Kabinet vreest terugkeer Biesheuvel Feyenoord-Barcelona vanavond op televisie ONBEKENDE STEEKT MAN NEER Vandaag AKKOORD IN EEG: ITALIË TREKT MEESTE INVOER BEPERKINGEN IN Stakingen leggen Schotland lam [Weer doden in Ulster „0,5 Dorp niet goedkoper dan grote stad Studenten stop bij medicijnen in België KG SUIKER 7 CENT DUURDER AANTJES AR-KANDIDAAT VOOR ZEELAND, MAAR Voorgoed Van der Louw MINISTER VAN AGT OPENT PROMILLE EXPRESS" Minister: Met blaaspijpjes grotere rechtsgelijkheid Ook „drank- bus" in Rotterdam Spanning in Mozambique Koerden vluchten naar Turkije Maximaal In Dinteloord Gered Soldaten voelen niets meer voor erewacht Meeste Ameri kanen tegen gratie Nixon Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker B«tartie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (011501-79 20 ^o^per^wartaal; 8,35 per maand. Los*e nummers 45 cent. I Gironummer 1114111 v. Uitgeversmaatschappij De Stem EV, I Beigerstraat 16, Breda DINSDAG 22 OKTOBER 1974 VRIJE ZEEUW 27e jaargang No. 7491 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V Biesheuvel (Van onze parlementaire redactiel DEN HAAG De leider van de ARP-fractie in de Tweede Ka mer mr. D. Aantjes, rekent er op dat zijn partij hem bij minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) zal voordragen als kan- didaat commissaris der koningin in Zeeland, nu oud-premier mr. B. W'. Biesheuvel deze post heeft geweigerd. Aantjes heeft er wat dit betreft gisteren desgevraagd op gewezen, dat hij zijn „zeer verantwoordelijke post in de landspolitiek" niet zo maar in de steek kan laten en dat dus het partijbestuur en de fractie moeten bevissen, maar zo voegde hij er aan toe „ik heb geen aan wijzing dat deze beslissing anders zal uitpakken". Aantjes heeft er nooit een ëheim van gemaakt dat hij hoge bestuurspost in Zee- [land graag wil. Ook gisteren hij dat opnieuw: „Die nctie heeft me altijd gewei getrokken en ik heb de Aantjes (Van onze redactia buitenland) ROME Italië zal de in- roerheperkingen voor vlees, [roenten en fruit opheffen. De leperkingen waren in april I van dit jaar ingesteld- De Ita- Iliaanse staatsradio meldde gis- I teren dat de heffing van 50 Iprocent van de waarde wel van kracht blijft voor luxe Agrarische produkten en voor Udusirieprodukten. De Europese Commissie had terder aangekondigd dat met ngang van 23 oktober alle Ita- raanse importbeperkende I maatregelen voor landbouw- I produkten verdwenen moeten r zijn met uitzondering voor leen klein aantal produkten zo- I als. koffie, thee. mousserende wijnen enz Een en ander wil lui de praktijk zeggen dat ge noemde datum het VTije ver keer van landbouwprodukten lSw.en en de rest van de thU zal zijn hersteld. I landbouwministers van de EEG zijn gisteren in ■Luxemburg akkoord gegaan IvS i feitelij'ke devaluatie II Italiaanse groene lire T 1 ?rocent- Dat was nodig liivn Italiaanse lire iin de K«j daSen opnieuw in T™ is verminderd en wel met ongeveer 4,6 procent. van"'ll'ek\'r wijk'n Fa'ls r<Road Belfa N.?ordierse hoofdstad I fncrnA Stsferen twee (stj„fh''katholieke mannen «stiefbroers) doodgeschoten tem,ilem dle door de ach- "?lt van een gestolen auto on lil" vuur<1e toen ze te voet I P eg naar hun werk waren. |ifP ruim vqf jaar van geweld I NoordTI? d Z'in nu 1090 I w ket leven ge- I in eeTn I ?Ut° was Sest°fen I m een protestantse buurt. indruk dat ik in Zeeland wel kom ben". Zo zeker als Aantjes in ei gen kring kan zijn van zijn kandidatuur, zo onzeker is in tussen of het kabinet hem ook inderdaad zal willen voordra gen voor de benoeming. Aan tjes' vertrek uit de volksverte genwoordiging kan namelijk betekenen, dat Biesheuvel er in terugkeert en dat zou, om het maar voorzichtig te zeg gen, de positie van het kabi net-Den Uyl in gevaar kunnen brengen. Biesheuvel heeft weliswaar bij 1let optreden van het kabi net-Den Uyl de landspolitiek (zoals hij zelf meermalen ver klaarde) voorgoed de rug toe gekeerd, je weet echter maar nooit of hij daar niet op terug zal komen als hij weet dat hij met zijn come-baak het door hem verafschuwde kabinet aan het wankelen kan bren gen, aldus politiek Den Haag. Het kabinet zal dan ook eerst wel eens terdege willen „uit vogelen" wat Biesheuvel doet als Aantjes zou vertrekken uit de Haaigsde politiek. Intussen gaat de ARP-frac tie er hoe dan ook van uit dat de Zeeuwse bestuurspost is weggelegd voor een partijge noot. De politieke beslissing is in feite gevallen", aldus Aan tjes, „toen het kabinet besloot Van der Louw in Rotterdam te benoemen en Biesheuvel voor Zeeland te vragen. Pas als de ARP in gebreke zou blijven om een andere geschikte kan didaat voor te dragen, zou er gedacht mogen worden aan een kandidaat van een andere partij". De ARP-frafetie in de Twee de Kamer zal vandaag niet alleen de kandidatuur voor Zeeland bespreken, maar ook uitvoerig (na)ipraten over de benoeming van Van der Louw in Rotterdam. Daarover wil de fractie op de een of andere manier opheldering vragen aan minister De Gaay Fort man. Aantjes, die dat vrijdaga vond ook al liet weten, over deze kwestie: „De benoeming van Van der Louw staat na tuurlijk vast, die aanvaarden we nu ook, maar er zijn nog wel de nodige vragen te stel len met betrekking tot de ver antwoordelijkheid van het ka binet en de minister. Zo zou ik willen weten of het waar is dat de commissaris der konin gin in Zuid-Holland in strijd met zijn instructie een enkel voudige voordracht heeft op gesteld en niet, wat voorge schreven is, een voordracht naam erop. Dit is van belang zo niet essentieel, omdat de commis saris in Zuid-Holland even eens lid van de PvdA is" (oud minister mr- M. Vrolijk - red. KVP-fractieleider Andrees sen za/1 zijn fractie niet voor stellen eein interpellatie aam te vragen over de benoeming van PvdA-voorzitter Van der Louw tot burgemeester vam Rotterdam. Hij is tot dit be sluit gekomen op grond van de ervaringen met de interpel latie rond de benoeming van de PvdA-burgemeester van Eindhoven. Mr- Andriessen die giste ren op een politieke vergade ring in Haren (Gr.) het woord voerde vindt de benoeming van Van der Louw „geen bij drage aan goede politieke ver houdingen in Nederland". (Van onze sportredactie) DEN HAAG De NOS-televisie zal vanavond via Neder land 1 een rechtstreekse reportage uitzenden van de in Rotter dam te spelen Europa-cup wedstrijd Feyenoord - Barcelona. De reportage begint om 20.25 uur en eindigt om 22.15 uur, zo heeft de NOS meegedeeld. Commentator is Theo Reitsma. De NOS-radio zendt via Hilversum 3 een rechtstreekse repor tage van de wedstrijd uit. Tom Blom en Dick van Rijn zijn de radio-verslaggevers. De KNVB heeft de NOS nog geen toestemming gegeven voor een rechtstreekse uitzending van de tweede wedstrijd tussen beide clubs, te spelen op dinsdag 5 november in Barcelona. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG —Het leven in een kleine plaats met betrek kelijk weinig inwoners is niet goedkoper dan liet leven in een grote stad. De kleine, vooral buiten de randstad ge legen, gemeenten, hebben ten onrechte het image voordelig te zijn. In werkelijkheid lig gen de prijzen, tarieven en belastingen in die kleine ge meenten gemiddeld niet of nauwelijks onder het niveau van de tarieven van steden met veel inwoners. Een en ander blijkt uit een onderzoek, dat het Konsu- menten Kontakt (KK) heeft verricht bij 45 Nederlandse gemeenten (samen ruim 5 miljoen inwoners). Het KK bekeek 20 gemeenten met minder dan 25.000 inwoners, tien met 50 a 100.000 inwo ners en 15 grote steden (100.000 inwoners of meer). Bij dit onderzoek werd op soms verrassende forse en niet altijd volkomen te rechtvaardigen tariefsver- schillen gestuit. Het KK ervoer, dat m sommige gemeenten een hel dere en volledige voorlich ting over gemeentelijke ta rieven nogal eens ont breekt. Uit het onderzoek bleek, dat men in de ene gemeente voor een nieuw paspoort „slechts" f 31,- moet neertel len, terwijl een andere plaats voor precies hetzelfde docu ment liefst f 49,- in rekening brengt. Hondenbelasting kan per gemeente varieren van nul tot f 150,- per jaar. Rei nigingsrechten kunnen in de ene gemeente f 16,- per jaar bedragen, terwijl een andere stad daar f 66,60 meer dan vier maal zoveel, voor vraagt. Voor een uittreksel uit het bevolkingsregister worden bedragen gevraagd die varieren van f L- tot t 4,-. Minister Van Agt koopt hier het eerste kaartje van de „0,5 Promille- (Van een onzer verslagge vers) KLOOSTERZANDE - Mi nister mr. A.A.M. van Agt van justitie heeft gisteren bij het kopen van het eerste kaartje van de „0,5 promil le-express" te Kloosterzande - een initiatief van de horeca bedrijven in Kloosterzande om Ook na 1 november de klanten een onbezorgd avondje-uit te bezorgen - de stelling verkondigd dat door middel van de blaaspijpjes de rechtsgelijkheid "an de burger wordt bevorderd. „Nu moet de politie met het timmermansoog uitmaken of iemand wel of niet boven zijn theewater is. Gelet wordt dan op lodderige ogen en waggelende gang. Niet zo'n gemakkelijk systeem, want hierin zit het element van het persoonlijk oordeel van de betreffende politie man. Met een blaaspijpje is een objectievere waarneming mogelijk", aldus de bewinds man, die ook nog in ging op geruchten dat de blaaspijpjes niet zouden deugen of dat er foefjes te verzinnen zijn om te voorkomen dat met de blaaspijp alcoholgebruik kan worden gesignaleerd. „De blaaspijpen zijn goed" aldus mr. van Agt. „En wat de foefjes betreft: ze halen niets uit. Het heeft echt geen zin om koffiebonen te kau wen of augurken te snoepen. Ook de alcoholpil - we heb ben er weer een pil bij - heeft weinig zin. Alle midde len zijn uitgeprobeerd op het laboratorium van het minis terie Gebleken is dat het allemaal niets uithaalt en dat sommi ge middelen zelfs de uitslag van de proef versterken. Dus laat die middelen maar thuis". De voorlichting over het gebruik van allerlei foef jes om de uitslag van de blaaspijp te beinvloeden zei minister Van Agt niet zo te kunnen waarderen. „De men sen worden misleid", was zijn mening. (Zie verder pagina 3). Ook Rotterdam krijgt „drank bussen". Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft de gemeente Rotterdam toe stemming gegeven om na 1 november in de weekeinden bussen te laten rijden. Het gaat hier om een experiment, dat twee maanden zal duren. De bussen van de RET gaan in de nacht van vrijdag op zaterdag en van zaterdag op zondag tussen half een en half drie een halfuurdienst rijden op tien hoofdlijnen. Een rit in een nachtbus van de RET gaat f 2.25 kosten. LOURENCO MARQUES Mozambikaianse troepen heb ben zondag een Portugese commando gearresteerd in Lourenco Marques, waarna spanningen zijn ontstaan in de Mozambikaanse hoofdstad. De overgangsregering van pre mier Joaquim Chissano riep in een radio-uitzending op tot kalmte. De Portugese solldiaait werd aangehouden nadat hij ruzie had gemaakt met een schoen- poetsertje en diens handel in elkaar had getrapt Volgens militaire kringen ging vervol gens een groep v^in 30 Fortu gese commando's op weg om hun kameraad te bevrijden' Ze zouidien het gebouw van het radiostation zijin binnengeval len, maar hun officieren wis ten hen uiteindelijk tot kaïlimte te manen. ANKARA (RTR) Sinds augustus zijn ongeveer drie duizend Koerden uit het noorden van Irak naar Turkije gevlucht. Turkse f uneti onarissen ver klaarden maandag dat vluchte lingen met hum omigeveer 100 000 stuks vee zijn onder gebracht in kampementen. Vorige week deden Iraakse vliegtuigen en pantsereenhe- dem félle aamvallen op de stel lingen van de opstandige Koer den. (Van onze correspondent) LONDEN In de Schotse stad Glasgow rijden al twee da gen geen openbare bussen meer Hun chauffeurs en conducteurs zijn in staking. Zij volgen het voorbeeld van ongeveer 30.000 gemeentelijke arbeiders, die in centraal Schotland weigeren te werken, zolang ze geen beter loon krijgen. Vanmiddag hebben de arbei ders van de rioolgemalen van Glasgow besloten in staking te blijven. Glasgow's afval wordt nu zon der voorafgaande behandeling in de Cilyde gepompt, zodat deze waterloop de vuilste stroom vam Schotland dreigt te worden. In de straten van Glasgow ligt al 30.000 ton vuil nis. Het gevaar voor besmette- 'ijke ziekten neemt iedere diag toe- Wegens de staking van vracht wagenchauffeurs kunnen de warenhuizen en supermarkten niet meer bevoorraad worden. Dit geldt ook voor de Schotse fabrieken. De kranten van Schotland dreigen zonder pa pier te komen te zitten. De gevolgen van dlit conflict zul len op korte termijn ernstiger zijn dain die van de driedaagse, arbeidsweek van afgelopen winter. De arbeiders en be dienden van Glasgow proberen al liftend tijdig op hun werk te komen. Intussen blijkt dat de stalking van de vrachtwa genchauffeurs zich uitbreidt tot Zuid-Schotland en Noord- Engeland. (Van onze correspondent) BRUSSEL België gaat de toeloop van medische studen ten afremmen. Het aantal eer ste-jaars studenten stijgt elk jaar met 400 tot 600 man. Om de toeloop van de medi sche studenten bij te kunnen houden is zo heeft het mi nisterie voor wetenschapsbe leid uit diverse rapporten en studies becijferd een ver dubbeling van het huidige aantal bedden in de academi sche ziekenhuizen nodig. Nu de Belgische regering voornemens is tot een strenge selectie van eerste-jaars me dische studenten over te gaan is in België meteen een felle discussie losgebarsten om de vraag of de plannen voor de bouw van twee nieuwe acade mische ziekenhuizen in Ant werpen en Bergen ten bedrage van vele miljarden wel moet doorgaan. Een andere vraag is hoe het met de kandidaat-medische studenten uit het buitenland en speciaal Nederland moet gaan. De Belgische universi teiten zijn tot nog toe vrij soepel geweest met de regelin gen voor buitenlanders, maar de Leuvense universiteit heeft al een voorproefje gegeven van wat er mogelijk in de komende maanden te wachten staat: Een aantal buitenlandse medische studenten werd gis teren op grond van een slecht studieresultaat aangemaand maar de biezen te pakken Prompt gingen hun Belgische collega's in staking. Omdat tot nog toe nog geen definitieve regeling is getrof fen over de vraag hoe de nu merus clausus gaat worden toegepast is evenmin bekend hoe de buitenlandse aanvragen zullen worden behandeld. Aan de Brusselse universiteit liet men ons gisteren weten, dat niet op al te grote kwistigheid met buitenlandse toelatingen moet worden gerekend. DEN HAAG (ANP) De prijs van suiker ls weer om hoog gegaan. Met ingang van vandaag is een kilo maximaal 7 cent duurder geworden. Dit is een gevolg van de algemene EEG-prijsverhoging voor land bouwprodukten, die 7 oktober j.l. is ingegaan. In overleg met de minister vain Landbouw en de suikerin dustrie heeft minister Lubbers (Economische Zaken) toestem ming gegeven voor verhoging van de z.g. af-fabriekprijzen van suiker. Het effect van deze verho ging op de consumentenprijs voor suiker in kleinverpak- king is afhankelijk van de mate van doorberekening door de detailhandel, aldus het mi nisterie van Economische Za ken. Sinds 1 juli van dit iaar is de detailhandel in eet- en drinkwaren namelijk vrij de verkoopprijs te bepalen. (Van een onzer verslaggevers) DINTELOORD De 28-ja- rige C. de P. uit Dinteloord is, naar eerst gisteren bekent werd in de nacht van zaterdag op zondag bij de voordeur v. 't huis van zijn moeder aan de Stoof- dijk in Dinteloord door een tot nog toe onbekende neergesto ken. Hoewel de man in zorg wekkende toestand naar het Fransicuszikenhuls in Roo sendaal werd vervoerd, verkeert hij thans buiten levensgevaar. Het drama speelde zich af om kwart voor drie. Nadat hij zijn auto in de garage had gezet ging C. de P. het huis in, kleedde zich uit en heeft nog even met zijr moeder, bij wie hij inwoont staan te pra ten. Toen hij naar bed wilde gaan, hoorde hij gemorrel bij de voordeur en ging hij onder zoeken wat er aan de hand was. Toen hij de voordeur opende werd hij meteen gesto ken met een scherp voorwerp, dat hem in de hartstreek trof. Zijn moeder, die hem ge- volgld was kon hem opvangen en een eveneens inwonende zuster, die op het lawaai af kwam belde dokter en politie. Een toevallig aanwezige broer van het slachtoffer verleende eerste hulp door de wond dicht te knijpen en dit heeft de man waarschijnlijk het le ven gered. Omtrent de identiteit van de dader(s) evenals over het motief van de aanslag tast de politie in het duister. Een schuin tegenover het huis van de familie De P. wonende café houder meente dat het twee oersonen moeten zijn geweest. Hij was wakker geworden van het geluid van een draaiende motor en hoorde daarnaast duidelijk heen en weer lopen, waarbij de voetstappen ver schillend klonken. Even later hoorde hij de au to met gierende banden ver dwijnen. Het slachtoffer, chauffeur op het buitenland bij een Roosendaals expeditie bedrijf. staat bekend als een vriendelijk man, die met ie dereen goed omging. BUIEN Wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke tot matige wind uit verschil lende richtingen. In Zee land kans op krachtige noordwestelijke wind. Maximumtemperaturen rond 9 graden. STAD EN STREEK Steenfabriek gaat glas gebruiken- Pagina 3 ZLM-voorzitter trekt aan de bel. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Twee miljoen Japanners de straat op voor anti- Amerikaanse betoging. Pagina 9 SPORT Grootste probleem Coer- ver: Wie moet Cruyff af stoppen. Pagina 13 RADIO EN TELEVISIE Volgende film van Pim en Wim wordt weer een grote produktie. Pagina 6 UTRECHT (ANP) In een brief aan premier Den Uyl hebben 85 soldaten uit de le gerplaats de Harskamp laten weten dat ze er eigenlijk niets voor voelen vandaag dienst te doen als erewacht bij de aan komst van president Singhor van Senegal in Amsterdam. De soldaten die al is het tegen heug en meug, wel in het gelid willen aantreden, schrijven de premier dat mili tair vertoon niet op zijn plaiats is „daar het lege» beschouwd moet worden als een noodza- kélijfc kwaad'1. Bovendien hebben ze bezwaren tegen president Singhor zelf, diie naar hun mening in zijn land een dubieuze rol vervult. WASHINGTON De mees te Amerikanen (59 vinden dat president Ford onjuist handelde toen hij oud-presi dent Richard Nixon gratie in verband met de Watergate-af faire verleende- Dit blijkt uit een opiniepei ling van het instituut Harris. DE 48-jarige mevrouw M. Ja- oobs-Wetemans uit Staimproij, moeder van twaalf kinderen, is gisteren in Weert bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De auibo waarin zij zat botste frontaal op een te genligger. Vier andere inzit tenden werden gewond.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 1