INNEN! ips ren- isie Schaatscoach Pfrommer aan begin van zevende seizoen: „Situatie binnen KNSB is verbeterd" Keihard gevecht voor plaats inde kernploeg De Waal tevreden over prof debuut Je moet Post kennen" DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 99 ëZezsMesal - een zuiver wollen deken en een jedsprei ter waarde van 30q. een geschenk van Kon. AaBe Fal brieken B.V., Tilburg. LET OP! Het postbusnr. is In DEN HAAQ IN GIRODIENST ZELAAR 'OORDWEG 6 PUZZEISTAD 03 e De Stem Den Haag 1 voorkomende aantal letters K zijn gedeponeerd. Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd of gete- lefoneerd. lentel, maar zend nog niet in. ngt daardoor mee naar da siering; 36. regelmatig afwisse. lende beweging; 39. omroep vereniging; 40. man van adel; 42. pek; 43. soort; 44. hondes oort; 46. achterzijde van de hals; 47. geslepen; 48. plezier; 50. kosten koper (afk.); 52. ge heel gevuld; 54. korte periode van regen; 55. bijwoord; 61. lofdicht; 62. politieke opspo ringsdienst (afk.); 63. bevel tot eten; 64. voortbewegingsor- gaan van vis; 66. inwoner van Perzië; 68. aanroepen van de godheid; 70. ongevuldb; 71. tij. ne geur van spijzen; 72. tam; 73. wordt soms in oester ge vonden. VERTICAAL: 1. Onderkussen; 2, bewijs, dat men niet op de plaats van de misdaad was; 3. bijl; 4. muzieknoot; 5. ruimte vaartuig; 6. lof; 7. niet lange; 9. deel van de mast; 10. groot moeder; 11. opbrengst van de akker; 12. vuurspuwend mon ster; 14. verhindering; 15. ste nen; 18. beroofd van het ge zichtsvermogen; 19. naar bene den; 22. lust om iets te doen; 24. nimmer; 27. gasten voorde maaltijd; 28. maat nemen; 29. loot in een stam plaatsen; 32. houten loods; 33. eerste vrouw; 34. kaasstad; 35. afhangende punt van jas; 37. honingdrank; 38. uitbouw; 40. slotwoord; 41. hoogachting; 44. kussenover trek; 45. vorm van leunen; 47. scheepvaartvereniging Neder land (afk.); 49. metaal; 51. mili taire leiding; 53. heilige (afk.); 55. enkele; 57. Romeins keizer; 58. hetzelfde; 59. zeven dagen; 60. wild zwijn; 61. grootvader; 65. troefkaart; 67. stoomvaart maatschappij (afk.); 69. uitroep van afkeer; 70. bergplaats. Bij juiste invulling ontstaat op de regels 26 en 56 horizontaal de slagzin, die wij u vragen in te zenden. art comfortabele bediening. Dit Is P8® ent TVI Deze luxe Philips all-transistor heeft W" winkelwaarde van 2645,— en i9 geschenk van Philips Nederland B.V. srst De negende weekhoofdPr'is- Een lichtgewicht zig-zag naai machine, type Starlet, wi waarde 599,--. Een ges(*enK van Singer B.V., Amsterdam. De tiende weekhoofdpri; - 4 Conti TS autobanden W waarde van ƒ540,-, beschiK- baar gesteld door Continental Rubber B.V., Amersfoort. pa Fonds die len naar het einde ssingen (Van onze sportredactie) ETTEN-LEUR - Leen Pfrommer, de trainer/coach van de herenkernploeg van de KNSB gaat zijn zevende schaatsseizoen in. In feite een uniek gegeven, want nog nooit heeft een coach het zo lang uitgehouden bij de vaak wat autoritair ingestelde bestuursleden van de schaatsbond. De affaire Anton Huiskes van jaren terug is daar een goed voorbeeld van. Maar Pfrommer voelt zich nog steeds happy binnen de KNSB. Hij zegt dan ook, dat er de laatste jaren wel wat verandering kwam in de verhouding tussen bestuurders (lees leden van de technische commissie) en de trainers. Pfrommer: „Beide partijen hebben het elkaar wel eens moeilijk gemaakt in het verleden. Maar langzamerhand is er een situatie gegroeid waarin het begrip voor eikaars problemen steeds meer toe nam. Dat is een van de redenen dat ik nog altijd met plezier werk bij de KNSB" Pfrommer voegt daar onmid- startte met de ijstraining, ziet dellijk aan toe, dat hij uiteraard nog meer positieve zaken ziet in de Nederlandse schaatsenrijdé- rij. Pfrommer: „Ondanks het feit, dat ik er al zo lang in zit vind ik schaatsen nog steeds een hardstikke mooie sport en daar naast geniet ik er van om met kerels te kunnen werken die ver schrikkelijk veel voor bun sport over hebben. Voor mij moet na melijk een schaatser in verge lijking met andere sporten enorm veel doen om aan de top te kunnen komen. Als je nu weet, dat er in regio naal verband in deze tijd ai vijf keer per week wordt getraind en dat de leden van de herenkern ploeg zelfs tweemaal per dag trainen, dan moet je kunnen be grijpen, dat ik bereid ben om veel tijd aan deze knapen te be steden. Vooral ook omdat wat zij moeten doen helemaal in mijn aard ligt. Ik geloof namelijk, dat een sportman er niet alleen kan komen door op zijn talent te te ren, maar dat hij ook bereid moet zijn om keihard te wer ken". Pfrommer die deze week met zijn tien man sterke kernploeg het komende schaatsseizoen als de voorbereiding voor de Olym pische Winterspelen in het Oos tenrijkse Innsbruck in 1976. Voorlopig heeft Pfrommer de kernploeg voor de komende maanden samengesteld uit Hans van Helden, Jan Derksen, Piet Kleine, Klaas Vriend, Daan Gompen, Peter van der Kent en de sprinters Jan Bazen, Eppie Bleeker, Johnny Olof en probleem-geval Jos Valentijn. Valentijn zal namelijk dit sei zoen alleen nationaal mogen la ten zien, dat hij de amateursta- tus waard is. Zoals bekend liet Valentijn zich gouden bergen beloven door de ISSL (de prof schaatsbond) en hij reed één wedstrijd bij de prof sprinters op de Uithof in Den Haag. Pfrommer; „Jos voelde toen al aan, dat hij een verkeerde be slissing genomen had en wilde onmiddellijk terug naar de ama teurs, maar de KNSB heeft hem een jaar geschorst Daarna mocht hij regionaal uitkomen en dit. seizoen weer nationaal. Op het laatste congres van de UCI heeft de KNSB met steun van de vice-voorzitter van de UCI Henny Roos geprobeerd weer een internationale startvergun ning voor Valentijn te krijgen, maar dat is mislukt. Jammer, want ik vind dat Jos een uitzon dering is. Hij heeft niet geroe pen, dat hij wel eens de UCI ka pot zou gaan maken, wat ande ren bij de profs wel hebben ge daan. Vandaar dat ik gehoopt had dat de UCI een uitzondering voor hem zou maken, maar dat zal nu waarschijnlijk op het vol gende UCI-congres in mei 1975 wel gebeuren, want de UCI heeft bepaald dat als de nationale bond een schaatser een jaar schorst de internationale bond daar automatisch twee jaar van maakt". Een ander probleem-geval, maar in mindere mate waar Pfrommer ook dit seizoen weer mee zit is Harm Kuipers. De Drent heeft weer gekozen voor een individuele voorbereiding, omdat zijn studie aan de univer siteit van Groningen hem niet in staat stelt de trainingen van de kernploeg te volgen Vorig sei zoen maakte Harm Kuipers dat ruimschoots goed door kampi oen van Nederland te worden, waardoor Leen Pfrommer hem Leen Pfrommer: Het is jammer dat de UCI besloten heeft nemen. Dat werkt niveauverlagend" maar vier schaatsers per land aan de toernooien te laten deel- Foto: Johan van Gurp niet kon passeren voor de grote toernooien, maar in feite zal Kuipers weer zo'n stunt moeten uithalen om een plaats in de kernploeg te veroveren. „Want", stelt Pfrommer, „als Harm vierde wordt tijdens de Neder landse kampioenschappen met een germg verschil op nummer bijf dan zal ik toch de voorkeur geven aan nummer vijf. Ik heb dat met Harm helemaal doorge sproken en hij ging daarmee ak koord, want hij km begrip op brengen voor het feit, dat ik die nummer vijf dan bekijk met het oog op de groeiende vorm. Daarnaast vind ik het wel hard stikke netjes wat Harm allemaal presteert, want het is toch maar knap om topsport te bedrijven, terwijl je met een druk studie programma zit. Mocht hij zich in de Kernploeg rijden dan gaat Harm wel de volle vijf weken mee naar de toernooien. Hij zal dan in de trainingskampen stu deren" Pfrommer zal het dit seizoen overigens met ploegen van vier moeten doen in de toernooien om het Europese kampioen schap en dat om de wereldtitel, want de UCI bepaalde dat er voortaan maximaal vier schaat sers uit één land in een toernooi mogen uitkomen. Voorheen was dat vijf Pfrommer betreurt dat ten sterkste. „Bij de UCI zitten een stelletje mannetjes die zich tot doel hebben gesteld het schaatsen wereldomvattender te maken. Ze zijn bang dat als ze vijf Noren, vijf Russen, vijf Ne derlanders toelaten dat dan het eindklassement van de laatste zestien met een Zweed er bij ei genlijk al vast staat. Ze zien graag dat er ook een Fransman en een Zwitser bijkomen, maar ze vergeten dat ze door deze maatregel niveau verlagend werken Maar ik hoop dat er binnenkort een heldere geest opstaat die dat m de gaten krijgt" Volgens Leen Pfrommer moet het het komend seizoen een stuk beter gaan dan de afgelopen winter, al reikte Hans van Hel den tijdens de Europese kampi oenschappen dan toch naar een derde plaats, en schaatste Harm Kuipers bij de strijd om de we reldtitel naar de tweede plaats achter Sten Stensen. „Maar", zegt Pfrommer, „vorig jaar heeft het vreselijk tegen gezeten. Niet alleen met valpartijen van Kleine en Derksen maar ook met het weer. En dat laatste trof niet alleen ons maar dat was volgens mij ook de doodsteek voor de profs. Die jongens kregen ook niet de gelegenheid scherpe tij den neer te zetten en dan heeft het publiek het snel gezien". Profs. Zoals het e u naar uitziet zullen mannen als Schenk en Verkerk niet meer terugkeren op de ijsbanen. Pfrommer, die ooit een aanbod kreeg van de ISSL, maar dat afsprong op het feit, dat de schaatscoach drie jaarsa laris vast gezet wilde zien op een Nederlandse bank (de ISSL wilde het doen op een bank op de Bahama's) wil er eigenlijk niet meer over praten. „Het is een af gedane zaak. Het avontuur van de profs heeft ons geleerd dat de supporters naar het schaatsen komen om hun nationale gevoe lens te botvieren. Zodra een knaap voor zijn land rijdt is hij alles, maar gaat hij voor geld schaatsen dan laat het publiek hem vallen als een baksteen. Jappie van Dijk had in Friesland een grote supportersvereniging die bijna alles voor hem betaal de. Na zijn overstap naar de profs werd de club ontbonden met als gevolg, dat Van Dijk nog minder verdiende als in zijn tijd als amateur". Achterom kijken is niet de stijl van Leen Pfrommer. Hij gaat het liefst vooruit. Vandaar dat hij zegt: „Het zal een kei harde strijd worden deze winter om een plaats In de kernploeg. Zeker nu er maar vier mogen starten. Voor mij is dat een ver heugende zaak, want nu kan ik goed selecteren, want je moet niet gek opkijken als er weer een nieuweling naar voren komt. Vorig jaar was dat Klaas Vriend die zich plotseling in de kern ploeg reed en dit jaar zijn er ook weer een paar knapen die tot verrassende dingen in staat zijn. Maar voorlopig wacht ik af tot de Nederlandse kampioen schappen in Assen. Daarna zie ik wel verder ROB VAN DEUKSEN Wim de Waal: „Nooit meer terug naar de amateurs" (foto Cor de Boer). (Van onze sportredactie). AXEL „Je moet Post kennen. Het is een aparte fi guur. De ene dag komt ie naar je toe en drukt je vijf honderd piek in je handen. Dan is ie geweldig tevreden en je voelt je content. De vol gende dag kan het gebeuren dat je een brief in de bus vindt met de simpele mede deling dat de prestaties beter moeten worden, of dat je an ders op kunt krassen. Kijk, dat is Peter Post. Je moet hem kennen. Dan is het een fan tastische kerel. Maar als je niet tegen die nukken kunt, dan ga je er onder door. Dan vreet dat aan je zenuwen. Ik kan daar tegen, al had ik er in het begin wat moeite mee", zegt Wim de Waal, de Axelse coureur die er net zijn eerste seizoen heeft opzitten als be roepsrenner bij de Raleigh- formatie van Peter Post. Wim de Waal kreeg vrij vlot na het tekenen van zijn 2-jarig profcontract voor Raleigh ver schillende keren een veeg uit de pan van Post. Post was het be paald niet eens met de eetge woonten van de Axelaar. Als men de verhalen mocht geloven werd De Waal door Post be stempeld als de wereldkampi oen kroketten eten en werkte hij in de korst mogelijke tijd een aantal eieren naar binnen, waar je u tegen zegt. De Waal: „Vol- fens Post at ik inderdaad ver eerd. Maar al dat gezwam over die kroketten en eieren is onzin. Zoveel eieren, man kom nou. Met dop en al zeker, maak het nog mooier! Nee, ik heb me daar achteraf weinig van aangetrok ken. Nu eet ik weer net zoveel als voordat ik prof werd. Ik moet gewoon veel eten. Ik kan het hebben ook want er komt bij mij géén kilo bij. Rijst en biefstuk, je weet wel, maar vergeet die pa tatten en kroketten alstublieft' Wim de Waal heeft zijn eerste jaar bij de beroepsrenners erop zitten. Hoe is het hem bevallen? De Waal; „Ik zou nooit meer te rug willen naar de amateurs. Man, wat een verschil. Ik heb er geen cent spijt van gehad. Het is allemaal zo anders. Bij de ama teurs won ik mijn laatste jaar 36 koersen. Dan voel je je een hele peer. Maar als je dan een jaar bij de profs actief bent, voel je pas wat die 36 overwinningen voor stellen. Geen fluit! Nu, bij de profs heb ik twee keer gewon nen. Kermiskoersen in België, in Eekloo en Maria-Aalter En niet gekocht, nee op eigen kracht. Ik heb een hekel aan de boel verko pen in de koers, altijd gehad, maar ik ben wel zo wijs gewor den dat het niet anders kan. Als je mee in de „slag" wil, zal dat moeten. Al valt het niet mee om in de „slag" terecht te komen want in het begin zien die grote mannen je nog niet staan of han gen. Je moet eerst resultaten maken, eerder hoor je er met bij. In het begin kijken ze je aan met een gezicht van, zeg jochie wat kom jij hier doen" Twee overwinningen, in ker miskoersen, het betekent nog niet veel. Wim de Waal weet dat zelf het best. De Waal: „Volgend seizoen moet ik het maken. Dan moet ik prestaties boeken. Het eerste jaar was de aanloop voor me. Ik voel dat ik mee kan ko men. Ik heb nog een 1-jarig con tract bij Raleigh. Ik tekende voor twee jaar. Straks gaan we over herziening van het contract praten, dat was zo afgesproken begin vorig seizoen. Er zal dan wel geld bijkomen, daar ben ik niet bang voor. Want bij Post is het goed werken. Raleigh is een grote sponsor. Heel wat beter dan bijvoorbeeld Ton Vissers. Ik heb gelezen dat die nu weer te rug komt met een nieuwe ploeg. Zal wel weer een mooie puinzooi worden. Voordat ik voor die vent ga rijden. Nooit vau mijn leven zou ik zoiets doen. Ik fiets nog liever in een wit shirt. Theo van der Leeuw krijgt ook nog f 3000,- van Vissers. Hij zal ze wel nooit meer zien. Nee, dan is dat bij Raleigh beter. Ik heb goed verdiend, trou wens alle jongens afgelopen sei zoen. Vooral nadat Roy Schuy- ten erbij gekomen is ging het lekker. Dat is een kasstuk Schuyten rijdt geweldig. Daar heb ik bewondering voor Zoals hij er in de Ster der Beloften tegenaan ging. Grandioos. Kijk. voor zo'n knaap wil ik graag fietsen. Graag knechtenwerk verrichten. Daar zie je mooi wat van terug aan het eind van de koers. Schuyten zit vooraan, die is er gewoon. Ik heb wel voor jongens moeten rijden dié in de finale in geen velden of wegen te bekennen waren. Dat is linke soep, dat ligt me niet. Maar voor Schuyten doe ik het met plezier Die laat de kassa rinkelen. Het gaat tenslotte om de poen met waar? We fietsen als profs voor onze boterham. Als ik nu naar al die bekers kijk die ik verdiend heb bij de amateurs, dan denk ik wel eens, Willem wat heb je aan al die troep. Ik kan er een ver huiswagen mee vol laden, als je ze zou poetsen heb je dagen lang werk, en wat koop je er voor' Dan denk ik wel eens, had ik maar f25,- gekregen elke keer in plaats van zo'n bekertje. Had ik meer aan gehad. Of niet soms' In meerdaagse etappewed strijden en klassiekers heeft Wim de Waal zich vorig seizoen toch enkele keren op de voor grond gereden Hij werd vierde in de etappe van de Ronde van België, zesde in de eerste etappe van de ronde van Zwitserland, zevende in het tweede gedeelte van de tweede etappe van de Ster der Beloften, achtste in het tweede gedeelte van de vijfde etappe van de Ronde van België, tiende in de proloog van de Ronde van Zwitserland en even eens tiende in de vierde etappe van de ronde van Zwitserland. Aardige prestaties. Wat zegt de Zeeuw De Waal daarvan? De Axelse coureur, die het sinds zijn overgang naar dé profs zon der supportersclub moet stellen - De Waal „Die ligt op één oor Vijf gulden per jaar aan contri butie betaalden de leden voor dat ik prof werd. Nu hoor ik niks meer van ze. Hij moet nu maar voor zijn eigen zorgen zeggen ze. Hij is nou toch prof Maar ze vergeten, dat je je juist in zo'n eerste jaar je supporters hard nodig hebt. Maar ja, de wereld is hard. ook de Zeeuwse" - ziet de betrekkelijkheid van die succes- jes wel in. De Waal „Alleen de eerste plaats telt bij de beroeps renners. Er stonden meer Raleigh-coureurs goed geno teerd in de Ster der Beloften Maar Schuyten stond nummer één, en die eerste plaats moest van Post veilig gesteld worden Dat is logisch Wij moesten Schuyten naar de meet brengen, ons uit de naad fietsen, dan zou Schuyten het aan de meet zelf moeten klaren Dat is gelukt Dat is teamwerk. Zo hoort het. Schuyten is nu de vedette Ik gun het hem graag, we hebben het er allemaal beter door Er moet een vedette zijn Door Schuyten komen nu de nodige contraeten binnen. De stem ming in de ploeg is er stukken beter op geworden Logisch als de kassa zulke prettige geluiden maakt" Wim de Waal heeft veel ge leerd het afgelopen jaar Dat blijkt uit alles. De Axelaar. rondsuizend in een fraaie oranje BMW 2002 - „speciaal opge voerd" Dat ding heeft een top van 205 kilometer per uur Dat bolt er overheen, geloof dat maar" - heeft na een vier jaar lange verkering serieuze trouw plannen Blonde Anita Bolm- maert uit St.-Jansteen stapt voor het einde van dit jaar in het huwelijksbootje met de op 21 oktober 23 jaar wordende Axe- al in. laar. De Waal: „We zijn nog op zoek naar een huis. Bovendien hebben we nog geen beslissing genomen waar we willen gaan wonen, al blijft het wel Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, want hier voel ik me thuis. Maar trouwen betekent wel dat er brood op de plank moet komen. Daarom wil ik volgend seizoen vlammen. Me waar maken. Ik heb nu de nodige ervaring opge daan. Weet wat mijn tekortko mingen zijn. Ik train nu al weer als voorbereiding op het vol gende seizoen. Ander werk dan wielrennen doe ik niet. Je bent prof of je bent het met. Je kunt naar mijn smaak het wielrennen niet combineren met een andere baan Volgend seizoen zullen ze me in Nederland niet zoveel aan het werk zien. Ik ben niet gek van die kermiskoersen in Neder land Die rondjes zijn niet lang genoeg In België heeft het par koers meestal een lengte van zo n twaalf of dertien kilometer Dan kun je lekker gaan als het over 150 kilometer gaat. In Ne derland zijn het allemaal van die kleine rondjes rond de kerkto ren Daar kan ik niet meer tegen. In december gaat het spel dan weer beginnen Naar een train ingskamp met de Raleigh-ploeg naar Andalusië Daar rijden we dan meteen de Ronde van Anda lusië ter voorbereiding op de voorjaarsklassiekers zoals de Omloop van het Volk. Of we vol gend jaar de Tour de France al zullen doen weet ik met. Ik ken de plannen van Post met op dit punt. maar ik dacht dat hij nog wel een jaartje wacht met de Tour. Hoewel er zeker enkele grote ronden gedaan zullen worden. Ik denk hierbij bijvoor beeld aan de Ronde van Italië. „Voorlopig kan De Waal het echter even rustig aan doen. Op de baan rijdt hij niet, dat werk ligt hem niet zoals hij zegt. Toch rijdt hij dagelijks nog tachtig ki lometer, om de spieren soepel te houden. Helemaal niks doen is er dus ook niet bij TON KOOMEN

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 25