ORANJE INDE FINALE - POULE Kortsnoj-Karpov opnieuw remise Schuiten en Pijnen op kop Amro Spaarbiljet 10è% rente. ftp amro bank DEFENSIE BARCELONA WEINIG BETROUWBAAR ZESTIEN LANDEN NAAR HOLLAND BOKSTOERNOOI Wagemakers in het nationaal b -team W.K.-volley bal Minneboo Bert Broere naar Storm SCHAR\ NAAR BRAZILIË fliewconjbe wint efficiency beurs sport voor Joop Vervoort Winst Okker morgen laatste dag DINSDAG 15 OKTOBER 1974 (Van een speciale verslaggever) MEXICO - Het Nederlands herenvolleybalteam zit in de finalepoule. Nadat eerst Tunesië met 3-0 teruggewezen werd zegevierden de Nederlandse heren in het tweede duel met 3-1 over de Dominicaanse Republiek. De setstanden zijn: 15-8,13-15,15-6,15-7. Door deze overwinning bereikten de Nederlandse heren de finalepoule. Dit ondanks het feit, dat de wedstrijd tegen gastland Mexico nog moet worden ge speeld. Er plaatsen zich namelijk twee ploegen uit elk van de zes poules bij de heren. Afgezien van de tweede set had Nederland weinig moeite met de spelers van de Dominicaanse Republiek. De basisop stelling van Nederland: Peter van Velzen, Geert Trompetter, Bert Reparon, Ad van der Velden, Pim Uyterschout en Onno Kalf. Bondscoach Krvsik: ..Deze competitie is erg sterk" Tl/i tfirn a I f/l n w* c Het werd uiteindelijk een ne derlaag in vijf sets: 6-15, 15-9, 15-8, 11-15, die met de al bij voorbaat verloren wedstrijd tegen de Russinnen in het voor uitzicht, de Nederlandse meisjes hoogstwaarschijnlijk een plaats bij de eerste twaalf van het ein dklassement zal kosten. De Nederlandse heren hadden alle gelegenheid zich aan de gladde vloer van de zaal in Mexico Stad aan te passen. Tu nesië bood nauwelijks enig ver weer. Na een gewonnen eerste set (15-2), liep ae ploeg van Ben Krysik in de tweede uit tot 10-0. Een lichte terugval volgde. De concentratie zakte wat weg. Maar niet genoeg om de zwak serverende Tunesiërs gevaarlijk te doen worden. Nederland won die set met 15-5 en de derde met 15-6, nadat bij de stand 7-4 in totaal twintig keer van service werd gewisseld. Ben Krysik, de zwijgzame trainer van de Nede rlandse herenformatie, was voorzichtig in zijn commentaar na de wedstrijd. „Wij moeten afwachten. De competitie tijdens deze wereldkampioen schappen is erg sterk", zo zei hij, eraan toevoegend: „Als wij van de Dominicaanse republiek kunnen winnen, dan ben ik al heel blij". P De Nederlandse dames speel den in het nationale Auditorium een spectaculaire wedstrijd tegen Oost-Duitsland. Met ge durfd aanvalsspel werd de tweede en derde set gewonnen. Maar de conditie van de Oost- duitse meisjes gaf uiteindelijk de doorslag. „Het is jammer," aldus Ger Spijkers, de Nederl- andse damestrainer, „dat er geen overwinning voor ons in zat. Maar ik geloof dat wij nog nooit zo goed gespeeld hebben als vanavond tegen Oost- Duitsland." „Dit verlies," zo vervolgde hij, „zal ons waarsch ijnlijk een plaats bij de eerste twaalf kosten", daarbij doelend op de wedstrijd, die de dames moeten spelen tegen de sterke Russische formatie. De speel sters sloten zich aan bij hun trainer. „Het was een fijne wed strijd," aldus Ria Boomsma. „Wij hadden een goede aanval en een goede verdediging. De Oostduitse ploeg viel mij wat tegen. Ik had gedacht, dat zij sterker zouden zijn, maar zij brachten nauwelijks variatie in hun spel. De damesploeg - spe lend in de basisopstelling Lidy Schut, Truus en Mientje Gielen, Celine Spauwen, Marga Wil- lemsen en Annemieke van der Horst - boog uiteindelijk pas in de slotfase. In de vijfde set ston den de meisjes van Ger Spijkers al snel met 2-8 achter, maar wis ten goed terug te komen en brachten de stand zelfs op 11—11. „De conditie van de Oostduitse ploeg", aldus Ger Spijker, „is werkelijk ongeloof lijk. Om daaraan tegemoet te komen, heb ik vaak van speel sters gewisseld. Dat ging echter niet zo gemakkelijk, omdat wij nogal wat blessures hebben". De Nederlandse coach had bijvoor beeld niet de beschikking over Fransje Murphy, die verleden week tijdens een trainingswed strijd tegen China haar pink brak en vanaf de bank de ver richtingen van de in het oranje en zwart gestoken damesploeg volgde. Daarnaast heeft Celine Spauwen een lichte rugblessure. De uitslagen luiden: heren groep A: Nederland - Tunesië 3-0 (15-2, 15-5,15-6). Groep B: Cuba - Italië 3-1 (15-13, 13-15, 15-13, 15-2). Groep C: Brazili- Frankrijk 3-0 (15-5, 15-10, 15-10). Groep D: Tsjecho Slo wakije - Porto Rico 3-0 (15-3, 15-6, 15-5). Groep E: Japan - Canada 3-0 (15-6, 15-3, 15-3). Groep F: Sovjet Unie - Ver enigde Staten 3-0 (15-5, 15-2, 15-13). Groep A: Sovjet Unie - Dominicaanse Republiek 3-0 (15-5, 15—4, 15-1). Groep C: Po len - China 3-1 (16-14, 15-9, 12-15,17-15). Groep F: Canada Tsjecho Slowakije 3-1 (9-15, 15-10, 15-12, 16-14). Zuid- Korea - Bulgarije 3-2 (10-15, 10-15, 15-12, 15-7, 15-7). MOSKOU - De twaalfde par tij van de tweekamp tussen de Russen Viktor Kortsnoj en Ana- toly Karpov (finale van het kan didatentoernooi), is maandag na 24 zetten in remise geëndigd. Karpov voerde de witte stukken. Van de twaalf tot dusverre ge speelde partijen zijn er tien in remise geëindigd. De overige twee zijn door Karpov gewon nen. Kortsnoj. HONKBAL - De Los Angeles Dodgers hebben in Los Angeles de tweede wedstrijd voor de World series honkbal, waarin Oakland Athletics tegenstander is, gewonnen met 3-2. De stand in de officieuze strijd om het we reldkampioenschap is 1-1. (ADVERTENTIE) Voor 607,- koopt u bi) de Amro Bank een Spaarbiljet dat bij inwisseling over 5 |aar 1000,- oplevert. Dat is 393,- rente ineens (1OV2per jaar). Zo'n Amro Spaarbiljet is er ook van 10.000,-. U betaalt daarvoor 6070,- Daarnaast zijn er nog spaarbiljetten met een looptijd van 2 jaar (rente 7'/2 die voor 865,33 en 8653,33 verkrijgbaar zijn. Bij inwisseling ontvangt u resp. 1000,- en ƒ10.000,-. Amro Spaarbiljetten zijn aan toonder. Wij vertellen u graag de precieze voordelen WEST-BERLIJN (ANP) - In de wieterzesdaagse in West- Berlijn wordt het deelnemers veld nog steeds aangevoerd door het Nederlandse duo Schui ten/Pijnen, gevolgd door de Westduitsers Bugdahl en Kem per. De stand: 1 Schuiten/Pijnen 155 punten, 2 Bugdahl/Kemper 63 punten. Op een ronde achterstand: 3 Van Lancker/Mourioux 87 pun ten, 9 Cees Stam/De Loof op ne gen ronden achterstand. De twaalfde partij verliep als volgt: wit: Karpov zwart: Kortsnoj 1. e2-e4, e7-e6. 2. d2-d4, d7-d5. 3. Pbl-d2, c7-c5. 4. e4 x d5, e6 x d5. 5 Pgl-f3, Pb8-c6. 6. Lfl-b5, Lf8-d6. 7. 0-0, c5 x d4. 8. Pd2- b3, Pg8-e7. 9. Pb3 x d4, 0-0. 10. c2-c3, Lc8-g4. 11. Ddl-a4, Lg4-h5. 12. Lcl-e3, Dd8-c7. 13. h2-h3, Pc6-a5. 14. Lb5-d3, Pa5-c4. 15. Pd4-b5, Dc7-d7. 16. Ld3 x c4, d5 x c4. 17. Tfl-dl, Pe7-f5. 18. Da4 x c4, Lh5 x f3. 19. g2 x f3, Pc4 x e3. 20. f2 x e3, Dd7 x h3. 21. Pb5 x d6, Dh3-g3 schaak. 22. Kgl-fl, Dg3 x f3 schaak. 23. Kfl-el, Df3-g3 schaak DEN HAAG - Club de Fut bol Barcelona, de tegenstan der van Feyenoord in de tweede ronde van het toernooi om de Europacup voor lands kampioenen, staat dit seizoen voor een zware taak. Na het behalen van de Spaanse titel, na jarenlang verlies tegen de Madrileense hegemonie - al leen Valencia onderbrak die machtspositie-eist Catelonië, dat dit seizoen ook de Europa Cup naar de havenstad wordt gebracht. Het staat voor alle Catalanen vast,vdat dit ook zal gebeuren, „want", zeggen de aanhangers, „met Cruyff en, in mindere mate, Neeskens kan het gewoon niet misgaan". CF Barcelona is een ploeg, die aanvallend voetbal prefereert. Rinus Michels, de trainer, die na een moeilijke beginfase op handen wordt gedragen, moet zijn team wel met offensieve bedoelingen het veld insturen, omdat de verdediging van de Catalaanse formatie niet uit blinkt door geweldig en be trouwbaar spel. Michels zou het liefst enkele verdedigers willen vervangen door jongere talenten, maar de „socios" - leden met aanzien lijke invloed -houden vast aan routiniers als Rife, Torres en De La Cruz, die allen rond de dertig zijn. Één man is zijn plaats reeds kwijtgeraakt, namelijk doelman Sadurni. Zijn plaats wordt momenteel ingenomen door Mora, die meer vertrouwen geniet van Michels. De defensie van CF Barcelona is met snel spel open te breken, want alleen linker vleugelverdediger Costas kan tempo maken. De meeste kracht van de club ligt op het middenveld en in de aanval. De grote man is natuurlijk Johan Cruyff, die alles bepaalt. Cruyff regelt alle aanvallen en heeft door zijn weergaloze spel zijn medespe lers naar een hoger niveau ge- 1 Johan Neeskens vecht voor de gunst van het publiek trokken. De uit de gratie ge raakte Marcia werd geïnspi reerd door de Nederlander en was vorig seizoen een gevaar lijke schutter Hij eindigde op de topscorerslijst met 17 doel punten als tweede achter Quini van Gijon Cruyff bleef met één treffer achter Op het middenveld beschikt CF Bar celona in Asensi over een spe ler van het type Wim Jansen. Asensi is een man, die 90 minu ten zwoegt en overal te vinden is. Hij is een linksbenige spe ler, die sterk is in de een-twee- combmatie. Naast hem is dan Johan Neeskens gekomen, die voor meer verdedigende steun moet zorgen. Neeskens vecht in de ploeg voor de gunst van het publiek, want zijn komst betekende voor Hugo Sotil de reservebank. Omdat er niet meer dan twee buitenlanders per westrijd mogen spelen en Michels de voorkeur geeft aan Neeskens moet de Peruviaan vanaf de kant toezien. Sotil is razend populair bij de Catala nen. Zijn snelle dribbles bren- geh de supporters in grote ver voering, maar van meeverde digen heeft de Zuidamerikaan niet veel weet. Een anderespe ler, die reeds jaren in het eerste team uitkomt is Rexach. Deze linkervleugelspeler is ge vreesd om zijn kopballen en ook het nemen van een vrije schop beheerst hij volkomen. Juan Carlos is de aanvoerder van „Barca", de Catalaanse naam van het team. Een gede gen middenvelder, die op alle posities bruikbaar is. Van de spelers, die voorna melijk op de reservebank zit ten en af en toe mogen invallen zijn verdediger Gallego (oud international), Juanito en Cla res de belangrijksten. wedstrijdavond in het buiten land plaats. Dat is op 23 oktober in Wesel (West Duitsland). Het toernooi begint op 18 oktober in sporthal de Vang in Zaandam. DEN HAAG (ANP) - Aan het vijfde Holland bokstoernooi, dat van 18 tot en met 25 oktober wordt gehouden zullen ruim honderd boksers uit zestien Eu ropese landen deelnemen. Tot de deelnemers behoren tien bok sers, die enkele weken geleden in Havana uitkwamen in het eerste wereldkampioenschap voor amateurs. Bij die tien zijn twee derde-prijs-winnaars. Het zijn de Joegoslaviërs Dragomir Vorkovic (middengewicht) en Rajko Milic (zwaargewicht), In de Joegoslavische ploeg, die in totaal zeven boksers omvat, is AMSTERDAM (ANP) - Op 19 ook de zilveren medaillewm- en 20 oktober zal in de sporthal naar in het lichtgewicht van de Overbosch te Den Haag een E,ü£°J?es,e kampioenschappen zevenlanden-tafeltennistoernooi (1973), Jovanovic, opgenomen. worden gehouden, Het programma ziet er verder als volgt uit: 19 oktober Veen- dam, 20 oktober Dordrecht, 21 oktober Amsterdam (Frans Ot- tenstadion), 22 oktober Den Haag (halve finales), 23 oktober Wesel (W-Dld, halve finales), 24 oktober rustdag en 25 oktober finales in het Frans Ottensta- dion in Amsterdam. ARNHEM (ANP) - Voetbal arbiter Joop Vervoort leidt op 13 november in Bern de vriendsch appelijke landenontmoeting Zwitserland - Portugal. Het is de eerste officiële A-interland van Vervoort, die in de Zwitserse hoofdstad zal wor den geassisteerd door de grens rechters Jan Keizer en Frans Vermev. ATLETIEK. Jan de Jonge (LAT) heeft in Salzgitter het oudste Nederlandse atletiekre- cord, dat op de 50 kilometer snelwandelen, verbeterd en ge bracht op 4 uur en 32 minuten. Het oude record stond op naam van Anton, die tijdens de Olym pische Spelen van 1936 te Ber lijn tot 4.42.59.4 kwam. De overige Cuba-gangers zijn de Polen Andrezj Jagielski (ve der) en Riszard Tomczyk (licht), de Oostduitsers Gettenbach (vlieg) en Bachfeld (licht), de Ie ren Larmour (vlieg) en Rodgers (weiter) alsmede de Fransen Le- roy (licht-,heg) en Bananier (lichtgewicht). Het is de bedoeling dat de Ne derlandse boksbond voor het toernooi twintig boksers in schrijft. Een definitieve selectie is nog niet gemaakt. De zestien deelnemende landen zijn: België (7 boksers), Denemarken (6), West-Duitsland (7), Engeland (4 of 8), Frankrijk (4 of 6), Ierland (5), Oostenrijk (4), Spanje (4), Sovjet Unie (4), Bulgarije (7), Joegoslavië (7), Schotland (4), Tsjecho Slowakije (4), Polen (5), Oost Duitsland (4), en Neder- land (20). Er zal in ajle elf ge- eil Zwaail wichtsklassen worden gebokst met minimaal zes deelnemers. De grootste deelneming is bij het licht- (9), halfzwaar- (9), zwaar- (10) en weltergewicht (13). Evenals dat het geval was bij de voorgaande toernooien in 1966, 1968, 1970 en 1972 zullen de wedstrijden op verschillende plaatsen in Nederland worden gehouden. Voor de eerste maal in de geschiedenis van het Hol land toernooi vindt ook een de Engelse ploeg zijn onder meer opgenomen Denis Neale en Nicky Jarvis, alsmede Jill Hammersley Joegoslavië is ver tegenwoordigd door de Euro pese jeugdkampioen Savnik "en enkele minder bekende namen. een evene ment dat dit jaar de plaats in neemt van de van de kalender afgevoerde open Nederlandse kampioenschappen. Deelnemende landen aan het Haagse toernooi: Engeland, Joegoslavië, België, West Duits- land, Luxemburg, Oostenrijk en |lGï Q G DlfUlLS Nederland (een a- en een b- r ploeg). In de hationale a-formatie zijn gekozen Bert van der Helm, René Hijne, Nico van Slobbe en de dames Sonja Heltzel en Marian van der Vliet. De Nederlandse b-ploeg bestaat uit Herman Hopman, Bert Schoofs, Carel Deken, Marian Wagemakers en Nora Bakker. In BERLIJN (Sid) - Gaby Min- neboo is als derde geëindigd bij de amateurstayerwedstrijd, die tegelijkertijd met de zesdaagse van Berlijn werd gehouden. (Van onze sportredactie) OUDENBOSCH-Bert Broere uit Oudenbosch heeft een con tract getekend voor de wieler ploeg van café-restaurant Storm, waarvan Chris de Jonge de ploegleider is. Bert Broere was een de meest op de voor grond tredende coureurs uit de ploeg van Victoria-meubelen uit St.-Willebrord die onlangs door Jan Jaspers is opgeheven. Naast Bert Broere heeft ook Henk de Jong uit Goes een contract gete kende BARCELONA (EFE) - Tine Zwaan en Tom Okker hebben zich maandag geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Conde de Godo-coupe in Barcelona. Tine Zwaan - finaliste tegen Helga Masthoff in het toernooi van Madrid, zegevierde met 6-0, 6-1 over de Spaanse mej Bar- tual. Ook Elly Appel bereikte de tweede ronde Zij versloeg mevr Gisberp (Spanje) met 6-0, 6-2 Tom Okker plaatsje zich ten koste van de Tsjech Frantisek Paia (6-2, 6-3). De Berhjnse renner Reinier Podlesch, die op de laatste avond zegevierde, werd winnaar met een totaal van 19 punten. Zijn landgenoot Gnas werd tweede met 17 punten. Minne- boo behaalde 16 punten en Venix 14 punten. sport In 't kort BOKSEN: De uitslagen van de maandagavond gehouden bokswedstrijden in het Ahoy- sportpaleis in Rotterdam zijn: Middengewicht: Jan van der Broek wint op punten van de Oostenrijker Ludwig Kammer- hofer. Halfzwaargewicht: Leo Kako- lewicz (W.Dld.) wint door inter ventie van de scheidsrechter in de derde ronde van de Maas trichtenaar Sjeng Verstappen, Halfzwaargewicht: Rudi Lub bers wint van Ramon Avenamar Peralta (Arg.) door diskwalifi catie in de vierde ronde. GOLF - De Nederlandse golf- professional Jan Dorrestein is gekozen in de ploeg van het Eu ropese vasteland, dieop 1, 2 en 3 november in Sotogrande bij Ca diz (Spanje) uitkomt tegen Groot-Brittannië en Ierland. TOKIO (ANP) - De Australiër John Newcombe is winnaar ge worden van het heren enkelspel van het internationale tennis toernooi in Tokio. In de eindstrijd versloeg hij zijn landgenoot Ken Rosewall met 36, 62, 63. Het dames enkelspel was voor de Braziliaanse Mario Bueno, Zij triomfeerde met 3-6, 6-4, 6-3 over de Westduitse Katja Ebbinghaus. ARNHEM (ANP) - Haico Scharn, de midden- afstandloper van Ciko '6 uit Arnhem, die op de Europese kampioenschappen in Rome vierde werd op de 1500 meter, is met een aantal andere Europese atleten uitgenodigd deel te ne men aan wedstrijden in Brazilië. De Arnhemmer zal in de week van 21 tot 28 oktober in eed drie tal Braziliaanse steden-aan de start komen Scharn is de enige Nederlandse atleet die een invi tatie kreeg BASKETBAL - Reeds 20 lan den hebben zich aangemeld voor het toernooi om het Europees kampioenschap basketbal (groep B) voor heren, dat van 12 tot en met 25 mei 1975 wordt gehouden in West-Duitsland. Het toernooi zal worden gehou den in Böblingen, Düsseldorp en/of Hagen. Ook Nederland heeft ingeschreven. (ADVERTENTIE) dagelijks geopend van 10-17uur maandag 14 en dinsdag 15 oktober ook van 19.30-22.30 uur zondag gesloten' toegang f.*5.- V A i

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13