3 00P E JMS overs KAL „De adel van de kurk" vecht tegen de ondergang Gordon B. genoot van verduisterde duizendjes Van der Louw verplaatst zich in „de gedachtegang der gekrenkten" Prijsbewust spelen in de Staatsloterij Proces tegen Franse wijnknoeiers begonnen de Staatsloterij ^ekteverzuim nog steeds boven peil in vorig jaar Leven in '75 meer dan 8,5 pet. duurder binnenland buitenland n f 25,- PER m adverten in dezekrai f 1 00. 000," ieder bedrag reik doel viomagun) B.V. tel. 080-442897 Invloed Hoogh artig Organisator Bevoorrading Daglicht miljoen gulden aan prijzen I i MINISTER: MR. VROLIJK GING NIET BUITEN BOEKJE ,KONSUMENTEN KONTAKT Het testbeeld is bééldig in kleur. kleurentelevisie. ZINVOL SPELREGELS Politieke kleur en godsdienstige gezindheid van burgemeesters 1 00.000>= der bedrag elk doel omagum B.V. el. 080-41(2897 AUDI 60 L >1 Kenteken febr ,~Jk .1 19 00 uur. Tel oiSUl Goed kI«ÜDhu^LBUR5 -TSf^v-ïf^ ÏÏÊh£m-^\} i) NSDAG 30 OKTOBER 1974 Te huur DIVERSE^ iel 3. Breda ta1C' b.g.g. 01696-3185 Personeel geviai Parttime 0164^3^ *1 Gevraagd dealer of WEDERVERKOrijl Verdiensten f 400 I per week. Vereiste* 21 town,™ vrJL- nader telefoon. Voor tingen: Tel 0889 rlands uro 6242 belangrijk onderdeel voor een gezond en modern zakenbeleid weldoordacht! beslissing passend in dit gezond» en moderne jzit: stuums in diverse kleuren en maten rums. costuums 100," OOK! ilminastraat St.-Janstee (Van onze correspondent) BORDEAUX In Bordeaux is deze week het proces van het grote wijnschandaal (de Fransen noemen de affaire „winegate") begonnen: Het proces van het won- I der van Cana gewrocht door de ongenaakbare „aristo- cratie du bouchon" de adel van de kurk. Deze adel is temidden vam de 18 beklaagden vertegen- I woordigd door de gebroeders Cruse, Lionel en Yvam. De bond vam wijnhandelaren, deze zeer speciale aristocra tie uit Bordeaux veelal mil- I jomairs, hebben van hun kant I een civiel-rechtelijke zaak I aanhangig gemaakt tegen de gebroeders Cruse. Hun presi- dent is eem bloedeigen neef j Hughes Lawton, namen die in Bordeaux Frankrijk en I heel de wereld tot dusver een onberispelijke klank J hadden. Heren met traditio- neel Britse en Skandmavi- 1 sohe voornamen. Hun oom Herman heeft naar men zegt om het schandaal niet mee te maken, een paar weken geleden een eind aan zijn leven gemaakt Dertig advokaten, 40 jourma- fcten (er waren er 200 naar Bordeaux gekomen, velen uit I Amerika en Jaipan, maar minder als een kwart kon maar in de overvolle zaal een plaats vinden) en ook een 10-tal getuigen: Duitsers, Skandinaviëre, Engelsen, Bel gen één Portcaicaan en één Nederlander, allen impor teurs vam Bordeaux-wijnen. Alle ogen zijn gericht op de Cruscs: 140.000 hectoliter vam de kostelijkste Bordeaiux- trij-nen in bun kelders, een jaromzet van 9 miljoen, die jrote wereldberoemde inte- pre steenrijke leveranciers an de grootste importeurs, de beroemdste restaurants, koninklijke en presiden tiële paleizen, ambassades en [i de groten der wereld. Lionel em Yvan met eem tra» [ditie vam 5 generaties arro- ntie en invloed achter ich: Zonder de Cruses was |in Bordeaux niets te begin- Toen oud-premier Ctoban ^elmas, burgemeester van Bordeaux, zich in het voor- Ijaar kandidaat voor de pres identsverkiezingen wilde sted- f len, golden zijm eerste op drachten de heren Cruse, De heren Cruse, die de inspec teurs van die fraiude-brigiade hooghartig de deur wezen, bij hun deed men geen inval, geen onderzoek, geen inspec tie, ze maakten zelfs gewag vam Gestaipo-roanieren. Maar de inspecteurs hebben voet bij stuk gehouden en er werd gefluisterd dat het een zet was van Giaoaird d'Es- taing die voor de presidents verkiezingen zijn concurrent Chaibam, vriend van de Cru ses en de Lawtons de pas naar bet Elysée wilde afsnij den. Er is veel gefluisterd en in het vuistje gelachen. Vooral door de wijnbouwers die zilch de eeuwigdurende slacht offers van de oppermachtige wijnkopers achtten. Tot zij zich ervan bewust begonnen te worden dot het schandaal Cruse de reputatie van heel de Bordeaiux-wijnen dreigde te bezoedelen. En heel Bor deaux begon te beven. In enkele weken tijds had den de inspecteurs niettemin het bewijs geleverd dat met een deel van de beroemde en grote Bordeaux geknoeid was, dat wijnen versneden, gemengd en gedoopt waren met andere mindere soorten. De man die het allemaal ge organiseerd had, is Pierre Bert, een uiterst handige, niet al te scrupuleuze hande laar, geen onbekende van de grote kopers, evenmin van do justitie. En als de grote hausse van nov. 1972 zich voordoet, als voor de grote Bordeaux-wijnen alom ver bluffende en astronomische prijzen betaald worden kan hij zijn afnemers niet meer voldoende leveren. Hij kent als geen ander de knepen van het vak en op zogenaam de administratieve wijze or ganiseert hij de fraude. Op bijna geniale manier weet hij tussen de mazen van de ingewikkelde Franse wijn- wetgeving te glippen, veran dert witte wijnen in rode, doopt grove zuidelijke rode wijn Pomerol af Miedioc, sticht een speciale firma, waarvan zijn nagenoeg anal fabetische chauffeur de stro- man-dlirectieuir wordt. Monsieur Bert weet andere handelaars in deze fraude te betrekken en speelt het klaar een zekere Lucien Cas- tadn 5878 hectoliter grove ro de wijn te leveren om in kostelijke Bordeaux te ver anderen, wijn die groten deels zelf van momsieiur Cas- tain afkomstig is en aan wie de verbijsterende Bert dus diens (Castaans) eigen wijn verkoopt. En dan de malversaties van Cruse. Cruse die nieuwe be voorrading zoekt en die er mee instemt 5000 hectoliter van Bert te kopen onder be paalde voorwaarden om te voorkomen dat het aan het licht komt Uiteindelijk koopt Cruse 4305 hectoliter van Bert uiteraard „behan delde" wijn en de chauffeur van een wijn tankwagen brengt dan eindelijk de af faire aan het licht Op 7 juni 1973 maakt hij tientallen uitten tussen de kelders Von Bert- en die van Cruae, elke keer werd het geleddiébüjet afgegeven, een nieuw verstrekt maar de wjjn werd niet uit zijn tank gedost. En uiteindelijk speelt deze obscure chauffeur kiaair w-at Francais Maiuriac in zijn romans en pamfletten tever geefs met hardnekkigheid tientallen jaren lang gepoogd had: Het kunstmatige bouw sel van respectabiliteit en in tegriteit van de „adel van de kurk" af te breken. Yvan Cruse Op 28 juni 1973 komt het schandaal aan het daglicht. Het verbijsterende is dat de Cruses een reputatie van meer dan een eeuw op het spel gezet hebben voor een winst die op 300-000 frank geschat wordt. Bijna een peulesohilfletje vergeleken bij hun fenomenale fortuin. Uit eindelijk heeft de hele frau de maar betrekking op 0,6 procent van de jaarlijkse produktie van Bordeaux-wij nen, er zijn nauwelijks 30 personen bij betrokken op een totaal van 350 grote wijnhandelaren en 30.000 wijnibouwbedrijven. Als de krankzinnige specula tie van 1972 zich niet had Lionel Cruse voorgedaan, als flessen Bor deaux in Landen en New York niet geveild waren voor bedragen ailsof het o>m goud ging, was de hele affai re nauwelijks een gemengd berichtje waard geweest. En overigens heeft men nauwe lijks de tijd gehad om de vervalste wijnen in de han del te brengen. Maar de spe- aulatie heeft plaatsgehad en een integer en wereldver maard wijnbedrijf heeft er niet aan kunnen weerstaan daarvan onwettig te profite ren. Maandag zaten de verant woordelijken in de beklaag denbank. Beschuldigd ervan calcium orrbonaiat en salpe terzuur in grote hoeveelhe den gebruikt te hebben om van slechts wijn gereputeer de Grands Crus de Bordeaux te maken. In Bordeaux gaat het er deze dagen om (het proces zal vermoedelijk tot woensdag duren, de uit spraak wordt in november verwacht) een reputatie te redden die geen enkele crisis en geen enkele oorlog ooit heeft kunnen aantasten. Maar de dynastie van de Cruses, deze Deense domi_ n-ees-zonen die in .1819 in Bordeaux een H-anzeatisohe reputatie van protestntse gestrengheid en integriteit gevestigd hadden, door de wijn adel en geld en invloed en praktisdhe almacht aan de Gironde verworven hadden, dreigen aian hun lichtzinnig wonder van Cana aam het winegate-schandaail van Frankrijk ten onder te gaan. Francois Mauriac hikt in zijn graf in deze daigen zijn kra kende cynische spotladh- JAN DRUMMEN DEN HAAG (ANP) Het ikteverzuim in ons land ligt feens de jongste gegevens 9 het CB.S. nog steeds bo- pn het peil van het vorige Tar. i juli beliep het verzuim in pal 7,7 procent van het aan- l mandagen, vergeleken met I procent in juli van het (ADVERTENTIE) vorig jaar. Het verzuim bij mannen bedroeg 7,6 procent (vorig jaar 6,7 procent) en bij vrouwen 8,8 procent (v.j. 7,8 procent). In juni j.l. was het totale verzuim 8,8 procent te gen 7,7 procent in 1973. Ook februari, maart en april ver toonden een stijging ten op zichte van het vorige jaar. I i P» - F- n T PEUGE0T In dB National» ™™^8.,Gevgn voorleven" In deze krant Deze week G*r- ROTTERDAM (ANP) Als wij ergens gingen eten met relaties, wie moest er dan betalen? Ik. Als de directeur geen geld bij zich had voor een taxi, wie draaide er dan voor op? Ik". Met dit soort opmerkingen trachtte de 33- jarige Gordon B. zich gisteren voor de rechtbank in Rotter dam enigszins te verontschul digen voor het feit dat hij zijn werkgever, een Spaanse im- en exportfirma in Baren- drecht, had opgelicht voor cir ca f 170.000. Mr. B. de Hoogh, de officier van justitie, liet zich echter niet vermurwen. Hij bleef er bij dat B. een ,-zeer intelligent iemand", op een perfectionisti sche wijze geld had verduis terd en daarmee „goede sier" had gemaakt. De Hoogh vor derde een celstraf van twaalf maanden (twee voorwaarde lijk) met aftrek van voorar rest Gordon B. vertelde aan de president van de rechtbank op wat voor manieren hij zijn baas gield afhandig had ge maakt. Hij Het de directeur een opdracht tekenen voor be taling van f 20 (boete) aan de Nederlandse Spoorwegen. Daarna veranderde hij de op dracht zodanig dat er aan hemzelf een bedrag van f 20.647,75 zou worden overge maakt Een andere manier was het achterover drukken van cheque* aan toonder, die be' doeld waren om losse arbeids krachten mee te betalen. De president vroeg Gordon wat hij zoal met het geld ge daan had. „'veel ervan heb ik gegeven aan mensen, die in moeilij kheden verkeerden". Lezend in de verklaring, die de verdachte bij de rechter commissaris had afgelegd, kwam de president tot een andere conclusie: „U heeft met geld gesmeten. Nachtclubs, reisjes naar de Antillen (ge boorteland van B.) enzovoort, enzovoort". De raadsman vond de geëis te straf veel te zwaar. Hij wees erop dat de bank het zijn cliënt wel erg gemakke lijk had gemaakt. „Men be taalde rustig uit na een telefo nische opdracht, zonder dat deze bevestigd werd. En dat terwijl het personeel B. niet eens kende. Die bankslip was ailerarmzaligst vervalst, maar men had niets in de gaten". De bank had volgens de ad vocaat ook begrepen, dat zij in gebreke was gebleven. „An ders had zij geen schadever goeding van meer dan f 100.000 aan het gedupeerde bedrijf betaald". De raadsman besloot zijn pleidooi met de opmerking dat er voor zijn cliënt toch nog een goede toe komst was weggelegd. „Ie mand uit Curacao neemt de firma in Barendrecht over en wil Gordon in dienst ne men", (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Volgens minister De Gaay Fortman (Binnen landse Zaken) 1* de Zuidhollandse commissaris van de koningin mr. Vrolijk niet buiten z'n boekje gegaan inzake de benoeming van PvdA-voorzitter André van der Louw tot burgemeester van Rotterdam. De bewindsman antwoordt dat op vragen van Alt-fractie leider mr. Aantjes, die erg ontstemd is over die benoe ming. De AR-leider heeft zich vooral gestoord aan het feit, dat Van der Louw door de commissaris als enige op de voordracht voor benoeming is geplaatst. Dat nou in strijd zijn met de instructie, die commissarissen van de konin gin inzake burgemeestersbenoe mingen, meekrijgen. Gelet op de politieke krach tsverhoudi ogen in de Rotterdamse gemeenteraad (de socialisten hebben daar de volstrekte meerderheid) wa- (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG Het Konsu- menten Kontakt (KK) ver wacht, dat zonder een strak ker prijsbeleid volgend jaar het leven meer dan 8%% duurder wordt dan dit jaar. Dit pessimisme baseert deze consumentenorganisatie op de prijsverhogingen van de laat ste tijd, die voor het grootste deel van invloed zijn op de kosten van levensonderhoud in 1975. De regering gaat ervan uit, dat volgnd jaar de prijzen 8 Vi omhoog gaan. Dit jaar zal de prijsstijging 9% be dragen, aldus het Centraal Planbureau. (CPB). He KK vindt, dat de over heid de laatste tijd de teugels van het prijsbeleid teveel heeft laten vieren. Hierdoor ontstaat een versnelde prijs stijging, die nu al een scha duw vooruitwerpt op 1975, al dus KK. Volgens deze consu menten-organisatie zijn de prijsstijgingen in een aantal sectoren en voor talloze pro- dukten kolossaal. Met name voor levensmiddelen, papier- produkten, drogisterijen en schoonmaakartiekelen wordt schoonmaakartikelen wordt schrikbarende prijsverhogin gen geconfronteerd. (ADVERTENTIES) En dan hebben we 't nog niet eens over de programma's gehad. Laat u óók meeslepen door de werkelijk magnifieke kleuren van Telefunken t.v. met het unieke en nimmer falende Telefunken PAL-systeem. Wij weten wel zeker dat uw winkelier u graag de Telefunken kleuren- t.v. 's zal demonstreren. Zelfs als er alleen maar een testbeeld is. ren zowel de minister als mr. Vrolijk van mening, dat -in ieder geval een PvdiA'er daar burgemeester zou moeten wor den. Er waren slechts twee socialistische sollicitanten, zo zegt minister De Gaay Fort man Een daarvan was Van der Louiw, de andere wil de bewindsman niet bekend ma ken. Die persoon was echter totaal ongeschikt voor de bur- gemeestersfunotie. Daarom achtte de bewinds man het zinvol, dat alleen Van der Louw op de voordracht zou worden geplaatst- Dat is in het verleden meermalen -ge beurd, zelfs voor Rotterdam. Het benoemingsrecht van de kroon heeft onverkort gefunc tioneerd- De instructie aan commissarissen opent namelijk ook de mogelijkheid de aanbe veling voor een burgemees tersbenoeming uit een persoon te doen bestaan, als de minis ter van Binnenlandse Zaken dat bepaalt. Mr. Vrolijk treft dus geen blaam, aldius De Gaay Fortman. Overigens is de minister ervan overtuigd, dat Van der Louiw zich zal verplaatsen „in de gedachten- gang van de gekrenkten", dat zijn dan die Rotterdamse raadsleden en ook wel AR- leider Aantjei, die faliekant tegen de benoeming zijn. Van der Louw immers is de ver persoonlijking van het pro- gramodllege, waardoor met ne me de liberalen en christen democraten in de Rotterdamse raad buiten het college van b. en w. zijn gezet Na een gesprek met Van der Louw is het de minister dui delijk geworden dat de nieu we burgemeester ziéh ook voor hen zal inzetten. Van der Louiw zal, zo heeft hij toege zegd, functioneren ate „een goed beschermer van de de mocratische spelregels, niet al leen ten opzichte van degenen (He mijn kandidatuur hébben gesteund, maar ook en juist ten opzichte van de minderhe den in de Rotterdamse ge meenteraad". Van der Louw heeft ook nog gezegd de ma nier waarop het college van b. en w. in Rotterdam is ge vormd, af te wijzen. (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal burgemeesters in Nederland, dat tot de KVP behoort, bedraagt 343. Lid van de PvdA zijn 142 burgemeesters, lid van de GHU 133, lid van de ARP 127, lid van de WD 80, lid van de SGP 5, lid van DS'70 3, lid van de PPR 2 en lid van D'66 1. Van vier burgemeesters is de politieke kleur onbekend. Aldus blijkt uit een overzicht, dart minister De Gaay Fortman de Tweede Kamer verstrekt heeft. De bewindsman gaf ook een overzicht in percentages Verkiezingen In verhouding Aantal Tweede Kamer totaal aantal gemeenten 1972 inwoners PvdA 142 27,4 procent 31,3 procent KVP 343 17,7 35,2 WD 80 14,4 10,7 ARP 127 8,8 10,7 D'66 1 4,2 0,1 CHU 133 4.8 10,9 DS'70 3 4,1 0,0 SGP 5 2,2 0,3 PPR 2 4,8 0,1 Ombekend 4 9 0,7 Wait de kerkelijke gezindte betreft gaf minister De Gaay Facte man het volgende overzicht: Uitkomst In verhouding Aantal volkstelling totaal aantal gemeenten 1971 inwoners Rooms-katholiek 351 39,5 procent 36,2 procent Hervormd 304 23,0 28,2 Gereformeerd Overigen Geen 91 46 48 7,0 8,0 5,7 8,5 8,0 19,1 (Tot de overige kerkelijke gezindten warden gerekend gere formeerde gemeenten, Christel ij k-gereformeerd, doopsgezind, re monstrants, protestantenbond. Bij „geen" wordt gerekend het Humanistisch Verbond). Elke maand zo'n 800.000 prijzen - totaal ruim 30 miljoen gulden. Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70 van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,„schoon". Lotenverkoop van 4 november af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de november-loterij op 4 november. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070 -653955. Prijs per lot 25,—; „vijfje" 5,— Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 13,18 en 20 november Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet U dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de leen de 2e trekking zijn gevallen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11