Basketbal heeft goede toekomst Judoleraar Staf de Moor: Trimmers: wel of niet KNWU »Si me gel SLEM KAMPIOENSCHAP VOOR KUIJPER VSN-t p Laat sport irrWWIWBffflïlHTM Terugslag Gentlemen- koers in Philippine Successen 1 ZATERDAG 12 OKTOBER 1974 Aandachtig volgen de leerlingen de lessen van Staf de Moor. BEIDE JUDOBENEN OP DE GROND (Van onze sportmedewerker). TERNEUZEN - Basketbal moet een grotere opgang kunnen maken dan volleybal indertijd. Dat is de mening van de voorzit ter van de afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen van de Basketbal bond Albert Doornbos. Dit om de simpele reden, dat basketbal niet zo'n intensieve voorberei ding kent als volleybal om tot een redelijk resultaat te komen. „Volleybal", zo zegt Albert Doornbos, kent een moeilijke techniek, waar je zeker enkele jaren voor moet trainen wil je die wat onder de knie krijgen. Bij basketbal ligt dat anders. Als je deze sport enkele maan den beoefent, en je beschikt over een goede conditie dan kun je al redelijk partij geven. Het is daarom dat ik basketbal een goede toekomst voorspel in Zeeuwsch-Vlaanderen. Temeer, omdat wij in Zeeuwsch- Vlaanderen de komende compe titie met een eigen afdeling van start gaan. Dat betekent niet meer naar de overkant reizen, en niet meer laat thuis 's avonds. Daardoor krijg je automatisch meer jongeren die zich tot de basketbalsport aangetrokken voelen. Aanvankelijk zou deze competitie op 11 oktober van start gaan, maar deze datum is in ieder geval al verschoven naar 18 oktober, en ook deze datum staat nog niet definitief vast, omdat het nog niet wil vlotten met de oprichting van de bas ketbalvereniging in Oostburg. Het ontbreekt ons daar nog maar net aan twee leidingge vende personen, die het basket balteam willen begeleiden. Geen trainers hoor, maar ge woon twee personen die bereid zijn om het team te begeleiden en het administratieve gedeelte voor hun rekening willen ne men. Wij hadden al een heel lijs tje met kandidaten samen gesteld, waarvan wij dachten dat deze eventueel wel bereid waren om deze functies te be kleden, maar dat liep op niets uit. Dat vinden wij natuurlijk bijzonder jammer, want men wil basketballen in Oostburg, maar het ontbreekt gewoon aan twee leidinggevende personen. Het was daar zelfs al zo ver dat deze basketbalvereniging, ondergebracht was bij de hand balvereniging Operatie. Hier door zou Operatie dus meer als een sportvereniging naar buiten treden. Kijk, in Sas van Gent heb je ook een pas opgerichte basketbalvereniging, onderge bracht bij de volleybalvereni ging SAVOK. Daar zijn nu al zo'n actieve leden die basketbal spelen. Ik heb daar in bet begin een introductietraining gege ven. Maar nu hebben zich enkele ervaren leden, die van Silaba (Zelzate) afkomstig zijn, dat technische gedeelte voor hun rekening genomen. De Silaba- leden hadden ook uit moeten wijken naar Zelzate omdat er in Sas van Gent geen basketbal was" De komende competitie zullen vier basketbalteams - misschien zelfs wel vijf - van start gaan. Dat zijn: Schelde Sport (waar schijnlijk met twee teams), Sas van Gent, Voorwaarts Axel en Hulst. Daarbij kan dan nog Oostburg komen. De dames competitie telt momenteel nog maar drie teams: Schelde Sport, Hulst en Voorwaarts. Doornbos' „Niet bepaald een aantal om over te gillen, maar in feite staan wij nog maar in onze kinder schoenen. Maar als Oostburg er bij komt dan zie ik het beslist wel zitten. Dan zijn de vereni gingen mooi verspreid over ge- heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook beginnen wij, om alles wat officiëler aan te pakken binnen kort met een scheidsrechters- cursus, in een plaats die nogal centraal gelegen is". (Van onze sportredactie) AXEL - „Je moet knettergek zijn, of erg veel geld hebben. Anders kom je nooit aan de judotop", zegt Staf de Moor, de Axelse judoleraar met een grote regionale en nationale reputatie, verzorger van de Nederlandse judoploeg - al weer voor het derde jaar nu - en in die hoedanigheid de assistent van bondscoach Wim Ruska. Nou, knettergek zal iemand zich niet graag willen noemen en erg veel geld - hoeveel zijn dat er? - is nog geen waarborg voor judo-kwaliteiten, zodat het gerechtvaardigd lijkt aan De Moor om verduidelijking te vragen betreffende deze fraaie kreten. Het Nederlandse publiek is immers oververwend geraakt na de eclatante successen van judoreus Anton Geesink, die tl Japanners op alle fronten van de troon knalde en vlak na dat onvergetelijke tijdperk door Wim Ruska, die aantoonde dat Nederland minstens de gelijke, zo niet de meerdere van de Japanners was geworden. Staf de Moor, zelf knotsgek van judo - „je bent er kapot van of niet, nou ik ben er kapot van" - wil dat graag even toelichten. De Moor: „Het wordt tijd dat we met beide judobenen op de grond gaan staan Wat met Gee sink en Ruska is gebeurd, komt eens in de honderd jaar voor. Dat moet men kunnen begrij pen. Maar het ellendige met het grote publiek ts, dat men een maal aan successen gewend moeilijk een terugslag kan ac cepteren. Neem maar het Neder lands elftal. Nu er bij de wereld kampioenschappen in West- Duitsland zo voortreffelijk ge voetbald is, gaat het er bij „Jan Publiek" niet in dat er nog ver loren wordt. De vette jaren zijn voorbij. Wat Geesink en daarna Ruska gepresteerd hebben was formidabel. Die terugslag die we daarna meemaakten, moest een keer komen. We lijn nu bezig met de opbouw. Toen ik ruim een jaar geleden ja zei tegen de Neder landse Jodobond, wist ik en mét mij Wim Ruska, dat er helemaal opnieuw begonnen moest wor- (Van onze sportredactie) PHILIPPINE - Het wie- Iercomité Philippine, al tijd „in" voor stuntwerk, houdt ter gelegenheid van de afsluiting van het wie- Ierseizoen 1974 evenals de twee voorgaande jaren een gentlemenkoers voor genodigden. Een bont spektakel, dat jaarlijks tal van wielerliefhebbers naar Philippine weet te trekken. Voor het eerst komt er ook een dame in actie: Diana Roeland, bestuurs lid van de jeugdafdeling van de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen, maakt haar debuut in de gentlemenkoers. Het is de bedoeling dat de gentlemen achter een renner met een officiële KNWU-licentie rijdt m een tijdrit over 3,2 kilo meter. Belde coureurs dienen uiteraard over de finish te „strompelen" om voor een klassering in aanmerking te kunnen komen Het koppel met de beste tijd is winnaar. Ie dere gentlemen dient voor zijn eigen gangmaker te zorgen. De permenance is in dorpshuis De Meerpaal in Philippine, waar 's avonds om acht uur een groot afsluitingsbal - met prijsuitreiking - onder leiding van het orkest „De Williams" begint. Het eerste koppel in deze gentlemenkoers wordt weggeschoten om 15.00 uur den. Er was geen Geesink meer, Ruska was gestopt met de ac tieve wedstrijdsport, Ernst Eug- ster en de gebroeders Snijder hielden het voor gezien, kortom je had vrijwel geen potentieel meer. Nu gaat het lekker. Ik kan uit stekend samenwerken met Wim Ruska, een heel fijne jongen, hij komt hier dikwijls in Axel, en de zaak komt aardig van de grond. Binnen enkele jaren kunnen we weer aansluiting hebben met de top. Er zit talent genoeg bij, maar het hangt er maar vanaf hoe het zich ontwikkelen zal. De jongens moeten zelf ook willen. Je moet je er ontzettend veel voor ontzeggen. Anders kom je er nooit Dat bedoel ik met dat „knettergek". Knettergek van judo moet je zijn" Er wordt sinds kort gewerkt op basis van vrijwillige trainin gen. De centrale trainingen op het nationale sportcentrum Pa pendal en in Amsterdam werden in eerste instantie verplicht ge steld voor de geselecteerden, maar daar is verandering in ge komen. Staf de Moor: „Dat is bewust veranderd. Het was niet meer haalbaar. Ik ben nuchter genoeg om te beseffen dat het voor de judoka's die hogerop willen een zee van tijd en de no dige pegulanten kost. En wat is uiteindelijk het resultaat? Ik vind het belangrijk voor de jon gens dat ze eerst aan hun toe komst denken. Als er iemand van mijn sportschool - (De Moor heeft sportscholen in Terneu- zen, waar hij zo'n tien jaar gele den begon. Axel, Clinge, Hulst, Zaamslag en Kloosterzande; red.) - naar mij toekomt en vraagt wat hij moet laten preva leren, zijn studie of de judo- sport, dan zeg ik studie Dat is belangrijker Van een zwarte band kun je niet eten. Zo ligt dat in grote lijnen ook op nationaal niveau De belangstelling van de zijde van de sponsors is met dermate groot, dat er „kostelij ke" vergoedingen kunnen wor den gegeven". Regionaal gezien boekt Staf de Moor met zijn judoka's aar dige successen. Gezeten in zijn oergezellige woning aan de Middelhovenstraal in Axel, waar hij zich in zijn schaarse vrije tijd kostelijk vermaakt met het stoken van de knusse open haard een hobby die door zijn charmante echtgenote Dinie even fanatiek wordt beoefend - licht De Moor een greep uit die successen. De Moor- „Een paar weken ge leden hebben nog twee van mijn judoka s de tweede dan behaald (zelf is De Moor in het bezit van de derde dan) Sjaak Avot uit Schoondijke en mijn assistent Henny Sijs uit Axel Een presta tie waar ik blij mee ben Een te ken dat het talent er is De ju- dosport leeft in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het begin was moeilijk. Dat zal ik nooit verge ten" Zo'n jaar of tien geleden kocht De Moor - nauw betrokken bij de Levensschool in Axel. waar hij vormingsleider is - een ju- domat van een dikke driedui zend gulden en begon hij met een viertal leerlingen. Ga d'r maar aanstaan. Het kostte lange tijd knokken - maar het is een doorzetter - voordat hij het pu bliek warm had voor zijn tak van sport. De Moor: „Maar nu loopt het op rolletjes. De toeloop van leden is enorm. Moet je bij voorbeeld eens kijken met hoe veel man we bezig zijn in het Ge- zellenhuis in Axel. Dat zaaltje is in feite veel te klein, maar je hebt hier geen geschikte ac commodatie. Een sporthal zou den we moeten hebben in Axel, daar is dringend behoefte aan, maar ik ben bang dat dat voor lopig nog een utopie zal blijven. Belangrijk zou ik het eveneens vinden als er bijvoorbeeld op de lagere scholen judoles zou wor den gegeven op geregelde tijden, tijdens de gvmnastiekuren bij voorbeeld. Het is toch zo goed voor de mentale vorming van de kinderen. Wim Ruska is daar momenteel mee bezig op een aantal lagere scholen in Am sterdam. Mogelijk komt het in deze omgeving ook zover binnen afzienbare tijd" Praten met Staf de Moor, be tekent praten over judo. Zijn vrouw Dime: „Ik begrijp het wel eens niet. Die man lacht en zingt altijd. Naast zijn gewone werk aan de Levensschool is hij vrij wel constant in touw voor de ju- dosport. En hij blijft altijd op timistisch. Dan moet je kapot zijn van die sport" Staf de Moor bevestigt dat gretig. TON KOOMEN GOES - De algemene verga dering van de KNVB afdeling Zeeland zal op zaterdag 2 no vember in de grote zaal van de „Prins van Oranje" aan de Nieuwstraat 14 in Goes worden gehouden. Staf de Moor: vol concentratie bezig met zijn Sport (Van onze sportmedewer ker) SAS VAN GENT - „Aan sluiting bij de KNWU staan we zeker niet afkerig tegenover. Maar de leden hebben het uiteindelijk voor het zeggen", meent Karei Inghels, voorzitter van de trim- en toerclub Sas van Gent, nadat een aantal leden te kennen had gegeven liever in KNWU- verband te gaan fietsen. In de laatst gehouden be stuursvergadering werd dan ook besloten de leden de vrije keus te laten. Via een circulaire wil men nu de leden oproepen zich uit te spreken vóór of tégen aansluiting bij de KNWU. Inghels: „We kunnen niet over de rug van onze leden heen wandelen. Voor ons is het van, belang via deze cir culaire aan de weet te ko men hoe groot het aantal leden is dat voelt voor aan sluiting bij de liefhebbers categorie van de KNWU" De meningen in het kamp van de Sasse Trim- en Tour club staan lijnrecht tegenover elkaar. Verschillende leden ergeren zich aan de volkskoer- sen, zoals die de laatste tijd worden gereden, maar een an dere groep is fel gekant tegen de liefhebberscategorie van de KNWU. Inghels: „Ik dacht dat het een probleem betrof die alle Zeeuwsch-Vlaamse Trim- en Toerclubs raakt. Er is al zo lang over gepraat dat er nu maar eens een definitief be sluit moet vallen. Ik ben van mening dat er zo snel mogelijk een vergadering belegd moet worden waarop alle Trim- en Toerclubs uit Zeeuwsch- Vlaanderen vertegenwoordigd zijn. Dan kan iedereen zijn mening naar voren brengen. Maar voor mij is het op dit moment het belangrijkste dat we eerst de standpuntbepaling binnen onze vereniging rege len. Ik wil niet dat het bestuur later naar het hoofd geslingerd krijgt dat er niets aan deze problematiek gedaan is. Is het grootste deel voor aansluiting bij de KNWU, dan zeggen we zonder meer de volkskoersen vaarwel". De Trim- en Toerclub Sas van Gent is een van de vele clubs in dit genre die de laatste jaren in Zeeuwsch-Vlaande ren van de grond kwamen. Geert Schoones en Gerrit Bij- vanck uit Sas van Gent namen eind vorig jaar het initiatief tot oprichting van de vereniging en het duo nam vervolgens contact op met Karei Inghels, in wielerkringen zeker geen onbekende. De zaken waren rap geregeld en eind november was de Trim- en Toerclub Sas van Genter. Inghels: „Er was gewoon behoefte aan een trimclub in Sas van Gent. Niet alleen jon ge, maar ook oudere mensen voelden wat voor deze tak van sport. In het begin was het na tuurlijk even afwachten, wat de reacties waren, maar toen we na een maand een rollena- vond organiseerden met als trekpleister ex-Tour de France-winnaar Jan Janssen, kwam de zaak pas goed van de grond. De publieke belangstel ling was groot en het aantal deelnemers loog er niet om. Dat heeft ons doen besluiten door te zetten". Het succes was eclatant voor slaagd. de initiatiefnemers. De club telde al rap dertig leden en dat aantal is nu al opgelopen tot vijftig. Een bloeiende vereni ging dus. Maar het bestuur on der leiding van de actieve za kenman Karei Inghels - hij „zit" zelf in de rijwielhandel - besefte dat er evenementen op touw gezet, activiteiten on dernomen moesten worden, om de zaak springlevend te houden. Behalve een .vaste" ploeg die aan vrijwel alle toer tochten in binnen- en buiten land deelneemt, komt de Toer club Sas van Gent elke zon dagochtend om halfnegën in actie voor de wekelijkse trim- tocht. Een trimtocht waarbij er voor „hardrijders" geen plaats is. Inghels: „Nee, we beschou wen de wekelijkse rit voor de trimmers als een echte toer tocht. Het tempo ligt dan niet hoger dan rond de 25 kilome ter per uur. Het gaat er om de gezondheid op peil te houden. De mannen die er feller tegen aan willen gaan kunnen even eens aan hun trekken komen. Voor deze mannen hebben we een speciaal parkoers uitgezet waarop ze elke woensdag avond terecht kunnen" „Voor beide categorieën zijn ook niet-leden van harte wel kom. Daarnaast organiseren we zelf toertochten en staan er voor de winter rollenavonden op het programma". Op tüe manier wil het be stuur van de Sasse vereniging - bestaande uit de heren In ghels (voorzitter), Schoones (secretaris) en Bijvanck (pen ningmeester) en de leden Pi- laet en Bombelijn - de tran sport populair maken in Sas van Gent. Gezien het ledental is men daar al aardig in ge- (Van onze sportmedewerker) MIDDELBURG - J. Kuijper van K.O.T.-Middelburg is in café Dampoort in Middelburg kampioen geworden van de vjjfde klas libre van het district Walcheren-Bevelanden. Zijn naaste tegenstanders verloren beiden hun kans op de eerste plaats, zodat Kuijper zich reeds voor de finale al kampioen kon noemen. Zijn directe tegenstan der K. Schijf en M. Remijnse ver loren van niet al te sterke tegen standers. Voor de finales was daarom alleen nog de spanning aanwezig voor de tweede plaats, wat echter niet te zien was, om dat de vijf spelers, die allen met zes matchpunten genoteerd stonden, speelden als voor de eerste plaats. In de finale-partijen won eerst P, Tissmg van G Menheere, zo dat hij op acht punten kwam en zeker was van de vierde plaats. Daarna won Remijnse met moeite van J Groenewoud (50- 49) en trouwens ook met enig ge luk, omdat de laatste een ge makkelijk te maken carambole voor zijn laatste stoot miste J de Winter boekte zijn derde ach tereenvolgende overwinning, nu op J. de Jonge maar kwam toch 0.004 tekort voor de tweede plaats ln de finale leek het er aanvankelijk op, dat Schijf Kuijper zou gaan kloppen, om dat halverwege de partij Schijf een voorsprong had van 20 pun ten. Maar Kuijper kwam uitste kend terug. Met series van 14, 5,4 en 6 wees Kuijper Schijf te rug naar een vijfde plaats. Na mens de K. N B B reikte B Ver meulen de medaille uit aan de kampioen en wenste hem succes op de gewestelijke ronde te Roosendaal. Voorzitter Roo- denburg van Dampoort reikte na het geslaagde toernooi de prijzen uit. De uitslag was: 1. J. Kuijper, K O T Middelburg 12 327 226 14 1.44; 2. M. Remijnse, A.B.I.M., Oudelande 8 319 227 11 1.405; 3 J de Winter, D.O.S., Ovezande 8 321 229 9 1.40, 4. P Tissmg, B VW Wemeldinge 8 315 251 8 1.25; 5. K Schijf, VOG, Kloetinge 6 331 239 8 1 38, 6 J de Jonge, O.B.K., 's- Heerenhoek 6 285 247 16 1.11,7 G Menheere, O.H.G.L., Kwa- dendamme4 280 232 7 1.20; 8. J Groenewoud, Dampoort, Mid delburg 4 268 228 11 1.17. A -V Op de foto een deel van de vijftig leden van de trim- en toercluo Mir Sas van Gent ZATERDAG 12 AMSTERDAM - Si sportwereld weg te d maar inmiddels is er andere manier opdui terug moeten doen, komen te vervallen. Naast veel positiev duele topsporter kar gedaan worden aan pen jaren aan de spc Sponsors zegden son ling hun steun op, d fende verenigingen problemen achterlater naast was er het „rons pelers, waarbij spons _lkaar opboden, dan elkaar werden uitgespt tische verhalen in de pe soms daarvan het geve Voornamelijk ome jandvol serieuze en gr sors begonnen te vreze aken wel eens verkeer .gunnen uitpakken, we dit jaar de Verenigin Sponsoring Nederland, VSN, opgericht, met he sportsponsoring aan s -eglementen te binden Op dit moment, 9 ma de oprichting, staat he voor met de VSN. 29 i hebben zich als werl aangemeld, terwijl er ot buitengewone leden zij pnder de BVAS, een b |roep van 17 wielerspo Volgens de heer H. jehalve hoofd van de public relations var Lloyd, ook secretaris VSN, zijn deze aantall eenkomstig de verwac „Ik denk dat van de gre sors die er in ons land helft nu bij ons is aangf Maar de vraag of de echt gaat maken, zal, heer Jullien, pas over ■maanden beantwoord worden. Jullien: „In d 'Jjestek zal er veel moetei ren. Een van de belar zaken zal zijn het opste een sponsorcode, waai leden zich straks hebber den. De „ontwerp-code bij de oprichting werd ge teerd, geeft aan dat Sponsor wordt verwach niet alleen aan zijn eieei ^Rjnkt". Sponsoring veronders etrokkenheid die méér dan een financiële bijdri (Van onze duivenspor werker) ULVENHOUT - Het 1974 is achter de rug. R de uitslag van Bourge: fond Union „De Baror concours 1234 duiven, van Hassel uit Wernhou maar liefst een minuut of vooruit. Ge kunt er geen 1 krijgen met die staartwir zijn de eerste vijftig prijz van Hassel voornoemd, Joosen jr., 3. A. van der 2 beiden te Breda, 4. C. K Zundert, 5 en 47. T van I Oosterhout, 6. en 16 I voort, 7. A. Roks, bei Breda, 8. M. van Seeten 21. A. Smits en zonen, 1( Vries, allen te Oosterhou Vries pakt maar even 10 1 42 enz. toe maar jongens, Er zijn 1001 r verwegwonende bellen. En evenz onderwerpen. Maar vanavc de eerste vraag gezien?" U kunt dani bomen over haai Want 's avon belt u voor half t

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 28