Hengstdijk: rustig en stabiel— DORPJE WIL NOG EEUWEN GESCHIEDENIS SCHRIJVEN - .- Meegaand ■BBM— ,--&-- De Vogel: paradijs voor de visser. De laatsten kunnen wel eens Het is dujdelijk, ook Hengst- gelijk hebben. Pastoor Hermans dijk wil blijven bestaan. Zach- (tevens parochieherder te tjes aan worden er met de rejgel- Boschkapelle) bewaart in de St. maat van de klok nieuwe huizen Catharinakerk (St. Catharina gebouwd, nooit meer dan zes te- fungeert als beschermheilige gelijk. Men meldt, dat er nog tegen katelijnewielen, eczeem nooit een leeg heeft gestaan. De en kwaadaardige gezwellen) een kern, geïsoleerd tussen de zware windijzer in de vorm van een Jtlei en het water, heeft geluk. Er hengst In z'n staart staat het fcijdt een bus, van Perkpolder jaartal, 1665, gegraveerd. naar Zaamslag. Ook de me- Hengstdijk is gezellig. Het is' niet overspannen, daarvoor zijn de wegen lekker smal gehouden, «in .1,11. 1 De stevige kerk in het dorpshart If kijkt uit over de overwegend kleine, vaak zelfs met enige fan- tasie gebouwde huizen. In de r*' dorpstuinen groeit andijvie en f" kool, naast net kerkhof het /4 -.3; speelveldje, waar de liggende 0" wip de teneur aangeeft. Rond de J- voormalige pastorie Hoog Ei- U, land genaamd, een statig Victo- - riaans aandoend herenhuis ligt I een onwezenlijk mooi bos, de f St.-Pietersputtingen genaamd, - Toeristen wandelen er 's zomers nogal eens, Hengstdijk doet te- it recht moeite om de gemeente 1 Hontenisse er voor de interesse- f ren de bomengroep met de vij- r vers er in, te conserveren. Wa- ï- terdieren blijken er ontzetten f mee in hun schik te zijn. dische dienstverlening is niet zo'n probleem. De dokter uit Groenendijk heeft zes minuten nodig om er te komen. Hengstdijk heeft een fraai ge legen basisschool met achten veertig leerlingen en drie onderwijs-krachten. Bovendien is er een kleuterschool. Hengst dijk wil nog eeuwen geschiede nis schrijven. (Van een onzer verslagge vers) HENGSTDIJK Als een onbekende voor het eerst een stap doet binnen de grenzen van de piepkleine kern Hengstdijk in de huidige ge meente Hontenisse, dan wordt de persoon in kwestie tien tegen een even stil. Het zal wel komen door het ge brek aan welvaarts-lawaai, door de uitbundig kwette rende vogels, de absolute rust in de parkachtige straa tjes en het uitzicht op het wa ter, de kreek De Grote Vogel, paradijs voor de visser. Hengstdijk ligt er als erkende plaats al sedert 1161, toen de Norbertijner Abdij van Drongen (bij Gent) toestemming van de bisschop van Utrecht kreeg om in Heynsdijck een parochie te stichten. Over de herkomst van de naam is men het niet eens. Sommigen zeggen dat het dorp is vernoemd naar de Saksische piratenchef Hengist, die er rond de vijfde eeuw wat irritant moet hebben rondgescharreld. Ande ren verwijzen gewoon naar het mannetjespaard, hengst ge naamd. elstraat 20 Er wonen niet veel mensen in het dorp en omgeving, ongeveer zeshonderd. Dit aantal is merk waardig genoeg de laatste paar honderd jaar praktisch onge wijzigd, de Hengstdijker is sta biel. Een inwoner over z"n dorpsgenoten: „De mensen hier geloven het wel, ze zijn mee gaand. Als er iemand faiUiet gaat, nou, dan gaat ie maar fail liet. Maar als er iemand is, die ze weet te motiveren voor een be paalde goede zaak, dan staan ze meteen klaar". Het dorp heeft het in het ver leden vaak moeilijk gehad. In de Middeleeuwen waren het over stromingen, later in de reforma tie, het protestantse juk, tussen door dc pest en de cholera en niet te vergeten de honger Nu wordt subtiel getracht de goede verstandhouding met het ge meentebestuur van Hontenisse te bewaren. Het is niet altijd gemakkelijk. Hengstdijk viel bij ae laatste gemeenteraadsver kiezingen uit de boot, het dorpje heeft geen spreekbuis meer in de raad. tin café De Kort kan men dorpelingen op gezette tijden zien „pieren" en gaaibollen Imitatie lamm in beige en brui' M: 38/48 lO^. Kamgaren 1 In 0.0. wijni bruin, mat'' M: 12/52 Sinds enkele jaren kijkt Hengstdijk met trots naar het gemeentelijk recreatiegebied De Vogel Op de camping komen jaarlijks duizenden mensen lo geren. In de aanwezigheid van dit gebied (de gemeente betaalt elk jaar ongeveer tachtig mille exploitatietekort), wordt door velen een florisante toekomst voor Hengstdijk gezien. „Dorp en De Vogel moeten één worden dan is het pas rendabel Het zou een misdaad zijn als de ge meente De Vogel verkoopt. Er zijn raadsleden, die daar voor zijn. Als men voorzieningen aanbrengt voor een aantrekke lijke dagrecreatie, dan gaat het floreren", aldus een geënga geerde dorpeling. Zuiver wollen vela»1'*, met sierzijde doorgesu In diverse modellen. In\o.a. groen, RAF en M: 12 '48 I/Ij Afgebeeld model) I" Acryl jersey pent in de modekleure M: 38/50 Eindhoven, Groningen, I" Winkelcentra: Amsterdam 'i-Zuidplein, Utrecht-IlootJ t Pastoor Hermans bewaart in de St.-Cathannakerk nog een windijzer in de vorm van een hengst. Bij de pastorie hoort een kapelletje, dat dit beeld herbergt.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9