itplain and :past Zeeland bereidt ambtenaar oor op pensioen lus ik™ ADDY KREEG VIER BANDEN zeeuws Waaêce/c Vijftienjarigen op weg helpen naar een bewuster leven „Op visite" an Lanschot. NVV-ZEELAND IN JAARVERSLAG Sociale werkvoorziening herbezien hij N.S.M. Axeler Ambacht verbetert waterlopen SAMENWERKINGSPROJECT IN MIDDELBURG Afgewezen Teleurgesteld Toneel stad streek HMi trie gewonden fc.J.L. uit Clinge, J. v.d.B. |n L. van H. beiden uit Sluis kil. waren in de Nitraatafde- jing bezig met het demonteren fan een flens van een nitraat- lomp, toen, mogelijk door het tiet volledig in acht nemen Jan de veiligheidsvoorschrif- ïn, de pomp even in werking Jing en er een hoeveelheid vloeibare nitraatoplossing van graden Celsius ontsnapte, ee van hen kregen de [vloeistof op hun handen en noesten er behandeling in het Bisabethziekenhuis worden ■genomen, waarna zij naar his konden gaan. L„ die ^Jandwonden aan bovenbeen en enkel opliep werd na de ferste behandeling in het Eli-1 abethziekenhuig overgebracht paar het Hulster ziekenhuis. ÏRGADERING VAN CBTB Puzzelactie Geven voor Leven anschot ANïïlir ■mj|lllfniiril finder koud Wim Hendriks betrokken bij ongeluk Vragen over Oosterschelde door NETTY VAN ZALINGE F WOENSDAG 16 OKTOBER 1974 sr verslaggevers) Het op 1 oktober verschep Niklaas-Lokeren, waarin door j i het land van Waas een beey oekorast, vertoont voor vele J lunten. Er staat echter tegenot» n door actiegroepen en de bev« niet meer rijn opgenomen in over te laten verdwijnen. Oil die plaats is „vuile" industtjl gepland. Het gemeentebest.;., van deze gemeente heeft tejj deze gang van zaken in® dels protest aangetekend. gemeenten hebben ongev» een maand de tijd gekre» om bezwaren in te Naast de kwestie-Doel hi*J de communale tot veler te'i„; stelling vastgehouden aan plannen vpor de aanleg van'L zogenaamde „Antwerpse riafl door Oost-Waasland. De ring geprojecteerd van de exprtt wog ten zaïidwesten van Kali langs Beveren, Haasdonk gebied van de Barbierbeti naar de Schelde en maakt v Hemiksem een grote rond de Antwerpse agglo®® tie. Gesteld kan worden dat t dit laatste plan doorgq vindt, bij Kruisbeke het c tuurpark Schel deland daarin de Barbierbeek, verdwijnen. Ook het natuurpi radijs de Bazelbrpeckpolo. zal het in dat geval moets ontgelden. Het is niet allee de ring (snelweg) die inbrei maakt op de huidige laai schapssituatie, ook de voorst ne vijftig meter hoge Scheldt brug met de lange toegi wegen betekent een voor het landschap. Door t genstanders van de Antwerp ring wordt gesteld dat in pla van het aanleggen van ringweg kan volstaan words met de verbreding van „Krijgsbaan" bij Zwijndrechtl In Waaslandse kringen men het afstappen van plan om tussen Rodenhui* en Temse een kanaal te ven, als positief. In het !-| westplan wordt ook geen ding meer gemaakt van snelweg Lokeren-MoerbebJ een project waartegen tallo; zich verzet hebben. Daarn wil men niet meer over tot de verdubbeling van snelweg Sint Niklaas dermonde Temse. kiest voor een paar kilpir omrijden, waarmee voorkomen dat grote scha wordt aangebracht aan land schap, woonkernen en het tr| drijfsieven. Gelukkig is In het Waasland tenslotte het handhaven van het nat»'; gebied „de Stropers" Hulst en Kemzeke. (ADVERTENTIE) lat u voorlopig niet nodig zetten, maar er altijd direkt ,7 g mogelijke rente maken? schot voor u een aan- rvorm, de Spaar-Trouw Trouw Boekje. daarover is 8% per jaar. altijd elk gewenst bedrag n 1 van het opgenomen te natuurlijk lager, maar u basisrente van 41/2%. era is niefc voor iedereen geschikt; geld een tijd kan laten staan. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Drie werkne- ners van de Nederlandse [Stikstof Mij. n.v. te Sluiskil ebben gistermorgen om onge veer 9.00 uur tijdens hun erk brandwonden opgelo- (Van een onzer verslaggevers) GOES De C.B.T.B.-West- federland houdt een buitenge wone ledenvergadering op Vijdag 18 oktober in de Frins van Oranje te Goes. De verga- ering begint orn 19.uur. ijdens deze buitengewone denvergadering zal de huidi- situatie in land- en tuin- puw aan de orde komen. Er worden gesproken over de febeurtenissen in de afgelopen Wriode en er zal een balans orden opgemaakt van de ge- bmen maatregelen. Ook zal fet gevoerde beleid van de C.B.T.B. aan de orde worden steld en zal de mening van leden worden gevraagd per het toekomstige .beleid; et name welke houding men Dl tegenover harde acties en lit optreden van actiegroepen De problemen zullen in een leiding door voorzitter G.J. de Jager behandeld worden, Een uitgebreid foruim zal vra gen beantwoorden. 99 99 ikiers Roosendaal, Rotterdam, Tflbarg, Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag orn 18 00 uur; Plaatselijk regen en Vooral 's nachts minder koud. eer wruitzichten in cijfers over Nederland. Voor donderdag aantal uren zon 0 tot 5. Min- temp-: om- fceeks 5 graden. Max. temp.: Instreek 11 graden. Kans op een droge periode van mim- *ens 12 uur95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: «procent ■Voor vrijdag: aantal uren |f»m 0 tot 5. Min- temp.: om streeks 7 graden. Max. temp.: ^Hbstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent Kaïns op een geheel droog etmaal: 50 procent v alerslanden De waterhoogten van dinsdag ®?rgi»n, meegedeeld door ffikswaterstaat: (Den Haag Konstamz 325 rein 2. Rheinfelden 237 min 6, Sjittersdorf 405 plus 5, Maxau *62 plus 2, Plochingen 140 plus 5, Mannheim 283 min 10, Sten bach 123 min. 3, Mainz 286 min 8, Bingen 164 min 6, Kaul, 207 min 6, Trier 320 rein 9, Koblenz 236 plus 18, Keulen 211 min 18, Ruhrort 376 min 18 Lobith 1011 plus 7, Pannerdense Kop 978 plus J, Nijmegen 810 plus 8, IJssel- kop 884 plus 5, Eefde IJssel 420 plus 8, Deventer 295 plus Monsin 5464 min 8, Borg haren 3041 min 16, Belfelt 1218 Plus 17, Grave beneden de sluis 527 plus 24. ïoogwater regen, donderdag 17 okt. ■dn op Zoom 4.40 16.55 ■answeert 3.44 en 16.01 «erneuzen 3 05 en 15.24 vtissingen 2 34 en 14 52 Ptoeldinge 4-30 en 16.45 (Van onze correspondente) AXEL Addy Heerespink, een I7-jarige Axelse schone, is met één van de hoofdprij zen in de puzzelactie „Geven voor Leven" gaan strijken. Hoewel de prijs van 4 auto banden, die Addy had gewon nen, niet direct iets is, waar een nogn meisje nu al jaren lang van droomt, was ze toch erg blij en verrast. Het was namelijk de allereerste keer, dat Addy op deze wijze mee deed aan een puzzelactie. Hot was ook de eerste keer, dat zo'n hoofdprijs in het ver- sohijningsgebied van De Stem viel. Gistermorgen kwam de heer J. Twigt, ddstrictsverte- genwoordiger van Continental Rubber B.V. helemaal vanuit Capelie aan de IJssel naar Axel om de vier autobanden (die door Continental ter be schikking waren gesteld) per soonlijk aan Addy te overhan digen. Dat was een feestelijk gebeuren bij de familie Heere spink aan ie Emmastraat 22- Addy, die doordat ze weekend dienst had gehad, nu een dag je vrij van haar werk in het bejaardencentrum Lindenhof in Zuiddorpe was, was het onbe twiste feestvarken rond de koffietafel „Bij de derde puzzel ben ik pas begonnen om mee te doen", vertelde ze, „het was ook de eerste keer, dat ik echt iets instuurde- En hup, meteen raak. Ik was stomverbaasd, want ik had er helemaal niet op gerekend. Ik weet zelfs niet meer wat ik heb inge vuld en de slagzin ben ik ook helemaal vergeten. Maar ik ga nu toch wel vaker meedoen met dergelijke puzzels", zei Addy en bekende, dat ze ei genlijk dol ls op puzzelen en ook wel eens puzzelboekjes koopt. Addy had de puzzel op de na-am van haar ouders inge stuurd. „Maar", zei haar vader (buschauffeur bij de Z.V-T.M.) trots, „zij heeft 'm Ingevuld, dus heeft ze ook recht op de prijs". Maar wat moet Addy met 4 autobanden (maat VW.-kever) doen, ze alleen maar een brommer heeft? „Ik ga proberen, of ik ze kan verkopen", zei Addy, „van mijn ouders mag ik het geld dat ik er voor krijg zelf houden. Ze zijn bruto zo'n 550,- waard. Ik ben al heel lang dol op een echt leren jasje, maar die zijn nogal duur. Nu ben ik eindelijk in staat om er één te kopen". (Van een onzer verslaggevers) TERNEÜZEN Het water schap Axeler Ambacht heefl het plan om een groot aantal waterlopen, sloten te gaan verbeteren, zodat een betere controle over 't water verkre gen wordt. Het gaat hier om werken in de buurt van Zaamslag en Othene. De plan nen komen ter sprake op de eerstvolgende vergadering van het waterschap op donderdag 17 oktober in „De Halle" te Axel. De aanvang van deze al gemene vergadering is 14.30 uur. Enkele polders waar verbe teringen te verwachten zijn, zijn achtereenvolgens: de pol ders Zaamslag, Van Lyndeti, Aan en Genderdijke, Willem III en een gedeelte van de Groot-Huissenpolder. Verder zullen nog werken worden uit gevoerd in de omgeving van de buurtschap de Griete. De bestaande tracés van de sloten en waterlopen zullen zoveel mogelijk worden gehand- naafd. Direct na de vergadering zal een vergadering worden ge- rtouden van de Dijkraad van de zogeheten calamiteuze pol ders, dit zijn een aantal pol ders ten noorden van Zaams- slag. Tijdens deze bijeenkomst zal een beslissing worden ge nomen over een te verhogen dijkvak van tweeëntwintig honderd meter in de zeewe ring van de Eendragtpolder, De kosten van dit karwei wor den geraamd op een kleine zes en een half miljoen gulden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Ik ver wacht, dat de bedrijfsmaat schappelijke begeleiding van werknemers naar hun pensio nering toe gemeengoed gaat worden". Dat is de mening van de heer J. Bloemendaal, sinds juni als bedrijfsmaat schappelijk werker in dienst van de provincie Zeeland. In Nederland gebeurt het sinds een jaar of tien, dat bedrijven activiteiten ontplooien om ou dere werknemers voor te be reiden op de dag dat ze met pensioen gaan. Hoogovens is daarmee begonnen. Bij de pro vincie Zeeland is men dit jaar hiermee van start gegaan. „Drie jaar voordat men met pensioen gaat, beginnen we ermee", aldus de heer Bloe mendaal. Niet alleen de amb tenaren, maar ook hun, echtge- nptes worden erbij betrok ken. De begeleiding besta-at hier in, dat de problemen aan de orde gesteld worden die kun nen komen. „Over het alge meen denkt men, dat er- door het met pensioen gaat weinig of niets verandert. Men krijgt tijd om dingen te doen waar men nooit aan toe is gekomen. Vooral de echtgenote denkt dat er voor haar thuis niets verandert. De ervaring leert echter, dat met pensioen gaan dieper ingrijpt in het leven. Tijdig de bezinning op en het gesprek over de veranderende omstandigheden aan de orde stellen is het doel van de be geleiding". Voor dit doel werd dat jaar in het vormingscentrum Hede- nesse in Cadzand een speciale week georganiseerd. Oip kos ten van de provinciale werk gever en met extra ter be schikking gestelde vrije da gen. Vijftien echtparen en een ongehuwde namen aan deze week deel. Daaraan ging voor af een huisbezoek van de heer Bloemendaal en een introduc tiemiddag in de statenzaal, in Hedenesse kwamen door mid del van diverse inleiders aller hande zaken aan de orde. Li chamelijke veranderingen, voorzieningen voor bejaarde..: hoe werken ze en waar moet ik zijn, hoeveel pensioen krijg ik en wat staat me te doen als ik het daarmee niet kan stel len, als ik na mijn pensioen weer een baantje wil hebben wat zijn daarvan bijvoorbeeld de fiscale gevolgen. De week in Hedenesse vormde het begin van de be drijfsmaatschappelijke bege leiding naar dat moment van de 65 jaar. De indruk, die de heer Bloemendaal heeft gekre gen van de deelnemers, is er een van enthousiasme. „Men is blij dat men aan de week heeft deelgenomen. Tevoren vonden verschillenden het niet zo nodig". De verdere individuele be geleiding van de betrokkenen door de bedrijfsmaatschappe lijke werker moet nog op gan-e komen. Er zal nog een middag worden belegd waarop men de opgedane ervaringen in Hede nesse gat evalueren. (Van een onzer verslaggevers) BRASSCHAAT Op de E- 10 bij Brassohaat (Antwer pen) vond afgelopen maandag ochtend een ongeval plaats, waarbij Wim Hendriks, mede werker van „De Stem", zijn echtgenote en de heer J. Burm uit Hulst waren betrokken. De auto, waarin het drietal reed, werd van achteren aangereden door een Franse vrachtwagen combinatie. De personenauto werd flink beschadigd. De in zittenden kwamen met de schrik vrij. Wim Hendriks was op weg naar het acade misch ziekenhuis in Utrecht, waar hij gisteren een maag operatie heeft ondergaan. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND De statenleden Balkenende, Ever- sdijk e-i Everaert zijn het niet eens met een mogelijke ver traging in de afsluiting van de Oosterschelde. Zij hebben zich daarom met vraigen tot het college van Ge deputeerde Staten gericht waarin zij steller dat vertra ging in de afsluiting ook eer latere optimale beveiliging van de bevolking inhoud' Verder trekken zij de nood zaak van een derde kan a binnen de gemeente Renner? waal in twijfel en vragen inspraak voor de bevolking en voor de statenleden in ge noemde zaken. Moet het nu allemaal zo nodig, vragen sommige werkgevers zich af, als ze hun vijftienjarige werkne mers iedere week voor een tweedaagse scholing moe ten afstaan. En het zijn heus niet alleen de werk gevers, die zo reageren. Er zijn ook ouders genoeg, die de gedeeltelijke leerplicht voor hun kinderen niet zien zitten. Punder uit Kwadendamme kennen, schilder van beroep en deelnemer aan de derde klas van de streekschool. Jo ke van Loon uit Vlissingen, zestien jaar als vleesver- werkster werkzaam bij Al- bert Heijn, leerlinge aan het vormingscentrum. En drie vijftienjarigen, deelnemers 1 aan het samenwerkingspro- jekt. Het zijn Annette Meer man uit Middelburg, een meisje, dat als verkoopster in een boetiek werkt. Theo dora de Nooyer uit Vlissin- De vakbonden zijn de gro te ijveraars voor die partiële leerplicht. Die jongelui heb ben er recht op, zeggen ze. En het is onze plicht ze het mogelijk te maken, die aan vullende vorming- en vak opleiding te volgen en ze op die manier bewuster te ma ken van hun situatie, zodat ze betere vakmensen en be ter gemotiveerd worden. Een kind van 1516 jaar kan ook nog niet uitgeleerd zijn. Ook al vindt zijn omgeving van wel. Op 1 oktober is er in Mid delburg een samenwerkings- projekt gestart voor jongeren van vijftien jaar. Daar krij gen ze een gevarieerd pro gramma voorgeschoteld, waarin zowel aan de vakop leiding als aan de vorming aandacht wordt besteed. Je kunt dacht ik het best achter het hoe en waarom komen, als je met een stel letje jongelui gaat praten, die betrokken zijn bij één van de drie facetten van die één of tweedaagse leerplicht- programma's. Zo trof ik op het enige samenwerkingsproject in Zeeland, vier meisjes en een jongen aan, die best bereid waren te praten over wat zij van die tweedaagse leer plicht verwachten. Zo leerde ik de 17-jarige Peter de gen en Anita Parinussa uit Souburg, die beiden nog werkeloos zijn. Ze vertellen eerst iets over zichzelf, zodat u zelf een oordeel over ze kunt vormen. Peter heeft na de LTS ge probeerd om op de schilders vakschool te komen. „Ik werd afgewezen, daarom was ik blij met de mogelijkhe den, die de streekschool me bood, waar ik mijn opleiding kon vervolgen". Joke moest van haar vader en moeder op haar veertien de thuis komen helpen, moe der is al veertien jaar ziek. Omdat ze voor Joke geen cent uitbetaald kreeg als ge zinsverzorgster, werd beslo ten, dat ze dan maar in een winkel moest gaan werken. Haar hart trekt nog steeds naar de gezinsverzorging. Ze probeert ieder jaar weer toe gelaten te worden maar tot op heden wordt ze steeds aan het lijntje gehouden. Ze heeft een vaste vriend en is leidster bij de padvinderij Anette wilde zelf van school. „Ik wilde geld ver dienen. Die school zag ik niet zo zitten. Nu ik dan die twee dagen naar school moet. ben ik bang, dat ik ontslagen word, wamt mijn baas zegt, dat hij me nu niet meer kan aanhouden. Theodora geeft ruiterlijk toe, dat ze een donderstraal is geweest op de huishoud school. Als ze katekwaad uit haalde dan kreeg ze steevast het advies. Kind ga toch een baantje zoeken, dat op school zitten is toch niets voor jou. Nu een paar maanden later heeft ze spijt als haren op haar hoofd, dat ze toch die kinderopleiding niet is gaan volgen, maar ze mag niet meer terug komen op haar oude school. Anita schuift de schuld op de school. „Ze zei den dat ik mijn best niet deed, maar dat was wel zo. dan hoeft het voor mij alle maal niet meer". „Het groepje dat hier aan het woord is, blijkt eigenlijk wel representatief voor de jongelui, die deelnemen aan die opleiding. Bram Buys 28 jaar, projektleider van dit samenwerkingsprojekt zegt: De meeste van die jongeren zijn niet terecht gekomen waar ze aanvankelijk zelf gewild hadden. In wezen zijn ze nu al zo teleurgesteld in het leven. Moet je die dan voor hun hele leven loslaten. Een huis lever je toch ook helemaal kant en klaar af. Er kan wel eens oponthoud ont staan door de vorst of de regen, maar je levert het compleet af. Zijn jonge men sen dan minder waard dan bouwwerken? Op dit samen- werkings OTojekt willen we ze een stukje meer mens Ia- ten worden, we willen ze een stukje maatschappijaan passing bijbrengen en als het enigszins kan ze toch nog een bepaalde beroepskeuze te laten doen, zodat ze in hun verdere leven arbeid verrichten, waar ze nog een beetje lol aan beleven ook" zo zegt hij. In het begin bleek ieder een een beetje vreemd tegen het project aan te hikken. „Ze moeten leren luisteren naar elkaar, ze moeten pro béren die harde schil, die de buitenkant alleen maar be dekt af te leggen. Daarom hebben wij het opleidings pakket na samenspraak met de leerlingen samenge steld". Zo blijkt elektronica bij voorbeeld minder in de smaak te vallen, maar bijna iedereen is enthousiast over de EHBO-opleiding. De klas lokalen zijn klein gehou den, evenals de groepen. De opstelling van de tafels en stoelen is zo gekozen dat ze in een cirkel staan, zodat niemand aan de aandacht ontsnapt. Ook de sport krijgt veel aandacht. In de praktijk opleiding wordt niet star vastgehouden aan een voor opgesteld programma. Als een automonteur een moei lijk probleem heeft met een oud Fiatje van een vriend, dan kan de behandeling van zo'n probleem op dat mo ment veel belangrijker zijn. Op de eerste kennisma kingsdag hebben we de jon gelui een toneelstukje laten opvoeren onder de titel „De mislukte vijftig-jarige brui loft". In het begin durfden ze niet goed los te komen. Zoiets hadden ze nog nooit gedaan Je laat aan de bui tenwereld niet merken, dat je wel eens ergens meezit niet waar? Het resultaat na een poosje praten was zo verbluffend, dat de groeps leiders met stomme verba zing naar de prestaties van hun leerlingen hebben staan kijken. „Kijk", zegt Bram Buys, „maar als die jongelui nou thuis komen met het verhaal, dat ze een toneelstukkie ge speeld hebben, dan zeggen de ouders, ja, maar daar zit je toch niet voor op het sa menwerkingsprojekt. Maar dat is het nu juist wel", zegt Bram. „Samen proberen we efkaar op het pad van een bewust leven te zetten, waarin we steeds weer leren zelf een keuze te maken en de deur open te houden voor die ander. Dat willen we proberen op dit samenwer kingsprojekt. maar dan moe ten werkgevers en ouders ons ook de kans geven die deur eerst open te maken. NETTY VAN ZALINGE Eindredactie Rein van der Helm (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Naar de mening van het NVV-Zeeland is er voldoende reden voor een herbezinning op het instituut an de sociale werkvoorzie- ïing Dit staat te lezen in het aarverslag juli 1973-juli 1974. •74. He<t jaarverslag komt hierbij •g eens terujg op de kritiek, lie het afgelopen jaar werd eleverd op de sociale werk- aatsen en de emoties, welke ie kritiek loswoelde. In het :ort worden de punten van kritiek op een rijtje gezet Die geldt ten .eerste de beloning. Eind vorig ïaar verdiende 30 procent van de werknemers in de A-categorie in Zeeland aan basisloon plus prestatietoeslag minder dan het toen geldende minimumloon- Men kreeg wel een aanvulling tot het mini mumloon. Maar de vakbewe ging acht da* een veredelde vorm van bijstand- Dit iis on aanvaardbaar, omdat deze werknemers door hun handi cap een vrij grote inspanning moeten leveren, zo vindt men- Het jaarverslag merkt voor alle duidelijkheid op dat in deze situatie sindsdien duide lijk verbeteringen zijn opge treden. Andere punten van kritiek waren- dat de loons verhogingen voor de sociale werkvoorziening vaak te laat bekend werden- dat de econo mische aspecten wel belangrij ker werden geacht dan de so ciale, dat het arbeidsniveau vaak onder de capaciteiten lag, en dat het plaatsingsbe leid vaak aanvechtbaar was. Als algemene stellimgname komt nu in het jaarverslag naar voren, dat het voor ge handicapten een waardevolle zaak kan zijn te kunnen wer ken onder omstandigheden, die niet te zeer afwijken van de in het vrije bedrijf. Maar he. NVV vraagt zich af of in de huidige sociale werkplaat sen het accent niet teveel ligt op hei moeten produceren. En verder vraagt men zich af. of hei nog wel in deze tijd past dat gehandicapten moeten werken, terwijl vooi ruim 100.000 ni et-gehandicapten geen werk is Zou het niet juist zijn de groep gehandi capten desgewensi vrij te stél len van de plicht tot arbeid, /rangt NVV Zeeland.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3