D.O.V. VOORZITTER JOOP MOONEN Afsluiten Oosterschelde zou grote klap voor de duiksport betekenen Burn, klein maar dapper Als ik bang was stopte ik direkt,, Luc van Vooren uit Terneuzen 24,50 Gevaar Politie EEN MEISJE of JONGE VROUW NICO HAAK PANIEK- ZAAIERS Theaterburo Rob Charles Stereo apparaten HOEVEN Gevonden fietsen Handlichting „HaBé Meubel fabriek B,V." te Breda DONDERDAG 17 OKTOBER 1974 JlJ |V7 m 17 n (Van onze medewerker Peter Snelders) TERNEUZEN - De duik sport is een bijzonder avon tuurlijke sport, een tak van sport die via de schrijvende pers nu niet bepaald dage lijks in de belangstelling staat. Wel via de t.v want die confronteert de geïnteres seerden er praktisch dage lijks mee, voornamelijk door middel van de alom bekende natuurseries. Dan zie je de avonturiers van de diepzee, meters onder het waterop pervlak bezig met hun werk zaamheden. Een koude angstrilling gaat over je rug, als je deze koelbloe dige getrainde duikers bezig ziet. Voor de leek ziet het er als een bijzonder gevaarlijke on derneming uit, maar voor de duiker is het min of meer een leuke hobby. Een ontspanning als het ware, maar wat lokt deze duiker naar dergelijke diepten? De noodzaak de wereld onder water te doorvorsen, omdat deze nog niet door de mens overwon nen is? Misschien of is het ge woonweg de drang naar avon tuur? De voor de hand liggende re den voor het beoefenen van deze avontuurlijke sport lijkt: dat de duiker wil weten hoe het voelt rond te zweven in die onbekende waterwereld, in de diepten der plassen en zeeën, in de hoop al lerlei onbekende en gigantische natuurverschijnselen te aan schouwen. In Terneuzen bestaat nu ook al gedurende zo'n 7 jaar een duikvereniging D.O.V ge naamd (Dow Onderwatersport Vereniging). Een vereniging op een wel iets bescheidener niveau dan hierboven de duiksport staat afgespiegeld, maar toch wel van dien aard dat duiken van 20, 30 meter geen zeldzaam heid meer zijn Deze onderwatersportvereni- ging kent nu zo'n 45 leden, waarvan velen zomers regelma tig een bezoek aan de Ooster schelde brengen, waar de on- derwaternatuur nog zijn gang kan gaan Met het afsluiten van dit prachtige natuurgebied, zou de duiksport m geheel Zuid- Nederland ernstig gedupeerd worden, zegt D.O.V -voorzitter Joop Moonen „Als je ziet wat een toeloop de Oosterschelde ondergaat van duikers uit Lim burg, Brabant en België, dan be sef je direct dat afsluiting van de Oosterschelde catastrofale ge volgen voor de duiksport in Zuid-Nederland en Noord- België tot gevolg zal hebben Want wij zien het wel aan het Veerse Meer, als wij daar eens gaan duiken, dan worden wij geconfronteerd met dónker brak water, van de prachtige onder water beplanting is niet veel meer te merken, het enige wat je ziet is een dikke brijmassa van afgestorven planten Zulke za ken betreuren wij ten zeerste, momenteel zijn er beslist niet zoveel gebieden meer waar je naar hartelust de onderwater- natuur kan bewonderen" Zonder meer een waar gege ven. steeds meer natuurgebie den zowel boven ais onder het wateroppervlak raakt de na tuurliefhebber kwijt, hoewel voor de Oosterschelde de moge lijkheid bestaat dat deze met een poreuze dam afgesloten wordt, en dat zou de natuur niet scha den volgens voorzitter Joop Moonen. Van de milieuveront reiniging over naar de duikver eniging D.O.V. Wat zijn nu de eisen waaraan iemand moet voldoen die de duiksport wil gaan beoefenen? Joop Moonen: „Een redelijke conditie en een behoorlijke zwemtechniek, veel meer moet je er niet voor kun nen. En sowieso voordat je In het buitenwater mag gaan duiken, moet je natuurlijk een gedegen opleiding gehad hebben. Daarom trainen wij wekelijks in het overdekt zwembad te Zei- zate (België). Als een nieuw lid in onze vereniging geaccepteerd wordt (wat momenteel niet zo gemakkelijk gaat, om de dood eenvoudige reden dat een nieuw lid op een wachtlijst geplaatst wordt), dan begint deze eerst met onderwatertraining zonder hulpmiddelen. Na een poosje begint hij met snorkelen. Daar na, als hij bevoegd genoeg be vonden is, dan mag hij de eerste duik maken met apparatuur. Na een bepaald aantal duiken in buitenwater krijgt hij de be voegdheid 3e, klasser, van onze 45 leden zijn er zo'n 30 3e klasser en twee 2e klasser Die twee 2e klassers zijn Wim van Klaveren en Piet Boekhout. Deze geven instructies aan de overigen". Op de vraag of duiken nu wel zo gevaarlijk is zoals men het vaak afschildert, geeft Joop Moonen een duidelijk ant woord: „Duiken is helemaal niet gevaarlijk, wel als je onervaren bent en je gaat bepaalde risico's nemen, maar anders is er prak tisch geen gevaar aan verbon den. Daar komt dan nog bij dat je altijd met tweeën duikt, zodat als er toevallig eens iets moest gebeuren, er altijd iemand bij je is, waar je op kunt rekenen. In onze vereniging mag je ge woonweg niet alleen duiken, en ik neem aan dat dat overal wel het geval is". Voor de leek lijkt de duiksport een bijzonder dure sport. En in zekere zin is dat ook wel zo. Joop Moonen. „De duiksport zou al leen duur kunnen worden als je veel moet reizen. Zoals bijvoor beeld duikers uit Limburg, die steeds flinke afstanden af moe ten leggen om bij een ideale duikgelegenheid te kunnen ko men, maar voor ons hier in Zee land valt dat echt wei mee. Na tuurlijk de basisuitrusting kost al gauw zo'n slordige duizend gulden, maar dat is in feite maar eenmalig". Er wordt door de politie wel eens een beroep gedaan op de duikvereniging D O V in uiter ste nood bij verdrinkingsgeval- len waarvan de drenkeling spoorloos is. „Kijk", zo zegt Moonen, „in zulke gevallen ver lenen wij uiteraard onze mede werking. omdat dat gewoon noodzakelijk is, maar je begrijpt wel dal wij dergelijke dingen liever niet dan we) doen, want dat is geeen pretje Vooral als ei zich een dergelijk ongeval voor doet in het kanaal van Gent naai Terneuzen, dan is het helemaal een moeilijke zaak, want je ziet geen hand voor ogen" Ook or ganiseert de duikersvereniging D.O V. in de zomer altijd een reisje naar het buitenland, waai in een prachtig onderwaterna tuurgebied dan met de gehele vereniging een duik genomen wordt. „Dit jaar zijn wij naai Ploumanack in Frankrijk ge weest, aan de Atlantische Oce aan, dat is daar fantastisch on der water. Volgend jaar ligt het wel in de bedoeling weer een dergelijk recreatief gebeuren op touw te zetten". D.O.V een ver eniging die bruist van de activi teiten en van de luchtbeller (uiteraard). Een vereniging die het duiken meer ziet als eer hobby dan een sport, maai waarin niettemin het avontuui en de nieuwsgierigheid naar het leven onder water centraal staan. Burn Ger de Bruijn, Ronald Franc- kaert. Mare Boënme en Rudi Weesepoel vormen gevieren de groep Burn, die zaterdagavond in Poly Pam in Westdorpe op treedt Het is een erg leuk idee van de Poly-Pam-mensen om ook de Zeeuwsch- Vlaamse groepen eens een kans te geven Zo erg veel zijn er niet, en als afwisseling van al het „grote" pop geweld dat in Westdorpe plaatsvindt, is het best leuk. Een nadeel heeft het laten op treden van deze groepen wel het publiek in Poly Pam is nogal verwend, en het zal dan ook voor de groep Burn zaterdag moeilijk worden het publiek mee te krij gen We hopen dat het publiek begrip heeft voor het feit dat hier geen top-mensen aan het werk zijn, maar gewoon mensen die het ook we) eens willen pro beren Ger de Bruijn is de solo- gitarist en tevens de zanger van de groep Burn. Ook alle teksten van de eigen nummers komen van zijn hand. Als hij met met muziek bezig is zit hij op school Toen we vroegen naar het soort muziek dat gespeeld wordt kre gen we een kort maar „hard" antwoord „Hard Rock" Onge veer de helft van de nummers ate de groep speelt zijn eigen werk jes. verder spelen ze onder meer nummers van The Who De twee mensen die de eigen nummers in elkaar zetten zijn de al eerder genoemde Ger en Marc (met die moeilijke achternaam) Marc is de man van de bas-gitaar bij Burn en overdag computer man Hel drumstel is het terrein van Ronald Franckaert, 19 jaar en student aan de H T S m Bre da. De laatste drie maanden heeft de groep besteed aan het schrij ven van een meuw programma, met uiteraard veel eigen werk Op de vraag, op welke groep lij ken jullie, bleef het doodstil, ze lijken dus op niets en niemand, zijn gewoon zichzelf met andere woorden Burn Rudi heeft overdag een voor ons nogal saai beroep, iets met boekhoudingen en zo, 's avonds kan hij zich dan ook uitleven achter het orgel. Ervaring heb ben de verschillende leden van de groep genoeg. Een gedeelte van de groep maakt o.a. deel uit van de combo van het jongeren koor te Hulst Als we nog een paar dingen noemen uit het lijstje van zaken waarmee de verschillende leden van de groep zich bezig houden, of hebben gehouden drumband, fanfare, aansorkestjes en ga zo maar door Ze zien met op tegen het op treden zaterdag in Westdorpe. „Wezijn klein maar dapper", zei Mare Hij bedoelde daar niet al leen de groep mee maar ook de installatie Het is en het blijft voor een groep als Burn, en zo zijn er nog veel meer, erg moei lijk om een beetje redelijke in stallatie bij elkaar te krijgen, het kost kapitalen. „Erg veel heb ben we niet maar wat we hebben is goed. Binnenkort krijgen we er nog een vijfde man bij, die slag-gitaar gaat spelen Het is Twan Mangrus, die, op dit mo ment nog in Engeland zit", aldus de basgitarist van Burn. Zater dag bij Poly Pam in Westdorpe. Ik ben de laatste twee weken druk bezig geweest met verhui zen, inpakken, uitpakken, je weet het wel, en dat is de reden dat jullie de iaatste twee weken de Zeeuwsch-Vlaamse Top Vier hebben moeien missen. Volgen de week is de enige echte top vier weer present. Tot volgende week. HENK VAN PELT. BAR DE SMIDSE Grote Bagijnestr 23 HULST Wij zoeken vooi onz gezellige zaak om in het te helpen Afspraak telet 01140-3372 of de zaak. weekend (door Piet de Maat) TERNEUZEN - Een zware 500 cc racemotor „raast,, met zo'n vaartje van om-en-nabij de 200 kilometer per uur op het rechte stuk over het as falt van het circuit. Als voor de toeschouwers „plotse ling" een haakse bocht in het circuit opdaagt, houdt men zijn hart vast. Voor de mo- torduivel zelf een „doodge wone" routine-zaak. Hij schakelt even terug en zon der een enkele probleem neemt hij dat obstakel met een snelheid die schommelt tussen de 160 en 170 kilome ter per uur. De toeschouwers slaken een zucht van verlich ting. En voordat men daar goed en wel van bekomen is, heeft de motorduivel al weer zo'n „gangetje" van ruim 200 kilometer per uur. Voor die toeschouwers is hij al weer lang uit hun gezichtsveld verdwenen. Sport, sensatie maar vooral in de bochten een bijna ondrage lijke spanning. Toeschouwers die beide handen voor het ge zicht slaan als opnieuw de mo- torduivels voorbij razen. Ronde na ronde, een spektakel van de bovenste plank. Momenten die men elke week op de t.v. kan zien. Momenten waarop het hart van vooral menige jeugdige motorrace-liefhebber sneller bgint te slaan. Actie, een spek takel dat de mensen op de dag van vandaag aanspreekt. Dit ondanks dat met momenten voor diezelfde toeschouwers de spanning ondragelijk is. Maar een tak van sport waarvoor ve len 's zondagsmiddags hun ge makkelijke zetel verlaten. Op zichzelf zonder meer een gevaarlijke sport; en de 34- jarige Luc van Vooren uit Ter neuzen die deze als een hobby beoefend, is zich daar bijzonder goed van bewust. Luc van Voo ren: „Tijdens de trainingen die zeker zo belangrijk zijn als de wedstrijden, moet je met je volle verstand rijden. Dat is een be langrijke factor, en natuurlijk speelt de routine ook een voor name rol. In risico's nemen zit een groot verschil. Vroeger nam ik ook dikwijls risico's dan nu. Op mijn leeftijd begin je al meer aan je vrouw en kinderen te denken. Want zoals ik al gezegd heb, voor mij is het voor de volle honderd procent liefhebberij. Al rij ik in een wedstrijd natuurlijk voor een zo hoog mogelijke plaats" Luc van Vooren kan zich wat de routine aangaat af gaan op zijn zeven jaar lange er varing. Al is hij er zich goed van bewust, dat elke wedstrijd een wedstrijd met de dood kan zijn. Het begon voor de Terneuzense motorracer allemaal in 1967 Een jaar waarin voor hem de race-wereld helemaal open ging Maar ook in die voor gaande jaren, en ook nu nog is hij een verwoed liefhebber van snelle motoren en auto's. Zijn besluit om naar het racen over te stappen is dan ook zeker niet vreemd. Reeds in die jaren was hij al een trouwe supporter van snel heidswedstrijden in het Belgi sche Zolder En daar begon het dan ook allemaal. Luc van Voo ren: „Er waren toen wedstrijden voor standaardmotoren, en ik dacht, dat moet ik ook eens pro beren Het werd een derde plaats, en ik mocht nog een be ker in ontvangst nemen ook. Vanaf dat moment heeft het ra cen me niet meer losgelaten". Luc van Vooren toen al m het bezit van zijn huidige Honda 500 cc, begon te experimente ren Alles wat gewicht had en voor de snelheid nadelig kon zijn werd eraf gehaald. Alleen het hoogst nodige zoals o.a. een toerenteller mocht erop blijven. Ook de carrosserie onderging een gedaanteverwisseling en van de standaardmotor bleef uiteindelijk maar weinig meer over. Andere schokbrekers. banden, velgen etc. De eerste nu echte wedstrijden stonden voor de deur, en elke week werd het „racewonder" van Luc van Voo ren steeds meer geperfectio neerd. Luc van Vooren: „Het is aan Cor de Zeeuw uit Breskens waar ik bijzonder veel te danken heb" Reeds toen nam hij als goede vriend van Luc van Voo ren het twee-wielige raceappa raat onder zijn hoede en er groeide tussen berijder en mon teur een hechte band. Een band die na enkele jaren zou resulteren m verschillende eerste plaatsen. Luc van Vooren: „Rijden kan na enkele jaren ie dereen, maar een gewone stan daardmotor ombouwen tot een racemotor die zich dan ook nog vooraan weet te nestelen is heel wat anders". Grote fabrieken zoals Honda, Kawasaki nemen in het diepste geheim honderden proeven, alles wordt uitgepro beerd Het moet steeds sneller gaan, de concurrentiestrijd is groot „Zo iemand kun je ge woon niet missen. Zo'n motor eist honderd procent onder houd Als je daar voor de wed strijd opstapt moet je er van opaan kunnen dat dat „ding" honderd procent in orde is. Het zijn uiteindelijk snelheden waar niet mee te lachen valt" Want ook Luc van Vooren - in het bur gerleven bedrijfsleider van het automobielbedrijf „De Oude" in Terneuzen - is voor elke wed strijd een beetje nerveus Van Vooren „Echt bang ben ik met Als ik werkelijk bang zou wor den, stopte ik meteen Want dan komen er zonder meer brokken van" Nu redeneert hij als volgt: „Kijk, met tegenliggers en ge vaarlijke kruisingen hebben we niets te maken Volgens mij is het rijden op gewone wegen veel gevaarlijker Ondanks dat je op een voorrangsweg rijdt, moet je toch altijd nog goed uitkijken Het zal de eerste keer niet zijn dat men daar wordt aangere den" Vindt Luc van Vooren het mo torracen zelf dan niet zo gevaar lijk, zijn echtgenote ziet dat he lemaal anders. Haar visie daar op: „Vooral als ik niet mee ga, ben ik veel bang. Als het enig- sinds kan ga ik wel mee, en mocht er dan iets gebeuren ben ik er onmiddellijk bij. Maar als hij morgen zou stoppen met ra cen, zal ik er zeker niet om treu ren". Als laatste zegt ze met een glimlach: „Dan steek ik onmid dellijk de vlag uit". Zijn grootste succes in zijn zevenjarige loop baan viel hem dit jaar te beurt. Tijdens de 6-uur van Heerlen werd het voor hem samen met Johan de Wal uit Vianen op hun Kawasaki 1000 cc een fraaie eerste plaats. Een 1000 cc mo tortje met een top van zo'n 240 kilometer per uur. zijn mooiste herinnering, een dag waarop hij ook zijn verjaardag vierde. Maar ook na die zeven jaar is Luc van Vooren nog steeds de enige Zeeuws-Vlaamse motorracer. „Mijn tijd is eigenlijk voorbij. Ik heb dan ook helemaal geen plannen meer om een andere motor te kopen. Dal alles laat ik aan de jon gere generatie over. Hij zal het nog wel wal jaartjes doen, ik ben uiteindelijk ook maar een ama teur. Op het rechte eind komt hij wat snelheid aangaat tegen die nieuwe fabrieksmachines wel wal te kort, maar die achter stand weet ik in de bochten al tijd vrij goed terug te pakken". Lachend vervolgt hij: „Hij doet nog steeds voortreffelijk zijn best. Dit alles mede dank zij Cor de Zeeuw". Want de combinatie tussen motor-renner en monteur loopt gesmeerd. Luc van Voo ren: „Het wordt alleen tijd dat er een opvolger komt, al staat de sport bekend als gevaarlijk". Een jong talent dat er dan ook voor wil gaan leven, en vooral serieus. Want buiten het rijden op een motor, vraagt die tak van sport nog meer. Op de eerste plaats durf, vervolgens doorzet tingsvermogen en vooral een voortreffelijke conditie. Dan zijn er successen te boeken, net zoals Luc van Vooren dat doet. II RSELEIN LAMPVOET :T ROOSDECORATIE en Autoverz. per kwartaji Met 40 procent no-clajJ Incl. gr. kaart alarnisen-J en rechtsbijstand. Bij yi de slechts 20 pet. no-clj verlies 40 procent dus 20 procent. Bel. ass. kant. Cat 7Ï W. de Graaf. 5000 4. Sportlaan 6 6000 49 MTburg.tele- 7000 49 foon 01180 8000 51 28035 (4 1.) 9000 52 Directe dekking per Voor boekingen, aan carnaval) Breda, 01600 - 3148/ Complete Philips Stem Hifi Set 53,50 per maand 1014,— 24 x (p.l.) SAS VAN GENT Gentsestraat 4 Tel. 01158 - 1938 De rijkspolitie te Hoe» beschikt weer over enké fietsen, die ontoehMB werden aangetroffen. Zij, die in het afgetoi* zomerseizoen een fiets kwijtgeraakt kunnen da fietsen bezichtigen op terdag 19 oktober u tussen 11 en 12 uur op terrein van gemeente,:? ken. achter het gemeen» huis te Hoeven. Bij beschikking v?jé. Kantonrechter te ,J burg van 9 oktober is aan Edo Zijl, w°® te Oost-Souburg, ?®"VJ te Vlissingen aan ae wijk singel no. J lichting verleend «jj-A uitoefenen van een J van kleinhandel in j melkprodukten en J verwante artikelen ontvangst van de sJS beschikking over de komsten daaruit en verder tot een goede oefening van dit p noodzakelijk is, een f der In de ruimste des woords, doch me achtneming van mi paalde bij artikel 235, I van het Burgerlijk boek. j Middelburg, 15 okto^ M. L. van Dtfk®» I gerech t sdeu rwaari^ Op 11 oktober 1971 sj ten kantore van Handelsregister van Kamer van Koopt™? en Fabrieken te Bre» nedergelegd. de notula van de buitengewo® vergadering van deelhouders van bovffi' genoemde besloten nootschap met bepö®1 aansprakelijkheid, f II houden te Breda op 1 september 1974, hou dende onder meer t® besluit tot statuten* ziging en verminder» van het maatschapP» lijk, geplaatst en S» stort kapitaal, welke w- derlegging is geschi® overeenkomstig het paalde in artikel 5i j juncto 41 d van o" Wetboek van Koopl* del. Het Bestuif-

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11