95 „Sponsoring meer dan geldbijdrage BARCELONA: RIJKE CLUB Karstens en Duyndam boos OKKER VERLIEST OPSCHUDDING IN SPAANS VOETBAL SLECHTE ZOMER VOOR DE SJARELS Laat'tis wat van je Zware straf Verstraeten Feyenoord- Barcelona op dinsdag VSN-voorsitter Jullien: sport Venix wint - 7ATERDAG 12 OKTOBER 1974 (Van een onzer verslaggevers) _iISTERDAM - Sinds een jaar of vijf is de sponsoring niet meer uit de Nederlandse _portwereld weg te denken. Enkele takken van sport, zoals het wielrennen, waren koplopers, maar inmiddels is er nauwelijks één tak van sport meer, waarin sponsoring niet op de een of andere manier opduikt. Sterker nog: veel topclubs en topsporters zouden een zeer grote stap terug moeten doen, misschien zelfs wel moeten stoppen, als de sportsponsoring ooit zou komen te vervallen. Naast veel positieve dingen - de verenigingen krijgen meer ontplooiingskansen, de indivi duele topsporter kan zich onder betere omstandigheden ontwikkelen, en er kon wat meer Igedaan worden aan jeugdopleidingen en maatschappelijke begeleiding - bleken de afgelo pen jaren aan de sportsponsoring soms ook nadelige effecten te kleven. dus de ontwerp-code. Daarin club dan wel individuele top- wordt verder onder meer gezegd sporter van zij n sponsor moeten dat het zeer aan te bevelen is een worden geëist. Er^ om zover te problemen achterlatend. Daar- club voor een periode van min- naast was er het „ronselen" van stens drie jaar te steunen, ilers, waarbij sponsors tegen De definitieve code zal wor- aar opboden, dan wel tegen den opgesteld in overleg met de Nederlandse Sport Federatie, met wier commissie Sponsoring en Reclame nauw contact be staat. De heer Jullien is erg blij met de samenwerking tussen de VSN en de NSF. Begrijpelijk, want het is de NSF die straks voor de VSN van grote betekenis kan zijn. De heer Jullien legt uit waarom: „Een reglementering van de sportsponsoring heeft Sponsors zegden soms plotse- I ling hun steun op, de betref fende verenigingen met _grote ichterlati .-het „ron_ spelers, waarbij sponsors tegen elkaar opboden, dan wel tegen ilkaar werden uitgespeeld Kri- ische verhalen in de pers waren [soms daarvan het gevolg. Voornamelijk omdat een landvol serieuze en grote spon- sors begonnen te vrezen dat de aken wel eens verkeerd zouden nen uitpakken, werd begin dit jaar de Vereniging Sport- onsoring Nederland, kortweg VSN, opgericht, met het doel de komen zou de NSF die eis moe ten doorspelen naar alle sport bonden. Pas dan krijg je een op timale situatie". Voor de VSN is er voorlopig werk genoeg aan de winkel. Er is inmiddels een aantal commis sies gevormd, die allerlei deel gebieden die met sponsoring te maken hebben, onderzoekt. Jul lien: „Op die manier hopen we alle zaken die iets met sponso ring van doen hebben te inven tariseren. Aan de hand daarvan Gerben Karstens en Leo Duyndam hadden op steun van de andere renners gerekend. Die steun kwam echter niet. ortsponsoring aan stringente dan pas volledig zin wanneer ie- stellen we een handboek op, zo- glementen te binden. dere sponsor zich daaraan heeft dat met name de adspirant- Op dit moment, 9 maanden na te houden. Met andere woorden, sponsor zich een beeld kan vor- de oprichting, staat het er goed het lidmaatschap van de VSN men van wat sportsponsoring nu oor met de VSN. 29 Sponsors zou door iedere gesponsorde precies inhoudt", ebben zich als werkend lid msxmamm ngemeld, terwijl er ook nog 24 luitengewone leden zijn, waar- ider de BV AS, een belangen- ip van 17 wielersponsors. Volgens de heer H. Jullien, halve hoofd van de afdeling iblic relations van Delta loyd, ook secretaris van de 5N, zijn deze aantallen over- inkomstig de verwachtingen, k denk dat van de grote spon- irs die er in ons land zijn, de ielft nu bij ons is aangesloten". Maar de vraag of de VSN het echt gaat maken, zal, aldus de leer Jullien, pas over twaalf laanden beantwoord kunnen 'orden. Jullien: „In dat tijds- sstek zal er veel moeten gebeu ren. Een van de belangrijkste zaken zal zijn het opstellen van een sponsorcode, waaraan de leden zich straks hebben te hou- dea De „ontwerp-code", die al bij de oprichting werd gepresen- :rd, geeft aan dat van een jnsor wordt verwacht dat hij iet alleen aan zijn eigen belang Tikt". iponsoring veronderstelt een itrokkenheid die méér inhoudt dan een financiële bijdrage", al- BERLUN (ANP) - Nauwelijks 18 uur na de start van de 70e editie van de Berlijnse Zes daagse zijn Leo Duyndam en Gerben Karstens al afgestapt Beide renners waren boos over het feit dat wedstrijdleider Otto Ziege hen een boete van 400 gul den had opgelegd wegens „te weinig activiteiten in de eerste nacht" van deze zesdaagse. De twee renners accepteerden deze straf niet en staakten de strijd. Hun overgebleven part ners, Cees Stam en de Belg Ro- main de Loof, hebben een meuw koppel gevormd. Duyndam en Karstens hadden min of meer gerekend dat de andere renners zich solidair zouden verklaren, maar kwamen bedrogen uit De stand is nu:l. Hempel - Fritz (Wdl) 23 punten; 2. Peffgen Tschan (Wdl) 22; 3. Schulze - Haritz (Wdl) 5; 4. op een ronde: Thurau - Renz (Wdl) 28; 5. Schuiten - Pijnen (Ned) 22; 6. Stam de Loof (Ned-Bel) 13. MADRID (ANP) - Tom Okker hpeft in de kwartfinales van het Melia tennistoernooi te Madrid een kansloze nederlaag geleden tegen de jeugdige Zweed Björn Borg. Okker verloor in twee sets: 1-6,1-6. Okker raakte in het be gin van de wedstrijd opgewon den door enige beslissingen van de lijnrechters. Op een gegeven moment wierp hij van woede zelfs zijn racket buiten de baan. Hij slaagde er daarna niet in zijn kalmte te herwinnen en verloor kansloos zonder aanzienlijke tegenstand te bieden. Tine Zwan plaatste zich voor de halve finales damesenkel spel. In de kwarteindstrijden versloeg zij de Tsjechische Mirka Koveluhova met 6-3, 6-3. De andere drie halve-finalisten zijn de Tsjechische Renata To- manova, de Roemeense Virginia Ruzici en de Westduitse Helga Masthoff. Tom Okker: kansloos /an onze sportredactie) BUIN - Martin Venix heeft gisteren in Berlijn waar momenteel de zesdaagse verre den wordt een wedstrijd achter grote motoren gewonnen. Tweede werd de Duitser Gnass die donderdagavond de zege voor xich had opgêist De uitslagen: donderdag: 1. Gnass, 2. Breuer, 3. Minneboo, 4. Venix, 5. Pottles, Vrijdag: 1. Venix, 2. Gnass, 3. Minneboo, 4. Breuer, 5. Pottles. PAARDESPOBT - Johan Helns heeft tijdens het internationale concours hippique in de Fries landhal ln Leeuwarden zijn tweede overwinning geboekt. Na zijn zege van donderdaga vond won hij gisteren een inter nationale springconcours. De Belg Wauters legde beslag op de tweede plaats. (Van onze sportredactie) BARCELONA - Barcelona gaat er prat op de meest demo cratische club van Spanje te zijn. De bestuursverkiezingen van de Catalaanse topclub veroorzaken in Barcelona een grote geestdrift, belangstel- ling en hartstochtelijke deel- name. Nadat de voorzitters van FC Barcelona gedurende lange jaren van hogerhand be noemd waren (dictator Primo de Rivera deed dat in 1925 zelfs persoonlijk en onder ge neraal Franco werd de benoe ming tot 1953 verricht door de sportafdeling van het ministe rie van de Staatspartij) kent men nu om de vier jaar echte verkiezingen. 'ezien niet alle 72.(JOU leden hun stem kunnen uit brengen (dat zou de zaak veel te ingewikkeld en langdurig maken voor de heetgebakerde supporters) volgt men een soort loterijsysteem om uit de ledenlijst een 1.400-tal com- promisarios (kiesmannen) aan te wijzen. Wel is de ouderdom een graad: vroegere voorzit ters hebben automatisch stem- reent, het relatief grootste aantal kiesmannen wordt ge loot uit de duizend oudste le den en uit de daarop volgende duizendtallen een steeds lager aantal kiesmannen. Dit sys teem van blinde gerechtigheid (men hoopt dat ae steekproef van 1400 leden wel zo onge veer de meningen van alle 72.000 zullen vertegenwoordi gen) kan tot eigenaardige ver wikkelingen leiden. Z.o kwam bij de laatste verkiezingen een supporter die al jarenlang lid was zijn probleem voorleggen. „Mijn kind is als kiesman aan gewezen". Men vroeg hem hoe oud is uw kind (het kiesrecht bij FC Barcelona begint vanaf 18 jaar). De man antwoordde: „Dat is nu juist het probleem: het kind is nog niet geboren. Mijn vrouw is zwanger en ik wilde er zeker van zijn dat ons kind al vanaf de eerste adem tocht lid zou zijn". Wegens dit roerend bewijs van clubtrouw kreeg de vader toestemming om in naam van zijn ongebo ren kind als kiesman op te tre den. De gekozen voorzitter Ritïi»t$ Johan Cruyff, die er voor zorgde dat het stadion van Barce lona uitgebreid zal moeten worden. brengt zijn complete bestuursploeg van ongeveer 20 man in, lie - onbezoldigd - de verschillende commissies van de vereniging leiden om een oogje te houden op financiën en ae verschillende takken van sport. Daarnaast heeft FC Barcelona meer dan 100 men sen in vaste dienst op de loon lijst, beginnend met de admi nistratieve directeur (Ar mando Caraben) en de alge mene secretaris (Fernando Ri- ba). Het bestuur, de commissies en het secretariaat zetelen in de prachtige gerestaureerde oude Macia (Catalaanse boer derij), die naast het enorme moderne stadion ligt. Het sta dion dat in 1957, toen het in gebruik genomen werd, al het ongelooflijke aantal van 90.000 toeschouwers kon be vatten, maar nu in het tijdperk Cruyff te klem is geworden. Volgend jaar zal het al tot 110.000 plaatsen uitgebreid zijn en de plannen om het sta dion tot 150.000 plaatsen uit te breiden liggen al klaar Verder nam de club in 1971 een van de modernste sportpaleizen van Europa in gebruik, het Palau Blau Grana met plaats voor een 600-tal toeschouwers voor zaalsporten in een afdeling en een enorme overdekte ijsbaan in de andere afdeling. FC Barcelona is zonder enige twijfel de rijkste dub van Spanje en zeker een van Xe rijkste van de wereld. Dat he dendaagse imperium steunt nog altijd zoals in de beschei den aanvangsdagen op het Der ate voetbalelftal. Ook al heeft, de technische staf onder lei ding van Rinus Michels grote aandacht voor de andere rif- tallen en de 400 jeugdspe; .r» waaruit de eigen kweek u.oet voortkomen, het hart van FC Barcelona is en blijft het elftal waaraan Rinus Michels drie seizoenen lang sleutelde om er tenslotte een perfecte voet- ba in: a chine van te maken. (Van onze duivensportmede werker) ULVENHOUT Het seizoen 1974 is achter de rug. Rest nog de uitslag van Bourges in de fond Union „De Baronie", in concours 1234 duiven. Ene J. van Hassei uit Wernhout vliegt maar liefst een minuut of tien los vooruit. Ge kunt er geen kop aan krijgen met die staartwind. Hier zijn de eerste vij ftig prijzen1J van Hassei voornoemd, 2. M. Joosen jr., 3. A. van der Zanden, beiden te Breda, 4. C. Kools te Zundert, 5 en 47. T. van Delft te Oosterhout, 6. en 16. P. Ver voort, 7. A. Roks, beiden te Breda, 8. M. van Seeters, 9. en 21. A. Smits en zonen, 10. N de Vries, allen te Oosterhout, N de Vries pakt maar even 10 13 18 39 42 enz. toe maar jongens, hij had er achttien in de strijd gewor pen, 11. J. de Grauw, te Breda, 12. en 46. G. Haast, Rijsbergen, 14 29 60 enz. Mevr. Romme te Oosterhout, slechts weinig mannen kunnen deze amazone van het luchtruim bijhouden, 15. J. Mertens te Rijsbergen, 17. Biemans-IJzermans, die nog niet zonder duiven zitten, want zij hadden er 49 mee, niet van de poes, te Oosterhout, 19. J. van Mook teMade, 20. Gradus Heijblom te Breda, 22 en 31 J. de Heer te Oosterhout, 23 en 45 M. Dekkers te Breda, 24 en 43 Gebr. Dictus te Zundert, 25 W Colsen te Breda, 26 combinatie BeHa te Zundert, rondborstige figuren, 27. M. Kops, 28 Van Dorst-Van Delft, beiden te Oosterhout, 30. P.M. Jaspers te Breda, 32. A. van de Velde en 33. M. Dielemans te Breda, 34. A.A. van Dongen te Oosterhout, 35. L. van Hasselt te Wernhout, 36. H. Rullens te Made, 37. J. Stoop te Ooster hout, 38. A. van Enschot te Breda, 40. H. van Dongen te Oosterhout, 41. C. van der Horst te Breda, 44. A. Stuitjens en zoon te Oosterhout, 48. M. Mich- ielsen te Breda, 49. H. Dictus te Wernhout, 50. J. Couwelaars te Made enz. Ook in de series heeft N. de Vries te Oosterhout het be ste gepakt. Oe edde gepakt? Dat is het ge vleugeld woord onder de duive- sjarels. Goed gepakt, slecht ge pakt, er onder deur gepakt.... Kattig! Vernomen voor de vaste waarheid aan de tapkast in het duivelokaal: (ik zette juist de lippen aan een lichte Cats - den Br.) „Ziede gullie daar die klets kop (op z'n 'ollands kaalkop) met die keu in zijn handen en die pleisters over zijn neus en zijn kinnebak? Gekrabt en gebeten! Ra, ra enz.?" „Een grote zwarte kat in zijn duivekot, die hij met de blote hand wou pakken...." „Ge roait 'et van den ieste keer: DE DOCHTER VAN ZIJN GE- BUUR Uitslag van Bourges provinci aal Zeeland met 2328 duiven: 1. en 24. P van Looij te St. Jan steen, 2. Joh. van Spaandonck te St. Jansteen, goeie duiven daar op de Heikant, 3. M. Van den Bussche te Sluis, 4. K. Verbunt te Axel, 5. J. Giele te Axel, 5. L. Taaimans te Philippine, 7. M. Versprille te Breskens, 8. Jan (ADVERTENTIE) Er zijn 1001 redenen om verwegwonende bekenden te bellen. En evenzoveel gespreks onderwerpen. Maar vanavond is natuurlijk de eerste vraag: „Heb je Mies gezien?" U kunt dan rustig een tijdje bomen over haar nieuwe programma. Want 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland van Gljs te Breskens, 97 P. Bracke te Clinge, 10. A. Bos nians te Heikant, 11D. Ekkebus te Groede, 12. A. Sturm te St. Jansteen, 13. A. Vermeulen te Souburg, 14. R. Mahu te Wals oorden, 15. J. de Koster te Zaamslag, 16. H. Everaart te Hulst, 17. G. Rammelo te Oost burg, 18. M. de Ren te Breskens, 19. M. Pieterse te Wemeldinge, 20. L. Seghers te Koewacht, 21. J. van Driel te Groede, 22. J. Wil- iaert te Clinge, 23. H. de Witte te Kruiningen, 24. R. van Goethem te Kloosterzande enz. Te zien aan de uitslag hebben de Zeeuwse duiven harder gevlo gen dan de (Middenbrabantse), ze harder zeker dorst. Dit geldt ook voor de componist van de Wilde Boerendochtere, want die heedt nu weer een topkat, ik be- doel hit gemaakt over de pinten die hij pakt. Oe hedde gepakt, en oeveul edder gepakt? We hebben een slechte zomer achter de rug, slecht voor de duiven en slecht voor de sjarels. Alleen de Brou werij, die heb ik niet horen kla gen De grondstof, waar die mannen hun bier van maken, viel maandenlang met bakken, glad voor niks, los uit den 'emel! Tot slot de kampioenschap pen van de Afdeling West- Brabant 1974: 1. Geert van Turnhout te Halsteren, 2. M. de Beer te Roosendaal, 3. H. de Mooij te Etten-Leur, 4. L Brouwers te Lepelstraat, 5. P van der Zande en zonen te Hal steren, 6. Goossens- Snepvangers te Bergen op Zoom, 7 J. Geerdmk te Bergen op Zoom, daarmee het bewijs le verend dat hij niet alleen sterk is achter de bestuurstafel, 8. Th. Ernest te Bergen op Zoom, 9. J. Traets te Woensdrecht, 10. A. Marcus te Bergen op Zoom. ALLEMAAL GOEIE DEN BRUINEN (Van onze correspondent) BARCELONA - Twee Spaanse eerste divisieclubs uit het Bas kenland, Real Sociedad uit San Sebastian en Atletico de Bilbao hebben bij een rechtbank in Madrid een aanklacht ingediend tegen al de personen die onre gelmatigheden hebben gepleegd bij de voorlegging van de docu menten die moeten aantonen dat zij als „orundos" bij Spaanse voetbalclubs kunnen spelen. Onder „orundos" verstaat men alle spelers die hebben kunnen bewijzen dat zij van Spaanse afkomst zijn. Zij wor den door de Spaanse voetbalfe deratie niet als buitenlanders, maar als Spanjaarden be schouwd. Momenteel zijn er in Spanje ongeveer 50 beroeps- voetballers die allen uit Zuid- Amerika komen en aan die voorwaarde zogenaamd hebben voldaan. Het is een publiek geheim dat PHILIPPINE - Frans Ver straeten, de junior uit Philip pine en lid van de wielervereni ging Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een behoorlijke straf ge kregen van de KN WU. De sport - commissie van de KNWU heeft de licentie van Verstraeten inge trokken, een maatregel die zal gelden tot aan het eind van dit jaar. Verstraeten zou op 1 septem ber met de ploeg van de wieler vereniging Zeeuwsch- Vlaanderen rijden in een club wedstrijd in het Belgische Drongen. De coureur uit Philip pine kreeg in Drongen moeilijk heden met de ploegleider van de wielervereniging Zeeuwsch- Vlaanderen, Emiel Verstraete, hetgeen voor Frans Verstraeten aanleiding was het shirt van de Belgische club waarvan hij eveneens lid is aan te trekken en wielervereniging Zeeuwsch- Vlaanderen te laten zitten met de brokken. Het shirt van de Belgische club dat Verstraeten droeg was bovendien voorzien van reclame-opschrift Hetgeen door de KNWU verboden is voor de junioren. Voor de sportcom- missie reden om tegen Verstrae ten stappen te ondernemen, die uitmondden in deze intrekking van zijn licentie. er hierbij knoeid. heden is twee jaar geleden de secretaris van de Spaanse voetbalfederatie zes maanden geschorst geweest, maar toen verdween de zaak in de doofpot De aanklacht van de Baskische clubs, die nooit een buitenlan der contracteren en hoofdzake lijk spelers opstellen uit eigen streek, heeft de gemoederen in de toch al onrustige emotionele voetbalkringen danig ln beroe- gebracht. tanneer de rechter in Madrid de aanklacht gegrond acht, zal uitgebreid onderzoek plaatsvinden en dan rheel wat clubs in moei er een moeten komen er) lijkheden. De advocaat José Ma ria Gil Robles, de zoon van een van Spanje's beroemdste rechtskundigen, die de zaak van de aanklagers behartigd, wilde teen namen noemen. Wel ver- laarde hij dat er in totaal 14 fiersonen worden genoemd, al en spelers uit de eerste divisie. Hij verklaarde ook dat het niet de bedoeling van de clubs is om alle wedstrijden waaraan die spelers hebben deelgenomen ongeldig te verklaren, maar wel om te bewijzen dat die spelers gebruik maken van een nationa liteit die zij niet bezitten en dat het reglement van de Spaanse voetbalfederatie moet worden toegepast voor wie het dan ook zij. Twee jaar geleden heeft voet balclub Barcelona de toen door haar gecontracteerde Argentijn Heredia, die niet werd toegela ten omdat zijn papieren niet in orde bleken, een groep rechts kundigen naar Zuid-Amerika gestuurd om de zaak van de „orundos" te onderzoeken Het rapport hierover is nooit be kendgemaakt De advocaat Gil Robles verklaarde nu dat men aan Barcelona verzocht had het resultaat van dit onderzoek ter inzage te geven aan de rechter. In Spanje volgt men met spanning de gebeurtenissen. Grote en rijke clubs kunnen in het gedrang komen en het zal moeilijk zijn om de zaak nu in de doofpot te stoppen. Op onze vraag aan Armando Caraben, de administrateur van voetbalclub Barcelona, wat hij over die aan klacht dacht, antwoordde deze dat hij niet gemachtigd was hierover iets te zeggen aat was een zaak van het bestuur en de voorzitter van de club. ROTTERDAM (ANP) - Feyenoord en Barcelona zullen hun wedstrijden in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen definitief twee keer op dinsdag in plaats van woensdag spelen. Derhalve speelt Feye noord zijn thuiswedstrijd op 22 oktober om 2IJ.30 uur in Rotter dam en de uitwedstrijd op 5 no vember om 20.45 uur. Het bericht dat Barcelona de finitief akkoord ging met de ver schuiving, is vrijdagmorgen in Rotterdam binnengekomen. In verband hiermee zal de competitie-wedstrijd FC Den Haag - Feyenoord, dip voor zon dag 3 november op het pro--, gramma stond, worden ver plaatst naar zaterdagavond 2 november Pogingen om ook de wedstrijd De Graafschap - Fe yenoord een dag te verjoegen, zijn op niets uitgelopen. Deze ontmoeting blijft gehandhaafd op zondag 20 oktober. (ADVERTENTIE) \1s op z'n Japans Snijd 1 toontje knoflook, 1 ui en 2 balletjes i gember klein Vermeng dll met 1 eetlepel I suiker, 1 dl niet zoote scj-isaus en t dl water in platte schotel. Leg In deze saus gedurende 2 uur 400 g In vingerdikke plakken gesne- /St den visfilets. Bak daarna de plakken onder at (8][ en toe keren In 3 5 minuten gaar. De sau9 warm mèt de vis opdienen. U bóft als u run ris houdt want vis houdt fit Vraao recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschapj voor vis en Vl9produkten. Wassenaarsewefl 20, Oen Mnac-ui

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 29