WINNEN! Foreman tegen SÜllJoe Louis: „Ali gaat knock-out itelhouders van voorheen DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Persoonlijke gegevens Sensatie Onttroond IJzersterk onds ie naar einde igen SpoRï ZATERDAG 26 OKTOBER 1974 STEM De zevende weekhoofdprll,. Een Peugeot damesbromfi» type 102 MS ter waarde S 807,- van Magneet Handels, onderneming B.V., Weesp. SHUFFLE ROND VELE DOLLARS comfortabels bediening. Dit is pas écht Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van 2645,— en is een geschenk van Philips Nederland B.V. nauwkeurig. Een geschenk ter waarde van 753,-, aan geboden door B.V. Transcon- tinenta, Amsterdam. De negende weekhoofdpri|«: Een lichtgewicht zig-zag naai machine, type Starlet, winkel waarde 599,-. Een ge schenk van Singer B.V., Am sterdam. De tiende weekhoofdprljs: 4 Conti TS autobanden ter waarde van 540,-, beschik baar gesteld door Continental Rubber B.V., Amersfoort. George Foreman heeft de wereldtitel binnen. Joe Frazier is verslagen. LET OP! Het poetbusnr. is In DEN HAAO i U EN GIRODIENST JZZELAAR SW00RDWEG 6 PUZZELSTAD ieer e. ;103 <tie De Stem Den Haag t voorkomende aantal letters K zijn gedeponeerd. Over de uitsiag kan niet wof* den gecorrespondeerd of gets* lefoneerd. c aantal, maar zand nog niet in. Jingt daardoor mea naar de ontkenning; 34. bergplaats 35. thans; 36. serie; 39. getijde; ai. stekel aan roos; 44. spoeaig» 45. gewas; 47. verschrikkelijk. 48. vreemde munt; 50. op® plek in het bos; 52. blJbels® figuur; 53. voorzetsel; 54. graa werktuig; 56. loot; 58. leng maat; 65. kloosterzuster; w. voordat; 67. groeiwijze; w. landbouwwerktuig; 71. v'°e r. dekking; 73. lidwoord; 74.vaw- tuig uit Giethoorn; 77. betrou baar; 80. schoenmakerswer* tuig; 81. melkleverancierste'. 82. sneeuwlat; 83 bijl. Verticaal: 1. Voornaam Wj oud-voetballer Lenstra; 2. e (Van onze medewerker) BREDA - „Mohammed Ali's reflexen zijn niet meer wat ze geweest zijn. Maar wat belang rijker is, Foreman* weet dat Ali trager geworden is en geen punchkracht meer heeft. Dat hebben zijn laatste gevechten duidelijk bewezen. Ik zie Mo hammed Ali dan ook knock-out zaam; 3. scheepstros 4. dat ladder; bent u zelf; 5. sport van 6. Europese Gemeenschap, spleet; 8. godsdienst; 9- w som geld; 10. ruim vert[®Ki motorschepen (afk.); 13- zetsel; 16. reeds; 18. operW componist; 19. slordige vr 22. wandversiering; 24. (Engels); 26. niet mens; 27. zuiver; 28. Pel^ part; 30. hoeveelheid; 35. v durend; 37. plaats in land; 38. poes; 40. d®n?friJ 42. havenstad in Noord-A"' 43. noodzaken; 45. van het Wild Life ontkenning; 49. 55. penverblijf; 54. kwaliteit! vorst: stemming; 57. Russisch 60. gelukkig nieuwjaar t jj, 61. bier; 62. zie 48 hor.^(. bijwoord; 64. slimme, 60. kol; 70. vrijgevig; 71. orT ,oer; vereniging; 72. sch®?pgD00r- 73. oeverbeveiliging; 70- wegen; 76. maanstand 78. kippelegsel; 79.^erg^^ Bij juiste invulling ontótfljj 0|j de regels 26 en 59 horizon de slagzin, die wij u vrag® te zenden. GEORGE FOREMAN Leeftijd 24 Geboren 10 januari 1949 Plaats Marshall (Tex.) Gewicht 99.45 Lengte 1.89 Reikwijdte 2.03 Borst 1.92 Biceps 40.44 Vuist 31.60 Enkel 22.86 MOHAMMED ALI Leeftijd 32 Geboren 17 januari 1942 Plaats Louisville (Ky) Gewicht 95.40 Lengte 1.89 Reikwijdte 2.49 Borst 1.92 Biceps 38.10 Vuist 33.12 Enkel 24 (Van onze medewerker) KINSJASSA - Het zal er dan toch van komen. George Foreman, de huidige wereldkampioen zwaargewicht, zal op 30 oktober in het voetbalsta dion van Kinsjassa, dat plaats biedt aan 60.000 toeschouwers en voor dit evenement met 20.000 extra plaatsen is uitgebreid, uitdager nummer één, de nu al 32 jaar oude bokser-dichter Cassius Clay ontmoeten. In dit gevecht kan Foreman voorgoed een eind maken aan Ali's bokscarrière, dat veer tien jaar geleden in zijn geboorteplaats Louisville begon met een overwinning op Tunney Hunsaker. Naast de vijf miljoen dollar, die beide negerbok sers zullen ontvangen hoopt men door uitzending van dit duel via een gesloten tv-circuit in de Ver enigde Staten het record van 17 miljoen dollar te breken dat kon worden geïncasseerd bij de eerste ontmoeting tussen Frazier en Alie in Madison Square Garden, maart 1971. gaan in de vijfde ronde", aldus de 60-jarige oud wereldkampioen Joe Louis, die vrijwel alle beroemde boksers tussen 1934 en 1946 versloeg. „Ali's enige kans is vijftien ron den lang door de ring te rennen, maar zijn benen zullen dat niet meer kunnen opbrengen. Daarom geef ik hem geen enkele kans." In de afgelopen jaren heeft Foreman om de een of andere duistere reden Ali niet kunnen ontmoeten en nu het zover is staat er eigenlijk geen gelij kwaardige tegenstander in de ring Joe Louis, die de bijnaam verwierf van „Brown Bomber": Mohammed Ali kon dikwijls lang ronddraaien. In de meeste gevallen véél te lang, waardoor hij voor de meeste tegenstanders ongrijpbaar was Die „Ali- shuffle" heeft echter zijn beste tijd gehad. Hij zal wel in een uit stekende conditie zijn, maar als Ali 15 ronden maakt, doet Fo reman dat ook. Laatstgenoemde is geen technicus, maar een echte „puncher". Veel mensen hebben mij gevraagd hoe ik Fo reman zou aanpakken Ik zou de taktiek van Frazier gebruiken Naar mijn tegenstander gaan - iets anders dan Frazier doet want hij loopt er recht in - mijn hoofd tegen zijn middenrif drukken en dan rustig blijven stoten Maar Ali is niet sterk ge noeg om Foreman op deze ma nier aan te pakken. Zijn tegen stander is daar te groot en te sterk voor. Ik zou Foreman zo veel mogelijk midden in de ring houden en proberen hem met mijn linkervuist zoveel mogelijk bezig te houden om dan via rechts toe te slaan. Voor Fore man geldt de belangrijke vraag hoe lang Ali, indien getroffen overeind kan blijven Op tech nisch gebied moet Mohammed Ali hoger worden aangeslagen dan Foreman. De kracht van de huidige kampioen schuilt in zijn geweldige punch, waarmee hij zo lang als hij wil de kroon der zwaargewichten kan behou den". Van wedstrijden om de we reldtitel zwaargewicht gaat steeds een fascinerende aan trekkingskracht uit. Ver moedelijk omdat deze pugi listen over een punch beschikken die geen mede dogen kent. In geen enkele sport is er sprake van zoveel sensatie, komedie, tragedie, wantrouwen, opwinding, roem en vergetelheid. En na tuurlijk dollars, waarbij men dan rekening mag houden met extra financiële voor deeltjes die film- en televi sierechten opleveren. In New York zal het duel Foreman - Ali op dinsdag 29 oktober 's avonds om 10 uur al op hetscherm komen. Dit komt door het verschil in tijd tussen Kinsjassa en New York, Londen en andere we reldsteden. Voor de Ameri kanen zou er overigens geen titelgevecht tussen „De Be ul" en Clay mogelijk zijn zonder de volgende belangengroepen: Hemdale Leisure Corporation, Video Techniques incorporated en Don King Productions. Ook de belangstelling van ra dio en pers is enorm. Het meren deel van de journalisten zal worden ondergebracht in het voormalige hotel van Air Fran ce, dat onlangs door de regering is overgenomen. Het personeel van VTI heeft onderdak gevon den op een lijnboot die afge meerd is in de Congostroom als drijvende woon- en werkplaats moet fungeren. Zaïre, weggespeeld bij de we reldkampioenschappen voetbal, komt nu door het gevecht om de kroon der zwaargewichten plot seling weer op de sportpagina's. De belangen van de financie ringsmaatschappij Risnelia mo gen dan duidelijk zijn, Kinsjassa is beslist geen plaats voor een duel Foreman - Ali. Dat het ko- mende gevecht echter uitste kend geschikt is voor het verder oppoetsen van het imago van president Moboetoe is duidelijk, tot 1960 was Zaïre een Belgische kolonie, sindsdien is het een re publiek. Met de komst van de ijzer- sterke George Foreman is eigen lijk een nieuw hoofdstuk begon nen in de geschiedenis van de zogenaamde moderne, zeer ro mantische, 82 jaar oude, pugilis- tiek, waarbij we er dan maar op rekenen dat Foreman nu voor goed een einde zal maken aan de Ali-shuffle. Nieuwkomer Foreman mag dan door de Amerikaanse boks- journalisten uitgeroepen zijn tot „bokser van het jaar", waarvoor hij de Prix Edward Neil mocht ontvangen, hij is nu niet direct de wereldkampioen waarop de wereld wachtte. Daarvoor heeft hij te weinig stijl. Foreman is een ijzersterke punchbokser, zijn technische kwaliteiten moet men maar vergeten. Cassius Clay zal de geschie denis ingaan als de grootste bluffer met de duurste vuisten ter wereld. En zeer merkwaar dig is dat deze Clay, evenals zijn eerste voorganger James J. Cor- bett uit de periode rond 1895, die met ontzag „Gentleman Jim" genoemd werd, voor de ene een opschepper is en voor de an dere de grootste bokser aller tij den - duidelijker; „the greatest" in de rij der officiële wereld kampioenen. LEO BOS i George Foreman (links) en zijn ui tdager Mohammed Ah staalden hun spieren in Zaire door wat bomen om te hakken. Danser en knokker tegenover elkaar (Van onze medewerker) BREDA - De voorspelling van wijlen Nat Fleischer, vele jaren de „gTand old" man van de bokssport en het tijdschrift „The Ring", die meende dat Cassius Clay een matige bokser zonder stoot kracht is en daarom niet zo onverwoestbaar zou blijken als Jack Johnsson, een „vuistvechter" die het we reldje der zwaargewichten zeven jaar lang beheerste (1908-1915), is wèl bewaar heid geworden, zij het door zaken die niets met de boks sport te maken hebben. De aardige zoon van huisschil der Cassius Clay en moeder Odessa liet zich verleiden om lid van de Zwarte Moslims te worden en liet daarna nog maals een „bom" ontploffeh toen hij weigerde zijn dienstplicht te vervullen. Vanaf dat moment kende de bokswereld alleen „Mo hammed Ali", de man die ontheven werd van zijn we reldtitel. Cassius Clay's bokscarrière begon eigenlijk tijdens de Olympische Spelen van 1960 in Rome. Twintigduizend toe schouwers zagen hem toen boks- les geven aan de vermaarde Pool Ziggy Pietrzykowski en daarna de hoogste treden van net magi sche platvorm bestijgen. Zij za gen een vriendelijk lachende ne ger, een Olympische bokskam pioen, die zich zielsblij liet tooien met een gouden plak. Zijn profcarrière begon resul taten op te leveren toen hij op 25 februari 1964 in Miami Beach in een gevecht om de wereldtitel tegenover Sonny Liston kwam te staan. Hij had daar recht op, daar hij in het jaar daarvoor een eind had gemaakt aan de aspira ties van Charly Powell, Doug Jones en de Brit Henry Cooper. En toen een stormachtige wind het regenwater tegen de hel verlichte vensters van de Convention Hall zwiepte, plot seling de lampen doofden, het spookachtig duister werd in de enorme zaal, waarin achtdui zend mensen gebiologeerd naar de ring staarden, gingen Cassius Clay en Sonny Liston beslissen over de wereldtitel. Het werd een sensatie, want Liston was na zes ronden „uitge teld". In de beslissende ronde kwam de toen 22-jarige Clay pas goed aan bod. Hij belaagde zijn tegenstander, joeg hem op, bracht hem in de grootste moei lijkheden. Liston vertrok zijn gezicht in een pijnlijke grimas, hij had last, zo bleek later, van een schouderblessure, die hem de wereldtitel zou ontnemen. In een inferno van lawaai kwam het einde eigenlijk nog als een anti-climax. Sonny Liston zat als een gebroken man op zijn stoeltje, stond niet meer op voor de zevende ronde, Clay, die een kleine puntenvoorsprong had, was de jongste wereldkampioen zwaargewicht in de geschiede nis. Een jaar na het geruchtma kende gevecht in Miami Beach stonden beide kemphanen in Lewiston opnieuw tegenover el kaar, maar ook ditmaal was er mor de 30-jarige Charles „Son ny" Liston geen kans om te ont snappen, want onder de lichten van de ring zocht men tevergeefs naar een vluchtoord. De toe schouwers zullen zich wel be kocht gevoeld hebben, want Lis ton ging al in de eerste ronde knock-out. Floyd Patterson wilde het nog een keer proberen, maar hij ging op 22 november 1965 te Las Vegas in de 12e ronde technisch k.o. Cassius Clay had er een show van ge maakt, een toneelstukje opge voerd, zoals worstelaars doen. Daarna maakte Clay korte metten mpt George Chuvalo, Henry Cooper, Brian London. Karl Mildenberger, Cleveland Williams, Ernie Terrell, Zora Folley, Jerry Quarry en Oscar Bonavena. In 1968 en 1969 liet Cassius Clay verstek gaan. De redenen zijn bekend, maar toen de lienstweiger-affaire achter de rug was en men vertrouwd was geraakt met zijn leidende rol bij de Zwarte Moslims, kwam Clay, die vanaf die tijd alleen nog maar „Mohammed Ali" ge noemd wilde worden, weer he lemaal terug, getuige zijn over winning op Jerry Quarry en Oscar Bonavena. Het was ten slotte Joe Frazier, die Ali op 8 maart 1971 de kroon van het noofd stootte. Maar 's werelds grootste praatjesmaker aller tij den, hoewel niet meer zo snel, bleek echter in de laatste jaren toch nog te sterk voor mannen als Ellis, Blin, Foster, Norton, Lubbers en zelfs Frazier, die hem in 1971 had onttroond. De huidige wereldkampioen George Foreman heeft evenals Mohammed Ali een indrukwek kende erelijst. Hij had met zijq tegenstanders echter minder moeite en is op het ogenblik met 37 knock-outs in 40 gevechten de beste puncher in de boksge- schiedenis. Na Rockey Marciano be schouwt men hem als de sterkste man die ooit in de ring heeft ge staan, want niet minder dan 23 tegenstanders gingen al binnen twee ronden tegen het canvas. George Foreman, geboren in Marshall (Texas) op 10 januari 1949, was al vlug een vervelende vechtersbaas in de straten van Houston's getto. Hij hield zich ook nog bezig met drinken en stelen, maar slaagde er in verdo vende middelen op een afstand te houden. Het was zijn werkge ver, Doc Bradus, die hem duide lijk maakte dat er met zo'n ste vige body in de ring wel iets te verdienen viel. Op 26 januari 1967 maakte George Foreman zijn ringdebuut met een over winning door k.o. in de eerste ronde; zijn naam raakte bekend door zijn overwinning in de eindstrijd van de Olympische Spelen te Mexico tegen de Rus Inas Chepulis. Na de spelen te kende Foreman een profcon tract en kwam onder hoede van Dick Sadler. Diens reactie was: „Let op, dit wordt een groot kampioen. Ik garandeer dat. Het is echter een kwestie van tijd". Sadler kreeg gelijk, want Fore man greep op 22 januari 1973 in Kingston (Jamaica) de wereldti tel zwaargewicht door de ge vreesde Joe Frazier in de tweede ronde knock-out te slaan. Zes maanden later liet uitdager José Roman het al in de eerste ronde afweten en ook Ken Norton slaagde er in maart van dit jaar niet in Foreman uit zijn even wicht te brengen en ging zelf in de tweede ronde horizontaal. Maar is George Foreman nu de perfecte wereldkampioen waar de wereld op wachtte? Nee, be slist niet. Daarvoor heeft hij te weinig stijl en zijn z'n bewegin gen te traag. Bepaalde techni sche tekortkomingen zullen waarschijnlijk een te grote han dicap blijken om zich lange tijd op de eerste plaats te handha ven. Foreman's kracht schuilt voornamelijk in zijn geweldige punch, de meest gevreesde die de bokswereld ooit gekend heeft en die hem de bijnaam van „De Beul" bezorgde. Alleen Grego- rio Peralta heeft het gepresteerd 10 ronden tegenover hem over eind te blijven en dat betekent tevens dat de huidige wereld kampioen als prof eigenlijk nog nooit de volle vijftien ronden in de ring heeft gestaan. Dit geweld zal woensdag aan staande in Kinsjassa worden losgelaten op Mohammed Ali. Maar hoe sterk Foreman ook mag zijn, hij is niet zo wreed als sommige verhalen willen doen geloven. Natuurlijk, in de ring heeft hij een plicht te vervullen, namelijk te bewijzen dat hij op dit moment de sterkste is in de zwaargewichtsklasse. John L. Sullivan James J. Corbett Bob Fitzsimmons James J. Jeffries Marvin Hart Tommy Burns Jack Jonhsson Jess Willard Jack Dempsey Gene Tunney Max Schmeling Jack Sharkey Primo Camera Max Baer James J. Braddok Joe Louis Ezzard Charles Joe Walcott Rocky Marcino Floyd Patterson Ingemar Johsson Floyd Patterson Sonny Liston Mohammed Ali Joe Frazier George Foreman 1882-1892 1892-1897 1897-1899 1899 maart 1905 (vacant) 1905-1906 1906-1908 1908-1915 1915-1919 1919-1926 1926-augustus 1928 1930-1932 (vacant) 1932-1933 1933-1934 1934-1935 1935-1937 1937-maart 1949 (vacant) 1949-1951 1951-1952 1952-apri! 1956 (vacant) 1956-1959 1959-1960 1960-1962 1962-1964 1964-1967 (titel vac.) 1968-1973 1973- --'Hij Titel vacant van augustus 1928 tot juni 1930.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 25