Politie ontketent geen heksenjacht na 1 november 1 dit leer DADERS, KOORLEDEN EN BEWAKERS ONGEDEERD Verrassingsoverval mariniers einde |yan gijzelingsdrama Geld lenen Van Agt prijst optreden van mariniers II LANDELIJKE,GEWESTELIJKE EN ROUTINECONTROLES OP DRANKMISBRUIK een miljoen gulden aan prijzen binnenland buitenland PROCEDURE 1.5 W (Van een onzer verslaggevers) HAAKTEN Na vandaag I wanneer de nieuwe alcoholwet 1 van kracht wordt zal de politie reen heksenjacht ontketenen on verkeersdeelnemers zo- r als algemeen wordt gevreesd. I Wel zullen van tijd tot tijd lan delijke en regionale controles gehouden worden en zal het aspect van het alcoholgebruik door weggebruikers mge- bouwd worden in routine-con- Btroles van andere aard, zoals verlichting, papieren, een I slaandehouding in verband J «et het overtreden van een inhaalverbod of het overschrij- E den van de maximum-snel- f heid. In al deze gevallen mag het publiek verwachte» dat de politie indien alcoholgebruik wordt vastgesteld, of vermoed, zal overgaan tot het afnemen van de ademtest. Een dergelijke procedure kan 0ok worden verwacht bij ver keersongevallen indien ge bruik van alcohol of een ande re stof wordt vastgesteld of vermoed, terwijl er als er sprake is van een aanrijding zonder een duidelijk aanwijs bare oorzaak veelal zal worden overgegaan tot het opleggen van een bloedproef, waaraan geen ademtest behoeft vooraf te gaan. Dit is meegedeeld door de Centrale Politie Ver- keerscommissie, het samen werkingsverband van rijks- en gemeentepolitie, op een pers bijeenkomst te Haaften. Daar is ook meegedeeld dat het wel degelijk in de bedoe ling van de politie ligt ook het niet-gemotoriseerde wegver keer (fietsers, bromfietsers en eventueel voetgangers) in de ademtest en eventueel in de verdere procedure te betrek ken. De politie verwacht dat de haar bij de nieuwe wet ver leende bevoegdheden inzake de controle op het alcoholge bruik door verkeersdeelne mers ertoe zal leiden dat de verkeersveiligheid ki ons land duidelijk zal stijgen. Verheugd toonden politiefunctionarissen zich erover dat de politie nu eindelijk de beschikking krijgt over een objectief mid del (blaastest annex bloed proef) om vast te kunnen stel len of er van overmatig alco holgebruik sprake is. Aange nomen wordt dat een en ander ertoe zal leiden dat er jaar lijks 15.000 verkeersongeval len in ons land minder zullen plaatsvinden en dat er 250 tot 300 mensen minder in het ver keer gedood zullen worden. Commissaris Th. A. J. Blom van de gemeentepolitie in Haarlem vertelde gisteren dat tot nu toe 3 tot 4 van de duizend weggebruikers die staande werden gehouden een proces verbaal kregen of dat hun een rijverbod werd opgelegd op grond van alcoholgebruik. Maar hij verwees naar een onafhankelijk onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) dat had uitgewezen dat 60 van de 1000 gecontro leerde personen meer dan 0,8 pro mille alcohol in het bloed had, terwijl 370 op 1000 weg gebruikers een bloedalcohol- percentage vertoonden tussen 0,1 en 0,8 pro mille. De heer Blom weet deze verschillen aan het ontbreken van voorse lectiemateriaal (blaaspijpje of iets dergelijks) an de onver plichte bloedproef. Nu beschikt de politie echter over goede „wapens" en ze is vast van plan deze op de juis te wijze te gebruiken. De heer D. de Jager, commis saris van de gemeentepolitie te Eindhoven, bestreed de op vatting onder het publiek als zou de politie op 1 november een heksenjacht ontketenen; ook ontzenuwde hij de bewe ring dat er in wezen weinig of niets verandert, dat alles hij het oude blijft en dat de pak kans erg gering is. „Er gaat wel degelijk het een en ander veranderen met in gang van 1 november", zei hij, verwijzend naar het nieuwe artikel 26 lid 2 van de Wegen verkeerswet waarbij het de bestuurder van een voertuig verboden is dit te besturen of te doen besturen na zodanig gebruik van alcoholhoudende drank dat het alcoholgehalte van zijn bloed bij onderzoek hoger blijkt te zijn dan 0,5 pro mille. Dit is nu derhalve straf baar gesteld. De invoering van de verplich te bloedproef en de eventueel daaraan vooraf gaande adem test noemde hij een tweede belangrijke stap in de richting van een veiliger verkeer. Voor het praktische optreden van de politie is de ademtest van bijzonder grote betekenis, ter wijl invoering van de ver plichte bloedproef het meest essentiële onderdeel van de nieuwe regeling is". Met na druk wees hij erop dat de ademtest geen bewijsmiddel is maar slechts een selectiemid_ del. Men is verplicht mede te werken aan een ademtest weigeren is krachtens art. 33 W.V.W. een overtreding. Afhankelijk van het resultaat van de ademtest doen zich de voor:l. Geen verkleuring, de volgende mogelijkheden bestuurder kan zijn weg ver volgen. hetgeen het geval is bij een bloedalcoholgehalte van minder dan 0,3 promille. 2. Weliswaar enige verkleu ring, maar de 0,5 promille streep wordt niet bereikt; me de aan de hand van andere omstandigheden zal de politie man dan moeten beslissen of een rijverbod moet worden opgelegd (maximale tijdsduur 8 uur). 3. De verkleuring waarbij de 0,5 promillestreep wordt over schreden; in dat geval wordt de bestuurder meegenomen naar een politiebureau voor het ondergaan van een tweede ademtest met een 0,8 promille buisje. Afhankelijk van de uitslag van de tweede blaas- proef doen zich de volgende mogelijkheden voor: 1. Verkleuring, maar de 0,8 promille wordt niet bereikt: in dat geval zal in het algemeen een rijverbod volgen, maar de ambtenaar kan toch besluiten (op grond van andere omstan digheden) tot het doen onder gaan van een bloedproef, 2. Verkleuring in zodanige mate dat de streep van 0.8 promille wordt bereikt of overschreden: dit zal in het algemeen betekenen dat de bestuurder aan een bloedproef wordt onderworpen. De heer De Jaeger wees erop dat de verplichte bloedproef het meest essentiële onderdeel is van de nieuwe bepalingen. Tot op heden kon men de bloedproef zonder enige reden weigeren. Wie nu echter zijn medewerking aan eesi bloed proef weigert pleegt een mis drijf. Alleen om bijzondere geneeskundige redenen kan men een bloedproef weigeren en in dat geval moet de be stuurder een urineproef onder gaan. Doelend op de in onze krant gepubliceerde data waarop de politie landelijke alcoholcon troles zou houden, zei de heer De Jaeger dat er wellicht niet overal gecontroleerd zal wor den op data die men had ver wacht en dat er in bepaalde gewesten of regio's aanmerke lijk meer gecontroleerd zal worden dan tot nu het geval was. In het algemeen kan men naast landelijke controles ook gewestelijke en plaatselijke acties verwachten, terwijl het aspect van alcoholgebruik door weggebruikers extra aandacht zal krijgen bij de routine con troles (verlichting, papieren e.d.l. onder: Dezelfde winterse wollenstof met dezelfde ruiten. Gevoerd I maar met een gewone kraag Schuine steekzakken en twee borstzakken met kleppen. Leuke woudlopersknopen en winterwerende sluiting aan de voorkant ÏM m a (Nan een onzer verslaggevers) DF,\ HAAG Zonder dat ook maar iemand een schrammetje heeft opgelo pen. lieefl een speciaal getrainde een heid van het korps mariniers in een over- rompelende aciie donderdagochtend om vier uur alle vijftien gijzelaars in de [Scheveningse strafgevangenis bevrijd. De vier daders die sinds zaterdagavond kwart over ze- Ven aanvankelijk tweeëntwintig personen hadden gegijzeld naakten geen gebruik van hun twee vuurwapens of sti letto's. ter Marijnen verklaarde dat gebruik was gemaakt van lichtbommen, dat van de kerk- zaal de ruiten kapét waren geschoten, een sirene begon te loeien, de mariniers gillend en schreeuwend binnengedrongen etc- Denie gooide zijn wapen on- tiiddellijk neer en stak zijn Panden in de lucht. Hij, zijn ftaat Brouwers en de Algerijn pudache zochten dekking ussen de gijzelaars, de Pales- Ifijn Nuri, zo bleek uit de ^koorden van de Haagse hoofd commissaris Peijster, greep paar rijn wapen en wilde [vechten- Noch minister Van Agt, ■poch hoofdcommissaris Peij- l ster, noch procureur-generaal Baron van der Feltz, wilden kts 7-€ggen over de taktiek die •s gevolgd en de technieken t zijn toegepast. Burgemees- Commissaris Peijster merkte op dat niet op mensen gericht was geschoten om de daders te intimideren en hen van ver dere actie af te houden. Minister van Agt verklaarde dat indien het niet anders mogelijk was geweest om de levens van de gijzelaars te redden, de mari niers hadden „mogen en moe ten" schieten om de daders te doden. gezien de onvatandigiheden. goed hadden doorstaan. Vol gens de gevangenis-directeur Dorpmans hadden de gijze laars de gehele affaire ..won derbaarlijk goed doorstaan". Het plan voor de verras- singsoverval 2011 aanvankelijk in de nacht van dinsdag op woensdag zijn uitgevoerd. Dit ging niet door, omdat het risi co voor de gijzelaars te groot was. De woensdag werd besteed aan verbetering van het plan, aan het opstellen van alternatieven etc., aldus procu reur-generaal Van der Feltz- Succes Shock (ADVERTENTIE) Een gijzelaar die een shock had opgelopen is op een bran card met een ziekenwagen naar een ziekenhuis gebracht de andere veertien verlieten het ge vangen isterrein per bus. Zij zouden het naar omstan digheden redelijk goed ma ken. Burgemeester Marijnen. die na de actie met alle gijzelaars heeft gesproken, noemde hun toestand „zeer geëmotioneerd". Hij vond, dat zij de gijzeling. „Er moet geluk bijkomen, maar het is waarschijnlijk de eerste maal in de geschiedenis van gijzelingen, dat de harde lijn is gevolgd met volledig succes, zonder doden, gewen den, onder de gijzelaars noch onder de overvallers". Nog nnet duidelijk is hoe de daders aan hun wapens heb ben kunnen komen- Het waren twee 6,35 mm pistolen (een doorgeboord alarmpistool) en enkele stiletto's. Met beide wapens zijn twee schoten ge lost, met het ene bij het begin van de gijtzelimg, met het an dere later. Geen heldenrol De Palestijn Tamimah heeft niet aan de gijzeling deelgeno men. Hij heeft volgens staats secretaris Glastra van Loon - - - j de Nati0nale Puzzelaktie "Geven voor Leven" in deze krant tb.v. de die weriSTvar, alü 'fP® Sierra Nevada 25, Uw luchtkasteel op de grond. Een sta-caravan, rihoek, een naJnli96 is voorzien: gezellige slaapkamers, een aparte dinette, een comfortabele Nevada sta-caravan f i?6' oven' e6n 9ashaard. eigenlijk te veel om te omschrijven. Deze Sierra vanf 12 350-torhLm?e,zien en dat kan bil Belmont B.V. te Polsbroek, die deze caravan ter waarde beschikking heeft naataiH Kleiner Men heeft de lajn van „ont moedigend onderhandelen" ge volgd, maar „geleidelijk werd de kans kleiner dat d ooi- voortdurend onderhandelen een onbloedig einde aan de gijzeling zou kunnen worden gemaakt". De labiele Neder landse gedetineerden raakten menigmaal in paniek of in een situatie die er op leek. „Zo ontstond de overtuiging - dat het rekken van de onderham- de hogen tot een drama zou kunnen leiden", aldus minister van Agt. Gesteld voor de keuze, te trachten de daders te over meesteren in de kerkzaal, of erbuiten werd voor de eerste mogelijkheid gekozen. Menselijk van Justitie „geen heldenrol gespeeld''. Minister Van Agt zag in Tamimah „een bekwaam lei der". Als deze aan de actie had deelgenomen zou er een situatie zijn ontstaan, waar door ook Palestijn-se terreuror ganisatie geprikkeld zouden kunnen worden tot actie van buitenaf. Procureur-generaal Van der Feltz verklaarde, dat de gijze lingsactie volgens hem niet anders had kunnen uitpakken, ook niet als Tamiimah de lei ding op zich had kunnen ne men. Tamimah, aldus baron Van der Feltz is, „wat wankel geweest". Er was sprake van tegenstrijdige reacties, kortom er is geen bijzondere reden om hem voor zijn optreden te belonen, aldus de procureur- generaal. Staatssecretaris Glastra van Loon verklaarde ten overvloe de geen reden te zien om voor Tamimah een gratieprocedure op gang te brengen. Er is „geen enkele druk" op hem uitgeoefend, hij is „op geen enkele wijze bewerkt", hij heeft „vrijuit kunnen spreken". Grote moed De enige tientallen mari niers hebben, aldus minister Van Agt. „een beslissende bij drage" geleverd aan de bevrij ding" van de gijzelaars- Hij sprak over „indrukwekkend optreden'', getuigend van „gro te moed. zelfbeheersing, door tastendheid en discipline"- De mariniers waren gehelmd, droegen kogelvrije vesten en waren bewapend met machi nepistolen- Zij maakten deel uit van de nog geen twee jaar geleden opgerichte bijzondere bijstandseenheid welke speci aal is getraind in gevechten van man tegen man. Het beleid van het crisiscen trum is er op gericht geweest, aldus minister Van Agt, de heterogene groep gedetineer den te splitsen. De minister duidde de Nederlanders Daan De Nie en Jan Brouwers aan. als „twee heel labiele mensen .'.ie tot veel in staat moesten worden geacht". Geen land zou bereid ziVn geweest dit „gemengde gezel schap" te ontvangen, en zelfs indien het vertrek was toege staan zou men rekening heb ben moeten houden met een terugkeer. De directeur van het peni tentiair centrum. Dorpmans, waarschuwde tegen de zijns inziens te gemakkelijke con clusie, dat een causaal ver band bestaat tussen het stre ven naar een humaan gevan- genisregïeme en het nemen van gijzelaars. Een vatn de twee bewakers die was gegijzeld had Dorp- mans verteld dat de wijze waarop hem was geleerd men selijk met gevangenen om te gaan hem een stuk zekerheid had gegeven dat de kans op een goede afloop aanwezig was Een van deze bewakers was overigens pas drie weken in dienst - Dorpmans: „Het zal je maar gebeuren" - maar is niet van plan „af te nolaken" Hij woont nog steeds in Assen - waarna hij donderdagochtend met zijn vrouw is terugge keerd maar hij blijft bij zijn plan om naar Den Haag te verhuizen- Thermische lans In de kerkzaal zijn enkele kogelinslagen in het houten plafond te zien en ook enkele in de muren ter weerszijden van het podium. Op het tafelt je waar de vier gedetineerden zich meestal bevonden, tege nover de slaapplaatsen voor de gijzelaars, lag Daan Denies pakje zware shag met zijn aansteker klaar voor gebruik. Achter de plaats waar het viertal gewoonlijk zat, waren de door de mariniers stukge schoten ruitjes te zien. De brandweer zette vannacht een zee van licht adhter deze ra men in. Terwijl aan die lange kant van de zaal d<e mariniers verwarring stichtten bij de ge detineerden. werd het slot van de toegangsdeur met een ther mische lans weggebrand en kon de deur worden geopend, een actie die slechts enkele seconden in beslag nam. In de kerkzaal lagen donderdag nog zakken met onaangeroerde be legde broodjes. Ook was er nog volop limonade en fris drank aanwezig. 105 uur De ruimte waarin de gijze laars en de vier gedetineerden bijna 105 uur hebben doorge bracht heeft een oppervlakte van ongeveer 12 bij 12 meter en een hoogte van bijna 5 meter. Het zaaltje dat ook voor sportdoel einden wordt gebruikt ligt anderhalve meter dieper dan de rest van deze nieuwe vleugel (b-afdeling) van de gevangenis. Er is neon verlichting en een linoleum- vloer en er zijn 3 uitbouwtjes, In een er van staan sport_ benodigdheden, zoals turntoes- tellen en ping-pong tafels. De ene zijkant telt vier vrij lange ramen, de andere kant drie. Ze waren gesloten met dun zwart karton. Het geheel maakt een vrij moderne in druk en langs de kant zijn betonnen pijlers die zijn inge metseld. Vanuit de hoofdin gang gezien lagen de vijftien matrassen met dekens voor de gijzelaars langs de linker kant. De situatie in de ruimte was niiet chaotisch te noemen, wel erg rommelig Er bevonden zich vijf tafels en ongeveer dertig stoelen die schots en scheef door elkaar stonden. Verder stonden er kratten met frisdranken, half leeg gedron ken bekertjes koffie, er lagen enkele asbakken met inhoud, op de grond, er was wat ge broken glaswerk, wat gemor ste koffie en er lagen wat De gevangeniskapel zag er na de ontruiming chaotisch uit. Vier grote ramen in een van de muren waren vernield door de granaten. De vloer was bezaaid met matrassen, kussens, dozen, lege flessen, bekers, potten en pannen. In een klein aangrenzend kamertje lag een gebroken Maria beeld] e. (foto). kranten op een hoop- Aan het slot van de stalen toegangs deur naar de gang was duide lijk te zien dat deze was opge blazen- In het plafond zaten twee kogelgaten en de ruiten van zowel de toegangsdeur als de deur naar de toiletten wa ren volledig vernield. Vermoeid maar opgelucht verlaten twee gegijzelden per autobus de Scheveningse gevangenis. Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwi|tschelding bij overladen. Inlichtingen bij alle NMB-kanloren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan vooiuw ablo voo'pu'wboot (ADVERTENTIES) 'n METZLER- bril: ieders oogmerk! Wie Spanje kent kent OSBORNE SHERRY Weg uit de consumptie maatschappij! Terug naar de natuur. Een origineel vitgevoerd boek van 192 bladzijden, niaarin met 350 tekeningen een 'blauwdruk' wordt, gegeven van een nieuw leven buiten de consumptiemaat- schappij. Een greep uit de meer dan 300 onderwerpen: gezond eten en drinken het kweken van groen ten en kruiden geneeskrach tige kruiden en het gebruik ervan lichaamsverzorging, massage en yoga het houden van kleinvee liet zelf maken van boter en kaas pottenbakken enz. Opnieuw Beginnen is een heerlijk boek dat laat zien IlTJQ hoe 't óók zou kunnen! li» bij elke bockhandel Na 1 januari 1975 f 21,,50 voor zover dan nog verkrijgbaar)

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15