door Havenschappen wijzen beheersvoorstellen af Zeeland telt verlies van toeristentijd Koster Jo Vlieberghe werd verpleger Rijkspostspaarbank TELEFUNKEN „Op visite" \ntwerpJ netroplaii ïoudt EIGEN IDEEËN VOOR MINISTER neningen /erdeeld Hulpcentrum "lot 11% rente op rente én gunstige condities? Termijn-sparen bij de RPS! me I \>»t' uw nationale spaarinstelting stad streek St.-Jansteen PvdA-vrouwen schrijven voormannen over C.d.K. Opklaringen Gent krijgt geen kanaal voor grote schepen Is een panter nou zwart rood gevlekt of bruingeel? kleurentelevisie. Democratie door NETTY VAN ZALINGE DONDERDAG VO OKTOBER 1974 3 Van een onzer verslaggever ANTWERPEN Over mtwikkeling van de Antwet, ie metro bestaan op het og' >lik grote verschillen van i ring. Het stadsbestuur de :ondere dienst „premet'ro" iet ministerie van verkeej; vezen, beleiden eigen film iieën ten aanzien van dit st ipenbaar vervoer. Tijdens i_ .nlangs gehouden debat, wn lan diverse belangengroep deelnamen, zijn de tegensli ingen weer duidelijk tot i iing gekomen. Het stadsbestuur van werpen is de mening toe daan dat moet worden vas:^ houden aan de planning de uitbouw tot 1980, een erg spectaculaire groei, i ten tooh nog miljarden ken). De studiedienst „preiJ tro" daarentegen wil niet st? pen met graven in 1980, mtj propageert de uitbouw aan de zogenaamde kleine en daarop zelfs verder aan de geplande grote ring/i uiteindelijke beslissing o. de metro-ontwikkeling evenwel in handen van de nister van verkeer. Minirj Chabert, heeft zich onlas overduidelijk uitgesproij over de zaak. In Brussel f hij bij gelegenheid z'n te kennen dat „we niet, i metromanie mogen lijden geen peperdure oplossing moeten zoeken voor de keersproblemen in onze den". De tijdens het forti debat aanwezige schepen 1 Cools van Antwerpen te twijfelen aan de no. om de metroplannen vo. tot het „bittere eind" u voeren. De heer Cools, pen voor stadsontwikkeld bracht naar voren dat de i tro-plannen in de jaren tig ontstonden. „Men dac toen zelfs aan om met de i te gaan slapen". Hij stelde als er In het huidige terq wordt doorgewerkt, de over tweehonderd jaar zijn. De heer Cools streepte de wens van stadsbestuur om medezeg^ schap dat men het verder o woelen van de stadskern i zal tolereren. Topbiljart In café Sp^ bij P. Co legem speelde biljartclub Zondagsverr een wedstrijd tegen de Oude Raedihuys uit Wes'td< De individuele uitslagen ren als volgt: A. Saman \llonsius, 02, G- v. Don laer - C. van Acker 0—2, de Moor - R van Daele H A. Thijs - A. Martinet 2—0. Verschueren - F. v.d. Aber 2—0, F. Vink - M. Pluijm '2 H. Gijsel - M. Tedrltimck L. van Remortel - S PM 1—1, F. de Niijs - S. Pluim J 2. J- Pi eters M- Teirlinck De wedstrijd werd meU 9 gewonnen door 't Raedihuys* (ADVERTENTIE) e »s opgegeven door StemaDonne* woorrlnummer 112 Breda Het idee blijkt bijzon*: te slaan. De heer Blom herhaaldelijk opgebeld 0 een wagentje besdhikba® voor een zieke die nog nI vast ter peen is. maar die wel eens dolgraag naar /Jl wil. De heei Blom ^egt. 'j| invalidenwagentjes 00 Zeeuv V' a an deren plaatst -ren word#1' vandaaruit een aan B wordt ingediend. "hier zou liet nog een a oplossing zijn als m^vr' ren uit de Stijn straat in Hulst, de actie Zeeuwsch-VI aan deren coördineerde en op die de Zeeuwsch-Vlaan'se omzette in invalidenwaD tj voor Zeeuwsch-Vlaama6 jaarden. i jgPF iiWpi Ondanks de opstoppingen op de Zeeuwse wegen was het toeristenseizoen geen on- r verdeeld succes (Van onze oanrespondenit) GOES Het vrouwenoon- tact van de PvdA in Zeeland heeft telegrammen gestuurd aan premier Den Uyl, de frac tie van de PvdA in de Tweede Kamer en de PvdA-fractde in de Provinciale Staten van Zeeland waarin bezwaar wordt gemaakt tegen een com missaris der koningin in Zee land, die uit de confessionele kring komt. Het besluit om deze telegrammem te verzen den werd genomen tijdens de in de Prins van Oranje te Goes gehouden jaarvergade ring van het vrouwencon- tact. Mevrouw J. van de Wel- Beye werd als afgevaardigde gekozen voor de Zeeuwse PTouwenraad. Mevrouw Els Hofman trad af als presidente van het gewest Zeeland van het vrouwenoontact. Als haar opvolgster werd gekozen me vrouw Marjan Geerse uit Mid delburg- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het toeristisch seizoen 1974 kan in Zee land thans definitief als afgesloten worden beschouwd. De mees te terrassjes zijn verdwenen, strandtentjes zijn afgebroken en feestverlichting, die historische gebouwen etc. in een zee van licht moest zetten, is gedoofd. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18 uur: oklaringen, maar aanvakelijk nog een lokale bui. Weinig verandering in temperatuur Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon- 0 tot 5- Maf. temp. :o mstreeks 5 graden- Max. temp.: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 7. Min- temp.: om streeks 4 graden- Max. temp: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans een op een geheel droog et maal: 60 procent waterstanden De waterhoogten van woens dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 332 mm 3, Rheinfelden 250 min 7, Plittersdorf 417 plus 14, Maxau 469 plus 22, Plochingen 138 plus 6, Mannheim 272 plus 8, Steinbach 121 onv., Mainz 265 min 1, Bin gen 144 plus 1, Kaub 183 min 1, Trier 349 plus 60, Koblenz 217 plus 19, Keulen 164 plus 3, Ruhrort 315 min 3, Lobitb 942 plus 13, Pannerdense kop 914 plus 11 Nijmegen 743 plus 11, IJssel- kop 873 plus 11, Eefde IJssel 410 onv. Deventer 284 onv Monsin 5492 min 28. Borgha ren 4109 plus 35, Bel fel d 1202 plus 69. Grave benden de sluis 506 nlus 5. De horeca-ondernemingen, souvemerwinkels en aanver wante bedrijven sluiten gelei delijk aan vooa* twee of dirie weken hun deunen om de ex ploitanten in de gelegenheid te stellen zelf van een welver diende vakantie te gaan genie ten- Natuurlijk zal de herfst vakantie, afhankelijk van de weersomstandigheden, nog wel een toeristische flikkering te weegbrengen. Maar begin ok tober betekent dat diverse ho tels aan de Nederlandse en Belgische kust aan hun win terslaap beginnen en diat aan de verhuur van vakantiewo ningen, met name die welke niet verwarmd zijn, vootr een maand of zes een einde komt. Met gemengde gevoelens be kijkt iedereen die in Zeeland bij het toeristisch gebeuren betrokken is, het achterliggen de seizoen. Een seizoen dat door de slechte weersomstan digheden in juli aanvankelijk dreigde te mislukken en be slist niet beantwoordde aan de optimistische verwachtingen die stelden dat tengevolge van de oliecrisis het toeristisch pu bliek het dichter bij huis zou zoeken. „We hebben geen for midabel jaar achter de rug", aldus Provinciale VW-direc teur Jo de R^gt. „We hebben verrekt slecht weer gehad en dat komt in onze provincie, die zo zeer op het weer is aangewezen, hard aan. De Duitse schoolvakantie en het voorseizoen hebben eigenlijk het toeristisch seizoen gered, omdat ze zo gunstig vielen. Maar het naseizoen heeft ons volkomen in de steek gelaten. Dikwijls is september een idle- hoogwater Morgen, vrijdag 11 okt. Bergen op Zoom 11.34 Hansweert 10-43 en 23.33 Terneuzer 10.17 en 23.03 Vlissingen 9.51 en 22.53 Wemeldmge 11-24 (Van onze correspondent) GENT Geen kanaal voor schepen van 125.000 ton, wel een waterzniveringsstation in de Ossemeersen te Drongen Dat zijn twee belangrijke wij zigingen in het goedgekeurde ontwerp-gewestplan voor het Gentse en de kanaalzone. Het gewijzigde ontwerp wordt momenteel gereprodu ceerd om het ter beschikking te kunnen stellen van de be volking, die via openbare on derzoeken gelegenheid krijgt tot inspraak. Is dit stadium achter de rug, dan wordt het gewest-plan bekrachtigd door een koninklijk besluit. ale maand om wat restjes va kantie op te maken of er nog even tussenuit te knijpen. Maar dat is dit jaar niet ge beurd- De campings bijvoor beeld maakten al vroeg een verlaten indruk". Overigens was het wel opmerkelijk dat plaatsen achter de kuststrook aardig ingespeeld waren op het slechte weer- „Er hebben dit jaar meer activiteiten plaatsgevonden" aldus de heer De Regt. Hij erkende volmon dig dat de exploitanten die volledig 1 op bet strand zijn aangewezen, een uiterst slecht jaar achter de rug hebben. De heer De Regt wees er echter op, dat in de gehele wereld een teruggang in de toeristi sche sector gemeld wordt. „Men is wat meer geneigd ge weest dit jaar thuis te blijven, waarschijnlijk het gevolg van een soort ^eoess e. Ook moet de concurrent'e die de vakan tie ondervindt van b.v. kle- dingaanschaf en allerlei dure elektrische aippan ten niet on derschat worden. Je kunt tenslotte je geld maiar een keer uitgeven". De heer D? Regt verwachtte, zonder ni direct pessimistisch te willen zijn, dat een aantal vakantie gangers, diat dit jaar een ver regende vakantie in Zeeland heeft gehad, volgend jaar niet terugkeert" ADVERTENTIE)" Gelukkig laat de kleuren-t.v. van Telefunken u nimmer in het ongewisse. Altijd prachtige, natuur getrouwe kleuren dankzij het Telefunken PAL-systeem. U gelooft't niet? Ga kijken bij uw winkelier en laat u overtuigen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN-TERNEUZEN Zeeland dient de voorstel len af te wijzen, die in het rapport „Bestuur en beheer zeehavengebieden" gedaan worden ten aanzien van de havenschappen. Zoals bekend heeft de commissie zeehaveno verleg in genoemd rapport een nieuwe structuur voorgesteld voor het havenbeheer. Het advies de voorstellen ten aanzien van de haven schappen af te wijzen, wordt door het dagelijks bestuur van zowel het havenschap Vlissin gen als het havenschap Ter- neuzen gegeven aan hun res pectievelijke raden van be stuur- De minister van verkeer en waterstaat heeft beide ha venschappen advies gevraagd over het rapport „Bestuur en beheer zeehaven-gebieden" van de commissie zeehavenoverleg. In 'n gezamenlijke vergadering op 16 oktober in het stadhuis te Terneuzen zullen beide Zeeuwse havenschapsbesturen deze zaak bespreken. Vier punten willen de dage lijkse besturen der beide Zeeuwse havenschappen de minister van verkeer en wa terstaat ter kennis brengen. Ten eerste moeten de bestaan de coordin-atiemogelijkheden in stand worden gehouden Ten tweede zijn de technische, ad ministratieve en financiële steun van het rijik onontbeer lijk voor een goed functione rend regionaal havenbeheer door middel van de haven schappen- Ten derde is de rea lisering van de havenraad. een coördinerend orgaan op natio naal niveau, urgent. Ten vier de kan het bestuur en beheer van de zeehavens dan pas overgedragen worden aan ge westen, wanneer deze instel lingen voldoen aan de maat staven die in het rapport van de commissie zeehavenover leg genoemd wordpn. 7e voorgestelde meuwe structuur van het havenbeheer stoelt volgens de dagelijkse besturen van de Zeeuwse ha venschappen voor een belang rijk deel op „open overleg" zonder duidelijke beslissingen. Maar de praktijk in Zuidwest- Nederland heeft aangetoond, dat in een open-overlegsitua tie het ontstaan van een be slissingsverlamming niet uit te sluiten is. Er moet een middel aanwezig zijn, waardoor Kno pen worden doorgehakt zo wordt aangetekend bij een toekomstige havenraad. De dagelijkse besturen gaan in het bijzonder in op wat het rapport van de commissie zeehavenoverleg zegt over de havenschappen. De commissie heeft namelijk een aantal fun damentele gebreken vastge steld in de huidige structuur van de havenschappen. Dat het zou ontbreken aan coördinatie tussen het haven- beleid en het beleid op aan verwante terreinen (werkgele genheid, ruimtelijke ordening enz.) vinden de Zeeuwse ha venschapsbesturen een weinig genuanceerde conclusie. Want het feit. dat deze coördinatie niet formeel vastgelegd is, wi] niet zeggen dat die niet ge- beurt, of dat hiertoe de moge lijkheden niet aanwezig zijp Over het ontbreken van een voldoende democratisch be stuur zeggen de Zeeuwse be stuurders wel voorstander te zijn van een democratische op bouw van het havenschapsbe- stuur. Maar directe verkiezin gen zijn hiervoor niet per se noodzakelijk- Dat het rijk zich zou moeten terugtrekken uit de havenschappen, vinden de Zeeuwse bestuurders een mis kenning van de oorspronkelij ke opzet van het havenschap Ze wijzen de terugtrekking dam ook geheel af. Wil het bestuur en beheer over zeehavengebieden over gedragen kunnen worden aan de toekomstige gewesten, dan moeten deze gewesten wel op zeehavenmaat gesneden zijn. Dat voor Zeeland gedacht wordt aan twee gewesten, duidt reeds op een niet-pas- sende structuur. En ook de financiële positie van de toe komstige gewesten doet de Zeeuwse havenschapsbestuur ders gereserveerd staan tegen over de bestuurs- en beheers overdracht. Want het haven beheer brengt grote lasten met zich mee. (Vain een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het hulp centrum Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in de maand september hondervijftig meldingen voor hulpverleningen gekregen. Het leeuwendeel van deze meldin gen was afkomstig vam de ge- waalf- Van het totaal van hon- drvijftig aanmeldingen waren er vijfendertig aanrijdingen zonder letsel. Enkele andere aanmeldingen diie werden ge daan: dirie gevallen van wild- stroperij, twee gevallen van luchtverontreiniging, drie ge vallen va bodemverontreini ging en twee meldingen van geluidshinder. Zelfs een koster kan te horen krijgen van zjjn baas, de pastoor, dat er niet voldoende meer voor hem te doen is en dat hij beter naar ander werk kan gaan uitzien. En wat dan Koster zijn is even iets anders dan bankwer ker, metselaar of winkelbediende. Er zijn omscholings cursussen, dat wel maar in welke richting zou je hem nu moeten omscholen Een koster is meestal een vrije vogel, die voor een niet al te best salaris, 24 uur per dag beschikbaar is tot meerdere glorie van God en van de mensen. Hij regelt de gang van zaken in de kerk, zorgt voor de bloemen tijdens de dienst. Bij een bruiloft spreekt hij de bruidegom moed in, bij een begrafenis voegt hij een troostend woord toe aan de achterblijvers. Eem kerk is niet volledig, als er geen koster rondflad dert, die haastig, op hei al lerlaatste moment een uit de hand lopende situatie weet te redden. Die de misdienaars tot kalmte maant en die de meisjes in het middenschip bestraffend met gefronsde wenkbrauwen het lachen doet vergaan Die koster is voor een kerk en zijn pastoor een on misbaar stuk gereedschap. Althans zo lag dat vroeger altijd. Maar tegenwoordig komt in zoveel dingen de klad. Blijkbaar ook in de oude gewoonten van de kerk. Koster Jo Vlieberghe van de parochie in Clinge heeft dat kunnen ervaren. Hij had er ruim 16 jaar trouwe dienst als koster opzitten. Eerst vier en een half jaar in Stoppel dijk, daarna drie en een half jaar in Nieuw-Namen en ne gen jaar in Clinge. Hij had geen tijd om stil te zitten deze koster Jo. Want naast dat kosteren, was hij organist en leidde hij maar liefst drie koren. Te weten het heren-, het dames - en het kinderkoor. „Ik hield van mijn werk", vertelt hij. „Het was een deel van mijn leven. Twee jaar geleden kreeg ik van de pastoor te horen, diat de kerk me finan cieel niet meer aan kon hou den. Dat was wel even een klap- Want wat moet je, als je bijna veertig bent? En een vrouw en drie kinderen moet onderhouden? We hadden niet veeil nodig. We waren trouwens niet veel gewend, want dat salaris van koster hield niet over. Dus om het geld hoefde ik het niet te doen, want je verdient in ieder ander beroep meer, dan als koster. Samen met mijn vrouw heb ik overlegd: Wat nu? Je hebt als koster ook veel sociaal contact met de parochianen- Dat vond ik een van de fijnste dingen in mijn werk. Omdat mijn schoonmoeder in het verpleegtehuis De Blaau- we Hoeve in Hulst zat en zij het daar zo geweldig naar haar zin had, kwam ilk ei genlijk op het idee, om be jaardenverzorger te worden. Alleen tegen die studie heb ik enorm opgezien- Want meer als een jaar gymnasium heb ik nooit gehad en die studie was behoorlijk pittig- Maar mijn vrouw, die vroe ge1' altijd in de kraam verple ging had gewerkt, heeft me gstimuleerd door te gaan. Om ons gezin financieel een beetje op de been te houden, bracht ze twee jaar lang ie dere morgen De Stem rond en begon ze in januari 1973 weer als pairtdme-kraam ver zorgster te werken. Want we zaten in een betrekkelijk duur huis en de drie opgroei ende kinderen, een zit op het gymnasium en twee op de lagere school, hebben toch ook zo het een en ander nodig. Ondertussen heb ik in de Blaauwe Hoeve gewerkt en gestudeerd. Nou dat geef ik je toe doen als je 38 bent. Je moet helemaal weer leren studeren, al moet ik zeggen, dat ik daarbij gwelddg veel steun heb ondervonden van mijn mede-studente de 19- jarige zuster Burger. Daarnaast vond iik het werk ook bijzonder zwaar, vooral door dat tiRen voelde ik me de eerste maanden gewoon afgeleefd. Ik had geen rug meer over". Nou ils dat niet zo'n vreemde zaak, want ex-kos- ter Jo Vlieberghe is nogal klein en tenger van stuk. Ik zou me zo voor kunnen stel len, dat de bejaarden gek met hem zijn. Want het is niet alleen dat hij verpleger is, maar door zijn houding en voorkomen, zou je kunnen geloven met een pastor te doen te hebben. Het mes snijdt dus aan twee kanten. Als hij dan oo(k ever zijn werk begint te praten, dan blijkt deze plank niet ver mis geslagen te zijn- Ik hou van de mensen en vooral van de ouderen. Als ze dan ook nog door het leven getekend zijn met een kwaal, die ze aan bed kluistert, dan zijn ze me zó lief.." Op de Blaauwe Hoeve, heerst een geweldige sfeer, zegt hij. Zowel onder het personeel, als bij de bewo ners. Ik vind dat ik wel geboft heb. door deze inrich ting te kiezen" „En het oude beroep dan? vraag ik Blijft dat dan niet rekken" „Nou", zegt hij een beetje lachend, „dat was ook een hele fijne tijd en het doet me nog steeds goed als iJk op straat staande wordt gehouden met de vraag: Kos ter wanneer kom je te rug?". Koster Jo Vlieberghe heeft echter toch een donkere plek in zijn herinnering en dat is de houding die pastoor Fick heeft aangenomen ten aan zien van zijn koster, nadat deze besloot in de verpleging te gaan. „De pastoor heeft nooit meer iets van zich la ten horen nadat ik bij de kerk weg ben gegaan. Zes jaar Lang heb ik onder een geweldig fijne verstandhou ding met deze pastoor sa mengewerkt. Er is tussen ons nooit eer onvertogen woord gevallen en toch heeft de pastoor in die achterliggende twee jaar nog nooit een voet bij ons ever die drempel ge zet". zegt hij duidelijk aan geslagen. „Hij heeft zelfs nog noodt geïnformeerd hoe het met de studie ging en geloof me dat zoiets zeer doet". Ook me vrouw Vlieberghe heeft het duidelijk moeilijk met deze zaak. „Ik moest toch wel veranderen", zegt Jo Vlie berghe nog verontschuldi gend. „Ze konden me toch niet houden" Maar a'lsof hij op dat moment de nare her innering van zich af wil schudden, recht hij de rug en keert terug naar zijn nieuwe beroep. „Nee", zegt hij, „ik vind beslist niet dat de mensen minder over hebben voor hun bejaarde vader of moe der dan vroeger. Er zij wel mensen, die zich harteloos gedragen, maar over het al gemeen kun je wel stellen dat men ontzettend bezorgd en attent is voor de ouderen- Nu moet ik wel stellen, dat het over mijn eigen waarne mingsgebied gaat, de Blaauwe Hoeve. Vroeger kon je je toch eenvoudig niet voorstel len, dat je je ouders in een bejaardenhuis liet opnemen, die hield je thuis en die werden opgenomen in het gezin- De praktijk heeft wel uitgewezen, dat zoiets ook niet ideaal was. Als ik nu die mensen bij ons op de Blaauwe Hoeve zie, kan ik daar toch niet anders uit op maken, dan dat ze geweldig gelukkig zijn. De sfeer is uitstekend. Ze hebben altijd een hulp in de buurt. Ze hebben steun van hun mede bewoners- Er wordt ontzet tend veel gedaan op het ge bied van ontspanning en aan de revalidatie, dat kun je de mensen thuis toch nooit ge ven. Zou U nog wel eens verder willen studeren, wil ik we ten. Je studie die achter me ligt heeft me ontzettend veel inspanning en energie ge kost" zegt hij. „Misschien dat ik me in de toekomst nog eens aan een stafcursus waag. Daarmee kun je dus eventueel een leidinggevende functie bekleden. Maar voor lopig ben ik daar nog niet aan toe.", zegt hij. „Mijn ge zin 'heeft in de afgelopen twee jaao zoveel moeten schikken, ze hebben zich zo vaak moeten opofferen, dat zij nu eerst eens aan de beurt zijn. Eindredactie Rein van der Helm (ADVERTENTIE) vv#*- Wilt u iooo,- of meer 3 maanden of langer opzij leggen maar niet vast zetten En daarvoor hóge rente op hóge rente krijgen? Kies dan het Termijn- sparen van de RPS Mie verdere inlichtingen: Bel gratis 0017 of - Haal de folders in het postkantoor of Stuur de coupon naar de RPS. COUPON (zonder postzegel zenden aan Rijkspostspaarbank, Amsterdam) Naam Straat Woonplaats wenst informatie te ontvangen over het Termijn sparen bij de RPS. 51 MPS t

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3