tidels ik: geen ts Suikerbietencampagne gaat beter heli-personeel eist eiligheidsclausule Middenstandsbeleid is uit oude doos afkomstig PROTEST OP KRUISPUNT Syrië stelt reeks eisen akkoord voor Spanjaarden bij Philips blijven staken Meerjarenplan voor visserij op komst Man schiet op twee imbtenaren van sociale zaken Onregelmatigheden bij Brusselse bank binnenland 1 In PPD-versko j Grenspendel| belangrijk voor Z. Vlaanderen Hao getroffen hartaanval UITBRANDEN Eis doodstraf voor schutter in Seoel Biesheuvel na 76 weken in openbaar: T OLIE WATERGATE „Verdoezeling begon aan de top" Herzberg kreeg P.C. Hooftprijs Fanfani moet Italië nieuw kabinet geven LUNS: Energiecrisis gevaarlijk voor NAVO plaats" niet het groadj- van een gemeente, maatl een economische eenheij] als een leef- of handeb wordt bedoeld. Bovendier heeft nooit genoten wan de vn, len die de BeLgische vinig biedt voor wat betreft de wel sluitingsdag en de zon De rechtbank kon zich gingen mot het standpijp 1 het N-C.M. en Brugige geen aanspraak 1 maken op de status vajj plaats. Hierdoor zullen c, arenhuiizen in Brugge tvj de zomermaanden om uur dienen te sluiten, i hun kleinere, zelfst. broertjes. Met deze uit» zullen ook de Zeeuws-Vla gen die regelmatig in warenhuizen inkopen te doen, dus rekening 1 houden, anders staan ze> gesloten deuren- DINSDAG 15 OKTOBER 1974 DEN HAAG (ANP) Met de suikerbietencampagne gaat ^et nu in het afgelopen week einde het weer is opgeknapt, alweer een stuk beter. Deze Sampagne, in het noorden des .ands op 16 september en el- Sers in Nederland op 23 sep- -temter begonnen, heeft sinds t de laatste septemberweek gro- tevertaging ondervonden door Voortdurende regenval. In enkele oogstgebieden. zo- Limburg, Zeeuwsch-Vlaan- I deren en Walcheren, heeft het ok dit weekeinde nog flink erenend. Maar zondag kwam er toch droger weer en voor de Suiker Unie, verwerkster van ongeveer tweederde van de Nederlandse suikerbieten, is dat aanleiding tot de opti mistische verwachting dat men nu door de ergste proble men heen is. De bietenaanvoer is «log wel krap, doordat men bij het oog sten ook nu nog in een „mod- dertroep" moet werken, maar als het deze dagen goed weer blijft zal het toch wel lukken, bij de fabrieken wat bieten- voorraden te vormen. Van de zes fabrieken van de Suiker Unie werkten er giste ren alweer vijf op volle capa citeit. Alleen Sas van Gent bleef nog wat achter en draai de op 75 a 80 procent van de capaciteit. De Suiker Unie schat dat ze tot nu toe onge veer 20 pet van het haar toe vallende deel van de bieten- oogst heeft verwerkt. De achterstand in produktie valt dus eigenlijk nog wel wat mee: van de campagne buiten het noorden, waarvoor men twaalf weken had uitgetrok ken, zijn drie weken verstre ken. Volgens het oorsnronke- iijke plan zou de campagne voor 15 december moeten ein digen. De Suiker Unie heeft nu goede hoop dat men, als de omstandigheden een beetje gunstig blijven, nog wel voor Kerstmis klaar zai zijn. Een nachtvorstje hoeft niet fataal te zijn voor de bieten. Zware vorst zou wel schade kunnen veroorzaken. Voor een suiker tekort hoeft Nederland vol gens de Suiker Unie vooreerst niet bang te zijn en voor een uitzondelri ik grote prijsverho ging ook niet. (Van een onzer verslagger MIDDELBURG De pendel in Zeeuwsch-Vlai ren is een van de ond« pen, die in het jaarv 1973 van de Provinciale! nologische Dienst in Ze® bijzondere aandacht krijgt Directeur ir. R. AdriaL^ schrijft in zijn voorwoord! voor Zeeuwsch-Vlaanderen! tueel blijft in hoeverre i| tegratie van de arbeidar aan weerszijden van de? een oplossing zou zijn voa_ werkgelegenheidsprobleem! Het jaarverslag vermeld:! dit verband cijfers vanl PPD-onderzoek naar de gi pendel in die gebied. Di'l derzoek werd gehouae:J 1973. Gebleken is, datr Belgen in Zeeuwsch-V.az ren werken dan omgek Maar op langere termijJ zien is er sprake van f van de pendel naar Belgis J Aan het verschijnsel s# banisatie besteedt het M slag ook extra aandacht. 1 gens de PPD bestaat Qf| druk dat dit verschijnsej neemt. De vraag moet «I nog worden beantwoord! hoeverre dit verschijnsel f Zeeland in overeenstenj kan worden gebracht wénsen voor een zo mogelijke ontwikkeling j de provincie. Een derde punt ten waarbij het PPD-jaarv uitvoeriger stilstaat, is j| creatieve ontwikkeling. atie in Zeeland veel nogw, zo vraagt fl j zich af. Het jaarverslag dat de verdere ontw:.tfj van de verblijfsacconirn^ nabij bestaande natuur- B creatiegebieden in ctetoeT kritischer moet worden ken dan in het verleden. Van een onzer verslaggevers) ENRAY Twee ambtena- en van de afdeling sociale aken van de Venrayse ge- entesecretarie zijn gister morgen gewond geraakt bij en schietpartij in het kantoor an de dienst. Een volkomen overstuur Ijndc Venraynaar vuurde met Jen snor' pistool enkele scho en op de ambtenaren af. fcn ambtenaar liep een Bhampwond aan zijn kin op, In tweede werd door een ko keitje in zijn lies getroffen. In pet Venrayse ziekenhuis werd et kogeltje operatief verwij- lerd. Venraynaar die hel vuur- apen hanteerde wist na zijn ad te ontkomen. De betrok- [sn man vervoegde zich gis- nrmorgen bij de dienst sociale 'ken en eiste uitbetaling van In bedrag van 5.000 gulden. Ie dienstdoende ambtenaar |n deze eis niet inwilligen, arop een woordenwisseling ptstond. Fiteindelijk verliet üe man |roedend het kantoor. Enige ijd later stond hij echter plot- "ng weer in het kantoor van afdeling sociale zaken, dit- aal gewapend met een soort tooi. Onder bedreiging van pet vuurwapen en op instiga tie van burgemeester F. Schols vamen de ambtenaren ten slotte aan de eis van de man ïgemoet. [Toch ontstond een schermutse- waarbij de Venraynaar »n het vuurwapen gebruik aakte en twee ambtenaren erwoudde- Zonder in het be dt te zijn van het verlangde drag ging hij aan de haal. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Het Shell-personeel in Rijnmond eist van Shell dat er in de nieuwe cao een paragraaf wordt op genomen over veiligheid, gezondheid en milieu. De perso neelsleden verlangen hierover inspraak in het beleid van Shell. Ook wil men dat het bedrjjf openheid betracht en controle mogelijk maakt. I LONDEN (AP) Mao Tse Toeng, China's heerser sinds 31,1949, is einde september door een ernstige hartaanval getrof fen en niet langer in staat de areei ae Daily TelegraPh steren. I Het nieuws is afkomstig van Westerse zakenlieden die on- jngs in Peking waren en daar Volkomen onverwacht toegang ^jegen tot China's voornaam- sie leiders Omdat Shell weigert hierop In te gaan, zegt de heer P. Scheele, districtsbestuurder van de Industriebond NW» dat het personeel de bespre- kingsresuiltaten van de cao-on derhandelingen heeft afgewe ken. -,De mensen willen weten wat er allemaal gebeurt- Hoe schadelijk zijn de stoffen waarmee wordt gewerkt? Hoe effectief iis de beveiliging van de bedrijven?" aldus de heer Scheele. Dit werd bekend na de felle uitslaande brand in de rubber fabriek van Shell -N ederl and in Pernds, waarbij gisteren vier ernstig gewonden en acht licht gewonden vielen. De brand ontstond na een explo sie in dt buurt van een reac torvat, waar een lekkage was ontstaan. Het personeel zette onmiddellijk de installatie stop en vluchtte; een onplof- fing kon niet meer worden voorkomen- Volgens drs. E. Meinsma, di recteur van Shedl-Nederland Chemie, ligt de oorzaak niet in menselijk falen, maar .in een technisch mankement. „Het personeel heeft het enig juis te gedaan", aldus de heer Meinsma. Volgens Industrie bondsman Scheele zijn de in stallaties van Shell niet te weinig beVeiligd. .,Dit soort bedrijven behoort tot de best beveiligde van het hele land. Maar daar staat tegenover dat ze ook potentieel de gevaar lijkste zijn". um meerdere explosies Xe voorkomen, liet men de rub berfabriek geheel uitbranden, hetgeen gepaard ging met een enorme rookontwikkeling en een stroom klachten bij de Meld- en Regelkamer Rijn mond. Men raamt de schade aan de installatie op ongeveer tien miljoen gulden. Het zal zeker vijf maanden duren voordat de fabriek weer zal zijn opgebouwd. In deze fa briek werd per jaar 70.000 ton synthetische rubber geprodu ceerd. In totaal produceert Shell-Peinis 230.000 ton van dit rubber per jaar- De brand in de rubberla- briek is de zesde grote brand bij een (petro) chemisch be drijf in het Rijnmondgegied dit jaar. Op 25 januari woedde een felle brand in een reactor op de Esso-raffinaderij. Op 20 juni brak brand uit in een naftakraker van Shell- Pernis (vijf gewonden, 3 mil joen schade). Op 16 juli ont stond er een brand bij Oxira- ne- Op 6 september werd bij Esso een oven verwoest (scha de 4 miljoen) en op 23 sep tember werd er groot alarm gegeven voor een brand bij Akzo-Zoutchemie (schade: 7,5 miljoen). EINDHOVEN (ANP) Overleg tussen Philips-perso neeiszaken en een delegatie van de Spaanse werknemers heeft niet tot een oplossing geleid. De staking zal in Eind hoven onverminderd voortdu ren. Philips heeft inmiddels laten wefen, niet bereid te zijn de gestaakte uren uit te betalen- Tijdens het overleg gister middag kon wel overeenstem ming worden bereikt over de klacht met betrekking tot de schorsing van twee Spanjaai den. Deze klacht zal worden voorgelegd aan het college van beroep bij Philips. Vanmiddag zal het overleg tussen Philips en de 350 Spaanse stakers worden hervat. Dan zal onder meer worden gesproken over het leef- en werkklimaat van de Spanjaarden. SEOEL (REUTER) De openbare aanklager in Seoel heeft gisteren de doodstraf geëist tegen Moen Se-kwang, de uit Japan afkomstige Kore- aan, die terechtstaat wegens het doden van de echtgenote van president Park Tsjoeng- Hee van Zuid-Korea toen hij trachtte de president zelf te vermoorden in augustus van dit jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG ,,Het socia listisch middenstandsbeleid, dat PvdA-fractieleider Van Thijn wil, is armetierig en uit de oude versleten socialisti sche doos afkomstig. Het wil de centrale overheid een be slissende stem geven in zaken, die tot de verantwoordelijk heid van de ondernemer beho ren". „In een breed en principieel opgezet socialistisch betoog, dat hij onlangs in Nijmegen heeft gehouden, kiest de mi nister-president in ronde woorden voor zeer vergaande concentratie van economische macht in handen van de over heid. Hij koestert daarover geen „gerede twijfel" (CDA- rapport., red.)". Deze uitspraken, die er niet om liegen, kwamen gisteren uit de mond van ex-premier Biesheuvel, die 76 weken na zijn vertrek uit de politiek zijn stilzwijgen verbrak op het congres van het Christelijk Ondernemersverbond (NCOV) in Den Haag, „Mijn eerste pu blieke optreden sinds met 1973 moet niet worden beschouwd als een soort politieke come back", aldus. mr. Biesheuvel, die zich gisteren „een kleine zelfstandige" noemde. Volgens de voorganger van drs. Den Uyl hebben zich geen nieuwe feiten of ontwikkelingen voor gedaan, die zijn mening over een terugkeer in de politiek hebben gewijzigd. Spottend zei hij: „Het beleid van dit kabinet Den Uyl beantwoordt immers bij herhaling aan mijn verwachtingen". In zijn toespraak voor de christelijke middenstand trok deze ex-minister-president vooral fel van leer tegen de visie van PvdA-fractieleider Bewoners van het woon wagenkamp bij Haarlem hebben zondagavond en een deel van de maandagmorgen een Haarlems kruispunt met oude auto's geblokkeerd. Zij protesteerden tegen het uit blijven van de beloofde ver anderingen op het kamp. Toen hun was toegezegd, dat begin november met het verbeteringswerk zal wor den begonnen, ruimden de woonwagenbewoners hun barricades op. in «Kor. PRESIDENT FORD heeft gis teren zijn veto üitgesproken over een amendement van het congres waarin onmiddellijke stopzetting van de militaire hulp aan Turkije wordt gelast. ONBEKENDEN hebben gis teren een bomaanslag ge pleegd op het kantoorgebouw van de handelmaatschappij Mitsui en co. in Tokio. Het aantal "slachtoffers bleef be perkt tot 16 gewonden. MORGENMIDDAG wordt op het Binnehof in Den Haag een protestdemonstratie gehouden door Nederlandse en buiten landse arbeiders tegen de voorgenomen regeringsmaatre gelen betreffende buitenlandse werknemers. EEN inwoner van Utrecht heeft zaterdag van kinderen een doos medicijnen afgeno men die zij uit een open af valcontainer hadden gehaald. In het academisch ziekenhuis werd vastgesteld, dar ze een licht verdovende werking heb ben. DE 26-jarige Marokkaan Mo hammed Bahri uit Veghel is gistermorgen bij een verkeers ongeluk om het leven geko men- Hij botste met zijn auto in zijn woonplaats tegen een truck met oplegger- EEN delegatie van de joodse kerkgenootschappen en de Ne derlandse zionistenbond heeft gistermiddag bij staatssecreta ris Kooymans de verontrusting van de Nederlandse joden over de eventuele vertegen woordiging van de Palestij nen in de algemene vergadertng van de VN kenbaar ge maakt. Het afgelopen weekeinde zijn in Noord-Ierland vier mensen doodgeschoten. De Noordierse politie spreekt over de bloe digste periode sinds 1972. Er zijn in Ulster in vier weken tijd nu vijftien moorden ge pleegd. (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS-ALGIERS Syrië staat erop dat Israël zich verder terugtrekt uit de Syri sche Golan-hoogvlakte. als af spraken tussen Egypte en Jor danië met Israël over het te ruggeven van bezette gebieden in de Sinai en West-Jordanië tot stand komen. Dat hebben Syrische jjnder- handeiaars volgens betrouwba re informatie, gisteren aan de Amerikaanse minis-el' v n bui tenlandse zaken Kissinger meegedeeld bij zijn nieuwe bezoek aan, Damascus. Kissin ger reisde ha zijn tweede be zoek in deze dagen aan Damas cus, door naar Algiers. Van daar uit gaat hij vandaag naar Marokko om nog vanavond door te reizen naar Washing ton. President Assad en minister aan buitenlandse zaken Chad- dam van Syrië hebben Kissin ger gezegd dat zij erop staan, dat de Palestijnse bevrijdings organisatie aan alle verdere onderhandelingen betreffende het Midden-Oosten deel neemt. Amerikaanse minister weel' naar het Midden-Oosten zal reizen. Israël in ieder geval zal z0 verluidde gisteren uit offi ciële bron niet akkoord gaan met een tussentijdse vre desregeling met de Arabieren als deze alleen maar een mili taire terugtrekking bevat zonder dat er voor Israël iets tegenover 'staat. De Israëliërs willen van de Ara-bieren poli tieke concessies, zoals vrije do.orvaart door het Suezka naai. Arabische diplomatieke kringen bevestigden dat ko ning Feisal vAn Saoedi-Arabië zondag in Riad tegen Kissin ger heeft gezegd, dat Israël n,o<g voor het einde van het jaar moet beginnen met terug trekking uit Arabische gebie den. Pas dan zal Saoedi-Aria- bie zich bij de andere oliepro ducerende landen in het Mid den-Oosten beijveren voor verlaging van de prijs van ru we olie. Maar ondanks alles is Kis singer voorzichtig optimistisch, omdat er „positieve aanwijzin gen zijn dat we vorderingen maken op de weg naar vrede in dit gebied". Kissinger zei dit in Cairo, waar hij de Egyp tische president Sadat op de hoogte had gebracht van zijn onderhandelingen. Bij zijn ge sprek met Sadat waren n,og geen landkaarten op tafel ge komen. Wellirt-M gebeurt dat in november, wanneer de WASHINGTON (UPI-DPA) Op de eerste dag van het proces m Washington tegen vijf voormalige naaste mede werkers van ex-president Nixon in de zaak van de po ging tot verdoezeling van de NWatergate-af faire, heeft de ambtenaar van het openbaar ministerie, Richard Ben-Venis- te, in zijn openingspleidooi verklaard dat hij zal aantonen dat de verdoezeling aan de top begon, ,.de president van de Verenigde Staten niet uitge sloten". MUIDEN (ANP) De 81- larige jurist-schrijver Abel derzberg heeft in de sfeervol le omgeving van het Muider- slot uit handen van minister mr. H. W. van Doorn van CRM de staatsprijs voor letterkunde voor 1972, de P.C.Hooftprijs, gekregen. De prijs een' bedrag van f 8.000,was Abel Herz berg toegekend voor zijn ge hele oeuvre. Van Tlïijn over 'het midden standsbeleid. Mr. Biesheuvel rekent bij realisering van een socialistisch middenstandsbe leid een terugkeer van de klassenstrijd door kleine on dernemers tegen grote op te zetten. Aan zijn vroegere politieke tegenstander, drs. Den Uyl besteedde mr. Biesheuvel in zijn rede weinig aandacht. Diens ideeën, die de premier voor de christelijke werkge vers twee weken geleden in Nijmegen lanceerde, zijn hem een doorn in het oog. Den Uyls visie was toen doortrok ken van de inzichten uit het rapport van de commissie- Mansholt uit 1972. „Wat de commissie aanbeveelt kan nimmer worden bereikt langs de weg van de parlementaire democratie", aldus Biesheuvel. „Het zou van deze samenle ving een dwangsysteem ma ken, waarin de overheid de kwaliteit van ons bestaan re gelt zoals dit thans in een gevangenis pleegt te gebeuren Wie denkt, dat ons volk zo tets ooit zou slikken moet zich wel verschrikkelijk in de machtsverhoudingen hebben vergist". Hieraan koppelde de premier van het vorige kabi net de waarschuwing, dat de verhalen, dat het beleid ook gedecentraliseerd kan. niet meer zijn dan tranquilizers, zoethoudertjes, die de socialis tische visie niet wezenlijk aantasten. (Zie ook pagina 7). DEN HAAG (ANP) Mid den volgend jaar hoopt minis ter mr. A- van der Stee, land bouw en visserij, een meerja renplan voor de zeevisserij in de openbaarheid te brengen. De omvang van de visstapels, de verschillende visserijregi mes, de vangstcapaciteit, de havens, de opbrengsten en de produktiekosten zullen erin beschouwd worden. De minister deelde dit mee tijdens bef gesprek, diat hij gisteren voerde met de visse rij commissie uit de Tweede Kamer. In het in de nota uit te stippelen beleid zal het ont- wikkelimgs- en saneringsfonds voor de visserij, wiaarvam He bewindsman eerder in deze discussie de komst al aange kondigd had, een belangrijke rol kunnen spelen. ROME (AP) President Giovanni Leone heeft de voor malige premier en leider van de christen-democratische par tij Amintore Fanfani gevraagd een nieuwe regering te vor men. Aangenomen wordt dat Fan fani. een fanatieke anti-com munist, zijn coalitiepartners of uit het linkse kamp of uit het rechtse kamp kan kie zen. De christen-democraten zoüden echter de voorkeur ge ven aan een coalitie van chris ten-democraten en socialisten Men is bereid terug te keren tot een centrum-coalitie wan neer mocht blijken dat een ak koord met de marxistisch ge- oriënteerden socialisten onmo gelijk is. Een collega, begiftigd met een zéér opmerkelijke opmer kingsgave, doet mij een „vin gerwijzing voor de trendma kers in de herenmode" toeko men, die ik u niet wil onthou den. PPR-staatssecretarls Michel van Huiten verontschuldigde zich vórige week zaterdag op een ledencongres van partij- makkers PPR-ders voor zijn kleding. Ter toelichting even een beschrijving van 's mans voorkomen: hij droeg een tra ditioneel kostuum, een „net pak" dus, wat gedekt van kleur, een even traditioneel overhemd en een brave strop das. it Van Huiten gaf ook een ver klaring voor zijn conservatieve uitmonstering. Vóórdat hij op het radikalencongres verscheen had hij een (uiteraard traditi oneel) bezoek gebracht aan paleis Soestdijk. En hi] had, zo verklaarde hij, geen zin gehad om zich, ergens tussen Soestdijk en Tilburg (want daar was het), tn de auto om te kleden, it Nu is dat m ae auto ook erg onhandig. Doe je het al rijden de, dan is het levensgevaar lijk. Doe je het op een par keerterrein, dan grenst het aan openbare schennis van de eerbaarheid- Hij had het eigenlijk het best kunnen doen in het 't dichtst bij de voordeur gele gen toilet ten paleize. it Maar ja, dat had hij dus met gedaan en daarom stond hij in Tilburg in het pak. En dat is met progressief. Te meer niet, waar je (ook bij progressie- ven) nooit kunt horen of ze pak mét of zonder hoofdletters uitspreken. it Overigens wat bétrejt het PAK (met hoofdletters), dat hebben de Brabantse radika- len sinds de jongste statenver kiezingen, zo verneem in van onze deskundige, voorgoed in de politieke mottenballen ge legd. En daar dient ook een man als Michel van Huiten zich naar te kleden. it Ja, zo, dat was dan inPAK- ken en wegwezen. it Kissinger is weer aan het pendelen, maar het vuur is er wel een beetje uit, vindt u ook niet? it Trouwens, wanneer zou Nel son nou vice-president mogen worden? Ze ontdekken bij hem ook weer rare dingen. Ten minste, ik vind het raar dat zo'n miljoenenvogel over het jaar 1970 geen cent belas ting betaald blijkt te heb ben. En zo fluisterde een andere zeer spits luisterende collega mij toe: Italiaanse partijen zijn net paddestoelen, je weet nooit welke de meest giftige is. it Eigenlijk ben ik het hele maal met Jan Tinbergen eens izie elders in dit blad), maar ik vind wel dat die multinati onal en meer voor een multina tionaal vastgesteld goed doel zouden moeten gaan werken. Groetjes- MERIJN. BRUSSEL (AP) De Ban- que de Bruxèlles heeft giste ren bekendgemaakt dat onre gelmatigheden aan het licht zijn gekomen in de valutahandel van de bank Een en ander zou kunnen leiden tot verlie zen In een officiële verklaring zei de bank dat 'onregelmati ge, niet geboekte en niet gefi atteerde" buitenlandse valuta posities zijn ontdekt door de directie. Om weilke reden bet gaat is met bekend gemaakt. ROTTERDAM (ANP) De energiecrisis kan gevaarlijk z Ti voor de NAVO. Dit heef', mr. J. Luns, secretaris-gene raal van de NAVO, gisteren gezegd in een gastcollege voor studente^ van de economiscne faculteit van dc Erasmusuni- versiteit in Rotterdam. kuns wees erop dat het de fensiematerieel, met name het ingewikkelde materieel, door energiecrisis, welke de inflatie op hol heeft doen slaan, zeer veei duurder zal worden. Le den van het bondgenootschap zullen bereid moeten zijn, al dus de secretaris-generaal, om een groter percentage van hun budget te bestedep aan defen sie. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9