idkmlhm EN BEKROONDE SCHRIJFSTER THEA BECKMAN Gouden griffel is stimulans Boe kleiner gemeente, hoe gevaarlijker voor voetgangers Feijenoord-Ajax VAKCENTRALES BLU MET KNELPUNTENNOTA gster \L laars irlieden emeenschap Breda UR ENGELS ig wegens ziekte Laat'ns wat van je..7l|j|p^ Man overleden door val van dak Voor f 30.000,- aan juwelen gestolen Heren, maak eens karrière thuis met een bontmantel van Dora van de Ven binnenland buitenland ?r Sutman en enchauffeurs nonteurs WAL EN SCHIP JONGEN GEDACHTEN NIET LEUK Pressie op Amro-bank inzake Zuid-Af rika Westduitse uitvoer stijgt verder Handel in bloed Verkrachter aangehouden De vrouw die alles van bont weet ZATERDAG 26 OKTOBER 1974 13 19 DE STEM ngstehuis Ossendrecht, iten aan de directie van nderneming !5, 2300 Turnhout ag c. voorzieningen, vaKantie- kkennis onnodig te soil. 80 - 443549 of bovenge- negen nd en België i lisch 080 - 772141, zater- en 18.00 uur, zondags na te vervullen vacature iarnemend rector van de school Wal, tel. 01600-33281. inspectrice vwo-havo mevrouw Grote Spie 145 te Breda. iit het maken van t maken van vibra- doeleinden worden -personeel t.w.: rden, die zonder 3ling ig van 8% ooven genoemde bezoek aan ons aarden. afd. Personeels- 's avonds van 7 sch een afspraak Personeelszaken te Breda. „Ik vind de Gouden griffel een goede instelling. De kinderboeken komen er extra door in de belangstelling, het is gunstig voor de uitgever van het bekroonde werk en het peil van de kinderboeken gaat omhoog, omdat de schrijvers door dergelijke prijzen worden gestimuleerd in bet leveren van betere kwaliteit. Natuurlijk kun je je afvragen of het competitie-element wel zo aantrekke lijk is, maar het blijft een feit, dat het peil wordt opge dreven". Dit zegt Thea Beekman schrijfster van „Kruistocht in spij kerbroek", dat dit jaar werd bekroond met de Gouden griffel in de categorie jeugdboeken. I Ze vmdt het een hele eer, dat zij dit jaar in aanmer king is gekomen voor de on derscheiding, maar toch is zie er niet altijd even blij mee. Bibliotheken, scholen en ipersmensen leggen de laatste weken namelijk zoveel be slag op haar tijd, dat ze zich ■niet meer met schrijven of studeren kan bezighouden. Bovendien vindt ze het ei genlijk helemaal niet zo leuik om over „Kruistocht in spij kerbroek" te praten. Als een verhaal eenmaal is geschre ven dan heeft de hele zaak ivoor haar afgedaan en wijdt ze zich geheel aan haar nietf- we werk. Op het bekroonde boek volgde inmiddels al „Mijn vader woont in Brazi lië", waarin het probleem van het onvolledige gezin naar voren komt, op het mo ment fascineert de veertien de eeuw naar en denkt ze aan een boek over kinderen en geneesmiddelen, i „Je moet", zegt ze, „van 's morgens vroeg tot 's avonds iaat bezig zijn met je werk. Dat kan ik nu doen. Toen de kinderen klein waren lukte 'dat niet. Ik werd er toen steeds uitgehaald. Ik geloof niet. dat alleen vrouwen met dit probleem te maken krij gen Mannen moeten ook re kening houden met hun .ge zin. Er zijn overigens meer moeilijkheden aan het schrij verschap verbonden. Schrij vers en schrijfsters zitten zo'n beetje tussen wal en schip. De kunstenaarswereld erkent ze niet, omdat boeken schrijven, en vooral kinder boeken, geen „kunst" zou zijn. De andere groep men sen act schrijvers als vreem de snuiters, die in ieder ge- va! niet in hun groep thuis horen. Extra probleem vormt het feit, dat er niet zo iets is 8ls een contraprestatie, Vraag je om financiële hulp dan moet je eerst maar eens bewijzen, dat je iets kunt. Maar hoe kun je dat nu be- wijzen, als je geen kans I Krijgt om te beginnen?" Ben je eenmaal zover, dat je aain het schrijven kunt gaan dan ben je er volgens Thea Beekman nog niet- Aan boeken worden immers eisen gesteld, die voor de schrijver nogal wat problemen kunnen opleveren. Dit geldt ook voor Thea Beekman. Ze is opti mistisch en houdt van het leven. Haar blijmoedigheid kan ze niet kwijt in de mo derne literatuur. „Zo gaiuw een boek een goed einde heeft", zegt ze, „hoeft het niet meer. Je hangt dan tus sen een goedkope roman en een modern literair werk in en daar weten de uitgevers geen raad mee. Voor jeugdboeken gelden ook wel bepaalde normen, maar die gaan niet zo ver. Je mag tenminste optimistisch zijn. Je moet er tegenwoor dig wel maatschappijkritiek in verwerken wil het boek echte waarde hebben." Die opgelegde maatschap pijkritiek hoeft, evenals een onverdreven, onnatuurlijke stimulans van een rollenpa troon, niet zo van thea Beekman. Dat wil beslist niet zeggen, dat ze zich niet be zighoudt met maatschappelij ke problemen en de emanci patie van de vrouw. Die onderwerpen komen trouwens ook naar voren in haar boeken. Maar ze groeien er automatisch iin, zijn er niet bewust ingebracht. Thea Beekman vindt het zelf wel opvallend, dait van haar viear laatst geschreven boeken de twee met een jongen in die hoofdrol werden bekroond. De werken waarin een meis je de belangrijkste figuur is kregen geen onderschei ding. De schrijfster is van me ning, dat een boek zo eerlijk mogelijk, vanuit een eigen overtuiging moet worden ge schreven. Ze zet een vraagte ken bij de tegenwoordig veel gehoorde mening, dat een boek opvoedkundig moet Zijn. „Voor diie opvoeding", zegt ze. „zijn andere mensen aangewezen. Een boek moet de keuze eigenlijk aan het kind laten en geen mening opdringen. Ik weet wel, dat dit niet altijd even eenvou dig en haalbaar is. Door de keuze zoveel,, jnogeldjk aan het ltind te latén hoiop ik ze te helipep bij het zelfstandig worden. Nu kan ik zelf in mijn verbalen niet .zoveel za ken bewust opvoeren. Het loopt gewoon en ik .weet -als ik aan het schrijven ben echt niet wat er allemaal nog gaat gebeuren en of nu een meisje of jongen de hoofdfi guur gaat uitbeelden. Ik ge loof, dat de dingen, die ik neerschrijf een conclusie vormen van een lange ge- dachtengang, die ik bewust of onibewust heb meege maakt. Iemand die hier kwam be gon mij te vergelijken met de figuren uit „Kruistocht in spijkerbroek". Ik was vol gens hem katholiek, dat bleek uit uitlatingen en ik was tegen emancipatie. Maar ik ben helemaal niet de figuren, die ik beschrijf. Ze leiden hun eigen weg met hun eigen ideeën, die de mij ne echt niet hoeven te zijn. Vooral niet als ik iemand uit de middeleeuwen laat spre ken. Ik vond het ook jam mer, dat d,e meisjes in mijn verhaal het huishoudelijke werk deden, maar ik kon toch niet andere? In die periode daden de meisjes niu eenmaal dit werk en je kunt de ge schiedenis geen geweld aan doen. Als je de zaak van 'de andere kant benadert moet ik zeggen, dat ik inderdaad be paalde figuren niet kan af beelden. Een erg agressief iemand kan in mijn verhaal bijvoorbeeld geen held zijn. Verder heb je natuurlijk je eigen gedachten over allerlei begrippen. Avonturen vind ik bijvoor beeld geweldig. Ze hebben zo'n onthullende functie. De mensen, die het avontuur be leven zitten in een crisisperi ode en daarin moet je onver mijdelijk laten zien wie je in werkelijkheid bent. Je leert je eigen grenzen kennen. Het avontuur op zich is niet zo interessant. Wel de ma nier waarop je eruit komt. Agressie moet ook niet au tomatisch worden afgewezen. Je moet wat proberen je agressie in goede bainen te leiden. Inspiratie is bijvoor beeld voor mij een gesubli meerde agressie. Aan geweld op zich is niets moois. Je kunt een oorlog beschrijven, maar alle gebeurtenissen diaairuit moeten niet alleen maar als heldendaden wor den beschreven. Ben oorlog is niet Jeuk." Bij het schrijven van jeugdboeken komt heel wat stadie kiijken. Thea Beckamn las bijvoorbeeld stapels boe ken over de middeleeuwen, ze bestudeerde allerlei publii- katies die te maken hebben met onvolledige gezinnen en denkt erover zich nu ook op de geneesmiddelen te wer pen gezien haar ideeën voor een nieuw verhaal. Thea Beekman: „Een der gelijke studie moet onver mijdelijk aan het schrijven van een verhaal voorafgaan. Dit kan wel eens vervelend zijn, want je moet vaak door een zeer saaie stof heen. Daar knappen volgens mij veel schrijvers van jeugdboe ken ook op af en zonder studie ber je in een goed jeugdboek zo uitgepraat." Het schrijven betekent voor Thea Beekman, die psy chologie wil gaian studeren, veel, maar zalig werk. On danks het succes blijft ze met beide benen op de grond. „Je kunt je", zegt ze, „eenvoudig niks gaan ver beelden- Je hebt je eerst al door een paar honderd mis lukkingen moeten werken voordat je zover kwam en je beseft, dat er steeds weer een mislukking kan ko men." RIEJA VAN AART (Van onze redactie binnenland) |L»EN HAAG De kans om "'J een verkeersongeval als 'ff* te worden gedood, u in de kleinste gemeente in s 'and vier keer zo groot als E ,de grootste steden. In de Ueinere gemeenten is tot 40 *bcent van alle gedode voet gangers jonger dan tien jaar en in de grootste is dit per centage tien. Tot deze bevin dingen is de Nederlandse Ver eniging Bescherming Voetgan gers gekomen met een verge lijkend onderzoek naar de (on) veiligheid voor voetgan- ger(tje)s in alle gemeenten in Nederland. De kinderen zijn in ons land de kwetsbaarste groep in het verkeer. Van alle verkeers slachtoffers-voetgangers in de jaren 1970-'72 was 41 procent jonger dan tien jaar. Van het aantal in het verkeer gedode voetgangers was dertig pro cent van die leeftijd. Bejaar den zijn eveneens zeer kwets baar gebleken: van alle gedo de voetgangers was 36 procent ouder dan 65 jaar. In het tota le aantal voetgangersver keersslachtoffers viel 17 pro cent in de categorie 65-plus- sers. Opvallend is voorts, dat in de grootste steden bet hoogste percentage in het verkeer ge dode voetgangers viel in de groep bejaarden. Overigens vallen in verhouding meer do den bij voetgangers buiten dan binnen de bebouwde kom. (ADVERTENTIE) Alwéér een reden om verre bekenden vanavond even te bellen: „Wat doe jij met die wedstrijd?" „Geheid eenl!" (Rotterdammer) „Een 2 joh!" (Amsterdammer) „Een 3tje denk ik" (Enschede, Eindhoven erfz.). Of: „Ik pool niet, maar leuk dat je helt." Hoe dan ook - vanavond is „totofoneren" niet duur. Want 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. JMjeaoo 2 31 M i i Uit de cijfers is verder af te lezen, dat absoluut en relatief ef in 1972 minder voetgangers onder de verkeersslachtoffers werden geteld dan in 1971. Belangrijke uitzonderingen waren de aantallen gedode voetgangers onder de ver keersslachtoffers in de leef tijdscategorie van 6 tot 9 jaar en van 65 jaar en ouder. De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers heeft uit het onderzoek de conelusje getrokken zich bij de bestrijding van de verkeers onveiligheid van voetgangers allereerst te gaan richten op het treffen van voorzieningen voor de kwetsbaarste groe pen. Dit houdt voor de kinderen in, dat de woon- en schoolom- geving en de routes daartussen optimaal moeten worden be veiligd. Voor de bejaarden betekent dit, dat naast zo'n beveiliging van woning of tehuis en ont moetingscentrum en de weg daartussen, ook optimale voor zieningen worden getroffen om veilig het openbaar ver voer te kunnen bereiken en te gebruiken. Bovendien wil de vereniging de bejaarden door middel van cursussen meer vertrouwd maken met het-he dendaagse verkeer. UTRECHT (ANP) Het Overlegorgaan van de Drie Vakcentrales (NVV, NKV en CNV) vindt de z.g. knelpun tennota (inzake harmonisatie welzijnsbeleid en welzijns wetgeving) een belangrijke bijdrage tot het verkrijgen van meer inzicht in de problematiek van het welzijnsbeleid. Beleidsdoelen moeten worden geformuleerd, waaraan wel- zijnsactiviteiten kunnen worden getoetst., Het welzijnsbeleid dient ten behoeve van het uitvoerende werk van het particuliere ini tiatief en van de (lagere) overheid kwalitatieve criteria te ontwikkelen, die enerzijds zijn gericht op integratie van welzijnsvoorzieningen op wijk- en dorpsniveau en an derzijds op het functioneren van maatschappelijke- groe pen- Een belangrijke doelstel ling zal de democratisering moeten zijn, vinden de vak centrales. Het streven om tot decentralisatie te komen, voor zover het functioneel is, wordt door het overlegorgaan onder schreven- Een volledige gede centraliseerde planningsproce dure wordt door het overleg orgaan afgewezen. De decen tralisering naar de lagere overheid, gemeenten en toe komstige gewesten wordt in het rapport teveel vereenzel vigd met de democratisering. DEN HAAG (ANP) De werkgroep „Betaald Ant woord" heeft een modelbrief opgesteld voor cliënten die aan de AMRO-bank hun ver ontrusting willen laten blijken over de deelneming van de AMRO-bank in de European- American Banking Corporati on. Deze laatste heeft 200 mil joen dollar geleend aan de Zuidafrikaanse regering en daaraan verbonden instellin gen. „Betaald Antwoord" voert deze aiktie overeenkomstig de oproep van de Wereldraad van Kerken, die iin het centraal co mité te Berlijn in augustus 1974 besloot ledenkerken, christelijke instellingen en in dividuele christenen te vragen op de betrokken banken pres sie uit te oefenen, opdat zij deze psychologische, politieke en financiële steun aan de apartheid beëindigen. In de modelbrief staat ondermeer dat het antwoord, dat de AM RO-bank op de brief geeft, van invloed zal zijn op de vraaig of de cliënt de relatie met de AMRO-bank wenst te handhaven. (ADVERTENTIE) Het overlegorgaan is van oor deel, dat decentralisering naar de lagere overheden op zich geen garanties geeft voor vol doende democratisering van het welzijnsbeleid. Zeer posi tief staat het overlegorgaan te genover de invoering van een raam wetgeving. Hierin zullen de hoofddoelstellingen van het welzijnsbeleid moeten worden uitgewerkt en moeten de be staande subsidieregelingen een wettelijke basis krijgen. De vakcentrales zijn voor standers van het recht tot meebeslissen van gebruikers. Daar waar groepen georgani seerde gebruikers dit noodza kelijk achten, moeten moge lijkheden worden geopend dot deze gebruikers via him orga nisaties (cliënt-, patiënt- en ouderorganisaties, bejaarden-, vrouwen- en vakorganisaties ROTTERDAM (ANP) De 56-jarige Rotterdammer M. de Ronde is gisteren in het Dijk- zigtziekenhuis overleden aan de gevolgen van een val tij dens zijn werk. Als dak- en gevelbedekker was hij aan het werk op een opslagloods van Dow Chemical aan de Oude Maasweg in Rotterdam, toen hij uitgleed en daardoor een val maakte van 6,5 meter. De man kwam met zijn achter hoofd op de straatklinkers te recht. WIESBADEN (ANP) Het overschot op de Westduitse handelsbalans is toegenomen van 3,2 miljard D-mark in au gustus tot 4,1 miljard mark in september, zo heeft het West duitse bureau voor de stastis- tiek vrijdag bekendgemaakt. Ondanks die hoge waarde ring van de mark ten opizd-chte van andere valuta's en de gro te bedragen dlie West-Du, its- lamd betaalt voor zijn invoer van olie (het is de grootste olie-importeur van Europa) to nen de cijfers aan dat de uit voer nog steeds toeneemt. en buurtorganisaties) deel kunnen uitmaken van bestu ren. SANTO DOMINGO (AFP) Het parlement van de Do minicaanse Republiek heeft de handel in bloed bij wet verbo den- Laboratoria in de Domi nicaanse Republiek kopen bloed van de armen, dat dan wordt doorverkocht aan Ame rikaanse ziekenhuizen. Vol gens schattingen van artsen laten dagelijks 500 mensen in de Dominicaanse Republiek voor geld bloed aftappen. De export is toegenomen sinds het buurland Haïti de handel in bloed in 1972 verbood. Bed de kamers van het parlement hebben het wettelijk verbod na langdurige debatten goed gekeurd. GRONINGEN (ANP) De Groninger politie heeft de 26- jarige loodgieter H. B. uit Groningen an "-"houden die be kend heeft verkrachtin gen te hebl gepleegd. Met deze bekentenis zijn vrijwel alle tot nu toe onopgeloste verkrachtingsgevallen in Gro ningen tot een oplossing geko men. De verkrachtingen vonden plaats in november 1971 (tweemaal) en in augustus 1972 (tweemaal). De man werd aangehouden in verband met een poging tot inbraak. Bij het onderzoek bleek opeens dat de man ook heel goed de verkrachtingen op zijn naam kon hebben- Hij bekende tevens acht inbraken te hebben gepleegd, waarbij hij goederen en geld ter waar de van f 10 000 buit maakte. DRACHTEN (ANP) Door dat de alarminstallatie het liet afweten, konden twee mannen bij juwelier Jeroen in Drach ten voor een waarde van f 30.000 aan gouden sieraden ontvreemden. De buit bestond uit gouden horloges, halsket tingen en armbanden. De eta lageruit werd met een steen ingegooid, waardoor voor f 5000 aan kristallen asbakken en vaasjes werd vernield. De daders zijn nog spoor loos. De juwelier was niet verzekerd. Het is de vierde maal binnen een half jaar dat bij een juwelier in Drachten i* ingebroken. Lang niet elke bontmantel geeft een vrouw wat ze er van droomt en wat haar omgeving ervan verwacht. Bont heeft verfijnde toewijding en begaafd vakmanschap nodig om die ene bontmantel te worden die aansluit bij het karakter van uw vrouw. En daar nieuwe aksenten aan geeft. Dat voelt vooral een vrouw als Dora van de Ven genuanceerd aan en dat verklaart de furore die zij maakt met haar veelzijdige bontkollekties. Verjongingskuur VOOr Dora van de Ven ,1» maakt uw verouderde Verouderde bontmantels bontmantel weer helemaal eigentijds. TILBURG-Heuvelstraat 44 Het wordt een nieuw model dat u weer vele jaren met plezier draagt DEN BOSCH - SCHAPENmarkt 17 BREDA - Eindstraat 14 EINDHOVEN - Demer 18 en terecht met trots!

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11