1 J» BAUDRIN WOEDEND OP OPENBARE AANKLAGER 11% pandbrieven 1974 per 1979/1982 a 99% Vrouw stierf na hersenonderzoek Hooguit een zes voor de 5 van de Mi, Het stond in de krant (Deel 10) /elf een keuken bouwen Uil I: rtl O binnenland buitenland Uitval Paradepaardje Bandrecorder Folders verspreid over moord op Wil Vervat Langste vrouw Uitlevering Barbie geëist Prijzen in België in 9 maanden \Wi% omboog JOHNNY EN JAN: EEN STERK DUO Droogkomiek Pittigi er ;;r v-1 -u U'V -- VRIJDAG 11 OKTOBER 1974 2-.T? ■- - ;v. !5 - i uze coat. tritsbare Borg g. Katoen/ ter. Zwart. 149.- 15 (Van onze correspondent) BRUSSEL Na de tweede week van het proces tegen de geschorste directeur-generaal van de Belgische PTT Ger main Baudrin (51), die wordt beschuldigd van corruptie en I valsheid in geschrifte- hebben beide partijen reden tot opti- misme. Openbare aanklager P V ande- walle: -.Omdat een reeks be- i langrijke getuigen de zeer be- I iwarende verklaring heeft af gelegd dat Baudrin staatsop drachten gaf aan „Equimo", een bedrijf waarin verdachte grote financiële belangen heeft en dat geleid werd door zijn i zoon." Baudrin: „Omdat het zeer moeilijk zal zijn voor de open- i bare aanklager om te bewij zen, dat Baudrin een vermo gen van 42 miljoen franc ver diende, dat de vrucht was van wat hier genoemd wordt „pas sieve corruptie". Toen Baudrin ter afsluiting van de tweede ronde van deze week gistermorgen het woord kreeg, deed hij een woedende uitval naar de openbare aan klager, die hij verweet slechts vermoedens te hanteren. „Blijft echter dat ik zuinig en spaarzaam heb geleefd, van ouders en schoonmoeder geld ontving", zo beweerde Bau drin, die met de komst van steeds meer getuigen a charge toch wel iets van zijn hautaine houding heeft moeten prijsge ven. Eén van deze getuigen was de Brusselse architect P- Bayens bij wie kort na het bekend worden van het corruptie schandaal in de hoogste PTT- kringen werd ingebroken, kennelijk met de bedoeling om voor Baudrin bezwarende dossiers uit de wereld te hel pen. .-Zeker door een Water- gate-loodgieter", aldus de pre sident van de rechtbank. De architect Bayens is een vriend van de man die het Belgische PTT-schandaal in de publiciteit bracht, ir. P. De- maegt. Bayens was belast met de inrichting van de kantoren van de PTT. Tot grote hilari teit van het publiek kon hij verklaren dat hoe hoger het PTT-personeel is, des te sjie- kere en vooral zachter zitten de meubelen in gebruik zijn. De staatsgelden die op deze manier worden verspild lopen in de vele miljoenen- Zeker ais figuren als Baudrin hun gehele meubilair vernieuwen laten alleen al om het feit dat een bepaalde lamp er niet bij paste... En steeds was het de firma Equimo van zoon Michel Baudrin die de PTT uit de zorgen hielp. Zo zou bijvoor beeld een collega van Baudrin voor 183 000 franc nieuwe meubelen krijgen- Uiteindelijk werden de meubelen voor 400.000 franc geleverd door de firma Equimo- Protesten tegen deze gang van zaken werden bij de PTT niet gehoord. Bau drin stond namelijk altijd klaar om tegen onwillige amb tenaren „disciplinaire maatre gelen" te nemen wegens wat hij als een stokpaardje han teerde „insubordinatie". Zo waren er op de zittingen van de afgelopen drie dagen steeds weer opnieuw voorbeel den van bevoordeling van de firma Equimo. Zo zelfs dat de rechtbank binnenkort de vroe gere staatssecretaris A. Dubois gaat horen wiens echtgenote aandeelhoudster was van Equimo- Maar achteraf is wel gebleken dat deze vrouw hele maal door Baudrin werd ge bruikt. Zij heeft namelijk nimmer ook maar één cent behoeven te storten en even min ooit papieren in huis ge kregen, dat ze tot de status van aandeelhoudster was ver heven. Baudrin zelf stak miljoenen in Equimo. Ter zitting kwam ook de bouw en inrichting van het paradepaardje van de Belgi sche PTT, het Satellietcentrum in Lossive ter sprake. Op nieuw blijkt tot grote ergernis van het publiek en kennelijk ook van een zeer droef kij kende rechtbankpresident dat de Belgische belastingbetalers hiervoor vele miljoenen extra in de kas van Equimo hebben moeten storten. En bij de ope ning van het Satellietcentrum moesten er natuurlijk geschen ken zijn, voor koning Boude- wijn en voor de astronaut Alan Bean, die het feest kwa men opluisteren. Baudrin zelf zocht deze ge schenken uit en natuurlijk was het weer Equimo die ze moest leveren. Maar waarom er ook nog tienduizend sleu telhangers en duizend porce- leinen schaaltjes moesten wor den besteld, weer bij manusje- van-alles Equimo, is een raad sel- Of eigenlijk toch niet, zou je zo zeggen- In de 22ste kamer van het pompeuze Brusselse gerechts gebouw hangt een plechtige stemming. Een bandrecorder neemt twee keer anderhalf uur alles op wat er wordt gezegd. De tolk die in actie komt als er getuigen zijn die alleen Vlaams wensen te spre ken is eigenlijk de enige vro lijke noot in dit proces. Niet in het minst omdat de man voor wie hij eigenlijk geko men is, rechtbankpresident Dautricourt, hem herhaaldelijk een handje moet helpen- De volgende week komen de getuigen a décharge aan het woord- De week daarna denkt de openbare aanklager twee dagen nodig te hebben om Baudrin stevig aan te pakken. De verdediging rekent op drie dagen, zodat het einde van het proces nog niet in zicht is- De publieke opinie in België - zo blijkt uit een bliksemenqu- ête van de bladen Het Volk- De Nieuwe Gids- begint de zaak Baudrin wat uit 't oog te verliezen. De veel te gedetail leerde krantenverslagen zijn daar niet vreemd aan. Knette rend vuurwerk wordt pas ver wacht als de openbare aankla ger met zijn requisitoir begint- (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie heeft een nieuw initiatief ontplooid om de moord op de 15-jarige scholiere Wil Vervat tot een oplossing te brengen. Huis aan hiuis zuilen in Rot terdam-Zuid en aangrenzende gemeenten 85.000 folders wor den verspreid. Hierin vertelt de politie hoe, wanneer en waar het meisje de dood vond. En stelt een aantal vra gen. Zij werd in de nacht van 7 op 8 september omstreeks 1 uur gewurgd gevonden in de omgeving van het metro-stati on Slinge. DE Europese Qoimimissie, het dagelijks bestuur van de EEG heeft de Europese minister raad voorgesteld zo snel moge lijk een miljoen ton graan aan India te schenken. De oogst in dat land is zo slecht geweest dat er een tekort van 10 mil joen t on ia. (Van een onzer verslaggevers) &NHEM heeft men in het Diiiaconessenziekenhuis in Arn- .em 'li januari van d)it jaar nstige fouten gemaakt, laardoor Hendrina Pannen- burg-Lenting (31) om het lie ten kwam? t)e echtgenoot van de overle den vrouw, de 35-jarige foto- 'aborant Hendrik Jan Pannen- urg twijfelt daar niet aan- Vat zijn de feiten? ïendrinia Pannenbung werd beg'in januari met buikpijn- Jolaohten in het Diaconessen- kenhuis in Arnhem opgeno men. Zij klaagde na -enkele agen echter ook nog over re- elmatige terugkerende hoofd- pijn waar zij al jaren last van ad. Men stelde een hersenon- ferzoek in waarbij gebruik werd gemaakt van een con trastvloeistof om die hersenen te kunnen fotograferen. Het onderzoek leverde niets op. Kort daarna r&aikte zij in een coma en overleed. De heer Pannenburg: „Voordat men met het onderzoek zou beginnen heb ik nog met mijn vrouw gesproken, zij zag er toen prima uit. Volgens mij heeft men bij dat hersenon derzoek een fout gemiaiakt, waardoor zij een hersenbe schadiging opliep. Volgens Pannenburg hebben de behan delende doktoren hem ook nooit precies van de doodsoor zaak van zijn vrouw op de hoogte gebracht. Dat sterkt hem in zijn overtuiging dat er een ernstige misstap was gt>- maiakt. „Het is een mistige zaak", zegt hij nu, negen maanden na het overlijden van zijn vrouw. Commentaar van de neuroloog dr. Becker, die bij het hersen onderzoek betrokken waar '„wij hebben na het overlijden van mevr- Pannetnbuirig sectie laten verrichten, omdat wij zelf ook wel eens wilden we ten wat er aan de hand was- Daaruit bleek dat de overle den vrouw een gezwel in hiaiar hersenen had, dat ze waar schijnlijk dus bij het onder zoek heeft gekregen. Het is aannemelijk dat de contrast vloeistof een verkeerde uit werking heeft gebaid". De heer Pannenburg verkeer de in maart van dit jaar nog steeds in het ongewisse over de aard van de complicaties en daarom verzocht hij de in specteur van de volksgezond heid in Gelderland C-W. Deur man eon onderzoeik in te stel len. Eerst in juli gaif de in specteur uitsluitsel aan de heer Pannenburg, dat geheel gebaseerd was op de sectie die door het ziekenhuis was ver richt. Opmerkelijk is dat de heer Deurman tot geheel an dere conclusies komt dan dr. Becker: „Bij het hersenonder zoek hebben zich verwikkelin gen voorgedaan die recht streeks samenhangen met de aandoening der hersenen. Ach teraf lijkt het waarschijnlijk dat deze aandoening zich reeds tien jaar geleden aan kondigde", schrijft hij. Ver meld moet worden dat de heer Deurman het geval van zijn voorganger Van Leeuwen had overgenomen. Het blijft dan toch verwonderlijk dat hij zich bij een dergelijk belang rijke zaak niet beter liet in formeren. (ADVERTENTIE) INDIANAPOLIS (Reuter) De 19-jarige Sandy Allen uit Shelibyville in de Ameri kaanse staat Indiana is erkend als de lanigste vrouw ter we reld zij is twee meter en bijna 27 cm. De erkenning is afkomstig v.an de samenstel lers van het „Guiniess book at world records" dat in Londen verschijnt. BRUSSEL (ANP) De ju ridische commissie van het Europees parlement heeft in haar jongste bijeenkomst een parig een ontwerp-resolutie goedgekeurd waarin om de uitlevering aan Frankrijk van Klaus Barbie wordt gevraagd. Klaus Barbie, tijdens de Twee de Wereldoorlog chef van de Gestapo in Lyon, is verant woordelijk voor de dood en marteling van tal van Fransen. Hij verblijft waarschijnlijk in een gevangenis in Bolivia. BRUSSEL (ANP) De consumptieprijzen in België zijn in de eerste negen maan den van dit jaar met 11,5 pet gestegen- Dat heeft de Belgi sche minister van Economische Zaken, Oleffe in de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers bekend gemaakt. De minister veoMiaiairde overigens dait, gezien in de vrij sombere internationale context, de Belgische econo mie tot ou toe betrekkeHijk gunstig evolueert. Oleffe raamde de groei van het bruto nationaal produkt in volume voor dit jaar op 4,6 pet. »,Dat is een goede prestatie, gezien het gemiddelde van de EEG dat 2,5 pet iis", aldus de be windsman. In de vergelijkbare periode van het vorige jajar zijn de prijzen in België met 40,9 pet gestegen- AMSTERDAM De 5 van de 4-daagse zijn binnen. Hun in tocht was gisteravond in het Amsterdamse City Theater en niet op de Nijmeegse St. An- nastraat, de gebruikelijke lo- katie voor deze unieke happe ning. Toch waren er wel punten van overeenkomst, want ook in Amsterdam was er muziek van geüniformeerde muzikan ten en waren er tot slot bos sen bloemen. Maar er was ook een groot verschil- Blijft het Nijmeegse publiek klappen en juichen tot het bittere eind, in Amsterdam kon er nauwelijks een mager applausje vanaf. Ik kan me bij die stem ming wel aansluiten, want persoonlijk geef ik „De 5 van de 4-da'agse" niet rr /er dan een zesje. Het slot van de film valt tegen, maair gelukkig is het eerste uur wel te pruimen, zodat de eindindruk toch net voldoiende is. Het begin van de film is zelfs sterk. De in troductie van de vijf hoofdrol spelers is origineel. Maar de veelbelovende indruk die wordt gewekt, wordt helaas niet tot het ednde toe waar gemaakt- Het gaat in deze film over vijf gevangenen uit Leeuwarden die dank zij een experiment van het ministerie van Justitie in Nijmegen de 4-daaig'se mo gen meelopen. Een van de vijf maakt van zijn tijdelijke vrij heid gebruik om naar Amster dam te gaan om daar te pro beren de misdaad waarvoor hij ten onrechte is veroordeeld op te lossen. Ondanks aanvan kelijk scepsis, gaan z'n colle ga's zich voor zijn geval inte resseren en helpen uiteindelijk hardhandig mee het happy end te forceren. Alls ik het goed heb begrepen, is de film ooit opgezet als een thriller, waarin wiat komische elementen zouden voorkomen. Tij diens die opnamen schijnen vooral Johnny Kraaykamp en Jan Blaasier het hieft steeds meer uit handen van regisseur René van Niie te hebben geno men, zodiat bet resultaat pre- ailes bot tegenovergestelde is van de oorspronkelijke bedoe lingen. Het is een komische ffiiltm met enkele thriller-aspec ten. Het is jammer daft René van Nie de consequenties van deze op zich niet onoverkomelijke ontwikkeling niet ten volle heeft uitgebuit- Het eerste deel van de film, waarin Johnny en Jan vrijwel onge stoord hun gang kunnen gaan, is echt wel onderhoudend. Johnny zit vol grappen. Als hij bijvoorbeeld bij het overi gens niet met naam genoemde Gabriël College in Mook aan komt, dan zegt hij met een uitgestreken smoel: „Het zijn katholieken. Dan is het vreten in ieder geval goed"- Als Johnny z'n sterke verhalen vertelt, iis zijn mimiek werke lijk onweerstaanbaar en het vormt een sterk contrast met het ingetogen spel van Jan Rlaaser, die zich in deze film ails een niet onverdienstelijk droogkomiek ontpopt. Een bedenkelijk aspect van de film vind ik - naast de te na drukkelijke reclame, maar dat is van meer ondergeschikt be lang - dat bepaalde vooroorde len door René van Nie niet worden ontzenuwd, maar inte gendeel jiuiat worden ver sterkt. Dat de enige Surinamer in de film een souteneur is doet denken aian de tijd dat negers in Hollywood uitslui tend voorbestemd waren de rol van schoenpoetser of huis bediende te vertolken. Nogmaals: het Is jammer dat René van Nie zich niet tot een komedie heeft beperkt. Hij had er genoeg stof voor. Te meer omdat hij zijn film heeft gelardeerd met zeer rake ob servaties van de echte 4-daiag- se lopers, terwijl ook het Gel derse landschap hem tot enke le magnifieke natuuropnamen heeft geïnspireerd- René duikt zelf heel even in de film op en zegt onder meer: „Het moet wat pittiger, schat", kritiek die hij een vol gende keer ook op zichzelf moet toepassen. TOM SMEETS De (min of meer) luxe keu ken is een erg gewild stukje interieurWie wat gaat ver bouwen, droomt daarbij van zo'n strakkemaar toch wel gezellige keuken, waar alles handig is weggeborgen. Nu liegen de prijzen van luxe keukens er niet om. Zelfs een begin van luxe kost al heel wait geld. En ga zo iets nu eens zelf maken! V. Dat is maar voor heel weinigen weggelegd. Het is moeilijk pas- en meet- werk, en daarbij worden meestal geplastificeerde plaat materialen gebruiktdie lastig te bewerken zijn. In Engeland wordt al sinds enige tijd een luxe keuken in bouwpakketvorm in de handel gebrachten dat is best een succes aan het wordenNu ligt het in Engeland allemaal een beetje anderswie daar een huis betrekt, wordt geacht zelf voor de hele keukeninventaris te zorgen. Hier is het in de meeste gevallen een kwestie van een interne verbouwing en modernisering. Ook kopers van cascowoningen hebben de mogelijkheid zelf voor een aan hun eigen wensen en smaak aangepaste keuken te zor gen. Diezelfde Engelse zelfbomv- keuken is sinds kort ook in ons land te koop. De onderde len aanrechtkastjesinbouw- kasten voor koelkast of elek trische ovenwandkastjes, aanrechtbladen enz.) worden los geleverd. Een hele kast zit in een platte kartonnen doos, die je in de bak van de auto meeneemt, en die thuis zon der enige moeite in elkaar ge zet kan worden. Met niet meer dan een simpele schroeve- draaier monteert men de ele menten van de keuken, en dat kost erg weinig tijd. Natuurlijk is zo'n zelfbouw- keuken aan beperkingen ge bonden. Je kunt er geen wer kelijke Amerikaanse droom- keuken met alle nieuwste snufjes van maken. Dat is ook de bedoeling van de fabrikant niet geweestHet moest een keuken worden voor mensen die toch een wel luxueus aan zien bood (belangrijk voor mensen die een open keuken hebben) maar die niet al te veel in de papieren zou lo pen. Een winstpunt is dat er bij het in elkaar zetten beslist geen bijzondere handigheid vereist wordt. We hebben een meisje van een jaar of twaalf onvoorbereid, de montage vlot zien verrichten. (ADVERTENTIE) *n METZLER- bril: ieders oogmerk fcHet stond in de krant", zei pen we tegen elkaar. De klank Rie het had was veelbeteke- nend. Ieder las zijn eigen '"rant en elke krant had z'n eigen stempel. Het Vrije Volk ■was er voor de socialisten, de Volkskrant voor de katholie ken, de NRC voor de liberalen fen Trouw voor de protestan- I ten. Bet nieuws van de dag was in L grote trekken steeds hetzelfde. Mensen vielen van de trap lover een losliggende roede. ■Verdwaalde Amerikaanse vliegtuigen werden door de plussen beschoten. Het monster pan Loch Ness werd weer ens gesignaleerd, of de verschrikkelijke, Sneeuwman, Botersmokkel. De elektrische itoel. Vliegende Schotels. Het en en laten van beroemde .sterren. Dierenmishande ling. Koninklijk Bezoek. Oor log. .950: Terwijl hier een eind kwam aan de koiendistributie en de vierkante stuivers en oude kwartjes uit de roulatie werden genomen, liet Soekarno weten dat eer de zon voor de laatste maal dit jaar onder ging Nieuw-Guinea tot Indo nesië zou horen. Op Ambon werd de onafhankelijke repu bliek der Zuid-Molukken uit geroepen. dam-Rijn-kanaal opende. Op schudding in Den Haag, waar op de 23ste van deze maand de Indonesische militaire atta ché ternauwernood aan een aanslag ontkwam. 1951: Het KNIL was in 1950 opgeheven. Een van de gevol gen was dat Nederland nu kwam te staan voor de opvang van twaalfduizend Ambonese militairen en hun gezinsleden, die zich hier „tijdelijk" wil den vestigen omdat het op Ambon na het uitroepen van de vrije republiek niet meer pluis was. 1952: In dit Olympisch jaar vond een staatsgreep plaats op Cuba en nam generaal Batista de macht in handen. In ons land wisselden lief en leed elkaar snel af in die kranteko lommen. Drie hoeraatjes voor de koningin, die op een mooie middag in mei het Arnster- 1953: Het jaar van de ramp. Ook het jaar waarin generaal Dwight D. Eisenhower presi- Ach ja... de jaren vijftig Een serie in 15,delen op basis van het boek „Ach ja 'de jaren vijftig" door Dick Sloot weg, Willem.' van Beusekom én Co de Kloet; .Wetenschap - pelijke Uitgeverij Amsterdam, Samenstelling: Wim Wenflit kes. (De vorige afleveringen in deze serie werden in de ze krant gepubliceerd op 21, 24, 26, 28 september en 1, 3, 5 8 en 9 oktober). dent werd van de Verenigde Staten van Amerika. En het jaar waarin -op 5 maart- Ra dio Moskou meldde: „Het hart van kameraad Josef Wisario- nowitz Stalin, de wijze leider en leraar van de communisti sche partij en van het Russi sche volk, heeft opgehouden te kloppen." over de myxomatose, een ziekte waaraan die zomer een belangrijk aantal konijnen ten prooi vielen. In het Schotse meer Loch Ness zou een af schuwelijk zeemonster zijn waargenomen op het radar scherm van de treiler Rival. 1954: Ruim een jaar nadat de dijken waren gebroken bracht de toendertijd ingestelde Del ta-commissie een rapport uit waarin geadviseerd werd het Haringvliet, het Brouwersha vengat, de Oostersohelde en het Veersegat af te sluiten. In november 1955 zou de rege ring met het Deltaplan komen. De Berkelse arts dr. O. stond voor de eerste keer voor zijn rechters en kreeg levenslang. Het mandement bracht ons volk in verdeeldheid en twij fel. Maar de succesvolle schei ding van de Siamese tweeling Folkje en Tjitske de Vries op 12 juni gaf velen weer even het gevoel, dat we één grote familie waren. 1956: Indonesië liet zich steeds minder aan Nederland gelegen liggen. Op 14 februari verbrak het de Nederlands-Indonesi sche Unie en in augustus zeg de de Indonesische regering de schuldenovereenkomst met Nederland op. Het ging om een bedrag vain meer dan 3 miljard giulden. In Hongarije vielen de Russen Boedapest binnen. Nasser werd president van Egypte en eigende zich het Suezkanaal toe. En verder trouwde Grace Kelly met prins Rainier van Monaco. mijlpaal op weg naar Europese eenwording". Moskou sprak echter over „een bedreiging van de vrede". De hond Lajka was de eerste Russische ruimtevaarder. Hij bevond zich aan boord van de Spoetnik 2, die op drie no vember werd gelanceerd. De Zwarte Ruiter ontsnapte uit de strafgevangenis van Sche- veningen. Lou de Palingboer had voor ons een blijde bood schap. 1958: Minister Cals kwam met zijn Mamoetwet tevoorschijn, al maakte dat bericht minder indruk dan het schokkende nieuws, dat dr. O. ervan ver dacht werd in de gevangenis van Leeuwarden een medege vangene te hebben vergiftigd. 1955: We moesten dertig gul den kijkgeld gaan betalen en we raakten niet uitgepraat 1957: In maart 1957 werden in Rome de verdragen onderte kend die de basis moesten vormen voor de Europese Eco nomische Gemeenschap, (EEG) en voor Euratom. Luns tekende voor Nederland. Deze belangwekkende gebeurtenis werd door Washington om schreven als „een nieuwe 1959: Soms werden politieke kopstukken hardhandig ten val gebracht. In het begin van dat jaar gebeurde dat met de Cubaanse dictator Batista, wiens bewind omver gewor pen werd door Fidel Castro. Tweeénvi.j ftig pagina's telde het requisitoir van de Amster damse officier van justitie mr. W.P. Bakhoven in die zaak te gen het Goede Heertje, een 50 jarige boekhouder die ver- Ieder ias zijn eigen krant en elke krant had zijn eigen stempel daaht werd van verduistering van ruim twee miljoen gulden. Maar DE sensatie aan het eind van de jaren vijftig was toch wel Het Gat van Wormer. De kranten stonden er vol van, de radio en Jan Gerritsen van de televisie waren er niet weg te slaan. Zelfs uit Amerika kwa men cameraploegen over om aan dit mysterie te ruiken. Was hier een meteoriet inge slagen? Had het iets met ruimtevaart te maken? Of was het gat veroorzaakt door een stuk van een vliegtuig, dat was afgebroken en in volle vaart in de weide van Wormer neergekomen? De wildste ge* ruchten deden de ronde, Maar er is noodt iets gevonden.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15