"KINDERLEED KAN IK NIET AANZIEN" 'jZwart Theater uit Praag Koffie met Louis van Dijk in Middelburg en Terneuzen ingesprekmet. Suikerspin in Kuiperspoort Marry van der Have GERDIPREGER IN DE HALLE AXEL Jazz in Middelburg DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 HOEK - „Als je zelf een kind krijgt, kan dat zo maar, al ben je er helemaal niet ge schikt voor. Maar als je een kind wilt adopteren, moet je hele examens afleggen en kost het jaren, voordat er aan je verzoek kan worden vol daan". Marry van der Have-Evegroen uit Hoek weet waar ze over praat, want wat kinderen betreft is ze van alle markten thuis. Samen met haar man heeft ze een zoon en een dochter van 15 en 16 jaar oud. Een rijkelui's wens zou je zo zeggen. Toch klinkt er in het huis aan de Molendijk 9 in Hoek weer volop peutergebrabbel, zit er een klein manneke in het hobbelpaard en loopt er een ei genwijs vrouwtje-in-de-dop rond met een heerlijk bruin smoeltje en donkere staartjes. Marry heeft het er maar druk mee, want ze moet haar tijd eer lijk verdelen tussen haar man, alle kinderen en bovendien de klanten die regelmatig haar zaak in handwerk- en baby- artielen ,,'t Spinnewiel" bezoe ken. Toch is ze dolgelukkig met de kleine 2 Vi jaar oude Lee Chon t uit Korea en geeft ze de 1 Vz jaar oude Turkse Salih alle aandacht en liefde die hij nodig heeft. Maar ze heeft wel 5 lange jaren op Lee Chon moeten wachten... Keur vumfilms in \Eeeuwse filmhuizen Wat brengt iemand er nu toe om naast z'n eigen vertrouwde gezinnetje nog eens een kind te adopteren en alle opvoedings moeilijkheden opnieuw te bele ven? „De mensen begrijpen het ook vaak niet", vertelt Marry (39 jaar, lang donker haar, fijn ge zicht. vaak zoekend naar woor den om precies te laten overko men wat ze bedoelt), „en vragen aan me, hoe ik nou zo'n vreemd kind in huis kan nemen. In de eerste plaats houden we gewoon erg veel van kinderen. Verder vind ik het zeer onrechtvaardig, ben net zoveel recht op leven als wij. Die kinderen worden er de dupe van. dat wij met in staat zijn een volwaardige wereld te maken Ik weet wel. dat het een druppel op een gloeiende plaat is, maar het is in ieder geval be ter, dan helemaal niets doen" We zitten in het prachtig ver bouwde huis achter de winkel: een onverwachte zee van ruimte, met veel smaak ingericht Salih, öp van de slaap, is net in z'n bedje gestopt. Lee Chon. een lief wit jurkje aan. dat grappig dat de kinderen het hier zo goed hebben en in andere delen van de wereld niet. Het klinkt mis schien een beetje gek, maar ik voel ook verantwoording voor alle andere kinderen in de we reld. Dat kun je niet afdoen door zo nu en dan eens een rijksdaalder te geven. De kinderen aan de andere kant van de wereld heb- afsteekt tegen haar bruine huid je, loopt speurend door de ka mer, op zoek naar nieuwe moge lijkheden voor haar rijke kin derfantasie. Een opgewekt, bij dehand kind. Niet te geloven, dat ze ooit als baby te vondeling is gelegd. Toen ze, 4 maanden oud, in Nederland arriveerde, woog ze maar 4 pond. „Het enige dat ik zag was een bosje haar en een paar grote ogen", vertelt Marry, „maar we waren zo ge lukkig. dat ze er eindelijk was" Dan vertelt Marry het verhaal over de adoptie Een eindeloos verhaal Ze vertelt hoe ze samen met man en kinderen vanuit Vlaardingen naar Hoek kwam Hoe stil het was, toen de kinde ren allebei naar school gingen en hoe ze samen de beslissing had den genomen een kindje te adop teren Toen begon de ellende pas goed Vragenlijsten, testen, examens en al die jaren die er overheen gingen, zonder dat er iets gebeurde „Ik werd er zo akelig van", zegt Marry, „op het laatst was ik doodnerveus Ik moest wat afleiding hebben. In Vlaardingen had ik al eens een handwerkzaak gehad, dus vond ik het niet zo n gek idee om zo iets in Hoek ook weer te gaan beginnen Ik zat hier nog niet eens zo lang toen Lee Chon kwam We hadden expres voor een Koreaans kindje gekozen, omdat de adoptie vanuit Korea wat gemakkelijker lag Kleuren geslacht konden me helemaal niet schelen Als er op de één of andere manier maar werd ge holpen Maar we vonden het na tuurlijk erg leuk, toen we hoor den dat het een babytje zou zijn. We hebben meteen allemaal nieuwe dingen gekocht. Die konden we later ook zo weer voor Salih gebruiken. „Die kleine Salih (grappig ge noeg heel blank en blond, hoe wel z'n ogen bruin aan 't worden zijn) is op een merkwaardige wijze het leven van de familie Van der Have ingerold Als 6 weken oud babytje werd Salih door Marry liefdevol in huis ge haald, toen bleek, dat z'n eigen ouders de opvoeding niet goed aan konden „Kinderleed kan ik niet zien", zegt Marry, „het ging met Salih in dat gezin niet zo goed. Zijn ouders hebben hem toen aan mij toevertrouwd. Wij hebben hem dus niet geadop teerd. De kans is dus niet uitge sloten, dat Salih op een dag te rug gaat naar zijn eigen vader en moeder Ik zou het verschrikke lijk vinden, maar we stellen het belang van het kind op de eerste plaats Daar denk ik nu nog maar met aan", weert Marry af, „voorlopig gaat het goed zo en zijn we blij. dat we de kinderen kunnen geven, wat ze nodig hebben. Onze eigen kinderen heb ben het gelukkig ook alle maal goed opgevangen. Onze dochter Aiinemarie past meestal op, als wij eens een avondje uit gaan. We leiden een erg druk leven, maar één avond in de week gaan m'n man en ik bowlen in Gent. Dat is zo'n beetje de enige hobby, waar ik nog aan toe kom. Weet je", verzucht Marry, „ik ben soms gewoon jaloers op de mensen, die bij mij in de winkel komen. Die zitten bij de koffie tenminste al te breien" Gerdi Preger De toneelwerkgroep W.D.T. uit Wageningen brengt in sa menwerking met het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel op zaterdag, 12 oktober in het Kuiperspoorttheater twee eenacters: „De Suikerspin" van Horowitz en „de Sterkere" van Strindberg. Over heel Nederland zitten kleine groepen amateurtone listen in toneelclubs die tegenwoordig vaak werkthea ters heten. Via het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel is nu een minitheatercircuit aan het ontstaan zodat de stukken die deze amateurthea tergroepjes meestal voor eigen publiek spelen, ook neergezet worden in andere plaatsen in Nederland voor een ander pu bliek. „De Suikerspin" is het ver haal van een student die bui ten zijn schuld iemand heeft doodgereden Hij wordt ge- konfronteerd met de verloofde van het slachtoffer, die hem aanvankelijk in alle toonaar den voor moordenaar uit maakt, tot zij m de gaten krijgt dat hij niet alleen onschuldig is, maar zelfs met het geval in de knoei zit. Het eindigt met de ontdekking dat beide liefde voor elkaar hebben opgevat, het is een op zich helaas bijna alledaags gebeuren, maar door de uitwerking kan het publiek zich er sterk bij betrokken voe len. „De Sterkere" kent diverse vertalingen en er zijn twee in terpretaties mogelijk, ofwel de zwijgende vrouw is de sterke re, ofwel de pratende vrouw. In onze versie is het eerste het geval. De twee vrouwen ken nen elkaar goed naar het lijkt, maar de verhouding van de man van de ene vrouw met de andere brengt haar wereld even aan het wankelen. Een keur van films zal van I donderdag tot donderdag weer op allerlei plaatsen door Zeeland worden ver toond. Jeugd en muziek I draait Jeanne de Frangaise. Filmliga Terneuzen: Z - van jCosta Gravas, de ZVU in Middelburg: Les Choses de la Vie en 't Kiekkot draait vol gende week de Zweedse film Ole Dole Dof. JEANNE DE FRANCAISE Carlos Dieques, de regisseur zelf over deze film, waarin Jeanne Moreau de hoofdrol speelt: Een tropische revolutie verandert het gezicht van het land terwijl een mooie fran^aise een sentimenteel avontuur be leeft in het hoge noordoosten van Brazilië Daar, midden in de [meest explosieve streek van Brazilië, speelt het verhaal van deze film Het verhaal van een partijtje culturele menseneten), op verschillende niveau s zich uitend in het menselijke gedrag, I terwijl het einde van een ge meenschap het einde van de be schaming aankondigt Ik schrijf allang aan deze film, een optel som van verhalen die men mij i sinds mijn jeugd heeft verteld en situaties die ik er in heb gezien Maar alles is tenslotte gedu- rende de periode van uitwerking dermate in elkaar geschoven dat ik niet meer zou weten wat ik heb horen vertellen en wat ik ge fantaseerd heb Misschien om dat ik de werkelijkheid met meer kan scheiden van wat ik met de werkelijkheid wil Ik heb altijd films gemaakt over de noodzaak de maatschappij te veranderen, te werken naar meer rechtvaardige verhoudin gen tussen mensen Maar de we reld heeft niet opgehouden te bestaan, noch met groot geraas noch met een lange zucht en de oude beschaving zonder toe komst blijft de mensen op deze planeet tot richtlijn Zoals vol gens de klassieke formule: de doden commanderen de leven den Het dode lichaam van deze beschaving moet dus worden begraven en omdat ik met weet wat je anders zou moeten, pro beer ik te beginnen met het del ven van een graf De gebeurte nissen in deze film spelen op de grens van waanzin en van rede lijkheid. in de uitersten van droom en werkelijkheid Dat wil zeggen, vooral met betrekking tot het gedrag van de mensen Op dit terrein moeten we. meer dan op welk ander, ons gevoel voor humor met verliezen Een film is een bepaalde kijk op ge beurtenissen en personen aie erbij betrokken zijn geweest. En zoals bij legenden, waarvan elke versie goed is is dit slechts mijn OLE DOLE DOF Iene miene mutte... Jij bent uit! Het is het spel dat school kinderen spelen met hun on derwijzer in een Zweedse film van de hier nog onbekende Jan Troell. Vanwege zijn enorme vakbekwaamheid heeft hij voor Zweden de grootste en duurste produktie aller tijden mogen maken met de bijna zes uur du rende film de Emigranten. De regisseur. Jan Troell, is in eigen land veel meer geliefd dan Bergmann en zeker even be kwaam Ole Dole Dof is een film over een onderwijzer, die aan zijn klas en aan zichzelf ten gronde gaat. De onderwijzer wordt gespeeld door Per Oscar- sen. de klas is een echte klas Het was de klas waaraan Jan Troell jarenlang les gaf,_ vandaar de onwaarschijnlijk authentieke indruk die de film achterlaat De onderwijzer heeft geen enkele kans bij zijn leerlingen, door zijn eigen frustraties is hij niet tot een moderne aanvaardbare vorm van communicatie in staat Hij begint bij het minste of fenngste te schreeuwen, deelt lappen uit, pogingen van hem om sympathie bij zijn leerlingen te verwerven worden dan ook gevoelig afgestraft De onder wijzer staat buitenspel, hij is af De leerlingen zijn de baas Jan Troell heeft na zijn onderwij zersloopbaan een aantal onder- wijsfilms gemaakt en deed o m het camerawerk van Bo Wider- bergs De Kinderwagen Met het creëren van de uitzichtloze si tuatie. waarin een gefrustreerde volwassene zich bevindt, heeft hij zijn steentje bijgedragen aan de alom bloeiende discussies over onderwijsvernieuwing en democratisering LES CHOSES DE LA VIE Met Romy Schneider in de hoofdrol maakte Claude Sautet De Dingen van het Leven. In houd: meestal zijn het andere mensen die bij auto-ongelukken om het leven komen, is een stel regel van Pierre Delhomeau, 45, wegenbouw-deskundige. Maar een onhandige varkenshande laar wordt de noodlotsfiguur voor deze goede rijder, die houdt van snelheid, maar zeker is van zichzelf en zijn reacties. Waar aan dacht de man, die met onbe perkt zicht. 140 km/uur in zijn Alfa Romeo op een brede, vol maakt geasfalteerde weg reed? Aan de grote ogenblikken van zijn leven. Verlamd, maar bij bewustzijn, dringt zich nu niet de herinnering aan de mensen die hij heeft liefgehad aan Pierre op. maar die kleine, wondere dingen in het leven, herinnerin gen die met hem sterven zullen, omdat hij voor hen alleen onver vangbaar is' en hij beseft dat. als de artsen hem zullen kunnen redden, hij een ander mens zal zijn dan tevoren Maar wat zal er worden van de mensen die znn THEATER De Getatoueerde Roos, U/10: Lcdeltheater-0ostburg20.00 uur Grafin Mariza - Hoofdstad Operette, 11/10; Concertzaal- Zierikzee 20.00 uur De Getatoueerde Roos, 12/10; Den Dullaert-Hulst 20.00 uur Het Koffiehuis. 14/10; Schouwburg-Middelburg 20.00 uur Jeugdtheater-Wisselspel, 16/10; Zuiderbaken- Middelburg 13.30 uur Jeugdtheater-Wisselspel, 16/10; Open Hof-Vlissingenl6.15 uur Het Zwarte Theater, 16/10; Zuidlandtheater- Terneuzen 20.00 uur Pons Jansen-Kwartetten, 16/10; Concertzaal- Zierikzee 20.00 uur MUZIEK Jazzconcert Kees Hazevoet, 10/10; Kuiperspoorttheater- Middelburg 20.30 uur Trio Louis van Dijk, 13/10; De Halle-Axel 12.00 uur Quantz ensemble-Koffieconcert, 13/10; Vestzaktheater- Vlissingen 11.30 uur Rotterdams Philharmonisch Orkest, 16/10; Maria M. Kerk- Goes 20.00 uur FILM Jeanne de Ia Fran^aise, 10/10; De Veste-Goes 20.30 uur Carlos Diegues. 10/10; Luxortheater-Terneuzen 20.00 uur Franfaise, 11/10; Kuiperspoorttheater- 20.30 uur Frangaise, 15/10; Z - Costa Gravas, Jeanne de la Middelburg Carlos Diegues. Jeanne de la Vlissingen Carlos Diegues. Les Choses de la vie, 16/10; City Theater-Middelburg20.00 uur C. Sautet. Ole dole doff- Jan Troell, 16/10; De Roselaer-Sas van Gent 20.00 uur Vestzaktheater- 20.30 uur leven met hem deelden? Zijn vrouw Catherine, met wie zijn intiemste betrekkingen liggen binnen het kader van zijn on derneming, waarin hij haar een baan heeft gegeven die zij be kwaam vervult Hun zoon. Ber- trand. 18. die zich in zijn vaders kantoor uitleeft in wilde, op zwepende muziek - maar die ook. die avond voor het ongeluk, de oprechtheid van zijn vader heeft leren inzien, die hem deed besluiten tegen alle verwachtin gen in met zijn moeder en hem zelf in het houten huis op het Isle de Ré te gaan wonen Een film met Yves Montand en Jean Louis Trintignant. met muziek van Mikis Theodorakis. 22 mei 1963: Na een vergade ring te hebben toegesproken wordt het progressieve Griekse kamerlid Dr. Lambrakis. te midden van joelende en drei gende tegenstanders door een auto aangereden, zoals de offi ciële verklaring luidt. Zijn aan hangers zijn ervan overtuigd dal het een aanslag met dodelijke af- loop was. De rechter van in structie. een integer man, begint een onderzoek hij stuit op mu ren van vijandig stilzwijgen, valse verklaringen, corruptie in timidatie en chantage van hoge autoriteiten. Zijn conclusie luidt: moord gepland door ho gere politiefunctionarissen. Z. laat duidelijk zien dat het feno meen van de politieke moord, als uiterste consequentie van de terreur, waarmee gezagsdragers en handhavers de voortuigang trachten tegen te houden, niet alleen Grieks maar universeel is. MIDDELBURG - De maand oktober zal landelijk in het te ken staan van de Nederlandse jazz. Jeugd en Muziek gaat daaraan haar steentje bijdra gen. Op 10 oktober zal er in de Kuiperspoort te Middelburg een optreden zijn van Kees Hazevoet (piano). Michel van der Plas (viool), Han Bennink (drum) en Maarten van Regte- ren Altena (bas). De aanvang van het concert is 20.00 uur Toegang 4 gulden. Het carillon van de Lange Jan zal ook meedoen aan de jazzmaand. Op het hele en halve uur zal men de carillon- muziek, die Willem Breuker schreef voor het zomerpro- gramma „Muziek op Straat" kunnen beluisteren. Door technische moeilijkheden heeft men deze muziek in Mid delburg nog nauwelijks kun nen horen, maar gedurende de maand oktober krijgt men vol op de gelegenheid zijn schade wal dit betreft in te halen Evenementenlijst donderdag 10 t/m woensdag 16 oktober 1974. Het Zwart theater uit Fraag, een spektakel-groep met mime, maskers, licht en geluid als ingrediënten komt op woensdag, 16 oktober in het Zuidlandtheater Terneuzen en op zaterdag, 19 oktober in de Middelburgse Schouwburg. Het trio Louis van Dijk komt voor u op de koffie op zondag, 13 oktober in Cultureel Centrum de Halle te Axel Louis van Dijk (piano). Jacques Schols (bas) en John Engels (drums) zijn als trio met een veelzijdig repertoir zo bekend dat we er eigenlijk niet veel meer over kunnen vertellen Op het koffie concert in de Halle zal dit trio dan eens „life" voor u spelen in plaats van op de plaat ot via de ether

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9