:N atenclrechtse prostituees vragen bijstand UI Geïnterneerden Noord-Ierland branden kamp plat ]PN wil interpellatie over onderzoek in omkopingzaak SENARD EERT AGENTEN Vrees voor overschot afgestudeerden 99 John Dean doet boekje open conomen bestrijden rapport VNO Ook gevangenisopstand in Armagh I lereRJü commentaar Onverdiende bijval Salarismaxima voor en onderwijzers omhoog WATERGATE-PROCES Katja Nieuwe apparatuur op komst voor alcoholtest airtouropa» binnenland buitenland :evenbergen sloordhaven 96 500- VOORDEEL EEIHOEK 450- 230.- N SAL0NKAST 2695.- TAPIJTEN o KORTING 0EK 208.- VARA verliest kort geding \flpen en bloof m\Y helpt Ial jaren hoest? Niet overtuigd APOTHEKERSVOORZITTER: Schipper sliep: gasolie stroomde in de Eem Lekkere drop van LangenDerg KAMERLEDEN WILLEN ONDERZOEK SHELL-BRAND afrtour holland een miljoen gulden aan prijzen DONDERDAG 17 OKTOBER 1974 13 17 Warmpjes ingepakt I in een heel pak j van krulletjes-bot} .- 1 Aangesloten trikot 1 boorden en een kleurige applikatie, 1 tfi-86 30- bijpassende moderne uuste STOELEN en grote TAFEL ELF LEGGEN ISDAG ROTTERDAM (ANP) Vijf Katendrechtse prostitu- ées hebben gistermorgen bij de gemeentelijke sociale dienst aan de Oostzeedijk in Rotterdam een verzoek om financiële bijstand ingediend. Volgens de dames zijn zij als gevolg van de moeilijkheden op Katendrecht en met name door het strenge politieoptre den brodeloos geworden. Na enige tijd kregen de vijf, die zo'n dertig souteneurs naar de Oostzeedijk hadden mee genomen, te horen dat de gemeente niets voelt voor fi nanciële hulp. Eetn verzoek van de vijf dames om voorlopiiig op kos ten van de gemeente in een Rotterdams hotel te mogen logeren werd ooik afgewezen. De prostituées waren met deze wens igeikomen omdat als gevolg van de moeilijk heden op de kaap, zo zeiden ze. van een „normale" nacht rust niets meer terecht komt. Later op de dag, omstreeks het middaguur, bracht een groep van ongeveer veertig prostituées, bordeel-, sex- clu'b- en caféhouders een be zoek aan het stadhuis. Een deputatie van drie man werd toegelaten tot wethouder W. J. van der Have (wijkaange- legenheden). In het gesprek met Van der Have drongen de Katen- drechters erop aan dat de gemeente zo spoedig moge lijk een einicle zou maken aan de acties van de politie. „Momenteel verdienen we geen cent. Onder de huidige omstandigheden durft geen klant op de kaap te komen", aldus een van die woordvoer ders. Rotterdam ziet overigens maar een oplossing voor het Katendrechtse probleem: het op korte termijn stichten van een eroscentrum (een onder gemeentelijk toezicht staande super bordeel)- (Van onze redactie buitenland) BELFAST In Noord-Ier- Iand is gisteren voor de twee de achtereenvolgende dag op stand uitgebroken in een ge- AZ9 „JUSTITIE GAAT TE VER I HAARLEM (ANP) De eis van de VARA dat de rammofoonplatenmaat- ihappij Negram te Heemste de de langspeelplaat „Open en loot" uit de handel moet ne- icn. is door de president van de rechtbank in Haarlem afge- 'ezen. Hij deed gisteren uit- iraak in een kort geding. Bij de behandeling van het geding zei de raadsman m de omroepvereniging dat de liedjes op de langspeelplaat Tfetvloers zijn. Dit zou de be logen van die uitzending „O- jen en bloot" kunnen schaden, ie raadsvrouwe van Negram lerkte op dat de woorden „O- jen en bloot" ve:el gebruikt fcrden en dat de VARA die piet exclusief mag gebrui- BE Nobelprijs natuurkunde p[974 is gisteren toegekend aan p professor Martin Ryle en ptony Hewish. beiden van fet Britse Cambridge, voor pun baanbrekende werk op fet gebied van radiio-astrofyei- ca", (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De communistische fractie in de Tweede Kamer vindt dat de justitie zich in het onderzoek naar de mogelijke omkoping van Kamerleden door een Europese vliegtuigfabriek te veel mengt in zaken, die eigenlijk al leen de Tweede Kamer aangaan. Dat het openbaar ministerie de Kamerleden, die beweren door vertegenwoordigers van deze fabriek met grote geldbedra gen te zijn benaderd, vindt de CPN-fractie juist, maar nu ook Kamervoorzitter dr. Vondeling en de ondervoorzitter van de vaste Defensiecommissie, Bas de Gaay Fortman, zijn gehoord, is de justitie naar de mening van de communisten te ver gegaan. Het Kamerlid Wolff van de ze fractie wil minister Van Agt (Justitie) dan ook met spoed interpelleren over deze kwestie. Vandaag zal de Ka mer op zijn verzoek beslissen. Mogelijk wordt de interpella tie dan oök nog vandaag of morgen gehouden. Het onderzoek is, zoafe be kend, aan het rollen gekomen toen twee Kamerleden, leden van de Defensieeommïssie, Kamervoorzitter Vondeling schreven, dat zij dioor een vliegtuigfabriek benaderd wa ren. Op het aanbod waren ze overigens niet ingegaan. Vol gens onbevestigde berichten zou de directie van de fabriek het PvdA-Kamerlid Dankert anderhalf miljoen .gulden heb ben geboden als hij zijn in vloed wilde aamweden om het type vliegtuig van d-eze fa briek er „door te drukken" als opvolger vam de te vervangen Starfighter. Het VVD-Kamer- lid Keja zou dertig mille zi-ju geboden in ruil voor een goed "lud-minister-president rm. B. W. Biesheuvel heeft er voor ge- r zorgd dat zijn eerste grote redevoering sinds hij het poli- lieke toneel verliet niet onopgemerkt bleef. Hij kon zich boven dien bij voorbaat overtuigd houden dat zijn uit christelijke ne- lingdoenden en ambachtslieden bestaand gehoor niet karig zou ?ijn met applaus als hij maar flink uithaalde tegen zijn opvol- ers, waaronder zich toch ook een paar partijgenoten en geest erwanten bevinden. Het is uiteraard het goed recht van de heer Biesheuvel het paal oneens te zijn met het middenstandsbeleid van de huidige gering. Het is slechts de vraag of dat erg verstandig is, als men felf niet op zulke bemoedigende resultaten kan wijzen. De sta- ftstiek spreekt in het opzicht duidelijke taal. In het jaar dat mr. Tiesheuvel minister-president werd telde Nederland nog 16.642 kruideniers, 8.145 slagers, 9.099 bakkers, 9.668 melkhande- ■aren en 19.954 textielwinkels. Aan het eind van het jaar waarin Bij aftrad waren daarvan overgebleven 14.704 kruideniers, ^■•719 slagers, 8.119 bakkers, 9.017 melkhandelaren en 19.264 pextielwinkels. Al met al een vermindering van 4.685 nijvere piddenstanders in twee jaar, waarvan zelfs de verenigde con fessionele en liberale krachten blijkbaar niets hebben kunnen erhelpen. Niet voor niets werd er in het anti-revolutionaire verkie zingsprogramma van 1971 bij herhaling alleen van „levensvat bare bedrijven gesproken. In datzelfde verkiezingsprogramma Waarmee mr. Biesheuvel de boer op ging, werd ook gesteld dat Lde verwevenheid van de belangen van het bedrijfsleven lilerlei sectoren met het overheidsbeleid tot een integratie noopt Bran alle overheidsmaatregelen die deze bedrijven raken". Dat had in Keerpunt '72 niet misstaan. (ADVERTENTIE) woordj e toot dit vliegtuig. De betrokken fabriek zou Dassault zijm, een Franse in dustrie, die met haar Mirage in de concurrentieslag li'gt met drie andere merken, Va-n de zijde van Dassault is steeds ontkend, dat men Nederlandse Kamerleden -geldbedragen heeft gebeden. Het onderzoek wordt ver richt door de rijksrecherche, die al met Kej-a heeft gespro ken. Vandaag wordt Dankert gehoord. Ook heeft de rijksre cherche intussen gesprekken gevoerd met Vondeling en De Gaay Fortman. Mogelijk volgt ook nog een gesprek met de Nederlandse vertegenwoordi ger van Dassault, ir- J. Botter- mian- Onze Parijse correspondent meldde ons gisteravond: „Het weekblad ,.Le Point" zet in zijn nummer van deze week uiteen dat Northrop eveneens pressie uitoefent op de poten tiële Europese klanten voor een vervanger van de Star fighter. Northrop heeft toege geven een speciaal fonds van 1,2 miljoen dollar te hebben om mogelijke klanten te ,.o- vertuigen". De Parijse verte genwoordiger van Northrop zou een belangrijk deel van dat bedrag hebben besteed (600.000 dollar) en wel op een zodanige manier dat de bron ervan niet meer terug te vin den zal zijn. In zekere Franse krinigen is d(eze week al gesuggereerd dat de Amerikaanse firma wel licht de helle omkopingszaak op touw heeft gezet can Das sault >,de dia-s om te doen" door die firma ais corrupt voor te stellen. In verband daarmee werd ook discreet gewezen op het feit dat prins Bernhard een van d'e belangrijkste aan deelhouders van Northrop zou zijn. Afgezien van dut -alles kmjigii men in Parijs echter de in druk dat Dassault zich on danks -alle ontkenningen aan pogingen tot omkopen schuldig gemaakt zou hebben. DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Kemenade van On derwijs en Wetenschappen heeft besloten tot verhoging van de maxima van de salaris sen voor kleuterleidsters, on derwijzers en hoofden van scholen voor laiger onderwijs. De verhoging, die neerkomt op uitbreiding van het aantal pe riodieken, zal ingaan per 1 januari a.s. de maatregel vergt een extra uitgave van f 14 miljoen- De Franse ambassadeur in ons land, graaf Jacques Senard (links op de foto), heeft gisteren de drie Haag se politieagenten, die op 13 september bij het begin van de gijzelingsaffaire in de Franse ambassade arriveer den, de versierselen opge speld behorende bij hun be noeming tot ridder in de na tionale orde van verdiensten van Frankrijk. In het mid den agent O. Koster (22), die door een van de Japan ners in de arm werd gescho ten, en rechts J. Springer, die een van de commando's met een pistoolschot wist te treffen. vangenis. Ditmaal was het in Armagh, in het zuiden van de provincie. In deze gevangenis waarin hoofdzakelijk vrouwen zitten, werden de directeur en drie van zijn medewerksters door ongeveer honderd vrouwen op een zolder gegijzeld. De auto riteiten riepen het Britse leger te hulp- Verscheidene militaire eenheden omsingelden het ge bouw- De opstamd in A-rmiaiglh kwaim een ha-live dag na de en geregeldheden in het gevan genkamp M-aze, te-n zuilden van Belfast waiar talrijke barak ken, de pas gebouwde keuken door In dit 1.400 nooms- ver- het lidmaatschap het verboden Ierse Repu- (IRA) en zom- worden officië le gegevens wenden bij de on geregeldheden diie acht uur duurden, 12 mensen gewond, onder Wie drie bewakers. In regeringskringen in Belfast sprak men echter van tenmin ste 130 gewonden van wie er 10 -in een ziekenhuis moesten worden opgenomen Militairen en bewakers gebruikten braak'gas en rubberkogels om de orde in het kamp te hor- Stellen. Vorige week had de extre mistische vleugel van de IRA gedreigd het kamp van M-aize plat te bramden, ais de levens omstandigheden niet zouden worden verbeterd. Uit foto's <3iie vanuit een -sportvliegtudig werden gen-omen, bleek dat ongeveer twee derde vain de 130 houten barakken is ver woest. Waarnemers zien in de op standen tekenen van een zorg vuldig opgezet offensief tegen de interneringspolitiek, om zo de Britse regering te dwingen iets te doen. Na de gebeurtenissen in Ma re was er woensdag een nieu we uitbarsting van geweld in de rooms-kaith-oiieke wijken van Belfast en Londonderry. Er trokken troepen mensen door de straten diie zich van personen- en vrachtauto's meester maakten om er de hoofdstraten mee te versper ren. De -winkeliers sloten haastig hun deuren en de bus diensten werden gestaakt- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Op de derde dag van het Watergate- proces in Washington heeft John Dean, de voormalige ju ridische adviseur van ex-Pre sident Nixon, uit de doeken gedaan hoe vijf maanden voor de inbraak in het Watergate- gebouw in Washington in (Van een onzer verslaggevers) BREDA In de komende jaren zullen er gemiddeld hon derdvijftig apothekers per jaar afstuderen, terwijl de gemid delde behoefte ongeveer zestig beloopt. De voorzitter van de (ADVERTENTIE) GRONINGEN (ANP) Ten kan zich moeilijk aan de •ruk onttrekken, dat er „rake is van een poging het parlement en het publiek een rad voor de ogen te draaien". tu.„ de menin? van een httien economen, voor het jrendeel werkzaam aan de ksuniversiteit van Gronin gen, over de opvattingen van bet verbond van Nederlandse •ndernemers (VNO) over het verband tussen investeringen en werkgelegenheid. Het verbond heeft onjuiste conclusies getrokken udit een onderzoek, dat het Nederlands Economisch Instituut (NEI) voor hen heeft verricht Ook diit onderzoek zelf wijzen de Groninger economen als ndet wetenschappelijk van de hand. Het verbond heeft uit het onderzoek afgeleid, diat een hialf procent rendemenitsveirbe- tering bijna 40.000 arbeids plaatsen kan opleveren. Als basis voor deze conclusie dient het verband, dat het NEI heeft gevonden tussen de arbeidsin tensiteit van bruto-investerin gen en het rendement. Over werkgelegenheid wordt met geen woord gerept. Het niveau van het ander- Boek zélf achtten de economen beneden peil. Zij hebben het als een onvoldoende werkstuk gekwalificeerd- Het NEI wordt verweten te weinig voorbe houd te hebben gen-omen met betrekking tot het pnactisdh gebruik van het onderzoek. Bovendien, zo vinden de economen, zou het NEI zich onmiddellijk en publiekelijk van het misbruik van zijn stu die hebben moeten distantië ren. gisteren in het Bredase Turf schip congresserende Konink lijke Nederlandse Maatschap pij ter bevordering van de pharmacie. dr. J. H. M. Win ters, voorspelde dat aanpas singsmoeilijkheden onvermij delijk zullen zijn. De opvangmogelijkheden van het te verwachten over schot zijn beperkt. Weliswaar is ongeveer een derde deel van de Nederlandse bevolking nog verstoken van farmaceuti sche hulp van een apotheker en volgens dr. Winters zouden hier vele mogelijkheden liggen „als we niet een wetgeving hadden die weliswaar erkent dat de farmaceutische verzor ging eigenlijk in handen van apothekers moet zijp, maar die voor de verwezenlijking daar van niet enkele jaren maar enkele generaties heeft uitge trokken". De wetenschappelijke dag van de apothekersorganisatie was verder gewijd aan het onderwerp: toepassing van de computer in de farmacie. Er werden vier inleidingen ge houden. Een demonstratie met doseringsberekeningsprogram— ma's besloot het officiële deel van het programma. Zes studenten in de farma cie hebben op het jaarcongres in Breda de KNMP-prijzen 1974 gekregen. Het hoofdbe stuur van de KNMP stelt elk jaar prijzen beschikbaar voor die studenten in de farmacie, die daarvoor naar het oordeel van de vier Nederlandse sub faculteiten farmacie het meest in aanmerking komen. 1972, in het kantoor van de j toenmalige minister van justi- j tie John Mitchell, een verkie- zingsplan werd besproken dat mishandeling, ontvoering en prostitutie omvatte. „Ik keek Mitchell aan en hij knipoogde naar mij", aldus Dean. „Hij zei een ogen-blik niets, trok aan zijn pijp en zei toen dat dit niet precies was wat hij voor oigen bad en dat het plan een beetje veranderd moest worden"- Dean vertelde diat hij later sprak met het hoofd van de staf van het Witte Hui-s, mede- beklaagde H.R. Haldeman. Hij had tegen Haldeman gezegd: „Bob, ik ben bij die vergade ring in Mitchells kamer ge weest en ik wil er niets mee te maken hebben en ik geloof dat het Witte Huis er ook maar niets mee te maken moet hebben". Haldeman had geant woord, zei Dean: „John, be moei je er -inderdaad maar niet mee". Hij zei dat Haldeman en ad viseur voor binnenlandse za ken John Ehrliohman nog geen twee dagen na de inbraaik in Watergate, stappen namen om de betrokkenheid bij de zaak van Nixons herverkiezingsco mité, in de doofpot te stop pen. Dean, die Nixon heeft be schuldigd van medeplichtig heid aan de verdoezeling, zei dat hij erbij was geweest toen Ehrlichman „inbreker" Ho ward Hunt had opgedragen uit het land te verdwijnen. Rechter John Sirica wees woensdag verzoeken om af zonderlijke processen van Mit chell en Haldeman v-an de hand. AMERSFOORT (ANP) Gistermorgen vroeg is in Amersfoort naar schatting driehonderdduizend later ga-so lde in de rivier de Eem ge stroomd- Dat gebeurde tijdens het overpompen van de gasolie van een schip na-ar een opslag tank- De schipper die met het overpompen van de olde bezig was, viel in slaap, waard ooi de gasolie vrij de rivier in kon stromen- (ADVERTENTIE) (25 soorten!) De boel de boel al eens gelaten en al wezen genieten van wat schoons moeders na tuur dezer dagen heeft te bie den? Moet u eens doen ails u het niet meer ziet zitten. In een bekende chemische fabriek in Zeeuwsch-Vlaande ren, of liever gezegd aan de poort daarvan plegen zeer strenge lieden te staan, die hun bewakingsopdracht uiterst nauwgezet opvatten. Nu verneem ik dat onlangt een van deze autoritaire vo gels een voetbalwedstrijd leidde tussen een be drijf self tal van die chemische fabriek en een ander elftal. Ergens in de tweede helft roept een speler naar een an der: hoe lang nog? En de an der roept terug: Nog een kwartier. Prompt fluit die scheids rechter de wedstrijd af en verdwijnt nijdig van het veld. Wat bleek? De man had de conversatie nog net-net niet kunnen volgen en had ver staan: „Maar een portier-... De officier vam, justitie bij de rechtbank in Leeuwarden mr. H. Niemeijer, wil kenne lijk blijven doorgaan voor een keurig man. Maar ja, ook keu rig nette heren willen wel eens wat krasse taal bezigen, als er weer iets te gek is of niet door de beugel kan. En wat doet zo'n mam, dan? Zo'n man citeert dan iemand anders die u-el minder nette taal durft uit te slaan. De officier in Leeuwarden had geen hoge pet op van de handelwijze van een paar maatschappelijk werkers en zei: „Ik heb de indruk dat de maatschappelijk werkers tn dit geval, om met Karei Appel te spreken, maar wat aange- rotzooid hebben". Nou kunnen se wel in êe krant zetten dat die Jansens kennelijk blij zijn met hun doodgewone naam, maar wat te zeggen vam het lot van Janssen en van Janssens en van Jansens en van Janszen en van Jansensz? Das(sault) nie icoarl Dankert de Das(sault) om doen. DEN HAAG (ANP) De PvdA-Kamerleden mevrouw Barendragt en mevrouw Epe- ma-B-rugman hebben de minis ters Vorrihk (Volksgezond heid) en Boersma (Sociale Za ken) gevraagd een onderzoek in te stellen naar de explosie en brand bij Shell-chemie in Pernis. De resultaten van het onderzoek moeten in de Twee de Kamer worden meegedeeld, evenals de maatregelen die genomen zullen worden om diergelijke rampen te voorko men. DEN HAAG (ANP) Wanneer op 1 november de nieuwe alcoholwetgeving voor de weggebruiker van kracht wordt, zal de politie bij onder zoek naar 't alcoholgehalte ge bruik maken van z.g. alcotest- buisjes, maar in een niet te ver afgelegen toekomst zal de po litie mogelijk beschikken ovei meer geperfectioneerde, en daardoor nauwkeuriger appa ratuur. Dit blijkt uit de nota van toelichting op het koninklijk besluit, waarbij de technische details van de destijds gewij zigde wegenverkeerswet zijn geregeld. Verder staat in de nota dat eventuele bloedafna me zal geschieden door het bloed rechtstreeks uit een ader af te nemen. Ik groet de schare. MERIJN (ADVERTENTIES) voer al w vakantie vliegreizen Oostenrijk v.a. 386,— Canarische Eilanden v.a. 545,— Ovenwinteren v.a. f 4,41 per dag Mlnltrlpjes v.a. 269,— Weekend Londen v.a. 187,— Een greep uft het uitgebreide reï- zenpakket van Airtouropa/Airtour Holland, waaruit wij een prijs be schikbaar stelden voor het Konin gin Wilhelmina Fonds t.w.v. 5400,—. Onze programma's lig gen voor u klaar bij u\y boekings kantoor. KOM VRIJ NIEUWE MODE KIJKEN én profiteren van onze aanbiedingen Breda Roosendaal Goes Tilburg - Bergen op Zoom-

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13