29 31 Er broeide al weken iets" evangenisbeleid wekt critiek „Middenstand aan rand van afgrond" Leidse studenten schuldig: 3V2 maand in cel Acht-jarig meisje vermoord 1 I )e^e|im „Niemand komt op voor belang van kind" Ié» ïn' meer dan acht mi'" Compromis Hoessein- Arafat Wie is de gijzelaar Al eerder plan om Palestijnen te verenigen vakbeurs elektrotechniek "ft Lockheed-vliegtuig fungeert s raket basis DEMONSTRATIE OP BINNENHOF VVD-noodplan voor de woningbouw Architect Vriend Nixon niet verzekerd tegen ziektekosten Dader gepakt AR-KAMERLID BOERTIEN OVER ABORTUSKWESTIE: DINSDAG 29 OKTOBER 1974 (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG De laatste weken is op het departement van justitie herhaaldelijk overleg ge pleegd over de beide Palestijnse gevangenen In de Scheveningse strafgevangenis die nu bij de gijzelingsactie rijn betrokken. Bij dat over leg is gesproken over de mogelijkheid Nuri en Tamimah weer bij el kaar te plaatsen. Hun Isolement werd uit men selijk oogpunt te zwaar geacht. Nuri verbleef al enke le maanden in Scheven- ingen. Z'n medekaper Tamimah zat z'n straf uit in Haarlem. Nadat Tamimah in hongersta king was gegaan, werd hij overgebracht naar Scheveningen, omdat daar het enige penitaire ziekenhuis is. (ADVERTENTIE) Dagelijks 9-17uur, zaterdag 26 okt.9-15 nor N 3 beursdagen BERNHARDHAL - UTRECHT (Van onze parlementaire redactie) gisteren langdurig geruchten Laatste weken wat broeide. De circuleerden, als zou de Haag- gemakkelijkste gevangenen wa DEN HAAG Er komt eni- se politie van tevoren 'n tip heb- ge duidelijkheid in het gijzel- drama in de Scheveningse ge vangenis. Hoewel de officiële instanties in alle talen zwijgen over de eisen van de vier gevangenen, is bekend gewor den, dat minstens twee van hen vrijgeleide wensen: zowel de Palestijnse vliegtuigkaper Nuri ais de Algerijn Kouda- che. Bovendien wil Nuri, dat z'n zieke landgenoot en mede- vliegtuigkaper Tamimah wordt vrijgelaten uit de ziekenzaal, waar hij na z'n hongerstaking was opgenomen. ren al naar elders overge bracht. Alleen de zwaarste ge vallen zaten er nog. Na de gijzelingsaffaire ver<blde hij nog dat het hem niets zou bevreemden, als zo iets ook in de gevangenis van Schevenin- ben gekregen, werden deze in de loop van de dag bevestigd. Een woordvoerder van de Haagse politie liet toen weten, dat men ervan op de hoogte was gesteld dat er iets in de strafgevangenis broeide. Daar- gen zou gebeuren- op is het patrouilleren rond de Een andere gevangenis versterkt. Die aetie heeft de gijzeling echter niet kunnen voorkomen- De priesters van het ne- ctemptoristenhiuiis in Den Haag nebben de actie ook lang van tevoren zien aankomen, Eén Van de priesters pater De Duidelijkheid komt er ook Bot, die nu gegijzeld is, heeft inzake de vraag, hoe het mo gelijk is geweest, dat de vier gevangenen tot hun gijzelings- al enkele weken lang de in druk gehad, dat er iets mis was- Hij voelde, zo deelt een actie konden overgaan. Nadat medebroeder mee, dat er de belangrijke vraag is hoe het mogeilijk is dat er wapens de gevangenis konden worden binnenge smokkeld. Voor velen is dat echter geen raadsel. In de al lereerste plaats is daar de ad junct-directeur van de Sche veningse gevangenis W. Nie- man, die reeds enkele maan den geleden verklaarde „dat men tegenwoordig van alles binnen de gevangenisdeur haalt". Vroeger kreeg een be zoeker de kans niet een ge vangene iets te overhandigen, omdat de bewaker er meestal met z'n neus bovenop stond. Dat was onmenselijk. Maar wel doelmatig, volgens de heer Nieman. Natuurlijk moet een gedetineerde na afloop van het bezoek gefouilleerd worden. Maar begin daar maar eens aan als veertig man col lectief bezoek hebben gehad. De hele Haagse onderwereld was het al lang bekend dat er wapens binnen de gevangenis waren gesmokkeld. Daar wordt openlijk over gespro ken. Het had de Haagse politie ook bekend moeten zijn. Bin nen de gevangenismuren spra ken Daan Denie en z'n maat Jantje Brouwers er ook over. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De al veel-geplaagde minister Van Agt lan Justitie kan er op rekenen dat hij volgende week in de ireede Kamer als daar zijn begroting wordt behandeld danig aan de tand zal worden gevoeld over de gijzelings- aire in de Scheveningse strafgevangenis. Het is duidelijk at daarbij het hele gevangenisbeleid zeer kritisch onder de loep zal worden genomen. Met name de oppositiepartij en zijn niet te spreken over Voor het liberale kamerlid Geurtsen is het een duidelijke dat beleid, terwijl ook biimen zaak, dat men gevangenen van de fracties van de regerings- ijen de kritiek op het be id toeneemt. De belangrijk ste vraagpunten in de Sche- ningse zaak zijn voor de ka arleden: hoe het mogelijk as. dat er wapens binnen nden worden gesmokkeld en oe kunnen vier zeer zware agens samen naar de mis n zonder voldoende bewa il. HIPHOL (ANP) Een rkheed C-5a Galaxy vracht- -gtuig van de Amerikaanse tmacht heeft dezer dagen ven de Stille Oceaan als 'gende raketbasis dienst ge- an. Door de tijdens de vlucht geopende laaddeuren van dit grootste vliegtuig ter ereld werd een interconti- "ntale minuteman raket door aehutes naar buiten getrok ken. Het bijna 40 ton wegende projectiel daalde daarop met qe neus omhoog van 6000 me- -r naar 2400 meter. Op die "gte werd de motor antsto- n, die de raket weer om- g stuwde naar 6000 meter, jet betrof hier de tiende en riste proef in een serie die ad uitgevoerd om na te jan of het vliegtuig als mo- Jele lanceerbasis kan worden -.ut. daan in 't kort ,M HELDER CAMARA t gepleit voor een gedegen ■Studering van Karl Marx, j] deed dit op de universiteit Chicago, waar hem een loctoraat werd verleend. associatie tussen Turkije BP °e EEG biedt de Europese "^meenschap geen mogelijk- 'ia om bij Turkije stappen te Inflernemen inzake de teelt *an papver (de grondstof °°r opium), „hoe belangrijk W zorgwekkend" deze zaak ook is. KONINKLIJKE Nederlandse papierfabrieken N.V. te Maaa- WicM heeft een minderheids- Jang verworven in het aan- L ^Kapitaal van de oudpa- Lrhandel Van der Eist Pa- rhandel B.V. te Diemen, zo akte Van der Eist be- Kd?AAG komt (Te 82-jarige iZ. Partijleider van Slavic josip Broz Tito in X'èrivk('n ,aan voor een ot" 1 bezoek van drie da ten. dit kaliber anders moet behan delen, met andere woorden je moet terug na-ar het systeem van vroeger. Dergelijke crimi nelen passen volgens hem niet in het tolerantiesysteem van vandaag. Deze gevangenen zijn volgens hem niet om te vor men, ook niet door een veel vrijer systeem. Wie anderen gijzelt is wat dat betreft onver beterlijk. „Ze zullen onder een veel strenger regime moeten vallen. Sluit ze op en verder geen flauwe bul", aldus mr. Geurtsen. Ook binnen de KVP-fractie acht men deze gijzelingszaak een onbegrijpelijk iets. Vol gens kamerlid Van Schaik moet het mogelijk zijn delin quenten van dit kaliber ver spreid over de gevangenis te plaatsen. Dat betekent niet dat ze altijd in een cel moeten worden gestopt, maar Van Schaik vindt wel dat je moet voorkomen, dat ze met elkaar in contact kunnen komen. Het PvdA-kamerlid Kosto gelooft dat in het hele gevan genisbeleid iets mis zit. Deze gijzelingsactie bewijst dat te meer. Door de herstructurering van het gevangeniswezen zijn er blijkbaar toch gaten geval len. Dat klemt te meer omdat er te weinig personeel is. Een kritische herbezinning van het gevangenisbeleid acht mr. Kosto noodzakelijk. - - 'V "1 Vijfduizend middenstan ders betoogden gistermiddag in de regen op het Binnen hof, uiteraard met spandoe ken die er niet om logen. ZEVENAAR (ANP) Bij de behandeling van de begro ting van volkshuisvesting zal de VVD-fractie in de Tweede Kamer met een noodplan ko men om de desastreuze ont wikkeling in de bouw tegen te gaan en waar mogelijk om te buigen. Dit kondigde fractievoorzit ter Wiegel gisteravond aan tij dens een politieke bijeenkomst in Zevenaar. Elementen uit het plan zullen zijn o.a.: Een op zo kort mogelijke termijn af te ronden studie naar de mogelijkheid het zgn. groot-onderhoud fiscaal aftrek baar te maken. Een duidelijke verklaring van kabinetswege, dat optrek king in de komende tijd van de huurwaarde van eigen wo ningen niet zal plaatsvinden. Terugnemen van belangrij ke elementen uit de huurnota om te voorkomen dat de be leggers zich uit de woning bouw gaan terugtrekken. van de Ameri- "ENTEN _anse geheime dienst hebben afgelopen weekeinde be- l op de grootste it valse dollars ■evrwi Verenigde Staten is ■flollar 10 biljeMen van (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De beken de architectuurcriticus J. J. Vriend is te Amsterdam over leden. Hij is 78 jaar geworden. Met Rein Blijstra behoorde Vriend tot het beperkte gezel schap van schrijvers over bouwkunst, waarvoor hij in 1956 de Pierre-Bayléprijs en twaalf jaar later de Amster damse Persprijs kretg. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Terwijl pak weg 5000 boze middenstanders op het Binnenhof demonstreer den, heeft de vaste kamercom missie voor het midden, en kleinbedrijf zich gisteren bezig gehouden met de problematiek in deze bedrijfstak. Daarbij werd aangedrongen op maatre gelen, die de inkomensachter stand zullen wegnemen (VVD) en die de concurrentiepositie van vooral de kleine onderne ming blijvend kunnen verster ken (progressieve regerings partijen). De moties, die hier over werden voorgesteld, zullen te eniger tijd in stemming ko men als de Tweede Kamer zich bezighoudt met de begroting van Economische Zaken. Aan de demonstratie (een massale optocht van het Ma lieveld naar het Binnenhof) ging een protestvergadering van het koninklijk verband van ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf vooraf. Daar hield voorzitter mr. A. Geurtsen, tevens WD-kamer- lid, zijn leden voor, dat de middenstand met de rug tegen de muur vecht en aan de rand van de afgrond staat. De wel vaartsverbetering. zo zei hij, is zo goed als voorbijgegaan aan het midden- en kleinbedrijf. In feite wordt de zelfstandige ondernemer een welvaartsver mindering opgelegd om de welvaart van andere groepen (loontrekkers) te laten toene men. „Dat is onverteerbaar" aldus Geurtsen, die het niet denkbeeldig zei te vinden dat de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf en in de landbouw er wel eens toe zou den kunnen overgaan om hun rekeningen bij rijksbanken (RPS en Giro) op te heffen. Op het Binnenhof werden de demonstranten toegespro ken door onder anderen NKOV- voorzitter W. Perquin, die het klimaat waarin de midden stander moet leven „bar en boos" noemde. De middenstan ders zouden er dit jaar tien procent aan reëel inkomen op achteruit zijn gegaan en een zelfde achteruitgang dreigt voor 1975, meende hij. Vol gens Perquin moet de regering daarom een dam opwerpen te gen de loonontwikkeling. Ook kamerleden beklom men het door een enorm tent zeil tegen de regen beschermd spreekgestoelte. Luid applaus gaven de demonstranten aan Wiegel en Kruisinga van de oppositie. Dezen zegden de middenstanders dan ook steun toe. Andriessen (KVP) en De Ruiter (PvdA) moesten het als afgevaardigden van rege ringspartijen doen met gehoon. Ze werden totaal over schreeuwd. RABAT (REUTER) Ko ning Hoessein van Jordanië en de leiding van het Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO hebben gisteren op de Arabi sche topconferentie in de Ma rokkaanse hoofdstad een com promis bereikt in hun geschil over de vertegenwoordigers van het Palestijnse volk, aldus is in conferentiekringen ver nomen. Koning Hoessein had erin toegestemd de PLO te erken nen als de volwaardige verte genwoordiger van het Pales tijnse volk en het beginsel te aanvaarden van Palestijns beheer van de westelijke oe ver aan de rivier de Jordaan indien de Israëlitische bezet ting een maal afgelopen is. DEN HAAG (ANP) In het maandblad „Onze Taal", een uitgave van het gelijkna mige genootschap, heeft A-J. Vervoorn zich beziggehouden met de betekenis van het woord „gijzelaar", een woord dat vaak in de verkeerde betekenis wordt gebruikt. Vervoorn schrijft: „We hebben de laatste weken in Nederland uitvoerig kunnen lezen hoe een gijzelingsdra ma precies verloopt. De Ja panse voorstelling heeft veel stof tot spreken opgeleverd en het is duidelijk dat het woord „gijzelaar" daarbij een kernwoord was. Voor ve le journalisten en reporters ging dat kennelijk zo de keel uithangen dat ze ter afwisse ling „gegijzelde" gingen ge bruiken, of „gijzelaar" in een verkeerde betekenis. Het vreemde van gijzelaar is natuurlijk dat het niet iemand is die gijzelt. Vele (voorden op -aar bestaan uit een werkwoordstam plus het achtervoegsel (bedelaar, scharrelaar), die dan de man aanduiden die actief bezig ts. Nu is de gijzelaar niet actief bezig, maar zeer passief. Het is dan ook gek gelopen met dat woord, want wie ver genoeg teruggaat in de ge schiedenis van de Nederland se taal vindt daar niet de gijzelaar, maar de gijzel. Waarschijnlijk was dat woord niet duidelijk genoeg geken merkt als persoonsnaam en heeft men er toen alsnog - aar aangeplakt". „Naast de gijzelaar, in zijn al dan niet ontaarde beteke nis, is er dan nog de „gegij zelde". Eigenlijk is er een betekenis-verschil: de gegij zelde is fle man die gevan gen zit voor zijn schulden. Een scjulder.aar (let op de uitgang -aar) kan dus gegij zeld worden, zonder dat er van terroristen sprake is." „De verwarring is natuur lijk ontstaan omdat we in het Nederlands geen nomen agentis bij gijzelen hebben. Het is een activiteit die in Nederland zo weinig voor komt dat onze taal kennelijk geen behoefte heeft gehad aan een aanduiding voor de persoon die gijzelt. We zijn geen volk van terroristen", aldus Vervoorn- RAMALLAH (UPI) Een Israëlische krijgsraad heeft gisteren de tweede Leidse stu denten Paula Witkam en Mar- garetha Heynsbroek schuldig verklaard aan het overbrengen van gecodeerde boodschappen voor Arabische guerrillastrij ders. De twee verdachten wer den elk veroordeeld tot 30 maanden gevangenisstraf, met dien verstande dat deze straf op drie en een halve maand na voorwaardelijk is. De Israëlische verdedigster Felicia Langer deelde mee dat zij tegen het vonnis beroep zal aantekenen. Volgens gerechte lijke kringen zal rekening worden gehouden imet het feit dat de twee studenten sinds 13 september gevangen zitten. Dit zou betekenen dat zij be gin januari op vrije voeten komen. In verklaringen dn het En gels hadden de 27-jarige Paika Witkam en de 26-jarige Mar- garetha Heynsbroek toegege ven dat zij op verzoek van een leider van de Palestijnse verzetsbeweging El Fatacb, George Estifan, een met on zichtbare Inkt geschreven boodschap van de Syrische hoofdstad Damascus hadden meegenomen naar het door Is raël bezette -westelijke deel van Jordanië. Zondag verklaarde Paula Witkam: „Als ik geweten had dat er als gevolg van deze brief die iik op verzoek jvan Estifan zou meenemen voor een familie in Beit Jallah, men sen zouiden kunnen worden gedood, zou ik nooit aan het verzoek hebben voldaan"- De president van de krijgs raad, majoor Issacher Fischer, zei in zijn vonnis, dat hij zo clement mogelijk was geweest. „Het misdrijf van hulpverlening aan 'n vijandelijke organisatie is een van de ernstigste daden. Een dergelijk misdrijf kan lei den tot vernietiging en de dood van onschuldige men sen". De twee studenten zagen er terneergeslagen uit. Duidelijk hadden zij slechts gerekend op een symbolische straf- Op de woorden van de president van de krijgsraad reageerden zij niet. LONG BEACH (UPI) De ziekenhuisverpleging van oud president Richard Nixon bete kent een zware aderlating voor zijn financiën. Want hij blijkt geen ziektekostenverze kering te hebben. Alle ziekte kosten moet hij uit eigen zak betalen. Iemand heeft blijk baar nagelaten voor een verze kering te zorgen, zo verklaar de de voormalige perschef van het Witte Huis, Ron Ziegler. Nixon zal misschien gedwon gen worden een van zijn hui zen te verkoPen. Nixon heeft elf dagen in het ziekenhuis in Long Beach ge legen, waaruit hij op 4 okto ber werd ontslagen. Vorige week moest de oud-president echter opnieuw opgenomen worden en er is geen kans op dat hij voor het eind van deze week naar huis mag. De ade ren van Nixoms linkerbeen zijn nagenoeg geheel door bloedstolsels verstopt. ROTTERDAM (ANP) In een huis aan de Linker Rotte- kade in Rotterdam is gister morgen vroeg een 8-jarig meis je door wurging om het leven gebracht. De politie heeft de dader gearresteerd. Volgens de politie is het kind, de 8-jarige Monique Heistereraberg, omstreeks half een in haar bed gewurgd door de 23-jarige banketbak ker Anton van G. uit Rotter dam. Waarbij hij eerst ontucht had gepleegd met het kind. Het meisje was alleen in het huis aan de Linker Rottekade. Haar (gescheiden) moeder was op dat moment in een café in de buurt, waar ze buf fetjuffrouw is. De bakker wist dat hij het kind alleen thuis zou aantref fen omdat hij ook in het café aanwezig was en omdat hij de gezinssituatie kende. Van G. ging na de moord naar het centrum van Rotter dam. Aan een taxichauffeur vertelde hij dat hij zojuist een kind had vermoord. De chauf feur lichtte onmiddellijkde po litie in. 11 -J En terwijl op het moment, waarop ik mijn roerselen aan het papier toevertrouw, de spanning om de zoveelste gij zeling voortduurt, hopen wij maar dat een en ander niet in een bloedig drama eindigen zal, maar met een sisser af loopt. Dan zijn sissers tenminste nog ergens goed voor. Intussen kwamen gisteren nogal wat middenstanders naar Den Haag om daar op het Binnenhof te protesteren tegen hun lot. Zouden de heren A- Heijn, P. de Gruyter, C.A. Brenninkmeijer, S. de Wit, Vroom en B. Y. Korf ook mee gelopen hebben? Maar hoe het ook zij, het zit de middenstanders niet mee- Doen ze een keer de tent op slot (wel op maandag, dan zijn de meesten toch al een halve dag dicht), trékken ze een keer de stoute schoenen aan en aan de bel, gaan ze een keer demonstreren, en dan is het hondeweet. Middenstanders? ders. Aehterstan- En te weinig voorstanders voor het kabinet, dat toch al aardig wat voor die midden standers aan 't doen is. Het zal het kleurtje van Joop wel zijn waar ze benauwd voor zijn. Net vis wanneer kinderen niet letten op wat ze van Sinter klaas allemaal krijgen, omdat -ze alleen maar willen weten of z'n baard nou echt is of nvet. Sint Joop! Jaja, het kan ver keren. En het klinkt niet eens gek. Eindelijk, minister Van der Stee is in Zeeland geweest en ja hoor, hij heeft nattigheid gevoeld. Maar misschien denkt hij nu wel dat het van de zee komt èn dat de Oosterschelde nu maar helemaal dicht moet. Je weet het maar noott met die landrotten. Ook daar bovenop de kletsnat te Zeeuwse klei voelde Van der Stee weer met zijn klom pen aan hoe hij de dingen niet had moeten zeggen. „Het is triest en desolaat", zee-t-ie. Desolaat, nu vraag ik u- Enfin, de Zeeuwse en West brabantse boeren weten nu in ieder geval hoe laat het is, Desolaat. Als er nou maar hulp komt. Beter desolaat dan nooit. Intussen hebt u het weer ge weten: wie wind zaait, zal storm oogsten. En uit de Tweede Kamer deze verzuchtig gehoord: Zou van nacht de nacht van Van Agt wezen? Sniettehopen. Houdoe! MERIJN (Van een onzer verslaggevers) 's-HERTOGENBOSCH Het ARP-Tweede-Kamerlid dr. C. Boertien heeft gister middag in 's-Hertogenbosch gezegd, dat ais het CDA geen standpunt formuleert inzake de abortuskwestie, een meer derheid in de Tweede Kamer voor het initiatiefwetsontwerp Boertien, zei dit in het Bos sche provinciehuis tijdens een bijeenkomst van die commissie Vrouw en Pairtij (een club van CDA-vrouwen. die functies derheid valt te holen". De heer Boertien deelde mee, dat in andere partijen, dan de christelijke medestan - dens te vinden zijn voor wat bij vervullen in Brabantse politie- een „stringent", standpunt Ee organen). Het probleem waar we nu mee zitten, is, zo vertelde de heer Boertien of we bij het opstellen van ons initiatief- Lamberts-Roethof zal stem- wetsontwerp tegemoet moeten men. Dat initiatief wetsont- werp, zo hield Boertien zijn gehoor voor komt erop neer dat de individuele medicus en de individuele vrouw zelf maar uit moet zoeken welke normen er moeten worden aan gelegd voor het plegen van abortus provocatus. komen aian de wat vrijere op vattingen, die er over abortus in de maatschappij zijn gaan leven, of dat we een standpunt moeten formuleren, dat strak ker is dan het te vervangen wetsontwerp Stuyt-Van Agt. Van belang daarbij is met welk voorstel een Kamermeer- noemde. Boertien gaf als zijn pei- soonlijke visie, dat hij in be ginsel tegen abortus is en dat vruchtafdrijving alleen geoor loofd is, wanneer het leven van de vrouw door het nalaten van zo'n ingreep in gevaar zou komen- Hij herinnerde onder meer aan het gemeenschappelijk ur gentieprogramma van 1971, waarin gesteld wordt dat abor tus alleen is toegestaan, op medisch-sociale indicatie, als het lichamelijk en geestelijk weizijn van de vrouw ernstig wordt bedreigd Hij tekende daarbij aan, clat „met al het gepraat over het belang van de vrouw er bijna niemand is, die opkomt voor het belang van het kind". De heer Boertien zei, dat het hele abortusvraagstuk te rug te voeren is op de vraag of het de staat al dan niet geoorloofd is, zedelijke dan wel ethische -normen te stel len. „De mensen (lie aan de staat een grote invloed toeken nen, houden daarbij plotseling stop, als het gaat om vraag stukken van micro-ethisch ter rein", zo zei hij. De neer Boertien zei er zijn ver. twijfels over te hebben of er in veei gevallen niet al te licht vaardig tot abortus wordt be sloten. Over de juridische proble men rond de Bloemenhovekli- niek te Heemstede wenste de heer Boertien zich niet uit te laten, omdat „daarover mo menteel druk overleg wordt gevoerd in Den Haag". De Commissie Vrouw en Partij van de KVP had nogal uitdrukkelijk bekendgemaakt dat de bijeenkomst „gezien de actuai|iteit" open was voor alle belangstellenden, „zowel man nen als vrouwen". Er waren metterdaad twee mannen: dr«. Boertien en onze verslagge-

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11