Abortus- probleem al vele jaren heet hangijzer die K)l ekende Argentijnen et de dood bedreigd TOCH STEUN VOOR HEATH Takmee Schmidt wil Russen helpen, als Moskou zich soepeler opstelt in kwestie Berlijn Het generatie conflict begint al in de wieg NOTYP nbrouwers ns BV Siematic eukens Nederlandse actie voor het Frelimo binnenland buitenland I■■■■in■inn ii representatief en dertig ^ENWOORDIGER Comj promis Teniet Hongersnood GALLUP: Overiviniiing democraten ^SU-order voor RSY Belgen willen verlaging kiesgerechtig de leeftijd van Red Band natuurlijk Struikelblok DINSDAG 29 OKTOBER 1974 13 Verkrijgbaar bij drogist en apotheek KANTOORKRACHTEN LEFOON 01600 - 7 48 16 [elleputtestraat 15 Wring over auto en telefoon ezellige, goed betaalde pan. n tijdindeling? Dan leidt één ïdinavische kosmetikahuiza INTERNATIONAL" tot SCHOONHEIDS- schiktheid is promotie tut gelijk. rende inlichtingen Mej. F >nal manager Noord-Brabant of schrijf naar ORIFLAMj Molenstraat 56, postbui 161, an deur verkoop. door racht :oeke iraaf echt, .s kie -oom, kan en V. de raard n de woon '1 in- crijk, luari om doch een ijnen tting ents- Isdan lende ouw, rrde- chei- van ven- In het faillissement va Johannes Lie vaart, ext teur, wonende te Ba..,, donksveer aan het HÏrl togshoef nr. 13 heeft al rechter-commissaris paald, dat 1. de schuldvorderinje uiterlijk op 6 deen ber 1974 bij onderga kende moeten word ingediend; 2. de verifioatie-v ring zal worden den op maandag, december 1974 te uur des namiddagi r het gerechtsgebouw ji de Kloosterlaan 46. De curator Mr. H. F. W. Peut?. Sophiastraat 28, CERINGSCONCERN rayon le Oud-Gastel e.o. 2e Bergen op Zoom voor een enthousiaste eiding door maatschappij; geleidng van inspekteur; rne in premievrij pensioen inkomen van ca. 17.500,— «t eerste jaar, rlfstandige funktie in aanmer- uw sollicitatie dan aan: makers te Ridderkerk, onder jnisch solliciteren onder nr. 01620 - 24765 01640 - 37696 naam, bij een erkend dukt. :ombinatie, voor dege- VR voor hun geld kie* INFLATIE bij XJWERS B V. EVAST adres. tel (01600) 7 33 50.50 ml bord lantaarnpaal Konijnen nd 9 00- 17 00. aer 39, Tel (01650)4 13 52 lijk 1, Tel (01696)33 51 AL vele jaren is het vraagstuk van een wettelijke re geling van de zwangerschapsonderbreking een heet hangijzer in de Nederlandse politiek. Bjj de formatie van het kabinet-Biesheuvel in mei-juni 1971 leek voor het eerst een basis te zijn gelegd voor een oplossing De toenmalige informateur prof. Steenkamp wist de frac ties van KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70 die toen het kabinet gingen vormen te verenigen op uitgangs punten voor een nieuwe wettelijke regeling. Die regeling was op een achternamiddag door vijf Kamerleden - allen mannen - onder leiding van de VVD-er mr. Geurtsen, uitgedokterd. Ze hield onder bepaalde voorwaarden legalisering van abortus provocates door be voegden in. Op basis van de ze uitgangspunten dienden de toenmalige ministers van Justitie, Van Agt en van Volksgezondheid, Stuyt een wetsontwerp bij de Tweede Kamer in. (juni 1972). Bij de Tweede Kamer lag toen al twee jaar een initia tief-wetsontwerp van de so cialisten dr. Lambert ein Roet hof, dat een verdergaande vrijmaking van abortus ten doel had. Dat wetsontwerp was in juni 1972 gereed voor plenaire behandeling: voorlo pig verslag, memorie van antwoord en eindverslag wa ren uitgebracht. Tot plenaire behandeling is het niet meer gekomen omdat in juli het kabinet-Biesheuvel uiteen viel, er nieuwe verkiezingen werden uitgeschreven en in december de langste kabi- nets-formatie aller tijden startte. Eerder was besloten ix*:de wetsontwerpen tegelijk te behandelen. Bij de forma tie kwam het abortusvraag stuk opnieuw op tafel. Het wetsontwerp Stuyt- Van Agt was een compromis tussen WD (wier opvattin gen over de toelaatbaarheid van abortus dichter tegen die van Lambert en Roethof aan liggen) en de christen-demo cratische partijen, die met het ontwerp van hun eigen ministers nog wel wat moei te hadden. Intussen was op basis van de huidige wetge ving het wetboek van strafrecht stelt abortus straf baar, de medicus die abor teert kan vervolgd worden en op basis van nieuwe me- disohe en sociale inzichten het vervolgingsbeleid bijge steld. Tegen artsen werd niet opgetreden tenzij in een en kel geval van grove nalatig heid of als hun optreden in strijd werd geacht met de wet op de uitoefening van de geneeskunst. In de praktijk kwam het er op neer dat zwangerschapsonderbre king mits medisch verant woord uitgevoerd en binnen de eerste 12 weken van de zwangerschap toegelaten werd. Die twaalf weken grens lijkt een maatschappe lijk aanvaard criterium, ook al ls dat nergens wettelijk vastgelegd. Bij de formatie van het kabi- ne-tDen IJyl bleek het ver schil in opvatting tussen de kandidaat-regeringspartijen niet te overbruggen. Forma teur Burger zocht en vond een uitweg. liet arrangement van Bur ger] hield in da* de christen democraten zelf een initiatief- ontwerp zouden indienen dait beide wetsontwerpen dat van Lambert-Roethof en het nieuwe ontwerp van de christen-democraten tege lijk door de Kamer behan deld zouden worden. Burger vond dat het nieuwe kabinet het wetsontwerp Stuyt-Van Agt moest intrekken en dat de christen-democraten dit wetsontwerp dan tegelijk als initiatief-ontwerp op hun naam zouden moeten overne men. In het proconstituerend beraad tussen de kandidaat ministers werd het arrange ment van Burger aanvaard, zij het dat afgesproken werd, dat het kabinet het ontwerp Stuyt-Van Agt pas zou in trekken nadat de christen democraten een eigen initia- tiefontwerp zouden hebben ingediend. Die afspraak opende de weg voor de christen-democraten anders dan Burger had bedoeld om met een nieuw ontwerp, dat afweek van dat van Stuyt en Van Agt te komen. Dit afspraak heeft ertoe geleid dat nu, anderhalf jaar later, het initiatief-ontwerp van KVP en ARP er nog steeds niet is. Eerst hebben KVP en ARP veel tijd ver daan om de CHU mee te krijgen, maar de Cbristelijk- Historische Uuie weigerde tenslotte elke medewerking. Van Agt Daarna is een werkgroep van KVP en ARP onder leiding van het KVP-Kamerlid me vrouw Gardieniers eindelijk een vrouw die zich met de problematiek in politiek op zicht beziig houdt gestart met het opstellen van een nieuwe wetsontwerp. De KVP-fractieleider mr. An- driessen heeft totnutoe ge weigerd openlijk een datum te noemen, waarop het ont werp zal worden ingediend. Naar verluidt heeft hij on langs onderhands aan PvdA- fraktieleider Van Thijn laten weten dat het november zou worden. Maar inmiddels is de brief van de Nederlandse bisschoppen verschenen, die ongetwijfeld verdere vertra ging zal betekenen. Doordat het parlement nu al bijna vier jaar niet tot een fundamenteel debat over de abortuskwestie is kunnen ko men en de huidige wetge ving in verhouding tot de ontwikkeling van de medi sche en sociale wetenschap en verschuivingen in etische en maatschappelijke opvattingen niet meer bruikbaar is, kon een escalatie van het vraag stuk in politieke zin zich voordoen. De voor bepaalde bevolkingsgroepen aanvaarde grens voor zwangerschapson derbreking is twaalf weken. Dat neemt niet weg, dat al geruime tijd ook zwanger schapsonderbreking op een later tijdstip wordt uitge voerd. De Bloemenhovenkli- niek in Heemstede is het concentratiepunt voor die in greep, die gebeurt onder be geleiding van het St--Elisa- bethziekenhuis in Haarlem. Het verwijt van de zijde van PvdA en D'66 althans van de meerderheid van die fracties aan het adres van minister Van Agt is niu, dat hij door het besluit de artsen van de Bloemhovenkliniek te laten vervolgen en de kliniek zelf te doen sluiten (door in beslag nemen van het instru mentarium) de status quo zoals die was bij het sluiten van het regeerakkoord door breekt. Daartegenover stellen KVP en ARP dat er bij de formatie nooit iets is afge sproken over het vervol gingsbeleid. Roethof en Lamberts heb ben twee weken geleden mi nister Van Agt een en ander verweten. Dat blijkt uit een nota die Roethof aan zijn fractie en aan minister-presi dent Den Uyl en minister Vorrink hebben gezonden. Het verwijt van de beide PvdA-Kamerleden aan Van Agt is dat hij de minister van Volks gezondheid voor een voldongen feit heeft ge steld, dat hij zich medisch technisch en medisdh-ethisch onvoldoende had georiën teerd, dat hij de onafhanke lijke rechterlijke macht koud stelt, dat hij de inspectie van de volksgezondheid in feite passeert, dat hij in strijd komt met het regeerakkoord, dat hij, mede door Lamberts en Roethof voor voldongen feiten te stellen, een onzorg vuldig beleid heeft gevoerd. Minister Van Agt heeft daar nog steeds volgens de nota van Roethof tegenover ge steld, dat het onderbreken van zwangerschap boven 12 weken, een nieuwe ver schijnsel is na het tot stand- komen van het regeerak koord, dat hij de indruk heeft, dat er weinig wordt gedaan aan medische en soci ale indicatie voor de ingreep, dat er een hoge „omzet" zou zijn en dat er erg veel bui tenlandse vrouwen zouden worden behandeld, dat in sommige buitenlandse wetge vingen onderscheid wordt gemaakt tussen zwanger schapsonderbreking beneden en boven 12 weken, dat hij vindt dat het openbaar mi nisterie en het toezicht op de volksgezondheid de zaken la ten versloffen. Lamberts en Roethof hebben daar tegeno ver gesteld dat de Bloemen- hovenkliniek een onderdeel is van het Bea-huis, waar de zwangerschapsonderbrekin gen voor een kwart van 12 tot 16 a 18 weken zijn en voor driekwart beneden 12 weken. Dat er een verwijsin- stantie is voor de noodzake lijke ingrepen boven 12 we ken. Dat er wel degelijk aan indicatie wordt gedaan: twee uur lang waarbij ingescha keld worden een verpleeg kundige, een maatschappelijk werkster en een arts. Dat de „omzet" niet hoger is dan die in de Stimezo-klinieken. Aan het slot van dit ge sprek heeft minister Van Agt verklaard dat hij de zaak nog eens in heroverweging zou nemen en nog eens met deskundige medici zou pra ten maar hij was niet bereid aan de hoofdofficier van jus titie in Haarlem een andere instructie dan: vervolging en sluiting, te geven. Daarna is minister Van Agt onder druk gezet door de minister-presi dent, die wel zag aankomen dat de hele zaak politiek ge weldig zou kunnen gaan escaleren. Uit dat overleg tussen Den Uyl en Van Agt is de indruk ontstaan door Den Uyl zelf gewekt dat het vervolgingsbeleid niet verscherpt zou worden en dat de minister van Justitie de zaak Heemstede voorlopig op zijn beloop zou laten. Toch kwam woensdagavond de andersluidende beslis sing van minister Van Agt. Dat gebeurde nadat in twee ochtendbladen geschreven was dat Van Agt „door de knieën zou zijn gegaan voor druk van links". In progressieve kring sluit men nu niet uit dat de mi nister door die publicaties gedwongen werd tot zijn be sluit. Want zo liggen de poli tieke verhoudingen momen teel nu eenmaal in ons land. Van Agt heeft uit zijn eigen partij maar al te vaak moe ten horen dat hij onvoldoen de tegenspel leverde tegeno ver de progressieve ministers in het kabinet. Dat tegenspel wordt van hem, als vice-premier de lei der van de christen-democra tische vleugel in het kabinet, verwacht en bij voorkomen de gelegenheden geëist. In KVP-kring wijst men er nu op dait Van Agt zeker in, dit soort etische zaken beslissingen niet neemt dan na raadpleging van zijn zeer wel gevormd geweten. In PvdA-kring twijfelt men er nu aan of dat door de druk van enkele publiciteitsmedia ook ditmaal hef geval is geweest. Maar hoe dan ook: vast staat wel dat Van Agt niet terug kan, ook al zou hij het willen (wat niet het |a- val lijkt te zijn), Vand»ar dat de PvdA het zoekt in andere wegen en met name lijkt te spelen op juridische procedures. Vqlgens Roethof handelt de minister in strijd met het wetboek van straf vordering door aan de offi cier van justitie de opdracht te geven tot sluiting. Het wetboek van strafvordering laat deze bevoegdheid aan de rechtercommissaris, tenzij er dringende redenen in het spel zijn. Maar zo redeneert Roethof, een beroep op dringende re den wordt teniet gedaan op het moment waarop besloten wordt de kliniek nog tien dagen door te laten draaien. Hij wijst er ook op dat het openbaar ministerie op basis van de huidige wetgeving niets ziet in vervolging Een procedure zou jaren lopen en het lijkt zeer de vraag of kliniek wel gesloten zou hangende zo'n procedure de kunnen worden. Daartoe zou alleen via de onafhankelijke rechter beslo ten kunnen worden, maar de minister trekt nu de zaak naar zich toe. Een uitspraak in hoogste rechterlijke in stantie lijkt twijfelachtig voor minister Van Agt, zo veronderstelt Roethof. MAX DE BOK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Samen met de Mondlane-stichting organi seert de NOVIB de komende maanden een actie in ons land, om de nood van de bevolking van Mozambique te kunnen lenigen. Daartoe zal geld wor den ingezameld en politieke druk worden uitgeoefend op het kabinet met het doel meer geld op de begroting uit te trekken voor het, Frelimo. Dat is de bevrijdingsbeweging in de Portugese kolonie, die mo menteel in' een overgangsrege ring tracht de onafhankelijk heid van het land voor te be reiden. Mozambique wordt volgend jaar juni onafhanke lijk. In overlag met hief Frelimo willen Monctlane-Stiahting en NOVIB infamratie aan hief Ne derlandse publiek verschaffen fen over de aard vam de proble men en de manier waarop de regering in Mozambique vorm geeft aan de opbouw van het land. Zo zal een speciale krant worden verspreid in een opla ge van 600.990. Er is verder een documentatiemap samen gesteld en er verschijnen twee boeken over de Portugese ko lonie. Tenslotte wil men poli tieke druk uitoefenen op rege ring en parlement om de steun aan het Frelimo te vergroten.- Daartoe kan men kaarten stu ren naar de Tweede Kamer. Er is, zo deelde mgr. Duiarte d'Almeida oud-vioaniiis-generaiail van het bisdom Beina, ook hullip nodig om de directe nood te leniigen, Bij z'n laatste be zoek aan Mozambique is hem gebleken dat in het centrale deel van het land minstens een kwart miljoen mensen in de meest behoeftige omstan digheden verkeert- Ails er op korte termijn geen hulp wordt geboden, zal in dat gebied vol gend jaar een hongersnood uitbreken, aldus deze geeste lijke. Dit deel van het land iis erg getroffen door die bevrij dingsoorlog en slechte weer somstandigheden. NEW YORK (AFP) Vu gens een opiniepeiling van Gallup, verricht in de eerste twee weken van oktober, zul len de democraten in de Vere nigde Staten eesi zeer duidelij ke overwinning behalen in de parlementsverkiezingen op 5 november. Zij zouden dan 55 pet. van de stemmen krijgen teger. 35 pet, voor de republi keinen. Het blad „Newsweek" schrijft in zijn jongste num mer, dat de democraten zeven zetels in de senaat en 36 in het Huis van Afgevaardigden zouden kunnen winnen, alsme de zes gouverneursposten. BclNOS Aiiij&js (üeuier) - acüi ptmuci va.ii ne *xi6eii- Ijjjüse uppuauie en en ucaviiut cu uu ue sport- en snow- [weitiu, tpauer wie weieiu&ain- |?10eu u°toen in iiet üïiuueiifce- Iwicnt tanos luunzon, zijn met jöe uooa ueureisa door een ui- I rsi rectus üoousesitauer. voi- |6Ms ue Argentijnse verent- I yp acteurs zijn de orei- |Senientea zaterdag ontvan- Ken. De oppositionele radicale «L!1'1 a«tde mee dat een I nei was ontvangen waarin 8 haar leiders 72 uur de Ljd ,(o^nhet land te verlaten ot I mpnt° gedood. De dreige- ronten kwamen van de „Ar- allr ^^-communistische Cf 1 1116 eerder al de JU™ woordelijkheid voor 20 de afpeu heeJt °P£eëist en die I tal ma en weken een tien- l^lradTeUaten. gedWOngen De Scheepvaart contain crow e identieke Riih-&SPep®ubesteld by voor odW Vero|me N.V. tee .1977' Met Mn geS™ !s ™-oa f 450 gemoeid, aldus NSU. De vereniging van acteurs Het weten dat zich onder de bedreigden de filmster Susana Gtmenez bevindt, evenals sex- ster Isabel Sarli, televisie-ma nager Juan Carlos Gene en producer David Stivel. De meesten bewegen zich in het geheel niet op het vlak van de politiek, maar zijn wel erg populair. Onder de bedreigde politici bevindt zich Silvio Frondizi, een linkse advocaat en broer van ex-president Frondizi. BRUSSEL (ANP) Twee Belgische liberalen en twee christen-democraten hebben bij de kamer van volksverte genwoordigers een wetsvoor stel ingediend ter verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar. Ze willen verder dat de leeftijd voor verkiesbaarheid op 21 jaar wordt gesteld. Deze leeftijd is nu 25 jaar. De verlaging van leeftijden voor het actieve en bet passieve kiesrecht kan in België slechts worden verwe zenlijkt door een grondwets wijziging. LONDEN (Reuter) Vol gens een opiniepeiling van het rechtse Engelse blad „Dai ly Mail" hebben ongeveer 378 van de 589 ondervraagde voor zitters van plaatselijke conser vatieve organisaties in Enge land Heath gesteund als leider van de Britse conservatieve partij. Tegen het aanblijven van Heath als voorzitter spra ken zich 146 partijfunctiona rissen uit. Drieënvijftig functi onarissen weigerden zich uit te laten en twaalf wisten niet of ze zich voor of tegen Heath moesten verklaren. Deze opiniepeiling werd verricht met het oog op een onvermijdelijke strijd in de partijleiding in verband met de tweede verkiezingsneder laag van de conservatieven in een jaar tijds. Vele van de 276 conservatieve leden van het parlement, die verantwoorde lijk zijn voor de keuze van de partijleider, willen naar aan genomen wordt een wijziging aan de top. Maar zij zullen thans rekening moeten houden met de meningen uitgesproken door de leiders van de plaatse lijke conservatieve organisa ties. De conservatieve woord voerder voor binnenlandse za ken, sir Keith Joseph, die al gemeen wordt beschouwd als de grootste pretendent - voor het conservatieve leiderschap, kreeg in de opiniepeiling slechts 47 stemmen, gevolgd door partijvoorzitter William WMtelaw met 18 stemmen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) BONN Met het voorne men „voor de eerstvolgende halve eeuw" wegen om een samenwerking tussen West- Duitsland en de Sovjet-linie te regelen, is kanselier Hel mut Schmidt maandag naar Moskou gevlogen. In zijn gevolg bevinden zich naast politieke ook economi sche kopstukken, onder wie de machtige industrieel Erns Mommsen. Niet alleen de miljarden- transacties, die de laatste maanden tussen Westduitse firma's en de Sovjet-Unie werden afgesloten bemoedi gen Schmidt, maar ook de wetenschap, dat Moskou voor de uitbreiding van de econo mische samenwerking aan Bonn de voorkeur schijnt te geven boven Amerika en Ja- pasi. De wensen van de Sovjet- Unie aan West-Duitsland be treffen investeringsgoederen en technisch „know-how" voor de verdere industriali satie, vooral op het gebied van de consumptie-goederen Uiteraard hoopt men in Mos kou ook op hoge kredietei van Iaaigcre tijd. De Duitsers wensen op hun beurt een deel van hun energiebehoef ten in de Sovjet-Unie te dekken. In het besef, dat het P'i Schmidt nog altijd politieke tegen standers zijn, die aan de kraan zitten, wil Bcan echter niet verder gaan dan tot een bepaald percentage. Ook in Sovjetrussische grondstoffen zijn de Duitsers geïnteres seerd. "en permanent struikelblo! voor de samenwerking, die na het spectaculaire begin nan de Oostpolitiek thans noeizanm detailwerk is ge worden, vormt de kwestie Berliin. De regering in Bonn huldigt de opvatting, dat West-Berlijn op basis van het viermogendhedenakkoord automatisch in elk verdrag met de Sovjet-Unie betrok ken is. Om echter dit deel van de voormalige rijks hoofdstad politiek labiel en de Bondsrepubliek onder druk te houden, gaat Moskou er van uit, dat over de posi tie van West-Bcr.ijn bij elk verdrag opnieuw onderhan deld moet worden. Moskou stelt zich hierbij tel kens zo moeili% mogel' :k op. Zo liggen er al maanden enkele verr)r-"-en gereed om onder' kond te worden, maar omdat men het niet e-ns wordt over de rol van West- Berliin, bliiven zij in de bu reauladen liggen. Ook >'e leverin" van energie hangt hierdoor nog steeds aan een -irn-n 'ro"lRei de landen zijn het er over --ns, dat er met Duits» hulp in het voormnii-e Duitse Oos^-Pruise.n. dat thans tot de Sovjet-Unie behoort, twee k-rncentr-Tes -"hn-n-'d zullen worden. De stroom hiervan "mrdt aan Bonds- -epubli-k geleverd, maar de Duitsers wensen het proiect 'lleen maar van de grond te aten komen waune-r de b»- •reffende stroomkabels over Vest-Ber!iin lopen. FRANS WENNFKFS DOOR!GREET BUCHNER De opvoeding vam kinderen stond vlaik na de oorlog een- trnal in het peda- en psycholo gisch gebeuren, dat toen zelf nog in de kinderschoenen stond. Damesbladen, vrouwen rubrieken in de krant en po pulaire boekenreeksen barst ten dan ook uit hun voegen van artikelen van dra's, dr't en profs, die het allemaal zo goed Tuisten. Die de jonge ou ders van toen vertelden dat er niets zo kwetsbaar is als een kinderziel en niets zo fnui kend als jong opgedane frustra ties- Dus kregen de opgroeiende geboortegolvers in vrijwel alles hun zin en leerden ze al heel jong wat hun rechten wa ren maar niet wat hun plicht zou kunnen zijn. Eenmaal op school braken ze dan ook met de aloude tucht en sloegen ze aan het democratiseren, eenmaal op de universiteit gingen ze daar mee door, onder het applaus van sociologen, agogen, psycho logen en pedagogen. Eenmaal a an t werk riepen ze ach en wee over het lot van werkende jongeren die inderdaad moes ten werken, zij het enkele da gen in de week. Maar nu na deren de oudste lichtingen van de na-oorlogse geboorten- golf het tijdperk van de vol wassenheid en een deel van hen heeft zich zelfs in de avonturen van het ouderschap gestort, met als direct gevolg een generatieconflict vanaf de wieg. Immers de jonge ouders van nu, wier leven altijd van een leien dakje liep, die in alles hun zin hebben gekregen en precies weten wat hun rechten zijn, zien zich plotse ling voor hef feit geplaatst, dat dat prille wezen in de wieg geen weet heeft van hun zorgvuldige opvoeding. Dat dit kind helemaal geen rekening wenst te houden met de rech ten waar zij hun jonge leven lang zo fier op waren. Dat het kind een eigen wil heeft die dwars tegen de wil van de onthutste ouders ingaat. En vat zien we nu geubeuren. De onge moeders van nu, die Ich geen raad weten met deze •)oor hen nieuwe en vooral frustrerende situatie, schreeu wen ach en wee. Ze schrijven lange ingezon den brieven naar allerlei ru brieken, ze schrijven boeken als ze wat handiger zijn met de pen, of ze slijten een aantal artikelen over het moeder schap aan damesbladen. En al die stukjes, brieven en boeken worden gedrukt onder het mom: we doorbreken het taboe van het gelukzaligma- kende moederschap. We zeg gen nu ronduit devt het alle maal wel wat tegenvaltWe zijn modem en eerlijk. Maar de brieven en stukjesschrijf sters vergissen zich, evenals de redacties die dit soort arti kelen jubelend plaatsen. Het moederschap is er niet anders op geworden in vijf entwintig, pak weg dertig jaar tijds. De vrouwen zijn anders ge worden. Ze hebben niet, net als vroeger, op de eerste plaats geleerd om zichzelf weg te cijferen, om vooral reke ning te houden met de ander om zich te offeren, om dag en nacht klaar te staan. Allemaal dingen die overbodig leken in de vrije, blije en gedemocrati seerde tijd van hun jeugd maar die nu best van pas zou komen. Want de verzorging van prille kinderen is nog steeds een dag- en nachttaak, een kwestie van veel geven en niets nemen, van veel plichten en geen rechten. Maar dat hebben we onze opgroeiende geboortegolvers niet geleerd vanwege de frus traties die daaruit voort zouden kunnen komen. De vraag is alleen of een van den beginne af gefrus treerd ouderschap, niet harder aankomt danl een opvoeding met de klemtoon op plichten inplaa^s van de rechten van een mens. DE recherche van de kinder politie lkiker-Maasoever heeft vier jongens van zestien en •eventien jaar aangehouden, lie afgelopen weken in Rot terdam-zuid de geldautomaten van 31 telefooncellen heóben opengebroken. PRINS BERNHARD heeft gis termorgen op paleis Soest Tijk het eerste exemplaar van de Nederlandse editie va»n de „Mitkbell Beazley" Atlas of 'Vor*d wild-life" in ontvangst cïoweu.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13