Franse kalimijnen voor rechter Zaak Van der Louw lijkt ai „geregeld fccen heksenjacht Dassault: Verdaclitmakinöeii Proces tegen studenten mm pr. Potter optimistisch 99 Laat 'ns wat van je lefest 36.- DEN UYLS ANTWOORD VALT GOED BIJ AANTJES Nobelprijs medicijnen PPR» voorzit ter treedt af Spionage bevestigd door Duitse B.N.D. NEDERLANDSE ACTIEGROEP STUURT DAGVAARDING $1# Uit gebalanceerd SURINAME ROL CIA WP Encyclopedie ABORTUS BISSCHOPPENSYNODE IN ROME binnenland buitenland Vertrouwen in Nederlandse minister Motels haken in op nieuwe alcoholwet Weg uit de consumptie maatschappij! Terug naar de natuur. f750 kunnen! w VRIJDAG 11 OKTOBER 1974 adiaaïbanden die hun erliezen. ht dat niet zwaar weegt op anslag. Dat is de een nieuwkomer op onze verrassend snel terrein g tot auto van het jaar 1973 rwonderlijk als we nog en, ic standaard uitgerust met :warmde achterruit, roeier en wissers met 2 Issloten. Afsluitbare ruitrijlampen. Slaapstoelen ig. Alarmknipperlichten, iwingslampjes en makkelijk n alles onder kontrole ie? Er zijn best meer auto's ieden. Ze zijn wel groter, afmeting. En in kosten, af fabriek vanaf f 8.995,- inclusief BTW. Leverhs I met 3e deur en ia .automatische uitvoering. ROTTERDAM (ANP) De I Stichting Rijnwater en drie I tuinders uit het VVestland heb- I ben de Franse kalimijnen ge dagvaard om voor de recht bank in Rotterdam en Den Haag te verschijnen. Zij stel- len de eis, dat de rechter het lozen van afvalzout in de Rijn als een onrechtmatige daad veroordeelt en de kalimijnen oplegt de schade aan de tuin ders te vergoeden en de pro ceskosten te betalen. De stichting, die dit gisteren op een persconferentie mee deelde, beschouwt deze gerech- IS04-16300. 83622. 150-5755. VertegenwoordJ I katoen. lsiemotief geprint op J keuze zwart of camel. Idieuze „hoge" boord. telijke actie als een proefpro ces. De actiegroep, die in de strijd tegen de vervuiling van de Rijn geen enkele vooruit gang ziet, wil een principiële uitspraak. Hiervan zal, zo deelde de stichting gisteren tijdens een persconferentie in Rotterdam mee. een preventie ve werking uitgaan. Teven» hoopt men hiermee een men taliteitsverandering teweeg te brengen op de international» confeTentietafel. „Al 25 jaar wordt op rege ringsniveau over de bescher ming van de Rijn gepraat. De ze wordt alleen maar vuiler Als de overheid het niet aan kan, dan moeten de burgers maar in actie komen", aldus de heer Bolomy die de stich ting vertegenwoordigt- De betrokken tuinders ge ven op, dat zij een schade van tussen de f 10.000 en f 20.000 per jaar lijden als gevolg van het zout dat de kalimijnen in de Rijn lozen. Daarbij komt nog een bedrag van ongeveer f 40.000 voor de aanschaf van een ontzontingsinstallatie. Het CBS heeft de totale schade aan de Westlandse tuinders als gevolg van de gehele zout vracht in de Rijn berekend op f 25 a 30 miljoen per jaar. Volgens sommige deskundi gen die bij het internationale overleg over de Rijn zijn be trokken is het prc-ces juridisch volslagen onhaalbaar. De ac tiegroep beroept zich echter op het EEG-verdrag van Brus sel betreffende de rechterlijke bevoegdheid, op grond waar van het mogelijk is schadever goeding ter plaatse voar de rechter op te eisen. Of Frank rijk zich aan dit verdrag zal houden is ook voor de ledeD van de actiegroep een vraag (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen de regels door van het politiek debat in de Tweede Kamer lijkt de benoeming van PvdA- voorzitter André van der Louw tot burgemeester van Rot terdam „geregeld". Van der Louw toch Minister-president Den Uyl heeft op vragen van Aantjes (ARP) en Andriessen (KVP) zo duidelijk uiteengezet wat hij vindt van programma- en meerderheidscolleges, dat in de wandelgangen doorklonk, dat het kabinet bij een benoe ming van Van der Louw geen grote moeilijkheden met de confessionele regeringsfracties meer hoeft te verwachten. Den Uyl zei letterlijk: .„Programcoüeges en ook in beginsel meerderhei-dseolleges behoeven mits aan bepaalde voorwaarden is voldaan, niet in strijd te zijn met democra tische spelregels. In de huidi ge verhoudingen zijn program- raacolleges eigenlijk onmis baar. Ik meen evenzeer dat het een groot goed is, dat zij niet zonder overleg met min derheden tot stand komen. Naar mijn inzicht wordt het gehalte van een democratie en (Vervolg van pagina 1) Tot nu toe was het bewijs tegen een verdachte die onder ljte veel" invloed van alcohol ped gegrond op de waarne- agen van de betrokken poli- Peman. Hij moest uit het ge- irag van de automobilist op haken of deze in staat was te ijden. Alleen de toplaag, de roep die zeer duidelijk onder nvloed verkeerde, werd er op "eze wijze uitgehaald. Met de blaas test kunnen nu bk de „twijfelgevallen" wor- l beoordeeld. Maar voordaft pj moeten blazen, moet de plitieman wel aanwijzingen ebben voor meer dan „nor- laai" alcoholgebruik. I „Nogmaals, het gaat ons niet de bestuurders met 0,6 of 0,7-promille alcohol", aildus de er Corsten. „En wanneer blaastest niet meer zou uit rijzen dan 0,6 of 0,7 dan krijgt de betrokken automobi- misschien tijdelijk rijver pd opgelegd door de politie- Jfcrn". I Toepassing van het nieuwe jrtikel is niet bedoeld om zo el mogelijk mensen te pak- n, maar om de verkeerson- Jeiligheid te verminderen. „Om dit te bereiken is een pstematische en intensieve Controle door de politie no- Pjl", ste't de heer Corsten. wïaar, daar zijn grenzen aan. "Hot politieoptreden moet rede- li. k blijven. De tweede be per- is de bezetting vam de politiekorpsen"'- TyVoor intensieve controle fijn mensen nodig. Nu wordt wei steeds gezegd dat de poli tie wordt uitgebreid, maar het gebeurt onvoldoende- Dat is dus een knelpunt: de onderbe zetting van de politie. Zij zal daarom prioriteiten moeten stellen. Je kunt je niet vooral richten op toepassing van de wegenverkeerswet en andere taken in het gedrang laten ko men". Een tweede aspect van het nieuwe wetsartikel is dat er naar de mening van de heren Corsten en Van Leeuwen een „goed uitgebalanceerd strafhe iend" moet zijn. „De straf moet aamsluiten op het belang van de norm. Maar er moet wel een serieuze straf worden opgelegd, en niet een soort vermakeliijkbeid-sbelad- ting". aldus de heer Corsten. Hij bedoelt hiermee te zeg gen dat niet alleen iemand die duidelijk onbekwaam was au to te rijden, straf opgelegd krijgt (naar zijn mening zou den deze straffen zelfs ver zwaard mogen worden), maar dat ook de gevallen rond de één promille moeten weten dat ze verkeerd zijn geweest. Voor deze groep is, naar zijn zeg gen, een geldboete op z'n plaats. De heer Corsten verwacht wel een toename van het aan tal „artikel-26-ers" na 1 no vember, dat zullen degenen zijn die „goed fout" waren, maar er bij het oude artikel 26 net nog onderuit kwamen. Hoe groot die groep zal zijn kan de heer Coster niet schatten. Dat zal afhangen van de prakti sche mogelijkheden die onder bezette politiekorpsen heb ben. van democratisch gedrag voor al bepaald door de manier, waarop meerderheden met minderheden omgaan. Ik zeg dit als socialic* als vertegen woordiger van E„n beweging, die uit de harde praktijk weet, wat het is om een min derheid en om ontrecht te zijn. Ik zeig het echter met dezelfde overtuiging in de ge vallen waarin socialisten de kans krijgen zich als meerder heid te manifesteren." De woorden van de premier zijn bij de ARP die zich in de laatste week als de felste tegenstander van een eventue le benoeming van Van der Louw had opgesteld, jiuist van wege de gang van zaken in veel plaatsen, zoals Rotterdam, bij de collegevorming goed gevallen. Het ziet er naar uit, dat Den Uyl door zijn opstelling veel van de doorslaggevende be zwaren van met name Aantjes heeft kunnen wegnemen. De AR-fractieleider zelf heeft de verhoudingen overigens ook niet aangescherpt door in zijn eerste termijn de benoemings kwestie hard op tafel te lea- gen. De minister-president ging verder nauwelijks in op de kritische toon, waarop de frac tieleiders van de PvdA en de KVP het kabinet hadden beje gend. Een van de taken van dit kabinet, aldus de premier, is ook om de onderlinge weer standen en irritaties tussen de partners te verminderen. Al leen op die manier kan een gezamenlijk beleid worden ge voerd ten aanzien van bran dende actuele problemen als de werkloosheid en de inflatie. De premier sprak niet over do principiële problemen. Over de ideeën van DS '70 en VVD die een toelatingsre geling voor Surinamers willen, zei premier Den Uyl dat de Surinamers die ons land bin nenkomen, verspreid over het hele land moeten worden ge huisvest en niet uitsluitend in de grote steden. Een op to richten rijksbureau voor do huisvesting van rijksgenoten zal deze spreiding begeleiden, maar voorop staat dat er geen dwanig aan te pas zal komen Een eventuele oplossing zal gehoel op basis van vrijwillig heid tot stand moeton ko men beginnen door het uitblijven van een eigen confessioneel wetsvoorstel ongeduldig te worden, doch premier Den Uyl suste gisteren: „Soms kan iet.s wel eens wat langer duren dan aanvankelijk was voor zien. Dat overkomt de rege ring ook wel eens". De Nederlandse regering heeft met diepe verontrusting kennis .genomen van de activi teiten van de CIA (Ameri kaanse inlichtingendienst) in Chili. De Verenigde Staten hebben deze activiteiten niet kunnen ontkennen, zo zei Den Uyl gisteren. Hij voegde eraan toe, dat Nederland de V.S. van zijn standpunt op de hoogte heeft gebracht, via de geijkte diplomatieke kanalen. (ADVERTENTIE) 612 bladzijden met duizenden onderwerpen geheel up-to-date 1500 afbeeldingen in kleuren gedrukt op hagelwit, houtvrij papier in luxe band van rood kunstleer voordeelprijs 57,50 tot 1 januari 1975, dan 65,- Een complete encyclopedie in één groot deel, samengesteld met medewerking van de Redactie van de Winkler Prins Encyclopedieën. Verkrijgbaar bij elke boekhandel Het kabinet heeft de over tuiging, dat de KVP en de AR zich ten aanzien van de abor tuskwestie zullen houden aan hetgeen daarover bij de kahi netsformatie is afgesproken aldus de premier Den Uyl. De linkse regeringspartijen VATICAANSTAD (ANP) Dr. Philip Potter, de secre taris-generaal van de Wereld raad van kerken, heeft giste ren op de synode van r.k. s' ehoppen in Vaticaanstad een optimistischer geluid laten horen over de toekomst van de Christelijke kerken dan paus Paulus in het recente Brieden. Hij hield de bisschoppen en prelaten voor dat deze tijd Wist gr ate mogelijkheden Biedt voor de evangeliever kondiging het thema van de synode en dat de kerken niet moeten toegeven aan ge voelens van angst en wanhoop. Een dergelijk pessimisme al dus dir. Potter, is een ontken ning van het geloof in onze Verrezen Heer en berust op een onjuiste interpretatie van de tekenen des tijd Kardinaal Alfrink heeft on dertussen niet gereageerd op een pamflet waarin hij een gevaar voor de kerk wordt genoemd. Het pamflet werd dinsdagmiddag do,or vertegen woordigers van ultrarechtse katholieke groeperingen uit Italië uitgedeeld aan de syno dedeelnemers, van wie een aantal weigerde om het papier in ontvangst te nemen. Voor zover bekend, heeft nog geen enkele bisschop ge reageerd op deze aantijgingen tegen de Nederlandse kerk. In het pamflet staat dat het ge loof wordt verdoezeld en dat de kardinaal de kerkprovincie naar de ondergang leidt met zijn opwathmgen o -er celibaat en eucharistie. Kei: uirga ye vÉi Ëhèviet STOCKHOLM (DPA, AFP) De Nobelprijs-1974 voor medi cijnen is toegekend aan de Belgen Albert Claudde (75) en Christian de Duve (57en de Amerikaan George Emil Pa lade (62) Zij kregen de prijs, waaraan een bedrag van 550.000 kronen (ca- 330.000 gulden) is verbonden, voor hun werk op het gebied van het celonder zoek. (Van onze correspondent) PARIJS De vliegtuigfabrieken donderdag in een qué de „campagne dachtmakingen en tijken" die zich in ontwikkelt, aan de steld. Dassaiult- hebben eommuni- van ver- liage prak- Nedeiiand kaak ge- De firma verklaart dat „haar onderneming geen enkel voorstel aan Nederlandse ka merleden heeft gedaan", en „dat geen enkele instructie in deze zin is uitgegaan near de afgevaardigden van het Franse Instituut voor Export van Luchtvaartmiaterieel" De firma Dassault zegt ver der „volledig vertrouwen te stellen in de Nederlandse minister van Justitie om klaarheid te brenigen inzake de waarheid omtrent de uit latingen van de Nederlandse kamerleden" en, „ook gecon fronteerd te kunnen worden met de parlementariërs die de naam van de firma hebben uitgesproken". Tenslotte verklaart de firma Dassault zich „zonodig het recht voor te behouden om een ieder die rechtstreeks of indirect gepoogd zou kunnen hebben de reputatie van de firma te schaden gerechtelijk te vervolgen". Marcel Dassault, directeur van de firma, heeft persoon lijk de uitlatingen van de beide Nederlandse kamerle den m kwestie in twijfel ge trokken. „Dit is onwaar", zo verklaarde hij, „ik heb nie mand betaald. Ik heb geen contacten gehad met enige Nederlandse persoonlijkheid en ik heb de zekerheid dat niemand bij mij voorstellen van dete aard gedaan heeft. De anderen nemen wellicht hun toevlucht tot deze prak tijken, maar wij zeker niet"- In krinigen rond de Franse firma werd gisteren te verstaan gegeven dat de hele affaire deel uit maakt van de mainoeuvers rond de keuze van een vervanger voor de Starfighter, terwijl ook offi ciële Franse kringen zeggen niet overmatig' verrast te zijn door de campagne die door zekere politieke kringen te gen Dassault ontketend ia- Bepaalde concurrenten van ons, zo heet het, nemen blijk baar aan dat alle middelen goed zijn, met inbegrip van laster en verdachtmakingen en onder deze omstandighe den Scan niets meer ons ver rassen. Wat de in Nederland ge noemde geldbedragen be treft, werd in Parijs nog verklaard, diat deze 1 lachwek kend zijn in vergelijking met het contract dat een aan,gele- j! genheid van 18 miljard francs zou zijn. In de „lach wekkendheid" van de bedra gen wordt andermaiall een be wijs gezien dat Dassault het slachtoffer is geworden van derdien, die de Franse firma wilden compromitteren. (Van een onzer verslaggevers MAARSBERGEN Uitbrei ding van het assortiment alco- hoivrije dranken, cocktails waarin hoogstens een snufje alcohol zit, bier zonder alcohol of met een heel klein beetje, reductie bij overnachtingen, tegemoetkomingen in taxikos- ten. een eigen taxi-dienst, re ductie op de kamerprijs bij feestjes, speciale arrangemen ten. Dat zijn enkele van de maat regelen die de motels en weg restaurants in Nederland gaan nemen en voor een deel al hebben genomen waneer op 1 november de nieuwe wet gaaf gelden, waarbij men met een promillage van 0,5 alcohol in het bloed al niet meer aan het verkeer mag deelnemen. (ADVERTENTIE)' ARNHEM (ANP) De heer Wouter van Dam, voor zitter van de Politieke Partij Rad:kalen, heeft besloten deze functie op 30 november neer te leggen. De heer Van Damn vindt zijn werk als PPR-voor- zittcr en lid van de Provincia le Staten van Gelderland in combinatie met zijn part-time werk als stafdocent aan de academie voor educatieve ar beid De Jelburg in Baarn t* veel worden. Voor de militaire recht bank in Ramallah bij Jeru zalem, is gisteren het proces begonnen tegen de twee Ne derlandse meisjes, die ervan worden verdacht dat ze in structies van de Palestijnse verzetsbeweging „Al Fatah" Israël wilden binnensmok kelen. De 26-jarige Paula Witkam (rechts) en de 27- jarige Margot Heijnsbroek (links) worden beschuldigd van medeplichtigheid aan de activiteit van een illegale organisatie en van bezit van materiaal van deze organi satie. Daarvoor kunnen ze maximaal vijf jaar gevange nis krijgen. Ze verklaarden gisteren dat ze onschuldig waren. BONN (REUTER) De Westdiuitse geheime dienst (BND) bespioneerde oud-pre sident Gustav Heineman, twee oud-kanseliers en veel andere vooraanstaande Westduit e po litici. Dit heeft professor Horst Ehmke, het vroegere hoofd van de kanselarij (en verant woordelijk voor de BND). in Bonn bekendgemaakt. Zijn be kendmaking vormt een beves tiging van een bericht over deze zaak dat eerder deze week in het weekblad Stern stond afgedrukt. PRESIDENT Ford van de Ver enigde Staten heeft er bij het Congres op aangedrongen, de bepalingen tegen milieuver vuiling te versoepelen opdat de Amerikanen meer binnen landse steenkopl kunnen ver bruiken en minder buitenland De olie. DE oprichter en directeur vaD het Christelijk instituut van Zuid-Afrika, ds. C.F. Beyers Naude, en de Russische atoomgeleerde Andrei Saeha- row hebben dit jaar de Ameri kaanse Reinhold-Niebuhrpriic gekregen MR. E.J. van der Schouw van het ministerie voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne heeft een delegatie van multi ple- selerose-patiënten donder dag toegezegd meer aandacht te geven aan de problemen van deze zieken. Er wordt ge dacht aan geconcentreerd on derzoek in een ziekenhuis, waarbij een revalidatie-afde. ling bestaat DE Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt zal op 5 en 6 december een officieel bezoek aan de VS brengen. Dit heeft de regeringswoordvoerder Klaus Boeliing gisteren h* kendgemaakt EEN afgevaardigde van het Canadese ministerie van Im- -Vtie «raat Mr-i o«-t n ar Chili om de mogelijkheid te onderzoeken van toelating van tienduizend van de 14.000 ge vangen die de militaire junta waarschijnlijk binnenkort in vrijheid stelt. Een lief telefoongesprekje is altijd welkom bij een verre beminde. Even babbelen over de gebeurtenissen van de dag, een afspraakje maken of zomaar een telefonisch zoentje. Voor een schijntje: want 's avonds en in het weekënd belt u voor half geld door heel Nederland. Kijk, zo zijn wij ook weer. Zitten we ons zorgen en druk te maken over aardgas, inko mensverdeling, de werkgele genheid, het Nederlands elftal en Willeke van Ammelrooy en mooi dat er in Genève een Nederlander het wereldrecord worteltrekken verbetert. Hij trok de wortel 19 uit een getal van 200 cijfers, wat dat ook mag betekenen. Ik bedoel maar, in den vreemde houden anderen onze naam hoogEn als ik het goed begrepen heb houden wij zelf de inflatie (tamelijk) laag. Het rekenwonder luistert naar de naam Willem Klein, maar zijn daden benne groot. De heer Klaas Beuker (van de Rooms-Katholicke Partij Nederlandheeft in de Twee de Kamer de KVP en de ARP de misdienaars van het kabi net-Den Uyl genoemd, „een ka binet dat de taal van het soci alisme spreekt en de verwor ding in Nederland bevordert", aldus Klaas voor de volle digheid. Beuker: het gaat MIS, de kogel is door de KERK en niets dan LOF voor mgr. Gij- sen. NAC nu, krijgt ook subsidie van de gemeente BredaVoor waarde was, dat een door de gemeente aangewezen persoon in het NAC-bestuur zitting moest nemen. NAC weigerde, maar ging later door de knie- en. Naar verluidt heeft NAC nu drie bestuursleden aan de ge meente gevraagd. Die zetten ze in het doel. En nou zondag winnen NAC! Ons hoofd bonkt en daarom: tabé dan. MERIJN (ADVERTENTIE) Het boek van Jacques Massacrier die zijn goed, betaalde baan er aan gaf, met zijn gezin de consumptie-maatschappij verliet en een nieuw leven begon op het land. In 102 bladzijden op royaal formaat, met 350 teke ningen van hemzelf, vertelt hij hoe te leven bij een terugkeer vaar de natuur. ts eeii 'Wjföw heerlijk boek dat laat zien hoe 't óók zou -1 bij elke boekhandel Na 1 januari 1975f 24,50 (voor zover nog verkrijg baar)

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13