Leuke boekjes over bromvlieg EIGENWIJZE KLARETIENE IN GEVAAR BIJ HET ZILVERMEER Lot van miljoenen hangt af van VN-conferenti SPROOKJES VAN DE EFTELING ALS DE HERFST IN HET LAND IS kleine stem £34/3 Meisje van dertien schreef prachtig boek Geen antieoord Gebundeld Niet nieuw VAN 5 TOT 16 NOVEMBER Wereldvoedsel- conferentie Misoogsten Geen soelaas Stijging Hogere eisen Kunstmest Politieke icit WOENSDAG 30 OKTOBER 1974 12 Hans en Grietje, Roodkapje, Sneeuwwitje en Vrouw Holle wie kent deze sprookjesfiguren niet? Natuurlijk hebben jullie de verhalen over deze figuren horen vertellen en er zijn vast wel jongens en meisjes, die deze zo kunnen navertellen. Mis schien hebben jullie de sprookjes zelf al in de Efteling uitge beeld gezien. Martine Bijl, die bekend werd als zangeres, vond de gegevens ovw- de sprookjesfiguren en de uitbeeldingen in de Efteling zo leuk, dat ze besloot de verhaaltjes op haar eigen manier na te vertellen. Anton Pieok maakte er erg mooie tekeningen bij. Ih boek is alles bij elkaar gebracht. Het heet „Sprookjes van de Efteling" en behalve de sprookjes, die hierboven ge noemd zijn, staan er de volgende verhaaltjes in: De Kikkerkoi- ïiing, De zes dienaren, De Chinese nachtegaal, De gouden stem vork. De wolf en de zeven geitjes, Doornroosje. De Indische wa terlelie, Tafeltje dek je, De rode schoentjes, Zwaan kleef aan, De tuinman en de fakir en de Ganzenhoedster. „Sprookjes van De Efteling door Martine Bijl en Anton Pieck. Uitgeverij Omniboek, Den Haag. TOOOOOOOOOOOOC OOOOOQI Met een stevige kartonnen doos, plakband, een rol papier, viltstiften, een schaar en twee kartonnen rollen kun je een een voudige, maar leuke televisie maken. Een schoenendoos is het gemakkelijkst om mee te werken, maar als je die te klein vindt kun je ook een grotere doos nemen. Haal de bovenkant van de doos. In de onderkant van de doos knip je twee sleuven, zoals op de tekening te zien is. Uit de twee lange zijkanten knip je in totaal vier rondjes. Twee aan de boven- en twee aan de onderkant. Nu komt het leukste werk. Teken op de rol papier een verhaal met viltstiften. Je moet er wel voor zorgen, dat het begin en het einde van de rol wit blijven. Haal het begin, net als op de tekening, door de twee gleuven en plak het vast aan een rol met een stukje plakband. Maar het einde vast aan de andere rol en wind de film daarop zodat het papier strakgetrokken wordt. Nu kun je met de voorstelling beginnen. Je hoeft alleen maar de film langs de bovenkant op de andere rol te winden. "Hg--,-"- jfsl afeist Annick Borghstijn uit Terneuzen tekende dit paard. Bromvlieg Bertus is heei ondernemend en avontuurlijk. Sa men met het paard Ferdinand van markies Brullebak trekt hij erop uit naar het paleis van koning Boemiebol. Want daar vindt hfl de lekkere pannekoek met bruine suiiker waarover Ferdi nand hem heeft verteld. Maar bovendien helpt hij de koning nog van z'n zieke kies af. Daar is koning Boemiebol zo blij mee dat Bertus z'n leven lang als koninklijke bromvlieg in het pa leis mag blijven wanen. Mijnheer Jan Roelfs vertelde dat alleraardigste verhaal en schreef nog twee lotgevallen van Bertus op in weer andere boekjes, waarin mijnheer Gepko Roggeveen ook hele mooie tekeningen maakte. Als jullie moeder en vader de boekjes wil len kopen vinden ze hieronder precies de naam, bij wie ze ze kunnen halen en hoeveel ze kosten. OOM JOOP (Jan Roelfs/Gepko Roggeveen: De avonturen van Bertus Brom vlieg. Uitgeverij Buijten en Schipperheijn, Amsterdam. Drie delen ii 4,90). OOOOOOCOOOOOOOOPOOOOOOOC Trmnnnnnornnrnononnnrnrnnrinooooomj Tekeningen, verhalen en gedichten, die je in de Klei ne Stem wil laten zetten, kunnen worden gestuurd naar De Kleine Stem, Reigerstraat 16, Breda. Als ik door het bos rij Zie ik, de zomer is voorbij De bomen laten met z'n allen Meer dan honderd blaadjes vallen Een is er rood, een geel en groen Hé weet je wat ik ga doen Ik ga lekker in de zon liggen Net als die luie biggen Daarna ga ik slapen Net als pasgeboren schapen Dag maar weer Tot de volgende keer Angeline Hermus Prinsenbeek BOiOGO^tOOOOiOQOOOQiOOO Er was eens een elvenkonin- gin. Ze had twee dochters, het waren lieve, mooie elfjes. Al leen Klaretiene ze was heel eigenwijs. Haar zusje Maretie- ne gehoorzaamde altijd. Hun moeder had gezegd: jullie mo gen overal komen alleen niet bij het zilvermeer. Waarom niet, vroeg Klaretien aan haar moeder. Omdat het daar ge vaarlijk is zei moeder. Daar geloofde Klaretiene met in, maar Maretiene wel. Op een dag toen Klaretiene alleen thuis was pakte ze haar bootje en ging naar het zilver- meer. Toen ze bij het Zilver- meer was, legde ze haar boot je in het water en vaarde ze naar de overkant. Klaretiene stapte aan wal, ze legde haar bootje uit het water, klopte bij het eerste huisje. Een lelijk oud vrouwtje deed open. Het oud vrouwtje was een heks. Ze vroeg wat Klare tiene wou. Klaretiene zei: Ik heb honger, heeft u wat eten voor mij. Ja hoor dat heb ik wel zei de heks. Kom even binnen. Kijk zie je daar die stoel staan, daar mag jij op gaan zitten zei de heks. Ha, ha, ha, ladhte ze zachtjes dat eitje heb ik te pakken. Klaretiene ging op de stoel zitten. Ze was doodmoe. Het was een eahte gemene heks en daarom mocht ze er niet ko men van haar moeder. De heks zei een toverwoord: sim sala bim, ik wou dat de stoel waarop het alfje zit een kooi wordt. Klaretiene kon het niet verstaan want de heks zei het heel zachtjes. En toen veran derde de stoel in een kooi en Klaretiene kreeg honger. Ze Klaretiene was gevangen bij de heks. Het land was in rep en roer. Iedereen zocht Klare tiene. In de paleistuinen in de hallen, op straat, maar hoe ze ook zochten, ze vonden Klare tiene niet Het zusje van Kla retiene moest in de kelder gaan kijken. Toen Maretiene, zo heette het zusje, in de kel der was zag ze dat alleen haar bootje er stond. Nu wist ze het. Ze ging gauw naar het Zilvermeer en ze legde stenen in het water tot de overkant. Ze ging naar het huisje. De heks was niet thuis en de deur stond open. Maretiene zag haar zusje in een kooi zitten. Ze zag nog meer. Het sleuteltje hing aan de muur. MaTetiene deed de kooi vlug open en Klaretiene was be vrijd. En ze vierden vier da gen feest. Diane van Dijk, Oosterhout, 9 jaar. LONDEN (AFP) Enge land verbaast zich deze week over het talent van zijn jong ste schrijfster, de 13-jarige scholiere Hariett Mott, wier eerste boek dezer dagen is ge publiceerd. Literaire recensen ten hebben „The year of the fire" al een plaats op de lijst va nbestsellers voorspeld. Har riett Mott begon op elfjarige leeftijd aan haar eerste roman te werken. De inspiratie er voor ontleende ze naar haar zeggen aan de sprookjes die ze tijdens lange autoritten met haar ouders, verzon en vertel de. „The year of the fire" grenst aan het fantastische en aan science-fiction. eindredaktie rieja van aart (Van onze redactie buitenland) ROME Minstens 460 miljoen mensen zijn niet in staat een normaal leven te leiden omdat ze leven in een toestand van permanente ondervoeding. De voedselreserves van de wereld zijn op het ogenblik zo gering dat ze mogelijk niet voldoende zullen blijken om de mensheid door een nieuwe reeks van ernstige misoogsten te helpen. Met deze feiten voor ogen komen vertegen woordigers van alle lidstaten van de Verenigde Naties van 5 tot 16 november in Rome bij een om de problemen te in ventariseren en het eens te worden over praktische oplos singen. Deze wereldvoedsel- conferentie, de belangrijkste bijeenkomst over de proble matiek in de geschiedenis, wordt gehouden op het niveau van ministers. De "wereldvoedselorisis" uitgeputte voorraden, een toe nemende vraag, gekoppeld aan de uitzichtloze armoede van een groot deel van de wereld bevolking, trekt de Laatste tijd sterk de aandacht als gevolg van alarmerende kranteberioh- ten over hongersnood, sombere voorspellingen van de "Club van Rome" en waarschuwin gen van diverse VN-instanties. Miljoenen mensen zullen om komen als de rijke landen hun steun aan de arme landen niet drastisch uitbreiden, zegt Ro bert McNaimara, president van de Wereldbank. Om zo'n ramp te voorkomen moeten de wel varendste landen hun totale hulpverlening de komende vijf jaar vergroten van 89 miljard gulden nu, tot 143 miljard gul den. De overheidshulp zou in die periode verdubbeld moe ten worden, zo meent hij- De club van Rome voorspelde in haar tweede rapport dat de huidige hongersnood in de Derde Wereld, die nu vooral India, Bangla Desj en de Sahel teistert, in 1980 zal uitgroeien tot een wereldhongersjiood van ongekende omvang. De daaropvolgende 25 jaar zal de toestand steeds verder ver slechteren en intussen een miljard mensenlevens vergen. Dit miljard Slachtoffers z-al volgens de club van Rome een directe hongerdood sterven. Indirect zal een veelvoud van dit aantal sterven, als gevolg van epidemieën bijvoorbeeld, waar door ondervoeding en ei witgebrek verzwakte mensen geen weerstand meer tegen hebben. Het antwoord op dit onheil spellend toekomstperspectief mag niet verwacht worden Kissinger van een tiendaagse conferentie in Rome- Op zijn best moet daar de politieke wil blijken om de onderlinge tegenstellin gen te overbruggen en een be gin te maken met de oplossing van de immense problemen. Het initiatief tot de wereld- voedselconferentie is genomen door de conferentie van niet- gebonden landen, die in sep tember 1973 in Algiers verga derde. Deze conferentie drong er op aan dat er gezien de ernstige voedselorisis waar voor uitgestrekte gebieden en talloze volkeren zich geplaatst zien, een gezamenlijke spoed- conferentie op ministerieel wordt bijeengeroepen van de Verenigde Naties (FAO en UNCTAD) teneinde een pro gramma voor internationale samenwerking op te stellen om het toenemend tekort aan voedsel en andere basispro- dukten te boven te komen en de prijzen stabiel te houden- De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger bracht eenzelfde denkbeeld naar voren in zijn rede tot de algemene vergade ring van de VN, later diezelf de maand. Hij stelde namens de Verenigde Staten voor in 1974 een wereldvoedseleonfe- rentie te organiseren onder au-spacien van de Verenigde Naties om na te gaan op wel ke wij-ze ae voedselvoorzie ning op voldoende peil kan worden gehouden en de in spanningen van alle naties kunnen worden gebundeld om door natuurrampen veroor zaakte honger en ondervoe ding het hoofd te bieden. Maar uit een VN-studie voor de wereldvoedseloonferentie blijkt dat het in Rome over verstrekkender zaken zal gaan dan een oplossing voor tijde lijke noden, veroorzaakt door natuurrampen. Er zijn in feite twee problemen, aldus deze studie. „Er is de dreiging van hongersnood, voedseltekorten of extreem hoge voedselprij zen, als gevolg van natuurram pen of onverwachte schomme lingen in de opbrengst. Dit gevaar kan zich voordoen in een klein gebied met een be perkt aantal mensen, maar kan zich ook uitbreiden tot een grote ramp die vele lan den en miljoenen mensen treft. Ten tweede is er het probleem v-an de permanente ondervoeding van de armste mensen in de wereld"- Hongersnood op zich is geen nieuw verschijnsel. Wel nieuw zijn de lege voorraadschuren. De sterk verminderde voedsel reserve heeft de wereld be roofd van een laatste veilig heidsklep- Veel deskundigen menen dat de huidige crisis dateert uit 1972, toen, voor het eerst in 20 jaar, de voedsel produktie van de wereld te rugliep. Slechte weersomstan- dighederr troffen onder meer de --Sowjet-Unie, China, India, Australië, de Afrikaanse Sa- hellanden en Zu'idoost-Azië- daalde de prod-uktie met 33 miljoen ton. De wereddproduktie van gra nen - in hoofdzaak tarwe, grofkotrrellige granen zoals mais en rijst - moet jaarlijks met 25 miljoen ton groeien om alleen al gelijke tred te kun nen houden met de groei van de wereldbevolking. In 1972 De misoogsten, die nog ge paard gingen met inflatie en monetaire instabiliteit, leidden over de hele wereld tot stij ging van de grond'stofprijzen. De klap kwam het hardst aan in de ontwikkelingslanden, waar de mensen een relatief groter deel van hun inkomen a-an voedsel besteden. De rijke landen hadden een eenvoudig antwoord op de slinkende voorraden en om- hoogsohietende prijzen: zi-j be snoeiden op hun voedselhulp. Volgens de FAO werd in 1964 nog 18 miljoen ton verscheept uit de rijke landen, maar vo rig jaar nog maar zeven mil joen ton. De meest drastische ingreep komt op rekening van de Verenigde Staten. Minister van landbouw Earl Butz ver bood de uitvoer van de enor me voedseloversdhotten, die vanouds de hoofdmoot van de voedselhulpprogramma's vormden. Als motto voor de toekomstige Amerikaanse poli tiek gaf Butz de ontwikke lingslanden te verstaan: „wij kunnen zoveel voedsel produ ceren als u wilt, maar u zult de rekening moeten beta len". Ook het wereldvoedselpro gramma van de VN biedt de arme landen geen soelaas- De stijging van de vervoers kosten (olie!) en van de goe- derenprijzen hebben de koop kracht van het wereldvoedsel programma in feite gehal veerd. Dat betekent dat bij een gelijkblijvend geldbedrag ter beschikking, 50 procent minder voedsel kan worden geleverd. Eigenlijk is er, op wereld schaal bezien, geen voedselte kort op dit ogenblik. De voed- selcrisis is een combinatie van ontbering en overvloed. Want terwijl tweederde van de we reldbevolking leeft in een per manente staat van ondervoe ding, sterven in het rijke wes ten mensen als gevolg van te veel eten- Deze mensen zijn te dik en krijgen verharde of vernauwde aders, twee om standigheden die gewoonlijk in verband worden gebracht met suikerziekte, overspan ning en hartkwalen, ziekten die verantwoordelijk zijn voor het grootste aantal doden en arbeidsongeschikten in de geïndustrialiseerde landen, al dus een FAO-studie. De huidige crisis komt in een tijd waarin de boeren in zowel de rijke, als de arme lan den meer produceren dan ooit tevoren. Volgens FAO-cijfers stijgt de voedselproduktie met jaarlijks 2,7 procent. Elke 26 jaar verdubbelt de voedselpro duktie. Maar daarmee kunnen de boeren maar nauwelijks de enorme bevolkingsgroei bij houden, die zich vooral voor doet in de ontwikkelingslan den. plantaardig voedsel en 29 pro cent van het hoogwaardige dierlijk voedsel. Europa (-met de Sowjet-Unie) eet, met 22 procent van de wereldbe volking, 34 procent van het voedseltotaal (26 procent van het plantaardig en 38 procent vam het dierlijk voedsel). Daarentegen krijgt Azië met 57 procent van de wereldbe volking, niet meer dan 32 pro cent van de voedselproduktie (50 procent van het plantaar dig en 22 proeent van het dierlijk voedsel) Naarmate de welvaart stijgt stellen de mensen hogere ei sen aan hun voedsel. In de praktijk komt dat er op neer dat ze minder granen, en meer vlees gaan eten. De FAO-eeo- noom John Mollett schat dat vee zes of zeven ton graan verbruikt voor elke ton vlees dat het oplevert- In feite zijn er grote graanoverschotten op de wereld, maar die worden gebruikt om vee te voeden, en niet om mensen te eten te geven. „Per land bekeken lijkt dat redelijk, maar het is bela chelijk gezien de internationa le verhoudingen, zolang veel mensen minder eten dan zou moeten", aldus Mollett- Dat is een netelig probleem le vens- en eetgewoonten zijn moeilijk te veranderen dat erger wordt naarmate meer mensen een zeker welvaartsni veau bereiken. Het probleem speelt niet alleen in de inter nationale verhouding rijk-arm, maar ook binnen de ontwikke lingslanden waar de relatief welvarende bovenlaag een on evenredig deel van de voed selproduktie opeist. Slechts eenderde van de we reldbevolking heeft in de gein- BeSUOeteil dustoaliseerde landen. Maar zij eten tweederde op van 's werelds voedselproduktie en gebruiken ook tweederde van de overige grondstoffen. Noord-Aimerika bijvoorbeeld, waar slechts zes procent van de wereldbevolking woont, ver bruikt 22 procent van de tota le voedselproduktie van de wereld: 10 procent van het De Sowjet-Unie sloeg zich in het verleden door perioden van misoogst door te besnoei en op de veestapel en meer brood te eten. Maar in 1972 was een dergelijke oplossing niet meer politiek aanvaard baar voor de Sovjet-leiders, In plaats da-arvan kochten ze 30 miljoen ton graan in het bui tenland. wereldgraaimHÜ grijpend verstoorde en chaos veroorzaakte die reldmarkt nog niet te is. Een ander voorbeeld vï scheve verhouding tussen ke en arme landen is hel brudk van kunstmest. Sindf oliecrisis is er een kunstmest, een bijprodukt olie. De kunstmestprijzen sinds 1971 verdrievoudig verviervoudigd. De zen van kunstmest, aan de hoge prijzen van sel en olie. hebben een vf ondraaglijke last gelegd op betalingsbalans van die wikkelingslanden die n» liikti.idi'g profiteerden gestegen grondstoffen-pn, Aldus de FA0-?t. boeren die het meest l hebben aan kunstmest, de rekening niet beta-en- gens schatting van del gen zou een ton ku Engelse of Franse akkers extra drie ton graan fc opleveren Maar in W® een hoeveelheid kunstna ton meer kunnen oP' De westerse boeren^ al zoveel kunstmest dat gebruik in verhouding minder onbrengt Het mestgebrui'k is weer beeld van een landboi' dat op nationaal niveau maar oo in ter nat ion ar. volkomen scheef is De problemen zi.i"-9 hun omvang, niet OWP zo menen de organisato de wereldvoedselcc® De Egyptische secret' raai van de conferentie, Ahmed Marei: ..De geheel heeft de finances gelijkheden en de WJj sche capaciteit om fend te kunnen reager® problemen van arm'oejA ger en ondervoeding- de politieke wil offl "j van menselijke Sri.'djjj'. te zetten in werk

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 12