B. en W. Borsele breiden sportaccommodaties uit Gezondheidsmarkt geopend Scholenplan voor Zeeland Meer aandacht nodig voor aard van het gevraagde MET OPENFIETSEN VAN GORDIJN Middenstand uit demonstreren Weer cursussen politieke scholing voor Zeeuwse vrouwen HENGEL- STRIJD E.G.H.Y. TE GOES HEI ZEEUWSE LANDSCHAP ATTENT OP SCHADE VEROORZAKENDE FACTOREN AANBESTEDING ZEEUWSE VISIE OVER RUIMTELIJKE INDELING BEPLEIT Stichting Zeeland in rapport over arbeidsmarkt VOETBALVELDEN IN HEINKENSZAND, 's-GRAVENPOLDER EN LEWEDORP TENNISBANEN IN HEINKENSZAND EN 's-GRAVENPOLDER Vlissin stad streak l Bodega „De Monnik" Kosmos Breda Kosmos Bred3 gen VOORLICHTING Zaamslag Parochianen Hansweert spraken over kerkhof, school, be j aardentehuis en hulpdienst WATERSCHAP Z.-BEVELAND BEVEELT GEZWORENEN AAN DINSDAG 29 OKTOBER 1974 stel wordt u dagelijks uur, technische rapf jke verhandelingen eds veel tijd. Tijd, iéiSWs, srdag of 's avonds: gebr» e ontwikkelingen in studie noodzakelijke s onmogelijkheden, kennis. Jelinge avondkursus «avond per week) wordt tot minstens het eerd en met hetzelfde Igen van deze kursus bent vorm in uw gedachten voorden en zinnen te skst te selekteren in voorn eeft enorme tijdwinst, van meer kennis, u bent mee te praten en te en uw studie) van belang irox, Fasson, Furness, het en Gemeentelijke nstituut Rhetorica in de hele land gegeven door werkzaam zijn. ten met een examen, rstelde eisen blijkt te erdoen. Deze garantie- KOOPHANDEL EN it door Snellezen wijzer digen wij u uit een wrtcentrum", CL Prinsentm, Fr. den Hollandersiml 37, JAAR 3 - 30388 heeft het monnikenge- duld om te proberen het iedereen naai de dn te maken. Hoe? Kom d'r in en zie maai. Jacques van den Buj! Nwe Ginnekenstr. 21, Breda TeL 34000 B.V. Van Coohplein 5, Breda Tel. 01600-35955. Te koop: Café-Bar te Nijmegen, mooie zaai met goede inventaris, ge legen op zeer goed pfflt, omzet 100.000,— fié caal koopsom 40.000,— huur 625,— per maand incl. grote 4-kamer wo* ning. Te koop: Café met pen sion en zalenverhuitr omgeving Maastricht, zaak met veel mogelijs- heden, omzet J 160.00», fiscaal koopsom 275.000,— incl. groot pand financiering Te koop: Café met zaal, omgeving Sittard omzet 2000,- per week koop som 18.000,huur 500,— per maand md- 4-kamer woning. Te koop: Café-Dancinf- Pension-Frituur om.e geving Sittard, m°0' zaak met goede inventa ris zaak met vele moge lijkheden, o™" f 157.000,— koopsom 200.000,; m groot pand financiering mogelijk. Te koop: Cafetaria te Breda gelegen opJ# goed punt om* t 125.000,- fiscaal som 73.500,— ij f 800,— per maand in woning. Te koop: Cafe te SteW bergen, mooie zaak vele mogelijkheden zet 2600,- fispa^ week koopsom f w huur 250.- per ff incl. grote woning nancierng moSfIJ„„-icr Te koop: Snackcou^^, te Amsterdam 500.000,- koop»- 380.000,- hoge f""3" ciering mogeUlk c B ties nader overee komen. B.V. Van Coothplein 5. Tel. 01600-359aa> (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND De gemeente Borsele dient voet balvelden te gaan aanleggen in Heinkenszand. 's-Graven- polder en Lewedorp. Het voetbalveld in Kwadendam- me moet geheel worden ver nieuwd en eerst door de ge meente worden aangekocht. In Heinkenszand moeten verder twee tennisbanen ko men en in 's-Gravenpolder een tennisbaan. Te zijner tijd dient ook in Ovezande een tennisgelegenheid gereali seerd te worden. Dit zijn de concrete plannen van B. en W. van Borssele, die zij de gemeenteraad voorleg gen in een nota „Planning veldsportaccommodaties". De raad bespreekt deze sportac commodatienota in zijn verga dering van dinsdag 5 novem ber om 19.00 uur in het ge meentehuis te Heinkens zand. Burgemeester en Wethouders hebben hun plannen gemaakt op basis van een onderzoek van de Heidemaatschappij naar de behoefte aan veldsport accommodaties im Borssele vóór 1985. Het college heeft ook reeds een voorstel gedaan voor de volgorde van de uit te voeren werken. Eerst komt Heinkenszand aan de beurt met één voetbalveld en twee tennisbanen. Dan komt Kwa- dendamme aan de beurt. Ver volgens 's Gravenpolder met één voetbalveld en één tennis baan. Dan volgt Lewedorp met één voetbalveld. De tennisge legenheid voor Ovezande komt op de laatste plaats. Het colle ge wil wat dit laatste betreft medewerking verlenen aan een initiatief van particuliere zijde. Burgemeester en wethouders hebben een aantal beleidsuit gangspunten gegeven", op basis waarvan de planning van veldsportaccommodaties is ge schied. De accommodaties voor de voetbalsport blijven bij de dorpskernen gesitueerd. De accommodaties voor de overi ge veldsporten zoals bijvoor beeld handbal, hockey, korf bal, atletiek en tennis worden in principe geconcentreerd in de gemeente. Wat betreft de voorzieningen voor de recrea tieve sportbeoefening willen Burgemeester en Wethouders de ontwikkelingen van de be hoeften nauwlettend in de ga ten houden. In eerste instantie wordt eraan gedacht dit soort accommodaties op te nemen in gecentraliseerde voorzienin gen. Het collage wil ntet over gaan tot financiering of subsi diëring van afzonderlijk te bouwen kantines of clubge bouwen. Wel zal aan dit soort voorzieningen gemeentelijke medewerking worden ver leend, als deze voorzieningen onderdeel uitmaken van een totale nieuwbouw dan wel verbouw van een bestaand sportcomplex. Het aantal voetballers onder de sportbeoefenaren in Borsele is groot. De Heidemaatschap pij heeft in haar rapport de verwachting uitgesproken dat ook andere sporten in Borsele tot hloei zullen komen. Hier door zal het aantal voetballers teruglopen. Verder wordt ver wacht, dat bij het ontstaan van nieuwe sporten in Borsele meer samenwerking tussen de kernen zal ontstaan, zodat nieuwe verenigingen zullen verrijzen voor de gemeente als geheel. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gezondheidsmarkt in ontmoetingscentrum Dauwendaele te Middelburg is gisteren officieel opengefietst door burgemeester drs. P. A. Wolters van Middelburg. Trappend op een home-trainer moest de burgemeester het gordijn open- fietsen, waarachter zich de diverse stands bevonden. De ma noeuvre verliep niet perfect De tweede gezondheids markt in de Zeeuwse geschie denis is georganiseerd door de stichting het Zeeuwse Kruis. Twee jaar geleden werd de eerste markt van dit soort ge houden in Kapelle. Die ge- markten GOES - KRABBENDIJKE, 28 oktober 1974 Groenten: Per stuk: Bloemkool 6 per kr. 71-159, afw. -38-49 en doordr. Komkommers 20-43. Per bos: Peterselie 14-19. Wortelen 22- 48 Per kg.: Aardappelen 7-29. Tomaten A 107, C 77. Kroten 31. Groene sav.kool 20-38. Ro dekool 25-31. Boerekool 23- 26. Witlof A 300-330. B 270, C 150-180. Andijvie 39-46. Prei 51- Spruiten A 77-81, B 42-60. Uien 15-25. Peen 22-26. (Van onze correspondent) GOES Tijdens een zeer druk bezochte donateursverga dering van de stichting Het Zeeuwse Landschap in de Prins van Oranje, deelde de secretaris, drs. VV. I. Wolff, mee dat het bestuur in de toekomst de donateurs meer dan tot nu toe het geval was, bij het werk van de stichting wil betrekken. Dit onder meer door het houden van bijeenkomsten, zo als er nu voor de eerste keer één plaatsvond. De donateur kunnen daarop gebeurtenissen en feiten doorgeven, die oor zaak kunnen zijn van een aan tasting van het landschap. Het stichtingsbestuur kan dan ac tie gaan ondernemen. Drs. Wolff zei, dat de stich ting een tweeledig doel heeft gekregen, n.l. het kopen en l beheren van natuurgebieden en -gebiedjes en het attent zijn op ontwikkelingen die een schadelijke invloed kunnen hebben op het Zeeuwse land schap, Dat laatste kan beter uit de verf gaan komen, door de oprichting van een ooördi- herend orgaan. Verder deelde de heer Wolff I mee, dat er in de toekomst meer openheid vanuit het be stuur naar buiten zal zijn, o.a. I door het uitgeven van een I Jaarverslag, heel misschien de uitgifte van een bescheiden ei gen tijdschrift en het reserve- een van een plaats in het alge meen bestuur voor instanties ff Sroeperingen, die bij het andschaps- en milieuwerk be- F trokken zijn, „fr werden dia's vertoond I®n,Tnatuurgébieden op Zuid- aa Noord-Beveland en de film Ka„ ge van Jan van de mP werd gedraaid. Gevonden voorwerpen meenten °oHbureau van ge tikT te Vlissingen, voorwo volgende gevonden verse sK ?edeP°neerd: Di- len ie want met kra- damed!?1^ handschoen, bruine stuk dschoen, ballpoint, grijs dekzeil, ver- Wandelt t "Pïelgoedbeest, ren Jw L hangslot. Huisdie re. Brum hondje, te o\?t. bl,real1 van politie zondheidsmanifestatie was toen gekoppeld aan het bevol kingsonderzoek op tuberculo se. „Een succesvolle koppeling", zo verklaarde gisteren dr. F. G. Vaandrager, vice-voorzit- ter vain de stichting het Zeeuwse Kruis. Vandaar, dat dezelfde koppeling ook in Middelburg is gerealiseerd. Als de gezondheidsmarkt in Middelburg, die het tweede experiment vormt om nieuwe wegen te vinden voor de ge zondheidsvoorlichting, op nieuw bij het publiek blijkt aan te slaan, zullen er waar schijnlijk nog meer van derge lijke markten volgen. Dr. Vaandrager zei gisteren bij de opening, dat de gemeenten Goes, Terneuzen, Vlissingen en Zierikzee reeds van hun belangstelling blijk hadden gegeven een dergelijke markt binnen hun grenzen te hou den. De stichting het Zeeuwse Kruis wil in de toekomst ech ter niet op goed geluk meer gezondheidsmarkten organise ren. De kosten van zo'n markt werden gisteren door econo misch directeur Bierens ge schat op f 100.000. Tijdens de markt in Middelburg zal dan ook onderzocht worden hoe het publiek het gebodene waardeert. Enige tijd later zul len nog eens steekproeven worden genomen om te zien, of er ook blijvende resultaten zijn van de gegeven voorlich ting via de gezondheidsmarkt. Inmiddels is de stichting het Zeeuwse Kruis druk doende om een eigen consulent (e) gezondheidsopvoeding en ge zondheidsvoorlichting aan te stellen. Voor de gezondheidsmarkt in Middelburg, die gehouden wordt van 28 oktober tot en met 7 november, is reeds gro te interesse getoond van scho len, groepen en bejaarden in groepsverband. Ook enkele honderden zelfstandig wonen de bejaarden bleken grote be langstelling te hebben, waar voor dan ook een extra bus dienst is georganiseerd, zo vertelde vice-voorzitter Vaan drager van het Zeeuwse Kruis. Mevrouw drs. W. Rouwen - horst, consulente gezondheids voorlichting en -opvoedng bij het nationaal centrum voor kruiswerk, vertelde gisteren een en ander over dit werk. •.Alleen tegen de mensen zeg gen wat moet en niet moet, helpt niet", zei mevrouw Rou- wenhorst. Ze verklaarde verder dat we eigenlijk helemaal ont zettend veel weten over het slechte van roken en verkeerd eten en te weinig beweging. Maar desondanks gebeurt er te weinig. Vandaar, dat naar nieu we wegen wordt gezocht in de voorlichting. „Het gaat er he lemaal niet om, dat niets meer mag. We moeten ons alleen bewuster worden van de gehe le gezondheidssituatie en met zijn allen naar de juiste oplos singen zoeken", aldus me vrouw Rouwenhorst. In dat kader bekeek zij de gezond heidsmarkt. Op de tweede Zeeuwse ge zondheidsmarkt wordt op aller lei manieren voorlichting ge geven over zaken, die met de gezondheid en het behoud daarvan te maken hebben. Zo is er een afzonderlijke stand gewijd aan het thart, de voe ding, de tanden, alcohol en drugs. Maar evenzeer wordt aandacht besteed aan sport en spel zowel voor niet-gehandi- capten als gehandicapten. Daarnaast zullen er tijdens de gezondheidsmarkt allerlei de monstraties worden gegeven, met name op het terrein van de voeding en de voedingsbe reiding. Behalve tijdens de weekeinden is de gezondheids markt in ontmoetingscentrum Dauwendaele te Middelburg dagelijks geopend van 9.00 12.00 uur, 13.00-17.30 uur en 18.30-21.00 uur, tot en met 7 november. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De cur sus politieke scholing, die in het vorige seizoen voor de Zeeuwse huisvrouwen is gege ven, is zo'n succes geworden dat een aantal vrouwenorgani saties plannen hebben uitge werkt om ook in de komende maanden weer dergelijke cur sussen voor de dames te gaan houden. Het doel van deze cursussen is de vrouwen meer te betrekken bij het poli tiek gebeuren en hen door het geven van informatie over de drempel heen te helpen, die hen er tot nog toe soms van heeft weerhouden in de politiek een actieve rol te spe len. Het is de bedoeling dat, behalve een cursus „politieke scholing" ook een cursus wordt gegeven over het onder werp internationale samen werking. De titel van deze laatste cursus luidt: „Verenig de naties". Tijdens deze cursus wordt in vier lessen de internationale samenwerking onder de loep genomen. De eerste les van de cursus, die is opgezet in samenwerking met stichting Burgerschapskunde te Leiden gaat over internatio nale zaken- Les twee over Eu ropese integratie, les drie over de Verenigde Naties en de vierde en laatste les over de Novo- De lessen voor deze aursus worden gegeven in het restaurant van het RT.M.-sta- tion te Zierikzee met als do cent de heer R. Soesman, in hotel Zeeland te Tholen met als docent de heer E. Boisse- vain, in het stadskantoor te Goes met als docent de heer G. van Waes, in De Brasserie te Middelburg met als docen ten de heren A. Visser en G. Schep, in het gebouw van de scholengemeenschap St.-Eloy te Oostburg met ais docent de heer A. SchiilemaTis en in de huishoudschool Het Molen- kwartier te Axel met als do cent, deheer W. Bauens. De data kunnen in nader overleg worden bepaald. Wel iB het zo dat men de vier lessen het liefst in november wil afwerken. Kosten voor deelname bedragen 12,50 Hiervoor krijgt men dan ook een lesboekje, dat tijdens de eerste les wordt uitgereikt- De cursus politieke scho ling wordt uitgesmeerd over vier forumavonden die in de maanden januari tot en met april worden gehouden. De cur sussen worden gehouden in dezelfde plaatsen als de cursus „Verenigde Naties". Elke avond zullen drie inleiders van verschillende politieke partijen hun mening geven over discussievragen, die voor af aan alle deelneemsters zul len worden toegestuurd. In overleg met de vertegenwoor digers van de verschillende politieke partijen wordt een rouleringssysteem opgesteld, zodat steeds andere partijen aan bod komen. Bij deze cur sus gaat het dus om de discus sie tussen inleiders en deel neemsters. Ook voor deelname aan deze cursus bedragen de kosten 12,50, waarin dan de kosten van het cursusmateri aal zijn begrepen. Voor deel name aan beide cursussen kan men zich opgeven bij mejuf frouw A. van den Leeden, se cretariaat bond van platte landsvrouwen, Grote Markt 28 Goes, tel. 01100-5010. (Van een onzer verslaggevers) GOES Middenstanders uit Zuid-Beveland hebben giste ren deelgenomen aan de pro testdemonstratie, die in Den Haag werd gehouden. De Zuidbevelandse middenstan ders vertrokken gistermorgen om halftwaalf vanaf de West- wal in Goes met een speciale autobus. Ze waren gewapend met leuzen zoals „Aan handen en voeten gebonden" en „We leefden vrij, we leefden blij". Op de foto het vertrek naar Den Haag vanuit Goes. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Gis teren vond op het gemeente huis van Borsele te Heinkens zand de openbare aanbeste ding plaats van de dioolperslei- ding Lewedorp - Heinkenszand naar de Westerschelde. Aan de aanbesteding deden 15 voorgeselecteerde aanne mers mee. De laagste inschrij ving met f 4.582.000 was van Lareco B.V. uit Alphen van de Rijn. De hoogste inschrijver met f 5.481.000 was J. W. Ver- dooren uit Papendrecht, Bazar Op woensdag 6 no vember wordt in het bejaar dentehuis „De Molenhof" een bazar gehouden. Hierop zullen onder andere tal van handwer ken, die door de bejaarden van de Molenhof zijn gemaakt worden verkocht. Ook zal een rommelmarkt worden gehou den. De openingstijden zijn van 2 tot 5.30 en van 6.30 tot 10 uur (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Moeten we niet komen tot de opstel ling van een totale Zeeuwse visie voor de ruimtelijke inde ling van onze provincie?"- De ze suggestie lanceerde in de Provinciale Staten van Zee land, de heer H. Eversdijk (CDA) bij de behandeling van de oriënteringsnota ruimtelijke ordening. Gedeputeerde Boers- ma zei wel voor deze sugges tie te voelen. Het zou alleen wel eens zo kunnen blijken te zijn, dat de uitvoering van de ze suggestie 'door het vele werk nog niet uit te voeren is, zo vond hij. Tussen de heer Eversdijk en de heer Boersma onitspon zich ook een hele discussie over het woningbouwbeleid ten aanzien van de kleine kernen. Kleine bestemmingsplannen van gemeenten ziullen bij G.S. met begrip worden ontvangen, zo zei de heer Boersma tegen de heer Eversdijk. Een be perkt vestigingsoverschot op een kern vormde daarbij geen onoverkomelijke zaak. Het pleit van G.S. was, dat het platteland duidelijk zijn eigen bevolkingsgroei moet bunnen opvangen. Maar het vesti gingsoverschot wil G.S. op de eerste plaats onderbrengen in de stedelijke centra van Zee land, waardoor de provincie i» zijn geheel een betere infra structuur zou krijgen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Vandaag is het scholenplan 1975 verschenen. Daaruit blijlct dat de school voor leao te Middelburg (stichting christelijk detailhandelsvakonderwijs voor Zeeland) volgend jaar voor bekostiging door de staat in aanmerking komt. De school verwacht volgend jaar 190 leerlingen. Ook de lto-afdeling ito te Middelburg (stichting voor protestants- christelijk technisch onderwijs in Zeeland) komt voor bekos tiging in aanmerking. Deze school verwacht volgend jaar 145 leerlingen. Tenslotte kan de afdeling ihno van de vere niging de ambachtsschool te Goes financieel van start: vol- eend iaar wordt deze afdeling door het rijk bekostigd. Er worden 30 leerlingen ver wacht. Voor de volgende jaren na 1975 wordt in beginsel over- heidsbekostiging toegezegd voor: de mhno-afdeling kv-jv van de Zeeuwse CBTB te Middelburg (te verwachten aantal leerlingen 35), de mhno-afdeling inas te Goes (vereniging de ambachtsschool, leerlingen 20), de mhno-afde ling inas van de Zeeuwse CBTB in Goes (20 leerlingen), de mhno-afdeling ovb van de vereniging ambachtsschool te Goes (20 leerlingen), de mhno-afdeling inas te Terneu zen (mij. tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veet- teelt in Zeeland en Noord-Bra bant, leerlingen15, de mhno- afdeling inas in Hulst (r.-k. (Van onze correspondent) HANSWEERT In de zaal Thalia te Hansweert is een parochieavond gehouden. Pater Versteynen kon slechts een klein aantal parochianen ver welkomen. Hij gaf een over zicht van datgene dat in het afgelopen jaar had plaatsge vonden. Het accent lag daarbij op het opknappen van de basi liek, het schilderwerk dat aan de kerk is verricht, de ver lichting van de klok, de ver nieuwing van de dakbedek king van de kerk, en het schilderen van het Maria beeld. Aanwezigen stelden vragen over de sledhte toestand van het kerkhof te Hansweert. Naar alle waarschijnlijkheid zal het zover komen, dat bin nen de gemeente Reimerswaal elke kern een eigen kerkhof krijgt. Nu het echter nog niet zo ver is, ziet men toch graag dat het kerkhof te Hansweert een opknapbeurt krijgt, zo werd gezegd. Men wil aller eerst de bomen rond het kerkhof kappen. Het gereedkomen van de in aanbouw zijnde school is ge pland op augustus 1975, zo- werd meegedeeld. Het kerk bestuur is met ingang van ja nuari 1975 geen schoolbestuur meer. Er zal dan een nieuw schoolbestuur moeten komen, men. Als mettertijd in 1975 een nieuw schoolgebouw wordt be trokken zal het oude gebouw een nieuwe bestemming moe ten vinden. Behoud van het gebouw kost de parochie onge veer negenduizend gulden. Wordt het echter verkocht dan heeft de jeugd geen onderko men meer. Bekeken moet nog worden wat er uiteindelijk met het gebouw zal gebeuren. Er werd een voorstel gedaan om te komen tot een stichting, die de f 9000 bijeen zal trach ten te brengen om het gebouw aan te kopen. Vaste vorm heeft dit plan echter nog niet aangenomen. Over de herbouw van het bejaardenhuis Mariaoord te Hansweerd bestaat nog onze kerheid. Men hoopt echter dat er een nieuw gebouw in Hans weert-West zal komen. Pater Callaers heeft het ini tiatief genomen om te ko-pvn tot de oprichting van een werkgroep, die eventueel kan helpen in de parochie bij col lectes, maar ook bij rampen en dergelijke. vereniging tot bevordering van huishoud- en industrie-onder- wijs voor Hulst. Leerlingen: 25) en de lto-afd. motorvoer tuigentechniek te St.-Maar tensdijk (gemeente Tholen, 40 leerlingen). Al deze afdelingen stonden al eerder op scholenplannen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Na vele stemmin gen hebben de hoofdingelanden van het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland tijdens een vergadering in de Prins van Oranje in Goes de aanbevelingen opgesteld voor de benoeming van de gezwo renen die met ingang van 1 ja nuari a.s. in functie zullen tre den. De als eersten geplaatsten op de aanbevelingen de gezwore nen voor het ongebouwd zijn' Th. de Haar, 's-Heerenhoek: ir. J. Minderhóud, Wilhelmina- durp; A. 4. de Winter, Nisse; S. A. Appel, Baarland; J. van Overbeeke, Kapelle en J. Blok. Rü land-Bath. De gezworenen voor het ge bouwd zijn: B. M. van Nieu- wenhuijze, Kloeffinge en E. Suy.. Kruiningen. De aanbevolen gezworenen voor de waterkwaliteit zijn me vrouw L. J. Mol-de Jager, Wol- phaartsdijk als vertegenwoor digster van de huishoudeijke vervluilers en de heer H. C. Poleij, Kruiningen als verte genwoordiger van de industrië le vervuilers. Genoemde ge zworenen zullen ter benoeming door de Kroon worden voorge dragen. Het bestuur van het water schap had een brief van b. en w. van Borsele ontvangen waarin zij als hun mening ga ven dat het juister zou zijn indien er geen districtsgebon den verkiezing plaatsvindt van de gezworenen van het ge bouwd. De vergadering nam dit schrijven voor kennisgeving aan. Burgemeester G. van Waes van Borsele trok verder de noodzakelijkheid in twijfel dat er een gezworene namens de „huishoudelijke vervuilers" en een gezworene als verte genwoordiger van de indus triële vervuilers op de aanbe velingen werden geplaatst. De grote meerderheid van de hoofdingelanden wees niette min deze twee gezworenen aan. (Van een onzer verslaggevers) GOES De hengelsportver- eniging E.G.H.V. te Goes hield onlangs haar vijfde bekerwed strijd in de Oostersehelde bij Katse Veer. De 70 deelnemers vingen tezamen 54 bovenmaat se vissen. Er werd een pun tentotaal gescoord van 11.065. De uitslag luidde: 1 P. Tem merman, 2 Sj. van Zweeden, 3 D. Slabbekoorn, 4 C. Fliplijn, 5 G. Verschiere. De stand na vijf wedstrijden met nog één wedstrijd voor de boeg is: Senioren: 1 D. Slab bekoorn, 2 M. Janse, 3 G. Verschiere, 4 P. Slabbekoorn, 5 W. Steenhard. Junioren: 1 Sj. van Zweeden, 2 W. van Zweeden. Dames: 1 mevrouw L. Slabbekoorn-Versluis. 2 mevrouw C. Lepoeter-Van Paassen. De laatste wedstrijd wordt gehouden op zaterdag 30 november bij de Nik- keishoek. De wedstrijd begint dan om 14.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Neder landse arbeidsreserve is ver geleken met de Zeeuwse ar beidsreserve in verhouding tot 1960 nagenoeg verdubbeld. De Zeeuwse arbeidsreserve is in 1973 weer op hetzelfde niveau gekomen als in 1960. Deze gegevens staan in het rapport „De Zeeuwse arbeids markt sinds 1960" van de Stichting Zeeland. Het rapport bevat een analyse van de Zeeuwse arbeidsmarkt over genoemde periode. Doel daar van is meer begrip te wekken voor de noodzaak om meer kwalitatief onderzoek te ver richten naar de arbeidsmarktsd- tuatie- Volgens het rapport kan men niet meer met totaalcij fers over de werkloosheid vol staan ter ondersteuning van een bepaald werkgelegen heidsbeleid. Een provinciaail beleid dient uit te gaan van de behoefte van de provinciale arbeidsmarkt wil men een bij drage leveren aan de oplossing van de structurele werkloos heid in de provincie. Volgens het rapport kan men zich afvragen of op grond van het tot nu toe gevoerde werkgelegenheidsbeleid vol doende rekening is gehouden met de specifieke vraag van de Zeeuwse werkzoekenden. Daar moet volgens het raport dringend meer aandacht aan worden gegeven. Eén van de conclusies uit het rapport is, dat de arbeids reserve over de periode 1960- 1973 onder de 19 tot 24-jari- gen het meest is toegenomen vergeleken met de overige leeftijdsgroepen. De arbeidsre serve onder vrouwen is twee maal zo snel gestegen als on der de mannen. Een structure le werkloosheid werd vastge steld onder de ouderen, de „minder geschikten" en de bouw. Een belangrijke toename heeft plaats gevonden onder de arbeidsreserve in de me taalsector, het handels- en kantoorpersoneel, en het on derwijzend personeel. De ar beidsreserve onder handels-, kantoor en onderwijzend per soneel neemt ai bij toename van de leeftijd. Daarentegen stijgt met de toename van de leeftijd de arbeidsreserve in de bouwsector. In de chemische sector en de voedingsmiddelenindustrie is nagenoeg geen arbeidsreser ve. In de sector handels-, kan toor en onderwijzend perso neel is door de jaren heen sprake van een belangrijke werkloosheid onder vrouwen, zodat sprake moet zijn van een belangrijke werkloosheid zodat sprake moet. zijn van een structureel pro bleem. Hetzelfde geldt voor de beroepsgroepen sociaal-, geneeskundig-, hiudshoudeldjk- en horecapersoneel. Evenzeer in de groep minder geschik ten". De omvang van de arbeids reserve wordt door de jaren heen voor een belangrijk deel veroorzaakt door de groep „minder geschikten". Bij de jongeren blijkt volgens de analyse van de stichting Zee land vooral behoefte aan werk in de metaalsector, algemene dienst en in kantoor- en on derwijsberoepen. In Zeeuwsch-Vlaanderen is in verhouding tot de totale leef tijdsgroep de arbeidsreserve het hoogsi onder de oudere werkzoekenden-

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 7