch alles draagbaar is het komende sei zoen Alles is „in". Duik gerust in de kleerkasten waar die spul len hangen die eigenlijk al lang opgeruimd hadden moe- 1 ten worden, of ga kijken in I grootmoeders kast. Hangt er' •tog een cape tussen? Fijn. Als 'ie lang is kan die uitstekend bij lange kleding gedragen I worden Komt 'ie maar tot net over de knie?, - geen probleem want d'an past 'ie helemaal bij de kortere jurkjes en rokken- Is het misschien 'n echt korte oape? Geeft niets, want dam combineert Ie uitstekend bij de pantalons. Een mantel, jurk of rok die een paar jiaar geleden nog in die mode was en miu een beetje „ouderwets" lijkt bijvoor beeld de zogenaamde mddd- kleding hoeft maar een paar centimeter te worden ingekort en 't wordt 'n hoogst modieus en draagbaar kledingstuk'. Al les kan. Liefhebbers van wijd vallende kleding kunnen die weer volop dragen- Ze zijn weer net zo bij-de-tijd als de vrouwen die lange en grote jaoks igaran dragen. De kleuren zijn zowel klassiek als „nieuw", voor zover je dat van natuurlijk bestaande kleu ren kunt zeggen. Wit, héél veel wit, orème en ivoarkleur. Alle tinten blauw, van licht tot donker en dan natuurlijk de bekende combinaties met wit, vooral met zwart en met blauw. Alle tinten beige en groen zuilen in de confectie- collect'ies teruig te vinden zijn en daarnaast Mia, rose, geel, het donkere rood en mooie combinaties van paars met ro se en hazélnotenbruin' È'liiiS Een avondjapon op de Florentijnse boetiekshow. Ook de dessins zijn klassiek en nieuw. Bolletjes, strepen en bloemen zijn niets nieuws, maar op de shows in Florence waren veel modellen levendig bedrukt met scheepjes, grote kreeften en reusachtige zee sterren. Alleen al het kijken er naar doet je hunkeren naar zon, zee en zomer-. Zakdoeken, sjaals en srtofa's blijven de komende zomer voornaamste accessoires. De zakdoeken worden opzichtig gedragen in de rokzakken; het materiaal is meestal overeen stemmend met dat van de blouse- De lage halslijnen worden vaak (enigszins) ver huld door lange stola's of drie kante sjaals, ook weer van de zelfde stof als de juirk. Lichte walsoorten, jerseys, crêpe-de-Chine, organza, zijde, georgette en erg veel mousse line en chiffon. Veel katoenen en linnen modellen ook. Maar dat hoeft voor ons niet. De tijden zijn nu eenmaal voorbij dat vrouwen de tijd hadden noemen, niet van deze EmiilAo Pucci blijft twiste mode-koning voorjiaars- en zon Zijn bikini's, gec met grote tjes van ori. springerige rokken is De zakjurk is weer helemaal terug om veel te strijken of dat aan anderen konden overlaten. Afgezien van een enlkal model lijkt de getailleerde mode voorlopig uit de gratie- De plooi daarentegen is erg ge wild bij de ontwerpers. In op vallend veel modellen worden plooien opgevoerd. Het „onder de knie" is nu wel definitief! Afgezien uiteraard voor de echte strandkleding. Hooguit kan bij een a-symme trische z oomlengte een deel van de rok of jurk wat hoger komen, maar vrijwel alles reikt (royaal) tot onder de knie- Florence heeft drukke d-age-n achter de rug. Op tal van plaatsen in dure hotels en in de prachtige oude -Palazzi showden de mannequins hun modellen. Misschien was het wel tè veel vain het goede- Alles bij elkaar waren er rond de honderd mode-shows; van zeer bekende cou-turi-ers tot nerveuze debutanten. Het is eigenlijk n-iet eerlijk namen tè eid is de onbe- voor Se arklediing. imbi-ncerd- a juweel- -riginaliteit. Het effect van zijn Zijn kl-eu ren( combi natiesmet tur quoise, hemelsblauw en groen, de combinaties met lidhtgeel, paars en purper lijken meer uit het Wonderland van Alice te komen. Livio de Sim-one brengt -in zijn collectie helemaal de sfeer van Capri, beheerst werkend met tinten groen, lila, rood en met zijn -grote dessins. Enzo Russo met zijn gecompli ceerde en gedistingeerde lij nen laat tenslotte zie-n hoe ook eonfectiekleding -gedragen kan worden alsof het je reinste hau-te-oouture is- SUSAN VADNAY (ADVERTENTIE) Noordweegseweg 15 s Heer Arendskerke Tel. 01)06-1502/1592 DEN HAAG (ANP) Bij een enquete, ingesteld door twee onderzoekbureaus, naar de houdingen, gedragingen en ge voelens van de consument ten aanzien van produkten en de produktomgeving, is gebleken dat 57 procent van de onder vraagden vindt dat het rede lijk goed gaat met de samen leving. Dit werd geantwoord op een vraag naar verande- ringswensen. Ongeveer een derde (35 procent) van de on dervraagden vindt dat er veel in de samenleving moet veran deren. Van de ondervraagden zegt 40 procent tevreden te zijn met zijn positie als consument, terwijl 51 procent zegt tame lijk tevreden te zijn- 7 procent van de ondervraagden is onte vreden- De tevredenheid met de overheidsdiensten is hoog. tevreden is 63 procent van de ondervraagden, tamelijk tevre den is 32 procent, terwijl 3 procent ontevreden is. De overheids diensten die de hoo gste on te vredenheitLsscores kregen, zijn: de belasting dienst. waarover 25 procent van de ondervraagden onte vreden ts, de sociale diensten (17 procent) en de politie (17 procent). De marktonderzoekbureau» Inter-View te Amsterdam en het Instituut voor psycholo gisch marktonderzoek BV te Schiedam di-ehet onderzoek hebben uitgevoerd, vroegen voorts na-a-r de algemene te vredenheid met de sam-ele- vinig, waarbij tevens gevraagd werd naa-r de tevredenheid met het eigen bestaan. Uit de antwoorden hierop bleek dat de tevredenheid met samenle ving minder groot is dam de tevredenheid met het eigen bestaan. Met het eigein bestaan bleek 73 procent van de ondervraag den tevreden te zijn, terwijl moor 34 procent tevreden was met de samenleving, zoals zij nu is. Tamelijk tevreden met het eigen bestaan is 22 pro cent, terwijl 48 procent tame lijk tevreden over de samenle ving is. Ontevreden over de samenleving is 17 procent en 3 (ADVERTENTIES) bril: ieders oogmerk! UNIEBOEK - TOP - TIEN De tien meest gekochte boeken in oktober 1(174 1. Cornelius Ryan „Een brug te ver" 39,50 (v Holkema Warendorf) 2. Brian Petrie „Van Gogh" kunstkijkboek S 24,50 (De Haan) 3. Jaap ter Haar „Het wereldje van Beer Ligthart" 9,90 (v Holkema Warendorf) 4. Wim Hofman „Koning Wikkepokluk de merkwaardige zoekt een rijk" 9,90 (v Holkema Warendorf) 5. Ton Bollen „Comtoiseklokken" 6,90 (Van Dishoeck) 6. Anthony van Kampen „Betty Smit - Freelance voor God" 12,90 (v Holkema Warendorf) 7. Evert Werkman/Hylke vain der Harst „Amsterdam Beeld van een haven 1870 - 1940" 37,50. (De Boer) 8. E. J. Baas-Harmelink „Mini-puzzelwoordenboek 3,20. De Gooise Uitgeverij 9. „Chili - een zwartboek" 14,50. (Agathon) 10. Rosa CorneliSsen „Diepvriezen" 4,90 (Van Dishoeck) Verkrijgbaar in elke boekhandel procent is ontevreden over het eigen bestaan. Op de vraag of het bedrijfs leven in zijn vrijheid beperkt zou moeten worden of dat die vrijheid juist vergroot zou moeten worden, antwoordde 44 procent van de ondervraag den dat de vrijheid beperkt zou moeten worden en 8 pro cent dat die vrijheid vergroot moet worden, terwijl 36 pro cent windt dat hierin geen wij- zmigen moeten komen- Bijna een derde (29 pro eent) vam de ondervraagden heeft het afgelopen half jaar geld betaald voor iets waaro ver men achteraf nogal onte vreden was (het onderzoek werd in juni-juli 1974 ver richt). Meestal is men onte vreden door de tegenvallende kwaliteit. Maatschappelijke problemen waarover een groot aantal de ondervraagden zich voortdu rend bezorgd maakt zijn: de schade die door de mensen aan de natuur wordt toege bracht (47 procent) de onver draagzaamheid van de mensen onderling (32 procent). Een probleem, waarover weinig mensen wakker liggen, is de positie vam de vrouw Slechts 5 procent van de ondervraag den is voortdurend bezorgd over de positie van de vrouw. Verdergaande vragen naai de houding ten opzichte van de samenleving leverde onder andere het resultaat op, dat 52 procent van de ondervraagden het in zekere mate eens is met de uitspraak, d'at men terug moet naar een eenvoudiger en rustiger soort samenleving. Ongeveer eenvijfde van de on dervraagden was het in be paalde mate eens met de uit spraak, diat men zich het ge lukkigst voelt met zo weinig mogelijk wemvaartscomfort om zich heen. Gevraagd naar de instem ming met acties die tot doel hebben iets te veranderen, blijkt dat men zich vooral met „zachte acties kan vereni gen: 79 procent kan zich vere nigen met het voeren vam handtekeningenacties, 75 pro cent vindt het juist, dat men vragen stelt in het parlement of gemeenteraad en 69 procen-t ls het eens met het oprichten van wetswinfcels, derde we rel-dwin-kels, consumenten-win kels en dergelijke. Ongeveer 10 procent van de ondervraagden kaïn zich vere nigen met acties als het ver keer in de war sturen door optochten. Zeven procent vain de ondervraagden wil streven naar revolutionaire omwente ling en 4 procent van de om dervraagdien is het eens met het plegen van sabotage in bedrijven en aan installatie» als middel om iets te verande ren in d'e samenleving. (Van onze correspondent) TEL AVIV Het lijkt erop alsof de Israëlisch - Franse betrekkingen in de eeuwige sneeuw zijn vastgelopen. Uiterst koel stonden ook deze week de ministers van buiten landse zaken, Jiggal Allon en zijn Franse gast Jean Sauvag- nargues. Politieke kringen in Jeruzalem spraken zoals ge meld van een dialoog der do ven of een dubbele monoloog. In Israëls ogen is de Franse politiek^ inzake het Midden- Oosten hoogst verdacht. Pre mier Rabim noch minister Allon kunnen het verkrop pen dat de Franse minister van buitenlandse zaken de eerste Westerse staatsman is die een officieel gesprek heeft gevoerd met Arafat, de leider van het Palestijnse be vrijdingsfront. Omdat Frankrijk met Italië in de vergadering van de Vere nigde Naties voor deelname van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie aan de de batten in de Verenigde Na ties over de Palestijnse kwestie stemden, en presi dent Giscard d'Estaing met recht op een vaderland voor het Palestijnse volk erkende, loopt het bezoek van de Franse minister stuk op Israé- lische verontwaardiging. Franse bemiddeling in het Israëlisch-Arabische geschil is dan ook voor Jeruzalem on aanvaardbaar en van het tot elkaar brengen van Israël en het PLO wil Jeruzalem hele maal niets weten. Aangezien de Franse minister van bui tenlandse zaken niet veel meer te bieden heeft draagt zijn door anti-Franse demon- Sauvagnargues. strates begeleide bezoek aan Israël eerder bij tot een ver breding van de kloof tussen Parijs en Jeruzalem dan de versmalling ervan in zicht komt. Gisteren hebben beide pv- tijen wat gekibbeld over de grenzen waarachter Israël zich veilig kan voelen. Min. Sauvagnargues betoogde dat strategische diepte in de mo derne tijd geen enkele bete kenis heeft en bepleitte daarom Israëls terugkeer tot de grenzen van juni 1967. Van Israëlische zijde werd deze opvatting, in diploma tieke bewoordingen welis waar. klinkklare onzin ge noemd. Met dit soort debat- jes hebben beide partijen wat tegen elkaar aan zitten praten. Ieder voor zijn eigen standje natuurlijk. Misschien zullen beide partijen tot de conclusie komen dat het be ter was geweest als de Fran se minister zijn bezoek aan Israël wat had uitgesteld en de Israëli's eerst wat het la ten bekomen van de politie ke successen van de Palestij- nen in New York en Rabat. Het blad Yedioth Achronoth sprak gisteren van een „tra gisch bezoek". Gezien de Franse invloed op de landen van de Europese Gemeen schap bestaat in Jeruzalem de vrees dat Parijs na de koude douche in Israël nog openlijker dan reeds het ge val is een pro-Palestijnse po litiek zal voeren en zal pro beren de hele EG daarin te betrekken. UTRECHT (ANP) „On gelukkige gebeurtenissen met patiënten in ziekenhuizen kunnen vrij zware aanspraken uitlokken. Maar in de praktijk kan een patiënt, ook met het grootste gelijk van de wereld, oiet met succes procederen". Mej. drs. A. G. Franssen, directeur van de Consumen tenbond, betoogde dit gisteren in Utrecht op de ledenverga dering van de sectie zieken huizen van de nationale zie kenhuisraad. Het thema van deze bijeenkomst was „de pa tiënt als consument". Drs. Franssen zei, dat het bewijsmateriaal zioh veelal bevindt in handen van dege nen die de patiënt hebben be handeld. Bovendien vormt de ingewikkelde organisatie van een ziekenhuis een probleem. Het is niet duidelijk waar de verantwoordelijkheden liggen en de kans bestaat, dat een klacht juridisch gezien tegen de verkeerde persoon wordt ingediend. Dat er ooit fouten worden gemaakt in een ziekenhuis is geen schande, maar een be drijfsrisico dat verzekerbaar is, zei mej. Franssen. Dit te willen verdoezelen door het de patiënt moeilijk te maken, zijn recht tot gelding te brengen, noemde ze „maatschappelijk onbehoorlijk, schadelijk voor de patiënt en tot niemahds nut, zelfs niet voor het zieken huis zelf". Openbaarheid schept volgens haar meer ver trouwen dan geheimzinnig heid Drs. Franssen noemde vijf consumentenrechten van de patiënt: het recht op informa tie, het recht op veiligheid en gezondheid, het recht o-p ge noegdoening bij klachten, het recht op vrije keuze uit geva rieerd aanbod en het recht op inspraak bij wat door de over heid aan regelingen en voor zieningen wordt georganiseerd. Bij inspraakprocedures kan de Consumentenbond volgens haar een goede gesprekspart ner zijn, bijvoorbeeld op het gebied van de algemene zie henhuizen, waarin de consu menten vaak maar een keer en dan ook nog onverwacht patiënt zijn. Ook specifieke pa tiëntenverenigingen kunnen voor hun eigen achterban nut tig werk doen. Dr. D. Dolman, PvdA-lid van de Tweede Kamer, zei ook dat de consument op „de markt van de gezondheids zorg" tegenover een ingewik keld. ondoorzichtig en goed deels onbegrijpelijk produktie- apparaat staat. Onderhandelen op voet van -gelijkheid is daar door ondenkbaar. Spreiding van de verant woordelijkheden binnen een heldere structuur is daarom gewenst. Maar voor werkelij ke democratie is meer nodig. „De autocratie van de witte jas mag niet worden opge volgd door de bureaucratie van het witte papier. De pa tiënt mag niet schuilgaan in een consumentencollectief. Er moet sprake zijn van de pa tiënt als vent", aldius dr. Dol man. Hij stelde verder, dat de patiënt recht heeft op inlich tingen over zichzelf. Als een arts daarom met nadruk wordt gevraagd, moet hij de waar heid zeggen. De burger heeft volgens dr. Dolman ook recht op algemene voorlichting. In dit verband merkte hij op, dat artsen en ziekenhuizen in Ne derland gelukkig niet per ad vertentie tegen elkaar opbie den Het zou volgens hem lo gisch zijn, als ook het aanprij zen van „merk"-geneesmidde- len werd verboden. „Met ge zondiheid vent men niet", al dus dr. Dolman. Geneesmidde lenbijsluiters met objectieve voorlichting juicht hij toe. Hij stelde tenslotte, dat de verdeling van materiële lasten (de premies en belastingen die goeddeels moeten worden op gebracht door mensen met be scheiden inkomens) en lusten (de van laag tot zeer hevig variërende vergoedingen voor degenen die hun arbeid leve ren), onvoldoende bijdraagt tot democratische verhoudin gen. Naarmate verschillen wegvallen, zullen lijdzaamheid en consumptiedrift verzwak ken. voorspelde hii. (Van onze correspondent) LONDEN Stearn Robin son en Tom Corbett hebben een dictionaire voor de dromer gepubliceerd. In het donder dag verschenen boek kan men vinden wat het dromen over bepaalde dingen in het dage lijks leven voor gevolgen zal hebben. Lady Robinson is journalist e<n vrouw van een Britse Nobelprijswinnaar. Cor bett is een kenner van de psyche. Zij schrijven dat wie droomt dat hij de zaadjes van de oostindische kers aan het eten is, voor een ongewone seksuele belevenis staat. Dro men over spinnen betekent geluk, behalve wanneer het gaat over tarantula's. Gaat het daar onverhoopt wel over, dan is het zaak gauw een afspraak te maken met de dokter voor een algemeen onderzoek. Dui ken er ijsberen in uw dromen op, dan verbeteren uw alge mene omstandigheden. Een werkende vulkaan betekent een opwindender privéleven in de toekomst, maar dat kost dan wel veel geld Apenootjes in de droom houden stijgende populariteit in, maar pinda kaas verraadt dat u „omziet in wrok" naar onrecht dat u werd aangedaan. In dromen opduikend bloot, inbrekers of buffels behoeven geen be zorgdheid te wekken. Integen deel. Een inbreker in een droom betekent bezit. Als hij In uw droom wordt betrapt verwerft u het door een erfe nis. Bloot betekent een finan cieel lot uit de loterij en aan stormende buffels grote win sten. Ruzie in een droom met iemand van wie men houdt, wijst op liefde en een vol maakte verstandhouding. Dro men dte het gevolg zijn van teveel eten of drinken zijn volgens Stearn Robinson en Ton, Corbett waardeloos. Zij tellen niet, zoals het verhaal van de man die droomde dat hij door een tijger werd aan gevallen. Hij werd wakker en ervoer dat hij door zijn uitge vallen valse tanden in de bil len gebeten werd. (ADVERTENTIE) Wie elke avond de kinderen een sprookje voorleest kan dat ook doen als-ie een dag weg moet. Gewoon, per telefoon! Dat vinden ze nog leuker dan anders. En u mag er gerust een lang en gelukkig verhaaltje van maken, want's avonds en in het weekend belt uvoor half geld door heel Nederland.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11