Steun voor Griekse PASOC VERLAGING RENTETARIEF BIJ NEDERLANSCHE BANK Terroristen wilden [drinkwater besmetten ryèLG" Tegenstellingen binnen kerken remmen oecumene af Oosterhout RUSSISCHE MINISTER VAN CM OVERLEDEN HBmhI f*"1 X'eda^n<1 Sa° T°me heeft ennia verzekeringen PROCES IN ISRAËL TEGEN TWEE STUDENTES Aftrek belasting zelfstandigen tot winst f 40.000,- Bruynzeel vraagt toestemming voor 4-daagse werkweek MEER „ZAKGEED" BEJAARDEN IN TEHUIZEN hi Geldmarktkringen onthutst binnenland buitenland (TE KOOP AAL LANDHUISI Gek land een miljoen gulden aan prijzen Wat Is'n hoofdprijs van f50400,-? Snelle pil anti-alcohol- werking BISSCHOP ERNST TOT GROEP KERKELIJKE VOORLICHTERS ek? J2-74, 01180-25955. ZATERDAG 26 OKTOBfR 1974 oedig leeg te aanvaard^ >OFD St.-Gerardshof .den BUNGALOW met c.v 6P. e omgeving nabij bossen. Li I ,27 x 3.75/1,65). moderne ÓJI imer met ligbad, 5 slaapka..c ingen. Mooie aangelegde acS| i overleg leeg te aanvaarden I 169.500,ki I Prinses Christinastraat 1 uden BUNGALOW met gara ing. Ind. grote woonkamer Ml ■ne eetkeuken met afzuigt» I zij- en achtertuin op z.w. 125.U0U._kJ it.-Jacobstraat ALOW met c.v., garage en ««1 lijke omgeving. Ind. o.a. royij de, woonkamer (7,80 x 3,95) mgl oderne eetkeuken, bijkeuken, bi (kamers, tuin rondom met voiii g. 155.0UU,_ n I Van Puttenstraat SIDERWONING met rijkssubsids I minuten van Breda en Dordreil l-woonkamer (30 m2) met modaJ ;n, bijkeuken, 4 slaapkamers, aojJ oilet. zolderberging, warm w,t8l n achtertuin, loods. Direkt leeg tt I S 70.0UO,- ql L VVouwseweg 1. WINKELRUIMTE mei nfimJ ining en dubbele garage. Inae™ winkelruimte 58 m2, opslagru»| roor, woonkeuken. Indeling boven.I ikomer. keuken, 3 slaapkamerI Grote zijtuin (totale oppervluktl 2). Ink.1. roerende goederen. 130.000,— kil KOOP AANGEBODEN. £1 GROOT ZWEMBAD u.est opvallende plaats ie Berke!-ü| iis behoeft uiterlijk geen beschi iigen wij U gaarne uit voor is geheel gestoffeerd ien zult bemerken dat kosten nogte comfort en schoonheid te coiflfca :i overeen te komen. Het geheelii| en. Te bezichtigen: Maandag toi? .00 uur. <x>k telefonisch van mar ellisingel 8 te Berkel-Enschot de Brabantse bossen, heiden staat uw nieuwe huis. Kant ant het is al gebouwd. In 't :e Oosterhout, vlakbij Breda, van 36.000 inwoners, een ts met alle voorzieningen die ar wensen kunt. ïout biedt het Bouwfonds rlandse Gemeenten u eer rming antennesysteem asse en vaste kasten ring in het plan Strijen ituering van de tuin ij huis 1 jaar vast bedrag! instraal 42. Dan kunt dere zaterdag van 12-16 uur. ïuis wilt doornemen, an het commentaar T>t de Nederlandse folklore behoort het zich druk maken over in wezen onbenullige dan wel bijzonder voor de hand liggende zaken. Als we bijvoorbeeld benzine moeten spa ren omdat we anders in de toekomst allemaal weer moeten gaan lopen, ontstaat er een regelrechte rel. Als we de verkeers veiligheid willen bevorderen door het aantal onbekwame auto mobilisten te verminderen, hebben we slapeloze nachten van de zorgen over de vraag hoe we het best het controlesysteem kun nen ontduiken. En als we al die problemen te boven zijn geko men hebben we altijd radio en televisie nog om ons druk over te maken. Zo lopen nu hele volksgroepen te hoop omdat het gezellige programma van omroep A niet mag samenvallen met dat van omroep B. Alle bij de televisie betrokkenen weten sinds jaar en dag dat er geen gelijksoortige programma's naast elkaar mogen lopen. Alle ter zake kundigen weten dat er een commissie be staat die over de naleving van die regel waakt. Iedere omroep- functionaris weet waar iedere andere omroepfunctionaris mee bezig is, al maanden van tevoren. En als alle gebeurtenissen zich precies volgens het boekje voltrekken en zoals iedereen had kunnen zien aankomen - dus ingrijpen van de bevoegde commissie opdat de kijkers een bredere keuze wordt geboden dan tussen twee gelijksoortige vermaaksprogramma's - staat iedereen op z'n achterste benen. Zelfs als ook vast staat wie er moet wijken voor wie, omdat dat ook geregeld is. Gek land. hoor. SCHIPHOL PvdA-partijvoorzitter Andre van der Louw haalde de Griekse actrice Melina Mercouri van Schiphol af, waar zij aankwam om in ons land een actie voor gel delijke steun voor de G ekse socialistische partij (PASOC) met haar aanwezigheid op te luisteren. De actie wordt hier gevoerd door het Comité Solidariteit Grieks Verzet van de vier progressieve partijen, PvdA, PPR, PSP en D'66. 4 r I- rr.- ..-i MOSKOU Mevrouw Jekaterina Foertseva (foto), de Sovjet-minister van cultuur, is gisteren in Moskou op 64- I jarige leeftijd overleden aan een hartaanval. Mevrouw Foertseva was tot dusver de enige vrouw die is doorge drongen in de top van de Sovjet-hiërarchie. In 1957 werd ze onder Chroestjev de eerste en tot dusver enige vrouw in het politburo van de communistische partij, het belang rijkste beleidsorgaan in de Sovjet-Unie. Ze verloor die post in 1961 en is sindsdien minister van I cultuur geweest. De laatste tijd was mevrouw Foertseva in opspraak gekomen, omdat ze een luxueus buitenhuis had laten bouwen bij Moskou. ROME De militaire in- lichtingendienst van Italië heeft een rechtse samenzwe ring verijdeld om het drink water van Rome met radio actief materiaal te besmetten om een panieksituatie teweeg te brengen. Dit heeft minister van defensie Andreotti ver- klaard ten overstaan van de de fensiecommissie van het hui* van afgevaardigden. >,De militaire inlichtingen dienst bracht verslag uit aan de Italiaanse justitie op 1 ok- J töber, waarin sprake was van de vreselijke dreiging van ter- Iroristisch gebruik van radioac tief materiaal, inclusief het I vervuilen van de waterleidin- gen", zo zei Andreotti. Het Plan was „grondig bestudeerd en moest worden uitgevoerd djoor het stelen van radio-ae* ef materiaal uit een atoom- centrum in het noorden van I Italië". Er werden kennelijk I arrestatiebevelen uitgevaar- I dagd naar aanleiding van het E vejslag. Andreotti noemde echter geen namen. Andreotti van de samenzwering ujüens een twee uur duread verslag over samenzweringen, vermoedelijk van rechts,tot een staatsgreep in 1970 en op nieuw in augustus van dit jaar- AMSTERDAM De Nederlandsche Bank zal met in gang van maandag a.s. haar rentetarieven over de gehele linie met 1 pet. verlagen, zo heeft de bank bekendgemaakt. De nieuwe tarieven zijn: wisseldiscosto 7 pet., promessen- disconto 8 pet. en rente voor voorschotten in rekening courant en beleningen: voor particulieren pet. en voor anderen 8 net Gelet op de dalende tenden sen van de rente in binnen- en buitenland en de positie van de gulden in de internationale valutamarkt, ziet de bank geen aanleiding meer het se dert december 1973 bestaande niveau van haar tarieven te handhaven. Deze verlaging past tevens in de huidige con juncturele situatie, aldus het communique van de Neder landsche Bank. De laatste discontowijziging dateert van 6 december 1973, toen de Nederlandsche Bank haar rentetarieven over de ge hele linie met een vol procent verhoogde. Donderdag maakte de Bundesbank bekend dat met ingang van gisteren het bankdisconto in West-Duits- land met een half procent zou worden verlaagd tot 6,5 pet De wijziging van het pro- messendisconto is het belang rijkste, omdat de banken haar rentetarieven op kortlo pende kredieten en leningen aan het bedrijfsleven meestal koppelen aan dit tarief. Onthutst „Wij zijn onthutst over de omvang van de verlaging", al dus viel gistermiddag in geld marktkringen te beluisteren. „We hadden wel gerekend op een verlaging van een half procent in navolging van West-Duitsland. Het tijdstip is niet helemaal een verrrassing, hoewel we er eigenlijk deze week niet meer op hadden ge rekend", aldus sommige han delaren. Algemeen wordt in geld marktkringen verwacht dat de tarieven volgende week zullen (ADVERTENTIE) <T V A" DE vuilste zee ter wereld is Javazee. Op sommige Plaatsen is elke vorm van l*- Ven verdwenen. <Ian dertig mensen zijn gekomen bij een grondver- chuiving die zich op het Por- Een reis om de wereld. Een half huis. Twee of meer droomauto's wellicht. Een boot van jezelf alleen. Of: een heel gaaf appeltje voor de dorst. Deze hoofdprijs van f 50.000,- voor de Nationale Puzzelaktie t.b.v. het Koningin Wilhelmina Fonds, wordt in kontanten beschikbaar gesteld door dalen, hoewel men niet eens gezind is over de omvang van deze daling. Sommigen ver wachten "gevoelig" lagere ta rieven. terwijl anderen denken dat de aanpassing niet in overeenstemming zal zijn met de discontoverlaging. Op de effectenbeurs waren de me ningen verdeeld. De internat! onale aandelen begonnen di rect na de bekendmaking aan te trekken waarbij vooral voor Kon. Olie, Philips en Unilever duidelijk betere prijzen wer den gemaakt. Maar zodra be kend werd dat de New Yorkse beurs afbrokkelde, zakten de noteringen weer in, zodat men niet meer precies kon nagaan hoe de reacties luidden. Voor de obligatiemarkt verwacht men begin volgende week een verdere stijging. „Vrijdag zijn, vooruitlopend op een mogelij ke discontoverlaging van een half procent de noteringen al flink gestegen. De onverwach. te verlaging met. een vol pro cent doet ons verwachten dat de prijzen maandag met nog rond een half procent kunnen stijgen", aldus handelaren. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Be gin volgend jaar brengt de Belgische firma Alsa- ver een pil op de Neder landse mankt, die alcohol in het Moed versneld zou afbreken. Of de pil inderdaad deze werking heeft moet noig weten schappelijk worden on derzocht. Op een pers conferentie in de RAI werd de werking van de pil uitgeprobeerd op vier proefpersonen. Ieder dronk tien glazen whis ky, twee van hen had den tevoren pillen inge nomen, de andere twee waren „onbeschermd". Bij de test met blaas- zakjes en een alcoholme ter had het tweetal dat pillen slikte minder dan 0,5 promille alcohol in het Moed. Alsaver-direc- teur Bouw es wilde ech ter niet beweren dat met zijn pil het gebruik van alcohol bij verkeer geen probleem meer is- Zijn product is, zo zei hij, primair bedoeld om de mens nieuwe energie te geven- De „eventuele" anti-alcoholwerking is een Mjverschijnsel „Als ik gedronken heb," al dus de heer Bouwes, „ga ik niet zelf achter het stuur zitten, maar laat ik me dioor een taxi naar huis brengen". IN EEN Canadese stad, dicht bij de grens met de V.S., zou de Canadese politie Patricia Hearst (20) hebben gevonden- Bevestiging is niet verkre gen UTRECHT (ANP) De di rectie van Bruynzeel heeft een aanvraag ingediend voor werktijdverkorting in de deu- renfabriek te Zaandam om de voorraden sneller kwijt te ra ken. Het gaat om ongeveer 700 medewerkers. De bedoeling is dat van 4 november tot en met 13 december vier dagen per week wordt gewerkt- De chemische fabriek Haagen BV in Roermond heeft werk tijdverkorting aangevraagd voor 60 van de 170 werkne mers. De afset van de falbriék is teruggevallen tot 60 pot van de afzet vain augustus j-L (Van onze correspondent) TEL AVIV „Wij staan helemaal niet achter de ter roristische acties van de Pa lestijnse organisaties. Daar om vinden we het verschrik kelijk beroerd dat we in de gevangenis door bewaaksters en politieagenten met de ter roristen worden vereenzel vigd. De meeste vriendschap ondervinden we nog van een twintigtal El Fatah-vrouwen, die in onze gevangenis le venslange gevangenisstraf uitzitten wegens het gooien van bommen". Dat vertelde me gisteren Margo Heynsbroek in de mi litaire rechtzaal in Ramala. Met Paula Witkam staat ze er tereoht op beschuldiging van koerierdiensten te heb ben verleend aan de El Fa tah. Op 13 september werden beide Leidse studentes le den van het Nederlandse Pa- lestina-comitee door de Is raëlische veiligheidsdienst bij oversohreiding van de Allen- by-brug. Op hen werd een in witte inkt geschreven bood schap gevonden voor een EX Fatah-oontactman op de wes telijke Jordaanoever. In de kleine militaire recht zaal in het gouverneursge bouw in Ramala heeft Margo gisteren van zich afgebeten. Een uur of vier stond ze gekleed in oranje trui, brui ne lange broek en suède schoenen in de getuigenbank. Fel en doortastend hekeldezij de wijze waarop zij op 24 september, zonder bijstand van een advocaat „ik had daarom wel gevraagd" in slechte gezondheidstoestand door de ondervragers onder geestelijke druk werd gezet en een verklaring tekende. Van mishandeling was echter geen sprake. Een van de on dervragers bleek gisteren uit het verhoor, sloeg echter verscheidene malen hard met zijn hand op de tafel en schreeuwde het meisje toe; „Ik ben misleid. De onder vragers beloofden me te zul len vrijlaten als ik alles zou vertellen en de verklaring zou tekenen". Toen maakte Margo de fout van haar leven. Ze tekende een in het Hebreeuws opge zette verklaring in het ver trouwen dat er ook een En gelse tekst van aan haar zou worden overlegd.„Dat was me beloofd". Maar gisteren bleek, dus één dag voor het proces begon, kreeg ze via de advocate, Felcia Langer, pas de Engelse tekst te zien. „Toen was ik razend. Er za ten voor mij veel belastende fouten in. Ik heb gezegd dat George Estifan (de El Fatah- Ieider die in Damascus de boodschap in het schrift van Paula Witkam schreef) geen lid van de El Fatah was. In de verklaring staat echter dat ik daar niet zo zeker van Om de rechtsgeldigheid van deze verklaring draaide het proces gisteren. „Ik heb die verklaring niet uit vrije wil getekend. Dat is een fictie. Ik deed het omdat me vrijla ting werd beloofd". Beide Nederlandse studentes be twisten niet dat zij tijdens hun arrestatie in het bezit waren van belastend materi aal. Margo betoogde gisteren er geen flauw benul van te hebben gehad met een El Fatah-lid in Damascus te doen hebben gehad. „Ik had geen reden George te wantrouwen. Drie dagen liet hij ons in zijn woning in Damascus logeren. Voor ho tels hadden we geen geld". Zelfs nadat George in het bijzijn van de twee studentes met witte inkt een bood schap in het schrift van Pau la had geschreven, kregen ze geen argwaan. Ze ontdekten dat pas enkele dagen later in de Jordaanse hoofdstad Am man. Op dit punt heeft de militai re aanklager gisteren enige punten gescoord. Hij wist aan te tonen dat Margo op 20 september tijdens een niet onder ede afgelegde verkla ring had gejokt. Margo had toen geschreven dat ze er niet bij was toen de bood schap in het schrift van Pau la was opgeschreven. „Ik was bang de waarheid te vertellen, omdat ik toch al, als lid van het Nederlandse Palestina-comitee onder ver denking stond", bekende Margo blozend. De militaire rechter, majoor Fischer, bleek onder de in druk te zijn van de eerlijk heid waarmee Margo haar leugentje bekende. „Dat is in Je voordeel", merkte hij op. Margo moest echter tijdens de scherpe ondervraging door de openbaar aanklager toegeven toch wel bezorgd te zijn geweest over het feit dat George met onzichtbare inkt had geschreven. Maar ze had begrepen dat dat de eni ge manier was om een brief Israël in te smokkelen. „Ik had gehoord dat de Israëli's alle in het Arabisch geschre ven teksten bij de Alilenby- brug in beslag nemen". Het gebruik van witte inkt had niet zo'n indruk op haar ge maakt, omdat padvinders dat ook wel doen. „Dat betekent toch niet dat George lid van de El Fatah is?", vroeg ze zich af. Voor de militaire rechter was het verweer van Margo gisteren niet voldoende om op het verzoek van haar ad vocate op borg in vrijheid te worden gesteld. Het proces zal zondag worden voortge zet. Dan zal ook vonnis wor den gewezen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Bij de Tweede Kamer zal het kabinet een wetsontwerp indienen dat de zelfstandigen in de gelegenheid stelt met ingang van 1 januari 1975 maximaal 1200 af te trekken van het belastbaar inkomen. Het kabinet doet daarmee zijn toezegging tijdens de algemene politieke beschouwingen gestand. Die toezegging kwam nadat KVP'er Notenboom in een motie hierom had gevraagd. De motie werd na de toezegging ingetrokken. Het wetsontwerp zal inhouden dat over winsten tot 30.000 een zelfstandigen aftrek van 1200 mag worden toegepast. Bij hogere winsten wordt de aftrek verminderd met 120 voor elk bedrag van 1000 waarmee de winst 30.000 te boven gaat. Bij winsten boven 40.000 mag geen aftrek meer worden toe gepast. Aldus komt de regeling vooral de kleine zelfstandigen ten goede. De regeling kost de schatkist ongeveer f 100 miljoen. (Van onze parlementair® redacteur) DEN HAAG Het bedrag voor persoonlijke uitgaven het zakgeld dat niet in aanmerking wordt genomen bij de bepaling van de hoogte van bijstandsuitkeringen aan bejaarden in bejaardenoorden e.d., wordt per 1 januari met 3% verhoogd. De ministerraad heeft daar toe besloten op voorstel van minister Van Doorn (CRM). Ten behoeve van bejaarden in bejaardenoorden en in andere inrichtingen, die naast het AOW-pensioen nog andere pensioeninkomsten hebben, zal een gedeelte van deze inkom sten bij de bijstandsverlening worden vrijgelaten. Het is al kommer en ellen de. Zeer weinig "positief' nieuws als u het mij vraagt. Het blijft regenen, de Oc*ter- schelde gaat waarschijnlijk helemaal dicht, vliegtuigje stort neer, verkeersongeluk ken, abortus-troebelen en wat al niet meer verscheurt en be drukt ons volk. En nou goat hat voetballen misschien ook al niet door!. Positief nieuws: Het perebu reau AP heeft een aantal tips opgesteld die het leven zuini ger moeten maken "in deze tijd dat de inflatie de koop kracht van de gemiddelde burger kleiner maakt", aldus A.P De tips nu: Fok varkens en kippen als u een flinke tuin hebt en koop druiven om zelf wijn te ma ken. 0 Sprenkel een drupje par fum op een watje en doe dat tussen uw klerenf zodat de geur langer blijft hangen. 0 Eet op zijn minst een snack voordat u naar een su permarkt gaait om inkopen te doen. 0 Prik met een breinaald een gaatje in een citroen als u slechts een druppel citroensap nodig heeft. 0 Vaders oude pyaima doet het voortreffelijk als overtrek voor een strijkplank (een gou den tip). 0 Maak minder weekeind* uitstapjes- Niet mijn tips, maar die van A.P. Ik fungeer slechts als in termediair. als doorgever zoge zegd. Doordraver - wat heel wat anders is - is Barend B. van tvege zijn schotje voor de boeg. Hij is een Angstgegner voor al wait midden en links is. •ir De bruidswagen van koning Boudewijn en koningin Fabio- la van België is te koop. De wagen, een Cadillac uit 1955 is voorzien van kogelvrije ramen en pantserplaten. De prijs nu: f 25.000. Burgemeester Fred King van Gloucester in Engeland is tijdens de opening van een nieuw kantoor var. een plaast- selijke veiligheidsdienst door een van de waakhonden in zijn hand gebeten. King had goedgevonden dat hij tijdens een demonstratie van de uitrusting van de dienst als "onverlaat" zou op- treden- Hoe dat precies in zijn werk gaat, kunt u in onze weekeind-bijlage zien, trou wens. De Duitse herder had er geen moeite mee en beet de burgemeester in de handdie hij hem tevoren even toestak "om 'm de lucht te geven". Wij gaan rusten en hopen van u hetzelfde. MERIJN MET het presidentiële vlieg tuig, een Caravelle, zijn de president en mevrouw Sen- ghor van Senegal gisteren van de vliegbasis Ypenburg ver trokken, waarmee het drie daagse staatsbezoek aan Ne derland was beëindigd. Konin gin Juliana en prins Bernhard deden de hoge gasten uitgelei de. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Bezien vanuit het leven voltrekt zich een niet te stuiten ontwikkeling naar een oecumene. Ook in uw landen is te zien hoe door kerkelijke structuren opge worpen hindernissen over wonnen worden. Van de an dere kant zijn deze hinder nissen moeilijk op korte ter m(jn weg te ruimen, omdat de polarisatie de mogelijk heden van de kerkelijke lei ders nu eenmaal inperkt. Volgens mjj is het navol gende de grote opdracht van deze tijd: bescherm het ge loofsleven, zoals zich dat on danks alle hinderlijke struc turen ontwikkelt, met pasto rale zorg; bescherm het zo dat het, door leed gelouterd en gerijpt, in getuigenis en eredienst tot een sterkere gemeenschap leidt". Aldus de slotconclusie van bisschop H. Ernst gistermor gen ten overstaan van een groep voorlichters van kerken uit elf landen in Europa. Tus sen hen noga] wat afgevaar digden uit Oosteuropese lan den. De bisschop sprak de deelnemers aan de jaarlijkse vergadering van de „Arbeits- kreis für Oekumeniseher In formation" toe in De Beyerd !n Breda. Hij deed dat in zijn functie van vice-voorzitter van de Raad van Kerker in ons land. De bisschop gaf hen een overzicht van de oecumenische ontwikkelingen in Neder land. De bisschop ging dieper in op d e vraag of de oecumene zich nu of in een doodlopende straat bevindt of groeit. „Er zijn verschillende antwoorden op deze vraag. Alle grotere kerken worden vandaag de dag geteisterd door polarisatie waarbij vooral de bezwaren naar voren worden gebracht. De kerkelijke leiders zijn erg bezorgd over de eenheid onder hun gelovigen. De wil om de tegenstellingen niet nog groter te maken, houdt tevens een afremmen van de oecumeni sche groei in zich" Dc te constateren tegenstel lingen liggen niet zozeer tus sen de verschillende kerken als wel binnen de kerken zelf. Progressieve en conservatieve gelovigen voelen zich tegen woordig meer verwant aan ge lijkgestemde gelovigen van andere kerken ais met anders denkenden in de eigen kerk. Een extra aanleiding om aan de polarisatie het hoofd te Me den, aldus samengevat bis schop Ernst. „Ik bekijk de vraag of de oecumene nog groeit, vanuit het leven zelf. Mij is opgeval len, dat de oudere mensen vanuit hun levenservaring zeggen: ik had vroeger nooit kunnen denken dat we nog eens zo dicht bij elkaar zou den staan. Onder de jongeren zie je twee stromingen: onver schilligheid over kerkelijke problemen en bijgevolg een af keer van de kerk: anderzijds een betrokkenheid die Zoals in Taïzé, over de grenzen van de kerk heen gaat", aldus d« bisschop Aansluitend voerden de cir ca 55 kerkelijke voorlichters een pittige discussie waarbij vooral aandacht werd besteed aan het gemengde huwelijk, de nieuwe katechismus en de Pax Christi-beweging. 's Mid dags was het gezelschap te gast in het Mauritshuis van Willemstad om zich te laten informeren over het Interker. kelijke Deltaberaad.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9