Zes maatschappelijk werksters in het land van Hulst werken voor mensen met moeilijkheden ingesprekmet... ijlte prijzen IX*; 15! GERDI PREGER jong kantoortje Oktober jazzmaand ook in Terneuzen Kiekkot draait Ole Dole Doff j uit DONDERDAG 17 OKTOBER 1074 Shetland Merk: Traveler. 5/55 Wol/polyester, evoerd. Met jukstuk, euren: groen, beige, bruin, grijs. HULST - Daar zitten ze dan. Zes maatschappelijk werksters in dienst bij de Stichting Centrum voor Maatschappelijke Dienstver lening in het Land van Hulst. Een hele mond vol. En een hele kamer vol, als ze alle zes tegelijk op zo'n kleumerige herfstmiddag naar de Grote Bagijnestraat 28 in Hulst zijn gekomen om ieder vanuit haar richting eens iets over het werk te vertellen. Mevrouw Elly van Lierop- Van Wesemael heeft haar huis en haar koffiepot ter beschik king gesteld en van beide wordt dankbaar gebruik gemaakt. Elly van Lierop (46 jaar, slank, half lang blond haar, moeder van 5 kinderen en weduwe van een arts) is geen onbekende meer in dat kringetje van werkende vrouwen. Ze werd geboren in N.-Holland, maar woont al zo'n 20 jaar in Hulst. Gedurende de laatste drie ja ren werkt ze voor de Stichting en houdt ze zich voornamelijk bezig met de opname en de bege leiding van mensen die opgeno men moeten worden in het be iaardentehuis „de Blaauwe Hoeve" in Hulst. Ze heeft, na haar middelbare opleiding, de sociale academie bezocht, en bracht de kennis die ze daar had opgedaan zo nu en dan in prak tijk bij patiënten van haar man. „In die moeilijke tijd na de dood van mijn man heb ik wel eens maatschappelijk werkster voor mezelf moeten zijn", vertelt ze, druk heen en weer rennend met koffiekopjes, „ik ben nu erg blij, dat ik dit part-time werk kan doen, omdat ik op deze manier toch nog kontakt hou met decol- lega's en de relaties van mijn een Belgische en woont in Kem- zeke. Na 1,5 jaar in België ge werkt te hebben (waar ze ook haar opleiding kreeg) kwam ze op 1 mei van dit jaar naar Hulst als maatschappelijk werkster. „Mijn enige probleem is", be kent ze, „aat sommige mensen me wat jonge vinden. Maar na een paar gesprekken verdwijnt dat gevoel meestal wel" Zus van Roosmalen („ik heet eigenlijk Henriëtte) is met haar 62 jaar al een oude rot m het vak. Het vol gend jaar hoopt ze haar 20-jarig jubileum bij het maatschappe lijk werk in Hulst te vieren. Ze Een ras-echte Zeeuws-Vlaamse dus, die de zaken eens even wal anders-dan-anders heeft aan gepakt. Tot haar 25e werkte ze keurig op een kantoortje, maar kreeg daar zo genoeg van (ze zocht gewoon naar meer kon takten met andere mensen) dat ze prompt de urgentie-opleiding aan de sociale academie in Breda gmg volgen, zodat ze nu al weer 6Y2 jaar hoofdleidster is van de Gezinsverzorging. Voor gezinnen, waarvan de moeders op bed liggen of in het zieken huis moeten blijven heeft Roos 60 gezinsverzorgsters beschik- Hilde Brems-Artoos (22 jaar) lang haar, vriendelijke ogen) is komt van oorsprong uit Ooster hout en heeft ook nog eens 13 jaar in West-Brabant gewerkt. Na de fusie Hontenisse- Algemeen Maatschappelijk werk is ze speciaal belast met het werk bij de thuiswonende bejaarden in Hulst en Hontenis- se. De 23-jarige Rita de Cooman (vlotte, jonge vrouw met lang blond haar) is de tweede Belgi sche in het gezelschap en komt uit Gijzegem. Ze werkt nu al bijna 2 jaren in Hulst en doet algemeen maatschappelijk werk in Vogelwaarde. Terhole en Hengstdijk. „Je moet het in je werk ergens zelf maken", zegt ze, „want op school gaat alles volgens een modelsysteem. Maar ik heb nooit spijt van mijn keuze gehad". Roos Uytdewilligen- Verdurmen (31 jaar, ziet er spor tief uit) woont in Sas van Gent, maar komt uit Kloosterzande. baar plus een aantal part-time gezinshulpen (een verzorgster doet de hele huishouding, een gezinshulp assisteert een paar dagen). Dan zijn er ook nog de helpsters voor bejaarden en chronisch zieken; heel belang rijk; want zijn zullen alles doen om de kontakten met de omge ving te onderhouden en ervoor te zorgen, dat de bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig kun nen blijven wonen en minder eenzaam zullen zijn Last but not least, is daar de 23-jarige Janine Monden uit Deurne. Ze woont in St. Niklaas en doet nu bijna 2 jaar algemeen maat schappelijk werk in de gemeente Hontenisse en de gemeente Hulst. Janine is de „primus in- terpares" van het groepje, of zoals Rita de Cooman zegt: „De eerste onder de gelijken" en werkt organiserend en coördi nerend in nauwe samenwerking met de directeur en het bestuur. Het is duidelijk dat het groepje Janine een warm hart en veel respect toedraagt. Maar wat is nu eigenlijk precies maatschap pelijk werk? Dat is niet zo één, twee, drie in één zinnetje samen te vatten. Dezes vrouwen praten er over, vullen elkaar aan en verbeteren waar nodig, elkaar om tot een juiste conclusie te komen. Maar het komt er vol gens hen toch wel op neer, dat maatschappelijk werkers pro beren mensen te helpen die in moeilijkheden zitten, zodat ze weer zo optimaal mogelijk kun nen gaan functioneren. Die moeilijkheden kunnen op allerlei gebieden liggen, maar komen vaak neer op relatie stoornissen: moeilijkheden met jezelf en je omgeving Niet zel den ontstaan deze moeilijkhe den ook, doordat mensen het tempo van deze maatschappij niet meer kunnen bijbenen Wij hebben heus geen kant- en klare oplossing klaarliggen voor ieder probleemkomt er uit de groep naar voren, „maar we proberen wel samen mogelijkheden te zoeken om er weer bovenop te komen". „Als je pas begint, lig je er nachten van wakker", wordt er gezegd, „want je moet natuur lijk iedere keer opnieuw een re latie met een cliënt opbouwen; een relatie waar je zelf erg bij betrokken bent. Na het kennis makingsgesprek (waarbij beke ken wordt wat je van elkaar verwacht en dat er kan worden gedaan) leer je er beiden bij elk gesprek weer wat bij. Als je op een gegeven moment ontdekt, dat je aiënt je niet meer nodig heeft, kun je een zaak afsluiten, maar de cliënt kan altijd op ons terugvallen". „Toch zijn het vaak bepaalde gezinnen die de klappen krijgen", hoor ik uit een ander hoek. „Ook tegenslag is ongelijk verdeeld". De cliënt, die op basis van vrijwilligheid kontakt heeft met een maatschappelijk werk(st)er, krijgt alle objectieve informatie die hij nodig heeft om zijn pro bleem te helpen begrijpen, maar de uiteindelijke beslissing van wat er dient te gebeuren ligl bij hemzelf. Adviezen liggen bij voorbeeld op het terrein van de budgettering (mensen die om wat voor reden dan ook niet kunnen rondkomen) bemidde ling op alle mogelijk gebieden (huisvesting, sociale verzeke ringen en zelfs belastingen), maar vooral luisteren, luisteren en nog eens luisteren. Jeugd voorzieningen, peuterspeel plaatsen, woonwagenwijken, gastarbeiders en huisvesting voor bejaarden zijn problemen die in dit gebied erg spreken. Deze zes vrouwen (en zij niet al leen natuurlijk) doen wat ze kunnen, om te helpen deze pro blemen op te lossen. Toch zegt één van hen, heel eerlijk: „Maar ach, we hebben ook niet alle wijsheid in pacht"!. even er Het Zwarte Theater MSC 19-20 Schouwburg Middelburg 20.00 uur Legenden van het oude Praag Jeugdtheater Tombola JM 23-10 Zuiderbaken Middelburg 13.30 uur. Jeugdtheater Hinderik JM 23-10 Vestzaktheater Vlissingen 16.15 uur. MUZIEK Marjol Flore BNCV-kader 19-10 Den Dullaert Hulst 20.00 uur. LEZING M.P. de Bruin ZVU 17-10 Hal Stadhuis Thoten 20.00 uur. De geschiedenis van Tholen. Mr. T. Lebret ZVU-NUT 18-10 De Korenbeurs Kortgene 20.00 uur. Vogels en milieu-dynamiek. FILM L'année dernière a Marienbad JM 17-10 De Veste Goes 20.30 uur, Alain Resnais. Ole Dole Doff Z.VI. Filmhuis 17-10 Zuidlandtheater Ter- neuzen 20.00 uur. Jan Troell. L'année dernière a Marienbad JM 18-10 Kuiperspoortthea- ter Middelburg 20.30 uur, Alain Troell. L'année dernière a Marienbad JM 22-10 Vestzaktheater Vlissingen 20.30 uur. TERNEUZEN - Nederland wordt in oktober meer dan 150 keer overspoeld met jazzconcer ten. De landelijke stichting JAZZ NEDERLAND (telefoon agenda: 020-67762) coördineert de activiteiten van een groot aantal jazzpodia in tal van dor pen en steden. Oktober ie uitge roepen als jazz-maand - om met een beperkte subsidie van CRM eens te laten horen hoe levend de jazz wel is. En daar doet Terneuzen na tuurlijk aan mee. De Stichting JESS haakt in met een vrijdag- jazz-concert op 25 oktober, 's avonds na 10 uur The Hein Huysman Quintet treedt dan op in het jazz-café Porgy and Bess 113,68 63 «4,72 s gemaakt, VOE1 lVIEIJBELE^I riebtin? Weiwes 0-26350 Motsferhofl*- Een „special" met internationale betekenis is het optreden van Marjol Flore op zaterdag19 oktober in Den Dullaert Hulst Internationaal omdat de zangeres Marjol Flore liedjes, songs en chansons zingt van Nederlandse, EngelseAmeri kaanse en Franse origine En internationaal omdat in deze voorstelling minstens net zoveel Vlaamse als Zeeuwse bezoe kers worden verwacht Wie is Marjol Flore? Een chansonnière a la Piaf, tenminste als ze die echte Franse chansons zingt. Maar ook gewoon Marjol Flore, een wonder van talenten, niet alleen zangeres, maar ook aktrice en in haar taalbeheersing geweldig goed. Ze brengt geen gladde show vanaf de bühne, maar een tamelijk chaotisch overkomende presentatie midden in het publiek. Ze noemt zichzelf een kamerolifant, maar ook al gooit ze wel eens met de rekwisieten en zwaait ze wild met het mikrofoonsnoer, de sfeer die ze uitstraalt is zo dat je er stil van wordt. UZENDIJKE - Al drie sei zoenen draait in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, als een onderdeel van de UIT in Zeeuwsch - Vlaanderen - orga nisatie de jongerenwerkgroep J UIT (dat betekent „de jeugd wil ook wel eens uit").Binnen kort start het vierde J'UIT- winterprogramma met het op- treuen van The Di2zy Man's Band in IJzendijke. Na de erva ringen in de vorige seizoenen, waar de kwaliteit van de even ementen en de bezoekersaantal len een permanent opgaande lijn vertoonden, zijn de verwachtin gen van dit komend winterpro- gramma hoog gespannen. J'UIT bestaat bestuurlijk uit een kerngroep van een tiental jongeren uit bijna alle „woon kernen" in de gemeenten Aar denburg, Oostburg en Sluis Zij ontwerpen in overleg met Joop Wielakker van de Streek Jeugd Centrale en Aart Janszen van de Stichting Cultuurspreiding Zee land, een programma Zij weten bij dit ontwerp dat zij gesteund worden door grote groepen jon geren (en ook ouderen) die straks het publiek in de J'UIT- evenementen vormt. De evenementen worden ge spreid over de streek, rekening 9 houdend met de mogelijkheden en onmogelijkheden van allerlei dorpshuizen, sportzalen, sozen en andere bespeelbare ruimten Bi) de praktische organisatie van elk van de activiteiten springt telkens een groep jonge ren in, die in die plaats waar het gaat gebeuren woont Dat kan een soos zijn (zoals in Oostburg) maar ook een instuifvereniging, een sportclub of zo maar wat jongeren die elkaar kennen. Het programma was vorig jaar een beetje te commercieel, volgens de mening van de J'UIT-kerngroep, daarom wordt dit seizoen bij de tien te organi seren evenementen een grotere spreiding van soort van activi teiten nagestreefd Dp dit moment zijn er in de volgende concrete plannen met namen en data te noemen. -Vrijdag, 1 november in IJ zendijke, de populaire popgroep The Dizzy Man's Band -Vrijdag, 13 december in Oostburg, de Maffa cabaretiers „de Ketelshow" -Vrijdag, 3 januari in Aar denburg, de popgroep Alquin. -Vrijdag, 14 februari in Oost- burg, de Vlaamse volkslied zangers Willem Vermandere en Jan de Wilde. -Vrijdag, 21 maart in Sluis, de folk-rockgroep Fungus -Vrijdag. 18 april in Oost burg, de toneelwerkgroep Pro loog met „maak van je hand een vuist" En verder is men nog bezig met Wannes van de Velde. Vieze Mong, Derrol Adams en als slot op vrijdag, 31 mei in Breskens een topattractie Voor meer ïn- formatie geldt ook"hi'er'het b'e- Vanavond nog in Terneuzen, Zuidlandtheater en morgen in Buuenlust Oostburg draait Jan Troell's roemde telefoonnummer m ®'e Dole Doff in het Zeeuwsch-Vlaams filmhuis 't Kiekkot. 01150-o555. Op de foto hoofdrolspeler Per Oscarsson, die voor deze vertolking in 1968 op het festival van de Gouden Beer in Berlijn, de eerste prijs kreeg

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9