'OREN „Kankerbestrijding met medicijnen in Nederland achterop" EHRLICHMAN KEERT ZICH TEGEN NIXON Kissinger kan verder met vredespogingen iiii ENGELAND WIL SNEL EEG-TOP (SöL Bloedvete Strak regiem in nieuwe Pompekliniek I tere!T/a 250.000 GULDEN aanbieding' Dassault blijft bij eerdere verklaring AAIM PRIJZEN •dtze lemen de wereld 5 zien hoe mooi ze Is chtig" zei de e prinses. De prins want ze was d.De koning zette it ;e werd meteen den" zei de „Nee hoor" zei if n." Buiten gekomen lij uit het zicht en opeens werd hei Isof er iemand op gii eer af" zei de prins ienf commentaar Duidelijke taal over abortus Politieke gevolgen binnenland buitenland i«-—■■■«aa Onderliggende vragen Wilde schutter meldt zich bij politie 0.- 10.- IITEITEN SLAGER'- I Markt 28 - Breda Minister Mavros afgetreden Uitnodiging een miljoen gulden aan prijzen fgsBsfa *sssm. Korter werken bij Poppel (aanstekers) Eis vier jaar in hasj sni okkelza ak met „Lammie" W.O.EEN ECHTE ALS HOOFDPRIJS IN HET j WOENSDAG 16 OKTOBER 1974 Een harde uitspraak. Dal lijkt op het eerste gezicht de zo juist verschenen bisschoppelijke verklaring over abortus provo cate, maar op ons komt deze brief toch anders over. De bis schoppen laten er weliswaar geen twijfel over bestaan, dat zij abortus in beginsel volstrekt afwijzen, doch door de verwijzing naar hun eerdere brief van 1971 geven zij aan alie betrokkenen ruimte om in noodgevallen te helpen dan wel geholpen te worden. In werkelijke noodgevallen dan wel te verstaan. Deze nieuwe brief van de bisschoppen is op de eerste plaats een scherpe veroordeling van de alle - remmen - los-mentaliteit, die tegenwoordig wel gepropageerd wordt. Een reactie ook op de vlucht uit eigen verantwoordelijkheid, op een gedevalueerd normbesef, waardoor de eerbied voor het leven, ook het onge borene, wezenskenmerk van christendom en humaniteit ver waterd dreigt te worden omdat velen niet meer in staat of be reid zijn onvoorziene lasten en ongemak te aanvaarden. Echte noodgevallen worden niet de woestijn ingestuurd Deze bisschoppelijke brief gaat tegen abortus uit gemakzucht. Het is tevens een pleidooi vóór de rechtsbescherming van het menselijk leven. Als die, zoals in de praktijk van vandaag, veelal aan de weerloze mens-in-wording wordt ontsouden dan, zo I waarschuwen de bisschoppen terecht, zal de waarde van het menselijk leven in het algemeen steeds verder devalueren. Kan deze bisschoppelijke brief ook voor niet-chrlstenen een krachtige steun zijn bij het zoeken naar een gewetens vblle meningsvorming door hedendaagse problemen (ook an dere dan abortus) de brief kan ook verstrekkende politieke ge volgen hebben. De abortuspraktijk van vandaag is, zoals bekend, in strijd met de thans bestaande wetgeving. Die wetgeving staat te lang reeds op de helling. Er ligt al een initiatief-ontwerp van de PvdA-Kamerleden Roethof en Lamberts ter tafel, dat abortus wil legaliseren. De KVP werkt nog aan een initiatief-voorstel, dat de huidige wettelijke bepalingen wat wil verruimen maar wel binnen de grenzen die de eerbied voor het leven stelt. Een eerdere poging daartoe van de KVP-ministers Van Agt en Stuyt is vooralsnog mislukt. i De brief van de bisschoppen spreekt zonder enige twijfel het onaanvaardbaar uit over het voorstel Roethof-Lamberts, een voorstel waarvoor op het Binnenhof een meerderheid te vinden leek. Die bisschoppelijke afwijzing bindt, zo komt het ons voor, ministers en politici, die lid zijn van een Katholieke Volkspartij. En dat zou met name Prof. Van Agt in een bijzonder moeilijke positie kunnen brengen. Want hij zal de wet, die voort kan ko- Jmen uit het voorstel Lamberts-Roethof moeten contrasiqneren of, indien hij daartoe niet bereid is, dienen af te treden. En dat zou shet einde betekenen van het kabinet-Den Uyl. at zijn de kansen van het voorstel, waaraan de KVP werkt? Uitgaande van de noodgevallen, waarnaar ook de bis- oppen verwijzen en de moreel en medisch te verdedigen in terpretatieverschillen terzake zal een KVP-voorstel inzake abor- is ruimer geformuleerd moeten en kunnen zijn dan de huidige 'ettelijke regeling. Die marges zijn echter beperkt. De KVP staat dus voor een zeer moeilijke opgave. De abor- iskwestie is voor haai niet alleen een politieke affaire maar ook gewetenszaak. Zij zal hier op eigen kracht uit moeten zien je komen, want van het episcopaat is niet te verwachten, dat het ixact zal aangeven waar de grenzen van een ruimere abortus- leling mogen liggen. De bisschoppen Gijsen en Simonis staan M(nog) minder ruimte toe dan de overige bisschoppen. Er wachten ons in de komende maanden ongetwijfeld ver hitte discussies over gewetensvrijheid, „baas-in-eigen-buik" jMheorieen en verdraagzaamheid. Daarbij zal echter meer op het »pel staan dan het voortbestaan van de KVP of het kabinet Den Uyl. In wezen gaat het hier om de vraag: waar gaan wij met onze samenleving heen? Wat zijn nog onze normen en wat fiog de waarden, waarin wij geloven of die wij tenminste res- ■ecteren? waar te zijn zo'n an imitatie nappa in warme "bont"-kraag ;evoerd. Imet polyester pantalon, mooi i met gladde band landige ticketzakjes. ;(Van een onzer verslaggevers) VENRAY Een 44-jarige mwoner van Venray die baandag een ambtenaar van sociale zaken in de lies heeft geschoten is dinsdagmorgen eigen beweging naar de folitie gestapt om zich te mel- LiHij trok zich na zijn optre den terug in zijn woning met de mededeling, diat hij tot ie dere daad in staat was. De politie omsingelde het huis en wist hem maandagavond laat te bewegen zijn pistool af te geven. De man, die in geldnood verkeerde eiste maandag bij Mciale zaken een bedrag van f 5.000.-. Hij trok daarbij een pistool en verwondde twee ambtenaren, een met een ampschot, de ander met een t in de lies. De kogel is tódels in een ziekenhuis 'ïjderd. f 5,&l f 2> f 2,51 f i;i f 5BIEF 1DERSTAART (SPEK fRECöTE ■[PARIJS (AFP) De Fran se vliegtuigfabriek Marcel Dassault Breguet heeft dins dag in Parijs meegedeeld dat 2e niets heeft toe te voegen aan een vorige week diondei dag uitgegeven communiqui ..de lastercampagne ia ■Nederland"' tegen Dassault- De fabriek liet dit weten in .antwoord op vragen over nieu we berichten uit Nederland ^er pogingen van Dassault i door steekpenningen Ne- rlandse parlementariërs te invloeden. Zo zou het ka- «ferlid Dankert niet minder dan anderhalf miljoen gulden Sfjn geboden door Pierre Franco!3, algemeen secretaris van Dassault- (Van onze redactie buitenland) ATHENE De Griekse mi nister van Buitenlandse Zaken en vice-premier, George Ma vros, is dinsdag op verzoek van zijn partij uit de regering Karamanlis getreden. Zijn partij „de Unie van het Cen trum," waarbij zich de groepe ring „Nieuwe krachten" heeft aangesloten, had Mavros daar om verzocht opdat de partij bij de algemene verkiezingen van 17 november niet al te zeer geïdentificeerd zal wor den met de regering-Karaman- lis. (Van onze redactie binnenland) RIJSWIJK In Nederland bestaat een duidelijke achter stand bij de bestrijding van verschillende soorten kanker met medicijnen. De achter stand bestaat zowel op het ge bied van het experimenteel onderzoek als in de opleiding van artsen. Ook de best moge lijke toepassing van deze stof fen bij patiënten is nog niet bereikt. Daarvoor is nodig dat de behandeling wordt gecen traliseerd in ziekenhuizen, waar in de toepassing van de ze stoffen gespecialiseerde art sen hun volle werktijd aan de behandeling van kankerpatiën ten geven, dit in nauwe sa menwerking met andere des kundigen op het gebied van kankerbestrijding, zoals chi rurgen en bestralingsartsen. Deze opmerkingen heeft prof. dr. D. W. van Bekkum, hoogleraar radiobiologie en di recteur van het Radiobiolo gisch Instituut van TNO in Rijswijk dinsdag gemaakt naar aanleiding van een confe rentie, over genoemde genees middelen die gisteren en van daag In het instituut is gehou den. De betreffende stoffen, che- mo-therapeutica genaamd, hebben het al mogelijk ge maakt een vrij zeldzaam voor komende maar dodelijk verlo pende vorm van kanker als leukemie bij kinderen zodanig aan te pakken dat het gene zingspercentage tot boven 40 pet. is gestegen. Volgens prof. van Bekkum ontbreekt er in Nederland een soort nationale directie voor het kankeronderzoek, waar centraal wordt uitgemaakt wat voor onderzoek noodzakelijk is en hoeveel daarvoor beschik baar ls. In Nederland bestaat, evenals in andere Westeurope- se landen, weliswaar een par ticulier fonds dat zich met de kankerbestrijding bezighoudt (het Koningin Wilhelmina Fonds), maar zo'n organisatie kan minder doen dan gewenst ls. Tenslotte deed prof. van Bek kum mededeling over een stof die in de Verenigde Sta ten uitvoerig is uitgeprobeerd en waarvan gebleken is dat deze de terugkeer van borst kanker bij vrouwen sterk ver mindert. Ook na de noodzake lijke chirurgische ingreep komt het veel voor dat de ziekte na een aantal jaren te rugkeert. Dit terugkeren blijkt nu beter te kunnen worden onderdrukt. Hiermee is volgens prof. van Bekkum voor de eerste maal een medicijn bekend dat bruik baar is bij het onderdrukken van 'n veel voorkomende vorm van kanker. Tot nu toe waren de chemo-therapeutica het best toepasbaar bij zeldzame vormen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON John Ehrlichman heeft dinsdag bij monde van zijn advocaat ex- president Nixon er van be schuldigd, dat deze hem heeft „bedrogen, misleid en gebruikt om zijn eigen activiteit te ver doezelen en zijn huid te red den" Dit gebeurde in het pro ces in Washington waar Ehr lichman met vier andere voor malige medewerkers van Nixon terechtstaat op beschul diging van het in de doofpot stoppen van het Watergate- schandaal. In de ruim twee jaar sinds de inbraak in het hoofdkwar tier van de democratische par tij aan het licht kwam, had Ehrlichman (49) nooit een kwaad woord gezegd over zijn voormalige chef. (Van onze redactie buitenland) RABAT/MAROKKO Henry Kissinger de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, is gistermiddag in Washington teruggekeerd na zijn zevendaagse reis door het Midden-Oosten en Noord-Afrika. Zijn laatste gesprek had Kissinger in Rabat in Marokko met koning Hassan. De Amerikaanse minister heeft zijn achtste reis naar het Midden-Oosten in een jaar af gesloten in het vertrouwen dat hij de Arabieren en de Israë liërs dichter bij onderhande lingen heeft gebracht en de prijs van ruwe olie dichter bij een verlaging. Kissinger heeft de leiders van Israël, Egypte, Syrië, Jor danië' Algerije en Marokko toegezegd, diait hij in november terugkeert voor het op gang brenigen van de volgende fa se. Onverwachte successen boekte Kissinger tijdens zijn reis op het gebied van de olieprijzen Koning Feisa-1 van Saoedi-Arabië toonde zich be reid mee te werken aan het vaststellen van stabiele en eventueel lagere olieprijzen. Deze toezeggingen van Saoe- di-Arabie kwamen nadat Kis singer haid meegedeeld dat hij met Israël overeenstemming had bere ikt over principes en procedures voor de volgende ontwikkelingsfase. Kissinger heeft overigens niet in het openbaar gezegd over welke principes en procedures het ging. ln de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft Nederland zich van stemming onthouden toen het ging om de vraag of de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie uitgenodigd moet worden. De uitnodiging is volgens Neder land in strijd met de geldende praktijk dat alleen vertegen woordigers van regeringen het woord kunnen voeren- Israël heeft gisteren meege deeld dat de VN-resolutie waarin de Palestijnen worden uitgenodigd deel te nemen aan het debait in de Verenigide Naties (volgende maand) on wettig was en er toe bijdraagt de stappen om tot vrede in het Midden-Oosten te komen te verstoren. De Russische leider Brezn- jev gaat in de loop van janu ari naar Caïro voor een top conferentie met president Sa- dat van Egypte- De Egyptische minister van buitenlandse za ken, Fahmi is momenteel ir Moskou om de conferentie voor te bereiden, die tot doel heeft de gespannen betrekkin gen tussen Egypte en Rusland te verbeteren. (ADVERTENTIE) - Ti 'i «W 'i JEHSSgTV 'V/ t; Elke week een PEUGEOT te winnen in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven" in deze krant. Deze week een Peugeot 104 t.w.v. 9.500.-, aangeboden door Gebr. Nefkens NV, Utrecht. PUZZEL MEE! UTRECHT Aanstekerfa- briek van Poppel in Assen gaat werktijdverkorting aan vragen voor de circa 180 man personeel. De maatregel houdt verband met afzetmoeilijkhe- den in de VS, een belangrijke afnemer van het bedrijf. Ondanks de groeiende markt in Europa zal men tot deze tijdelijke maatregel moeten overgaan, aldus een medede ling van de directie. Over de vooruitzichten van het bedrijf zijn de vakbonden nogal som ber gestemd. Zij achten de kans groot dat er nog verdergaande maatregelen dan arbeidstijd verkorting ziullen moeten wor den genomen om het bedrijf uit de moeilijkheden te ha len. LUXEMBURG (ANP) De Britse minister van buiten landse zaken, James Callag- han, heeft zich gisteren in Luxemburg onomwonden uit gesproken voor een Europese topconferentie aan het eind van dit jaar. Op die top moet over de Britse positie in de EEG worden gesproken, zodat daarover in het voorjaar de conclusies gereed liggen. Cal- laghan zei verder dat er nu haast gemaakt moet worden met wat hij nog steeds „de heronderhandelingen" noem de. We hebben nu een regering die voldoende stabiliteit heeft om de komende vier jaar te kunnen volmaken. Labour zet door met wat het het Britse volk beloofd heeft, namelijk dat het zich binnen een maand of twaalf kan uitspreken over het Britse lidmaatschap, aldus Callaghan. De onzekerheid over de houding van Engeland ten op zichte van Europa is dus ge bleven. Gisteren is er binnen de Europese Gemeenschap nog een conflictpunt bijgekomen. Het strikt vertrouwelijk ge sprek over energie van de Eu ropese ministers van buiten landse zaken, is uitgelopen op een scherpe confrontatie van het Franse standpunt met dat van de andere landen, België aan het hoofd. Het belangrijkste punt van het conflict is de vraag van de verenigbaarheid van de ener- giepolitiek van de gemeen schap met de werkzaamheden in de door twaalf landen ge vormde energiecoördinatie groep, beter bekend als de Groep van Washington. Frankrijk, dat altijd gewei gerd heeft aan de werkzaam heden van de groep van 12 mee te doen, stelde zich giste ren op het standpunt, dat het werk van de 12 een eigen energiebeleid van de EFG ver hindert. De groep van 12 heeft enke le weken geleden de overeen stemming bereikt over een programma voor energiebespa ring en een programma voor onderlinge noodhulp in geval van nieuwe oüeschaarste. De Europese ministerraad is akkoord eegaan met een sche ma, volgens welk de Euronese Commissie handelsbesprekin gen kan beginnen met de Oosthlok-landen. De 18-jarige Heidi Odette Scherzinger toont de raket motorfiets, waarmee zij vol gend jaar over het ravijn van de rivier Snake wil „springen". Heidi, die de af gelopen zomer met een di ploma de middelbare school verliet en drie weken als go- go-danseres werkte, kreeg van promotor Tim Shields de aanbieding waaghals te worden. (ADVERTENTIE) f V Ze zijn er weer Originele SCHIPPERS TRUIEN in zwart 'olauw-bruin nu 29,95 Breda Roosendaal Goes Tilburg - Bergen op Zoom- Ehrlichmans advocaat, Willi am Frates, zei tot de 12 leden van de jury dat Nixon, hoewel hij het hele verhaal van Wa ter-gate kende, dit steeds ver borgen had gehouden voor Ehrlichman. Vorig jaar had hij zijn raadsman gedwongen af te treden. In een gesprek met Ehrlichman in Camp David had Nixon gezegd: „John, jij bent mijn geweten geweest. Als ik maar naar jouw raad had geluisterd, zouden wij ons nu niet in deze situatie bevin den". Volgens Frates zijn er bewijzen dat Ehrlichman her haaldelijk gepoogd heeft volle dige opheldering te krijgen omtrent de feiten. De hoofdza kelijk uit vrouwen en negers bestaande jury verzekerde hij dat uit de op de band opgeno men gesprekken in het Witte Huis zou blijken dat Ehrlich man was misleid. „Nixon heeft iedereen bedrogen"- al dus Frates. Rechter John Sirica heeft dinsdag bepaald dat er morgen een hoorzitting zal worden ge houden over de vraag, of ex- president Nixon al dan niet gedwongen zal worden als ge tuige te verschijnen. Nixon is al gedagvaard, maar heeft zoals bekend laten weten dat hij met het oog op zijn gezondheidstoestand niet naar Washington kan komen. De voornaamste organisator van de Watergate-inbraak G. Gordon Liddy, is dinsdag te gen betaling van een borgsom van 5.000 dollar op vrije voe ten gesteld. Liddy heeft bijna 21 maanden in de gevangenis doorgebracht. In eerste instan tie werd hij veroordeeld tot een straf van tenminste i jaar en acht maanden- ALKMAAR (ANP) -- De officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar, mr. A.- N.A. Jozephus Jitta, heeft te gen de twee hoofdverdachten in de zaak van de smokkel van 3.200 kilo hasjiesj met de kotter „Lammie" een gevan genisstraf geëist van vier jaar. (Vervolg van pag. 5) De vechtpartij duurde niet lang. Heini was te sterk en gooide zijn tegenstander over de motorkap van diens auto. Toen greep Jan de de revolver en schoot. Eerst omlaag in Heini's bil. Volgens Jan liep Heini weg in de richting van zijn eigen auto. „Ik was doodsbang dat hij ook een wa pen zou pakken en schoot weer", aldus Jan. „Ik ben van ouds woonwagenbewoner en ik weet hoe het op de kampen toe gaat". Heini, als gevolg van de treffer in zijn hoofd iets doof aan zijn linkeroor, wilde niet ingaan op de suggestie van de president om het maar bij de ze rechtszaak te laten. „We hebben voor de zitting een leuk gesprek gehad en hebben besloten dat we het op de vuist gaan uitvechten, dan kan er nooit een dooie vallen". Vanaf de publieke tribune, waar de beide families onder toezicht van vier parketwach ters in burger de zaak volg den, kwam een instemmend gemurmel. In zijn requisitoir zei mr. Abspoel dat de gebeurtenissen in deze zaak geen ongewoon patroon hadden gevormd in het Amerika van voor 1860. „Een overval op een kamp, een ontvoering van een kind en een duel een gegeven voor een film". Hij erkende ook dat er groeperingen zijn, die in hun besloten kring an dere opvattingen hebben over recht dan daarbuiten. „Maar u als Nederlandse rechter kunt deze inbreuken op de openba re orde niet tolereren omdat ze in deze tijd niet meer pas sen". Een eventueel beroep op noodweer (dat werd inderdaad door de verdediger later ge daan) wees mr. Abspoel van de hand. Hij vroeg negen maanden met aftrek. De recht bank zal op 29 oktober uit spraak doen. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN „In dat praat stuk heb ik alles zo zwart-wit gesteld om een discussie uit te lokken. Het ls bepaald niet een definitief stuk. Patiënten en stafleden krijgen volgende week de gelegenheid hun be zwaren in te brengen en het zal wel betekenen dat de scherpe kantjes eraf moeten", aldus drs A. Hustinx, psychia trisch adviseur van minister van justitie Van Agt. Hustinx staat op de nominatie om waarnemend-directeur van de Pompekliniek in Nijmegen te worden. Zijn beslissing valt nog deze maand, maar zal me de afhangen van de reactie vain staf en patiënten. Duidelijk is in ieder geval dat tiet zwaartepunt van de discussie momenteel ligt op het vlak van terugdraaien naar het zware regiem van voorheen. Hustinx maakte gistermiddag tijdens een persconferentie duidelijk dat er een strakke leiding moet komen die hiër archisch geordend is. Verder werd duidelijk dat de nieuwe Pompekliniek een medisch model zal dragen. Dat bete kent dat het vrij in- en uit gaan van patiënten in de toe komst vrijwel onmogelijk zal zijn. Men dient in het bezit te zijn met een briefje met daar op „medische indicatie". Dat geldt dan de mensen die niet wegens tbr worden geplaatst. OPTIMAAL Van de huidige patiënten, onge veer veertig, zal de helft niet meer te handhaven zijn in het door Hustinx gedachte kader. Voor hen zal naar andere mo gelij Kheden buiten de kliniek moeten worden uitgekeken. De toekomstige Pompekliniek „nieuwe stijl" zal ongeveer 40 „Justitie Patiënten" her bergen en een ongeveer gelijk aantal uit de osyehisch-sociale sector. De kliniek heeft een capaciteit van ongeveer tachtig patiënten en men wil in de nieuwe formule deze capaci teit optimaal benut zien. A M J V? Eigenlijk vind ik het hele maal niet zo'n gek idee van dat winkelpersoneel om zater dagmiddag vrij te willen heb ben. Kunnen zij tenminste ook eens boodschappen doen. Kijk, protesteren tegen Luns en tegen de NAVO, dat is tot daaraan toe, maar schimp scheuten, nee. En vechten, nee. Kijk, die dingen moet je mijns inziens bepaaldelijk ge nuanceerd zien: een vuist ma ken? Dan zeg ik ja. Op de vuist gaan. nee, zeg ik dan. Met de vuist op tafel? Op nieuw ja. Maar ik moet wel zeggen, de secretaris-generaal kan te- mand wel het bloed onder de nagels vandaan halen. En daar weet Vredeling van mee te praten. Zijn er twee artsen aan het golfen, u weet wel: golf spe len- Zegt de een, sorry, maar ik moet even naar huis bellen. O.K. zegt de ander, maar schiet wel op, hoor. Na een kwartier is de ene nog niet terug en de ander gaat hem opzoeken. Vindt hij hem wan hopig bij de telefoon: Moet je horen, zeg. Elke keer als ik naar huis bel, krijg ik een vent aan de telefoon die zegt dat ik niet thuis ben. En dan heeft het wekelijks verschijnend Elsevier Magazin, zo merkt een van onze spitse collega's op, bij gelegenheid van het zilveren jubileum van de DDR een muzikale sprong over de muur gemaakt. Op pag. 97 van de jongste uitgave staat dat de eden van trouw uit het volk in ontvangst wer den genomen door de kamera den Breznjev en Honneger. Wie Breznjev is, moet u we ten, wie Honmegger is kunt u niet weten Bedoeld is ofwel de Franse componist Arthur Honnegger, ofwel de Oostduit- se partijleider Erich Honec- ker- Goed, Ik ben dus weg, an ders zit ik de reclame im de weg MERIJN (ADVERTENTIE) Alles wat je moet weten om te winnen staat op de Blo-tex verpakkingen en in de Radio-en Televisiebladen van deze week: AVRO/Televfzierpag. 16/32 Studio pag. 66 NCRV gids pag. 70 VARA gids pag. 20-21 Troskompas pag. 184-185 CS T

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9