IP» DAF LIJDT VERLIES OP DAFJES Geen meer vergunning nodig na 5-jarig verblijf een Kissing er in Moskou Nederland neemt afstand van snelle kweekreactor naar ondersoek gedrag kamerleden in stuurde honderd jongens naakt de straat op STAKING FRANSE POST VOOR GASTARBEIDERS WUITSLAND EN BELGIË INGELICHT Termijn-sparen bij de RPS! Tot 11% rente op rente én gunstige condities? uw nationale spaarinstetiing Verklaring bisschoppensynode over mensenrechten binnenland buitenland „OMKOPINGSAFFAIRE" Ir. J. de Wit volgt in NCW Van Boven op Weer een Kosmos de lucht in Brand op caravan terrein DAG 24 OKTOBER 1974 15 - -"S/i Wilt u f iooo,-of meer i jaar of langer opzij leggen maar niet vast zetten En daarvoor hóge rente op hóge rente krijgen?'Kies dan het Termijn sparen van de RPS ^le verdere inlichtingen: ^Bel gratis 0017 of 9 Haal de folders in het postkantoor of Stuur de coupon naar de RPS. COUPON (zonder postzegel zenden aan Rijkspostspaarbank, Amsterdam) Naam Straat Woonplaats 4 wenst informatie te ontvangen over het Termijn sparen bij de RPS. rim iIlY'fni "-f 1 - •»»--« 1',at>, fVoc een onzer verslaggevers) EINDHOVEN DAF-cars «e personenauto-afdeling van ge DAF-groep) heeft in het eerste half jaar van 1974 met verlies gewerkt. Het uiteinde- Hjke bedrijfsresultaat over het lopende jaar zal zeker twintig Mocent lager zijn dan dat m W73. De DAF-produktie is inge krompen van bijna 99.000 per sonenauto's in het vorige jaar tot een verondersteld aantal van zeventigxhiizend, ten hoog ste 75.000, in het lopende. Dat eindresultaat zal dan nog het gevolg zijn van het in de tweede helft van dit jaar inge treden voorzichtige herstel in de verkopen. Overigens geeft men m Eindhoven geen concrete cij fers. In de eerste plaats niet omdat DAF nooit kwartaal- of halfjaarlijkse berichten over de stand van zaken verstrekt ten tweede niet omdat men dit minder juist acht, nu op 2 januari van liet komende jaar het definitieve samenwer kingscontract met Volvo wordt getekend. Globaal gesproken verwacht men een bedrijfsre sultaat dat twintig procent on der dat van 1973 ligt, toen er nog een omzet van rond 634 miljoen in de personenwagen sector werd gemaakt, zij het met een winst van slechts ze ven miljoen. Op onze vraag waarom de DAF-jes niet hadden geprofi teerd van de onder de druk van de oliecrisis toch voor de hand liggende verschuiving naar minder benzine slurpende wagens, kregen wij te horen dat dit vooral een gevolg is van het feit dat de DAF zich vooral op de zuiver particulie re markt richt. Bedrijven schaffen dit type over het al gemeen niet aan. En juist de particulieren, die hun autootje helemaal zelf moeten betalen, hebben de aanschaffing of vervanging van hun auto on der de druk van de oliecrisis een jaar of langer uitge steld. DG: 16-jarige Haagse schoon maker H. J- D. heeft tegenover del politie in Den Haag ver klaard dat hij vorige week in de nacht van woensdag op don- dmdag de 34-jarige Haagse za kenman L. O. Lauret in diens «aniiig twee keer met een mes heeft gestoken, aan de jolgen waarvan Lauret is [rieden. ZENDEN stakende vracht- nchauffeurs hebben giste- jen met grote meerderheid een loonakkoord verworpen tot hun vakbond was overeen gekomen net de werkgevers, De chauffeurs zetten hun wil de staking, die al vijf weken duurt, voort. De stakingen hebben onder meer tot gevolg dat in Glasgow de vuilnis hoog opgestapeld >p straat ligt en dat het openbaar vervoer vol komen ontwricht is. DE [voorzitter van de Vereni ging voor Facultatieve Crema tie, de heer P.C. Boone, ver wacht de komende jaren een Setaculuiii- stijging van het percent.!!;, crematies op het totaal aantal overledenen in ons land. Dit percentage was in 1955 nog slechts drie en is inmiddels gestegen tot 24 over 1974. De heer Boone gelooft dat het nog verder zal oplopen tot wellicht zestig, zoals nu in Engeland het geval is. De acteurs van de Nieuwe |ed:e hebben besloten de Itelling op 24 oktober in fchout (België) van de ge-opera van Jaap van de niet te laten doorgaan. Zij fwillen zo hun solidariteit tonen met de staking van de Mgiser.e acteurs. BIJ een felle brand in Boston iijn gisteren vier kinderen, in leeftijd variërend van twaalf tot zes jaar, om het leven gekomen De kinderen sliepen in de zolderkamers van de houten woning. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Gastarbeiders uit niet-EEG-landen kun nen na een vijfjarig legaal verblijf in ons land overal gaan werken zonder een vergunning. Dit heeft minister Boers- ma (Sociale Zaken) gisteren de Tweede Kamer meege deeld, die vandaag het debat over het toekomstig beleid ten aanzien van de buitenlandse werknemers afsluit. Momenteel krijgt een gast arbeider, die langer dan vijf jaar onafgebroken legaal in ons land verblijft, een ver gunning zonder beperking naar tijdsduur en werkge ver (z.g. permanente ver gunning) De bewindsman wil dit gaan afschaffen. Drs. Boersma heeft nog geen concrete alternatieve plannen voor de vertrekpremie van f 5000,- bij vertrek binnen drie jaar, waartegen de kamer met succes te hoop is gelopen. Op het ministerie van Sociale Za ken wordt nog naarstig ge zocht naar andere aantrekke lijke mogelijkheden om de stroom van buitenlandse werknemers naar ons land in te dammen. Wel wijst de mi nister erop, dat in 1972 en 1973 8200 gastarbeiders ons land hebben verlaten. De sug gestie van het WD-kamerlid (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is op dit moment geen enkele aan leiding te veronderstellen, dat Nederlandse kamerleden ln de „omkopingsaffaire" strafbare feiten zouden lieb- tan gepleegd. Dat zei minis ter Van Agt (Justitie) giste- ren in de Tweede Kamer, waar hij door de communist mlff over deze zaak aan de land werd gevoeld, was met name be- arrSQ over de mogelijkheid, openbaar ministerie dat' het en-of de regering vi-a het lo pende onderzoek een greep zou trachten te krijgen op de kamer als instituut- Het optre den van met name de rijksre cherche heeft de CPN-fractie „ernstig verontrust". Volgens Wolff ging het openbaar mi- nistehrie de verkeerde weg op door kamerleden in functie te verhoren. Minister Vain Agt was het niet met die stelling eens. Hoewel Wolff het antwoord van Van Agt niet helemaal overtuigend vond. diende hij geen motie in (hij had die al wel klaar liggen). De meeste fracties waren het wel eens met minister Van Agt, behalve de leden De Brauw (DS'70) en Koekoek (Boerenpartij). Rietkerk om in plaats van een vertrekpremie de gastarbeider het hier opgebouwde aow-pen- sioen uit te keren wijst de bewindsman resoluut af. De buitenlandse werkne mers zijn ondanks een gesrek gisteren tussen minister Boersma en een delegatie van hen over hun toekomst en pro blemen niet gerust. Deze dele gatie was alleen tevreden over de toezegging, dat de voorlich ting over het Nederlands be leid ten aanzien van de gastar beiders wordt verbeterd. De kopstukken van de bui tenlandse werknemers in ons land zijn nog bezorgd over de volledige vrijheid van werken hier. De voorstellen tot een maximum aantal gastarbeiders per bedrijf en een vergunnin genstelsel zien zij als een be roving van hjin vrijheid om zelf een onderneming te kie zen, waar zij willen gaan wer ken. De minister heeft gepro beerd deze onzekerheid weg te nemen door erop te wijzen, dat zijn voorstellen juist be doeld zijn de rechtszekerheid onder de gastarbeiders te ver sterken. (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG Ir. J. de Wit, directeur van de Fabriek voor Draadprodukten J. H. de Wit en zonen te Helmond, gaat voorzitter Van Boven van het Christelijke Werkgeversver bond (NCW) opvolgen. Oip 16 januari legt mr. Van Boven na elf jaar voorzitter schap deze functie neer. Op 5 december kiest de ledenraad van het NCW de nieuwe voor man. Ir. De Wit is door het presidium van het NCW voor gedragen als enige kandi daat. De heer De Wit (bijna 56) was van 1958 tot mei 1964 voorzitter van de Katholieke Werkgevers Vereniging in het bisdom Den Bosch. In 1959 werd hij bestuurslid van de katholieke vereniging van werkgevers in de metaalindus trie en van 1961 tot maart 1964 voorzitter van deze orga nisatie. MOSKOU (AP) —In de Sovjet-Unie is naar dioor Tas® is bekendgemaakt, de satelliet Kosmos nr. 690 gelanceerd- Aan boord bevonden zich die ren en andere biologische ob jecten. De Kosmos 690 zweeft rond op een afstand van de aarde die varieert vam 223 tot' 389 kilometer^. MOSKOU (RTR) De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Henry Kissinger, is gisteren in Moskou aangekomen voor vier dagen van besprekingen met de Sovjet-autoriteiten over uitbreiding van de overeenkomst ter beperking van de strategische kernwapens (Salt). Kissinger werd bij zijn aankomst begroet door zijn Sov jet-ambtgenoot Andrei Gromiko (rechts op de foto; geheel links mevrouw Kissinger en naast haai- mevrouw Gro miko). Voor zijn vertrek eerder op de dag uit Kopenhagen had Kissinger gezegd het te be treuren dat de toegang tot de Sovjet-Unie was geweigerd aan de correspondent van Ti me, Strobe Talbot. Als Kissinger's missie resul taat oplevert kunnen de nieu we richtlijnen door president Gerald Ford en partijleider Leonid Breznjev worden gera tificeerd tijdens hun minitop- conferentie van volgende maand, die waarschijnlijk zal worden gehouden in de Russi sche havenstad Wladiwostok. Kissinger's bezoek dat 3'A dag BELO HORIZONTE, Brazilië (AP) Bijna honderd naakte jeugdige delinquenten die door de Braziliaanse politie in stro mende regen waren losgelaten, hebben aanvallen gedaan op huizen, winkels en restaurants in Sao Paulo, Brazilië. Zij na men zelfs gordijnen weg om zich in te hullen. Dit hebbe» plaatselijke autoriteiten meegedeeld. De jongens, in de leeftijd van 11 tot 17 jaar, werden in het weekeinde uit de cel gehaald. Zij werden van alle kleding ont daan en zonder voedsel in Camanducaia, juist over de gren» met de buurstaat Minas Gerais, gezet. Het incident heeft tot grote verontwaardiging bij het publiek geleid. De autoriteiten van Minas Gerais vroegen de federale minister van Justitie, Armando Falcao, een officieel onderzoek in te stellen. Een en veertig van de uitgehongerde jongens werden opge pikt door functionarissen in Camanducaia die medelijden mei hen hadden en kleren verstrekten alsvorens hen naar Sao Paul# te brengen. De plaatselijke politie zoekt de overigen die auto's, vrachtwagens en winkels beroofden op zoek naar voedsel en kleding. Volgens justitiële kringen in Sao Paulo hadden tien van de jongens een blanco strafregister. De overigen waren slechts schuldig aan geringe overtredingen. zal duren, wordt gezien als een doorslaggevende test voor de Russische bereidheid om over een dergelijk verdrag, met een voorgestelde looptijd van tien jaar te onderhande len. (Van onze correspondent) PARIJS De staking van de Franse postsorteerders had woensdagvoormiddag tot een bijna algeheel lamleggen van de postdiensten in het grootste gedeelte van het land geleid. Een staking van de girodienst werd in de loop van de dag eveneens verwacht terwijl ook al bepaalde diensten van d« telecommunicatie uitvielen. Tegen heit einde van de week dreigt dientengevolge het ge hele post- en telecommunica tiesysteem voor honderd pro cent verlamd te zijn. De staatssecretaris voor de PTT heeft het publiek na drukkelijk verzocht tot nader order generlei stukken te pos ten en alleen geneesmiddelen zendingen en post voor de mi litairen zal in beginsel bezorgd worden voor zover de brieven en pakjes op twee P-arijse hoofdpostkantoren afgegeven worden. De staking die aanvankelijk voor een week uitgeroepen was zal mu voor onbepaalde tijd duren nadat de grootste vakbond in het Parij se gebied tot een staking van onbeperk- te duur opgeroepen heeft ROME (CIC) De paus en de bisschoppensynode hebben gisteren een gezamenlijke ver klaring uitgegeven over de rechten van de mens. De ver klaring onderstreept de gelijk heid van aille mensen vocnr God en gaat in op enkele rechten, die momenteel bijzon der worden bedreigd- Op de eerste plaats wordt het recht op leven genoemd- dat be dreigd wordt door de abortus, de euthanasie' door folterin gen, allerlei vormen van ge weld en door de oorlog. In dal verband wordt de bewape ningswedloop veroordeeld- Op de tweede plaats wordt ge we zen op het recht op voedsel, dat nauw verbonden is met het recht om te mogen leven. Sprekend over de sociaal-eco nomische rechten, stellen de bisschoppen nadrukkelijk dat verzoening zonder gerechtig heid niet mogelijk is. In het kader van de politieke en cul turele rechten- onderstreept de verklaring het recht op vrije deelname aan het politieke Ie- ven, het recht: op informatie, het recht 'van persvrijheid en van vrije meningsuiting, inbe grepen het recht om het niet met de officiële lijn eens te zijn. De verklaring houdt zich uitvoerig bezig met het recht otp godsdienstvrijheid, dat door verschillende politieke syste men niet wordt gerespecteerd, aldus de paus en de synode DE onlusten in de Mozambi- kaanse hoofdsetad Lourenco Marques zijn geheel te wijten aan een 50-tal Portugese com mando's, die uit waren op een confrontatie met Frelimo al dus een verklaring van het Portugese opperbevel. De commando's hadden ruzie ge maakt met een Afrikaans schoenpoetsertje en zochten vervolgens een confrontatie met het Frelimo. j Nul - nul, drie gebroken ribben en gebroken tand, een dicht oog, een hersen schudding. En nog blij zijn. Ziedaar het voetbalgebeuren. Een vreemd wereldje. (Toch jammer dat twee van die goeie Nederlanders Cruyff en Neeskens) in zo'n middelmatig elftal moeten spelen)- „Bij NAC-PSV afgelopen zooidag, had ik tranen in mijn ogen. Ik had er zo in willen springen. En het had mij niet uitgemaakt, welk shirt ik had moeten dragen" (PSV -reserve en ex-NAC-speler Bertu* Quaars). Ook in dat wereldje geldt dat de rijken steeds rijker worden en de armen steeds armer. PSV koopt een goede speler van de vrome club X. die een ronde som gelds krijgt, maar door het vertrek van de goede speler dieper wegzakt in het moeras en daardoor minder publiek trekt, reden waarom na een paar wedstrijden al de ronde som gelds verdwenen is, waardoor de arme club een goede speler en centjes armer is. Klopt als een bus. -Si- De schoonmakers van de L ondense Luchthaven Heath row weigeren 's nachts op hun eentje te werken omdat een spook waart in de slurven die naar de jumbo-jets leiden. Niemand heeft het spook al echt gezien, maar een aantal is zich zijn huiveringwekkende aanwezigheid pijnlijk bewust, zo verklaarde de directeur van het schoonmaakbedrijf dat de mannen uitbesteedt. Er is een onderzoek gaande. Een voorman van het bedrijf (niet de eerste de beste dus, nee: een voorman) heeft ver teld dat hij door de geest werd aangevallen toen hij even rustte. „Ik zat op m'n stoel en kreeg bijna wat toe» ik niet meer bleek te kunnen opstaan. Het was alsof iemand mij bij de schouders neerdrukte", zei hij- •fr Overigens wordt Heatrow niet door zijn eerste spook on veilig gemaakt. Al vele jaren circuleren er verhalen over een man zonder hoofd die op de landingsbanen wandelt. Is dat schien? Heath (row) mis- We staan er hieronder weer gekleurd op. Daarom stop, MERIJN SINDS 25 april zijn er in Por tugal geen politieke gevange nen meer, zo staat in een ver klaring die het Portugese mi nisterie van justitie heeft uit gegeven. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Op een showterreitn voor caravans aan de Sdhenkkade in Den Haag heeft in de nadht van dinsdag op woensdag een fetUle brand gewoed. Zes caravans van de firma Rrumimer wer den door het vuur verwoest. De schade beloopt f 150.000 De oorzaak van de brand is niet bekend- maar brandstich ting wordt niet uitgesloten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Neder- •and heeft afstand geno- Wen van hel Kalkar-pro ject, de omstreden snelle «Weekreartor in deze mitse grensplaats. Ons IBd zal niel automatisch eel nerncn in de tweede van dit project, ge richt op het maken van grotere 2®r commercieel •♦nik. De regeringen van "e Partnerlanden Duits kweekreactoren ge land en België zijn van dit (nieuwe) Nederlandse standpunt op- de hoogte gebracht. Met deze toezegging heeft minister Lubbers van Econo mische Zaken gisteren in de Tweede Kamer een fors stuk kritiek weten weg te nemen. Verdere deelneming is welis waar nog niet geheel uitgeslo ten, maar we hebben de part ners duidelijk gemaakt, dat dit dan voor Nederland een nieuwe beslissing is, diiie op nieuw overwogen moet wor den, aldus Lubbers. Het innemen van dit stand punt betekent, dat het speciale fonds voor de snelle kweekre- actor, een heffing van drie procent op de stroomtarieven, in 1977 al afloopt en niet, wat eerder de bedoeling was in 1979- Minister Lubbers vineft het gezien deze omstandigheid en gegeven het feit, dat er een regeling voor gewetensbe zwaarden in de maak is, niet juist het fonds op te heffen (DS'70 had daarom gevraagd) en de verdere financiering uit de algemene middelen te be kostigen. Overigens zei de bewinds man geen aanwijzingen te hebben, dat het Kalk ar-project onveilig is. Als dat zo was- zouden we er direct mee kap pen, deelde hij de Kamer mee. Ook deed hij de toezegging- dat de drie nieuwe kerncen trale die in de periode tot 1985 gebouwd zullen worden, in ieder geval geen snelle kweekre actoren zullen zijn. Het worden centrales van be proefde typen, aldus de minis ter, die er nog eens op wees, dat het kabinet nadrukkelijk niet voor uitstel heeft geko zen. In principe worden de drie 1000 megawatt-centrales gebouwd, tenzij de aangekon digde studies zouden uitwijzen dat het niet verantwoord is. Op voorhand tot uitstel beslui ten zou echter kunnen bete kenen- aldus de minister, dat Nederland over enige tijd („enkele kabinetten verder") jntdekt dat het een grote ach terstand heeft en dat het die snel moet inlopen, wat onge twijfeld grotere risico's met zich meebrengt dan de uitvoe ring van de huidige plannen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15