Regering zet KVP en AR onder druk Rabobank Q „Kappen met oude illusies" HALEN Haast maken met ontwerp abortuswet Kamer verwerpt maximum voor aantal gastarbeiders Kort geding en slagsin tegen blaaspijpwet Agent grijpt bezetter ULST Nixon weer geopereerd Minister Van Doorn wil meer kleine woonwagenkampen binnenland buitenland cant enz. 48-1910 I De P.v.d.A.-fractie heeft zelfs gedreigd om haar initiatief- ontwerp (ingediend door Lamberts en Roethof) alleen op de Kameragenda te doen plaatsen als niet de christen-de mocratische regeringsfracties uiterlijk rond de jaarwisse ling met hun ontwerp komen. Faillissement iVLB verraste Lubbers Oorspronkelijke staatssecretaris VVD De Spaarweek kan een goed begin ziin van een nieuw spaariaar. Door Uwspaarplannen in daden om te zetten. Sparen voor Uwvakantie volgend jaar, voor de verbeteringen van Uw huis, voor de auto of de caravan. Nu beginnen betekent voldoende tijd om Uw doel te bereiken. Loopt U eens bij ons binnen. Wij zullen U graag informeren over de vele manieren waarop U bij ons kunt sparen. Ook hoe U -als U dat wenst- automatisch kunt sparen. Als u in de Spaarweek een spaarrekening bij ons opent met een eerste inleg van minstens f 10,-- schrijven wij een bedrag van f 5,-- als premie bij. NIEUWE BEGINSELEN P.v.d.A.: Nationalisatie Mammoetwet beneden verwachtingen TEGENSPRAAK VAN PLO Drie jaar voor smokkel met hasj-kotter WOtNbDAG 30 OKTOBER 1974 iw Molthoff. m. TP ;er de s en zo goed taart lek jenomen? (Van een onzer verslaggevers) jjet Nederlands café-restsu- rantwezen gaat op twee fron ten in de aanval tegen de voorlichting welke Veilig Ver- keer Nederland onder het motto „Weet je wetje" bedrijft over de nieuwe wettelijke be palingen die op 1 november voor het rijden-onder-invloed van kracht worden. Terwijl het bedrijfschap Horeca een tegencainpagne lanceert met als slagzin „Drink jij of drink ik", spant de werkgeversvereniging Ho- recaf voor de president van de Amsterdamse rechtbank een kort geding aan tegen Veilig Verkeer Nederland. Dat ge ding dient aanstaande vrijdag, de dag waarop er voor het eerst in het pijpje geblazen gaat worden. Horecaf meent dat Veilig Verkeer Nederland een eenzij dig en daardoor onjuist beeld van de nieuwe bepalingen geeft omdat de waarborgen en marges van de „verdachte" onvolledig worden weergege ven en zij vraagt de president dan ook WN te verbieden de indruk te wekken dat iedere alcoholgebruiker het risico loopt vervolgd te worden. Het bedrijfschap Horeca gooit het meer over de psy chologische boeg. Het vindt dat VVN een gechargeerd beeld van de situatie per 1 november heeft opgeroepen. Met de slogan „Drink jij of drink ik", die a raison van 175000 gulden via adverten ties, affiches en stikkers erin zal worden gehamerd, hoopt Horecaf dat te veranderen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG KVP en ARP zijn gisteren, zowel van kabinctszijde als van de kant van de P.v.d.A. onder druk gezet om nu snel met het eigen initiatief-wetsontwerp tot wettelijke regeling van de abortus te komen. Minister Van Agt heeft de kamer geschreven, dat het on danks het feit, dat er nu een vervolging kan worden inge steld tegen de artsen van de Bloemenhovenkliniek in Heem stede, „geboden blijft" dat er spoedig een wettelijke rege ling komt. Het kabinet gaat ervan uit, zo schrijft de be windsman, dat rond de jaar wisseling „een of meer initia- tiefontwerpen voor paiiemen- taire behandeling gereed zijn". Ook die aanduiding: een of meer ontwerpen, wordt als een duidelijke waarschuwing opgevat- De PvdA-fractie heeft er zelfs uit gelezen, dat het kabinet het wetsontwerp Stuyt-Van Agt ingediend tijdens het kabinet-Biesheuvel zal intrekken als de KVP en ARP in gebreke blijven. Het is duidelijk, dat de chris ten-democratische fracties nu haast zullen moeten maken. Anders valt de hele, door for mateur Burger behendig in elk aar geknutselde afspraak, dat de Kamer in de gelegenheid moet zijn twee wetsontwerpen tegelijk te behandelen dat van de PvdA en dat van KVP en ARP in duigen. Intussen is de politieke spanning rond de abortas- kwestie weggeëbd. Terwijl van KVP-zijde vernomen wordt, dat er geen sprake van is, dat minister Van Agt bak zeil zou hebben gehaald integendeel, zo verluidt in die kring, hij heeft volledig over wonnen wordt in PvdA- kring niet gezegd, dat Van Agt gewonnen of verloren zou hebben. Daar beschouwt men de gevonden oplossing in schakeling van de onafhanke lijke rechter als een juri disch compromis, dat politiek gunstige gevolgen heeft. Dui- deliik is. dat minister Van Agt niets van zijn opvatting, dat er vervolgd moet worden heeft af gedaan. Alleen heeft hij nu een juridische procedure geko zen, die partijen meer tevre den stelt. LONG BEACH (AP, Reuter, UPI) Richard Nixon is gis- teren opnieuw geopereerd om de vorming van stolsels in zijn bloed een halt toe te roepen. Nixons lijfarts, dr. John Lun. gren, verklaarde tegenover journalisten, dat de operatie een succes was. De chirurg die de operatie I verlichtte, dr- Eldon Hickman, [zei te verwachte, dat Nixon [een week of wat In het zie- feenhuis zal doorbrengen. Vol- I gens dr- Hickman was er een plastic klem in het linkerdij been van Nixon aangebracht, [die moet beletten, dat gTote bloedproppen naar de longen ■gaan. DEN HAAG (ANP) „De- Ze uitspraak had ik niet ver- I wacht.aldus minister drs. R. F. M. Lubbers van Ecoiio mische Zaken over het op 24 oktober j.l. door de rechtbank in .Maastricht uitgesproken I faillissement van de Verenigde I Limburgse Bakkerijen. Hij schrijft het in een op 28 okto ber verzonden brief aan de Vaste commissie voor economi sche zaken uit de Tweede Ka- 1 mer. Het faillissement compli- ceert volgens de minister in imstige mate de pogingen om ei deel van de werkgelegen heid van de Verenigde Lim burgse Bakkerijen te behnu- j den. Hij is nu doende te on- [derzoeken of en zo ja welke tta-ppen daartoe nog kunnen Worden ondernomen. Dat heeft er ook toe bijge dragen dat mevrouw Goud smit (D '66) heeft afgezien van een interpellatie. Wel zal van daag de brief van minster Van Agt aan de Tweede Ka mer op de agenda staan en dus besproken kunnen wor den- In PvdA-kring had men, evenmin als in KVP-gelede- ren, behoefte meer aan een dergelijk debat. De PvdA-fractie gaf giste ren een verklaring uit, waarin betreurd wordt dat tot straf vervolging wordt overgegaan. Dit wordt betreurd „omdat vooruitgelopen wordt op nieu we wetgeving en omdat niet mag worden aangenomen dat in de Bloemenhovenkliniek ge handeld wordt in strijd met de regelen der geneeskunst. Maar nu dit feit er ligt stemt het ons tot voldoening dat niet het openbaar ministerie tot beslag legging overgaat, maar dat de onajhankelijke rechter een be slissing in deze zaak zal ne men"- De PvdA-fractie signaleert, dat het niet in de bedoeling ligt het vervolgingsbeleid in zake abortus te verscherpen, en gaat er daarbij van uit, dat hangende een uitspraak van de onafhankelijke rechter en hangende de totstandkoming van een wettelijke regeling geen nieuwe vervolgingsproce dures worden aangespannen, onverschillig of dit een klini sche dan wel een poliklinische behandeling betreft- In de fractie van de VVD wordt ernstig gedacht aan de mogelijkheid om zelf spoedig met een initiatiefwetsontwerp te komen. De VVD-fractie staat het dichtst bij de opvat tingen van Lamberts en Roet hof, maar heeft tegen het PvdA-ontwerp toch ook een aantal bezwaren, die moeilijk in wijzigingsvoorstellen tot ui ting zouden kunnen worden gebracht. Ook tegen het wets ontwerp Van Agt-Stuyt in gediend door een kabinet, waarin ook de VVD deelnam heeft de fractie grote be zwaren. Aangenomen moet worden, dat het wetsontwerp dat KVP en ARP voorbereiden minder ver zal gaan dan het wetsont werp Stuyt-Van Agt, zodat het voor de WD helemaal niet aanvaardbaar zal zijn. Door indiening van e eneigen wets ontwerp zou de VVD kunnen ontkomen aan het bij gebrek aan beter stemmen voor het wetsontwerp Lamberts-Roet- hof dat zonder liberale steun niet op aanvaarding kan reke nen. In de redenering van de VVD zou een eigen wetsont werp dan een beste kans ma ken om wel de steun van de PvdA te krijgen. Japanse politie-agenten maken korte metten met een van de vijf demonstranten, die gisteren de Kamer van de president van het Japan se hooggerechtshof binnen drongen. De politie ging tot arrestatie over toen het vijf tal in de kamer met het af steken van vuurwerk begon. LONDEN (Rtr.) Konin gin Elizabeth heeft gisteren in de traditionele troonrede be kendgemaakt dat de nieuwe Britse Labourregering tot meer nationalisaties zal over gaan, waaronder de vliegtuig- bouw- en scheepsbouwindu- strieën en een groter aandeel kn de olie-industrie in de Noordzee. Er komen ook nieuwe wet ten waaronder de gemeen schap de grond overneemt die voor ontwikkeling is bestemd, die toeristen beschermen tegen fouten van reisbureaus en die een eind maken aan discrimi natie op grond van sekse. |\/'s'e bedrijven geven hun cliënten een presentje als ze wat te vjeren hebben. Kleine geschenken onderhouden im- tiers de vriendschap. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat belast mer het staatsbedrijf der PTT, dr- M. van Huiten, heeft op die regel een originele uitzondering gemaakt. Hij verwelkomde de drie- miljoenste telefoonklant immers met de mededeling dat over wogen wordt de PTT-afnemers voortaan ook voor het gebruik van het informatienummer 008 te laten betalen, terwijl er tevens °P middelen wordt gezonnen om lange lokale telefoongesprnk- jken, waarvoor geen tijdslimiet bestaat, op de een of andere manier duurder te maken. Voor het laatste deinst de staats secretaris niet voor radicale maatregelen terug: hij opperde de mogelijkheid dergelijke gesprekken eenvoudig te verbreken, waama de betrokken abonnees maar weer opnieuw moeten bellen. Een staaltje van autoritair denken dat velen juist niet •achter deze bewindsman hadden gezocht. Betaling verlangen voor 008 is onredelijk. Dat serviee-in- Ktituut is alleen al nodig wegens de vele wijzigingen welke in net- en abonneenummers pleegt aan te brengen en [waartegen geen enkele telefoongids te actualiseren valt. De J 'taatssecretaris had er beter aan gedaan maatregelen aan te ondigen waardoor de lijsten met nieuwe nummers bij de in- I ST"" sne"er worder' bijgewerkt dan meestal het geval 'i zou het geen kwaad kunnen als bij haar opleiding wat meer aandacht wordt geschonken aan de specifieke aspec- er' van de leverancier-klant-verhouding, welke ook bij zijn staatsbedrijf opgeld behoort doen. Het is natuurlijk mogelijk dat dr- Van Huiten, zonder dat wij et weten, van politieke initialen is veranderd. Het profijt beginsel, dat hij in wezen propageert, behoort immers meer of de gedachtenwereld van DS '70 of de VVD dan tot die van e PPR O, Van Huiten is echter de auteur van een boek ^aarin hij gratis openbaar vervoer met overtuiging bepieit. at hij, als staatssecretaris, bij de telefoon blijkbaar vergeten- ADVERTENTIE Sparen doet U bij de de bank voor iedereen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Over ander half jaar zal de Partij van de Arbeid een speciaal congres beleggen, waarop een nieuw beginselprogramma moet wor den vastgesteld. Ter voorbe reiding daarvan heeft een commissie uit de partij samen met Wouter Gortzak (onlangs benoemd tot directeur van de Wiardi Beekman-stichting) een discussienota opgesteld „Socialisme tussen nu en mor gen". Deze-nota moet de basis vormen van het nieuwe begin selprogramma. Belangrijkste conclusie van Gortzak en zijn commissie: de partij zal duide lijk moeten kappen met een aantal oude socialistische illu sies. Zo zal er ook bij de socialis ten een mentaliteitsverande ring moeten optreden. Socia listen wordt wel eens en niet ten onrechte, zegt PvdA- voorzitter André van der Louw verweten dat ze be horen tot een beter menstype. Dat is onzin, wordt er in de nota gezegd, Wel moeten soci alisten illusies kwijt. Als het kapitalisme eenmaal is afge schaft dan komt het verder wel voor elkaar, was vroeger een veelgehoorde socialistische kreet. Maar dat viel zwaar te gen: in de Socialistische lan den in Oost-Europa kwam het helemaal niet voor elkaar. De door de hervormingsgezinde socialisten gekozen nieuwe weg bleek geen garantie te zijn voor betere verhoudingen tussen de mensen Een andere illusie is dat na tionalisatie het medicijn is voor alle sociaal-economische kwalen. De discussie nota doet geen harde uitspraak daarover (daar is het een discussienota voor, aldus Van der Louw). Wel moet men zich telkens weer afvragen of nationalisatie in bepaalde gevallen en om standigheden nuttig zou kun nen zijn. Dat betekent ook dat men de stelling: nationalisatie als socialistische stokpaardje uit het beginselprogramma moet halen. fn de jaren zestig verander' de de harmonie in de polarisa tie. Dat is nu een gegeven feit, waar het oude programma geen enkele reden houdt. Ook de verhouding overheid-be drijfsleven is veranderd. De overheid heeft meer greep ge kregen op de ondernemingen. Dat is nog niet genoeg al moet men waken voor een te groot staatsdirigisme op economisch terrein. Belangrijk acht de PvdA de versterking van de parlemen taire democratie. De partij krijgt steeds meer de indruk dat het vaker de (meer des kundige) ambtenaren zijn die het beleid bepalen dan de volksvertegenwoordiging. Dat zou men kunnen voorkomen door ook het parlement en buitenparlementaire groepen te laten beschikken over het ambtelijk apparaat. DEN HAAG (ANP) De invoering van de mammoetwet in 1968 heeft minder verbete ringen in het voortgezet on derwijs gebracht dan alge meen, werd verwacht. Het zit tenblijven is niet uitgebannen. De doorstroming werd wel be ter, maar de mogelijkheden om van een gemakkelijke naar een moeilijker schooltype over te stappen werden nauwelijks gebruikt. Wel werd het rende ment van het onderwijs sterk verbeterd. Dit blijkt uit de cijfers, die het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft gepubliceerd over de kwantitatieve ontwikkelingen sedert de mammoetwet van kracht werd- Over de hele li nie zijn er verbeteringen tot stand gekomen, maar er zijn ook uitzonderingen, terwijl voorts het proces van verbete ring ook dre gt te stokken en lijkt te zijn uitgewerkt- Merijn had gisteren geen tijd voor u. Met spijt laat hij u groeten. (ADVERTENTIE) RABAT (AFP) Een woordvoerder van de delegatie van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie bij de topcon ferentie in Rabat heeft giste ren berichten categorisch te gengesproken volgens welke Jasser Arafat, leider van het PLO, zou hebben ingestemd met de vorming van een Pa lestijns-Jordaanse delegatie voor de Geneefse vredesconfe rentie. Het PLO heeft er voorts niet in toegestemd deel uit te maken van de Jordaanse dele gatie naar Ge-'rn, aldus de woordvoerder. C reenkomstig het maandag bereikte akkoord is het PLO de enige en wetti ge vertegenwoordigster van het Palestijnse volk, aldus de woordvoerder. ALKMAAR (ANP) De rechtbank in Alkmaar heeft gistermorgen de twee hoofd verdachten in de hasj-smok- kelzaak met de Helderse kot ter „Lammie" veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen beide mannen, de 37-jarige kamerverhuurder S. F. A. en de 43-jarige W. J. L. beiden uit Amsterdam was veer tien dagen geleden vier jaar met aftrek geëist. De rechtbank achtte niet be wezen. dat A. in zijn woning aan de Zeedijk in de hoofd stad hasjiesj in voorraad had. Zijn auto werd verbeurd verklaard. De twee pistolen met munitie, die werden ge vonden bij L. werden even eens verbeurd verklaard. DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Doorn van CRM wil op middellange termijn het woonwagenbeleid ombui gen, en wel in die zin dat een aantal kleine woonwagenkam pen gesticht wordt. Daarbij hoopt de bewindsman op me dewerking van vele kleine ge meenten. Als een aantal gemeenten geen bereidheid toont een klein woonwagenkamp te ma ken wordt een wetsontwerp voorbereid o m mij de moge lijkheid te geven de kampen toch tot stand te brengen, al dus heeft minister Van Doorn gistermiddag in de Eerste Ka mer gezegd bij de behandeling van een reeds door de Tweede Kamer goedgekeurde wijzi ging vain de woonwagenwet. MARKOMARK B.V., te Veen- dam zal voor 45 van haar werknemers ontslag aanvra gen. Volgens de directie is dit een gevolg van de samenvoe ging tussen de twee dochter ondernemingen: Marko. (schoolmeubelen) en van de Mark (luchtverwarmingsappa- ratuur). iii.iii.ni.i nunurjim i .m—uw; (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tegen de uitdrukkelijke wens in van minister Boersma (Sociale Za ken) heeft de meerderheid van de Tweede Kamer giste ren via steun aan een PvdA- motie het plan verworpen om het aantal gastarbeiders uit niet EEG-landen per bedrijf aan een maximum te binden. Naast PvdA stemden, zoals vorige week al is gemeld, WD, PPR, PSP, CPN en SGP voor de motie van mevrouw Barendregt. Vorige week had de bewindsman zich fel tegen deze motie gekeerd en haar „met de meest grote klem" ontraden. In de door drs. Boersma en de christen-democratische par tijen bestreden motie wordt de regering gevraagd bij de voor bereiding van de wetgeving voor de gastarbeiders rekening ermee te houden, dat de bui tenlandse werknemers niet mogen worden beperkt in hun mogelijkheden in het zoeken van ander werk in ons land. KVP, ARP en CHU waren tegen de motie, omdat in hun ogen de eigenlijke bedoeling ervan (geen maximum) wordt verdoezeld en gezien de op handen zijnde wetgeving te weinig reden is aan te neinen, dat de mogelijkhe den van gastarbeiders worden beperkt. De VVD gaf wel van harte zijn steun aan deze PvdA-motie, omdat deze partij deze maximering ook een aan tasting vindt van de vrijheid van ondernemers om nieuw personeel aan te trekken. Een PPK-motie werd giste ren op verzoek van de radica len zelf ingetrokken om deze later bij de bespreking van de begroting van Socoale Zaken weer te laten behandelen. De meerderheid van de kamer zou gisteren deze motie heb- Den verworpen- De meeste kamerleden wensten niet, dat deze motie van invloed zou kunnen zijn op de besprekin gen binnen de commissies uit de kamer voor Sociale Zaken en Justitie over een generaal pardon voor illegale gastarbei ders. Via deze motie werd er bij de regering op aangedron gen het wetsontwerp om werkgevers zwaarder te be straffen, die illegale gastarbei ders in dienst nemen, snel te dienen- Ook werd het kabinet ge vraagd om uit menselijke overwegingen het mogelijk te maken (via wetswijziging), dat „illegalen" met voorrang officieel en legaal tot ons land worden toegelaten, wanneer nieuwe gastarbeiders nodig zijn.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9